SYRIË HULP NA AANVAL SNELT LIBANON TE P.T.T. in Randstad: te weinig mensen Israëlische strijdmacht trok Libanese grens over PARIJS GAAT WAT DOEN AAN NIEUW GEWELD TeJ.°r- VIER NEGERS GEDOOD Bedrijf na bomalarm ontruimd y0ktmsan *860 Iets lagere temperaturen ffüA- Nasser: nog meer hulp van Moskou VRAGEN "If erkomstandigheden verre van ideaal (9uc/ Qheutvo LEIDSCH tflNSDAC T? ME! vm No. 33090 DAGBLAD pftcfceur: E. A. E. van Dirtioeck gooMredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f436 per maand (bij vooruitbetaling)losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; redactie: 21507 EL AVIV (AP, Reuter, AFP) Op Libanees grond- jbied woedt sinds vanochtend een zware veldslag tussen raëlische troepen aan de ene kant en Libanese, Syrische palestijnse troepen aan de andere kant. Een belang- ke Israëlische strijdmacht trok vanochtend de grens met banon over om een aantal bases van Palestijnse guer- la-etrijders te vernietigen. tfl «tuit daarbij op aware tegen- ind van Libanese en Palestijnse tttairen. Vanmiddag werd in Tel Ir bekend gemaakt dat Syrië na rekkelijke Israëlische successen iks naar het betreffende gebied gezonden. Israëlische vliegtuigen oten drie Syrische Migs neer die weg waren naar het strijdtoneel. Grens et bericht van de Syrische steun als een bom in, in de Israëlische fdstad, waar men de mogelijkheid een uitbreiding van de strijd die on met een beperkte actie vreest. Syrisch-Libanese grens loopt ten oosten van het gevechtsge- Het is bekend dat de Syriërs guerrillastrijders steunen en voj- militairen bevinden zich leden de door Damascus gesteunde rrilla-organisatie El Saika in het led waar de Israëliërs nu een ral hebben gedaan, inmiddag laat in de middag duur de gevechten tussen Arabieren Israëliërs onverminderd voort. In Aviv werd uitzonderlijk weinig «dgemaakt over het verloop van actie, die de grootste is sinds 20 In Libanon. Veiligheidsraad 8 Libanese premier Kar ami heeft ilaard dat Libanon om een spe- b bijeenkomst van de Veiligheads- d van de Verenigde Naties heeft DCht. De premier deed een be- op de Libanezen om de nation a- senheid. Volgens kringen in Bei- 1 leed het Libanese leger zeer zwa- wrliezen. Een Israëlisch straal- r sou zijn neergeschoten. Pales- sa zeiden dat Libanezen en Is le rs elkaar vanuit stellingen die welijks vijftig meter van elkaar en beschoten. et Israëlische leger dat volgens wtijnse berichten bestond uit iderd tanks en naar schatting send an infanterie, kreeg steun Israëlische vliegtuigen die door Libanese afweergeschut gedwon- i werden van grote hoogte te bom- deren. Israëlische luchtmacht heeft gebied de afgelopen tijd herhaal- \t gebombardeerd zonder dat men in Tel Aviv wordt aangenomen Palestijnen belangrijke schade iracht. De Palestijnen zijn in de (k ten oosten van de rivier tbani ten zuid-westen van berg Hermon bijna baas in eigen Bilt verwacht van heden- tot osdagavond: wegend droog weer met zonnige oden. Iets lagere temperaturen vandaag. Matige in de kustge- len tijdelijk krachtige noorde- wlnd. (Opgemaakt 12.40 uur) WOENSDAG 13 MEI op: 04.50 uur, onder 20.24 uur. op 11.36 uur, onder 02.15 uur. igwater te Katwijk 8.40 en 21.14 laagwater te 4.01 en 16.32 uur. Wunmer oestaat uit 24 pagina's huis. Bij het Sluiten van' het akkoord van Cairo in november van 1969 be vestigde de Libanese regering de vol ledige bewegingsvrijheid van de guer rillastrijders in het gebied. De Israëlische aanval is in een tangbeweging uitgevoerd. De belang rijkste doelen van de Israëlische actie lijken de dorpen Arnoen, Hamra en Majoen te zijn. Het dorp Arnoene ligt ongeveer tien kilometer van de punt waar de Isra ëliërs de grens zyn overgetrokken. Een Israëliër en een Arabier zou den gedood zijn. De ambassadeurs in Beiroet van Frankrijk, de VS, Enge land en de Sowjet Unie zijn van ochtend op het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Beiroet ontboden. Radio Beiroet onderbrak zijn pro gramma en zond nationale liederen uit zoals „Libanon een klein stukje van de hemel". Volgens een woord voerder van de guerrilla-organisatie Al Fatah werd de Israëlische aan val verwacht. De Palestijnse stellin gen zouden de afgelopen weken aan merkelijk verstrekt zijn. In de Palestijnse vluchtelingenkam pen werd direct de alarmtoestand af gekondigd. Terwijl vrachtwagens met Arabische guerrillastrijders uit Bei roet naar het strijdtoneel reden moesten Libanese troepen anderen die het gebied wilden ontvluchten te genhouden. PARIJS (GPD) Frankrijks con servatieve minister van Binnenlandse Zaken, Raymond Marcellin heeft gisteren speciale instructies naar alle prefecten in het land gestuurd met het doel een dam op te werpen te- ADVERTENTIE (jfü^ gen 'n nieuwe golf van geweldple gingen, aanvallen en sabotages, die sedert enkele dagen weer over Frankrijk is geslagen. Rond de ze nuwcentra van die nieuwe onrust bij Grenoble, Cherbourg, Besancon en ook natuurlijk In Parijs zelf, heeft de minister gelijktijdig weer sterke troe penmachten van de oproerpolitie ge concentreerd. Tegen welke vijand dat contra-of fensief nu eigenlijk precies is ingezet is ondertussen nog niet erg duidelijk geworden. In de stad Grenoble, die het zwaarste door deze nieuwe epi demie van 't geweld geteisterd wordt en waar binnen een week tien aan slagen werden gepleegd, lieten de da ders weliswaar hun visitekaartje ach ter, maar geen enkele ultra-linkse groep of clan van Maoistisch, Trots kistische of andere huizen heeft tot dusver de aanvallen van die zogehe ten revolutionaire groep nummero twee, die daar opereert voor zijn re kening genomen. Integendeel ze heb ben zich van die individuele gewelds- acties allemaal publiekelijk gedistan tieerd. Daarentegen heeft zich de laatste dagen ook een aantal gewelddadighe den voorgedaan, die politiek weer wel onder een etiket waren onder te brengen. Zo hebben in de stad Cher bourg leden van een extreem rechtse jeugdorganisatie gisteren ruzie ge zocht en ook gevochten met de mari niers van twee Russische oor logsschepen, die In de haven gean kerd lagen. Actrice Jane Fonda heeft zich Op de onderste foto ziet u dat zoals bekend ontpopt tot een on- gebeuren. De activiteiten van de vermoeibaar strijdster voor de filmster trokken veel bekijks en rechten van de verdrukten in de Verenigde Staten. Gisteren trok zij naar de militaire basis bij Ki- leen in de staat Texas, waar de ex-echtgenotc van de Franse re gisseur Roger Vadim en hoofd persoon uit de film crver het toe komstige sex-idool Barbarella, anti-oorlogspamfletten uitdeelde. Op de bovenste foto rechts de mairachaussee. die haar later van het terrein van de militaire basis zou zetten. WASHINGTON (AP) In een vraaggesprek in het Amerikaanse tijdschrift US News and World Re port zegt president Nasser van Egypte, dat hy de Sowjet-Unie om meer moderne wapens en specialis ten om die te bedienen heeft verzocht omdat wij in 1967 hebben geleerd niet verwaand te zijn en te denken dat we alles weten. Wij zijn dus aan er ontstond een levendige discus sie. Voor de camera's en micro foons van de toegestroomde pers vertegenwoordigers legde Jane Fonda vervolgens een verklaring af. Bij ongeregeldheden in Augusta (V.S.) AUGUSTA (Reuter, AP) In Augusta in de Amerikaanse staat Georgia zijn vier negers doodgescho ten bij ongeregeldheden na een be toging. Gistermiddag werd voor de gevangenis van Augusta gedemon streerd tegen de moord op 'n 16-ja- rige neger, die in de gevangenis door twee celgenoten van het leven was beroofd. Na de demonstratie trokken groe pen negers de stad in waar ze eta lageruiten stuksloegen, verscheidene winkels plunderden en branden stichtten. De brandweer moest op vijftien plaatsen blussen. De brand weerlieden werden door de menigte met stenen en flessen bekogeld. Gou verneur Lestor Maddox van Georgia gaf opdracht aan de nationale gar de om de politie van Augusta te hel pen. HU verklaarde: Ze gaan met scherpe munitie. We zijn niet van plan in deze staat anarchie toe te laten. „Volgens politiefunctionarissen waren er sluipschutters aan het werk. Het personeel van de stads- ambulances weigerde nog langer ge wonden te hulp te komen, omdat 't werd beschoten. Ook op politiewagens werd geschoten. Van de zijde van de autoriteiten werd uitdrukkelijk gezegd dat de slachtoffers zijn gevallen tijdens plunderingen. Er zijn tot dusver on geveer vijftig arrestaties verricht. Meer dan twintig personen liepen verwondingen op. Over gewonden aan de zijde van de politie is niets bekend. Wat is er bij de bouw van de Groenoordhal gebeurd? Zijn er werkelijk tienduizenden guldens over de balk gegooid? Zijn er ton nen bespaard door ingrijpen van organisatie-deskundige Mooren, wiens dienstverband in Leiden niet is verlengd? Hoe hangt dat allemaal samen? Dat zijn vragen die gesteld moeten worden na perspublikaties en na het hoogst onbevredigende debat dat gister» avond in de Leidse raad is ge voerd naar aanleiding van de re organisatie van de markt- en ha vendienst. Voorlopig zit het publiek in de mist. En niet alleen het publiek. Ook de leden van de gemeente raad. En los van politieke stand puntbepalingen, los ook van het idee dat we op het ogenblik al dicht bij de raadsverkiezingen van 3 juni aanstaande zijn, lijkt het nodig dat er in deze zaak enige klaarheid komt. Daarom kunnen wij wel meevoelen met PvdA-fractieleider Van Aken die vroeg het efficiency-rapport, dat de organisatie-deskundige heeft uitgebracht, in de raad te bren gen. AMSTERDAM (GPD) Na een dreigend telefoontje dat „de boel de lucht in" zou gaan, is van ochtend aan de Rijswijkstraat in het zuidwesten van Amsterdam een gebouw van het Amerikaanse concern Honeywell ontruimd. Vermoed wordt dat het gaat om anti-Amerikaans acties. Gis ternacht werd de vestiging van Honeywell aan de Kapoeasweg in het westelijk havengebied van Am sterdam door een Molotow cock tail getroffen. Het explosief kwam terecht in een kantoor van de voorraadadministratie. De schade was gering. „Van de inventaris werd een enkel stuk geblakerd. Een brandje ging na korte tijd vanzelf uit. Kort voor het weekeinde was bij Honeywell een anoniem telefoontje binnengekomen, waarin de aan slag werd aangekondigd. Gister nacht werd de molotow cocktail door een raam naar binnen ge gooid. Vanochtend om half tien kwam het nieuwe alarm bij Honeywell via de telefoon binnen. Aangekondigd werd dat het gebouw aan de Rijs wijkstraat er omstreeks het mid daguur aan zou gaan Men nam geen risico en liet het voltallige personeel de ruimten van het Amerikaanse computerbedrijf verlaten. Om geen nieuwsgierigen te trekken werd over het alarm met geen woord over de poli tie ra dio gesproken. Om half een van middag hadden experts nog geen explosieven gevonden Het 400 man sterke personeel bevond zich nog altijd buiten het góouw. (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) De PTT heeft een ontstellend per soneelsgebrek in het westen des lands. Reeds nu openbaart zich dit tekort bij de postdienst, maar meer en meer zijn wook in de technische en administratieve sectoren van het het leren geslagen, en de Russen bedrijf sporen merkbaar van dit vraagstuk. Op het thans Z"zo0,langleSrdToorlo» in het Mid- ln dienst zijnde personeel wordt roofbouw gepleegd. den-Oosten voortduurt, zei de presi- i Aldus de heer G. Brinkman, voorzitter van de groep PTT van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, op de vandaag gehouden landelijke vergadering van deze vak organisatie. Volgens de heer Brinkman is het personeelsgebrek mede te wijten aan de werkomstandigheden, die bij de PTT en met name in de postdienst verre van ideaal zijn. dent, zal Egypte specialisten uit de Sowjet-Unie nodig hebben. De schuld van een en ander is Amerika, omdat dit de Israëliërs ma teriaal heeft verstrekt ter voering van de „electronische oorlog". Zo was het mogelijk dat in 1967 de Egypti sche radar onschadelijk gemaakt kon worden door Israël, en Egypte zijn Sam-2 raketten niet kon gebrui ken. Egypte was toendertijd ver baasd over de Amerikaanse steun aan Israël, „en het was vanzelf sprekend dat wij toen de Sowjet- Unie vroegen om materiaal om een evenwicht op technologisch terrein te bereiken". Door de hulp van de Sowjet-Unie zal de oorlog zich vermoedelijk uit breiden, omdat Egypte thans tot meer in staat is, „en niemand kan wat het einde zal zijn". „De bedrijfsvoering van de direc- i dat er in de toekomst rechtstreeks tieraad van de PTT houdt een wei nig gezond arbeidsklimaat in stand, waardoor het onmogelijk wordt in de nabije toekomst goed geschoold personeel in dienst te krijgen en te houden. De bedrijfsleiding moet er voor waken dat het personeelsgebrek by de PTT geen structureel karak ter krijgt". In het overleg tussen de vakorga nisaties en de bedrijfsleiding is geen verbetering gekomen. Volgens de heer Brinkman is het dan ook beter overleg tot stand komt met minister Bakker over het personeelsbeleid bij de PTT. Het PTT-personeel heeft ook be droevend weinig inzicht bij het be- zetcen van vacatures, hetgeen leidt tot een groeiend onbehagen. De neer Brinkman pleitte er voor de vakor ganisaties van PTT-personeel de mo gelijkheid te geven controle uit te oefenen op de beslissingen van de bedrijfsleiding. Uit het Leidsch Dagblad van 11 Mei 1870: Leeuwarden. Op de voor dracht tot benoeming van di recteur der stads-reiniging in deze gemeentejaarwedde f 1200,-, waarnaar meer dan 200 personen uit alle oorden onzes lands mededing en, ko men voor de heeren J. Lou- tendam, gemeente-architect te Goes, en W. van der Heide, bouwkundige bij den aanleg van Spoorwegen te Gronin gen. Te Maastricht begon een paar, dat 's morgens om 11 uren voor den Burg. Stand en daarna in de kerk gehuwd was, thuis om 12 uren te vechten, dat geen van bei den een heel stuk kleeren meer aan het lijf had. Een van elkaar gaan was het ge volg.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1