ibanon erdeeld Vierde executie in mei 1940 ontdekt Stangl voor zijn rechters DRQSTE NA JULI 1971 VECHTEN ALLEEN ZUIDVIETNAMEZEN lekker lui M Treffer [/REES VOOR TOENAME ARABISCH RADICALISME Schut slaat eerste paal in Merenwijk Parijs (Due/ Qlieu wo Radicalen TV-U1TZENDING ER IGDTOERISME W-wethouder aags met n TD-raadslid ets warmer OPTIMISME EPISODE TULPEN, CROCUSSEN en KORENAREN Saigon Opgericht 1 maart T 860 WOENSDAG 13 MEI I9?0 No. 33091 LEIDSCH DirecteurE. A. E. van Dishoeck goofdredactenr: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie eo Administratie: 25041; Redactie: 2150T JROET (GPD) Terwijl de rook van de omvangrijke die van het Israëlische leger tegen allereerst de comman- obases in het zuiden van Libanon nog niet helemaal is igetrokken kan al wel worden vastgesteld dat de politieke iplicaties van het optreden veel verder gaan. Het Palestijnse vraagstuk kost de anose rechts georiënteerde rege- veel hoofdbrekens omdat met de irezigheid van de commando's de revolutionaire drang van het deel van de eigen bevolking neemt. Hoewel regeerders in Bei hebben geprobeerd de comman- buiten Libanon te houden, Bten zü in oktober vorig jaar gaan voor de hevige druk de extreme Arabische landen die anon toch al beschuldigen van 't (dig blijven in de algemene strijd Israël. t dreigt nu opnieuw in moeilijk- te komen met de radica- Irabische regeringen. Vooral de ivraagde „broederlijke" hulp van Syrische leger veroorzaakt bin- de politieke verhoudingen in Li- o'n grote spanning dat de Bge taats vorm van Libanon in ar komt. Damascus dat behalve ogische afkeer ook territoriale STERDAM (GPD) De com- tische wethouder voor jeugd- A A. Verheij en het WD- id J. Keja zijn gisteravond na Jevisie-uitzending in een hand- sn met elkaar verwikkeld ge len hadden in de chauffeurska- an het stadhuis even gekeken een televisie-uitzending waarin eugdtoerisme aan de orde gesteld. Er werd een struisvo- itoond die het bordje „Ver- om de nek droeg. De heer vond in die uitzending dat Edam en met name de heer |j weinig voor het jeugdtoe- doet, vooral waar het gaat t zorgen voor onderdak, struisvogel z&t de heer Ver- dwars, maar de opmerkin- an de heer Keja schoten hem aal in het verkeerde keelgat, lopend naar de raadzaal liep Se fiks op. De wethouder gaf ladslid een stomp tegen de Ier, de ander stompte ook en a op een gegeven opgenblik Üt te halen. fractieleider van de WD, H. kwam uiteindelijk tussen in trok zijn fractiegenoot weg groep CPN-ers die de wet- inmiddels terzijde waren ge- wensen ten aanzien van Libanon heeft, beschouwt dit land nog steeds als een deel van haar grondgebied wat ook tot uiting komt in het feit dat Libanon nog steeds niet door de regeerders in de Syrische hoofdstad wordt erkend en er als gevolg daar van dus ook geen diplomatieke rela ties tussen de landen bestaan. Een aftreden van de regering lijkt voor zowel rechts als links geen voordeel op te leveren maar met de spanning binnen het kabinet kunnen anderzijds niet die stevige maatre gelen worden genomen die de rust kunnen handhaven. Nog een andere zaak houdt de ge moederen in Beiroet op het ogenblik bezig en dat is de houding van Pa rijs dat tot nu toe het stilzwijgen heeft bewaard. Ruim een Jaar geleden zond het toenmalige Franse staatshoofd gene raal De Gaulle, de oud-minister van Voorlichting, Georges Gorse, met een geheime missie naar het Midden- Oosten waarbij hij toen ook Syrië en Libanon uitvoerig bezocht. Na zijn terugkeer liet de Franse rege ring weten niet neutraal te zullen blijven indien Israël het Libanese grondgebied eens zou schenden. Die schending heeft sinds gisteren dus plaats gegrepen, zonder dat die Franse garantie ooit officieel werd ingetrokken. Een realisatie van het Franse dreigement van economische of zelfs militaire represailles zou in elk geval alle officieuze zo niet offi ciële pogingen torpederen die in Pa rijs de laatste weken werden onder nomen om de betrekkingen met Is raël weer te normaliseren. LEIDEN Minister Schut van Bouwnijverheid en Ruimtelijke Orde ning bracht gisteren een werkbezoek aan Leiden onder het motto „woor den en daden". Op de foto (LD/Hol- vast) ziet u de bewindsman als heier vóór het slaan van de officiële eer ste paal in de Merenwijk in gesprek met wethouder Piena (op de rug ge zien) en Elementum-directeur Brou wer. Op de achtergrond enkele van de spandoeken („Schut klussiesman van de speculanten" en „Zwolsman Schut B. en W. Merenwijk"), waarmee demonstranten op initiatief van het comité Woningnood naar de polder waren gekomen. De woorden vielen eerder op de dag in het stadhuis, waar de minister het college enkele toezeggingen deed, die ertoe moeten bijdragen de woning nood in Leiden aan te pakken. Be langrijk was de belofte van de be windsman, dat hij voor de bouw in de Merenwijk de hoogste bijdrage zal verlenen, wat aanzienlijk in de huur van de dure woningen gaat schelen. Voorts deelde minister Schut mee, dat hij Leiden ontheffing zal verle nen van twee liberaliseringsmaatre gelen bii het huisvestingsbeleid. Zo zal de economische binding in Leiden gehandhaafd mogen blijven. Zie voor het bezoek van de minis ter en de demonstratie rondom ver der één van de stadspagina's. MOORDRECHT/DEN HAAG (GPD) Na sergeant Chr. Meijer op de Grebbeberg en de soldaten H. Steenbeek en D. van Wingerden in Breda is in de meidagen van 1940 nog een I vierde Nederlandse militair wegens 'desertie' doodgeschoten. I Het is de 26-jarige onder-officier Jan Hubert Gaartman, die op 14 mei 1940 in Moordrecht door een onbekende luitenant met pistoolschoten om het leven werd gebracht. Eén van de getuigen in deze zaak schuwd dat bij het café Het Posthuis is de heer K. H. Brandt, destijds bur- I een man was doodgeschoten, gemeester van Moordrecht, nu in In de moeilyke situatie waarin Den Haag woonachtig. Hij werd in de 1 Moordrecht toen verkeerde „Wij middag van 14 mei 1940 gewaar- hadden ongeveer duizend geëvacueer de burgers uit Wageningen in ons Bilt verwacht van heden tot lavond en vrij zonnig weer, maar in ht en ochtend plaatselijk mist hangende bewolking. wind en overdag iets hoge- peraturen dan vandaag. (Opgemaakt te 12 40 uur) P: 4.48 uur: onder: 20.25 uur. op: 12.49 uur; onder 2.27 uur. «er te Katwijk te 9.45 en 22.21 agwater te 5.01 en 17.43 uur. oestaat dit 24 pagina's dorp gekregen, die we aan onderdak moesten helpen" herinnert de heer Brandt zich nog deze feiten: „Ik ben naar het Posthuis gegaan en vond daar inderdaad een man dood voor café liggen". Jify wis, dat weet ik zeker, niet in uniform, maar droeg een burgerkos tuum. De man. van wie niemand van de omwonenden die het drama had den gezien, de naam wist, is op de begraafplaats ter aarde besteld. Op de overlijdensakte werd „onbekende man" ingevuld". Later vertelden omwonenden mij dat de onbekende man ruzie had ge kregen met één of meer militairen. Er is toen geschoten, maar door wie weet ik niet. Het zou, volgens de om wonenden, een Nederlandse officier zijn geweest." Een paar weken na de capitulatie kwam er een vrouw op het gemeen tehuis, die kennelijk de weduwe van de doodgeschoten man was. zy kreeg Leiden kan de woningnood en het huisvestingsprobleem met enig optimisme tege moet zien na het bezoek van mi nister Schut, die het gemeentebe stuur duidelijk activeerde om krachtige initiatieven te nemen en beloofde deze te zullen steu nen. De bewindsman wil, dat het grote Leidse probleem als één operatie wordt aangepakt. Als dat goedgebeurt dat is een uitda- goed gebeurt dat is een uitda- strekken. Dergelijke toezeggingen geven hoop. Belangrijk is voorts, dat het gemeentebestuur de bewindsman heeft kunnen overtuigen van de moeilijkheden en dat deze daar op direct heeft gereageerd. Zo worden de voor Leiden min of meer rampzalige liberaliserings maatregelen op het gebied van de huisvesting verzacht. Een andere directe reactie van de bewindsman op een door B. en W. overgenomen en door de raad aanvaarde PSP-motie gaat de toekomstige huurders in de Merenwijk belangrijk schelen in de portemonnee. De hoge grondkosten in de Merenwijk zul len de rijksbijdrage niet drukken en dat is een belangrijke stap vooruit. De breuklijnen in de Partij van de Arbeid worden steeds duidelijker. Een van de veteranen van de kamerfrac tie van de socialisten, Frans Goedhart, al tijden opposant te gen Nieuw Links en de zijns in ziens onverantwoorde buigingen voor het communistisch gevaar, zal overgaan naar DS'70. Voor de ze jonge partij van veelal oudere socialisten is dat ongetwijfeld een welkome versterking. Temeer daar Goedhart in zijn spoor meer vooraanstaande partijleden zal meevoeren. Daarmee is weer een episode in de Partij van de Arbeid afge sloten. Dat proces van polarisatie in de socialistische partij dateert eigenlijk al van zo'n vier jaar ge leden. Het eerste optreden van Nieuw Links werd al door tal van leden met achterdocht gadege slagen. Na rommelig verlopen congresen heeft men gehoopt dat partijvoorzitter Vondeling de ui tersten zou kunnen verzoenen en Nieuw Links de mond zou kunnen snoeren. Dat is niet gebeurd. In- enkele bescheiden die de man by tegendeel, dr. Vondeling heeft wel zich had gekregen mee. Nog later is laten blijken dat verschillende het ïyk opgegraven en ergens anders Ideeën en impulsen van Nieuw herbegraven. In welke plaats weet ik echt niet meer". „Na de oorlog heb ik nooit meer iets over deze zaak gehoord", aldus de heer Brandt. Links hem welkom waren. Goed hart, Pieter 't Hoen uit het ver zet en in de jaren '40-'45 motor achter het illegale Parool, is het allemaal te veel geworden. ADVERTENTIE Verrukkelijke chocolade nu in nieuwe verpakkingen om ook het oog te laten genieten van Koninklijke Droste kwaliteit ADVERTENTIE slopen In het Westduitse Düsseldorf is vandaag het proces begonnen tegen één van de zwaarste mis dadigers van het Hitlerrijk, de nu 62-jarige Franz Stangl. Deze oud- SS-officier wel de tweede Eich- mann genoemd was in de oor logsjaren achtereenvolgens com mandant van de moordenaars- school Hartheim bij Linz in Oos tenrijk en commandant van de vernietigingskampen Sobibor en Treblinka. In de vele pagina's tellende tenlastelegging wordt Stangl moord op vierhonderddui zend Joodse gevangenen in Tre blinka en moord op duizenden Duitse en Oostenrijkse ouden van dagen, ongeneeslijk zieken en geestelijk gestoorden in Hartheim verweten. Opmerkelijk is dat Franz Stangl niet terecht hoeft te staan voor wat hij in de oor logsjaren als commandant van Sobibor na Auschwitz wellicht het gruwelijkste en meest effec tieve vernietigingskamp van de nazi's heeft misdaan. In Sobi bor vonden 1,6 miljoen Joden de gasdood. WASHINGTON (Reuter. AFP, AP) De Amerikaanse minister van De fensie Laird zei gisteren op een pers conferentie te verwachten dat na ju li 1971 Amerikanen niet meer be trokken zullen zijn by operaties ter land in Vietnam. Laird zei dat het er naar uit ziet dat alle grondacties na die tijd kunnen worden overgenomen door het Zuidvietnamese leger. Als de Amerikanen niet meer be- i trokken zullen zyn by grondacties is volgens Laird de eerste fase van president Nixon's „vietnamiserings"- programma afgesloten. Voor eind mei 1971 zouden dan 260.000 Ameri kanen naar huis zijn teruggekeerd De tweede fase, waarin de Zuidviet- namezen zelf voor hun bevoorrading gaan zorgen zal langer duren. Eind 1971 zullen de Verenigde Staten nog steeds grondstrijdkrachten in Viet nam hebben, maar zy zullen niet meer aan de strijd deelnemen. Voor de Senaatscommissie van de strijdkrachten zei Laird dat er al ver scheidene duizenden Amerikaan se soldaten uit Cambodja zyn terug getrokken en dat er voor het eind van deze week nog meer zullen vol gen. Deze gang van zaken was in overeenstemming met de aankondi ging van Nixon dat de rest voor 30 jüni zou volgen. Over het vertrek van de Zuidviet- namezen zei vice-president Ky dat er plannen bestaan om de Zuidvietna mese troepen na 30 Juni ..zeker nog wel verscheidene maanden in Cam bodja te laten opereren". Ky zei dit tudens een bezoek aan het veer van Neak Leoeng op Cambodjaans grondgebied, een strategisch belang- ryke positie die de Zuidvietname. :n eind vorige week veroverden. Ky meldde ook dat de Zuidvietnamese troepen zaterdag een blokkade van een deel van de Cambodjaanse kust zyn begonnen. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 40 Uit het Leidsch Dagblad van 12 Mei 1870: Tot lid van de commissie belast met het eindexamen des Hoogere Burgerscholen in de prov. Noord-Holland is be noemd de heer H. Brongers- ma, leraar aan de Hoogere Burgerschool te Leiden. Door de Leidsche Vereem- ging tot bevordering van ge regeld schoolbezoek heeft een onderzoek plaatsgehad waaruit blijkt, dat van de onvermogende ouders niet ter school gaan 519 kinderen Redenen van niet school gaan zijn o.a. op fabrieken werkzaam zijn, tegen de vaccine, onsmisbaar uit huisgezin, armoede.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1