Twijfel over inval van Israëliërs het slagen van LABOUR KOMT MET 'HARDE' CAMPAGNE blijven bij harde lijn SPD KOMT MET CONGRES OVER HERVORMINGEN Promotie Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prijs! fcoloïicls j Israël dreigt met herhaling ondanks oproep Veiligheidsraad Geen dwang op Bonn Deze zomer Vrijgelaten spionnen gaan trouwen Hoe meer CEYLON hoe fijner uw thee WOENSDAG 13 MEI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 CVan onze correspondent) gTANBOEL IGPD1 De goede Indruk, die het Griekse regime op £e buitenwereld heeft gemaakt met de vrijlating van Theodorakis, be gint al weer lelijk uit te slijten. Dat In diezelfde dagen de dichter Jan- nis Ritsos, op wiens teksten door Theodorakis vele liederen zijn ge schreven, naar zijn deportatie-ei land Samos is teruggevoerd, is aan vankelijk vrij onopgemerkt geble ven. Ritsos was naar Athene ge bracht voor zijn kwaal, die iets an dere lijkt te zijn dan de tbc die hem vroeger trof. rog voor het medisch onderzoek was afgesloten, werd hü bij Pattakos geroepen. Deze vroeg hem of hij sich voortaan niet. van politieke ak- tiviteiten kon onthouden: hij was Immers dichter, geen politicus (in het Januari-nummer van het ondergrondse studentenblad Thou- rion hadden drie nieuwe, onderte kende gedichten van Ritsos ge staan). Op zijn ontkennende ant woord werd de dichter onmiddellijk voor de zoveelste keer in zijn ruim 60-jarig leven op het schip gezet, terug naar Samos. Dat twee weken later de andere internatio naal bekende Griekse dichter, no- 'belprijswinnaar Seferis, een pas poort werd geweigerd zodat hij rich niet naar een manifestatie van de universiteit van Padua kon be geven waarvoor hij was uitgenodigd maakte het „culturele" image van bet regime er niet beter op. ger is dat er tekenen zijn, dat het regime bezig is fysieke wraak te nemen op een aantal gevangenen. Tot nu toe leek het erop, alsof de martelingen tenminste gepaard ble ven tot de periode van het voor onderzoek. Dat de gevangenis daar bij vergeleken een hemel was, is b.v. mlangs nog weer bevestigd door de uit Griekenland vrijgelaten Frans- Griekse journalist Jean Starakis. Doch er blijkt nu een aantal ge- rangenen te zijn, op wie de wraak- ust van de junta- of leden daar- zich ook na hun veroor de- ing blijft richten. t meest onheilspellend is wat dit «treft het lot van Alexandras Pa- ïagoelis, de man die in augustus 968 een moordaanslag pleegde op 'apadopoulos en wiens doodvonnis liet is voltrokken althans, kun- ïen we nu zeggen, niet in één slag. IVaa rhij momenteel verblijft, is ge- leel onbekend, ook voor zijn moe- der die hem tot 1 april één keer ler week mocht bezoeken in de ge- rangenis Boyati bij Athene. De laat ite keer dat zij hem bezocht hoorde dat zij hem niet mocht bezoe- en omdat hij in een strafcel lag een zelfmoord-poging: hij zou [eprobeerd hebben zijn matras en lekens in brand te steken. Daar- i hij ziek geworden: volgens ljn moeder is het een gecompliceer te longontstekeng en wordt hij nog iet zuurstof en serum in leven ge- ouden. Noch zij, noch het Inter- lationale Rode Kruis dat in irincipe alle gevangenen mag be- >eken krijgt hem te zien. zelfde geldt voor acht gevange- allen comanunistien van de oude arde, die twee maanden geleden it de Atheense Korydallos gevan- enis zijn gehaald en over vier an- ere gevangenissen waar alleen criminelen" vertoeven zijn ver weid. Zij zouden stemming heb- len gekweekt onder hun politieke nedegevangenen rondom het bezo ek an het Rode Kruis aan de betref- ende gevangenis, waarbij in teer wil van het met de junta ge- loten verdrag de waarnemers al en in aanwezigheid van een der- e met de gevangenen mochten ipreken. De betreffende „acht", an wie sommigen nog de sporen an martelingen vertonen, hebben e waarnemers in het geheel niet ezien. Zij zijn vlak voor het be- oek weggehaald, volgens sommigen loor de militaire politie die nog leeds een onafhankelijke rol speelt het huidige Griekse bestel, vol- ens anderen op instigatie van de eruchte folteraar van de veilig- leidspolitie Sotiris Koevas. een voor de tot levenslang veroor- eelde Argyris Baras heeft het In- anationale Rode Kruis sindsdien og een pleidooi gehouden, zonder em gezien te hebben. Hij zit sa- len met de eveneens zieke Leoni- as Kyrkos in een vochtige cel in e gevangenis van Chalkis. Ondank oortdurende bloedspuwingen wordt ledische hulp hem ontzegd. Grigor arakos en de 70-jarige, invalide teraslmos Floratos zitten op Kor- j De. De gevangenis daar is een oud brt en ze delen een in onbruik ge- lakte cel ied vroeger werd gebruikt oor gevangenen die een zenuwtoe- al hadden. Takis Benas, een leider an de linkse jeugdbeweging Lam- j rikis, zit met arthritis en amoebe- yssenterie in de gevangenis van egina, samen met Joannis Nefelou 6s. De journalist Kostas Filinis en Ie wiskundeleraar Lef terts Kolovas neven in de gevangenis van Trikka a. Het Internationale Rode Kruis, lat met een permanente delegatie fan vijf Zwitsers in Athene zetelt, heeft hen tot nu toe niet mogen fezoeken. FRANS VAN HASSELT TEL AVIV/BEIROET (Reuter, AFP. AP) Als de Arabi sche guerrillastrijders de Israëlische steden en dorpen blijven aanvallen dan is Israël vandaag weer bereid de grond- en luchtacties op en boven Libanees grondgebied te herhalen en dat zelfs op groter schaal dan gisteren het geval was. Ondanks de oproep van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties om de troepen terug te trekken een oproep die werd gedaan toen Israël al een uur tevoren het einde van de operatie tegen de Arabische guerrilla-bases op de berg Hermon had aangekondigd wilde men vanmorgen in Tel Aviv niet verber gen dat Israël vastbesloten is een einde te maken aan de aanvallen vanaf Libanees grondgebied. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft de spoedbijeen- komst over de nieuwe crisis in het Midden-Oosten dinsdagavond tegen middernacht voorlopig beëindigd. De zitting wordt vandaag om 15.30 uur (Ned. tyd) voortgezet. De gewapende eenheid die giste ren nog voor zonsopkomst de grens met Libanon overschreed zal naar verwachting vandaag geheel zijn te ruggetrokken. Tel Aviv maakte be kend dat dan 11 verzetsstrijders ge vangen zijn genomen, een onbekend aantal gedood, 40 gebouwen ver woest en tien voertuigen van de guerrilla-strijders zijn vernietigd. Maar nog voor de tanks en de para troepen geheel zijn teruggetrokken heeft een vooraanstaande Israëlische ambtenaar al verklaard dat de ac tie met een nog groter verwoestend effect kan worden herhaald. De ambtenaar die weigerde zijn naam te noemen zei: „Wij achten de re gering van Libanon verantwoorde lijk. Israëlische troepen zijn nu een keer de grens overgetrokken en kun nen het morgen of overmorgen op nieuw doen." Een militaire woordvoerder in Tel Aviv wees alle Arabische berichten van de hand als zou er hevig ge vochten zijn en als zouden diverse Israëlische toestellen zijn neerge haald. De enige verliezen aan Is raëlische zijde waren volgens hem 11 gewonde soldaten. Op een plaats dreigde de operatie zich weliswaar te ontwikkelen tot een gevecht dat het gehele noorde lijke front van Israël zou bestrijken met name daar waar de guerrilla strijders werden gesteund door Syri sche en Iraakse troepen. De woord voerder wees er echter op dat drie Syrische Mig-17-toestellen waren neergeschoten en dat de Iraakse troepen in Jordanië alleen hun ge zicht lieten zien toen ze 15 granaten afvuurden. Voor het eerst sinds 1873 heb ben uniformen van het Britse Le ger des Heils een verandering on dergaan. Rechts majoor Berin met oude hoofddracht en hoge kraag. Links kapitein Sylvia Dal- ziel, geheel in het nieuw. Verrast (Van onze correspondent) SAARBRUCKEN —De Westduit- se regering zal door de Sociaal-De mocratische Partij niet worden ge dwongen op korte termijn maatre gelen te nemen voor een rechtvaar diger verdeling van inkomens, ver mogens en belastingen. Op het con gres van de SPD in Saarbrücken heeft minister van Economische Za ken, Schiller, gistermiddag de over grote meerderheid van zijn partijge noten ervan overtuigd dat zulke ver anderingen over een lange periode dienen te worden uitgesmeerd. De jongeren en links georiënteerde partijafdelingen, die in Saarbrücken in vaak heel drastische bewoordingen aandringen op snelle actie, hebben gisteren niettemin enig succes ge boekt. Besloten werd uiterlijk eind volgend jaar een bijzonder par tijcongres te wijden aan maat schappijhervorming, waarbij inko mens- en vermogens politiek het centrale onderwerp vormen. Het be stuur kreeg van de vergadering op dracht een speciale commissie daar voor een programma te laten ont werpen. Later Er is geen twijfel aan dat de sociaal democratische ministers een congres over dit onderwerp graag wat later hadden gehouden. Gisteren, op de tweede dag van het congres in Saarbrücken, hebben de ministers Möller (Financiën) en Schiller (Eco nomische Zaken) hun voornemens toegelicht en verdedigd. Een ingrij pende belastinghervorming zal de ka rig bedeelde loontrekker moeten ont lasten en de rijkaard zwaarder moe ten treffen. Zij kan, aldus Möller, bovendien een belangrijk instrument zijn voor een rechtvaardiger verde ling van inkomens en vermogens in de Bondsrepubliek. Maar daar wees vooral Schiller op zo ingrij pende veranderingen vergen tijd en offers. Des te verrassender was het dat hij na zijn toespraak een applaus ontving, zoals voor hem geen van de sprekers had beleefd. Schiller, die uit een Kurort naar Saarbrücken was gekomen, maakte een merkbaar uitgeruste indruk. Zjjn succes beves tigde de overmacht van de gematig den in Saarbrücken, die zelfverzekerd spreken over een decennium waarop de SPD met sociale en politieke her vormingen haar stempel zal drukken en die zich dan ook de tijd gunnen. De buitenlandse politiek was maandag aan de orde geweest. Gis teren kreeg ze indirect nogmaals de aandacht toen Schiller ervoor pleit te dat de economie zou worden in gezet ter afscherming van het bui tenlandse beleid. Vooral dient de Bondsrepubliek bereid te zijn de OosteUropese landen kredieten te verlenen voor hun economische op bouw, aldus de minister. lometer oostwaarts gelegen Kaisers- lautern onderdak gevonden. De an dere congresgangers laten zich door op elke straathoek gestationeerde po litiemannen in eindeloze files door de nog niet ondergelopen straten voe ren, in de hoop zo uiteindelijk bij verrassing de straat met het eigen hotel te worden binnengeloodst. Waarnemers in Israël zijn* overi- gens wel verrast over de betrekke lijk geringe resultaten van wat in Tel Aviv officieel werd omschreven als de grootste actie in Libanon sinds de onafhankelijkheid van Is raël in 1948. Maar de woordvoerder zei dat de actie bedoeld was zowel om verzetsstrijders gevangen te ne men en hun schuilplaatsen te ver-' nietigen als om de Libanese autori teiten te waarschuwen. De Arabische verzetsorganisatie Al Fatah heeft in de Libanese hoofdstad bekendgemaakt dat de Israëlische troepen pas vanmorgen begonnen zijn met de terugtrekking. Ook nadat de eerste Israëlische troepen vertrokken zou nog zijn ge vochten. Volgens de Palestijnen kwamen de Israëliërs daarbij onder ernstig artillerievuur te liggen, met name in de sector Arlcoub, De Pale stijnen meldden dat de Israëliërs er niet in geslaagd zijn ook maar een enkel bergdorp blijvend te bezetten. Bovendien zouden troepen die de voornaamste basis van de guerrilla strijders in handen kregen met zware verliezen zijn verdreven. Een vijandelijk hefschroefvliegtuig en een jachtvliegtuig werden neer geschoten. Het Palestijnse opperbe vel meldt dat Israël zeven tanks, twaalf gepantserde voertuigen en een groot aantal manschappen heeft verloren. Een communiqué zegt ver der: ,De vijandelijke luchtmacht heeft bombardementen uitgevoerd op uitsluitend door burgers bewoon de streken zoals bij Habbarija, Fa- radis, Al Khyam, Kfar Hanam en Hasbaje. Daarbij zou volgens de Pa lestijnen gebruik zijn gemaakt van napalm-bommen. Slop Den Uit verscheidene delen van de wereld komen reacties op de Is raëlische operatie. Het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken liet weten, dat het de militaire inciden ten tussen Israël en Libanon be treurt, zonder evenwel een van bei de te veroordelen. Een woordvoerder van het Witte Huis gaf het volgende commentaar: „Zoals voorheen blijven wij bij onze oproep aan beide partijen in het Israëlisch-Arabische conflict de grootst mogelijke gematigdheid te betrachten teneinde mensenlevens te sparen en de spanning te vermin deren." Hij voegde daaraan toe, dat de Verenigde Staten elke handeling LEIDEN Aan de Leidse Uni- vresiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde de heer H. E. D. J. ter Keurs, op proefschrift getiteld „An electrophysiological study of the synapses between optic nerve fibres and tectal neurons of Rana tempo- ria" De heer ter Keurs is in 1942 te Delft geboren en thans tijdelijk ver bonden aan het Lorentz Instituut. Promotor was prof. dr. A. A. Ver veen. ADVERTENTIE betreuren die in strijd met deze po litiek van gematigdheid is. Het officiële Russische persbureau Tass beschuldigde Israël en zijn „Amerikaanse bazen" ervan voor de toenemende spanning in het Midden- Oosten verantwoordelijk te zijn. In een eerste Russisch commentaar op de Israëlische actie zei Tass. dat het Israëlische militarisme opnieuw „dood en verderf" op Arabisch grondgebied zaait. Praktica super TL Met aus Jena T 2,8/50 mm J Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Hoewel de da tum van de verkiezingen nog niet be kend is, begint deze week in Enge land één van de felste verkiezings campagnes, die dit land ooit heeft gekend. Het is de Labourpartü. die het gevecht opent met een reeks ad vertenties en affiches, die in strijd zün met alles wat men tot nu toe in Engeland gewend was. In de adver tenties wordt het woord „Labour" niet genoemd. De Conservatieve Par tij daarentegen komt. er herhaaldelijk in voor. zij het als de „partij, die niemand wil", terwijl de Conservatie ve leiders worden bestempeld als „het team van gisteren het faal de al eerder". Het meest frapperende in de adver tenties zijn de afbeeldingen. Het zün foto's van vyf kabouters, voorzien Water Het congres zal morgenmiddag wor den besloten, als het niet voordien letterlijk in he water valt. Het be angstigend snel stijgende water van de Saar heeft Saarbrücken al van en kele kanten geïsoleerd. Het partijbe stuur is zijn hoofdkwartier gister avond ontvlucht en heeft in 't 60 ki- LONDEN (GPD) De Britse re gering heeft gisteren de twee enige leden van de Portiand-spionageben- de, die zich nog in de gevangenis bevonden, voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. Ethel Gee, nu 55 jaar oud, en Harry Houghton, 65 jaar, verlieten gisterochtend in alle vroegte hun di verse gevangenissen om zoals Ethel Gee zei zo snel mogelijk weer een normaal leven te gaan leiden. Houghton en Ethel Gee zul len in Engeland blijven en vermoe delijk weldra in het huwelijk treden. Het paar, dat op het Britse mi nisterie van Marine werkte, werd in 1961 tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het uitleveren van marinegeheimen aan de Russen. Het maakte deel uit van een spiona- gegfoep, die zich vooral concentreer de op de atoomonderzeebootbasis te Portland. Andere leden van de groep Gordon Lonsdale en het echtpaar Kroger, zijn reeds enige tijd geleden door de Britse regering met de Rus sen „geruild" voor Britten, die in Russische gevangenissen zaten. van bespottelijk gemaakte hoofden van oppositieleider Edward Heath en vier van zijn naaste medewerkers. Om het geheel nog hatelijker tc ma ken hebben de organisatoren van ide campagne ook nog het zwarte schaap van de Conservatieven, Enoch Po well bij de groep gezet. Powell werd twee jaar geleden dankzq zün rassen politiek door Heath uit het schaduw kabinet gestoten. Volgens Gallup heeft Labour thans een voorsprong van 7,5 procent op de conservatieven. De voorsprong van 7,5 procent in de populari teitspeiling betekent voor Labour een sprong van 12 procent sinds april toen de Conservatieven nog een voorsprong van 4,5 procent hadden. Thans heeft Labour het peil van 1966 bereikt toen zü de meérderheid in de algemene ver kiezingen behaalde. ^^-v^-w-wvw In Londen, waar men vandaag de eerste advertenties in enkele kranten kan vinden, is men erg verbaasd over de wüze, waarop de socialisten de verkiezingsstrüd aanpakken. Tot nu toe was het in Engeland nimmer de gewoonte een tegenstander met na- me aan te vallen cn door de modder té halen. Maar het bestuur van de Labourpartij, onder leiding van pre mier Wilson, heeft zonder aarzelen zijn goedkeuring gehecht aan het ge heel. Het was aanvankelük de be,doeling van de Labourpartij geweest de was sen beelden van de conservatieve leiders in Madame Tussaud voor hun affiches te gebruiken, maar het museum wilde daar niet van weten. „We hebben uitstekende relaties met beide partijen en willen die niet bederven", was het commentaar van Tussaud. In plaats daarvan lieten de socia listen toen een soort tuinkabouters van plastic maken door Alan Aldrid- ge, een artiest die vooral naam heeft gemaakt met zijn karikaturen van de Beatles. Hü koos als zijn nieuwe slachtoffers behalve Heath en Po well ex-premier Sir Alec Douglas Home, Reginald Maudling, Ian Mao Leod en Quintin Hogg. Terwijl de karikaturen allesbehal ve vloeiend zijn, is de tekst nog scherper. Over Maudling wordt o.a. gezegd „Wie is die man toch? Hij was die minister van Financiën, die Engeland een tekort van 8 miljard gulden naliet. Hij was één der won derkinderen van de Tories, maar nu is hij niet langer een kind (hij is 53 jaar) en ook geen wonder meer. Hij is gezet, vriendelük, maar een gebo ren verliezer". Van Hogg wordt o.m. gezegd, dat hü grote schoenen draagt en daarmee dikwijls op andermans tenen trapt. Uiteraard zal de Labourpartü het niet bü deze negatieve benadering la ten. Over enkele dagen zullen er ook affiches en advertenties komen met de socialistische ministers, het „win nende team". De campagne zal de socialisten 750.000 gulden kosten. Zij is ont worpen door dezelfde mannen, die in 1966 de Labourpartij aan de over winning hield met hun leuze: „You know Labourgovernment works". Eén van hen, Dennis Lyon, verklaarde gisteren: „Ik ben van mening, dat men de laatste tijd te vriendelijk Is in de politiek en ik geloof dat een knokpartü geen kwaad kan". De Conservatieven hebben besloten de hele campagne te behandelen met „koele minachting" en hun eigen strijd met edeler wapens te voeren. Alan Aldridge met zijn conservatieve kabouters". (ADVERTENTIE)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9