„Iedereen kent C en A; maar wat betekent nu B en W?" Leids verzoek om extra rijkssteun is afgewezen Over bestemming in binnenstad gesproken Gesprek met mr. Lelieveldt van bureau voorlichting Discussiegroep vraagt: Oud-Leiden wil meewerken aan een adviesraad F1500,- uit tas gestolen Tijdens ziekenbezoek GESLAAGD Programma van Schut in Leiden Partijleider PvdA op bijeenkomst: Zuidamerikanen op Leidse veemarkt Timmerman roofde damestasjes 2ATERDAG 9 MEI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (door een stadsredaoteur) LEIDEN Onlangs sprak een Leidenaar over het stadhuis in de Breestraat als over „dat marmeren paleis". Wat grimmig gezegd mischien, maar velen moet deze uitdrukking toch uit het hart zijn gegrepen. Er zit iets in van een machteloosheids- gevoel, waarmee je als enkel mens tegen dat onoverzichtelijke ambtenarenapparaat staat aan te kijken. Op het stadhuis voelt men dat zelf ook aan. Daarom werd er zes jaar geleden een „bureau voorlichting" in het leven geroepen om de burger de weg te wijzen in het doolhof van instanties, gemeentelijke verordeningen en commissies. Jonge kiezers niet zijn opgekomen. Voor mij is er maar één conclusie: begin met de maatschaippijvorming al op de lagere school". Na deze lange tirade kost het even moeite om over te stappen naar het onderwerp „gemeentelijke voorlich ting", waarvoor we tenslotte diit praatje met de heer Lelieveldt aan knoopten. Voorlichten is geen kwes tie van conformeren, wijst de heer Lelieveldit van de hand. Er wordt wel van je verwacht dat je een ge meentelijk standpunt of je het daar nou mee eens bent of niet goed weet uit te dragen. De twee voorlichters die in dienst van de gemeente Leiden zijn (een versterking van dit koppel hangt in de lucht, is althans een vrome wens van de heer Lelieveldt) hebben in de eerste plaats tot taajk, om de pers van het doen en laten van de ge meente op de hoogte te houden. Een redacteur die iets wil weten over een gemeentelijk onderwerp, vindt (net als ieder ander trouwens) verscho len onder telefoonnummer 45344, toestel 224 of 321, één van de heren voorlichters, die hem binnen de kortste keren de gevraagde informa tie toespeelt. In die zes jaar hebben de gemeen telijke voorlichters het werk onder hun handen zien groeien. Zelf vin den zij het „lapwerk" waar ze mee bezig zijn. Je kunt de weg wel wij zen, zeggen zij, maar het gros van de mensen heeft er geen flauw be nul van hoe een stad nou eigenlijk wordt bestuurd. „C en A kent ieder een", aldus ma*. Jan Lelieveldt van bureau voorlichting, „maar vraag eens aan de man in de straat wat B en W betekent?" „Op school krijgt de jeugd sexuele opvoeding, verkeerslessen, ze leren hoe ze hun tanden moeten poetsen. Zelfs zijn er figuren die het schaken op school verplicht willen stellen. Maai* de haren rijzen je te berge, als je ziet hoe volkomen onwetend we naar de stembus gaan. We erkennen trouwens dat we boter op het hoofd hebben, want waarvoor moeten we anders aan 21-jarigen een boekje over burgerzin verstrekken?" Eigszins verontwaardigd gaat de heer Lelieveldt op dit stokpaardje van hem verder: „Dat moet de men sen nu allemaal worden geleerd als ze naar de stembus gaan. Op school wordt het ze niet bijgebracht tenzij het een privé hobby van de onder wijzer is. Ik vind het niet belangrijk dat er aardappels in Sappemeer worden verbouwd. Belangrijker is, dat ze aan het eind van de zesde klas la gere school weten, dat er in Den Haag een Tweede Kamer is geves tigd". Vies woord Waarom staat dat dan nog steeds niet op het lesrooster van de lagere school? „Omdat politiek een vies woord is", constateert de heer Le lieveldt. „Maai- noem het dan voor mijn part „maatschappijvorming". Wat ik zo graag zou willen zien is. dat het vak „maatschappijvorming" a>ls verplicht eindexamenvak in de mammoetwet wordt opgenomen. We zitten nu met een krom ge groeide mentaliteit. Probeer maar eens een Nederlandse jongen van 14 jaar iets uit te leggen over de werkzaamheden van een gemeente bestuur. En moet je dan Ameri kaanse knapen van die leeftijd heb ben, die hier af en toe op excursie komen. Die stellen soms vragen waarop je nog wel eens met je mond vol tanden staat". Hij vervolgt: „We sturen onze jonge kiezers onvoorbereid naar de stembus. Dat is net, alsof je iemand vaai 21 jaar die nog noodt op straat is geweest, het verkeer in zou stu ren. Dan zul je zien, dat-ie veron gelukt. De enquêtes die na de Sta- ten-veikiezingen zijn gehouden, heb ben dan ook uitgewezen dat juist de LEIDEN Een groep van 25 Lei- denaren, die op uitnodiging van Ex perimenteel Kerkewerk een bijeen komst over de woningnood in Leiden bijwoonden, hebben een brief opge steld, waarin ze eisen dat: het tempo waarin nieuwe wo ningen worden gebouwd maximaal wordt opgevoerd, opdat Jaarlijks ten minste duizend woningen in Leiden worden gebouwd; in de Mereniwijk alleen diè wo ningzoekenden kunnen gaan wonen, die economisch aan Leiden zijn ge bonden: op het ogenblik ontbreekt de garantie dat dit zal gebeuren te enen male; LEIDEN —Een 44-jarige inwoon ster van Hillegom heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van vermis sing van f 1485. De Hillegomse miste het geld uit haar tas. die zij don derdagmiddag tijdens het bezoekuur ln het Academisch Ziekenhuis in een nis had neergezet. Van het zieken bezoek in Hillegom teruggekeerd kwam de wouw tot de ontdekking, dat ze haar tas met geld was verge ten. De tas is later op een toolet in het ziekenhuis teruggevonden, het geld bleek echter te zijn verdwenen. Bekende weg Bureau voorlichting van het Leddse stadhuis verzorgt ook rechtstreeks voorlichting aan de bevolking. Voor beelden daarvan zijn de begrotings krant, de Mereniwykkrant. een boekje voor bejaarden en het onlangs ook hiuis-aan-huiis verspreide blad „Af valzak (ik) en". De weg naar bureau voorlichting (ibordies aan de achterkant van het stadhuis op, eerste deur links) is langzamerhand bekend geworden, ge looft de heer Lelieveldt. Gelukig vindt hij, want: „Hoe meer de men sen denken: het stadhuis is mijn huls, des te beter functioneert de democratie". LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit zijn geslaagd: doet. ex. rech ten (vrije studier.). Mej. B. M. C. Munting (Leiden) Arts examen R. S. G. M. Bots (Leiden), J. van Gijn (Leiden), D. Maor (Leiden), P. A. M. Massizzo (Hoofddorp). Voor het apothekersexamen zijn geslaagd: T. J. H. Exler, Schevenin- gen, B. Glaubitz, Leiden, F. Hes van Zweden, Leiden, L. A. P. de Kind, Leiderdorp, Y. P. Khi, Leiden, R. Rijken, Rijsoord, C. P. Scholten, Lei den. F. A. Stek Leiden, R. M. J. Wei- se, Katwijk aan Zee, mej. S. K. 'Wes tenberg, Leiden. Mr. Jan Lelieveldt van bu reau voorlichting, hier een bezoe ker de weg in Leiden wijzend: maatschappijvorming op school. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Bij zijn bezoek aan Leiden op 12 mei, zal minister Schut (Volkshuisvesting) met een vijftal hoofdambtenaren van zijn departe ment in een onderhoud van ander half uur, met het college van B. en W. de specifiek Leides problemen bespreken. De minister komt om ongeveer elf uur in Leiden aan. Na de lunch volgt een korte wan deling door De Camp, een monu mentaal. doch ernstig vervallen deel van de binnenstad. Hierna staat een bustocht door de stad op het pro gramma, voornamelijk dcor de grote saneringsbuurten. Omstreeks vier uur zal minis ter Schut in de Broek- en Simontjes- polder de eerste paal slaan voor het uitbreidingsplan Merenwjjk, dat aan ca. 20 000 personen in ongeveer 6.000 woningen huisvesting moet gaan bieden. LEIDEN Hoewel daar officieel nog niets van bekend is, heeft de partijleider van de Leidse PvdA, de journalist Theo Dirks, „ernstige re den" om aan te nemen dat Leiden géén extra bijdrage uit de rijksschat kist krijgt, waarom is gevraagd ter leniging van het miljoenentekort op de gemeente-begroting. De afwijzing vervult hem met zorg voor de toe komst. Het zal betekenen, zo zei hij, dat Leiden onder curatele van het rijk komt te staan. De heer Dirks vertelde dit gister avond in Den Buroht, waai-het Leids Progressief Akkoord verzamelnaam voor PvdA, PSP. D'66 en PPR een verkiezingsbijeenkomst had belegd. I van, een debat met hem te ontlopen. Heel de „linkse inteelt van Leiden" De PSP-er daagde de heer Kret in was er, zoals iemand het uitdrukte. het openbaar uit tot een debat, te meijer voor de tweede keer deze week (de eerste maal bij een „alternatieve" herdenking van de bevrijding) be zorgd constateerde. Als een groep die de bevolking op de been wil brengen tegen de rege ring, als het rijk er niet voor zorgt dat er genoeg geld naar Leiden stroomt, is het ons mislukt „de mas sa" aan te trekken, zei hy. Volgens hem hebben de kiezers al te lang mooie praatjes van politici gehoord om zich nog langer in de luren te laten leggen. Het vertrouwen moet worden herwonnen. Herman Amptmeyer beschuldigde de heer Kret (prot.-chr. groep) er Naast de lystaanvoerders van de vier partyen spraken bovendien de heren André van der Louw, hoofdbestuurs lid van de PvdA, Erik Jurgens, lan- delyk partyleider PPR en mej. Nel Barendregit, die Lid van de Tweede Kamer is voor de PvdA. Wie in grote getalen weg waren gebleven, dat waren de kiezers. Een verschynsel dat de PSP-er Ampt- houden vóór de gemeenteraadsverkie zing op 3 juni, André van der Louw was van me ning, dat een progressieve combina tie als in Leiden tot stand is geko men, een stuk duidelykheid kan scheppen in de gemeentepolitiek. De belangen worden nu scherper dan by een „collegiaal gemeentebestuur", waar niemand weet wie wét heeft ingebracht tegenover elkaar gezet. Erik Jurgens zei in zyn inleiding: „De mensen komen niet meer op ver gaderingen als deze, maar wel zie je ze by buitenparlementaire acties". De heer Jurgens vond, dat het progres sief akkoord inspiratie moet putten uit dit soort acties. Politici kun je aardig beoordelen naar de manier waarop ze tegenover buitenparlemen taire acties staan. André van der Louw voegde nader hand toe, dat parlementaire actie de buitenparlementaire acties moet ver stevigen, „anders hys je 't niet". Hy wees op de 800.000 handtekeningen die indertyd zyn verzameld, om by de minister aan te dringen op klei nere schoolklassen. Het heeft weinig uitgehaald. De heer Jurgens vond dat, buiten parlementaire acties als de Vietnam- betogingen van drie jaar geleden en ten behoeve van de bitter nood- zakelyke oplossing van de woning nood, in de Merenwyk een indivi dueel voldoende huursubsidie zal worden toegekend. Deze brief die oa. is ondertekend door PvdA-iysttrekster mevrouw C. A. Kerling-Simons —is gestuurd aan minister Schut, de Leddse ge meenteraad, de plaatselyke politieke partyen, de Tweede Kamer en de woningbouwverenigingen in Leiden. LEIDEN Een groot aantal land- bouw-attachés uit Zuidamerikaanse landen zal onder leiding van de Amerikaanse ambassade op vrydag 15 mei de Leidse veemarkt bezoe ken. Het gezelschap is op werkbe zoek in Nederland, om kennis te ne men van de Nederlandse agrarische omstandigheden. LEIDEN Een 24-jarige timmer man uit Leiden had een merkwaar dige manier om zyn narigheden af te reageren; hy ging op tasjesroof. Op de Rynsburgerweg, aan de Nieu we Ryn, in Katwyk, passeerde hy op zyn bromfiets voetgangsters en zag kans in het voorby ryden de hand tasjes mee te pikken. Het geld haalde hy uit de tasjes, die hy daarna wegwierp. Verdachte „verklaarde", dat hy thuis zoveel moeilykheden had. „Een vreemde reactie" aldus de rechter. Toen verdachte bezig was in te bre ken in een consumptietent, werd hy betrapt. Dat bracht alle overige ge beurtenissen aan het licht. De timmerman bleek nog nooit met de politie in aanraking te zyn ge weest. Daarin zag de officier wel aan leiding om eerst een rapport over verdachte in te winnen, alvorens een straf op te leggen. De rechter deelde dit standpunt en hield de verdere be handeling van de zaak aan. tegenwoordig het kraken van leeg staande huizen, werkelyk de aan dacht vestigen op een wantoestand. Hy meende, dat ze ook effect sor teren. Als bewys daarvoor las hy de brief voor, die hy met enkele andere politici die middag by de Ameri kaanse ambassade had afgeleverd (zie elders in deze krant). Hy kwam er rond voor uit, dat de inhoud daar van drie jaar geleden nog onmogelyk zou zyn geweest. De aanwezigen in Den Burcht be sloten op initiatief van de heer Sche pel (PPR) een Leids telegram naar de Amerikaanse ambassade te zen den, waarin men zich eens verklaarde met de inhoud van de gisteren afge geven brief. Bovendien droeg ieder een één gulden af voor het Medisch Comité Vietnam. LEIDEN Twee reacties vanaaag in „Binnenstad onder de loep", één van de vereniging Oud-Leiden en één van de heer J. W. F. de Groot van de Oude Vest, die zich met vrienden heeft beraden over een andere be stemming van de Waag en van de toren Oostenryk Deze lezer schryft: Men maakte my attent op de functie, die de oude Waag. in Hoorn heeft gekregen. Op de begane grond heeft men een ver zameling antiek byeengebracht, die voornamelyk verband houdt met het marktwezen. Op de verdieping is een restaurant ingericht, dat veel toeris ten trekt. De Leidse Waag zou mis schien ook in een lacune kunnen voorzien. Ook voor tentoonstellingen lUkt het gebouw my geschikt. De toren Oostenryk zou een depen dance van het WV-kantoor kunnen Worden voor de toeristen, die vanaf Voorschoten Leiden binnenrijden. Of is het iets voor de ANWB? Met tl- buizen kan men een goede, niet-sto rende verlichting krygen. Tot zover de brief. Mynerzyds de opmerking, dat de Waag in Gouda ook een bouwwerk van Pieter Post beneden wordt gebruikt als kaas waag en op de verdieping als VVV- centrum, waar de gehele week en spe ciaal op marktdag een film wordt vertoond over het kaasmaken. Over bestemming gesproken, de fo tograaf was op de stadhuistoren en nam van dit punt de Burcht in de zoeker met het bygaande resultaat. Eigenlyk gek, dat we in Leiden zo weinig met de Burcht doen. Het zou met een aantrekkelyke bestemming toch een trekpleister van het eerste plan kunnen worden. (Foto LD/Holvast). De eerste reatie op de twee nota's ovr een adviesraad voor de binnenstad is er. Naar aanleiding van de publicaties hier over in „Binnenstad onder de loep" heeft de vereniging Oud- Leiden een schrijven gericht aan de voorzitter van de Leidse gemeenteraad, dat als volgt luidt: Gemeenteraad en gemeentebestuur van Leiden zullen onge twijfeld met voldoening vastgesteld hebben, dat vanuit de burgerij kennelijk meegedacht wordt inzake de problematiek van de binnenstad. Kort achter elkaar wilden twee Leidse groeperingen getuigen van hun burgerzinDe adviesraad, waarvoor zowel Leefbaar Leiden als het bredere front van belanghebbenden en belangstellenden, vertegenwoordigd door zgn. „werkgroep" pleitten, kan een hoogst nuttige aan gelegenheid zijn. De huidige ontwikkeling van maatschappij en stad dwingt op korte termijn tot een reeks maatregelen van zeer ingrij pende aard. Dat men daarbij moet ontzien, wat ontzien kan worden, spreekt voor zich. De complexiteit van de problemen, waarvoor de stadsbestuurders zich gesteld zien. de tegenstrij digheid van de daarbij in het geding zijnde belangen, eisen van hen voor alles omzichtigheid en overleg, hetgeen nood- zakelijkenvijs strijdig is met de behoefte aan snellere besluit vorming, die de moderne maatschappij evenzeer verlangt. In deze situatie biedt een raad voor de binnenstad de mo gelijkheid, dat voorafgaande aan de besluiten van de ge- meenteraad, de meningen en zienswijze van de verschillende groeperingen, die belang stellen in de binnenstad, op korte termijn vernomen kan worden: de al dan niet verdeelde me ningen van de direct betrokkenen is binnen handbereik. Tevens zou in de adviesraad voor de binnenstad een vruchtbare gedachtenivisseling kunnen ontstaan tussen de verschillende vertegenwoordigersof onderling begrip ge wekt kunnen worden. In deze gedachtenivisseling zal de stem van de vereniging Oud-Leiden niet mogen ontbreken. Indachtig haar begin selen zal zij in samenwerking met landelijke organisaties ijveren voor het behoud van schoonheid en karakter van de Leidse binnenstad, zal zij zich met alle kracht verzetten te gen besluiten, die een ontwikkeling van eeuwen al te dras tisch afbreken, tegen maatregelen, die een volgende genera tie wellicht als onnodig, doch onherstelbaar zal veroordelen, en betreuren. De oprichting van een adviesraad voor de binnenstad, zoals voorgesteld door de „werkgroep", wordt van harte toege juicht. De vereniging Oud-Leiden zal als vertegenwoordigster van een grote groep belangstellenden en direct betrokkenen haar daadwerkelijke medeiverking aan de activiteiten van de adviesraad zeker niet onthouden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3