Deel Deelerwoud door brand verwoest Cambodja-debat breekpunt in de Pvd A-kamer fractie Nog drie kandidaten voor de tweede luchthaven Vliegtuig laat brandstoftanks vallen Goedhart en Schuitemaker naar DS'70 Nu is het tijdvoor lékker met lékker: Echtpaar gedood op overweg Luns weigert publicatie van VS-hrief BINNENKORT RIZA-CIJFERS VERVUILING VAN DE KUST Opnieuw vliegtuig van ALM gekaapt EIGEN FRACTIE Condooms mogen in café/s verkocht worden JN PRUIK SPECIAAL de elitepruik voor modieus Nederland! Johnny Hodges (63) overleden Leven werd 0.4% duurder Minister Bakker in Senaat: Nelly Sachs t 'WOENSDAG 13 MEI 1970 LEIDSCB DAGBLAD jEIDEN Mevrouw Pakaan, vvoonboot Mirabella, Galge- water t.o. no. 16, tel. 01710 40092; LEIDERDORP: Mevr. Ro- beijn, Anna van Burenstraat 21, tel. 01710—24258. BOSKOOP: mevr. Merbis, P. v. d. Oudestraat 40, tel. 01717 -3398: ZOETERMEER: Mevr. van Dijk, Karei Doormanlaan 217 tel. 01790—6114. HAZERSWOUDE: Mevrouw Beijnders, Alb. Verweystr. 6 (Rijndijk) tel. 017142593. DEELEN (GPD) - Bij een felle brand in het parkgedeel te van het Deelerwoud tussen Deelen en Hoenderloo, is gis termiddag naar schatting onge veer vijftien hectare bos ver loren gegaan. De brand ontstond toen een aluminium tank met bijna 1400 liter kerosine, die werd afge worpen door een Amerikaans vliegtuig, dat in moeilijkheden verkeerde, bij het neerkomen openscheurde en vlam vatte. Het vliegtuig was een foto-verken ner van het type Phantom. De eni ge inzittende was de 26-jarige Ame rikaanse luchtmachtpiloot J. I. Huil van het in Engeland gelegerde 32ste fotoverkenningssquadron van de vierde geallieerde taktische lucht macht. De piloot verblijft op de vliegba sis Deelen in verband met de foto- verkenningscompetitie Royal Flush, die daar deze week gehouden wordt. Daaraan nemen de tweede gealli eerde taktische luchtmacht (Neder land, West-Duitsland, Engeland en België) en de vierde (V.S., Canada en Frankrijk) deel. Hij steeg om half drie met de Phantom op van Deelen in de rich ting Hoenderloo, in het kader van de foto-verkennings-competitie. On middellijk na de start merkte hij dat het landingsgestel niet ingetrok ken kon worden en dat een van de twee motoren niet werkte. Hull, die volgens de ontvangen briefing wist, dat hU dicht bU het dorp Hoenderloo was, controleerde of hij niet boven huizen vloog. Daar na liet hl) volgens voorschrift zijn twee torpedo- vormige containers vallen boven het Deelerwoud, dat eigendom is van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten. Een van de twee keroslnetanks, die normaal onder de vleugels van het vliegtuig zitten, werd alleen flink gedeukt, de ander scheurde open. De piloot vloog op een motor door, maakte een volledige cirkel en zette het toestel veilig weer op de basis aan de grond. Het vuur trok een grillig spoor van vernieling en verkoling door het bos en richtte vooral schade aan in een aantal fraaie percelen fijn-spar ren. Doordat de brandweer wist te voorkomen dat de vlammen door drongen naar de vlakbij gelegen wildbaan zijn waarschijnlijk geen of weinig dieren omgekomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het standpunt dat de fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer inneemt in het de bat over de Amerikaanse invasie in Cambodja, dreigt voor de socialisten F. J. Goedhart en W. J. Schuitemaker het breekpunt te worden voor hun lidmaatschap van die fractie. De heer Goedhart is het niet eens met de opvatting van de fractiemeerderheid dat de Amerikaanse interventie in Cambod ja moet worden veroordeeld. Hij onderschrijft de opvatting van de regering, dat het besluit van Nixon begrip verdient. op uit is zoveel mogelijk afbreuk te doen aan de politiek van de VS, van welks kracht het behoud van onze eigen vrijheid en democratie mede afhankelijk is. Volgens de heer Goedhart is pre sident Nixon noodgedwongen tot de invasie overgegaan om een uitbrei ding van de macht van Moskou en Peking in Zuid-Oost Azië te stuiten. „Deze doelstelling moet iedereen aan spreken die het gevaar van het rode imperialisme onderkent", meent hij. Het werd gisteravond in politieke kringen niet uitgesloten geacht, dat Hij heeft fractieleider drs. Den Uyl in een brief van zijn afwijkende op vattingen op de hoogte gebracht. HU verwijt daarin drs. Den Uyl telkens weer aansluiting te zoeken bij de pressiegroep van communisten, anarchisten, hervormde predikanten, utopisten en nieuw linksere, die er (Van onZe parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De Twee- Kamer is gistermiddag zonder hoof delijke stemming akkoord gegaan met een wijziging van de drank- en horecawet, die de verkoop van con dooms in automaten, welke in hore cabedrijven zijn geplaatst, mogelijk moet maken. Op dit ogenblik mogen volgens de ze wet in café's en aanverwante be drijven slechts drank en sigaretten per automaat worden verkocht. De wetswijziging is een formeel gevolg van de toestemming die de Kamer al eerder gaf om condooms via auto maten aan de man te brengen. De wetswijziging stuitte alleen op verzet bij de fracties van de S.G.P. en de Boerenpartij. de beide opponerende Kamerleden zich zullen aansluiten bij DS '70, de door drs. Van Stuyvenberg opgerichte partij, en een aparte fractie zullen vormen, waartoe later ook mevr. Van Veenendaal uit Eindhoven, die op de nominatie staat de plaats van dr. Tans in de kamer in te nemen, zich zou kunnen aansluiten. DS '70 kan trouwens meer vooraanstaande figu ren uit Democratisch Appèl, de rech ter vleugel van de PvdA, verwachten. Het Comité ziet namelijk geen heil meer in verzet tegen de overheer sende rol van Nieuw Links in de PvdA en heeft dan ook besloten zich op te heffen. Naar verluidt zul- len volgende week de sympathisanten j van Democratisch Appèl per cir culaire worden opgewekt het voor- ADVERTENTIE MARINA 69.95 PS (Pruik Speciaal) is de kwaliteitspruik van 100% écht haar. Keus uit vele modellen, ook gemêleerd, in maar liefst 24 kleuren! Audrey 49,95 Gina 89,95 Tara 59,95 Sophia 99,95 Lolita 119,95 Uw altijd-klare tweede kapsel Om 'pst' tegen te zeggen Uitsluitend verkrijgbaar bij on derstaande, deskundige PS- agentes. Bel voor 'n afspraak; óók 's avonds en in 't weekend. NEW YORK (AP) De beroem de Amerikaanse saxofonist Johnny Hodges die bijna 40 jaar één van de steunpilaren in de band van Duke Ellington was, is op 63-jarige leef tijd overleden nadat hij in het huis van een tandarts in elkaar was ge zakt. Hodges was een van de eerste grote solisten in de Jazz. Met zijn langzame melodische toon, speelde hij in een styi die onmiddellijk her kenbaar was voor duizenden Elling- ton-fans. DEN HAAG Minister Luns van Buitenlandse Zaken zal niet ingaan op het verzoek van het CPN-tweede- kamerlid M. Bakker om de tekst over te leggen, die de regering VS-presi- dent Nixon heeft toegestuurd. Daar in zou de regering haar goedkeuring hebben uitgesproken over het Cam bodjaanse beleid. Minister Luns heeft steeds ontkend, dat hij. een dergelijke „sympathise rende boodschap" zou hebben ge stuurd en weigert dan ook de brief wisseling te publiceren. beeld van de meerderheid van het co mité te volgen en zich aan te sluiten bij DS '70. Onder die meerderheid zijn prof. J. Mazure, oud-voorzit ter van de Eerste Kamer, de uitgever van Oorschot, het oud-Kamerlid J. de Kadt en de vice-voorzitber van het Koninklijk Verbond van Midden- standsverenigingen P. J. de Kruif. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. A. Vondeling, zei gisteren dat de ontwikkelingen hem alles be halve nerveus maken. DEN HAAG (ANP) De paar honderd leden van het wetenschappelijk korps en studenten van de Amster damse universiteit hebben gisteren in Den Haag in een protestoptocht met spandoe ken, gescandeerd geschreeuw, community-singing en hand geklap hun gram gehaald over het wetsontwerp be- st uursher vorming universi teiten en hogescholen. Op het Binnenhof werd met enige kamerleden gedis cussieerd. Bij het ministerie van Onderwijs en Weten schappen werd de uitnodi ging van minister Vering a om een delegatie van vijf personen te ontvangen afge slagen. Op het Malieveld werd geconstateerd, dat het actiecomité van het weten schappelijke korps een ster kere organisatie behoeft, dat nieuwe plannen moeten worden voorbereid en dat de eenheid tussen wetenschap pers en studenten groeit. Opgeroepen werd tot een algemene staking. Aanbevo len werd bestaande tegen stellingen tussen wie onder wijs geeft en/of wetenschap pelijk onderzoek verricht enerzijds en de studenten anderzijds op te ruimen. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) Het onder zoek dat het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater (RIZA) verricht naar de verontreiniging van de zee voor de Nederlandse kust zal binnenkort worden gepubliceerd. Dit deelde minister Bakker van Verkeer en Waterstaat dinsdagavond in de Eerste Kamer mee. De bevindingen van het onderzoek zullen vergezeld gaan van een aantal conclusies. Ir. J. Visser (PvdA) vmeg de mi nister om zo snel mogelijk met de resultaten van de RIZA-monsters in de openbaarheid te komen. In de memorie van antwoord op vragen van onze kant zegt de bewindsman dat het RIZA een onderzoek ver richt, hij twijfelt aan de waarde van het onderzoek van de Belgische Ver bruikersunie (de consumenten bond van onze zuiderburen, die on langs met alarmerende conclu sies over de Nederlandse stranden kwam), maar hij verzuimt om aan te geven hoe de verontreiniging er dan wel voorstaat". De socialistische senator vond het uitermate belangrijk dat een moge lijke ongerustheid .die kan ontstaan door de resultaten van het RIZA-on derzoek niet te publiceren, zo snel mogelijk wordt weggenomen. Eveneens zo snel mogelijk op een vraag van de heer Visser kon mi nister Bakker aankondigen dat er in de loop van de komende maanden schot zal komen in de algemene maatregelen van bestuur waarmee de Wet op de verontreiniging van het oppervlaktewater effectief moet worden gemaakt. Een aantal provin cies is volgens de bewindsman al op dreef met de voorbereidende maat regelen die met de uitvoering van deze wet samenhangen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) Op de Charloise Lagedijk in Rotterdam is gisteravond een personenauto gegre pen door een containertrein. De bei de inzittenden, J. W. Hagendyk <66) en A. Hagendijk-Schouten, beiden uit Rotterdam, werden hierbij op slag gedood. Hun zwaar verminkte licha men moesten uit de wrakstukken van de auto worden gezaagd. Op het ogenblik van de aanrijding werkten de knipperlichten van de overweg. Hoe het ongeluk heeft kun nen gebeuren is de politie een raad sel. De trein was licht beschadigd en kon met een uur vertraging de reis voortzetten. DEN HAAG <GPD) —Van half maart tot half april is het leven op nieuw 0,4 pet. duurder geworden. Dat betekent dat de duurte dit jaar nu reeds met 2,6 procent is toege nomen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek moet deze stijging vooral worden toegeschreven aan hogere kledingprijzen. De overgang op het zomerpakket voor kleding kwam. evenals vorig jaar. neer op een stijging van 0,2 pet. brood, ge bak, aardappelen en vlees werden duurder, groenten, fruit en' eieren daalden echter in prijs. Duurder werden ook het onderhoud van de woning en medische verzor ging. Een stijging werd ook geregis treerd voor de abonnementsgelden van weekbladen en de hum-prijzen van zomerhuisjes. DEN HAAG (GPD) Op het lijstje kandidaten voor de vestigings plaatsen van de tweede nationale luchthaven zijn nog drie mogelijk heden over: de Markerwaard, de Hoeksche Waard en westelijk Bra bant. „Het ziet er naar iut dat de Alblasserwaard. de Krimpener Waard en Flevoland wel geschrapt kunnen worden. Ook de inmiddels gesloten vliegbasis Woensdrecht leent zich waarschijnlijk niet voor dit doel". Deze voorlopige richting van de regeringsbeslissing gaf minister Bak ker van Verkeer en Waterstaat dins dagavond in de Eerste Kamer, toen daar de begroting 1970 van zijn de partement werd behandeld. .X)e de finitieve planologische beslissing van groot belang zal nog niet bin nen enkele maanden, maar toch wel binnen een redelijke termijn worden genomen", zo kondigde de bewinds man aan. Drs. Bakker maakte de kamerle den. die op opening van zaken over de plaatskeuze voor de tweede lucht haven hebben aangedrongen, duide lijk dat de zogenaamde commissle- Falkenhage op het ogenblik nog op de problematiek studeert. Het rap port van de commissie zal bij ver schijning eerst ter discussie worden gesteld. Daarna zal de regering een beslissing nemen. De minister vertelde de senaat nog dat de tweede nationale luchthaven toch in ieder geval in de onmiddel lijke omgeving van de Randstad- Holland zal moeten komen, het ge bied waar de grote verkeers- en ver voersstromen zioh concentreren. Bo vendien is een relatie met Schiphol noodzakelijk. Van dat standpunt uit geredeneerd moeten Alblasserwaard. Krimpenerwaard en Flevoland wor den afgevoerd van de serie poten tiële vestigingsplaatsen. De kamerleden P. C. Elfferich (AR) en J. L. P. M. Teijssen <KVP> hadden 's middags bij hun algemene beschouwingen rondom de begroting nog de vraag gesteld of het geen aanbeveling verdient het probleem van de tweede luchthaven op een breder vlak te zetten en dan te den ken aan een Benelux- of zelfs een grote EEG-luchthaven. Minister Bakker voelde niet veel voor die suggestie „Dat veronderstelt een lo catie in het grensgebied", zo moti veerde hij zijn afwijzing. ,.En ik hel al gezegd, dat dit vliegveld niet vei van de Randstad-Holland moet ko men Als u denkt aan een regional! Ben cl ux - luchthaven da n zal dat ei tocl. een van secundaire betekenii moeten worden. Maar dat soort leidl in het algemeen toch een bloedanr bestaan. Internationaal bezien is ei groot gebrek aan gesohikte plaatser voor luchthavens". STOCKHOLM (AP) Nelly Sachs winnares van de Nobelprijs voor de literatuur is op 78-jarige leeftijd na een lang ziekbed in Stock holm overleden. MeJ. Sachs, die de prijs in 1966 deelde met de Joodse schrijver Samuel Agnon, woonde sinds 1940 in Zweden, dat haar twee de vaderland werd, toen zij voor de Nazi's moest vluchten. Tot de Tweede Wereldoorlog be stond haar oeuvre voornamelijk uit gedichten in de traditionele roman tische lyriek. Haar bekendste wer ken schreef zij in Zweden waaron der het mysterie spel „Eli" en de zeer geprezen gedichtenbundel „Und niemand weiss weiter." Beide ver schenen in de jaren veertig maar in 1958 publiceerde zij de bundel I „Flucht und Verundlung." SANTO DOMINGO (Reuter, ANP) Acht zwaar bewapende Dominicanen hebben gisteren een lijnvliegtuig van de Antilliaanse Luchtvaartmaat schappij ALM gekaapt. Het was de Friendship St.-Maarten, die op weg was naar Curasao en werd gedwon gen te landen op Cuba. Onder de negenentwintig passa giers van het vliegtuig waren Neder landers en Duitsers. Volgens de ver keersleiding in Santo Domingo hiel den twee kapers de wacht in de cock pit, terwijl de andere zes zich in de passagiersruimte bevonden. Ze be schikten over lichte machinegeweren en pistolen. Het zouden tegenstanders zijn van de Dominicaanse president Joaquin Balaguer. In maart heeft een guer rillagroep in Santo Domingo de Ame rikaanse luchtvaartattaché Donald Crowley ontvoerd. Hij werd vrijgela ten in ruil voor de vrijlating van twintig politieke gevangenen. Het is de tweede keer dit jaar dat een vliegtuig van de ALM gedwon gen wordt naar Cuba te vliegen. In het begin van dit jaar was het de Friendship „St.-Eustatius", die op hetzelfde traject vloog.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7