(internationale jacht op Spaanse aboteurs Maxi richt modehuizen ten gronde LEIDENAAR OP SLAG GEDOOD Vier doden bij verkeersongeval in Leidschendam NU VRU RUSTIG IN VS 5Na vier aanslagen op Iberia toestellen Q N.v.y.d. velde Citroën Paniek Onjuist Weinig verandering Parijs wil de mini Ultimatum aan Salvador (9ue/ Qheurüb pgertcfit T maart 1865 MAANDAG ft MET 1570 No. «089 EIDSCH jjrecteur: E. A. E. van Dishoeck loofdredacteur: Drs. J, R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), 14,95 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers f0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 8705» Telefoon Directie en Administratie: 25041; redactie: 21507 iNDEN-MADRID-AMSTERDAM (AP, GPD, ANP) heel Europa is een grootscheepse politieactie begonnen te zoeken naar de saboteurs, die het afgelopen week- ide hebben geprobeerd Spaanse verkeerstoestellen op te izen, Dat gebeurde gistermiddag op de vliegvelden van inden, Geneve, Frankfort en Amsterdam. Rechercheurs d» vier steden zijn naar Parijs gegaan om besprekingen voeren in het hoofdkwartier van Interpol. Sen functionaris van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Ibe- verklaarde dat de sabotagepogingen waarschijnlijk het rk zijn van anarchisten, die proberen het toerisme naar mje te ontwrichten. De brandbommen, die gisteren werden ilaatst, zouden zeer ernstige ongelukken hebben kunnen I oorzaken, I lis zij waren ontploft tijdens de vlucht zouden er waar- I ijnlljk meer dan honderd passagiers om het leven zijn ge- oen. Drie bommen ontploften echter op de grond en in Lon- vond men de bom voordat er iets kon gebeuren. Ij partroon van de aanslagen ichuwende telefoontjes vooraf vermoeden dat de saboteurs pa- hebben willen zaaien maar te- voor dodelijke ongeluk- De ontploffingen hebben lucht- nfunctionarissen echter bezorgd akt, omdat nu is gebleken, dat eiligheidsmaatregelen die men getroffen tegen Arabische ter- •n niet voldoende zijn om te sren dat bommen geplaatst Op alle Europese 'uchtha- worden daarom nu strikte vei- iaatregelen getroffen. Spanje leefde men vanochtend n zalige staat van onwetendheid de vier gelijktijdige bomaansla- de vliegtuigen van Iberia. In leense ministerie van Voor- werd een spoedzitting ge- over de inhoud van een mo- officieel communiqué, halverwege de ochtend hadden televisie, noch radio noch de in Spanje enig bericht over slagen gebracht. By het mi- van Luchtvaart en bij de lappij Iberia had men nog officieel standpunt over de ,en op zondagmiddag;. eerste reactie van een der di- i van Iberia die onze corres- ent in Madrid by zyn aankomst et bureau aansprak was: „Bent ir wel zeker van? Ik heb er nog van gehoord en vrees dat dit misschien onjuist is". Een weinige plaatsen, waar men de hoogte was van de bom- igen was het vliegveld Barcelo- [jde bestemmingsplaats van drie J de vier Iberia-vliegtuigen, pel in de luchthaven van Bar- als die van Madrid zyn nog buitengewone veiligheidsmaat- genomen. Wel verklaarde dat reeds enige tijd de veilig- van de vliegtuigen verzekerd door nauwgezet de overeen- t van de bagage met het aan gier s te controleren, correspondent in Madrid verder dat de uiterst linkse ADVERTENTIE IDERDORP 30797» Bilt verwacht van heden- tot lagavondzonnige perioden, 1 voornamelijk in 't zuiden van and ook plaatselijk enkele buien, ig verandering in temperatuur *n matige, in de kuststreek rtige noordoostelijke wind. (Opgemaakt te 12.40 uur). 12 MEI op: 4.62 uur; onder: 20.22 uur. 1 op: 10.23 uur; onder: 1.59 uur. **ter te Katwijk te 7.39 en uur, laagwater te 3.17 en 15.37 lommer bestaat uit 22 pagina's. oppositie al jaren klaagt dat de toe risten door de deviezen, die zy in Spanje achterlaten het Franco-re gime indirect de economische steun verlenen die haar voortbestaan mo gelijk maakt. Nog afgelopen vrijdag besloot de Spaanse ministerraad een bedrag van 90 miljoen peseta's (4% miljoen gulden) beschikbaar te stel len voor reclamecampagnes voor het toerisme in Spanje. In hoge regeringskringen bevestig de men ons vanochtend deze theorie en onderstreepte men dat deze aan slagen op zich niet nieuw zyn: „Wij zijn er al aan gewend dat er rond deze tyd, laten we zeggen in het voorseizoen, terroristische campag nes plaatsvinden om de toeristen af te schrikken". Een beeld van één van de vele demonstraties die het afgelopen weekeinde ook buiten de Verenigde Staten tegen het Amerikaanse optreden in Laos, Zuid-Vietnam, Cambodja en Thailand zijn gehou den. Deze foto komt uit Kopenhagen tvaar de Deense hoofdstedelijke politie een bestorming van de Amerikaanse ambassade slechts kon verhinderen door een straat met een haag van politieagenten af te sluiten. Op de voorgrond een bord van een van de betogers met „Steunt dat andere Amerika" en een schoen, tekenen van het ge weld dat aan het geslaagde politieoptreden voorafging. Naar schat ting van de politie van Kopenhagen namen aan da demonstratie ongeveer vijfduizend betogers deel. (Zie ook pagina 7). LEIDSCHENDAM (ANP) Bij een aanrijding gistermiddag tussen twee personenauto's op Ryksweg 4 (Leiden en Leidschendam) zijn vier personen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks twee uur even buiten Leidschendam, waar het verkeer door wegopbreklng over vier smalle rijbanen wordt geleid. Een personenauto uit de richting Amster dam Is vermoedelijk te veel naar links uitgeweken, waardoor een bot sing is ontstaan met een tegemoet komende personenauto uit de rich ting Rotterdam. In de auto uit de richting Amster dam zat alleen de 23-jarlge aanne mer A. P. Erades uit Leiden. De man werd op slag gedood. In de an dere auto zat een uit vyf personen bestaand gezin uit Purmerend. De 48-jarige cheftekenaar H. van Ryt en zjjn 44-jarige vrouw C. S. van ftyt-Vogelesang zaten voorin, him drie dochters van 3, 9 en 11 jaar achterin de auto. Kort na het ongeluk overleden de heer en mevr. Van Ryt en hun 9- jarige dochter Pauline aan de opge lopen verwondingen. De beide andere meisjes werden ernstig gewond over gebracht naar het ziekenhuis Antho- niushove in Voorburg. Er was ook nog een derde personenauto by het ongeluk betrokken, maar de bestuur der bleef ongedeerd en ook de schade J viel mee. De verkeerspolitie heeft het verkeer op Ryksweg 4 enige tyd moeten omleiden. De juiste toedracht van het onge luk staat niet vast. De hoofdinspec teur van politie in Leidschendam verzoekt dan ook degenen, die nade re inlichtingen over het ongeluk kunnen geven, zich met de politie in Leidschendam (tel. 01761 —8440) ln verbinding te stellen of met de po litie in zyn/haar woonplaats. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De Parijse modehuizen dreigen het slachtof fer te worden van de nieuwe maxi-mode. Vijfendertig bekende en soms zelfs befaamde modehui zen hebben hun faillissement al moeten aanvragen en met dat cij fer is de kous nog lang niet af. Zeker tachtig procent van de sec tor „Prête a porter" is al aan de grond geraakt. Evenals in diverse andere steden zyn de maxi's, zowel figuurlyk als letterlyk, nauwelyks van de grond gekomen. Het werd een grote strop waarmee de grote couturiers een der somberste floppen van hun eens zo roemryke carrière hebben geboekt. En met dat fisco hebben ze vrywel de gehele industrie die gericht was op deze modehuizen meegesleurd. Alleen een beperkt deel van de „progressieve" jeugd, die op het ter rasje van Saint Germain en van het Quartier Latin zyn dag- en nacht kwartieren had opgeslagen, had in Parijs de dracht van de lange som bere mantels geaccepteerd. De rest van Parys en het overige deel van Frankryk toonde geen belangstelling voor de nieuwe modegrill. De verklaring voor deze situatie ligt volgens de mode-experts dieper. De invasie van de mini-mode is steeds door de Diors, de Cardlns, de Saint Laurens, de Balmains en de Givenchys met blikken vol panische angst gevolgd. De Parijse haute cou ture hoopte, op bevel van de textiel- magnaten die in feite de eigenaars van de huizen zyn, dat fatale gety radicaal te kunnen keren. Zelfs mevrouw Pompidou werd door de Paryse modekoningen aan het verstand gebracht, dat het „natio nale belang" ook van haar eiste, dat ze by haar recente bezoek aan de Verenigde Staten uitsluitend in lange gewaden gekleed zou gaan. Maar zelfs die presidentiële bydrage heeft de maxi toch niet aan de overwin ning kunnen helpen. Steeds duidelyker wordt dat de Franse houte couture al jarenlang vegeteert op de vergane glorie en steeds meer wordt overvleugeld door de modehuizen in Londen, New York en ook Rome. GUATEMALA (AFP> Guatemala, Nicaragua en Costa Rica hebben El Salvador laten weten, dat zy hun grenzen voor produkten uit dat, land zullen sluiten, als El Sal vador niet onverwyld een brug herstelt, die onmisbaar is voor de doorvoerhandel in Midden-Ameri- ka. Dit is maandag van welinge lichte zyde in Guatemala-stad ver nomen. De brug, ..La Boveda" werd enige weken geleden by een dynam iet aanslag vernield. Sindsdien zyn de exporteurs van genoemde drie lan den genoodzaakt hun goederen met veerboten van El Salvador te la ten vervoeren, hetgeen aanzienlijke kosten met zich brengt De drie landen Stellen El Salvador aanspra kelijk voor deze schade. NEW YORK fAFP, Reuter» AP} Aan de Amerikaanse universiteiten is het gisteren na de grootscheepse massabetoging van zaterdag betrek kelijk rustig gebleven Toch deden zich in enkele plaatsen ncidenten voor met name aan de universiteit van Wisconsin waar 's avonds ongeveer 3.000 studenten met stenen het administratiegebouw aanvielen. Zy eisten sluiting van de universiteit De nationale garde maakte met traangas een eind aan de betoging. De rector van de univer siteit van Connecticut zei vanoch tend dat op verzoek van de studenten geen contracten niet het ministerie van Defensie zullen worden gesloten. De meer gematigde studenten schynen op het ogenblik hun acties te richten op beïnvloeding van poli tici die zy willen brengen tot po gingen om het presidentiële beleid te veranderen. De activisten stre ven naar een voortzetting en zo mogelijk uitbreiding van de sta kingsbeweging die nu al op honder den instellingen van hoger onderwya gaande is. Men verwacht dat president Nixon vanavond tydens zijn gesprek met de gouverneurs van vyf tig Amerikaan se staten uiting zal geven aan zyn wens tot elke prijs gewelddadighe den te voorkomen. Leiders van de demonstratie van zaterdag hebben opgeroepen tot een campagne voor een economische boycot die in nauw contact met het Amerikaanse volk gevoerd moet worden de nieuwe stu dentenstakingen De politie van Washington heeft tydens de beto ging en nasleep 346 personen aange houden. Aan de universiteiten Yale cn Notre Dame, overweegt men in de herfst een extra-vakantieperiode in te stellen op dat de studenten een actieve rol kunnen spelen by de verkiezingen in november Dit voor stel werd vorige week door de uni versiteit Princeton aangenomen Een aantal studenten van de uni versiteit Colgate zullen vandaag een bespreking voeren met de minister van Buitenlandse Zaken William Ro gers en ongeveer 200 van hun col lega's zullen voor het ministerie een protestmars houden. In de hoofdstad ls de rust terug gekeerd. De bussen om het Witte Huls zijn weg en men is bezig de afval op te ruimen. Nogal spectaculair was het bezoek dat president Nixon zaterdagochtend in alle vroegte aan het Lincoln Me morial verzamelplaats voor dui zenden betogers bracht. Tegen over een verslaggever zei de Ame rikaanse president later: Jk ver telde ze: Ik weet dat jullie denken dat wy een stelletje jeweetwel zyn. Tegen hen gebruikte ik een krach tiger woord" Nixon besloot tot zyn bezoek na een slapeloze nacht. „De vertelde ze, zo vervolgde hy dat ik in de jaren 1938-*39 Neville Cham berlain de grootste man vond die er bestond en in die tyd geen hoge dunk had van Churchill, later ver anderde dat. Mocht de president geloven dat hfj het gesprek met enig succes ge voerd had. Enkele betogers dachten er anders over. Een student vond wat de president had gezegd ab surd. Wij komen van een universiteit die volledig plat ligt door een sta king en toen wy hem vertelden waai- wy vandaan kwamen, praatte hy over ons football team en toen iemand zei dat hy uit California kwam praaittte hy over surfen. Zie ook pagina 7. ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) V. ZUYLEN V. NHEVELTSTR. 372. WASSENAAR, TEL. 3013 TOF.TERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 KLAAR TERWIJL U WACHT zolen en hakken reparatie vanaf 6,50 per paar. NIEUW: TEXILON hakken 3x sterker dan nylon. 2,95 per paar. KRAMERS Korevaarstraat 17 Schoenreparaties sinds 1929. Uit het Leidsch Dagblad van 10 Mei 1870: Van de 60 candidaten voor den rang van hoofdonder wijzer bij het voor de pro vincie Noord-Hoüand te Haarlem gehouden examen, zijn er 10 geslaagd. De gemeenteraad te Gro ningen heeft besloten, f 1000. te besteden voor het reini gen der woningen van onver- mogenden. Door de politie te Maas tricht is een persoon in hech tenis genomen, die midden op straat een kind van 9 ja ren gestolen heeft, en het in Sittard voor 5 franken aan steenhouwers heeft verkocht.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1