Geolcgie toont rijk bezit in nieuwe expositie-ruimten zet u lekkere koffie! Poelpolder bevreesd voor stanl Na jaren weer toegankelijk voor publiek Koffie zetten is een plezierige bezigheid, waarmee u altijd veel waardering oogst bij uu gezin en uw gasten. Maar.dan moet het ooi lekkere, verse koffie zijnmet zorg gezet! Provisorisch PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 13 MEI 1970 worden en verklarende illustraties en teksten moeten voor een deel nog worden toegevoegd. Dat zal echter geleide lijk geschieden. Waarby de heren Collet en Timmers van de tekenaf deling. die nu reeds voortreffelijke staaltjes van hun kunnen tonen, nog een zware taak voor de boeg hebben. Petrologie Tn de petrologische afdeling, waai de collectie systematisch Is ingedeeld in stollingsgesteenten, sedimentsge steenten en metatporfe gesteen ten worden de ontstaansprocessen vooral ten aanzien van vulkanisch materiaal levendig met afbeeldingen toegelicht. De conservator drs. C. J. Overweel zwaait de scepter in deze afdeling, waarin veel herinnert aan de wetenschappelijke arbeid van de vroegere Leidse geoloog prof. dr. B. G. Escher. Deze heeft zeer intensieve onderzoekingen gedaan naar vulka nische verschijnselen en documen tair materiaal op dit gebied verza meld. streken ondergebracht. Spectaculair zijn enkele geëxpo seerde stukken als een mammoet- schedel en resten van de wolharige neushoorn. maa>r ook het ..kleinere" materiaal is bijzonder boeien en voor de enigszins ingewijde toeschou wer misschien wel zo belangwekkend j In de afdeling historische geologie, j waarvan mej. dr. G. E. de Groot con- servatrice is. zijn fossielen ten toon gesteld uit de verschillende perioden van de geschiedenis van het leven op aarde, gerangschikt van jong naar oud. De afdeling systematische pale ontologie, waarvan mejuffrouw De Groot eveneens conservatrice is, biedt een overzicht in vogelvlucht van de verschillende plant- en dier- groepen in het vrijwel onvoorstelbaar I verre verleden tot recentere tijd door de expositie van enkele typeren de fossielen. Van trilobieten van een half miljard jaar of langer geleden, tot de schuimige staartschalen van inktvissen, die men heden ten dage nog aan de Nederlandse stranden kan aantreffen. Nederland Een historische foto. geno men vanaf het Verlateneiland van de onderzeese uitbarsting van de Krakatau in 1928. Het was de grootste vulkanische uitbar sting in historische tijden, die van wetenschappelijk oogpunt uit Tweezijdig LEIDEN De Leidse museumschatten, vroeger voor een groot deel voor het grote publiek ontoegankelijk of op bijzon der onaantrekkelijke wijze uitgestald, zijn in de naoorlogse ja ren geleidelijk op attractiever wijze geëtaleerd. Er valt op dit gebied nog heel wat te doen (een triest voorbeeld is Natuur lijke Historie) maar er komt toch schot in Zo heeft gisteren in het Rijksmuseum van Geologie en Mi neralogie in de nieuwe behuizing aan de Hooglandse Kerk- gracht (het voormalige weeshuis) weer zes zalen voor het pu bliek opengesteld, nadat ruim een jaar geleden de eerste drie zalen toegankelijk werden voor het publiek. Nog twee zalen moeten thans worden ingericht. Het museum is al een reeks jaren (van kort voor de verhuizing van de Garenmarkt af) voor het publiek gesloten geweest. Het fossiel van een trilobiet uit het siluur. een prachtig exem plaar dat geexposeerd wordt in de afdeling historische geologie. In de nieuwe, plezierig open en licht ingericht, is materiaal geëxpo seerd met betrekking tot de vulkano logie. de petrologie. de geologie van Nederland, de historische geologie en de historische paleontologie. Wat er te zien is. is uiteraard slechts een fractie van het museumbezit, maar biedt niettemin een blik op de hoofd aspecten van de zaken, waarop het betrekking heeft. De inrichting is nog niet definitief. Er zal hier en daar nog wat anders gearrangeerd Voor de Nederlander is dp afdeling van drs. G. Kortenbout van der Sluys over de geologie van Nederland bUzonder interessant. Hier worden gesteenten, fossielen en minera len getoond uit de verschillende af zettingsperioden die teruggaan tot het carbon. Materiaal uit vroegere prehistorische perioden is met be trekking tot ons land niet voorhan den. omdat het te diep in de bodem zit, dieper dan voor mynoperaties en olieboringen nodig is. terwijl de bo demactiviteiten deze oudere lagen in vroeger tijden niet dichter bij de op pervlakte hebben gebracht. Nederland blijft, overigens een gro te hoeveelheid materiaal over de laat ste paar honderd miljoen jaren van de aardkorst te herbergen, hetgeen blijkt uit vondsten »n mijnen, bo demmonsters van grondboringen voor oliewinning, vondsten in krijt- formaties in Zuid Limburg etc. In deze afdeling zijn enkele vond sten uit Duitse en Belgische grens Behalve de thans genoemde afde lingen werden vorig jaar reeds ge opend de zalen voor mineralen en edelstenen, terwijl thans nog de in richting verzorgd moet worden voor de algemene geologie en voor wis selende tentoonstellingen. De inrichting van de zalen is zo verzorgd, dat zowel de belangstellen de leek als de onderlegde amateur en de studen hier kan vinden wat hü zoekt. Het museum volgt daar mee de weg die vele musea de laatste decennia gaan: instelling op het gro te publiek maar ook op wetenschap pelijke arbeid. Deze tweezijdigheid stelt hoge eisen aan de inrichting. De nieuwe publieke zalen van het museum aan de Hooglandse Kerk- gracht tonen, dat men daar in staat is de problemen van deze tweezijdig heid het hoofd te bieden. I Het museum is voortaan geopend van maandag tot en met vrijdag <be- halve op feestdagen) van tien tot i twaalf en van twee tot vier uur. Bevolkingsonderzoek WADDENXVEEN In de periode van 27 mei tot en met 16 juni wordt in Waddinxveen het bevolkingson derzoek op longtuberculose gehouden. Het onderzoek vindt plaats van 27 mei tot en met 1 juni in de nood- sohool aan de Prins Alexanderstraat. van 2 juni tot en met 5 juni in het Groene Kruisgebouw aan de Sta tionsstraat. van 8 juni tot en met 12 juni in het Hervormd Wijkgebouw aan de Esdoomlaan en op 15 en 16 juni weer in de noodschool aan de Prins Alexanderstraat. De kosten bedragen f 1.75 per per soon, gelijktijdig te voldoen bi) het onderzoek. Duidelijk wordt echter gesteld dat financiële bezwaren geen belemmering mogen zijn. Over het algemeen wordt de mannelijke en ongehuwde vrouwelijke bevolking tot 66 jaar opgeroepen tussen 6 en 8 uur 's avonds De Postduivenvereniging ..De Luchtbode" ..Boskoop hield een wedvlucht vanuit St. Chislam. Af stand 192 km. Er waren 210 duiven in concours. De duiven werden om 7 uur gelost by een zwakke zuidoosten wind. De vlucht had een traag ver loop. De aankomst van de eerste duif was te 10.12.03 en aankomst laatste duif te 11.03.06 uur. De uitslag luidt als volgt: A van Essen 1. 7. 9. C. Groenendijk 2. J. Degenkamp sr. 3 en Th. Colla 4. j mej. Colla 5. gebr. Anders 6. 8. 10. zeer belangrijk is geweest. D$ afbeelding is te zien in de rcw» we zalen van het museum. LISSE —Op een door D'66 aft ling Lisse georganiseerde druk zochte hoorzitting is als belangrl ste punt de te bouwen rioolwaten veringsinstallatie besproken. Ir. J. Schofield bracht namens de bei ners naar voren dat de gespin droogbedden stank kunnen verooi ken Hy trok de te treffen voon ningen in twijfel en stelde als alt natief voor een gesloten filter-p systeem dat reukloosheid garande Ook heeft men dan geen last t insekten. De voorlichtingsambten van de gemeente, de heer Bruj man. stelde dat de gemeente li hier bulten staat en dat Rijnland installatie bouwt. De vergi ring sprak er zfjn bevreemding o uit. dat er nog geen hinderweti gunning was verleend, terwijl i al met de bouw begonnen was. I sloten werd een adres aan B. en van Lisse te richten, waarin geq testeerd wordt tegen de gevolgde cedure. Burgemeester Berends heeft adres, met enkele honderden tekeningen van verontruste Poel) derbewoners, in ontvangst genoi Maal zelf, direct voor het zetten dan heeft uhet volle profijt van de fijne geur en pittige smaak van versgebrande koffie. Deze electri- sche DE wandkoffiemolen is ge schikt voor twee m aalgroftensnel- filtermaling en standaardmaling. Snelfilter koffie Voor deze zetwijze gebruikt u fijn gemalen koffie (snelfiltermaling). Doe per kop 1 afgestreken eetlepel in het papieren filterzakje en giet zoveel water op, dat de koffie goed bevochtigd is. Water geheel laten door lopen en dan verder steeds in het midden opgieten. filter koffie Uit de nieuwe D.E filterpot kunt u 8 heerlijke, geurige koppen koffie schenken. Voor deze wijze van koffie zetten maalt u de koffie niet te fijn (standaardmaling). Schenk eerst een klein scheutje op, zodat de koffie kan zwellen. Dan gelijk matig opschenken. Dit unieke, volautomatische DE- koffiezetapparaat stelt u in de ge legenheid op twee manierenkoffie te zetten: zowel volgens de normale filtermethode als volgens de veel gebruikte snelfiltermethode. Dit apparaat krijgt u voor 4000 waarde- punten plus f 35.-Vraag de folder aan Douwe Egberts, afd. Geschen ken, postbus 2076 Utrecht FIJNE DESSERT 250 g 2.45 ROOD MERK 250 g 2.25 PAARS MERK 250 g 1.91

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 10