VAKANTIE HUISJES Meer viswater voor Leidse hengelaars Uit in de Randstad Door Bram van Leeuwen DEN HOLDER ZATERDAG 16 MEI 1970 Juist omdat het dit jaar een slecht voorjaar is geweest, dat weinig gelegenheid bood tot vakantieverkenningen tijdens de weekeinden, deze waarschuwing: mocht u zich nog niet hele maal hebben vastgelegd op de huur van een vakantiehuisje, ga dan nog eerst even kijken hoe het er uit ziet en hoe het er bij staat. Dit is nu eens niet een waarschuwing tegen de schanda lige praktijken, die elk zomerseizoen wel ergens te signaleren zijn, waarbij kippenhokken en wrakke schuren als vakantie huisjes worden verhuurd. Dit is een waarschuwing tegen de met steeds meer gemak gehanteer de kreten zoals ..comfortabel", ..rus tig gelegen, bosrijke omgeving, land huisje, romantisch boerderijtje". Kreten. die men meestal te genkomt in nauw verband met hoge huurprijzen van vaak driehonderd of driehonderdvijftig gulden per week. Bi) dergelijke prijzen mag de va kantieganger veeleisend zijn. Hij mag er tenminste zoveel comfort voor verwachten als hij thuis gewend is, ten minste zoveel privacy. Natuur lijk kan men de prijs vqn vakantie woonruimte niet rechtstreeks verge lijken met die van de eigen woon ruimte. Maar bij weekhuren van driehonderd gulden en ook wel van rijftif of honderd gulden minder, mag men van de exploitant van een rakantiehuisje verwachten dat hij een top-tegenprestatie biedt. Hoe nuttig het is om van tevoren i te gaan of dat wel zo is, bleek uit een kleine steekproef die ik in de af gelopen tijd heb gehouden onder de in advertenties aangeboden vakantie woningen Hier zijn enige ervaringen die ik daarbij heb opgedaan Een adverteerder bood een ruime rakantiewoning aan, voorzien van al le comfort, gelegen op een landgoed in het midden van het land. temid den van bossen. Prijs tweehonderd- vijftig gulden per week in de vakan tiemaanden. Geschikt voor vijf per sonen. Bij de bezichtiging bleek het vol gende: het huis was een soort vroe gere conciërgewoning aan de rand van het land. dat inderdaad ruim schoots bebost was. Het huis had twee verdiepingen en zag er van binnen landelijk-gezellig uit. Binnen rook het er zeer muf. Men zei dat dit kwam doordat het een tijdlang ge sloten was geweest, maar bij verdere inspectie bleek een vochtige, be schimmelde kelder de schuldige. De keuken was met grauw hard board en wat formica betimmerd en kennelijk door een beginnende ama teur met een giftige kleur gele verf beschilderd. Ei' was gas m en verder alleen een oude geiser. Geen koelkast. Wel duidelijk oude pannen en bor den en schalen, waaraan ook was af te zien dat zy al een heel leven van mishandeling achter de rug hadden. In de drie slaapkamers met in to taal plaats voor vijf personen, la gen. in lompe houten ledikanten, bultige opgebruikte kapokmatrassen. De douche op de bovenverdieping kon werken, maar dan moest men er vijf dweilen omheen leggen en hem niet te hard aanzetten, om door lekken door het plafond van de bene denverdieping te voorkomen «aldus een waarschuwend briefje dat er naast was opgeprikt). De huiskamer was ouderwets, maar redelijk ingericht. Alleen was er voor een koude dag geen kachel te gebruiken, omdat, vertelde men. de schoorsteen defect was. Rondom het huis had men een schitterende privé-ruimte. Dat wil zeggen, als men de woestenij had op geruimd. die daar door jarenlang achterwege gebleven onderhoud was ontstaan. Eigenlijk wel een gezellig vakantiehuis, dat echter niets bood van het comfort, dat het voor die prijs had moeten en kunnen bieden. In het zuiden van het land bezich tigde ik een „comfortabele vakantie bungalow, in het bos gelegen, modern ingericht, met plaats voor zes per sonen. Prijs f 225 - per week. Op het terrein achter een werk plaats voor landbouwwerktuigen, waarvan de eigenaar een riant huis bewoonde, bleken twee uiterlijk ge zellige. houten vakantiehuisjes te staan temidden van lage dennen Met een keukentje en inderdaad wel een koelkast in wat tegelijkertijd de hal van het huisje was. Doch met hokjes van slaapkamertjes, waarin ternauwernood een bed kon staan. In de bedden de dunste soort schuim- plasticmatrassen die te koop zijn. En verder vlekkerige moltondekens. f-vcm, tO km v h. sfr t* h i buij d hoofd- - n-: «JoutSr olie* "sap '["'"let In de zitkamer met in het gewitte boardplafond een landkaart van bruine lek-plekken. zulk oud meubi lair, dat een uitdrager het niet in zijn winkel zou willen hebben. Op nog geen twintig meter afstand van de huisjes een vuilnisstortplaats, die in de zomer wel voor een niet te verwaarlozen vliegengezelschap zal zorgen. Hoe bijzonder voorzichtig u moet zijn bij het huren van riante vakan tiehuisjes bevestigen de ervaringen die een Leids gezin vorig jaar zo mer opdeed. Voor acht personen huurden ze twee vakantiehuisjes in het midden van het land. Ze betaal den daarvoor een aanzienlijk bedrag maar verzuimden wel even te contro leren wat daarvoor als tegenprestatie werd geleverd. De eerste aanblik bij aankomst was verpletterend. De huisjes bleken niet meer dan bouwvallige schuurtjes en binnen stonk het gewoon. Het bestek V ,,OJ V dat aanwezig zou zijn, ontbrak ter wijl bovendien een van de schaarse ruitjes in het vakantiehuis bleek te zyn gebroken. Klachten bij de verhuurder had den geen resultaat. „U hebt het ge huurd en als het u niet bevalt gaat u maar naar huis" was het enige commentaar van de exploitant van „riante vakantiehuisjes". Dat heeft men tenslotte maar gedaan. de paar honderd gulden huur ten spijt. Andere vakantiehuisjes, bungalowtjes, verbouwde landarbeiderswoningen, die ik bekeek, hadden dikwijls soort gelijke gebreken. Het ene zag er wat gezelliger uit en was wat frisser uit gevoerd dan het andere. En sommi ge konden zondermeer geslaagd wor den genoemd als vakantiewoning waar men zich ook op een regendag in thuis kan voelen. Maar in vrijwel alle gevallen gaan de vakantiehuisjes ook de duur ste wat hun comfort betreft wel mank op enkele van de volgende punten: het meubilair is bijna altijd oud en als een allegaartje (duidelijk het j overschot uit de huishouding van de exploitant) erin gezet; de stookgelegenheid vcor een kil le avond, is vrijwel altijd onvol doende; de bedmatrassen zijn vrijwel al tijd van zeer slechte kwaliteit; goede ventilatie is er zelden zonneschermen of luxaflex ont breken vrijwel altijd; een ruim, afgeschermd terras of gazon om in te zitten is er mees tal niet; daarom, wie eisen wil stellen voor de hoge huurprijs die hij betaalt, kan het beste eerst gaan kijken en vergelijken. Een weekeinde lang rondrijden op zoek naar een vakan tiehuis mag dan een weinig prettige bezigheid zijn. het vakanti eplezier kan er mee gediend zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Vogelpark Avifauna: Schitterende collectie vogels uit de gehele wereld, waterpartijen, speeltuin en kanovijver. Dagelijks ge opend van 8.30 tot 24.00 uur. AMSTERDAM Rijksmuseum: t.e.m. 5 juli ma. t.e.m. za. 10 tot 17 en zo. 13 tot 17 uur werken van ChabU, over de oorlog "40 '16. Joods Hist. Museum: ma. t.e.m. za. 9.30 tot 17 en zo. 13 tot 17 uur De Verboden Muze, overzicht van tijdens de oorlog verboden kunstuitingen. Bosbaan: zo. 24 mei 10 uur Internationale speedboatraces, die meetellen voor het Nederlands kampioenschap. BENNEBROEK Linnaeushof: Bloemen- en recreatiepark met o.a. 80.000 m2 vrij wandelpark, golfbaan, speeltuin en permanente bloemenshows Dagelijks geopend van 9 tot 18 uur. <)ELFT Galerie De Fiets: t.e.m. 28 mei di. t.e.m. za. 11 tot 17 u. Gou aches en tekeningen van Edmee Naessens en Margriet Huber DORDRECHT Sportpark Reeweg: 18 mei, 11 uur Concours Hippique. JEN HAAG Kurzaal: 22 mei 20 uur Country en western show. Madurodam: Miniatuurstadje gebouwd op 1,25 van de ware ware groootte. Middeleeuwse stadswijken maar ook hypermo derne snelwegen en mini-Schiphol. Geopend dagelijks van 9.30 tot 22 uur. Gemeentemuseum: t.e.m. 3l mei Grepen uit de muziekbiblio theek, herdenkingsexpositie van twee Nederlandse componis ten Leo Smit en Constant van de Wall. Postmuseum: Geschiedenis van het postvervoer in Nederland geopend van ma. t.e.m. za. 10 tot 17 uur en zo. 13 tot 17 uur GOL D A Stedelijk Museum: t.e.m. 7 juni Lustrumtentoonstelling van het kunstcentrum ma. t.e.m. za. 10 tot 17 uur, zo. en feest dagen 14 tot 17 urn-. HAARLEM Vlees- en vishal: 16 mei t.e.m. 28 juni Schilderijen, tekeningen en gouaches van Etienne Eliss, ma. t.e.m. za. 10 tot 17 uur, zo 13 tot 17 uur. LEIDEN Ned. Leger en Wapenmuseum: t.e.m. 30 juni „Verbeeld ver leden", het staatse leger aan de stadswallen in de 18de eeuw ma. t.e.m vr. 9 tot 17 uur, za. 13 tot 17 uur. LISSE Keukenhof: Geopend vanaf 8 uur 's ochtends tot zonsonder gang. Fraai bloemen- en beeldenpark met tulpen, hyacinten narcissen en diverse andere bolbloemen. ROTTERDAM Centrum: t.e.m. september Communicatie '70: een aaneenscha keling van evenementen in de Rotterdamse binnenstad ter gelegenheid van de wederopbouw van de stad. O.a. exposities en „energielijn", een stóeltjeslift die voert over een deel van de binnenstad. Complex Valkenoord: 16, 17 en 18 mei, 11 en 15 uur Internatio naal honkbaltoernooi. Feijenoord Stadion: 22. 23 en 24 mei Internationaal voetbal toernooi voor jeugdteams. Stadhuisplein: 23 mei Openlucht simultaanseance m.m.v. dr. M. Euwe en Jan Hein Donner. SCHEVENINGEN Haven: 23 mei Vlaggetjesdag, gepavoiseerde schepen in de Scheveningse haven. 25 mei Eerste uitvaren van de haring schepen. Clingendael. 24 mei Windhondrennen. Pier: 24 mei Start van de zevende pierloop over 7,5 kilometer naar Wassenaar WASSENAAR Duinrell: Geopend van zonsopgang tot zonsondergang. Recre atiepark gelegen in ruim 1.000.000 m2 duingebied, met speel tuin, theetuin, zwembad, klimbomen, uitkijktoren e.d. Duindigt: 17 mei 13.30 uur Rennen om de Pinksterprijs. 20 mei 15.30 uur Rennen een draveryen, 23 mei 14.30 uur Rennen en draverijen. Dierenpark: Geopend van 8 uur tot zonsondergang. Dieren tuin met apen. leeuwen, olifanten en aquaria met veelkleurige vissen. Ook de vermaarde Louis-vogelhal. Op korte termijn worden er beslissingen genomen, die van Uitzonderlijk groot belang kunnen zijn voor de sportvisserij in westelijk Nederland en voor de sportvissers in Leiden en om streken in het bijzonder. Wat is namelijk het geval? Over ruim een maand, op 23 juni, zal de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken in het St. Antoniusclubhuis een buitengewone ledenvergadering houden, waarbij de ruim 3700 leden zich kunnen uitspreken vóór een forse uitbreiding van het beschik- bare viswaterareaal. gingen. Gezien de grote hoeveelheid voorbereidend werk, die daaraan ten grondslag ligt, zal het waarschijn lijk nog tot '71 duren voordat alles definitief zijn beslag heeft gekregen. Als de ledenvergadering toe- \temt, zal de Leidse bond toetre- ien tot een federatie, waarbij reeds diverse andere hengelsport- Jederaties zijn aangesloten en die \un viswater gratis beschikbaar itellen voor de leden van de aan gesloten verenigingen. Zoals de plannen er nu liggen is er bij de opening van het visseizoen 71- 12 een federatie ontstaan met 'n ledental, dat rond de 120.000 ligt en de beschikking heeft over dui- lenden hectares goed viswater. Dit verrassende nieuws werd my verteld door de nieuwe voorzitter van de Hengelaarsbond voor Leiden en Toejuichen Omstreken, de heer J. Mark. We hadden een uitvoerig gesprek naar aanleiding van het artikel „Waar blijft de KNVB-voor-sportvissers?", waarin ik iets schreef over de reeds jaren voortdurende onderhandeling tussen het Centraal Nederlands Verbond en de Algemene Hengelaars bond. zonder dat werkelijke resulta ten worden bereikt. Federatie ADVERTENTIE WERPMOLENS, v.a6,75 GLASVEZELWERPHENGELS v.a. 10,75 ft lanvossensteeg 75 - Leiden Telefoon 26901 Uit het gesprek met voorzitter kreeg ik de indruk dat ook de Leidse bondspraeses niet bepaald hoopvol gestemd is over een toekomstige sa menwerking tussen het CNHV en de AHB. Daarentegen ziet hy voor de toekomst grote mogelijkheden in de vorming van een grote hengelsport federatie. Helemaal nieuw is deze vorm van samenwerking niet. Al en kele jaren hebben de Federatie Delta Vissers (Vlissingen), de Vereni ging Beheerseenheid voor de Sport visserij in het Brielse Maas-complex (Schiedam) en de Federatie van Hengelsport ver De Maas «Tilburg) waarbij de leden van deze drie fe deraties in eikaars water mogen vissen, zonder dat daarvoor een ver goeding wordt gevraagd. De Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken wordt nu dank zy de gesprekken, die het bestuur heeft ge voerd in de gelegenheid gesteld om eveneens toe te treden tot de overkoepelende organisatie. Aan zeg genschap hoeft de Leidse bond niets prijs te geven: men blijft baas in eigen water, maar aan de andere kant kunnen de leden straks vissen in het water dat gepacht of gehuurd is door de andere aangesloten vereni Vissportenthousiast Mark is er rotsvast van overtuigd, dat de leden de toetreding tot de federatie zullen goedkeuren. Sterker nog: „Ze zullen deze plannen die uitsluitend voor deel brengen toejuichen. Om een voorbeeld te noemen. Straks zullen de Leidse hengelaars zonder één cent extra te betalen, mogen vis sen in de Brielse Maas. Dit eldorado voor de sportvisser een uitge strekte oppervlakte viswater waarin enorme hoeveelheden voorn, karper en snoekbaars rondzwemmen mocht tot dusver slechts bevist wor den met een vergunning van een van de hengelsportvereniging uit Den Briel en omgeving. Voor de paar maal per seizoen, dat de Leidse sportvissers hun geluk be proefden op de Brielse Maas. betaal den ze behalve de noodzakelijke vis vergunning en het lidmaatschap van de Leidse Hengelaarsbond ook nog eens f 12.50 voor het lidmaatschap van de Brielse bond. Deel uitmakend van de grote federatie zullen de le den van de Leidse bond zonder een zij de proefuitzetting van regen boogforel door de Organisatie Verbe tering Binnenvisserij. Forellen De eerste maanden van dit jaar werden er al forellen van zes a zeven pond gevangen, en de palingstand is eveneens uitstekend. Ook daar zullen de Leidse hengelaars straks gratis ADVERTENTIE De SPECIAALZAAK voor al uw hengelsportartikelen. DE SPORT HAARL.STR. II hun werp- of vliegenhengeltje kun nen uitgooien. Bovendien zal de hen gelaarsfederatie Oostelijk Nederland zich aansluiten bij de nieuwe fede ratie. „Ik verwacht, dat deze „uitwisse ling van viswater" als een sneeuwbal gaat werken" zegt voorzitter J. Mark. Binnen een paar Jaar moeten een le dental van 300.000 a 400.000 te berei ken zijn. Met een omvang van zo'n 120 000 sportvissers zullen we voorlo pig kunnen volstaan met een niet bezoldigde commissie, wier voor naamste taak zal bestaan uit het sa menstellen van een jaarboekje waar in alle gegevens over het viswater staan vermeld. Elke hengelsportver eniging zal slechts de wijzigingen be hoeven door te geven". Sprekend over de vruchteloze po gingen van AHB en CNHV om tot een aanvaardbare vorm van samen werking te komen zegt de Leidse praeses: „Over vijfentwintig jaar zullen ze waarschijnlijk nog even ver zijn, want een fusie in de top van de twee grote bonden is een onmoge lijke zaak. Eén bond Je kunt gemakkelijk nagaan dat een dergelijke organisatie geldverslindend zou werken. Een vergunning zou niet meer te betalen zijn voor de gewone man. Nee. dan geef ik de voorkeur aan een samenwerking van onderaf zoals nu gebeurt met de federatie Het gekke is", aldus de heer Mark. „dat wat aan de top nog steeds niet ge lukt is, nu aan de basis wel mogelijk blijkt. Want in de nieuwe federatie zitten zowel verenigingen die aange sloten zyn bij het CNHV als vereni gingen aangesloten by de AHB". Baas Als alle hengelsportverenigingen zou den opgaan in één grote landelijke bond zou er een soort NW voor de sportvissers bestaan. Dat zou ook be tekenen dat we in Amsterdam een groot kantoor moeten laten bouwen waarin een legertje personeel ue goe de gang van zaken in zo'n monster- bond regelt. Er zullen betaalde krachten aan getrokken moeten worden die het viswater controleren, die de visuitzet- ting regelen, die nieuwe huurovereen komsten en machtigingen afsluiten. Volgens de Leidse bondsvoorzitter biedt het „baas in eigen huis zijn" grote voordelen voor de sportvisserij. „Iedere hengelsportbond weet van zijn eigen water het best hoe het er bij staat. De Leidse bond neemt zelf watermonsters, zorgt voor de uitzet ting van vis. Bovendien heeft het be stuur vaak contact met de broodvis sers en de eigenaars van het visrecht in een bepaald stuk water. Iemand die in Amsterdam op een kantoor zit kan dat allemaal niet re gelen. Daarom is het onbegrijpelijk dat er steeds weer wordt aangedron gen op opheffing van de bestaande hengelsportverenigingen. Zo goed koop als de zaak nu geregeld wordt kan het nooit gebeuren in een grote nationale bond. Alles gebeurt nu vrij wel pro deo. Voorzitter Mark heeft een duide lijke voorstelling over de toekomst van de federatie. „Natuurlijk zullen we op den duur wanneer het een lan delijke confederatie wordt en daar hopen we op gesalarieerde krach ten moeten aantrekken, maar die zul len uitsluitend aan de top moeten zit ten. Met de steun van de plaatselijk® besturen zal er een hengelsportorga nisatie ontstaan, die voordelig ia voor alle Nederlandse sportvjssers. ADVERTENTIE HEEL BELANGRIJK NIEUWS I I.v.m. onze nieuwe uitgebreide Hen gelsportzaak, gaan wij het hengel- seizoen openen met grandioze OPENINGSSTUNTS. Binnenkort hoort U meer UW HENGELSPORTZAAK Pa. Robbers Zn. HAVEN 24-26A, LEIDEN, TEL. 25107 1 extra lidmaatschap ook mogen vissen in de Brielse Maas. Hetzelfde geldt voor het Veerse .Meer. dat wordt beheerd door de Fe deratie Delta Vissers. Dit viswater is een paradepaardje van de Neder landse sportvisserij geworden dank Forel vangen in het Veerse Meer: straks ook zonder extra kosten voor i»*»n van de Leidse Hengeluarsb Visrechten Eventueel zal deze confederatie ook de „macht van het getal" laten gel den wanneer het gaat om de belan gen van de sportvisserij. Voorzitter Mark geeft een voorbeeld: „Wanneer we straks visrechten willen hebben voor een bepaald stuk water dan kun nen we spreken namens 120.000 en straks misschien wel namens 300.000 sportvissers. Op die manier gaat de samenwerking zeker vruchten afwer pen. Samenvattend kan gezegd wr>rden dat er dank zy deze samenwerking vele nieuwe mogelijkheden worden geschapen. „Uitwisseling van viswa ter is een aantrekkelijke basis voor de hengelsportverenigingen om baas in eigen huis te blijven en toch samen te werken. Voor de sportvis ser betekent het, dat veel meer vis water beschikbaar komt zonder ex tra kosten. De Leidse bondsvoorzitter Mark ver zekerde me dat het CNHV een der gelijke samenwerking stimuleert. Het is te hopen dat ook de AHB d® schouders onder deze samenwerking wil zetten. Misschien dat één grote landelijke confederatie met als ba sis de plaatselijke bonden die een oogje op het viswater houden toch nog sneller te reelia«ren is, dan me nigeen had verwacht. ADVERTENTIE Hengels po rtortikelen De grootste keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 25