Vredeskansen voor Israël niet verkeken ia Politici intbraken ZEG ME OF HET WAARD WAS - IK MARCHEER NIET MEER Mao-aanhang verrast armen Nassers beroep op Washington lijkt gunstig VS zou Athene wapens leveren Bloembollen- kwekers vierden 7 5-jarig bestaan !|*-fJbINf OP EXQUISE LEKKERNIJEN I L1EGTUIG REUTHER S TOR T NEER SADISTISCH )IJyllfDAG 11 MEI 1970 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA T <Van onze oorrespondent) ASHINGTON <GPD> Eén van opmerkelijke feiten van de anti- «rlogsdemonstratie die zaterdag in Washington werd bijgewoond door 15,000 jongeren, was de afwezig- op het. sprekerspodium van ^toren en congresleden, die bij rcrige protestsamenkomsten er wel >rijs op stelden om de betogers ^sympathie te betuigen. Er wa- tr wel enkele politici, maar zij jfrtien het woord niet en gaven er jnnelijk de voorkeur aan niet zo jcbtbaax te zijn. Hun houding op n tijdstip, dat het anti-oorlogs- pnest nog gerechtvaardigder leek in november verleden jaar er 250.000 naar Washington tarnen, duidde op een kentering d de nationale protestbeweging, officiële reden van hun afwezig- ifid was. dat zij een gewelddadig inde van de massabijeenkomst rtesden. en dat zij zich verre wil- fD houden van welke connectie larmee dan ook. Maar in wezen jd hun terughoudendheid een an- ere en diepere betekenis, waar oor ook zij niet openlijk durfden uit icomen. Dit was hun persoonlij- twijfel aan de blijvende impopu- inteit van 't Cambodjaanse avon- sir van de president, oude politieke rotten in het con- res beginnen te geloven dat Ni- 3ns beslissing om Cambodja bin- te rukken uiteindelijk minder itastrofaal zou kunnen verlopen i het zich laat aanzien, en dat president misschien kan reke- i op de welgemeende steun van meerderheid van de bevolking, «jongste Gallup-opinieonderzoek it ook aan dat 57 pet. van de on- yvraagden, gepolsd kort na Ni es rede van 30 april, het Cam- idjaanse avontuur goedkeurde, itoren en leden van het Huis van (gevaardigden, die dit jaar her staar zijn, vrezen dat wanneer zich nu hals over kop in de kri- i gaan storten op het Indo-Chi- beleid van de regering en Cam- odja daarmee tot een prominente Fesbie in de komende verkiezin- d maken, zij-wel eens mis zou- d kunnen gokken wanneer de re- ring er in slaagt de ondernemi. ïg ceptabeler voor te stellen dan nu lijkt. ledy, Muskie. McGovern, Mc- hy keurden Nixons beleid, soms die bewoordingen af, maar daar het bij en zij waren zaterdag le massabijeenkomst niet te zien, Jemocraten, zelfs nog niet be- jjd van het stigma van Johnsons, itnambeleid, voelen zich kenne- nog niet sterk genoeg om de lonregering volmondig daarover te vallen. Wel heeft de party paar proefballonnen opgelaten te zien hoe de reactie van de Folking is. Senaat zijn Mike Mansfield, de ier van de democraten, en Wil- m Fulbright de twee belangryk- woordvoerders geworden tegen uitbreiding van de oorlog. Beiden bezig om de Senaat te bewer- voor het aannemen van een «ndement op een militaire bud get, waarin de president de roegdheid ontnomen zou wor- om fondsen ter beschikking te Hen van de operaties in Cam- I». jn persconferentie verleden week de president dat de eerste Ame- lanse eenheden zich al in de van deze week zullen terug- tken uit Cambodja. Het is niet raarschijnlijk, dat deze aankon ing bedoeld was om de Senaat vind uit, de zeilen te nemen, om- het amendement pas over en of tien in stemming kan ko- n, zodat een aantal senatoren h misschien geroepen zal voelen hun stem in te trekken. Als president Nixon zaterdag omstreeks het middaguur vanuit zijn ovale kantoor in het Witte Huis naar buiten heeft gekeken, moet ook hem de symboliek van het uitzicht niet ontgaan zijn. Daar stond hij, de president van de Verenigde Staten, in het vol strekte isolement van een met 59 autobussen hermetisch afgegren delde ambtswoning. En daarachter, zo ver het oog reikte, een massa van 75.000 jongeren met zwarte Vietcong-vlaggen en span doeken die zijn aftreden eisten. En als hij goed heeft gekeken, kon hij ook het silhouet van een levensgroot houten kruis zien waaraan een neger hing. De president had die morgen bij zonsopgang, toen hij een groepje betogers die bij het Lincoln-monument de nacht hadden doorge bracht, met een plotseling bezoek verraste, tegen hen gezegd: „Ga je gang, schreeuw je slagzinnen, maar veroorzaak geen geweld. „Maar de studenten lieten zich niet inpalmen door zijn „begrip"' voor hen. Na afloop van de causerie zei een meisje: „Daar waren we dan, helemaal uit Ohio gekomen om een demonstratie tegen zijn oorlog bij te wonen, en toen kwam de president vertellen wat een geweldig footballteam die universiteit had. Toen hij hoorde dat een ander uit Califomië kwam begon hij over „surfing" (het berijden van de golven met een plank) te praten". Zoals bij de vorige massademonstraties waren ze van heinde en ver gekomen, in rammelende volkswagens, achter op motorfietsen, liftend, en met niet meer dan de klaren die ze droegen. Het waren de kinderen van de Woodstock-natie, die dit keer niet sa menkwamen voor een festival van plezier, maar voor een gezamen lijke schreeuw van protest, frustratie, en wanhoop. Nog diezelfde zaterdagmorgen berichtten de kranten twee nieuwe militaire expe dities in Cambodja, en het oprukken van een vloot van gewapende patrouilleboten (waaronder dertig Amerikaanse) op de Mekong- rivier van Phnom Penh. Terwijl de president volgens zijn zeggen een slapeloze nacht had, lagen honderden jongelui onder de blote hemel in parken te wach ten op de morgen. Ze hadden geen illusies meer Bobby Kennedy was dood. Ze hadden de wraakzuchtige politie getrotseerd in Chi cago om senator Eugene McCarthy te steunen. Ze hadden een mars op het Pentagon gehouden, ze hadden hard gewerkt om de laatste oratoriumactie te doen slagen, ze hadden op hun universi teiten geprotesteerd. En het was allemaal uitgelopen op de ver kiezing van Richard Nixon, de uitbreiding van de oorlog in Indo- China, en op vier doodgeschoten studenten in Ohio. Kort na zonsopgang gingen ze in drommen op weg langs de door hun eigen ordebewaarders afgezette trottoirs naar de „Ellips", het grote groene gazon tussen het Witte Huis en het Washingtom- monument, dat de stad en de regering na grote pressie van de demonstratieleiders had vrijgegeven. In tegenstelling tot de vorige keren waren de gitaars thuisgebleven. Op een van de trottoirs stond alleen een hip uitgedost orkestje dat met een triangel en blazend op haarkammen uitzonderlijk valsklinkende militaire marsen ten gehore bracht. Twee meisjes op blote voeten speelden kerstliedjes. Langs de route hielden jongens borden op met telefoonnummers van de geneeskundige dienst en van een organisatie voor juridische Een groep met rode verf besmeurde Vietnam-gewonden met bloedige schaapskoppen boven hun hoofd. bijstand niemand wist hoe de dag zou verlopen. De stad had een politiemacht van 4200 man op de been gebracht, en verscholen in de gebouwen rondom het Witte Huis waren honderden volledig uitgeruste soldaten gestationeerd. Ramsey Clark, de voormalige minister van Justitie, had een groep juristen verzameld die over het gehele terrein waren geposteerd om eventueel als getuigen te kunnen optreden wanneer het tot gevechten en processen zou ko men. Terwijl de hitte opliep tot 90 graden fahrenheit in de schaduw en er op het terrein maar enkele kranen water verschaften, zaten de jongens en meisjes bijna roerloos in de zon op het gras. Op het sprekerspodium werd beurtelings het woord gevoerd door bekenden en onbekenden: Jane Fonda, de kinderarts dr. Spock, de weduwe van dominee Martin Luther King. David Dellinger die in Chicago terecht stond met de overige acht „samenzweerders", vertegen woordigers van een vakbond, de Zwarte Panters, de Amerikaanse dolle mina's. Er werd ook gezongen: .Zeg me of het waard was maar tk marcheer niet meer" en „Nixon, zoek een ander land om te rege ren". Halverwege de middag baande een groep van met rode verf besmeurde „Vietnam-gewonden" zich een weg door de massa. Ze hielden bloedige schaapskoppen boven het hoofd. Aan een groot houten kruis dat drie uur lang door jongens en meisjes omhoog werd gehouden, hing een baardige neger die het kruis later in een optocht van acht doodkisten meedroeg naar de voorkans van het Witte Huis. De sprekers hadden geen gecoördineerd thema. Er werd tot een algemene landelijke staking op 15 mei opgeroepen, zowel aan de universiteiten als op kantoren en in fabrieken. Werknemers dien den die dag op te bellen om te zeggen dat ze ziek waren ziek van de oorlog. David Dellinger formuleerde wat iedereen zich realiseer de: de tijd van de massabetogingen was voorbij. Het accent moest komen te liggen op plaatselijke acties, op het uitoefenen van pres sie op het Congres, en op het deelnemen aan de komende verkie zingscampagne in de herfst. Acht doodkisten (voor de doden in Vietnam, Laos, Cambodja, Ohio, etc.) werden tenslotte de Ellips uitgedragen gevolgd door duizenden. Ze kwamen niet verder dan het kordon van bumper aan bumper geparkeerde bussen voor het Witte Huis. Een groep probeerde een van de bussen omver te werpen, maar werd met traangas verdreven. Andere gooiden de ramen in van het ministerie van Justitie, lieten de banden van enkele politieauto's leeglopen, en raakten in korte schermutselingen verwikkeld. De demonstratie, misschien wel één van de laatsten, was voorbij. Er was, zoals een meisje uit Ohio zei. niets veranderd. Nixon zat nog steeds in het Witte Huis, nog steeds sneuvelden Amerikaanse en Vietnamese soldaten in Indo-China, nog steeds werden dorpen platgebrand en burgers op de vlucht gedreven. De kinderen van de Woodstock-natie realiseerden zich dat ze machteloos waren. Jane Fonda vertrok in een gammel autootje met een paar India nen en negers. En alleen op straat, op zoek naar vervoer, liep een lange grijze man in een donkerblauw kostuum. Het was dr. Spock. „Dit land is ziek" had hij in een interview gezegd „De ouderen zijn apatisch en onverschillig. Dat zijn symptomen van ziekte". MR. H. L. LEFFELAAR. (Van onze correspondent) BEIROET (GPD) Tussen alle berichten over oorlog in het Midden-Oosten door is er nog steeds een sterke neiging naar vrede die paradoxaal genoeg tegelijk met het geweld toeneemt. De laatste golf van vernietiging vooral langs het Suezkanaal heeft tot gevolg gehad dat president Nasser voor het moment binnen de Arabische wereld een positie van nieuwe kracht heeft veroverd. drie jaar Evenals het handhaven van mili taire overwicht door Israël is het herwinnen van het prestige van president Nasser één van de voor waarden voor het uitvoeren van af spraken op hoog niveau. Een com plex van schijnbaar onsamenhan gende gebeurtenissen scheppen in middels 'n mogelijkheid tot wat ma- noevreerruimte. Israël reageert op de verhevigde druk langs het Suezka naal met een relatieve gematigdheid. Door het bekendmaken van haar ho ge verliescijfers geeft zij voor de Ara bische wereld de bevestiging aan Nassers woorden het initiatief te hebben veroverd. Het antwoord van Nasser op de Israëlische ver onderstelling dat Russische piloten het luchtruim van Egypte zouden be schermen is eigenlijk geweest het zich geheel afhankelijk stellen van de Amerikaanse beslissing over het Midden-Oosten in zijn beroep op president Nixon. Nasser mag Moskou dan dankbaar zijn voor de wapenleveranties, hij moet er de vol le prijs voor betalen wat in de hui- SHINGTON De Verenigde n hebben besloten na een on- j van drie jaar hun leve- fan militair materieel, waaron- 'liegtuigen, aan Griekenland te Men. Dit is gisteren van goed- thte zyde in Washington ver- tn. Een belangrijke factor welke lit besluit, heeft geleid is de fnde invloed in het gebied van iddellandse Zee. Verenigde Staten zouden de fie bekendmaking van de tier 's willen ophouden tot de ver ing van de NAVO-ministerraad. mei in Rome. uit vrees de bond en tegen zich in het harnas te rflngton staakte de zending belangrijke wapens naar Grie- direct nadat in april 1967 ftene het militaire bewind aan acht kwam. Onderdelen en min-, belangrijk materieel viel daar onder. Bondsrepubliek heeft een begin akt met de levering van 40 Portvliegtuigen van het type J •Atlas" van het Westduitse le- n Griekenland. De levering ge it in het kader van 'n overeen- die in de herfst van 1967. een ra*r na de staatsgreep in Grie- is gesloten. VOORHOUT De afdeling Voor hout van de Koninklijke Algemene Vereniging van Bloembollencultuur viert dit jaar het 75-jarig bestaan. In het Singerhotel in Noordwyk was ter gelegenheid van dit feit een feestavond georganiseerd voor de le den van deze afdeling met hun echt genotes of verloofdes. De Noordwijk- se band „The Moods" zorgde voor de dansmuziek op deze avond. Voorzitter L. A. Zonneveld verwel komde onder meer burgemeester G. A. Stolwijk en zijn echtgenote. Hij zei dat het prettig was dat de burge meester aanwezig was, omdat de bloembollenkwekers by het vragen om een vergunning vaak in contact komen met de overheid. De heer Zonneveld wenste speciaal de vrouwen een prettige avond om dat zij dikwijls inspringen in het bloembollenvak en dus hun portie wel bijdragen. Burgemeester Stolwijk bracht de gelukwensen over van het gemeentebestuur. Hij zei dat de op richters 75 jaar geleden verstandig waren geweest om samen te werker., dat in deze tyd nog meer nodig is. De kleine bedrijven in het bloembol lenvak kunnen zich waarschijnlijk moeilijk handhaven. dige economische situatie een zeer onprettige bijkomstigheid is. Minder geschikt Voor het brengen van de gewenste oplossing acht hy Rusland kennelijk minder geschikt Het is vooral het zich afhankelijk stellen van de Ame rikaanse pogingen een oplossing te brengen, waartoe ook Israël ge dwongen is gezien haar behoefte aan wapens en economische bijstand, die een regeling van het conflict met een deel van de Arabische wereld gunstig lijken te beïnvloeden. Tenslotte wordt er nog steeds gepoogd de Ame rikaanse vredesvoorstellen van eind vorig jaar geaccepteerd te krijgen. Afgezien van het voorkomen van het verder opdringen van de Russi sche invloed is het voor de VS wei nig aantrekkelijk bij een gedwon gen verdediging van Israël in een soortgelyk conflict betrokken te raken als nu in Cambodja. Een der gelijke ontwikkeling is niet denk beeldig wanneer de revolutionai re geest van de commandoorganisa ties meer vat krijgt op de jongere generatie in de Arabische wereld. Het gaat bij deze niet alleen om het i al of niet voortbestaan van Israël maar ook om het veranderen van de J sociale structuur, het tegengaan van culturele degeneratie, stryd tegen de corruptie en meer politieke vryheid in de Arabische wereld. .-J J -ff I f Uiting Intussen keert de directe strijd zich meer naar binnen en concen treert zich op de Palestijnse guerril lastrijders. De spanning in Libanon is er niet de enige uiting van. Zelfs in landen als Irak zijn kortgeleden schoten tussen leger en commando's gelost. Ook Koning Hoessein van Jor danië bereidt zich nog steeds voor op een groot treffen met de comman do's in zyn land. Hy lykt daarbij naast het verkrijgen van meer mili- tiare steun te wachten op ontwikke lingen in de richting van een oplos sing. De gunstige ondergrondse ont wikkeling in het Midden-Oosten kan nog gemakkeiyk teniet worden gedaan. De angstige vraag blyft wat Nixons antwoord zal zyn op de op roep van Nasser en op de veronder stelde Russische invloed in Egypte. Besluit hy tot leverantie van de ge vraagde gevechtsvliegtuigen dan kan dat een teken zyn dat de in spanning van diplomaten het tegen over de Russische activiteiten heeft afgelegd. HERMAN ROLFES Ook buiten de Verenigde Sta ten is de afgelopen dagen betoogd tegen het Amerikaanse optreden in Indo-China. Bij massale de monstraties zaterdag in West- Berlijn en Londen kwam het tot ongeregeldheden, terwijl gisteren in Berlijn benzinebommen in een kantoorpand werd gegooid waar door een schade van vijftigdui- t zend gulden ontstond. De politie I acht een groep jonge anarchisten verantwoordelijk, die ook brand bomaanslagen op een rechtbank en het Amerikaans cultureel cen- trum, die zaterdagavond werd ge- i pleegd, op haar geweten zou heb ben. Bij het Amerikaanse culturele I centrum werd zaterdagavond fel gevochten tussen de politie en on- I geveer 10.000 betogers die protes- 1 teerden tegen het Amerikaanse 1 ingrijpen in Cambodja. Daarbij werd een 35-jarige politieman in I de nek en in een heup geschoten door een collega, die uit zelfver- I dediging zijn pistool zou hebben getrokken. Door zijn toedoen lie pen ook twee burgers, onder wie een vrouw schotwonden op. 260 i politiemannen werden bij de strijd licht gewond. Van de beto gers moesten er 45 naar een zie kenhuis worden overgebracht. Honderden ruiten sneuvelden. In Londen speelden zich ge vechten tussen betogers en poli tie af voor de Amerikaanse am bassade. Daarbij raakten 25 poli tiemannen en 12 demonstranten gewond, en werden zeker 16 per sonen aangehouden. Ook in Kopenhagen liep een betoging uit op vechtpartijen. Daarbij werden zes politieman nen. drie betogers en een persfo tograaf gewond. De Amerikaanse ambassade en de politie werden na het officiële einde van een protestmars door enkele honder den demonstranten met flessen en stenen bekogeld. Ook werden bij kantoren van Amerikaanse firma's ruiten ingegooid. Op de foto een aantal Duitse i demonstranten met 'n spandoek waarop dc leus: ..Er bestaat geen neutraliteit t.a.v. het Amerikaan- se imperialisme. PELLSTON (AFP) Walter Reu- ther, de leider van de invloedrijke Amerikaanse bond van arbeiders in de auto-industrie, is zaterdagavond met zijn vrouw bij een vliegtuigon geluk om het leven gekomen. Ook de andere vier inzittenden vonden de dood. Het toestel, een gehuurd tweemo- torig straalvliegtuig, was op weg van Detroit naar Pellston in de staat i Michigan. De 62-jarige Reuther en I zyn mede-passagiers zouden naar j een opleidingscentrum van genoem- j de vakbond te Onaway. op enige ki lometers van Pellston gaan. Het vliegtuig stortte tydens een dichte mist op 2*2 km van het vliegveld van Pellston neer. Reuther werd geboren te Wheeling in West-Virginia, waar hy zyn eerste baan had in een metaalfabriek. Hy vertrok echter al spoedig naar De troit, het centrum van de auto-in dustrie waar hy opzichter werd by Ford. Tydens de crisis in 1929 orga niseerde hy een ring van stakings- posten om de fabriek Ook zorgde hy er voor dat er voedsel werd verschaft aan de stakers. Bij de presidentsver kiezingen steunde hy de socialisti sche kandidaat Norman Thomas te gen Roosevelt. Toen hy bij Ford werd ontslagen trok Reuther met zyn broer naar Europa, waar hy per fiets elf landen bezocht In 1935 in Detroit teruggekeerd, begaf hy zich weer in het vakvereni gingswerk. In dat jaar telde de bond van personeel in de auto-industrie slechts 78 leden Aldra groeide dit aantal tot 30.000. Toen Reuther vo rige maand voor de 13 maal tot lei der van de vakorganisatie werd ge kozen, telde deze 1.6 miljoen leden. PARIJS (AP) De zwervers en verpauperde Afrikaanse gastarbeiders in een leegstaande fabriek in een der Parijse voorsteden konden gisteren hun ogen niet geloven. Een gToepje jonge activisten al leen met een Mao-button in het knoopsgat verscheen in de fabrie- en deelde etenswaren uit die de droom van een gourmet uit zouden kunnen maken - oude wyn en cham pagne, pate de foie gras mot truffel, gebraden kip en gevogelte, slagroom- gebak en exotische vruchten. De jonge filantropen hadden het voedsel waarvan de waarde op een paar duizend dollar werd geschat vrydag buitgemaakt by een overval op een dure delicatessenwinkel op de Place de la Madeleine De bliksemoverval stelde tot zon dagmorgen de politie voor een raad sel en werd afgedaan als een anar chistisch protest tegen de „establish ment". „Wy zyn geen dieven maar de mi litante voorhoede van het volksver zet," verklaarde een student tegeno ver een verslaggever. „Door een luxe-winkel aan te val len die alleen maar' levert aan de rijken wilden w-y de uitbuiters een slag toebrengen ten bate van hen die worden uitgebuit." De jonge maoïsten werden luid toe gejuicht door de arme gezinnen in de krottenw-yken en de Afrikaanse ar beiders die in geïmproviseerde slaap zalen samenwonen. Ze waren zelfs zo attent op te letten dat de moslims on der de Afrikanen geen varkensvlees, of alcohol kregen. Kaartjes In krot ten wy ken aan de rand van Parys hebben andere groepen Mao- isten zondag soortgelyke activiteiten ten uitvoer gelegd hier werden dui zenden métrokaartjes uitgedeeld aan arbeiders. Onlangs is het métro-sta tion van Passy een van de duurste woonwyken van Parys overvallen waarby 30 000 métro-kaartjes werden buitgemaakt. Een kaartje voor de métro kost momeneel Frs. 1 10 „Wij hebben genoeg van redevoe ringen, petities en demonstraties," zei één van de studenten die dekaart jes uitdeelden. „Een dag van acties zoals deze betekend meer voor dc arbeiders dan tien jaar gepraat." De politie is gisteren niet tegen de maoïsten opgetreden Niemand werd gearresteerd Bij de overval op de delicatessen- winkel zyn vrydag twee jonge stu denten. een meisje en een jongen gearresteerd. De student Bernard Marcade is by de overval ernstig gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Schaatsen Gabi Seyfert. de meer voudige wereld- en Europese kunst- rykainpioene, zal niet meer in wed strijden uitkomen. De 21-jarige Oost- duitse zal in haar woonplaats Karl Marxstadt als trainster gaan optre den. zeró ócltrijven In Zoeterwoude zat een zwaan op een nest langs dc Meerburgerwete ring. De vogel heeft het niet mogen beleven de jongen in leven te houden, maar is gewoon doodgeknuppeld. Dit is zonder meer sadistisch G P v d Lely Leiden

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7