Werenwijk in 5 jaar vol en ïuren kunnen naar omlaag Demonstranten en dranghekken Onbegrijpelijke taal van rechter ook een vorm van klasse-justitie Bij ons staat een Mercedes met de km-prijs van een 10.000-gulden-auto Dr. H. W. Capel lector theoretische fysica Voorvork van fiets brak GAZELLE FIETSEN Ameri kanen tot Leids hoogleraar benoemd Schut geen Sinterklaas in Leidenmaar toch Economische binding mag worden gehandhaafd Dagelijks veel op de weg? N.V. L.I.A.M. Auto-ongeluk Prof. Nagel op forumavond in Minerva JENSDAG 13 MEI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren) ;IDEN Minister Schut van Volkshuisvesting en uimtelijke Ordening heeft gisteren bij zijn werkbezoek Leiden tegen het college van burgemeester en wet- uders gezegd niet als Sinterklaas te komen. Toch deed volgens mededelingen van voorlichtingsfunctionarissen ji ministerie en gemeente een aantal toezeggingen, die Leidse burger enige moed geven. Ig bewindsman lanceerde een slagzin, waarmee Leiden vooruit i; De Merenwijk moet in vijf jaar vol. Dat betekent, dat vanaf 'eren, toen minister Schut de eerste officiële paal sloeg, jaarlijks woningen gebouwd moeten worden. Het gemeentebestuur had planning gemaakt van de voltooiing van het nieuwe stadsdeel tot 8 jaar. Leiden heeft volgens de bewindsman meerjarenplan- nodig met grote bouiostromen. Als u goede plannen hebt, zegde B. en W. toé, dan krijgt u alle contingenten, die u nodig hebt. 5 bouwminister is voorstander het aanpakken van het woning- j. en huisvestingsprobleem als grote operatie op basis van een fe programmering. De minister, begrip toonde voor de Leidse si- ie, maar niet zonder kritiek naar öeutelstad was gekomen, zei, dat eente èn ministerie samen en hulp van de provincie de spi- naar beneden in een spiraalbe- ing naai- boven moeten verande- iachtige maatregelen en goede ini •ven acht ir. Schut nodig van de van de gemeente met medewer- van de overheid. Voor de ftouw dacht hij aan keuzewo- 1 en en voorts aan de bouw van irdenwoningen, waarvan Leiden nog 3000 nodig heeft. Voor itroming acht hij dit van groot Minder huur ioed nieuws voor de toekomsti- bewoners van de Merenwyk be- ent de ministeriële toezegging, Leiden coulant zal worden be- ïdeld en de maximale bijdrage krijgen voor de huizen, terwijl e rijksbijdrage later was ge- nd door de extra hoge grond- ten, veroorzaakt door het op- ngen van vier meter zand, eerst het IJsselmeer en nu uit put- in de omgeving. Deze toezeg- geldt ook voor de 256 nu in bouw genomen huizen gale- ats in acht bouwlagen die 0 huur per maand zouden gaan n. Betrokken ambtenaren re- j! den even vlot uit, dat de huur u eveer f 60 lager zal zijn. Offi- II moet dit nog worden uitge- st en -gemind. De individuele ^irsubsidie zal in de Merenwijk t hoger liggen dan elders in den de. h (houder van huisvesting mevr. Haan riep spontaan „heerlijk", minister Schut meedeelde Lei- j intheffing te willen geven van punten uit de liberaliserings- egelen t.a.v. het huisves- 1 leleid. De Haagse agglomeratie jnmond hebben uitstel gekre- jj leiden moet de maatreelen wèl t «en, maar de economische bin- blijft van kracht en de gemeen- een vinger in de pap by op van bestaande woningen. Op ontheffing van deze twee zaken had het gemeentebestuur het sterkst aangedrongen. De aanwijzing van Leiden als woningnoodgebied, waarom de raad heeft gevraagd, vond. de be windsman niet zinvol. Hij zei, dat Leiden behoort tot de gebieden in het westen van het land het zijn er nog geen tien die wat contingentering betreft uitzonde ringsgebieden gaan worden om de woningnood ook hier op te lossen. De bewindsman zei ervoor te voe len bii te dragen in de kosten van een (tijdelijke) doorstromingsambte- naar voor de Merenwijk en drong aan op harmonisatie van huren van bestaande woningen, omdat de kloof te groot is geworden. Alvorens, na in de schout en sche- pencamers van „Oudt Leijden" de lunch te hebben gebruikt, een voet tocht te maken door de Camp en een bustocht door andere sanerings- gebieden. zei ir. Schut, dat een ge concentreerde commandopost voor de aanpak in de binnenstad ont breekt. Na die rondtocht ging de minister naar de Merenwijk, waar hij met en kele klappen de paal zakte als een lucifer in de zachte boter de officële eerste, maar in werkelijkheid 43ste paal sloeg voor de eerste hui zen. te bouwen door Elementum NV. in Maassluis naar ontwerp van het Rotterdamse architectenbureau Leo de Jonge. Nadat de minister de witte heiers- helm had afgezet, was er een bij eenkomst in de directiekeet, waar ir. J. J. Vos. de directeur van gemeen tewerken vertelde wat er in de eer ste vlek van de Merenwijk komt 256 huizen in acht lagen, 458 galerijflats en 230 meer verdiepingenwoningen in ADVERTENTIE We willen het u eerst wel voor-rékenen, voordat we voor-rijden. Aan de hand van tabellen kunnen we u aantonen dat een Mercedes-Diesel een all-in-kilometerprijs heeft die niet hoger is dan die van uw 10.000-gulden-auto. Ervan uitgaande dat u ca. 30.000 kilometer of meer per jaar rijdt. Waarom zoudt u - juist u als veel-rijder - zich dan nog het comfort, de betrouwbaarheid en de veiligheid van een soepele, opvallend stille Mercedes-Diesel ontzeggen? Die zuiniger is dan u denkt. Tabellen en een onthullende proefrit liegen niet. Leiden, Vondellaan 45, tel. 0I7J0 - 4 45 45 blokjes rond een scholencomplex en een buurtcentrum, dat als Mi ni-Meerpaal op de maquette staat. Ook toonde hij een maguette van de te veranderen Camp, waar over vijf jaar de vervallen Boerhaavezalen veranderd zullen zijn in een medisch historisch museum. Twee per dag Ir. Brouwer, directeur van Ele mentum, deelde mee, dat de pro- duktie van geprefabriceerde huizen in Leiden (voor bewoning gereed een half jaar nadat de fundering er ligt) twee per dag bedraagt .waardoor het bedrijfstotaal tot zes wordlt opgevoerd Hij bood het gemeentebestuur plastieken aan voor de eentree's van de gebouwen. De heer Christensen van de Deense firma Larsen en Niel- son, die deze systeembouw levert, bood de minister na zijn toespraak een geschenk aan. Sinds de bevrijding, zo begon de minister Schut zijn toespraak zijn er in ons land evenveel huizen gebouwd als er in 1945 in Nederland aanwe zig waren. Er is nu een eerste paal de grond ingedreven in een gebied waar we mogen spreken van een woningtekort, kwalitatief en kwanti tatief. Op het eerste gezicht een dwaze tegenstelling. Het tekort stamt evenwel niet uit de oorlogsperiode, maar uit de ontwikkeling sindsdien. Het aantal van hen die zelfstandig wensen te wonen, groeit heel sterk. Grotere groepen willen op een jon gere leeftijd een eigen woning, meer ouderen kunnen het zich fysiek en financieel permitteren zelfstandig te wonen. De woningbehoefte is op die manier met sprongen omhoog ge gaan. Tegelijkertijd worden er meer eisen gesteld, meer wensen naar vo ren gebracht, voor de woning en In de laatste tijd vooral voor de woonomgeving. Welvaart en wonen Van onze welvaart moet volgens de bewindsman onze wooncultuur deel uitmaken. Groot is het aantal bur gers, voor wie de huur een bijna onbeduidende post op de huishoude lijke begroting voorstelt, een sluitpost haast. Ik zie veelal dure nieuwbouw slechts dan als nuttig en zelfs als noodzakelijk, wanneer wy bereid zijn doorstroming gewenst te achten en er aan mee te doen, wan neer wij aan onze huisvesting de waarde toekennen, die zij moeten hebben. Vooo- de Leidse agglomeratie is de nieuwbouw in Merenwijk een goede stap voorwaarts, een stap die pas mogelijk werd door grenswijziging en die kan bijdragen tot een versnelde sanering in de stad Leiden. rammering In vele delen des lands voltrekt de overgang naar een normale woning marktsituatie zich. Wij kunnen en moeten een halt toeroepen aan een ontwikkeling, die dreigt permanent averechtse gevolgen te hebben. Ik heb reeds aangekondigd, zo zei de minis ter, dat zeer binnenkort de indivi duele subsidiëring zal worden inge voerd. Ik kan hieraan toevoegen, dat de objectieve subsidiëring gekoppeld zal worden aan meer inzicht in de bestemming en dientengevolge aan een allround programmering der volkshuisvesting door gemeente of regio. Wat deze streek betreft, prees de minister zich gelukkig, dat zijn be zoek niet alleen de nieuwbouw van woningwetwoningen betrof, maar evenzeer gericht was op sanerings plannen. Hij brak, gelet op de nood zaak van sanering en krotopruiming Progi Minister Schut tijdens zijn wandeling in de Camp tussen wethouder van Openbare Werken Piena (links) en directeur van Gemeentewerken, Vos. Geheel rechts burgemeester v. d. Willi gen (Foto LD/Hölvaet) een lans voor de bejaardenwoningen. Voor de bejaarden een aanzien lijk percentage van de Leidse bevol king is naast de in voorbereiding zijnde projecten voor verpleeg- en verzorgingstehuizen, een plan tot de bouw van meer zelfstandige bejaar denwoningen ongetwijfeld een uit stekend middel om in één klap door stroming, sanering, krotopruiming en woningverbetering tot fedtelyke gelding te doen komen. LEIDEN In een door het ANP verstrekt bericht over het ernstige verkeersongeval by Leidschendam waarby de 23-jarige Leidenaar A. P. Erades om het leven kwam stond vermeld dat de auto van de Leide- naar komend uit de richting Amster dam teveel naar links uitgeweken zou zijn. De Leidse bestuurder kwam echter uit de richting Rotterdam en reed op de rechterbaan van de Rijksweg 4. (Van één onzer stadsredacteu ren) LEIDEN Het comité Wo ningnood had de komst van mi nister Schut aangegrepen om te demonstreren. Enkele tientallen jongeren waren naar de Meren wijk getrokken met spandoeken en leuzen, waarin het beleid van de bouwminister werd aangeval len. Er stonden wat een voor zorg! dranghekken in de pol der, waar buiten het gezelschap rondom de eerste paal en de de monstranten geen sterveling te zien was. De demonstranten gin gen erachter, maar de hekken gingen opzij na een woordenwis seling tussen één van de demon stranten, het PSP-raadslid De Vroomen, en burgemeester v. d. Willigen. De jongeren konden ook de bijeenkomst na afloop bij wonen. 's Avonds was er in het Pry- baneum een demonstratieve bij - eenkomst, waarvoor vrij veel belangstelling bestond. Hier vertelde heo*PSP-raadslid Ampt- meijer over het bezoek van de minister en zijn beloften, waar van er, aldus het raadslid, mis schien twee de moeite waard zijn. Hij kwam tot de conclusie, dat Schut een stapje op de goe de weg heeft gedaan. In elk ge val is duidelijk geworden, dat actie voeren en eisen stellen suc- oes hebben. De bouwvakker Wouter ter Braake uit Rotterdam, die ge werkt heeft in Leiden, sprak over het bouwen van huizen en over het voeren van actie. Er werden twee films vertoondéén van de Amsterdamse Kinker- buurt, die voor de VPRO-televi- sie is geweest en één over het wonen in Leiden. Na de pauze vertelden bewoners van sane ringsbuurten in Leiden over hun mogelijkheden en ervaringen bij huisvesting en de gemeentelijke woningstichting. LEIDEN Bfj KB is dr. H. W. Capel, tot dusverre wetenschappelijk hoofdmedewerker bij het Instituut- Lorentz voor theoretische natuurkun de van de Leidse Universiteit, be noemd tot gewoon lector in de theo retische natuurkunde. Deze benoe ming betreft een persoonlijk lecto raat. Dr. H. W. Capel werd in 1936 te Sceaux (Frankrijk) geboren en stu deerde, na in 1954 het einddiploma gymnasium bèta in Voorburg te heb ben behaald, wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1962 het doctoraal examen na tuurkunde cum laude aflegde. In het academiejaar 1963/1964 verrichtte hij onderzoek op de Service de Physi que du Solide et de Résonance Mag- nétique vain het Centre d'Etudes Nu- cléaires de Saclay bij Parijs. Een jaar later promoveerde hij bij prof. dr. S. R. de Groot cum laude tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen op een proefschrift, ge titeld „The Hole-Equivalence, the van Vleok relation and the applica tion to the theory of d-ions in Li- gand fields". In 1966 ontving dr. H. W. Capel als eerste de Koninklijke Shell-stu- dieprijs. Op uitnodiging van de Uni versity of British Columbia te Van couver verbleef hij gedurende het studiejaar 1967/1968 op het Physics Department van deze universiteit, waar hij zyn studie voortzette onder leiding van prof. dr. W. Opechowski Naast zijn dissertatie is dr. Capel de auteur van talryke publikaties in binnen en buitenlandse vaktijdschrif ten. ADVERTENTIE KATWIJK AAN ZEE Een acht tienjarige Katwijker maakte gisteren, toen hij op de Sluisweg reed, een lelijke val toen de voorvork van zijn fiets brak. Hij liep hierbij een her senschudding en een hoofdwond op Dokter Beijderwellen, die eerste hulp verleende, liet de jongeman per am bulance naar zijn huis vervoeren. De Leidse hoogleraar Nagel liep gisteravond vooruit op de conclusies van een onderzoek, dat ongeveer over een maand wordt uitgebracht. Daaruit blijkt, dat de strafzaak van een verdachte uit „het betere milieu" meer wordt geseponeerd, dan van an dere verdachten. (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Van verdachten uit de zogenaamde betere milieus worden de strafzaken veel meer geseponeerd (geen vervolging in gesteld) dan van verdachten die een trapje lager op de maat schappelijke ladder staan. Dit blijkt uit een onderzoek van het criminologisch instituut te Lei den, waarover binnenkort een rapport zal verschijnen. Prof. mr. W. H. Nagel, hoogleraar in de criminologie en de penologie (strafleer), zei dit gisteravond tij dens een forumbijeenkomst over klasse-justitie in de sociëteit Mi nerva. Naast prof. Nagel zaten op uitno diging van de Leidse juridische fa culteit en het Leidsch Studenten Corps in het forum: G. E. Lange- meijer, procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. H. Drion, lid van de Hoge Raad, mer. P. H. Hugenholtz, juridisch adviseur van het NVV en mr. G. W. E. van der Valk Bou- man, officier van justitie in Haar lem. Op de vraag of er in Nederland kan worden gesproken van klasse- justitie, antwoordde prof. Nagel, dat er hier en daar nog wel sporen wo- den aangetroffen, zij het niet in die mate als voor de Tweede Weteldoor- log. Het feit dat de rechter volgens traditie en ambitie uit een bepaal de kring afkomstig is, leidt volgens prof. Nagel in veel gevallen tot een communicatiestoornis tussen de man voor en achter de groene tafel. Vaak begrijpt de verdachte de taal van de magistraat niet, aldus prof. Na gel. „Voor mij is dit ook een vorm van klasse-justitie". Na een opmerking uit de zaal, dat dit verschijnsel teruggrijpt op het onderwijs, stelde mr. Dangemeijer, dat de Nederlandse verdachte zich voor de balie veel minder kan redden, dan een Fransman of een Duitser. „In Nederland is 't verschil in woord keus tussen een intellectueel en een niet-intellectueel griezelig groot", zei mr. Langemeyer. Hy wilde de oor zaak daarvan niet in de eerste plaats bU het lagere onderwys zoeken, maar vroeg zich af waar die dan wel wor den gevonden. Mr. Hugenholtz vond de rechten studie veel te eenzydig en te theo retisch. Hy was bang, dat dit onbe wust een beperking van het gezichts veld tot gevolg heeft. Overigens Is het niet zo, aldus mr. Hugenholtz, dat de burger zich moet aanpassen by de rechter, maar omgekeerd. Mr. Drion suggereerde, dat er eens in een studie zou moeten worden na gegaan, in hoeverre het gebrekkige uitingsvermogen van een verdach te leidt tot een onrechtvaardige rechtsbehandeling. Mr. Langemeyer tekende hierby aan, dat het de Ne derlander ook vaak ontbreekt aan de wil om een rechtsprocedure te be- grypen. „Een echtscheiding levert nooit moeilykheden op", zo zei dit forumlid. Volgens prof. Nagel is een belang- ryk punt, dat de minder gesitueerde het vaak moet stellen met een min der goede raadsman. „Ben je ryk, dan kun je by wyze van spreken een procedure aanspannen om je fiets terug te krygen. Ben je arm, dan kun je het beter laten". Hierover merkte mr. Hugenholtz naderhand op, dat hy wel voelt voor een sociale verzekering, die recht geeft op rechtskundige bystand. Er worden nu nog bezwaren tegen aan gevoerd, maar die zyn volgens hem niet reel, net zo min als vroeger de bezwaren tegen een algemene ziek teverzekering. Myn ervaring is, aldus mr. Hu genholtz, dat velen niet durven be ginnen aan 'n proces, uit angst voor de kosten. Zolang het risico van op draaien voor de kosten biyft bestaan, wordt in de praktyk wel degelyk on recht bedreven, al kun je de schul dige niet aanwyzen. Uitvoerig werd daarna gediscussi eerd over de positie van de rechter Mr. Hugenholtz was de mening toe gedaan, dat de rechterlyke macht de maatschappeiyke ontwikkelingen meer moet byhouden. „Die be ginnen altyd by minderheden", zei hy. „Nooit by meerderheden". Daarentegen vond prof. Nagel, dat het niet aan de rechter is om uit te maken wanneer de norm moet ver anderen. Hy stelde, dat het de taak van de wetgever is om uit te maken of een wet nog wel „up to date" is. Wel was hy het er mee eens, dat de wetgever veel waakzamer moet zyn op veroudering van wetten. IKijk bij de Gazelle dealer naar de schitterende modellen. Wat een keus! Wat een fiets! Een stuk uitgekiend vakmanschap. Een brok kwaliteit voor jaren fietsplezier. een juweel van eqn fiets voor jong en niet meer zo jong! Wie op kwaliteit staat,gaat op Gazelle zitten! LEIDEN Twee Amerikanen zyn benoemd tot Leids hoogleraar, res- pectievelyk voor anthropogenetica en voor transplantatie-immunologie, Dr. G. R. Fraser. thans associate pro fessor aan de universiteit van Was hington in Seattlq zal als gewoon hoogleraar de anthropologic doceren. Dr. R. B. Epstein, thans assistant professor aan dezelfde universiteit als dr. Fraser, Is tot buitengewoon hoogleraar voor de transplantatie- immunologie benoemd voor het tyd- vak van 15 juli a.s. tot 15 juli van het volgende jaar. Hy zal in deze periode onder meer nauw samen werken met prof. dr. J. J. van Rood hoogleraar in de immunohaematolo- gie, wiens werk van uitermate be lang is geweest voor het openen van de mogelykheid van orgaantrans plantaties, o.m. de opzienbarende harttransplantaties en de minder spectaculaire maar succesvollere niertransplantaties.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3