Kabouters: alternatief Drie clubhuizen in ZW geopend Uw Leidsch Dagblad C. Schepel (PPR) Laatste politieke portretten mee op vakantie Leefbaar Leiden Westen zag en ziet vertekend oosten Burgemeester is hersteld Leidenaar ernstig gewond in Oud-Ade 3 Oktober: aandacht voor binnenstad ATTENTIE 7 pa MAANDAG 11 MEI 1970 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA J LEIDEN In de serie „politiek portret" zijn we vandaag aan de laatste twee afleveringen toe. Twee van onze redacteuren had den een gesprek met vertegen woordigers van twee jonge par tijen in Leiden: de kabouters en de heer Schepel van de Politieke Partij Radicalen. Hoewel er elf partijen aan de gemeenteraads verkiezing op 3 juni meedoen, be horen in deze rubriek twaalf lijstaanvoerders aan het woord te komen, omdat we de protestants- ehristelijke groep hebben uitge splitst naar CHU en ARP. Me vrouw Van der Blom-Vijlbrief van de Communistische Partij Neder land bedankte voor de eer. Zij zag niet zo veel in een politiek por tret van haar. „Wij hebben onze eigen propaganda-middelen", al dus mevrouw Van der Blom. ,3o- vendien zit ik nou al zo lang in I de gemeenteraad: de mensen kénnen mijn portret onderhand wel". Dit „politiek portret" wijkt nogal af van de andere in deze galerij van Leidse lijstaanvoerders. Toen we me vrouw Heemskerk opbelden voor het maken van een afspraak (tenslotte i 6taat zU officieel als nummer één op P de lijst van Leiden Kabouterstad), zei ze daar niet veei voor te voelen. Wel wilde ze een groeps-interview, f „De kabouters", aldus haar motive ring. „zyn anti-autoritair. Wij willen niemand als aanvoerder naar vo- ren schuiven. Het is louter toeval dat ik üjsttrekster ben Iemand moet dat toch zijn". Een groepsgesprek dus. Thuis bij Ank Heemskerk, op de Morsweg 138. Bij onze binnenkomst zit daar al een groep kabouters, die op het eerste ge- zicht een vrij studentikoze indruk I maken. Bij het voorstellen blijkt die L indruk juist te zijn. We beluiten niet moeilijk te doen en elkaar bij de voornaam te noe men. Op het rijtje af zitten om de tafel (zie cok de foto) Frankie. huis vrouw en lerares wiskunde. Han „kabouter Han" die natuurkunde studeert, Jacques, afgestudeerd in de natuurkunde, Gert-Jan, student wiskunde .Mais, huisvrouw ,Rina co- assistente en huisvrouw, Hans .stu dent wiskunde, Frek, leraar wiskun de en Ank. huisvrouw en test-assis tente. De man die eens heeft gezegd dat je sociale hervormers bijna nooit in wetenschappelijke kringen aantreft, moet zijn mening maar gauw herzien. De voornaamste woordvoerder zijn Gert-jan. Freerk en Han. Freerk zet in een paar lange monologen uiteen wat de kabouters nu eigen lijk willen. Hij doet dat in nogal theo retische termen, terwijl Gert-Jan juist oog heeft voor de praktijk. Han is meer de man van de losse op merkingen. Feerk zet uiteen dat de kabouter steden zoals Leiden, zijn verenigd in de Oranje Vrijstaat. „De Oran je Vrijstaat" .legt hij uit, „is geba seerd op alternatieven. Demon streren, hoe de maatschappij ook an ders kan zijn". Freerk denkt hierbij niet aan po litieke demonstraties, maar meer aan de kracht van het alledaagse voor beeld. De alternatieve academie in Beverwijk is zon voorbeeld, de ac tiviteiten in het creatief centrum aan de Breestraat 66 (het stadhuis voor de Leidse kabouters) is er nog één. Voor Gert-Jan komt het kabou ter zijn, neer op een ander levens patroon, anti-autoritair en tégen de algemene consumptie mentaliteit Verder komen de ideeën voor de stad aardig overeen met die van leef baar Leiden. De grenzen tussen de kaboutergroep en een beweging als Leefbaar-Leiden zijn dan ook niet scherp te trekken. Het idee van een Oranje Vrijstaat begint volgens Gert-Jan pas de laat ste tyd goed van de grond te komen in Leiden. Acties zijn er ook al ge voerd: de actie op de woensdagse markt, waarbij bankbiljetten van een woningnood-stempel werden voorzien: de actie om doodskoppen op verkeersborden te plakken (tegen de kankerauto in de binnenstad). De bezigheden van een werkgroep voor bejaardenhulp gaan ondertussen stilletjes voort. Wanneer kun Je Je nu kabouter noemen? Dat is het geval, als je be reid bent een „ander" leven te lei den of met „andere" levensplannen komt voor bijvoorbeeld werkkringen, scholen ,het leger en de bejaarden tehuizen, waar het in de ogen van de kabouters veel teautoritair toe gaat. Karakteristiek voor een kabou ter is voorts zijn afkeer voor aller lei produkten die alsmaar door het bedrijfsleven worden aangeboden, terwijl je er geen werkelijke be hoefte aan hebt. Wanneer je dus tegen de „volvreet-mentaliteit bent. die je via de STER-reclame krijgt aangepraat". PORT RET-foto van enkele Leidse kabouters: van links naar rechtsHan met hand op ach terhoofd Jacques. Gert-Jan, Mais, Rina. Hans, Freerk. Ank en uiterst rechts Franke. (Foto LD/Holvast) Han meent dat de kans op één ze tel in de Leidse gemeenteraad aan wezig is. Bij de scholierenverkiezin gen die het Leidsch Dagblad onlangs organiseerde, vormden de kabouters aanvankelijk ook verreweg de po pulairste partij. Ze verloren bij een tweede stemming echter vele zetels aan de PSP-er Amptmeijer, omdat ze ook al weer uit anti-autoritaire over wegingen weigerden één man een politiek praatje te laten afstekend voor de scholieren. Als dat ene kabouter-raadslid er komt. dat hij (of zij) niet meedoen aan de politiek zoals die op het ogen blik in de gemeentaraad van Lei den wordt bedreven. HU zal meer een onderhandelaar zUn met „de ou de maatschappü" en tevens kun nen zorgen voor een stuk publici teit. Hoewel volgens Gert-Jan de be hoefte aan een vertegenwoordiger in de gemeenteraad op het ogenblik nog niet zo sterk is, komt dat waar schijnlijk wel over een paar maan den. „Met het meedoen aan de ge meenteraadsverkiezingen. lopen we dus een beetje op de situatie voor uit". Afgaande op de statenverkiezingen doet de PPR in Juni haar intrede in de Leidse raad met één vertegenwoor diger. „Dat worden er twee", verze kert de 31-jarige drs. C. Schepel, lijsttrekker van de Politieke Party Radikalen, want de komende maan den gaan we iets doen aan het feit, dat de PPR bU velen nog steeds on bekend is. Het wordt veel „lUf-aan-lUf-werk": we gaan de mensen thuis bezoeken. Dat zullen we ook blUven doen, wan neer we straks in de gemeenteraad zitten: steeds op de hoogte blUven van de wensen die er leven, door een nauw liefst persoonlijk con tact". Drs. Schepel streek als student in 1956 in Leiden neer, werkt op het Sinologisch Instituut en heeft altyd een grote politieke interesse gehad. Ongeveer een jaar geleden na een bezoek aan de Ver. Staten bepaal de hU zUn politieke keus: de PPR. „Ik kreeg toen het gevoel, dat ik iets moest gaan doen .En voor je het weet ben Je lUsttrekker van de PPR. Vooruitblikkend naar zUn komend raadslidmaatschap: „Leiden heeft de komende jaren vooral behoefte aan een stel flinke jongens in de raad. Leiden is een geweldig fyne stad. maar ik zie steeds weer. dat de stad langzaam achteruit gaat. Alles kruimelt langzaam af. De fyne din gen verdwUnen". Zo stuit het PPR-lysttrekker Sche pel tegen de borst dat er een chro nisch gebrek bestaat aan een werke- lUk contact tussen de gemeente en de universiteit. „Leiden heeft de af- gelopen jaren gewoon niet genoeg ge profiteerd van de aanwezigheid van de universiteit. Dat moet snel veran deren. Ruimten van de universiteit moeten beschikbaar worden voor de hele Leidse gemeenschap. Er moeten huiswerkcursussen komen voor scholieren onder leiding van studenten Het aantal middelbare scholieren, dat na het eindexamen gaat studeren, is verschrikkelUk lUk laag", vindt drs. Schepel. „Ook stel ik me voor dat de LOI kunnen worden ingeschakeld. terwUl het kleuter en lager onderwys de vruchten zou kunnen plukken van de afdeling pedagogiek Hoe denkt .nieuwkomer" Schepel over de huidige gemeenteraad en het college?" Ze doen hun best. maar toch nog niet genoeg. Men zal zich meer moeten inzetten voor de maat schappelijke „achterhoede": de men sen die in de knel komen. En dat zUn er in Leiden heel veel. Voor specialisten in de raad voel ik niet", zegt de fors bebaarde drs. Schepel. „Wel voor een .speciaal pro gramma", dat door een grote groep in de raad wordt nagestreefd, zoals nu in PAK-verband. Bovendien moe ten daar mensen achter staan, die meedenken, zich op de hoogte hou den van nieuwe ontwikkelingen en raadsleden voeden met nieuwe ideëen". Drs. Schepel ziet de PPR niet als r.k.-party ook al kwam de PPR voort uit de KVP-gelederen. „Ik zelf is hervormd, geloof ik nummer drie is katholiek, en nummer vier is gere formeerd. Een gemengd gezelschap, niet waar? Politieke wens voor de toekomst: dat de PPR zich niet zal ontwikkelen tot een identiteitsparty, die zo lang mogelyk wil blyven voortbestaan, de PPR is opgericht om de samenwer king te bevorderen. Als dat gebeurt hebben we ons doel bereikt, en kan de PPR wat mU betreft verdwUnen". (Foto LD/Holvast) LEIDEN „Er zyn een hoop mensen, die menen dat het cluhuiswerk zUn tyd heeft ge had. Ik vraag mij af of dat waar is. Tn Leiden is het op vele plaatsen bewezen (denk aan het Leidse Volks huis). dat de clubhuizen een functie hebben. In Leiden zUn er, vergele ken met andere steden, ook vrij veel clubhuizen". Dat zei de heer Engel, consulent ran het ministerie van CRM, za terdagmiddag by de gelijktydige opening van een drietal clubhuizen in Leiden Zuidwest: aan de Hof- laan (al enige maanden in gebruik), de Berlagestraat en aan de Vale- riusstraat. De heer Engel hoopte dat de in nige „driehoeksverhouding" tussen de clubhuizen in Zuidwest, zoals die by de bouw is gebleken, ook bij de plan nenmakerij van de activiteiten zal worden gehandhaafd. Het ministerie van CRM is niet alleen gehecht aan een goed ge bouw, zei hy, maar vooral ook aan wat er gebeurt. De activiteiten in de clubhuizen moeten niet neerko men op zoethoudery, meende hy. De mensen uit de buurt moeten juist worden gestimuleerd om met him plannen naar het clubhuis te komen. Wethouder Sannes verving voor het verrichten van de opening de 'toen nog) zieke burgemeester. In de Bevrijdingskerk, waar alle be trokkenen 's middags aanwezig wa ren, overhandigde hy aan de voor zitters van de drie stichtingsbestu ren een .gouden" sleutel Even daar voor had de heer Sannes gezegd, dat de ervaring die is opgedaan by dit stukje samenwerking tussen drie clubhuizen in één buurt, kan wor den benut by de bouw van volgende wjjken. De heer Sannes toonde zich ver heugd dat de clubhuizen er nu wa ren. Hy gaf toe. dat by het plannen van Zuidwest eigenlyk te laat aan de jeugd was gedacht. Deze laatste opmerking gaf naderhand aanlei- d'ng tot de opmerking, dat de club huizen wél zyn bedoeld voor de jeugd van 8 tot 80. Het gezelschap dat de officiële opening bywoonde, bezocht na af loop daarvan de drie clubhuizen, waar al volop wordt gewerkt in huiswerkclubs (aan de Valeriusstraat begint men daar vandaag mee, o.l.v. onderwijskrachtennaaiclubjes, to- leelgroepjes, handwerkolubs enzo voorts. LEIDEN Het tweedaagscongres ter gelegenheid van het vyftigjarig bestaan van het Oosters Genootschap werd, na een reeks voordrachten in sectiebyeenkomsten, zaterdagmiddag besloten met 'n algemene voordracht door de driecteur van 't Ryksmuseum voor Volkenkunde dr. P H. Pott, die de westerse visie op het oosten door de eeuwen heen belichtte. Het accent van deze voordracht viel op toelich ting by illustraties. Wanneer wy leven en bedryf van de medemens rondom ons waarnemen en registreren, dan vormen wy ons een beeld dat tot op zekere hoogte wordt vertekend door eigen vooroor deel en door beperkingen in ons waar nemen als gevolg van invloeden die by onze vorming op ons zyn uitgeoe fend, aldus stelde dr. Pott Beoefena ren van de wetenschap moeten trach ten dergeiyke vertekeningen zo gering mogeiyk te doen zyn en de grootste voorzichtigheid moet in acht worden genomen by het fixeren in beeld of geschrift van hetgeen is waargeno men. Zodra men geconfronteerd wordt met een samenleving, waarin men niet door afkomst en opvoeding deel heeft gehad, wordt de graad van vertekening aanzienlyk sterker, waarby het maar al te gemakkelyk voorkomt dat men zich niet of min der bewust is van de oorzaken, die de vertekening teweeg brengen. Aan de hand van allerlei geregi streerde beelden door een tyd van ongeveer vier eeuwen heen gaf spre ker een indruk over hoe en waardoor vertekeningen optreden. Daarby bleek dat dit niet slechts een verschynsel is dat zich voordeed toen men van de tekenstift gebruik moest maken om een impressie vast te leggen en door te geven, maar dat 't verschyn sel zich heden ten dage nog voordoet, zelfs wanneer van de meest verfyn- de mechanische technieken voor de weergave gebruik wordt gemaakt Bij het nieuwe clubhuis aan de Berlagestraat (zie foto LD/ Holvast) werden de genodigden opgewacht door een groepje spe lende kinderen. LEIDEN Na een ziekteperiode van enkele weken heeft burgemeester mr. G. C. v. d. Willigen van Leiden vanmorgen zyn werkzaamheden her vat. LEIDEN ALKEMADE Zater dagnacht is op de Leidseweg in Oud- Ade een verkeersongeluk gebeurd waarby een 21-jarige Leidenaar zó ernstig aan zyn linkerbeen werd ge wond. dat het moest worden geam puteerd. Drie Leidenaars kwamen met een personenauto uit RUpwetering. De bestuurder werd vermoedelyk ver blind door een tegemoetkomende per sonenauto en raakte daardoor de macht over het stuur kwyt. De auto reed het water in. De bestuurder werd ernstig en de twee andere in zittenden lichtg ewond naar 't Leid se Elisabethziekenhuis vervoerd. De groepscommandant van de rykspolitie in Roelofarendsveen ver zoekt de bestuurder van de tegemoet komende auto of getuigen zich te melden by hem (telefoon 01713-2350) of by de politie in hun woonplaats. LEIDEN De verplaatsing van de kermis op 3 oktober naar het Gr oen oord hal terrein heeft betere fi nanciële resultaten gegeven, maar 'n vermindering aan sfeer in de bin nenstad. De vereniging, die het Leid se feest organiseert, wil de gezellig heid dit jaar terugbrengen door oa kraampjes te zetten op de plaatsen van voorheen: Beestenmarkt, Turf markt en Stationsweg. In de jaarvergadering hoorden de leden verder, dat de optocht ook meer aandacht krygt en het motto „kassie kyken". In de Breestraat zul len oud-Hollandse ambachten te zien zyn. Deze straat wordt voor het ver keer afgesloten. De rest van de bin nenstad niet. Een nieuw punt op het feestpro gramma is het optreden van Duitse draadartiesten, die boven de binnen stad toeren zullen uithalen op een draad. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft by Dns voor de deur. Of op één mi nuut afstand v. d. Werfstraat, Oude RUn, Kaasmarkt. Twee minuten Hoolgr. (Ir. Dries- senstraat) Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie 1 „altyd voor deliger' geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen. brlllant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwellei - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Zwemmen Carry Berendsen van de Amsterdamse zwemclub Admiraal de Ruiter is gisteren in Eindhoven Nederlands kampioene kunstzwem- men geworden. In de duetten zege vierde zy eveneens, samen met Yvon ne Bonneveld. Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als wilt helpen, doori gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier. dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden. ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant Tele fonische opdrachten kunnen wy niet aannemen. Als brief verzenden en frankeren met 25 ct. Ons HUISADRES 1st IN aam Straat: Woonplaats Wy hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES is: etraai plaatsnaam doorhalen wat niet van toepassing la. (S.v.p in blokletters) 'By tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding) OPZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. 3 1* dag laatste dag Duldeiyke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland. België en Luxemburg f 1,25 per 'vakantieperiode. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten fo.60 per dag. Voor tydelyk in te houden kranten wordt by restitutie van het te veel be taalde abonnementsgeld f 0,50 in mindering gebracht voor administratie kosten. Verzoeke tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen uw gironummer In het vakje rechts onderaan te vermelden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3