Maxi, midi, mini? Voorbijganger Nieuw bankgebouw aan Leidse Stationsweg RAADSLID: PREHISTORISCHE TOESTANDEN Goede aanvoeren op de Leidse veemarkt BURGEMEESTER IN DE KLUIS Zangi concours in Stadsgehoorzaal Leidse Jongeren van 16 tot 21 jaar JERDAG 16 MEI 1970 j^TERl LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 2 (door Henriëtte van der Hoeven) x Personenfoto's LD/Holvast ft 2öe><>§<Dö><>go«>^oêoe>^^ Mooie benen LEIDEN De verschijning van de maxi- en midimode in het straatbeeld heeft heel wat beroering gebracht. Net was iedereen ge wend aan de mini en toen kwam de lange soepjurk weer te voor schijn Parijs lanceerde de nieuwe lijn om het verbleekte blazoen van „Parijs Mode-stad" weer wat op te poetsen. Zelfs is een vrij serieuze poging gedaan de mannen een maxi-jurk aan te praten. Gelukkig is &r in Nederland nog niet zo'n stakker gesignaleerd. Het lanceren van de lange mode met de zomer op handen is niet zo erg succesvol gebleken. De stormachtige ontwikkeling waarop Parijs had gehoopt is niet gekomen. De lange rok heeft dan ook nog al wat nadelen, afgezien van de vaak hopeloos on-elegante modellen Autorijden, fietsen is met een lange rok echt niet zo gemakkelijk en met een achter je aan wapperende rok vlug in de trein springen is er ook niet meer bij. In Leiden hebben wij verscheidene voorbijgangersnaar hun me ning gevraagd. De conclusie is. dat de maxi toch wel een kansje maakt, zeker voor het winterseizoen. jrtini is leuk. maar Je moet er wel pooie benen voor hebben. Ik vind de paxi- en midimode gewoon een uit- umst voor vrouwen met minder Booie benen". Mevrouw S. J. Luys- erburg, Lage Rijndijk 2, die wij op |t Haarlemmerstraat aanspreken, is tlf gekleed in een sportief blauw roekpak. Ondanks de aanmaningen ui haar blonde spruit in het wan- riwagentje wil ze toch wel even over ede praten. .Maxi en midi draag ik zelf. Een setje afwisseling is op z'n tijd wel aellig. Gevaarlijker als de normale jklengte? Nee, dat geloof ik niet. In i middeleeuwen hebben ze ook lan- rokken gedragen en toen moesten tooh ook in rijtuigen stappen. Het allemaal een kwestie van wennen zie er wel iets in en mijn man adt het ook leuk". Vóór mini ag geen maxi 5 foor één van de Leidse boetiekjes den we een groepje scholieren, dat aankopen voor de komende zomer t het bespreken is. Truy van Dy- 2,isen (14) ontpopt zich als parman- woordvoerdster van het clubje Maxi is ontzettend leuk. maar on- ktisch. Ik zou dolgraag maxi ti gen. Ik mag niet van mijn moe- nmer genoeg. Het is te gevaar bij het in- en uitstappen van de zegt ze". Trudy, die in Ter Aar. Pi nses Margrietstraat 5 woont, is r: h niet helemaal by de laatste ont- dceling op het modegebied achter N Jleven, want ze heeft een fijne mi- ■jas. „Daar kun je je wat gemak- D Ijker in bewegen", hompt komen er van de andere igedames opsommingen van maxi- midirokken en jurken. Maar al- maal zijn ze nog gekleed in een ge- zomer-mini of een sportieve '•fis. De liefde voor het „lang" zal to winter moeten blijken. LEIDEN In het St.-Elisabeth ïkenhuis in Leiden zijn de volgen kandidaten geslaagd voor het di- na ziekenverpleging A: J. M .M. Mfkman. M. A. J. Caron, M. A. v. d. ogt, L. H. P. G. van de Lans. W. M. Nahon, J. M. A. Regeer, C. J Schilte, M. Th. Verbey, Th. E. M. rgeer. A. J. Vermeulen en W. J. M. Wissen. Op de knie ,,Dat hele erge korte is natuurlijk geen gezicht, maar als je my nu vraagt of maxi echt mooi is. nee be slist niet". Mevrouw E. van Putten (60) Jan Vossesteeg 56, die met haar kleinzoon op stap is, wil eigenlijk niet over de mode praten. „Ik ben al wat ouder, dat laat ik over aan de Jongelui". Ze heeft zelf dochters en blijft daarom goed op de hoogte van alles wat er in het modewereld je om gaat en heeft daar ze haar eigen ideeën over. „Ik vind het allemaal erg leuk voor de jonge meisjes. Myn dochters mo gen aantrekken waar ze zelf zin in hebben. Daar zijn ze per slot van re kening jong voor. Rokken zo op de knie of een paar centimeter er boven vind ik toch wel het netst. Voor Wim Kooiman (20). Willem de Zwijgerln. 20. Oeg&tgeest komt de vraag over mode een beetje vreemd aan. Hij heeft er zo wel zyn gedach ten over maar om het nu even pre cies te vertellen, dat is niet zo ge makkelijk. Na even nadenken gaat zyn voorkeur toch wel uit naar een geminirokt vrouwspersoon. Midi kan in zijn ogen helemaal geen genade vinden. „Dat is hele maal niets". Over de maxi moet hij bekennen, dat hij het niet geweldig vindt. Voor hem zou maxi er nog mee door kunnen, maar de zo langzamer hand ingeburgerde minirok trekt toch aan het langste eind. Wat op gelucht, misschien wel met de gedach te in het achterhoofd „Wie vraagt nu in vredesnaam zoiets?" neemt hy af scheid. Kinderwagen ..Wat vind ik van maxi en mini, komt u my dat vragen, ik ben byna zestig jaar". Er later toch wel de lol van inziend, is Van Gend en Loos chauffeur A. G van Leeuwen (59). De Rykestraat 12, best bereid er zyn mening over te geven. Hy gaat er even gezellig voor staan, zodat de fo tograaf een plaatje kan maken en steekt van wal. „Maxi en midi zyn eigenlyk alle twee wel grappig. De jeugd wil nu eenmaal weieens wat anders. Die mini-rokken zyn ook niet altyd even geslaagd, want daar moet je mooie benen voor hebben. Dan nog, als ze ouder worden dan een jaar of acht tien twintig wordt het al wat moei- lyker. Zo'n vrouw in minirok achter de kinderwagen, nee dat vind ik eigenlyk maar niets". New Look Maxi is eigenlijk niet nieuw voor me, zegt de heer W. Smit (36), Van der Duynstraat. Ik kan me nog wel herinneren dat na de oorlog de vrou wen ook in van die lange rokken rondsjouwden. De new-look was dat toch? Nee, de komst van de maxi heeft hem beslist niet geschokt en de midi nog minder. Ach het is weer eens wat anders, 't is echt niet leuk om steeds tegen hetzelfde te moeten aankyker mini is alweer zo lang geweest. Tegen de mini heeft de heer Smit wel een beetje aan zitten kyken maar in het begin vond hy het een beetje „eng". LEIDEN Op woensdag 27 mei houdt de afdeling Leiden en Omstre ken van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen 'n nationaal zangconcours in de Stads gehoorzaal. Aan dit concours doen 27 koren mee twaalf kinderkoren die hoofdzakeiyk des middags optreden, twee damesko ren, een mannenkoor en verder ge mengde koren uit diverse plaatsen in ons land. LEIDEN Burgemeester d. Willigen heeft gistermiddag vlak vóór zijn vertrek naar Plymouth om de opening van de Pilgrim- fathersherdenking bij te wonen het nieuwe gebouw aan de Sta tionsweg van de Coöp. Raiffeasen- bank „Leiden-Oegstgeest" ge opend. De burgemeester en de andere ge nodigden vonden o.a. de kluisdeur open, waaruit geconcludeerd kan worden, dat het geld nog op het Ra penburg was, het hoofdkantoor tot nog toe, dat nu bijkantoor wordt, zo als er nog drie zyn in Leiden en Oegstgeest. Die kluis zit in de kelder van het speelse, Italiaans aandoende gebouw, dat binnen en buiten modern, prak tisch en intiem aandoet. Er is veel met marmer gewerkt. Bloembakken zetten zich van buiten naar binnen voort. De bovenste twee verdiepingen van het gebouw, dat op de plaats staat van de vroegere Ctto-rijviel- s tal ling, zyn in gebruik by de Leidse Universiteit. Aan de opening ging een by een- komst vooraf in de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel, de naaste buur. Hier gewaagde de voorzitter van het bestutu-, de heer J. van Vliet uit Zoeterwoude, van de groei van de bank in de zestg jaar van het be staan. De burgemeester prees het initiatief om aan deze invalsweg een bankge bouw te zetten, dat past in de dienst - verleningstaak. die de heer v. d. Willigen voor Leiden steeds groter worden. Ondanks aUe zorgen heeft Leiden z.i. een goede toekomst. Over die zorgen merkte hy op. dat in deze verkiezingstijd sterk naar voren komen. De één doet dat, omdat hy er niets aan heeft gedaan, de ander, omdat hy denkt, dat hy wel even zal doen De onderdirecteur van de centrale bank in Utrecht, mr. dr. T. J. Janeen Schoonhoven, memoreerde, dat dtt één van de 1700 vestigingen in den lande is, waarmee de Raiffeisenbenk op twee na de grootste bankinstel ling is geworden. Hy deelde mee, dat op het gebied van het vestigingsbe leid samenwerking is gezocht met de Coöp. Boerenleenbank in Eindhoven. Voor de nieuwbouw bood hy een ge schenk aan. De ring Bollenstreek werd vertegenwoordigd door <te heer Kralt. die de complimenten van dtt overkoepelend orgaan overbracht. Nadat de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer A. Konings veld, gelukwensen had uitgesproken, voerden achtereenvolgens het woord de Leidse architect H. Kroneman en de directeur van het Leidse bouwbe- dryf Niersman NV. De voorzitter van de Coöp. groente veiling Leiden en omstreken besloot de ry van sprekers door als klant zyn gelukwensen over te brengen en zijn dank uit te spreken voor de ser vice van de bank. Daarna ging het gezelschap naar het nieuwe gebouw om alle6 vóór en achter de tien loketten te bekijken. LEIDEN In de aandeelhou dersvergadering van Wernink's beton en aannemingmaatschappy NV in Leiden, gisteren gehouden, heeft drs. J. F. Posthuma, die als president commissaris werd herkozen, gezegd niet bevreesd te zyn voor het mode- verschynsel van de overval. Daar voor is naar zyn zeggen een te groot deel van de aandelen in vaste han den. Wel meende hy dat Wernink zich niet afwyzend zal opstellen als zich een geschikte fusiepartner aan dient. LEIDEN De Leidse veemarkt had gisteren een goede dag. De to taal aanvoer was iets groter dan vo rige week. De aanvoer van grootvee was minder, maar de aanvoeren op de afdelingen varkens, geiten en wolvee waren groter. De handel in melkkoeien en stieren: een geiyk aantal als vorige week. De handel in stieren was goed en de melkkoeien deden het willig. Notering: melk- en kalfkoeien van f 1000.- tot f 1375,- en f 1700,-. Notering vare koeien: van f 675- tot f 1000.- en f 1300,-. Extra kwa liteiten tot f 1575,-. De handel in jongvee, zoals pin ken en graskalveren was matig tot goed. Ook hier werd alles vlot ver kocht. Notering: pinken van f 550,- tot f 700.- en f 800,-. Graskalveren van f 500.- tot f 700.-. Een redely ke aanvoer van slacht vee met een willige handel. De vraag was groter dan het aanbod en was de markt spoedig geruimd. In vette kalveren weinig aanvoer met een vlotte handel. Er is een goede vraag voor de export. Notering per kg geslacht gewicht: slachtstie- ren van f 4.75 tot f 5.-, vette koeien van f 4,80 tot f 5,10 en f 5,40, vette kalveren van f 3,75 tot f 4,- en f 4,25 (per kg levend gewicht). Een grote aanvoer van vooral slachtschapen en gelukkig is er een goede export naar Parys. De aan voer van kleine lammetjes was wel groter dan de vorige week maar voor de tyd van het jaar nog te klein. Volgende week beginnen de 6 grote lammermarkten. Er waren gisteren reeds mensen uit Texel aanwezig om de zaken te bekyken. Notering: vette schapen van f 110,- tot f 120,- en f 130,-; vette lammeren van f 130.- tot f 160.- en f 190,-; fokschapen met 1 lam van f 175.- tot f 200.-; fokschapen met 2 lammeren van f 250.- tot f 290.-. De indruk overheerste, dat by de varkens vraag en aanbod elkaar zeer dicht benaderden. Een groot aanbod en toch een goede handel. Notering: drachtige zeugen van f 550,- tot f 650.- en f 675,-; schrammen van f 125.- tot f 135,- en f 145,-; biggen van f 102 tot f 108.- f 112,-. Een buitengewone grote aanvoer van geiten en daardoor een rustige handel tot goed. Notering van f 30,- tot f 70,- en f 95,-. ADVERTENTIE Jullie mogen nog niet stemmen. Wie wil zich toch inzetten voor de politieke idealen van D'66 7 Werk mee aan onze propagandal Jullie kunnen je opgeven op zater dagen bij ons Info-Centrum op het Stadhuisplein of bellen naar mevr. L. Gerth van Wijk-Kruyt, tel. 23284 LEIDEN Zoals in het raadsverslag beloofd kaarten we vandaag binnenstad onder de loep" nog even na over wat m het brjzon- r twee raadsleden hebben gezegd bij de behandeling van het voor lom een krediet beschikbaar te stellen voor herstel van walmu- t i en aanleg van rioleringen in de Leidse binnenstad. Het is een binnenstadszaak. die PvcLA-jractieleider Van Aken ken- 5 üi/fc ter harte gaat. Hij maakt zich zorgen over de walmuren, waar- 'er or nu weer anderhalf miljoen nodig is. De heer Van Aken haalde dat de wethouder al eens heeft gezegd, dat deze onderhouds- cm~len zeker f 20 miljoen zullen gaan bedragen. Ieder die het uit- breide watergebied in de Leidse binnenstad en de toestand van mlmuren kent. zal beamen, dat een groot bedrag op tafel moet itftnen. it i De heer Van Aken sprak de hoop uit, dat de kredieten voor de inleg van rioleringen niet nodig zullen zijn om walmuren te her- ellen als er ergens opeens iets gebeurt. Die rioleringen zijn nodig or het leefklimaat in de binnenstad. Op dit gebied heersen er pre- t ttorische toestanden, riep het raadslid uit. Hij wil een discussie in de raad over wat hij noemt de waterhuis- Ming in Leiden. Een rapport van het waterloopkundig laborato- ïto noemde hij interessant, maar het geeft geen antwoord op ogen over theoretische dempings-, versmallings- en overkluiztngs- ogelijkheden. De heer Versnel DS'70dacht in het bijzonder aan het verkeer ngs de grachten. Onderzocht moet worden, zo zei hij, of het mo- lijk is speciaal zwaar verkeer bij omleidingen langs grachten te ten rijden. Kan het niet voor de walmuren e.d., dan moet het ver- den worden, evenals het parkeren op slechte stukken langs het j fcr. teder die belangstelling en hart voor de Leidse binnenstad heeft, l de gedachten van beide raadsleden onderschrijven. Ik hoop in ze rubriek uit de doeken te kunnen doen om welke pre-historische tstanden het aaat. en wat er op het gebied van de waterhuishou- 1g e doen is. Het lijkt een zaak. die een discussie zeker waard is. k steeds daarom de opmerking, dat reacties in deze rubriek wel- om zijn. Ook over deze zaak dus. Ter illustratie een luchtigbeeld van een deel van het centrum de Pieterskerk op de achtergrond. De foto (LD/Holvast) bege- een zaak, waarover beslist niet luchtig kan worden heengestapt. De Leidse raad heeft van de week drie ingekomen stukken in handen gesteld van het college: de in deze rubriek gepubliceerde nota's van een werkgroep en het comité Leefbaar Leiden over de instelling van een adviesraad voor de binnenstad en de brief van de vereniging Oud-Leiden, die inhaakt op de nota van de werkgroep. Daarbij bleken de heer Van Aken en de burgemeester van mening te verschillen over de vraag of de oude of de nieuwe raad deze zaak moet aanpakken. Ik ben dezelfde mening toege daan als de heer Van Aken: de zittende raad moet het doen Al was het alleen maar, omdat het al lang genoeg heeft geduurd voordat we zover zijn. Actie is ge boden!

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3