sterkste V00R NIEUWE „MEI-RE VOLTE" Vixon verloor roeven CHINA EN MOSKOU PLEGEN OVERLEG de tragiek van een vernieuwer new Ag: kapittelt Jerimia's erwarring onder de zwijgende meerderheid in VS PARIJS BANG Ex-minister in Dublin beschuldigt Britse BVD TEBDAG MEI I87Q LEID3CH DAGBLAD PAGINA t Wan on>3* oor respondent) fABHIJfOTCm ëGPDJ Het enige passende woord voor de stem- ig in de Verenigde Staten is verwarring. Be conservatieve aan- gers van president Nixon zijn venaard over de intensiteit van losgebarsten anti-oorlogssentiment. De demonstranten en jeug- betogers zijn venaard over wat zij als een gebroken belof te zien i de regering. En tenslotte is iedereen verward over officiële ver- die elkaar tegensprekenen die het gevoel van onzeker- i hebben gecreëerd over de beleidsvoering in de hoogste regionen i de regering Als er dan ook sprake van een cri sis is in Amerika, dan is het niet al leen een crisis onder de jongeren, maar ook een ernstige crisis im de boezem van de Nixon-regering zelf. Het is vooral dit laatste dat ook de bedaardere politici doet vrezen dat de president zijn greep op het land en op zijn eigen regeringsapparaat heeft verloren. Terugblikkend op de afgelopen week leek het gedurende de 24 uur nadat de president zich op 30 april per televisie met zijn Cambodja-ver klaring tot het volk had gewend, alsof de militaire onderneming Inderdaad de steun kon hebben van de bevol king. Nixon's sombere voordracht wekte de indruk dat het om een his torische en beslissende operatie ging, te vergelijken met de verovering van de Hitler-bunker. De verwachting werd gewekt dat het welslagen van de expeditie het langverbeide einde van de oorlog zou betekenen. Vice-president Spiro T. Ag new heeft gisteravond beweerd dat een groep, die doorgaans bestaat uit „cholerische jonge intellectuelen en vermoeide, ver bitterde ouderen** felle aanval len doen op de Cambodja-polt- tlek van president Nixon. In een rede aan een Republi keins diner in Boise, in de staat Idaho, beschuldigde Agnew de Democratische senator J. W. Fulbright, de voorzitter van de senaatscommissie voor Buiten landse Betrekkingen, het meest armzalige en meest reactionaire pleidooi voor isolationisme te hebben gehouden, dat ooit in de Senaat is gehoord sinds de tijd van voor de Tweede Wereld oorlog. Terwijl het grootste gedeelte van zijn rede in beslag genomen werd door een kalm gestelde verdediging van Nixons beslis sing om Amerikaanse troepen naar Cambodja te sturen, slaag de Agnew er in nog enkele voor hem karakteristieke opmerkin- gen in zijn tekst te verwerken, een dag nadat van de zijde van het Witte Huis was vernomen 'J dat de retoriek van zijn rede- voeringen in de toekomst wat i getemperd zou worden. Agnew vertelde zijn toehoor- ders in Boise dat op ieder be langrijk moment in de Ameri kaanse geschiedenis wel een aantal „JeremiaV aan de dis- cussie had deelgenomen, „door- gaans een sombere coalitie van cholerische jonge intellectuelen Ie en vermoeide, verbitterde oude- De Jeremia's, zo zei hij, „heb- ben in de afgelopen week hnn inspanningen verdubbeld, en hun aanvallen tegen de Viet- namisering, tegen onze politiek in Laos en nu tegen Cambodja ten top gevoerd". •I Agnew sprak over „wat al- leen maar een bewuste poging kan zijn om de smeulende m- I ren van oproer en onlusten weer aan te wakkeren, die juist waren ingedamd door de voort durende pogingen van president Nixon om een einde aan de oor- w log te maken". PARIJS OPD i Binnen één week werd de stad Grenoble, in midden- Frankryk. gistermorgen voor de achtste maal opgeschrikt door de explosie van een bom waardoor I verwoestingen in de prefectuur I werden aangericht. De burgemees ter van de stad heeft de bui-gerij j nu aangemaand samen met de po litie een dam op te werpen tegen deze nieuwe golf van gewelddadig heden. DUBLIN «Reuter» Een Ierse oud-minister heeft vrijdag in het parlement de Britse geheime dienst ervan beschuldigd de crisis in het Ierse kabinet te hebben veroorzaakt. Herinnering De volgende morgen, als was het om de ernst van dit gewichtige ogenblik te illustreren, verscheen president Nixon voor dag en dauw bij het ministerie van Defensie waar hi) zich door de chefs van staven van de strijdkrachten liet inlichten over het verloop van de invasie van Cam bodja. De sfeer riep herinneringen op aan regeringsleiders uit de Twee de wereldoorlog, die zich aan de vooravond van een beslissende veld slag naar het hoofdkwartier begaven om symbolisch zo dicht mogelijk bij het. gebeuren zelf te zijn. Na afloop van zijn ontmoeting met de generaal hield de president een kort praatje in de hal met Pentagon- employ's. Met enige omhaal vertel de hij hoe hij tot laat in de nacht en morgen aan zijn redevoering had ge werkt. en hoe hij aan het eind „de gebruikelijke flauwekul" (zijn eigen woorden van het oproepen van de bevolking om hem te steunen, er in had verwerkt. Daarna kwam zijn nu omstreden opmerking over het schorriemorrieaan de universitei ten dat niets beters wist te doen dan gebouwen in brand te steken. Het typeert de handelwijze van de regering dat men, toen bleek welk katalyserend effect deze opmerking had op de'studenten, in de daarop volgende dagen probeerde 't incident te verdoezelen. Eerst werd gesugge reerd dat de president deze opmer king niet voor radio of televisie had bedoeld (alsof de betekenis ervan daardoor veranderde) hoewel fotogra fen en televisieverslaggevers met mi crofoons om hem heen stonden. Toen deze versie niet langer te handhaven bleek, werd vervolgens gezegd dat de president de term had gebruikt met betrekking op de studenten die onlangs een gebouw in brand staken, waar het onvervangbare levenswerk aan aantekeningen en geschriften van een professor verloren ging. treert echter het patroon van de door het Witte Huis in naam van Duizenden mensen waren gis- beleidsvoering van de regering en het I de president bekend gemaakt, en die 1 teren op weg naar de Amerikaan- is de grootste reden waarom men nu j een toon had van: Ik heb jullie al se hoofdstad om deel te nemen in brede lagen van de bevolking geen lang genoeg gewaarschuwd en nu zie aan de massa-betoging tegen de vertrouwen meer heeft in de presi dent en zijn medewerkers. Uitlatin gen en mededelingen van Nixon en zijn ministers worden gewantrouwd als op zyn best halve waarheden, waarachter de eigenlijke bedoelingen schuil gaan. Dit verdoezelingspatroon was in de afgelopen week keer op keer terug te vinden. Het ministerie van Defen sie maakte officieel drie bombarde menten op Noord-Vietnam bekend, terwijl het er vier bleken te zijn. Minister van Defensie Laird, de pre- je wat er kan gebeuren deze twee officiële reacties waren de druppels die de maat deden overlopen. Details oorlog in Indo-China die vandaag wordt gehouden. Vele jongeren waren gisteren al aanwezig bij het Capitool om de meningen van senatoren en andere Congres leden te horen. waardoor twee ministers naar huis werden gestuurd. De beschuldiging werd geuit door de oud-minister van plaatselijk be stuur Keving Boland, die enige da gen geleden uit solidariteit met de ontslagen ministers zijn portefeuille beschikbaar stelde. Premier Lynch verwijderde de bewindslieden van Financiën en Landbouw, resp. Char les Haughey en Neil Blaney. uit de regering omdat zij betrokken zou den zyn geweest bij een poging om illegaal wapens in te voeren ten be hoeve van de rooms-katholieke min derheid in Noord-Ierland. Boland verklaarde dat de Britten Onmiddellijk na de ontploffing zette de politie gisterochtend de hele stad af. terwyl op de bekende verdachte adressen invallen wer den gedaan, zonder enig resultaat» Niettemin hadden de daders een visitekaartje achtergelaten in de vorm van de initialen G. R. 2 Groupe Revolutionnaire no. 2) die op de muren en de trottoirs van en voor de prefectuur waren ge kalkt. De verdenking van de politie gaa* in de richting v. d. Mao-commu- nisten wier Jeugdige leider, de be kende Sorbonne-docent Alain Gels- mar, met zijn oppercommando vo rige week juist enkele dagen in Grenoble had vertoefd. De moge lijkheid van fascistische provoca ties wordt evenmin helemaal uit gesloten. De angst voor een herhaling van de gebeurtenissen uit mei 1968 is in tussen ook weer naar Pai-ys over geslagen, waar de prefect van po litie gisteren zijn voornaamste me dewerkers rond zich verenigde om een plan van actie of van te genactie op te 6tellen. Ingevol ge dat plan kon men gisteren in Parijs een verhoogde activiteit van de oproerpolitie constateren die zich in overvalwagens in de om geving der belangrijkste ministe ries en andere overheidsgebouwen had opgesteld. Br zijn meer d«Mls die het wan- nam-beleid van Washington wordt trouwen versterken. Uit Zliid-Viet- gesteund door de bevolking. Het ie nam wordt nu bericht dat de gene- n0« n'et overzien welke gevolgen Jf—J°™ z^n '*n raait oorspronkelijk een invasie-plan I dk hebben voor de afwikkeling Noord-Ielland en dat de voor Cambodja hadden opgesteld van de oorlog, maar liet is vrijwel daar sterk 'Ukt °P de sltuaüe m de dat veel beperkter was in omvang zekei' dat welke militaüe successen er dan de huidige operatie. De gene- Cambodja geboekt zullen raals concludeerden echter uit Nixons worden, het Vietnam-beleid van Nixon noemde een termijn van zes j tot acht weken I. en wijzigden daar- na de opzet om een groter gebied van Cambodja te bestrijken. Als j amateur kan men zich alleen af- vragen hoe het dan met de Coördi- perbevel is gesteld. Een dergelyke vraag is op te wer pen. nu bekend is geworden dat mi- nister van Binnenlandse Zaken Wal ter Hichel de president tweemaal in de afgelopen vyftien maanden min of meer uitvoerig heeft kunnen spre ken en dat zijn verzoeken om an dere ontmoetingen door stafleden in het Witte Huis werden afgewezen. Ook zou dr. Henry Kissinger. Nixons belangrijkste adviseur voor de bui tenlandse politiek, de minister twee- MR. H. L. LEFFELAAR sident zelf, in feite niemand in rede van 30 april dat zy veel lan- j Nlxon schipbreuk heeft geleden. Washington zou iets van het extra j ger de tyd hadden dan zij dachten bombardement hebben geweten heb- ben een situatie, die. als zij juist is, een verontrustend beeld geeft van de communicatie in de regering. In de verklaring over de bombar dementen werd omzichtig gebruik ge- maakt van de typisch door public re- natie van het Witte Huis en het op lationsmannen bedachte term „be schermende reactie"-vluchten. ken nelijk om de aanvallen wat aan vaardbaarder te maken. Dit gebruik van public relations- termen is een karakteristiek voor het gedragspatroon van officieel Wash ington. De invasie in Cambodja was geen „invasie", maar een „uitval" incursion». Amerikaanse militaire experts die bij het Zuidvietnamese le ger zijn ingedeeld, zijn geen toege voegde soldaten, maar „adviseurs", het ten voordele van de Zuidvietna mese regering beïnvloeden van de plattelandsbevolking is geen politieke propaganda bedrijven, maar het „pa- cifiseren" van de bewoners. Deze voor keur voor eufemismen was al waar daar sterk lijkt op rest van Ierland voor de Ierse op stand tegen de Britten in 1916. Vol- wapensmokkel uit de koker van de Britse geheime dienst gekomen, die zich al eerder aan „anti-Ierse acties" had schuldig gemaakt. Boland, Haughey en Blaney zijn voorstandera van een krachtige po litiek om de zes graafschappen van Noord-Ierland bij de Ierse republiek te voegen. Premier Lynch staat een behoedzamer beleid voor. Haughey ontkende dat hy iets te maken had gehad met enig kom- plot voor het smokkelen van wa pens. De eerste-minister heeft intus sen de drie opengevallen plaatsen in gens hem was het verhaal van de i zyn kabinet weer opgevuld. Tijdelijke toenadering door eonfiiet Indo-China LONDEN (AP, Reuter) Waar-sche minister van Defensie maar- Westen als in het Oosten". nemers in de Chinese en Russische I schalk Gretsjko gisteren weer een hoofdsteden menen dat door de uit- scherpe uitval gedaan tegen het be- breiding van het conflict in Indo- leid van president Nixon. China de Sow jet-Unie en China De Russische minister veroordeelde beide te kennen hebben gegeven dat het Amerikaanse offensief in Cam- rij hun conflicten, althans voorlopig. bodja en de „barbaarse" bombarde- maal hebben verboden om een uit- l v,mrri_utatn,m w„v- v. 1 willen bijleggen. De weg zou geopend nodiging van de Sow.,et-Urne om tijdelijke verroenlug. Moskou te bezoeken, te nemen. JNaar verluldtJis een hose Russi5Che De president heeft in de afgelopen lomaat in de chtneM hoofdstad meuten op Noord-Vietnam en waar schuwde dat zulke handelingen niet ongestraft kunnen blijven. Op een bijeenkomst in het Kremlin bij de dagen een aantal ontmoetingen ge- Peking aangekomen met een pakket j 25ste verjaardag van de Duitse capi- had met studenten en professoren.voorstellen om gezamenlyk maatre- tulatie zei hy: „De Verenigde Staten te nemen in de documenten die ty- en de hcop van zyn medewerkers is. j ,en uit werken voor hulp breiden hun militaire activiteit op dens Nixons verkiezingscampagne ten dat dit zijn image zal herstellen als bevrijdingsbewegingen in Indo- het grondgebied van Laos uit. hebben behoeve van de pers werden opge- j iemand die begrip heeft voor de jon- ohina en Hanoi. met hun agressietroepen een invasie steld, en die de kleffe hand verrie- I geren Maar het zijn precies deze den van zijn uit de reclamewereld public relationsachtige gebaren die van New York aangetrokken mede- de jongeren tegen de borst stuiten, werkers. Men verlangt geen gestes die een Was Nixons gebruik van de term j indruk moeten wekken, maar gestes „schorriemorrie" het begin van de die van een persoonlijke betrokken- r-„scnorriemoirie net oegin van ae aie Maar bij lezing van de transcriptie kentering in de publieke opinie, de heid en inzet getuigen, van wat de president die morgen zei. bood van de vier studenten in Kent,1 De omvang van het landelijke pro kan men nnergens het verband met I Qhio, werd de definitieve water- test, de intensiteit en verbetenheid die gebeurtenis terugvinden. scheiding. De rede van vice-presi- P3trOOIl I c'ent Agnew kort daarop, waarin hij terloops inging op de tragedie om ervan hebben duidelijk gemaakt dat de Nixon-regering zich niet meer kan beroepen op de „zwijgende meerder- Deze gang van zaken, op zichzelf I daarna weer zijn botte aanvallen op j heid". Dit betekent dat de regering maar relatief belangrijk in de reeks I de studenten te hervatten en de on- zijn sterkste troef heeft verloren omtegen de VS. Chinese functionarissen in de van Cambodja uitgevoerd en zonder Britse hoofdstad laten doorscheme- plichtplegingen de neutraliteit van ren dat het gevolg van het Ameri- dat land geschonden. Het wordt tijd kaanse optreden een vergaande inte- dat de imperialistische agressors zich gratie van progressieve, nationalist! sche groeperingen in Indo-China is. Sommige zegslieden met goede rela ties in Chinese kringen gaan zelfs zo ver dat ze beweren dat de guer rillastrijders in Noord- en Zuid- Vietnam, Cambodja en Laos een mi herinneren dat het al lang geleden is dat inbreuken op de vryheid en onafhankelijkheid van volKeren on gestraft konden blijven". Moskou trok „de ernstigste conclu sies uit de verandering van de mili taire en politieke stiuatie in het Ver- litair opperbevel gaan instellen voor j re Oosten. Wij hebben alle nodige een betere coördinatie van de strijd maatregelen genomen, en zullen dat blijven doen. voor een sterke en on- van gebeurtenissen die volgde, illus- begrijpelijk ongevoelige verklaring I Hanoi te overtuigen dat het Viet- In een donderrede heeft de Russi- verwoestbare defensie zowel in het I kernbewapening. Minder hard was Gretsjko in zijn woorden voor West-Duitsland. Het Russische volk was er „ten volle van overtuigd dat de toekomst van de Duitse Bondsrepubliek en haar be volking niet ligt in nieuwe oorlogs- avonturen maar in vrede en samen werking met andere volkeren en sta ten, met inbegrip van de Sow jet- Unie". Westerse waarnemers zagen in de toon van deze passage een mogelijk verzoeningsgebaar aan de vooravond van de hervatting der besprekingen met Bonn over de mogelijkheid van een bilateraal niet aanvalsverdrag. De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr keert mogen naar Moskou terug om de verkennende besprekingen, die hy in februari begon, voort te zet ten. Opmerkelijk gezien de harde taal van Gretsjko waren de woorden van president Nixon tydens zyn van nacht gehouden persconferentie, dat er een positief resultaat te verwach ten was van de besprekingen in We nen met de Sowjet-Unie over een wederzydse vermindering van de De gebeurtenissen in de afgelopen week in 'raag waar een Russische delegatie met aan hoofd premier Kosigin, partijleider Brezj- »ew en minister van Buitenlandse Zaken Gro- miko een verdrag tot Avederzijdse bijstand voor wintig jaar ondertekende heeft nog weer eens le aandacht gericht op de positie van Alexan- Ier Doebtsek. De held uit de lente van Praag lie het Tsjechoslowaakse communisme een men- 0 lelijk gezicht gaf zonder daarby een aantal narxistische waarden over boord te gooien, slijt iu, verstoten uit alle andere functies, zyn tijd 'op een tweederangs ambassadeurspost in Tur- tije. Onze oorrespondent in Wenen An Salo- ^monson gaat nog eens uitvoerig in op de ont sinds hij aan de macht kwam tot lan zijn val; daarbij stelt ze de figuur Doebt- iek centraal. 2 Op 5 januari 1968 volgt Alexander Doebtsek Howotni op als eerste secretaris van de Tsjecho slowaakse communistische partij. Zyn invloed en populariteit onder de bevolking nemen snel toe. Zijn in de lente van 1968 bekendgemaakt ictieprogramma veroorzaakt een storm van enthousiasme en zyn unieke positie komt dui- delijk tot uiting by de bezoeken' van Tito van Joego-Slavië en Ceaoesescoe van Roemenië op ^9. resp. 15 augustus 1968. Stormachtige ovaties begeleiden gastheer en gast. waar ze zich ook B vertonen. In schrille tegenstelling daarmee staat het bezoek van Ulbricht van de DDR aan Kar- lowi Wari op 12 augustus 1968: de bevolking 0 neemt daar geen enkele notitie van. 8^ 3 Op 21 augustus wordt Doebtsek tezamen met de andere hervormers door de Russische bezet tingstroepen gearresteerd, omdat hy geweigerd heeft op de voorwaarden van de collaborateurs en de Russische leiders in te gaan. Op 22 augus tus wordt hy met de anderen naar Moskou over gebracht. De Russische pers noemt hem een „verrader". In een fabriek buiten Praag wordt in het geheim de 24ste buitengewone partydag geopend: 1095 gedelegeerden herkiezen eenstem mig Doebtsek als partysecretaris. Op 24 augustus wordt Doebtsek. dankzy het dreigement van president Swoboda om zelf moord te plegen, by de onderhandelingen met de Russische leiders betrokken. Tydens zyn ver- blyf in Moskou wordt hij echter doorlopend „be werkt" met folteringen' en slapeloosheid. Op 26 augustus bevestigt een geheime partydag in Slowakije Doebtsek eveneens in zijn functies. Op 27 augustus keert Doebtsek naar Praag te rug en roept in een zeer bewogen toespraak voor radio en televisie het volk op tot rust en disci pline. Vrijwel direct hierna wordt begonnen met de geleidelyke vervanging van de hervormers in de sleutelposities door collaborateurs. Op 31 augustus wordt de toekomstige partyleider Joestaw Hoesak tot lid van het partijpresidium benoemd. De leiding* van de massamedia gaat over in handen van orthodoxen. Een vooreen- suur wordt ingevoerd. Op de plenaire vergade ring van het Centrale Comité van 14 tot 11 no vember 1968 wordt het actieprogramma van de hervormers uit de „Praagse lente" byna geheel geannuleerd. By die gelegenheid wordt de toe komstige premier Loebomir Strougal tot party- leider van Tsjechië benoemd. Doebtsek stelt zich achter al deze maatregelen in de overweging, een volk zodoende voor gevaarlijke emotionele excesssen te behoeden en de Russen ervan te overtuigen, dat de party de situatie weer onder controle heeft. In december begint de stryd om de grote her vormer Smrkowski en om diens functie als par lementsvoorzitter. welke functie Hoesak voor een Slowaak opeist. Deze stryd ontaardt in een krachtmeting tussen liervormers en orthodoxen. Op 8 januari 1969 spreekt Doebtsek voor radio en televisie tot de bevolking en verzoekt haai de kwestie-Smrkowski niet te dramatiseren. Hy verzoekt tevens de metaalvakbond de aange kondigde staking voor Smrkowski achterwege te laten. Smrkowski wordt opgevolgd door Kolotka. De hei-vormers, met de studenten en arbeiders, heb ben daarmee deze stryd verloren. De censuur wordt gestadig verscherpt; in alle organisaties verliezen de progressieve groepen zienderogen terrein'. Doebtsek blijft echter vechten om zyn positie te behouden en althans de ernstige re- pressailles van de kant van de wraakzuchtige orthodoxen tegen de bevolking te voorkomen. Op 5 februari spreekt Doebtsek in het Con grespaleis 1700 officieren toe en zegt, dat de politieke ontwikkeling nu weer in handen van de party is. Op 24 februari spreekt Doebtsek het Volksleger toe en zegt dat de existentie van Tsjecho-Slowakye alleen denkbaar is in het ka der van een nauwe vriendschap ifiet de Sowjet- Unie. Op 17 maart presideert Doebtsek de top conferentie van het Warschaupact in Boedapest en documenteert daarmee voor de hele wereld zyn totale onderwerping aan Breznjew. Tegeüjkertyd worden de aanvallen uit ortho doxe kringen op Doebtsek steeds feller. Op 29 maart wint het Tsjechoslowaakse yshockeyteam in Stockholm met 4-3 van de Russen. In de feestroes wordt het Aeroflotkantoor in Praag vernield. Zeer waarschynlyk is het een provo catie van de orthodoxen geweest. Daarmee is Doebtseks lot bezegeld. Op 3 april spreekt hy. de enige politieke leider die nog genoeg invloed bezit, via radio en televisie tot de bevolking en zegt, dat deze crisis even ernstig is als die op 21 augustus 1968. Maar tegelykertyd oefent, het partypresidium al ernstige kritiek op Doebtsek persoonlyk uit. Op 16 april worden de tien zwaarste collabora teurs officieel gerehabiliteerd, hetgeen gelijk staat aan een openlyke desavouering van Doebt sek. Op 17 april wordt Doebtsek door de ple naire vergadering van het Centrale Comité af gezet als eerste secretaris van de partij. Het partij presidium wordt van alle hervormers ge zuiverd. De reactie van de bevolking is dermate 'heftig, dat Doebtsek als pleister op de wonde op 28 april tot voorzitter van beide kamers van het parlement wordt benoemd, maar op dezelfde dag oefent het partyblad „Roede Prawo" scherpe kritiek op Doebtsek. Hoewel Doebtsek als parlementsvoorzitter ei- genlyk tweede man in de staatshierarchie is. bezoeken Swoboda en de nieuwe party leider Hoesak op 7 mei zonder Doebtsek het Russi sche bezettingsleger ter gelegenheid van de 24ste bevrydingsdag, waaruit blykt dat Doebtsek in feite al van alle macht beroofd is. Gedurende de zomer gaan de zuiveringen verder en wordt de totale uitschakeling van Doebtsek voorbe reid. Op 15 december 1969 wordt Doebtsek tot Tsjechoslo waaks ambassadeur in Ankara be noemd, maar zyn vertrek wordt op het laatste nippertje uitgesteld. Later blijkt, dat de prys /oor dat vertrek moet worden betaald in de vorm van uittreden uit het Centrale Comité. Op de plenaire vergadering van het Centrale Comité van 28 tot 30 januari 1970 wordt Doebt sek uit het Centrale Comité gezet. Begin februari vertrekt hy naar Ankara. De stewardessen, die hem op het vliegveld van Praag bloemen aan bieden. worden op staande voet ontslagen: By aankomst in Ankara brengt Doebtsek nog voor hij zelfs zijn geloofsbrieven aan de president van Turkije heeft overhandigd, een bezoek aan de Russische ambassadeur, hetgeen zyn positie overduidelijk documenteert. On 21 maart 1970 wordt Doebtsek als lid van de Tsjechoslowaakse communistische party ge schorst Meteen daarna wordt de haatcampagne tegen hem verscherpt. Pikante foto's van hem met een bekend zangeres in bed worden in om loop gebracht. Grote ruchtbaarheid wordt er aan opgerolde ..Doebtsek-clubs" gegeven. De druk van de orthodoxe vleugel om met Doebtsek in een monsterproces definitief af te rekenen, wordt steeds sterker Een jaar lang heeft party leider Hoesak zich daartegen met succes verzet. Hoe lang nog? AN SALOMON SON*

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9