ïen van de 69.000 JOOD KWAM MET 200 KILOMETER PER UUR ,Dat ik die soldaat doodschoot heeft me nooit losgelaten rolest tegen uitbreiding Schiphol Strafzaak met mes Op wie zal met Pinksteren vergeefs worden gewacht Luit.-kolonel Blok b.d.: ,Ik was erg overspannen' Drs. De Pous blijft toch voorzitter SER Slachtoffer van brand gevonden Van Riel maakt op ta fel RAPPORT LUCHTHA PEN VROEGTIJDIG ONTHULD STARLICHTER VERLIEST ROOKBOM geschiedenis Filmactrice Billie Burke overleden ITERDAG 16 MEI 1970 PAGINA 9 Het komende pinksterweek end? zullen weer ettelijke hon derduizenden autobezitters de snelwegen opgaan om „er even uit te zyn" of een bezoek te brengen aan familieleden of kennissen. Ongetwijfeld zullen na het weekeinde de kolommen van de kranten weer gevuld worden met berichten over frontale botsingen, slippartijen en dodelijke aanrijdingen. Dit jaar zullen ruim 650.000 Nederlanders betrokken zijn bij een verkeersongeval. Ongeveer 3000 van hen zullen dit ongeluk niet overleven, zeker 41.000 zul len zwaar en 25.000 licht ge wond raken. Geen van deze 69.000 kan nu bevroeden dat zij ergens in Nederland of daar buiten slachtoffer zal worden door eigen onoplettendheid of onvoorzichtigheid van anderen. Een toenemend aantal onge lukken is te verwachten tijdens de komende pinksterdagen en in de voor ons liggende vakan tiemaanden. Het Leidsch Dag blad is van mening, dat het publiek zich daarop dient te bezinnen. Wü willen de ver keersdeelnemers op het hart drukken dat het gebruik van ieder voertuig een potentieel ge vaar kan opleveren. In de onderstaande reportage zullen wy de oorzaak, achter grond en de gevolgen van een nog vers in het geheugen lig gend ongeval belichten. Moge deze reportage, die in vele ge vallen hard zal aankomen, een waarschuwing zijn voor al die genen, die zich al te overmoe dig. onverschillig of roekeloos op de weg begeven. Een ogen blik van onoplettendheid kan monstrueuze gevolgen hebben.— Garagehouder De Bijl uit Kerkwijk wijst op de stuk ken schroot onder een dekzeil. „Dat is 'm", zegt hij, „er is niet veel meer van over". Het verfrommelde plaat werk knerst als de dekzeilen worden verwijderd. De aanblik is huiveringwekkend. Alsof iemand een reus achtige bijl heeft gehanteerd. Precies in het midden is de wagen uit elkaar gereten. Er is verbeeldingskracht nodig om te weten hoe de wagen er oorspronkelijk heeft uitgezien. Toen garagehouder De Bijl de brokstukken had weggesleept, sloeg hy er een catalogus op na. Hij vond: Iso Grifo, Italiaans merk. wordt niet in series ge bouwd. Topsnelheid 285 km per twr. prijs f 69.300.-. „Ik dacht eerst dat het een lage sportwagen was met de kap neer. Kunt u de kap terugvin den? Dat stukje ijzer daar. wat; er bijhangt. dat is de kap. Weet a wat zo gek was? Toen ik dat aaakje hier had neergezet klonk er plotseling vrolijke muziek. De radio speelde nog". Even navrant klinkt het vo- gelgetjilp in de bomen rond de garage. De man die als een pop achter het stuur van deze auto werd weggeslagen, is inmiddels begraven. Door Bussum reed een droeve stoet van familie, vrienden en relaties achter het stoffelijk overschot van Herman van Ree, oud 47 jaar, van be roep grossier in textiel. Zyn dood leverde in de krant niet meer op dan vijftien regels. Man rijdt zich te pletter met een snelheid van 180 kilometer per uur. De garagehouder: „Het was veel meer dan 180 km. Hij moet over de 200 hebben gezeten". Het klokje van de Iso Grifo is stil blijven staan op het tijdstip acht minuten voor zes. Datum van het drama: 10 mei. Plaats: de snelweg Den Bosch-Utrecht, vijftien kilometer voor Zaltbom- mel. Herman van Ree heeft za ken gedaan in Tilburg. Een dag aoals vele andere. Wegrijden na het ontbijt. Wuiven naar Elsje. Debbie en Linda, zijn vrouw en twee jonge dochters. Een dag met veel zon, handen schudden in Tilburg, het eerste kopje koffie, afspra ken over partijen en prijzen, een haastige lunch, nadenken over wat er gezegd is en wat er nog gezegd moet worden, hervatting van de besprekingen. SNELHEID Einde van de middag, blik I op het horloge. Als het een beetje meezit kan Herman van Ree half zeven thuis zijn. Her man denkt over afstanden' en snelheid anders dan de meeste I automobilisten. De cirkel van zijn snelheidsmeter eindigt bij 320 kilometer. Hij weet dat 285 kilometer haalbaar is. De Ne derlandse wegen laten zo'n snel heid niet toe. hij zal zich moeten 'inhouden. De Iso Grifo weegt 1400 kg Een uitgebalanceerde con structie en de brede wielen ga randeren een vaste weg ligging. De motor ronkt als het geluid van een vertrekkend vliegtuig. Acht cilinders, 7000 cc. Herman van Ree legt zijn handen om het zilverachtige sportstuur met de houten sierrand. Een klein drukje tegen het korte pookje, het grijze projectiel springt weg van de trottoirband. Een wagen om van te houden. Het dashbord zou geen gek fi guur slaan in een cockpit. Ben zinemeter. oliemeter, snelheids meter. oliedrukmeter, toeren tel ler. watertemperatuurmeter, ampèremeter, klokje en de radio. Knopje* voor drie standen van de ruitenwissers, sigarettenaan steker. paneelverlichting, drie standen van de buitenverlich ting, inter ieurverlichta ngver warming, het elektrisch openen en sluiten van de portier ramen en knopjes voor de mist lampen. Herman van Ree scheurt; naar Den Bosch. Op de rechterbaan heeft hü niets te zoeken, daar om rijdt hy constant langs de vangrail als een dunne grijze streep voorbij. Het lijkt, of de auto's die hij passeert met grote kracht naar achteren worden geworpen. Automobilisten met het gas op de plank degraderen tot zielige kruipers. Herman heeft de radio aangezet. Rit mische muziek, aankondigingen opgeblazen reclameteksten, nieuwsberichten ONGELOOFLIJK Slager Van der Linden uit Kerkwijk, op dat moment met zijn Ford Taunus op weg naar huis weet zich het grijze projec tiel nog goed te herinneren'. .Jk zag hem gaan, hij stoof al les en iedereen voorbij. Onge lofelijk, wat een snelheid. Ik had het gevoel dat. ik stilstond. Wie er achter het stuur zat kon ik niet onderscheiden, hij was in een flits voorbij". Herman van Ree raast naar het einde van zijn leven. Op vijftien kilo meter voor Zaltbommel wordt hij opgewacht door de dood en hij zal het beseffen een paar seconden lang. Opper Van der Heijden van de Rijkspolitie uit Kerkwijk heeft het bewijs van zijn schrik. ..Toen hy besefte dat remmen niet meer hielp, kromp hij in elkaar. Zijn spieren balden zich zo erg dat zijn broekriem knap te." Herman is in een' bocht even naar rechts gezwenkt, maar on middellijk daarna stuift hy, het gaspedaal diep intrappend, naai de linkerbaan. Te laat ontdekt hij dat vijftig meter voor hem twee vrachtwagens naast elkaai- rijden. Die „muur" kari hij niet meer ontwijken. Wat gaat er om in een man die beseft dat hij te vroeg de finish van zijn be staan heeft bereikt? Er is een reactie, een wan hopige poging tot lijfsbehoud. In die fatale seconden ziet hij zyn complete leven voor zich met alle mensen en toestanden die hem vertrouwd zyn. Een scherp omlijnd beeld, dat nooit meer tastbaar wordt. Hei-man van Ree gooit zijn r im r*. stuur naar rechts. De groene berm met de sloot en de wei landen daarachter gunnen hem misschien een ontsnappingsmo gelijkheid. Maar de berm is ge flankeerd door bomen. De rech terkant van' de Iso Grifo heeft al een stuk schors weggeslagen van een meter. De zware wagen verandert van richting en knalt in tomeloze vaart met de flank tegen de volgende boom. De ge volgen zijn ontzettend. De Iso scheurt, in twee stukken. Het voorste gedeelte suist voor de boom langs en boort zich in de slootkant.. De achterzijde slaat weg achter de boom en komt twintig meter verder tot stilstand. De ruiten zijn als één stuk uit de sponningen gespron gen en hangen over het hek van prikkeldraad aan de andere kant van de sloot. Een laken van glas, glinsterend in de zon. GEEN PIJN Herman van Ree ligt in de sloot. De dood kwam snel, hij heeft waarschijnlijk geen pijn gevoeld. Door de klap togen de boom ie zijn bovenlichaam fi naal ingedrukt. Opper Van der Heyden. snel ter plaatse, con stateert bovendien een gebroken kaak. De radio van de Iso Grifo speelt" nog. maar niemand merkt. het. Marche Funèhre in vierkwartsmaat, macaber einde van een jong leven. De politie verricht het routi ne-onderzoek, Uit een porte feuille komen kleurenfoto's te voorschijn van een schitterend landhuis, een lachende jonge vrouw met twee wuivende kleine meisjes, een wit jacht op blauw water. Op dat moment is in Bussum de tafel gedekt. Een gezin wacht op vader. Het wachten duurt lang vandaag. Morgen is hef, pinksteren. Waanzinnige drukte op alle we gen. Op wie van u zal vergeefs worden gewacht. PAUL VAN BECKUM ENSCHEDE (GPD) —Op 14 mei 1944) werd de dienstplichtig militair Jan Gaartman (26) ingedeeld bij staf II van het 32ste regiment infan- J terie voor het café Het Posthuis in Moordrecht doodgeschoten door een jonge luitenant van het zevende re- giment infanterie. Omtrent de be weegreden van deze eerst dezer da gen aan de openbaarheid prijsgege ven executie tastten we in het duis- ter, tot we gisteravond in een riante flat In een van de buitenwijken van Enschede tegenover de gepensioneer de overste J. B. F. Blok zitten, die ais beroepsluitenant dertig jaar gele den het fatale schot loste. Waarom? „De inval van de Duitsers veroor zaakte in Nederland ook in het leger paniek. De herhaalde waarschuwin gen voor de radio en de geruchten dat Duitse militairen in burgerkle ding in Nederland rondliepen, ver wekten grote spanningen. Daarnaast kregen we te doen met lichtkogels, waarvan we na intensief speuren de herkomst niet konden vaststellen. Rotterdam werd in brand gebombar deerd Het werd me allemaal teveel op een moment was ik mezelf niet meer. Toen ik dan ook in Moordrecht een man op straat zag in een over all was ik er met myn totaal over spannen gemoed vast van ovèrtuigd dat is een Duitse spion. Ik trok myn pistool en schoot hem door het hoofd. Er is geen enkele woordenwisseling aan voorafgegaan. Ik deed het in een vreselijk overspannen toestand. Ik ben naar Den Haag gebracht, waar ik ongeveer een maand in een rust huis ben opgenomen". Doorgegeven „De zaak is onmiddellijk doorgege- ven naar de militaire krijgsraad in j Den Haag, waar de stukken zijn op gemaakt. De capitulatie is waar- schynlyk oorzaak geweest, dat ik er nooit meer iets van heb gehoord. Wij DEN HAAG <GPD> Drs J W de Pous zal een herbenoeming tot voorzitter van de Sociaal Eco nomische Raad aanvaarden. Na en kele uren beraad heeft de SER gis teren toch besloten een positief ad vies over de voordracht van het ka- i binet uit te brengen. Alleen het NKV en het NW onthielden zich van I stemmen. j Deze twee vakcentrales besloten I tenslotte niet tegen te stemmen, om- dat besloten is een commissie een on- i derzoek te laten instellen naar de verenigbaarheid van het voorzitter schap van de SER met commissaria ten in het particuliere bedryfsleven. Wanneer de resultaten van het on derzoek van deze commissie bekend zijn kan de heer De Pous beslissen of hy akkoord gaat met de dan vast- gestelde criteria voor het voorzitter schap van de SER. I raakten in krijgsgevangenschap en I na de oorlog heb ik mijn militaire I loopbaan voortgezet tot ik in 1967 op I 60-jarige leeftyd als overste ben ge pensioneerd". „Ik heb nooit een brief van de fa milie gehad. Wel zijn de vrouw van Gaartman. zijn moeder en een zus ter by my in Bussum, waar ik des tijds woonde, geweest. Wij hebben een hele poo6 over het gebeurde ge- j sproken en de vrouwen namen met een handdruk afscheid". Nooit vergeten „Ik heb u al verteld, dat ik het ge heel buiten zinnen heb gedaan. Toen ik tot het volle bewustzijn kwam van het gebeurde heeft het me sterk aan gegrepen en nooit meer losgela ten. Op een gegeven moment probeer Je het terug te dringen, maar verge ten kun je het nooit. Nu de zaak in de publiciteit is gekomen, voelen mijn vrouw en ik het weer erger dan ooit". De weduwe van Jan Gaart man moet in Haarlem in een onbe woonbaar verklaarde woning met een karig pensioentje rondkomen. „Verschrikkelijk. Ik vind dat zij na deze ontzettende ervaring eigenlijk op zyn minst recht heeft op een le ven zonder financiële zorgen". De gepensioneerde overste Blok. die de laatste jaren in Lunteren woonde, doch in januari naar Enschede ver huisde. probeert zich niet te veront schuldigen voor het gebeurde, hij maakt sterk de indruk er onder te ïyden. Alles wat hij heeft trachten te verdringen is nu weer duidelijk naar boven gekomen door de publikatiee in de kranten. DEN HAAG «GPD» Een ploeg slopers van de fa Van Eek. die gis teren voorzichtig het puin ruimde in de uitgebrande Haagse woning heb ben 's middags het stoffelijk over schot gevonden van de vermiste 22- jarige kantoorbediende Willem D. M. Gieling. De recherche, die bij het puinrui men nauwlettend toezicht hield, neemt voorlopig aan dat de jonge man in de nok van het pand door rook en vuur was ingesloten. By de latere instortingen moet zyn lichaam zijn gevallen. Toen de aangestoken brand werd ontdekt bevonden zich tien per sonen in de woning, van wie er ne gen wisten te ontsnappen, onder meer door uit de ramen te sprin gen. Zeven van hen kregen verwon dingen, doch alleen de verloofde van de heer Gieling. de 23-jarige Mieke de Graan moest in het ziekenhuis worden opgenomen. NENBURG (GPD) De Andere planologische gegevens de commissie planologie luchtvaart van een vijfde landings- en »n voor Schiphol brengt voor leente Haarlemmermeer en om- belangrijke consequenties met *e. Ze zal een zeer nadelige hebben op de verbindingen de gemeente, de waterhuis- f zal ernstig verstoord worden tracé van rijksweg 16 zal ge moeten worden, wat zijn neer- I hebben op het recreatieplan zijn dat de Boesingheliede gedoemd zal zyn te verdwijnen de woon kern komt op slechts enige honder den meters afstand van de aanloop van de baan te liggen en dat de aanleg van een oostelijke randweg om Haarlem in gevaar komt. Voorts er over gesproken dat naast de vijfde ook een zesde landings- en startbaan zal worden aangelegd. De feiten zyn ontleend aan een vertrouwelijk voortgangsrapport mn terrein, dat op niet officiële wijze in het bezit is gekomen van de sectie Zwanenburg-Half weg van de stichting tegen geluidshinder. De sectie ont hulde gisteravond de gegevens in het cultureel centrum in Zwanenburg, waar meer dan 300 bewoners van het 15.000 zielen tellende dorp waren sa mengestroomd. Tot nog toe was het rapport enkel vertrouwelijk teogezon- den aan de burgemeester van Haar lemmermeer en Haarlemmerliede, provinciale staten van Noord-Hol land. de KLM en de luchthaven Schiphol. In het cultureel centrum hebben leden van de aktiegroep „de lastige Zwanenburger" gisteravond aange kondigd vandaag toegangswegen naar Schiphol te zullen blokkeren. Tweede pinksterdag wil de groep in de direc te nabijheid van Schiphol balonnen- en vliegerwedstrijden houden om het luchtverkeer te ontwrichten. De plannen werden door de Zwanenbur gers met een stormachtig applaus be groet. LEEUWARDEN (GPD. —Hoewel er aanvankelijk geen ruchtbaarheid aan werd gegeven, blijkt nu dat er woensdagmiddag tegen vyf uur bij zomershuisjes de Noordlandweg in Midsland op Terschelling een mer- keerbom is verloren door een zeer laag vliegende Starfighter. Er is nu een onderzoek gaande. Vermoedelijk is het een Duits vlieg tuig geweest. In elk geval niet van een Nederlandse straaljager. DEN HAAG (ANP) Gedepu teerde mr. H. van Riel van Zuid- Holland stelt zich voor na zyn pen sionering in maximaal drie jaar tijds een geschiedenis van de Staten van Holland te schrijven over de periode 1850-1940. Deze studie, aan de voor bereiding waarvan hy al geruime tijd gewerkt heeft, zal drie boekdelen gaan omvatten van elk circa 400 pa gina's tekst en 200 pagina's bylagen. Mr. Van Riel wil deze studie be langeloos verrichten, mits hy hulp krijgt van een assistente en een se cretaresse van het provinciaal per soneel. L08 ANGELES f AP) Billie Bur ke een van de mooiste vrouwen van haar tijd en daarna bekend op het toneel en voor de film als een come dienne van groot formaat ls in Los Angeles overleden. Zij is 84 Jaal oud geworden. In films als „The Wizard of Oz' '..dinner at eight" en ..The man who came to dinner" heeft zy haar grote komische talent kun nen ontplooien. DEN HAAG (GPD) Met een snelle en doeltreffende gree.p heeft gerechtsdeurwaarder W. J. Bikber- gen gisteren ter zitting van 't Haag se Gerechtshof een man ontwapend, die plotseling een enorm mes trok. De 46-jarige behanger Tinus stond in hoger beroep terecht wegens be dreiging van zijn ex-echtgenote. „Te- rlngwyf. ik zal je aan stukken snij den". had hij geroepen. In dit geval gelukkig geen daden maar woorden, die niettemin door de politierechter waren gehonoreerd met twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en 100 gulden boete. De procureur-ge neraal b\j het Hof eiste gisteren twee weken voorwaardelyk en een boete van f 250, „Zeg nou eens eerlyk. heb ik je ooit mishandeld?", riep Tinus tot zyn ex-vrouw, die ter zitting als getuige optrad. „Jazeker", antwoordde de dame. „Je hebt me eens m'n keel dichtge knepen en me in m'n ribben ge schopt". ..Ach wat. ik ben nu eenmaal een impulsief mens", riep Tinus, „maar ik heb Je toch nooit bedreigd met dit mes!" En meteen haalde htf een af schuwelijk groot behangersmes te voorschyn waarmee hy wild zwaai de. Voordat ieder in de zaal goed en wel besefte, wat er gebeurde werd Tinus het mes uit de hand gegrist door deurwaarder Bikbergen. „Geeft u dat maar hier. U krygt het straks buiten wel weer terug", zei de koene gerechtsdienaar, terwijl hy zich met hat mes de zaal uit spoedde

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9