Inspraak in nieuwe, moderne politieverordening in Leiden B3 nectar Wereldwinkeltje in Leiden dranken 20» voordeel Voortaan zonder vergunning demonstreren 1,49 Prof. Bakhuizen v. d. Brink Commandeur geslaagd? een nieuwe fiets... 1 eenprachtbeloningl Gesprek tussen NZH en Leidse huisvrouwen Ruimte Hinderlijk Rookbommen Diamanten echtpaar Ook voor de gewone huisvrouw Geslaagden hbs-b PSP op straat WATERTOCHT Vergadering o vel de woningnood Ruim f 13.000 voor Simavi Men kan gelukkig zijn met het initiatief van het gemeentebe stuur om de burgerij inspraak te verlenen in een nieuwe algemene politieverordening. Het is een be langrijk stuk, waarmee de politie moet werken en dan is het goed, dat het ontwerp door een zo groot mogelijke zeef gaat. Verheugend is voorts, dat de samenstellers van het vooront werp 'zijn uitgegaan van een zo groot mogelijke vrijheid, die past in deze tijd. Een bewijs van het moderne karakter is wel, dat de nieuwe Amsterdamse bepalingen op het gebied van demonstraties gijn overgenomen. Die vrijheid betekent wel moei lijker werk voor de politie. Een voorbeeld: nu is het houden van een redevoering op straat zonder vergunning verboden. Wie het doet is strafbaar. Punt uit. In de toekomst zal de politie zelf moe ten bepalen of het gesprokene niet te ver gaat. ADVERTENTIE niet alleen het sap, maar al het lekkere van de hele vrucht tijdelijk voor kies uit abrikozen, peren, perziken LEIDEN Het bestuur van de af deling Leiden van de Ned. Vereniging Van Huisvrouwen heeft de leden en leden van andere vrouwenverenigin gen uitgenodigd voor een openbaar gesprek over het openbaar vervoer in i Leiden en omgeving op donderdag- ochtend 20 mei om 10 uur in Old Dutch. 1 Aanleiding is het antwoord van de directie van de NZH op een brief Van het afdelingsbestuur, waarin werd gevraagd de nummering op de bussen groter en de vermelding van de richting duidelijker aan te geven, ook aan de achterzijde, en een route kaartje met overstapmogelijkheden ln te voeren zoals in de bussen en trams in Den Haag. De NZH heeft geantwoord, dat geen van deze wen sen voor nadere overweging in aan merking komt. Het bestuur heeft de directie van de vervoersmaatschappij uitgenodigd voor een open ge sprek. (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Het gemeentebestuur wil het „stadsrecht" aan passen aan deze tijd. De verouderde verordening voor de straat- politie uit 1912 moet worden vernieuwd. Er komt nu een algemene politieverordening, waarin tevens nog noodzakelijke punten worden opgenomen uit een dozijn andere verordenin gen, die dan kunnen vervallen. Er ligt nu een voorontwerp voor een nieuwe algemene politieverorde ning op tafel, dat i6 opgebouwd vol gens het stramien van de jonge Haagse verordening en wat demon straties e.d. betreft de nog modernere regels van Amsterdam heeft gekre gen. De bevolking krijgt een maand gelegenheid tot inspraak, waarna burgemeester en wethouders met een definitief ontwerp bij de raad komen. Dat zal begin augustus worden be handeld, zo is de bedoeling. Een werkgroep heeft het vooront werp samengesteld. Deze ambtelijke commissie bestaat uit gemeentesecre taris dr. J. v. d. Poel, politiecommis saris mr. C. Barends, chef algemene zaken mr. Chr. de Jong en gemeen tesecretaris-assistente mej. mr. G. M. Vink. Politieke doorlichting geschied de door een commissie onder voor zitterschap van de burgemeester, waarin zitting hadden de leden van de rechtskundige raadscommissie mevr. Geelkerken (prot. chr.) en de heren Driessen (KVP> Duyverman (WDi V. d. Horst (PvdAi en Kop pen <BP> alsmede mevr V d. Blom (CPN) en de heren Ampt- meijer (PSP) en Versnel <DS'70). Tot 15 juni is er gelegenheid liefst schriftelijk opmerkingen over het voorontwerp te maken. Het is verkrijgbaar in het stadhuis (bu reau voorlichting en ligt hier en in de openbare leeszalen ter inzage. Aan 25 instellingen en actiecomité's (ook uit de studenten wereld is het voor ontwerp toegezonden met het ver zoek desgewenst te reageren. De samenstellers zijn ervan uitge gaan. dat een verordening in deze tijd niet mèèr moet verbieden dan wat strikt noodzakelijk is. Uitgangs punt is geweest, dat men niet moet inperken, maar daarentegen juist ruimte geven. Dit blijkt duidelijk op het stuk van de openbare meningsuiting waar een zo groot mogelijke vrij heid is ingebouwd in het vooront werp. Betogingen en optochten zijn niet meer van een vergunning af hankelijk. maar moeten alleen wor den gemeld aan de burgemeester. Deze kan binnen bepaalde gren zen, o.a. ter verzekering van een redelijke en veilige afwikkeling van het verkeer ter voorkoming van ertnstige hinder van anderen en ter voorkoming van strafbare feiten voorschriften geven en eventueel de betoging of optocht verbieden. Als de bepaling wordt overgeno men, kan men voortaan in Leiden op een zeepkist gaan staan en een toespraak houden. Dit is nu verbo den zonder vergunning van de bur gemeester. Voortaan kan men de toe spraak houden. Een politieman kan alleen ingrijpen als wanordelijkhe den of overlast ontstaan. In de verordening is een aantal nieuwe bepalingen opgenomen, die gewenst bleken in verband met ge wijzigde tijdsomstandigheden. Zo is een bepaling ontworpen om het hin derlijk parkeren van wacht'wagens, bussen e.d. tegen te gaan. Passend in de hedendaagse ontwikkeling is ook een nieuw artikel, waarin wordt verboden om een kampeerwagen, ca ravan of ander vervoermiddel, voor recreatieve doeleinden bestemd, lan ger dan drie dagen achtereen op de weg te parkeren. Voertuigen, gebruikt voor het ver voer van stankverspreidende stoffen, mogen niet worden geplaatst, daar, waar omwonenden daarvan hinder of overlast kunnen ondervinden. Ondanks de liberaliseringstendens is welbewust vastgehouden aan een aantal bepalingen, die ter bevorde ring van het leefmilieu als dringend nodig moeten worden beschouwd Hiertoe behoren ook de verbodsbepa ling om papier en andere stoffen op de openbare weg te laten vallen, alsmede een aantal andere bepalin gen met betrekking tot het onder werp „zindelijkheid van de weg en het water". Een verbodsbepaling is opgenomen om voorwerpen of stoffen over of op de openbare weg (openbaar water) te vervoeren, te laden of te lossen, tenzij voldoende voorzieniw-. gen zijn getroffen om te voorkomen dat de lucht, de weg of het water worden verontreinigd als gevolg van morsen, verliezen of stuiven. Dit be tekent, dat bijv. containers op af doende wijze zullen moeten zijn afge dekt. In dit kader past ook de handha ving (in gewijzigde vorm' van de bepaling inzake het verplicht sneeuw ruimen van het trottoir door de om wonenden. Deze bepaling appelleert aan de burgerzin. Met zoveel woorden wordt verbo den om stinkbommen, rookbommen e.d. voorwerpen ten verkoop in voor raad te hebben, aan het publiek af te leveren of te vervoeren dan wel daar gebruik van te maken op de open bare weg. Hierbij is er van uitgegaan, dat deze voorwerpen nagenoeg uitslui tend worden gebezigd met het oog op de ordeverstoring. Een juiste hand- havin van de openbare orde dient hoe welwillend men oog moge staan ten opzichte van de vrijheid van me ningsuiting niet in het laatst met het oog op die vrijheid van menings uiting onder alle omstandigheden te worden gewaarborgd. Vermelding verdient, dat de bepa lingen betreffende de openbare ze delijkheid (uitlokken van ontucht, prostitutie aan de openbare weg) zo danig zijn gesteld, dat geen discri minatie plaatsvindt met betrekking tot de seksen. LEIDEN Het echtpaar Stouten hoopt op 25 mei zijn 60-jarig huwelijksfeest te vieren. De heer Willem F. Stouten is 83 jaar en geniet buiten het feit dat hij wat moeilijk loopt een goede ge zondheid. Na eerst 16 jaar bij andere firma's te hebben ge werkt, is de heer Stouten tot zijn pensioen in dienst van de Rotogravure geweest. Vroeger viste hij graag waar bij hij volgens zijn dochter vaak grote vangsten mee verkreeg. De heer Stouten is géboren in Leiderdorp, maar woont sinds zijn huwelijk in Leiden, de laatste 33 jaar in een benedemooning in de Ti- mor straat. Zijn echtgenote, mevrouw Engelina C. Stouten-v. Duu- ren, is Leidse. Zij viert bin nenkort haar 82ste verjaar dag en geniet een goede ge zondheid. Het diamanten echtpaar heeft 8 kinderen, 13 klein- en 7 achterkleinkinderen. Een trouive huisgenoot van het echtpaar is de 12-jarige boxer Wanda. (Foto LD/Holvast) Er is van uitgegaan, dat verouder de bepalingen zoveel mogelijk dienen te vervallen. Zo kunnen worden ge mist bepalingen over het op de open bare weg laten loslopen van paar den, ezels, muilezels en muildieren en over het op de openbare weg te kijk stellen van een verminkt lichaams deel. Weer andere onderdelen kunnen buiten da verordening blijven, omdat de landelijke wetgever dit heeft gere geld (o.a. dierenbescherming). Een aantal verouderde verordenin gen kan zonder meer worden inge trokken, bijv. de verordening tot we ring en beteugeling der mazelen en de verordening tot beteugeling van 't gebruik van tabak door kinderen. Het ligt in de bedoeling de nieuwe politieverordening uit te geven met een aanhangsel, waarin belangrijke bepalingen uit andere verordeningen worden opgenomen. Een voorbeeld: in de bouwverordening staat een be paling over de hoogte van een hag op de hoek van een straat. Dit heeft met het verkeer te maken en is dus ee. i algemene bepaling uit een vak verordening. LEIDEN ./Hert. is heus niet zo dat we denken dat we t nu gevon den hebben. Het blijft natuurlijk een druppel op een gloeiende plaat waf we hier doen". Dit zegt de student Piet Heinsbroek, die met een aan tal airderen een DERDE WERELD WINKEL in Leiden heeft geopend In afwachting van een definitieve ruimte, is men tijdelijk met, de ver koop van goederen uit de ontwikke lingslanden gestart, in het galerietje van Walenkamp, Nieuwsteeg 11. Kralensnoeren uit Haïti, woilen jasjes en prachtige stenen wand- sohilden uit Latijns- Amerika, rieten poppetjes en natuurlijk rietsuiker, zijn enkele van de zaken die daar te koop liggen. Zoals gezegd, koes tert Piet Heinsbroek niet de illusie dat danik zij de verkoop van deze pröduikten in Leiden, nu op slag een eind komt aan de tegenstelling tus sen aame en rijke landen. „Het gaat om de mentaliteitsver andering". zegt hij. De mensen die in de Nieuwsteeg eens komen neu zen en laat dat nou ook eens de gewonen huisvrouw zijn, en niet al leen studenten, bidt Piet Heinsbroek krijgen bij him kilootje rietsuiker ook te horen hoe dat nou eigenlijk zit met die hoge prijzen van goede ren uit de derde wereld. „Kijk", zegt Piet Heinsbroek, „al6 Je nou weet dat Japan de territo riale wateren van Indonesië leegvist, terwijl de Indonesiërs zelf verrekken van de eiwit-tekorten, dan ga Je kri tisch staan tegenover Japanse vis- produkten in blik. Dan koop je die niet'. Het derde-weireldwirtkeltje is tot 25 mei open, dagelijks van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur. De initiatiefnemers zijn op het ogenblik nog in onderhandeling met het ge meentebestuur over een permanente winkelruimte. LEIDEN Geslaagd voor het eindeaxmen HBS-B aan de Louise de Coligny-scholengemeenschap in Leiden zijn de volgende leerlingen: R. Mieremet, E. Plena, A. van Rees, R. Schutten: C. Verhoeckx, J. We ber en H. Woudstra, allen uit Lei den; L. Boddé, J. van der Nat en I. Zöllner uit Leiderdorp: T. Geerts- ma en L. Hilberding uit Oegstgeest; E. van Overbeeke uit Sassenheim en H. de Wilde uit Boskoop. Eén van de verkopers-bij- to&rbeurt. Pieter Dingjan, in het derde wereldwinkéltje bij de ta fel waar gestencilde informatie ligt over de ontwikkelingsproble men voor de arme landen. (Foto LD/Holvast) LEIDEN A.s. ZATERDAG van 12.30 tot 13.30 uur zal de PSP op de hoek van de Zeemanlaan en de Lammenschans weg een openluchtbij- eehkomst houden. Verschillende ge meenteraadskandidaten voor de PSP waaronder Amptmeyer en Walle, zullen aanwezig zijn om met. de be woners van de Professorenwijk van gedachten te wisselen. LEIDEN Een gezelschap van 80 personen van de Chr. Geref. Kerk in Leiden maakt vandaag een wa tertocht met de Katwijkse Triton 4. Begin- en eindpunt is de Nieuwe Rijn bü het Gangetje. De tocht gaat o.m. over de Kagerplassen en het Braassemermeer. LEIDEN Prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink, voorzitter van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek te Den Haag en Leids emeritus- hoogleraar in de geschiedenis van het Christendom en de leerstellingen van de Christelijke Godsdienst, is benoemd tot Commandeur üi de Orde van Oranje Nassau. De on- I fiteren van de rijpe ervaring en de brede interesse en kennis van deze geleerde, die als theoloog ln deze functie ook te maken kreeg met wel zeer anders georiënteerde zaken als de kernenergie. ALs dank voor zijn onvermoeide arbeid heeft de Konin gin hem het commandeurschap ver leend. derscheiding, waarvan de versierse len hem gisteren door minister Ve- I ringa werden uitgereikt, werd hem verleend ter gelegenheid van zijn af treden als voorzitter van de raad van ZWO. waarvan hij sinds 1 okt. 1955 deel uitmaakte en sinds 22 okt. 1960 voorzitter was. De plechtigheid vond plaats in het gebouw van ZWO in Den Haag tij dens de installatie van nieuwe leden van de raad van ZWO. Minister Veringa wees in zijn toe- spraa kop de enorme groei van ZWO ln de tien jaren, dat prof. Bakhuizen van den Brink het voorzitterschap heeft bekleed. In 1960 ontving de organisatie 9,5 miljoen rijkssubsidie, waarvan 5,9 miljoen ging naar de Stichting Fundamenteel Onderzoek van de Materie (FOM) en ruim een kwart miljoen werd uitgekeerd als beurzen. In 1970 bedroeg de subsidie 51 miljoen, waarvan 25 voor de FOM en 1,5 voor beurzen. Dit betekent ongeveer een vervijfvoudiging. De regering heeft het bijzonder gewaardeerd, dat prof. Bakhuizen van den Brink na het bereiken van de 70-jarige leeftijd in 1966 bereid werd gevonden het voorzitterschap van ZWO tot 1 april 1970 op zich te blijven nemen. De organisatie heeft daardoor nog lange tijd kunnen pro- LEIDEN De groep Leidse bur gers, die in adressen aan de over heid haar verontrusting over de wo ningnood in Leiden heeft uitgespro ken, organiseert vrijdag 22 mei in zaal Mekel een vergadering, waarin gediscussiëerd zal worden over de vragen welke maatregelen plaatse lijk getroffen kunnen worden en wel ke maatregelen landelijk mogelijk zijn om de woningnood op te heffen. LEIDEN De Simavi-collecte in Leiden t.b.v. het Lotjeskinderzieken huis in Paramaribo heeft f 11.762,50 opgebracht. Aan giro's werd f 1.578,53 ontvangen, zodat in totaal een bedrag van f 13.341.03 binnen kwam. Het aandeel van Leiderdorp daarin was f 1040.-. ADVERTENTIE U kunt er ook een winnen. Hoe? Vraag dat aan uw fietsen-handelaarof lees de advertentie in uw damesblad. im PAGINA S ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 2