Wat je allemaal met een foto kunt doen DOEBTSEK ALLEMAAL MINNARES ONBEKEND LETD3CB DAGBLAD PAGINA 21 In de jaren vijftig en zestig kende Tsjecho-Slowaktfe een bijna vol ledige censuur van de pers. zowel wat betreft het foto- als het ge schreven nieuws. Kort na het begin van de „Praagse lente" publiceerde Tsetetoa, het of ficiële Tsjecho6lowaakse persbu reau, deze serie foto's die een beeld geeft van de wijze waarop het foto nieuws werd vervalst. Bijna al deze foto's werden geraffi neerd „bijgewerkt" door een enkele man, een gevangene, die in ruil voor de verleende dienst zeke^D privileges genoot. Dat de „liberaal" Doebtsek later zelf het slachtoffer zou worden van wat hij voorgoed had willen afschaffen, wordt getoond, door de foto's hele maal boven. Twee exact dezelfde foto's, genomen op het Wenzes- lausplein m Praag. Bij nadere be schouwing valt het grote verschil tussen beide foto's echter onmid dellijk op. Op de foto links staat naast de Tsjechoslowaakse presi dent Swoboda (met hoed in de hand) Alexander Doebtsek. Op de foto rechtsboven is de voormalige ledder van de Tsjechoslowaakse partij „verdwenen". De foto werd genomen een week of vier voor Doebtsek werd gedwongen als par tijlid af te treden. Op 27 juli 1948 tekende de eerste communistische president van Tsjecho-Slowaklje, Klement Gott- wald, de nieuwe landbouwwetten, zoals de foto's op de tweede rij van boven tonen. Hij deed dat in aan wezigheid van hoge functionaris sen, onder wie Josef Kidnar, derde van links. De foto kon geen genade vinden bij de censors. Alle personen dienden te verdwijnen, zoals de foto rechts toont, met uitzondering van de toenmalige minister van Justitie Stefan Rais. staande naast Gottwald, en A. Zmrkal (geheel links), die later leiding zou geven aan de coöperatieve landbouwpoli tiek van zijn land. De foto's daaronder dateren van 1948, kort na de communistische machts overname. Tweede van links: mi nister van Opvoeding Watslaw Kopecky en helemaal rechts voor zitter van het Tsjechoslowaakse parlement, Zdenek Nejedly. Deze foto kon niet gepubliceerd worden vanwege de zichtbare aanwezigheid van de vrouw schuin aohter Ko pecky. Zij was de minnares van Nejedly en diende op de foto niet voor te komen, omdat het een so cialistische leider nu eenmaal niet past er een minnares op na te houden en zeker niet om ermee in het openbaar te verschijnen. Tenslotte nog de foto'6 beneden, die de aankomst op het vliegveld van Praag laten zien van Pi er linger leider van de Tsjechoslowaakse so ciaal-democraten. die zich gedu rende de Tweede Wereldoorlog had schuilgehouden in Kositse in Oost- Slowakije. De foto werd genomen op 10 mei 1945. slechts enkele da gen nadat het Rode leger Praag had bevrijd. Pier linger werd ver welkomd door hoge Russische offi cieren zoals de foto's laten zien. Dat men reeds toen personen van foto's liet verdwijnen, blijkt wel uit het feit dat op de foto rechts de man met de armband niet voor komt. De identiteit van deze fi guur is nimmer vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21