WEER DREIGT TERUGVAL NAAR HET NEUTRALISME Vele illusies gaan in rook op door verloop van beurskoersen Vertrek Frans Goedhartalias Pieter 'f Hoen BUSKRUIT ZATERDAG 18 MEI 1970 IEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 LEIDSCH m DAGBLAD In de eigentydse historie is de ge schiedschrijver niet gebonden aan *n beperkte hoeveelheid materiaal. In tegendeel door de hoeveelheid van materiaal en door zyn eigen waarne ming dreigt hy te gronde te gaan. Over de Gescliiedenis van het Ko- ninkryk der Nederlanden in Oorlogs tijd van dr. L. de Jong zyn al ver woede polemieken aan de gang. Zyn bestrijders vinden dat De Jong niet ferder is gekomen dan het geijkt neerzetten van bekende feiten, dat hij te vaak zyn hoofdpersonen in het roeklicht plaatst, te weinig rekening houdt met maatschappelijke stro mingen en bewegingen. Het beeld van dr. De Jong stelt sommigen te leur. omdat het een te gemakkelyk beeld en een te geringe hoeveelheid wetenschappelyke analyse bevat. Beeld en analyse: twee termen die druk worden gehanteerd in de histo rische wetenschap. Termen die ook voortdurend opdoemen by het lezen van een zojuist verschenen boek: Po litieke geschiedenis van Nederland (Oorlog en herstel) van Jac. S. Hoek. Onder die titel gaat een vat buskruit schuil. Want zonder wetenschappely ke pretenties gaat Hoek het beeld van een tyd te ïyf. Voor de tweede wereldoorlog was hy journalist in verschillende buitenlandse hoofdste den. in de oorlog werkte hy in het verzet en daarna was hy tot 1958 parlementair redacteur. Sinds die datum werkt hy als voorlichter van het Europees parlement in Brussel. De ontmythologisering van een be staand beeld uit de tweede wereld oorlog is niet nieuw. Ruim tien jaar geleden rekende prof. dr. A. J. C. Rüter, hoogleraar in Leiden, af met de mythe van de heldhaftigheid en *t volstrekte nut van de Spoorwegsta king van 1944. Nu. in deze tyd van herdenking van de feiten van 2530 jaar gele den komt Hoek met zijn kritisch werk Hy pretendeert niet hèt beeld van de politici uit die periode te ge ven. maar in ieder geval een ander beeld, zyn hoofdmotief kan als volgt worden samengevat: In de tweede wereldoorlog en ook daarna, bestond er by tal van leidende figuren een minachting voor het begrip aprle- mentaire democratie. Men wilde een sterk centraal gezag en dat gold zo wel voor de mén in Londen, als voor vele politici in bezet Nederland. Na de oorlog ging het parlement pas weer een rol spelen na de ver kiezingen van 1946 overigens veel te lang uitgestelde verkiezingen na de race om de grote doorbraak - partyde PvdA. Hoek toont aan hoe de minachting voor het parlement niet stamt uit die oorlogsdagen, maar van ver daar voor. Hy maakt duideiyk hoe dat parlement in de minderheid was. toen al. vooral wanneer de minister president autoritaire neigingen had Koningin Wilhelmina kwam in Lon den in toenemende mate tot het in zicht dat zy na de bevrijding een rol van een werkeiyk heerser zou moeten spelen, in de geest van haar voorvader Koning Willem I. Zij 6tond allerminst alleen. Een De Quay, een Beel en anderen, voorma lige leiders en aanhangers van de anti-democratische Unie uit de bezettingstyd speelden eind 1944 een grote rol. Een man als De Quay had even later een byzondere positie ge kregen door minister van oorlog te worden. Als zodanig had hy het Mi litair Gezag onder zich en was hy In wezen de machtigste man van het land geworden. Verderop toont Hoek aan. hoe ook Drees en andere leden van het Col lege van Vertrouwensmannen, de Grondwet maar al te makkeiyk de Grondwet lieten als het op de posi tie van het parlement aankwam. Een van Hoeks zwarte schapen is de huidige staatsraad en gryze emi nentie dr. Beel. Hy heeft volens de schryver het terugkeren van verte genwoordigende lichamen sterk be lemmerd. Hoek wyst er ook op. dat verdedigers van de democratie uit die tyd De Quay en de zynen meenden te moeten kwalificeren als staats- rechteiyke neofascisten. Hoek beziet ook kritisch prof. Rom- me, (die), „behoorde tot de vooroor logse politieke figuren die ook met dit corporatisme besmet waren". Romme wyst in 1945 de volksinvloed af en Hoek trekt de vergeiyking met De Gaulle. Hy gaat verder en wyst met name het optreden van het eer ste naoorlogse kabinet Schermer - horn-Drees af. „Leiders en leden van dit kabinet schroomden niet zichzelf op te werpen tot een groep personen die uit kracht van een ongeschreven recht van geschiktheid, het land hebben te besturen." Ruime aan dacht heeft Hoek voor het tactisch optreden van een man als Drees, Jn de eerste plaats uit op een werkelyke politieke macht en invloed voor de socialisten. Middel daartoe had de PvdA moeten worden. Uitvoerig ana lyseert Hoek het optreden van de po liticus Drees, een beeld dat zo lang zamerhand overwoekerd dreigde te worden, door een waas van heilig heid dat rond de oude staatsman hangt. Om de beschryving van het tactisch schuiven rond partyvorming en politiek alleen al is dit boek zeker de moeite waard. Hoek heeft niet de pretentie van de wetenschapsman. Daarvoor is zyn oordeel in veel opzichten ook te an- i evenwichtig. Hy is bepaald onbiliyk tegenover mensen als Schermerhorn, hy is hartstochteiyk tegen vooroor logse politici die het christeiyk kamp verlieten. Uitermate woest gaat hy tekeer tegen Van Walsum. de latere burgemeester van Rotterdam. De anti-revolutionaire leider Schouten wordt duizelingwekkend hoog .pge- krikt. Maar al met al: Hoek laat een ander beeld zien, niet de hele waar heid, maar wel een belangwekkende kant van de waarheid. JRS Er zijn weinig actieve politici meer iin en rond het Binnenhof die een duidelijke en lei dende rol in het verzet van 1940 tot '45 heb ben gehad. Een van hen is Frans Goedhart, lid van de Tweede Kamer. Tot een paar dagen geleden voor de PvdA, nu voor DS'70. Als Eigeniyk was hy voor de oorlog al illegaal. Toen hy in de jaren '37 voor eigen rekening een brochure wilde laten drukken, waarin hy het abstracte karakter van de Ne derlandse neutraliteitspolitiek aan de kaak stelde, kreeg hy de contra spionage van het leger op zyn dak, die hem ernstig aanraadde zyn als ultra-gevaarlyk bestempelde activi teiten te matigen. Op 18 januari 1942 werd hy samen met dr. H. B. Wiardi Beekman op het strand van Scheveningen gearresteerd terwyl hy wachtte op een e-boot om hem naar Engeland te brengen. Hy werd ter dood veroordeeld, maar wist begin augsutus 1942 te ontsnappen. Met zyn doodvonnis op zak bleef hy zich inzetten. Schrijf in het ontstaan van het verzet toe aan de oude politieke par tyen. „Bepaald niet, integendeel. In die kringen vond men het opkomende verzet een onverantwoorde zaak. Men sprak over „Indiaantje spelen", „lichtzinnig gedoe" enz. het verzet kwam voort uit uiteenlopende motie ven By sommigen was dit het be ledigde nationale gevoel, bij anderen was het godsdienstige afkeer van het heidens nationaal-socialisme, bij weer anderen de vijandschap tegen het fascisme, terwijl de langzamer hand gloeiende verontwaardi ging over het nazi-optreden tegen de Joodse Nederlanders op den duur ook een krachtige impuls voor sabo tage van het Duitse regime in ons land werd. Voor het overige zorgden de Duitsers en him Nederlandse me destanders van de NSB er wel voor, dat er een klimaat van wrevel en van afkeer onder de bevolking ging ont staan". Hoe beoordeelt u de houding van de Orde Dienst en het college van evrtrouwensmannen en van de Ne derlandse regering in Londen? „In de Nederlandse regering in Londen had ik van begin af zeer wei nig vertrouwen. Het was tenslotte het kabinet, dat in de laatste fase van de gebeurtenissen voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog de ver- antwoordelykheid voor het hulpeloze beleid, dat namens ons land gevoerd was, droeg. Ik vond het gezelschap dan ook niet byzonder geschikt om een krachtige bijdrage te leveren tot het opvyzelen van het moreel in Ne derland, terwyl ik er evenmin van verwachtte dat het een vastberaden politiek in het kamp der geallieerden zou steunen. In de Geer c.s. kon men onmogelyk de inspirerende figuren zien, die in dit dieptepunt van onze gesschiedenis nodig waren. Alleen Koningin Wilhelmina was een per soonlijkheid van wie kracht uitging. De moeilykheid was, dat het kabi- net-de Geer tenslotte de continuïteit van 't Nederlandse staatsbestel ver tegenwoordigde en ondanks zichzelf de rol moest vervullen van symbool van de Nederlandse staat en de Ne derlandse wil om als onafhankelijk volk te blijven bestaan. We kon den deze regering dan ook bezwaar- lyk in de illegale pers gaan aanval len. De taak voor deze regering wa6 voor In de afgelopen weken hebben wjj In ons blad een aantal vooraanstaan de figuren uit de periode van de Tweede Wereldoorlog aan het woord gelaten over hun Ideeën van toen en hun reacties op het verloop van de gebeurtenissen na die oor log. Vandaag komt het Kamerlid Frans Goedhart aan het woord. Goedhart spreekt over oorlog en de vijf en twintig jaar vrede daarna, klinkt weer de stem van Pieter 't Hoen, achter welke schuil naam de thans 66-jarige direct na mei '40 zijn „nieuwsbrieven" uitgaf, de eerste illegale perc in Nederland. OA. uit het feit, dat zy tydens de laatste maanden van de oorlog een poging wilden doen om het illegale blad Het Parool onder hun censuui te brengen. Evenmin als dat de SD lukte, is de OD daarin geslaagd, maai het incident bewyst wel wat voor mentaliteit daar overheersend was Myn conclusie ter zake van de OD moet dan ook zijn dat deze groep in de oorlog geen byzonder positieve rol gespeeld heeft". alles alle nog beschikbare krachten in te helpen zetten voor de geallieer de oorlogsvoering en daarby tevens alle technische voorbereidingen te treffen, die nodig waren om na de capitulatie van Duitsland In de erg ste nood hier te lande te voorzien. Een kabinet dat enkele jaren in de emigratie geleefd had en dat daar door van het politiek-psvchologische klimaat in eigen land ver vreemd moest zijn. kon natuurlijk nooit een beslissende rol spelen in de na-oorlogse situatie. Natuurlijk kon men zich niet afzijdig houden van alle problemen die terstond aan het einde van de st-rUd op ons af zouden komen. He( eerste frrnte probleem zou na tuurlek Nederlands-Indië worden, Het is goed geweest dat Koningin Wilhelmina daarover tydens de oor log vanuit Londen bepaalde uitspra ken heeft gedaan, waaruit bleek dat men ook toen reeds bespfte dat. de toestand in dat land na het beëindi- ding van de strüd met Jo nan niet zonder meer tot de vooroorlogse sta tus teruggebracht zou kunnen wor den. Men had naar myn smaak toen nog wel drie stappen verder mogen gaan, waarmee ons na de oorlog veel ellende bespaard zou zyn gebleven Ook het besluit om na de oorlog met België en Luxemburg een econo mische unie aan te gaan is uitste kend geweest, ofschoon 't te betreu ren biyft dat in de laatste jaren van de oorlog geen pogingen zyn on dernomen om de grondslag te leggen voor een verenigd West-Europa. De visie daarop ontbrak en van politici, die nauwgezette Nederlandse neutra liteit steeds als hoogste beginsel op hun vaandel hadden geschreven, kon men zulke initiatieven niet ver wachten". En wat vindt u van de orde dienst? „By de orde dienst zaten natuurlyk talloze goede vaderlanders, die anti- Duits en anti-nazi waren en die niets vuriger wensten dan een spoedige ne derlaag van Hitier. De top van dé O D. wilde echter niet aan verzet doen. Het doel van de OD-top was na de te verwachten capitulatie van Duits land en in afwachting van de komst van de Nederlandse regering in Ne derland rust en orde te garanderen en een radicale staatsgreep te voor komen. Men trof by deze heren nog al wat uiterst bekrompen hoge mili tairen aan. die iedereen die niet even conservatief waren als zijzelf als com munist beschouwden. In hun be richtgeving naar Londen stookten zy dan ook tegen alles in Nederland, dat min of meer links was. Hoe ver hun misplaatste bemoeizucht ging bleek Vreselijke periode Na de oorlog heeft het fenomeen „verzetsheld" niet altyd even geluk kig opgeloste problemen geschapen voor literatoren, beeldhouwers en filmmakers. De verzetsman van het eerste uur, Pieter 't Hoen, is naar het uiteriyk een burger, aan wie elke vorm van dramatisch heldendom vreemd Is. „Ik moet wel zeggen dat de Jaren 1940-'45 voor my en voor de ande ren die van het begin af in het ver zet zyn gegaan, de vreseiykste perio de uit ons leven is geweest. Met ui terst bescheiden middelen, met heel zwakke wapens, aanvankeiyk zonder enige ervaring, in het begin helemaal niet begrepen en zelfs afgewezen door een groot deel van de bevolking, dat door angst verlamd werd, moest de strijd aangebonden tegen de verplet terende overmacht van het derde rijk, dat bovendien k«>n rekenen op de hulp van allerlei Nederlanders .die er hun werk van maakten verzetsmen sen op te sporen en in het verderf te storten. Men moest steeds met valse pa pieren werken, onder geleende na men optreden, men moest zich ver mommen en voortdurend van schuil plaats veranderen. Het was een ze nuwslopende tyd. Men was voortdu rend omringd door een onzichtbaar gevaar. Onvoorstelbaar Met de hierboven geschetste ach tergrond is het antwoord van Goed hart op de vraag wat hy denkt over de ontwikkeling van de afgelopen vyf en twintig jaar. op zijn minst verras send. „Sommige mensen hebben ty dens de oorlog een droombeeld op gebouwd van een geheel nieuwe ont wikkeling na die bevrijding. Ik voor my heb in de oorlogsjaren nooit ge loofd in een abrupte overgang van de bestaande maatschappy naar een geheel andere. Zo'n overgang zou al leen door een revolutie, een bloed bad en alles wat daar aan verschrik- keiyks by hoort, althans theoretisch mogelijk geweest zyn. Dat is een mid del dat veel ernstiger is dan de kwaal. Tenslotte moet men willen er kennen dat wij na 1945 in geheel West-Europa wij moeben de zaak niet alleen vanuit het Nederlandse keldergat bekyken ondanks veel tekortkomingen, een ontwikkeling hebben doorgemaakt, die een wel vaart heeft gebracht, die vyf en j twintig Jaar geleden onvoorstelbaar was. Ik ben dan ook daarin niet te leurgesteld. De vrijheid van het de mocratisch systeem is hersteld, de verschrikkelijke verwoestingen zyn uit ons levensbeeld verdwenen en er ls een redelijk verdeelde welvaart ge komen. Maar het is met welvaart en vrij heid precies zo als met ziekte en ge zondheid, men waardeert het pas goed als het er niet meer is. Ieder een vindt het nu vanzelfsprekend, vooral de jonge mensen. Goedhart wijst, wat hij noemt, de „zure maatschappy - kritiek'" van nieuw-links in de PvdA van de hand. Achter al die zogenaamde ludieke acties, waart bovendien het spook van het neutralisme weer rond. De als pacifisme vermomde acties tegen de NAVO. komen in feite weer in die ene bedding terecht, de militaire inspanning van Europa te verzwak ken. Maar ja, er zyn in Nederland tegenwoordig een aantal doldriftige mensen, die bewogen door een soort van ideologie bezig zyn met acties, om altyd wie dan ook uit de NAVO, de EEG te smyten." Partijwezen Als praktisch politicus wil hy een onderscheid maken tussen het so ciaal-economische resultaat van vyf en twintig jaar bevrijding, dat hy waardeert en het politiek bedryf dat hy openhartig kritiseert. „Het feit dat het vooroorlogse partywezen in Nederland byna ongewyzigd is terug gekomen, dat is voor my een bittere zaak. Even bitter is het feit dat het Nederlandse volk de politiek steeds niet serieus neemt. Men heeft al die heren, die volledig verantwoordeiyk waren voor het bankroet van 1940, allemaal weer terug laten komen. FRANS GOEDHART Van Kleffens als minister van bui tenlandse zaken verantwoordeiyk voor de neutraliteitspolitiek, kon gewoon weer doorgaan De Quay heeft men na dezelfde oorlog waarin hy lid van het driemanschap van de Nederland se Unie is geweest, zelfs minister I van oorlog gemaakt. Dat was toch wel heel vreemd. Theoretisch had de oorlogssituatie aanleiding kunnen geven voor ver- j nieuwing van de party structuur in j ons land. Maar dan had het volk t politiek bewuster moeten denefcn. Men heeft de catastrofe van de oor log als een soort natuurramp be schouwd. Het falen van de Westeuro- pese democratie heeft men niet ge zien en de executanten ervan heeft j men niet in de beklaagdenbank ge- zet. Na de bevryding was de ellen de voorby, wy hadden honger en die moest gestild worden. Duideiyk po litieke controversen lagen er op dat moment niet op tafel. Ook de geves tigde politici ontliepen het probleem. De partyen gingen gezamenlijk in de parlementaire enquêtecommissie zitten om rechter in eigen zaak te spelen. Er werd daardoor geen ba lans opgemaakt van de oorza ken die hadden geleid tot de cata strofe. Het verzet dat na de bevry ding wel een zekere mate van gezag en prestige had, kon evenmin als een politieke eenheid gezien worden. Het was tezeer door persoonlijke temperamenten bepaald geweest. En hoe goed en sympathiek het ook was. het was een maar zeer ten dele politiek gerichte gemeenschap". JAN VAN BEEK Drie miljard gulden zijn er blij kens een berekening van het Cen traal Bureau voor de Statistiek in april aan de Amsterdamse effec tenbeurs zomaar in rook opge gaan. De koersdaling op de effecten beurs is geen op zichzelf staand verschijnsel. Integendeel, inter nationaal valt een zodanige beursbaisse te constateren de Dow Jones-index onder de 700 dat bij ouderen herinneringen worden opgeroepen aan de gevol gen, welke voortvloeiden uit de beurskrach van het najaar 1929, die de inleiding vormde tot de ernstige economische crisis voor velen nog altijd een spook beeld der zwartste ellende. Daarby wordt dan evenwel uit het oog verloren dat er tegenwoordig in het maatschappelyk bestel zoveel economische stabilisatoren zyn inge bouwd dat een herhaling van de Ja ren dertig kan worden voorkomen. Temeer omdat in het arsenaal der economisten thans heel wat scherpe re wapens voorhandel zyn dan des- tyds. van tyd tot tyd gevoelige reces kan optreden, welke niet van lange duur zyn, maar die toch diep ingrypen in de ontwikkeling der samenleving Reeds valt uit tal van symptomen op te maken dat de economie der Ver enigde Staten op de rand van een reces balanceert, al zyn de deskun digen in Washington bepaald niet be reid dit toe te geven. Om de prysinflatie tegen te gaan en het gat op de betalingsbalans te dich ten zyn drastische maatregelen ge nomen op het gebied van het geld wezen en op het terrein van de be- talingsschreef. Enerzyds is daar mede voorkomen dat de economische hoogconjunctuur uit de hand liep, maar anderzyds is er nog geen einde aan de geldontwaarding gekomen. Het gevolg is dat een groeiend leger van werklozen de gemoederen veront rust 3.657.000 tegen vorig jaar 2.746.000, terwyl de index vam de con- sumptiepryzen is opgelopen van 125,6 naar 132,5. De inflatie brengt met zich mee dat de winsten in het bedryfsleven in een haast alarmerend tempo te ruglopen. Gedurende de eerste drie maanden van dit Jaar werd door 1390 maatschappyen een winstda ling opgegeven van in totaal geno- Dit neemt echter niet weg dat er men 9 pet. Daarnaast werd door 120 maatschappyen gemeld dat er ver lies was geleden. Het ziet er niet naar uit dat de daling van de wins ten spoedig tot staan zal komen, want de lonen blyven stijgen en de grond stoffen worden duurder evenals transportkosten, om van de groeien de rente last maar niet te spreken. De winstdaling brengt met zich mee dat er minder kapitaal in be dryf kan worden gehouden, hetgeen de kapitaalschaarste, waarmede de ondernemers te kampen hebben, nog accentueert. Daaruit resulteert een toenemende behoefte aan nieuwe mid delen, die van buitenaf moeten wor den aangetrokken. Naarmate de behoeften sty gen wordt het kapitaal echter duurder, hetgeen zyn weerspiegeling vindt in een scherpe koersdaling op de obli- gatiemarkten. In de Verenigde Sta ten hebben de obligatlekoersen een zodanig peil bereikt dat het rende ment in vele gevallen in de buurt van de 10 pet ligt en dat terwyl de president van de Federal Reserve Board een goede week geleden nog had gezegd dat de rente wel over het hoogtepunt heen leek te zyn. Elders in de wereld ls het met de effectenbeurzen niet veel beter gesteld dan in Wall Street. Vooral de koers - grafieken van de beurs in Tokio doen eerder denken aan een seismografi- sche weergave van een heftige aard beving dan aan een bezonken waar dering van de koersen van aandelen, waarvan beleggers zich In vele geval len gouden bergen voorstelden. Zo er geen herhaling van de eco nomische crisis van de jaren dertig valt te verwachten, toch is het on- vermydeiyk dat de internationale beursmalaise gevaren inhoudt voor de verdere welvaartsgroei. Vooral als er internationaal een vertrouwenscrisis zou ontstaan, kon het wel eens ge beuren dat de wereld aan de voor avond 6taat van een zo heftige eco nomische crisis als er sedert het eind van de oorlog niet is voorgekomen. IOS-storm De storm, die in de afgelopen we ken om het geruchtmakende beleg gingsconcern IOS woedde, zou hier van het voorspel kunnen zijn. Herhaaldeiyk ls er al gewezen op de gevaren van de toenemende ver- krapping van het aanbod op de bin nenlandse kapitaalmarkt. De toe nemende belemmeringen op het ge bied van het Internationale ka pitaalverkeer dulden er op dat er ook mondiaal sprake is van een ern stige verkrapping van het kapitaal aanbod. Zonder voldoende kapitaal kan geen welvaartsgroei bestendig zyn, ook niet in de communistische landen, waar het particulier kapita lisme moest wyken voor het staats- kapitalisme. Fiscaal voordeel Zolang er met winst wordt ge werkt is het fiscaal voordelig om met veel geleend geld te werken, omdat de rentelast als kosten kan worden afgetrokken. Maar oh wee, als de ty- den omslaan. Dan helpt er geen verlichting van de fiscale druk, want wie niet ver dient, betaalt geen belasting. Indien er met risicodragend kapitaal wordt gewerkt kan de beloning voor de ka pitaalverschaffer achterwege blyven, dividend. Dat is nu eenmaal het ri- sioo van het vak van aandeelhou der. De omstandigheden noodzaken de grote ondernemingen om steeds meer haar heil te zoeken by de beleg gingsinstellingen, die via de onder handse markt grote bedragen be dragen beschikbaar kunnen stel len. AKZO, Philips, hebben het laat ste Jaar flink aan de bel getrokken om leningen te kunnen opnemen, zowel ln nationaal als in internatio naal verband- De scheiding der geesten heeft zich dan nu ook in de Party van de Ar beid voltrokken en de vijftiende ka merfractie is geboren. De groep- Goedhart zal optreden als parlemen taire vertegenwoordiging van Demo cratisch Socialisten '70. d2 nieuw so ciaal-democratische vaksparty. Ten minste dat wit Goedhart ervan ma ken. Hy meent dat in ons land. net als in Finland. Italië en Japan, plaats is voor en gematigde sociaal democratische groepering, die duide- lyk afsteekt tegen een op het links radicale front opererende socialisti sche party als de PvdA volgens hem dreigt te worden. Als het vertrek van Goedhart door anderen zal worden gevolgd en de geruchten willen dat meer leden van de PvdA-fractle al dan niet uit oppor tunistische motieven naar DS'70 wil len overstappen dan zou de nieu we party wel eens meer dan een po litieke splinter kunnen worden en uitgroeien tot een progressieve volks- party. Maar vooralsnog ïykt het daar niet erg op. Wat zich tot nu toe in DS '70 heeft verenigd is niet meer dan democratisch appel, de oudere, behoudende generatie socia- i listen, die niet meer met de ont wikkelingen heeft kunnen mee groeien en die nieuw links geen te genspel van betekenis heeft kunnen bieden. Werkelyke kopstukken als Drees. Mansholt, Thomassen, Van der Stel, die 'ook de koers van de PvdA niet erg aanstaan, houden zich afzydig. De PvdA mag dan een ruk I naar links hebben gemaakt en zich in het isolement hebben gestort, zy heeft bovendien de links jeugd en wie de jeugd heeft, heeft nog altyd l de toekomst. DS'70 is geboren uit plaatseiyke frustraties van gezeten socialisten, die zich verdrongen zagen door een ra^ dicale jeugd. De jeugd, die vaststaan de waarden in de discussie aan het wankelen brengt en in buitenparle- .entaire taal wfjst op de sociale en democratische leemten in onze schynbaar zo welvarende samenle ving. Maar Goedhart is niet alleen om die reden uit de PvdA gelopen. Hy heeft vooral met de Partij gebro ken om het radicalisme dat hy in de PvdA bezig ziet veld te winnen, voor al op het terrein van het buitenland se beleid. Zyn gal liep over toen hy de voor zitters van PvdA, D'66. PSP en PPR gezamenlyk naar de ..prullenmand" van de Amerikaanse ambassade zag opmarcheren om tegen de invasie van het Amerikaanse leger in Cam bodja te protesteren, hetzelfde leger dat ons heeft bevryd van het Duitse Juk. Goedhart heeft de les geleerd van de oorlog 1940-1945. Hy is ongerust over de toenemende buitenparlemen taire actie en ziet de discussie over de waarde van het NAVO-bondgenoot- schap, dat toch maar rechtse dicta turen ln stand houdt, de erkenning van de DDR. die feiteiyk toch al vyfentwintig jaar bestaat, de roep om meer geld voor de ontwikkelingslan den. de afkeuring van Nixons politiek in Zuidoost-azië, als communistische agitatie en ondermyning van de vre de. „Als elke nieuwe ontwikkeling met achterdocht tegemoet wordt ge treden, ontvalt de grondslag aan een doeltreffend, op de toekomst ge richt handelen", heeft drs. Den Uyl hem teruggeschreven. Voor Goedhart schynt er inderdaad in de na-oorlog- se wereld weinig veranderd te zyn. Een man als Goedhart hoorde eigeniyk allang niet meer in de PvdA thuis. Iemand die in deze tyd nog zó in de koude oorlog leeft, die nog in zwarwit schema's denkt over de we reldvrede. die het nut van ontwikke lingshulp niet inziet, past byna al niet meer ln een party als de WD. Maar dat is Goedhart niet kwaiyk te nemen Niemand meer dan hy de door het imperialistische en dicta toriale optreden van de Sowjets ge nezen oud-communist, is doordron gen van de kwade gevolgen waartoe extremisme in de politiek kan leiden. De vooroorlogse politieke situatie, waarin het fascisme kon gedyen, heeft dat bewezen. Maar helaas ls op zyn politieke visie in deze tyd geen politieke party mee'- te bouwen. Goedharts politieke opvatting mo gen dan uit de tyd zyn, de vrucht van zyn optreden is tenminste dat hy het licht heeft geworpen op een ontwikkeling in de PvdA. waarop deze party zich inderdaad wel eens mag gaan bezinnen, dat is het isole ment. waarin de socialisten zichzelf hebben gemanoeuvreerd. Den Uyl en vondeling hopen nog steeds op de steun van de kiezer voor hun progres sief akkoord met PPR. PSP en als het even kan D'66. Die hoop is by de laatste verkiezingen ydel ge bleken en zal ook het volgend jaar by de kamerverkiezingen ydel biy- ken te zyn. De kiezer, die de door braak niet heeft gewild, wordt ook in 1971 de christeiyke partyen heus niet massaal ontrouw voor zoiets als het PAK. Dat zyn nu eenmaal de fei ten. Ook al wordt DS '70 niets, toch kan deze „politieke rimpeling" zoals Den Uyl het uittreden var Goedhart noemde, tot gevolg krygen dat de PvdA verder naar links opschuift en niet meer by de zaken betrokken zal worden. Goedhart houdt Den Uyl een les voor als hy hem waarschuwt voor een dergeiyk isolement. Een grote volksparty als de PvdA altyd heeft willen zyn, behoort ln principe op regeringsverantwoordeiykheid uit te zyn. Frustraties van oud-minis ters over het verraad van de KVP in de nacht van Schmelzei dat tot de val van het kabinet-Cals heeft ge leld, dienen daarvoor te wyken Zo lang dat niet gebeurt is de PvdA ge doemd tot eeuwige oppositie en zal voor de christeiyke partyen DS '70 het schamele alternatief zyn. dat hen vooralsnog aan de VVD blijft binden. R. W. II EI DIN GA.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7