3iie gevonden in zee Veel kijkers kopers op de BESCHAMEND EN BEDROEVEND Meer doen in wereld verband en weinig veemarkt Demonstratie ordelijk verlopen OORLOGSDOCUMENTA TIE NU OVER DE IS WROFINA ZIET NIEUÏÏE TIJD AANBREKEN etsontwerp \ringa aanvaardbaar Dr. Drees over relletjes op Dam: datssecretaris over vervuiling: •i ZWARTE PANTERS I RIJ Israël zou l erstandige zwaluwen sr- i Bij herdenking 25-jarig bestaan: Migs gebruiken Noordwijke r na aanrijding overleden nn Politieke partijen sturen brief aan Nixon ^TERDAG 9 MEI 1970 LKD4CB DAGBLA» PAGINA 1 tUSSEL (ANP) In de aan- loudersvergadering van Petro- die gisteren in Brussel soneel universiteiten: ft HAAG (ANP) De tech- en administratieve staf van iderlandse universiteiten, behal- e van de Vrije Universiteit in srdam en van de Rijksuniversi- Groningen, heeft in een brief ninister Veringa en aan de ie Kamerfracties het wetsont- universitaire bestuurshervor- onaanvaardbaar genoemd. ontwerp biedt niet die voor- en die nodig zyn om tot een lijke democratisering van de siteiten en hogescholen te ko- aldus de brief, waarin gesteld dat het om 17.000 niet-weten- jelij ke medewerkers gaat. bezwaren van de raden van de sche en administratieve staf richten zich o.m. tegen de doende aandacht in het ont- iroor de specifieke belangen van idministratief-technisch perso- >ïu de eenheid van het weten- jelijk korps is gehonoreerd de grenslijn tussen weten- >elijk en niet-wetenschappe- ersoneel een zwaarder accent »n". werd gehouden, is meegedeeld dat de groep waarin Petrofina een deel neming heeft van 30 procent, in de Noorse zone van de Noordzee een belangrijke laag olie heeft aange boord. Produktietesten hebben uitge wezen dat het hier gaat om een laag die honderden miljoen tonnen olie bevat. De dikte van de produk- tieve lagen, hun grote produktiviteit en de uitgestrektheid van de struk- tuur hebben aangetoond dat econo mische exploitatie zonder twijfel mo gelijk i& Het belang en de mogelijkheden van deze ontdekking doen een nieu we tijd voor de groep aanbreken. Het is voor de eerste maal dat er olie in de Noordzee gevonden is die economisch winbaar is. De president van de raad van beheer, L. B. Wol- tere, noemde het verder waarschijn lijk dat deze ontdekking gevolgd wordt door vele andere in de streek waardoor men kan hopen dat een niet onbelangrijk deel van de Ero- pese behoefte door deze „politiek veilige" bron kan worden gedekt. DELFT I ANP. ..Het toch eigenlijk beschamend, dat we de be vrijding van ons land niet kunnen vieren op het nationale centrum: de Dam in Amsterdam. Het is bedroe vend. dat, terwijl na de capitulatie va.n Duitsland doden en gewonden op de Dam vielen door geweerschoten van Duitse militairen, het nu, 25 jaar later, mensen uit ons eigen volk zijn, die met relletjes dreigen en een vie ring onmogelijk maken". Dit zei de minister van staat, de 84-jarige dr. W. Drees, in zijn her denkingstoespraak in de aula van de Technische Hogeschool in Delft, waar gisteren de Jubileumbijeenkomst werd gehouden van de „Stichting1 40-45" Zuid-Holland. Honderden oud-illegalen en nabestaanden waren j voor deze herdenkingsbijeenkomst J naar Delft gekomen. i Van de groep die de proefboringen verricht heeft maken, behalve Pe trofina, deel uit Phillips petroleum, Petronord en Agip. De groep is begonnen, aldus de president van de raad van beheer, met diepgaande studies betreffende technische, economische en financië le problemen die zich nu voordoen bij een snelle ontginning van de laag De concessies die de groep heeft in de onmiddellijke nabijheid van de lokatie waar nu boringen zijn verricht, doen hopen op nieuwe ontdekkingen die de reed* ontdekte hoeveelheden van honderden miljoe nen tonnen nog zouden kunnen ver hogen. De president van de raad van be heer heeft er voorts op gewezen dat de vondst ook daarom zo belang rijk is omdat ze een verandering te weeg kan brengen in de situatie dat Europa, dat jaarlijks meer dan 500 miljoen ton olie verbruikt, daarvoor aangewezen blijft op invoer uit ver re landen. De relatieve onzekerheid van de aanvoer van deze belangrij ke grondstof zou nu doorbroken kun nen worden. EVE (ANP) Mede namens neluxlanden heeft het hoofd koninkrijksdelegatie, dr. R. J. ïisinga, in de vergadering van vs reldgezondheidsorganisatie een (le ingediend die versterking e activiteiten op het gebied van >r< ieuhygiene tegen verontreini gt1 an bodem, water en lucht ten e1eeft. loor dr. Kruisinga ingediende vraagt de Wereldgezond- janisatie activiteiten op een punten, onder meer: [stelling van internationaal Ie normen boven welke vervui- lucht, water en bodem in de llende landen niet toegelaten orden tstelling van een meerjaren- mma door de Wereldgezond- ganisatie op het gebie^ van uikers hebben gisteren vóór sterdamse recherche po- h ondernomen het wapen h lee enkele dagen geleden ord op de Marokkaan Ah- Ben Alaoui werd gepleegd den. Dat gebeurde in het achter de steeg toaar de tr woensdag werd gevonden. milieuhygiëne die op de eerstvolgen de bijeenkomst van de wereldgezond- heidsvergadering moet worden voor gelegd en door haar bekrachtigd. 3. Bevordering van het onderzoek naar de invloed van giftige stoffen op de gezondheid van de mens en de gezondheid van de omgeving. 4. Tot standbrengen van internatio naal vastgestelde methoden voor de meting van vervuilende en giftige stoffen in de omgeving van de mens en in het natuurlijke milieu. 5. De bevordering van de spoedige totstandkoming van een wereldwijd registratie- en bewakingssysteem van de omgeving van de mens op ver vuilende en giftige stoffen in diens omgeving, met inschakeling van de nationaal op dit gebied werkzame laboratoria. 6. De krachtige bevordering van 'het tot standbrengen van internationale regelen op het gebied van de milieu- hygiene. Dr. Kruisinga stelde dat zeker vanuit het gezichtspunt van de kleinere landen er geen hoop kan bestaan op effectieve bestrijding van de vervuiling van het milieu, indien hiertoe niet in internationaal kader maatregelen worden getroffen. Dr. Drees noemde in zijn toe spraak de periode 1940-1945 een „le vend verleden", omdat ze zich voort zet in het werk van de stichting. De minister van staat is het oudste lid van de zogenaamde ..grote advies commissie", welke destijds de stoot heeft gegeven tot het oprichten van de stichting. „De betekenis van de bevrijding, die helaas door sommigen onder ons zo slecht wordt verstaan, ligt vooral in het feit. dat ze de afsluiting was van een tijd waarin de kern van ons volk zich krachtig te weer stelde te gen een bezettende macht, die uit was op dwingelandij gelijkschakeling en rassenvervolging. Tegelijk is de naam van de stichting in 'wezen een tragiek van het verzet. De naam zou oorspronkelijk „Stichting 40-44" zijn, omdat de snelle opmars der geallieer den da hoop deed ontstaan, dat we al in 1944 bevrijd zouden zijn. Over het werk van de stichting zei dr. Drees: „Er is door vrijwilli gers in de loop der jaren voortref felijk werk gedaan, maar ik hoop, dat ons volk nog eens algemener dan tot op heden zal begrijpen, wat verzet en bevrijding betekenen. Zij die op relletjes belust zijn. staan wel ver af van het manifest van het voormalig verzet, dat het herstel van de rechts orde wenste. Die democratische rechtsorde houdt namelijk niet het recht in, dat men de onbeperkte vrijheid van een ander aan kan tas ten", aldus dr. Drees. 1* Koning Constantijn van Grie kenland arriveerde gisteren met koningin Annemarie op Schiphol. Hij is hier om het congres van het I Internationaal Olympisch Comité bij te wonen. LEIDEN Op de gisteren gehouden veemarkt ontbrak het niet aan belangsteling. Het zomerse weer en de extra vrije dagen bracht veel kijklustig publiek naar de markt. Op de boerderij is de grote schoonmaak begonnen waardoor een enorme uitstoot. De aanvoeren waren dan ook goed met een overbezetting in de afdeling runderen, zoals deze nog nooit tevoren is geweest. Toch waren er naar verhouding niet veel kopers. Door de feestdagen is de marktkalender enigszins ver stoord. Hoewel we van een goede drukke voorjaarsmarkt konden spreken was het algemeen beeld van de handel toch maar matig. De pry zen bleven echter wel goed staande. De totaal aanvoer bedroeg 2608 dieren. In de sector melkvee een vry nor male aanvoer. In de handel echter nog weinig verandering: rustig, maar wel goed prijshoudend. In de sector vare koeien een enorm grote aanvoer van welde vee. Door het mooie weer van de paar laatste dagen is de ontruiming van de stal len eindelijk goed op gang gekomen, i Het aanbod was daardoor wel te groot voor de vraag, waardoor de i handel het kalm af deed. Alleen de le kwaliteiten gaven een redelyk prijshoudende handel te zien. maar Notering: melk- en kalf koeien van f975,— tot f1350.— en f 1675.— Vare koeien van f 650,tot f 950,en f 1250. en f 1650.—. Ook in de afdeling Jongvee een goede aanvoer, maar ook weinig be langstelling. De handel deed het dan ook maar matig. Notering: Pinkstieren van f 600,— tot f950.—. Fokstieren van f 900,— tot f 1350,—. Pinken van f 550,tot f 675,— en f 875.—. In de afdeling vette koeien was de aanvoer niet zo groot en zelfs iets minder dan vorige week. Vooral in deze sector misten we als gevolg van de verzette markten en kele grote inkopers. Het liep daarom niet zo vlot met de handel. Toch wer Ook gisteren nog weer een grote aanvoer van late overhouders wolvee. Ook was de aanvoer van vette scha pen weer ruimer. Over het geheel genomen toch nog wel een vrij goede handel, die door het ruimere aanbod wel minder vlug verliep. Aan de pry- zen viel echter niet veel te tornen. Voor de weidery en de eerste aange boden weidelammeren bestond nog niet veel animo. Notering: vette schapen van f 120 tot f 130 en f 145 Vette lammeren van f 135 tot f 165 en f 190. Fokschapen met 1 lam van f 175 tot f200. Fokschapen met 2 lammeren van f 250 tot f 290. Varkens deze liep voor de mindere soorten den de goede beesten vlug verkocht, zeer kalm af met knap lagere pryzen. maar liep het voor de rest redelyk tot matig af. De pryzen handhaafden zich wel. Notering per kg. geslacht gewicht: tot van MARTIGNY 'AP) Men heeft. - kunnen vaststellen, dat zwaluwen ren aangevoerd werden vlug ver- op weg van Italië naar Zwitser- I land gebruik maken van de zes J kilometer lange autoweg door de St. Bernard. Dat scheelt een hoop tijd en moeite. Voor de tunnel er ivas moesten de vogels over de 2500 meter hoge Alpen heentrek ken. In de afdeling varkens voor fok- en mesterfj weer een behoorlijke aan voer en. in verband met het seizoen, ook weer iets meer belangstelling. De handel deed het redelijk met staande pryzen. Notering: drachtige zeugen van f550 tot f650 en f675 Schrammen van f 125 tot f 135 en f145 Biggen van f 102 tot f 108 en f 112. Door de feestdagen was de handel in slachtvarkens deze week een beetje onoverzichtelijk. Het aanbod was vrij groot, dat mede door tijdnood met moeite opgevangen kon worden. De prijzen kwamen echter wel tot staan. Pryzen per kg. levend gewicht: lichte slachtvarkens v. f 2.58 tot f 2.60. Lichte slachtzeugen van f2 tot f 2.05 In de afdeling geiten weer een ook goed. maar liep als gevolg van het ruime aanbod wel rustig af. Notering: van f30 tot f75 en f90 tot f105. vette koeien le soorten van f 5, f 5.10 en f 5,40. Vette koeien 2e en 3e soorten f3.70 tot f4.40 en f4.80 Slachtstieren van f 4.75 tot f 5.—. Worstkoeien van f 3.70 tot f 3.90, kocht met iets stijvere pryzen Notering per kg. levend gewicht: van f 3,80 tot f 4,— en f 4,25. CHICAGO (Reuter) Gisteren zijn in Chicago alle beschuldigingen ingetrokken tegen zeven Zwarte Pantere, die vijf maanden geleden een inval van de politie in een huis overleefden. Bij de actie van des tijds werden de panterleiders Fred Hampton en Mark Clark gedood. Volgens medestanders gebeurde dat terwijl ze in bed lagen. De zeven beklaagden werden door een „grand jury" in staat van beschuldiging ge steld wegens poging tot moord, ern stige mishandeling en onwettig ge bruik en bezit van wapens. Officier van justitie Hanra- han noemde als voornaamste reden voor de intrekking van de beschul digingen. het herroepen door het po- litielaboratorium van een eerdere mededeling volgens welke twee lege patroonhulzen in het huis aan getroffen afkomstig waren uit een geweer van een der Panters. De politie had het huis pas na een week afgesloten, in welke periode het druk bezocht was door nieuwsgieri gen. Lammerenmarkten LEIDEN De zes grote lamme renmarkten die Leiden per jaar bij zonder interesseren, zijn vastgesteld op de volgende vry dagen: 22 en 29 mei, 5. 12, 19 en 26 juni. Belang hebbenden kunnen nadere informa ties krijgen by de Leidse veemarkt- dienst. NEW YORK «Reuter) In een gisteren gepubliceerd rapport van de VN-organisatie die toezicht moet j houden op de naleving van het be stand in het Midden-Oosten, wordt gezegd dat Israël in de Sowjet-Unie gebouwde Migs-17 gebruikt by ope raties tegen Syrië. Waarnemers van de VN hadden woensdagmorgen „drie Migs-17 met Israëlische kentekens" gezien. Een Israëlische militaire woord voerder ontkende dat Israël deze Migs gebruikt. De Israëlische lucht macht vliegt met geen enkele Mig, zo zei hy. NOORDWIJK In de loop van AMSTERDAM <GPD> Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen- vrydag is ln een Leids ziekenhuis de tatie in Amsterdam heeft zijn lang- 84-jarige D Bedyn uit Noordwyk iste gehad. De directeur, prof. aan de op Hemelvaartsdag bij eendr- L- de Jong- Het dat gistermiddag verkeersongeval in zijn woonplaats weten bij de herdenking van het 25- opgelopen verwondingen overleden. Jarig bestaan van het instituut. De bejaarde man was toen hy te ..Oorlogsdocumentatie" werd in het voet een straat overstak geschept I leven geroepen op 8 mei 1945 door door een personenauto en tegen het i de pas in zijn functie herstelde se- wegdek gesmakt. cretaris-generaal van het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen. prof. J. van Poelje. Hij kondigde de instelling van het in stituut af met machtiging van het college van vertrouwensmannen. Een jaar of drie latei- dreigde weer de opheffing van het instituut, maar het werd gered door het Nationaal Steunfonds uit de bezettingsjaren. Toen het in 1963 weer op de norma- AMSTERDAM (GPD) Een ster ke politiemacht stelde zich gister-1 avond als een schild op voor het consulaat-generaal van de Verenig de Staten aan het Museumplein in Amsterdam. Zo'n vijftienhonderd jongelui trokken naar het gebouw op om te protesteren tegen Amerika's oorlogsactiviteiten. Rond midder nacht was iedereen weer vertrokken, er was geen klap gevallen. Spandoeken werden meegedra gen waarin de terugtrekking van de I Amerikanen uit Indo-China, uit Vietnam en uit Cambodja werd ge- eist. President Nixon werd voor moordenaar uitgemaakt. Van de Ne derlandse premier De Jong riep men uit dat hij met zijn begrip voor het Amerikaanse optreden alleen sprak namens zyn duikbootbemanning. Een spandoek verkondigde dat „hun bloed het westen rood zal maken' Er werd luid van de afkeuring je- j gens het Amerikaanse ingrijpen in Zuidoost-Azië blijk gegeven De op- tocht verliep niettemin zonder inci- denten. Tot de betoging was opgeroepen j door het communistische Algemeen Nederlands Jeugdverbond, de Alge mene Studentenvereniging Amster dam, de Federatie Jongerengroepen in de Partij van de Arbeid, de Ka tholieke Werkende Jeugd en de So cialistische jeugd. Brief Na een slottoespraak begaven vele honderden zich in groepen naar het consulaat aan het Museumplein. Dat Was al geruime tijd van te voren omringd door tientallen met helm. rieten schilden en lange gummi latten uitgeruste politie-agen- ten. Handenklappend, schreeuwend, roepend, fluitend en zingend stelden zich de jongelui tegenover de politie op. Deze liet zich door een enkele fietsbel nog niet uit haar tent lok ken. De voorzitters van de PvdA. PSP en de PPR, de heren Vondeling, Burggraaf en Jurgens en vice-voor zitter Jongendijk van D'66 hebben gisteren op de Amerikaanse ambas sade in Den Haag een aan president Nixon persoonlijk gerichte brief overhandigd. In de brief die in ontvangst werd genomen door de ambassaderaad Sohm, vragen de vier partijbesturen met klem om: onmiddellijke terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Cambodja, geen hervatting van de bombarde menten op Noord-Vietnam, een ver snelde terugtrekking van de stryd- krachten van de VS uit Indo- China en actieve medewerking van de Amerikaanse regering aan een in ternationale conferentie tot regehng van de conflicten in Indo-China. In hun brief stellen de vier par tijbesturen dat de jongste besluiten van de regering Nixon om opnieuw Noord-Vietnam te bombarderen en Amerikaanse troepen ook op Cam- bodjaans grondgebied in te zet ten in lijnrechte tegenstelling zijn met de recente rede van de Ameri kaanse president waarin hy aan kondigde dat de Verenigde Staten 150.000 man uit Vietnam zouden te rugtrekken. waarna aldus het schrij ven, de algemene verwachting was dat de Amerikaanse regering een vreedzame oplossing van het conflict m Indo-China wilde nastreven. le rijksbegroting kwam te staan, was het voortbestaan van ..oorlogsdocu mentatie" verzekerd. „Maar het instituut is met zijn werk over de helft, misschien al ruim over de helft", zei prof. dr, De Jong gisteren. „De vijftig jaar ha len we niet en willen we ook niet halen. Wij willen slechts één ding: ons werk af maken" Hij besloot: „Al les wat wy hebben gepubliceerd is slechts een bijdrage tot de publieke discussie die het wezenskenmerk van onze democratie is", waarbij hy pleit te voor een kritische begeleiding van het werk. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie is in zyn 25 Jaar van zijn bestaan gekomen tot een verzame ling die thans twee en een halve ki lometer kastplank beslaat. De lijs ten waarop vermeld staa twat er zo al tc vinden is. tellen meer dan vijftien duizend bladzijden met een trefwoor denregister waarin meer dan elfdui zend begrippen zijn opgenomen. Prof. dr jhr. P. J. van Winter, de voorzitter van het instituutsbestuur. bestreed gisteren de aanvallen die zijn gemaakt op de geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog die prof. De Jong aan het schrijven is. „Inder daad is het gevaar voor misbruik bij officiële geschiedschrijving (in op dracht van de overheid) niet denk beeldig. Bedacht moet echter wor den". aldus prof. Van Winter, „dat het grote boek niet geschreven had en verder zal kunnen worden als het nu ten dienste staande apparaat had ontbroken of als het onmogelijk was geweest, een schrijver daarvoor grotendeels vrij te maken".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7