rry ry 1 1 Uw Leidsch Dagblad 1 wee Russische diplomaten mee op vakantie uitgewezen na spionage Kamer ziet niets in voortzetting haardenfabriek Bergen op Zoom Auto-ongeluk bracht zaak aan het licht 2 Dader moord in Amsterdam aangehouden Meubelfabriek door brand verwoest frico HUISARTSEN KIND IN LAVET VERWACHTEN1 VERDRONKEN MINDER ANIMO VOOR BEROEP Oplichting per kettingbrief JUTTE IN HONGERSTAKING VOOR PALEIS SOESTDIJK V de elitepruik voor modieus Nederland! Zondag 10 mei MOEDER- DAG VRUDAG 8 MEI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADTERTömE DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering heeft ivoensdag twee Russische diplomaten uitgewezen wegens hilitaire spionage. Het zijn de tweede secretaris van de Russische ambassade Boris Netrebski en zijn medewerker S. Sjarovatow. De spionage kwam aan het licht toen de luto van het tweetal op 19 februari j.l. slipte in de Haar- emmermeerpolder en in een sloot terecht kwam. De twee Russen zijn bij dit on- eluk nauwelijks aan de dood ïitkomen. Toen hun wagen, kort a het ongeluk, werd opgetakeld, pnd men daarin genoeg bezwa- Mid materiaal. Er was onder leer een kaart bij van Nederland 'aarop een aantal geheime mili- i-ire objecten was aangetekend. ADVERTENTIE PS (Pruik Speciaal) is de kwaliteitspruik van 100% écht haar, die iedere Vrouw nog mooier maakt. En interessanterKleur-en was echt. Verven, watergolven, permanentenu doet maar. Keus uit vele modellen, in maar liefst 24 kleuren On gelooflijk laaggeprijsdimi tatiepruiken kosten vaak méér. Andere modellen Audrey 49,95 Gina 89,95 Marina 69,95 Lolita 119,95 Uwaltijd-klare tweede kapsel Dm 'pst' tegen te zeggen Uitsluitend verkrijgbaar bij onder staande, deskundige PS-agentes Bel voor'nafspraak;óók 's avonds ïnin 't weekend. LEIDEN: Mevrouw Pakaan, woonboot Mirabella, Galge water t.o. no. 16, tel. 01710— 40092; LEIDERDORP: Mevr. Ro- heijn, Anna van Burenstraat 21, tel. 01710—24258. BOSKOOP: mevr. Merbis, P. v. d. Oudestraat 40, tel. 01717 —3398; ZOETERMEER: Mevr. van i Dijk, Karei Doormanlaan 217 tel. 01790—6114. HAZERSWOUDE: Mevrouw Beijnders, Alb. Verweystr. 6. i «Rijndijk) tel. 01714—2593. Het was door dit toeval, dat de Nederlandse autoriteiten formeel konden aantonen, dat de diplomaten Netrebski en Sjarovatow militaire in lichtingen over ons land aan Moskou hebben doorgegeven. Van Nederland se zijde was men er overigens al langere tijd mee bekend, dat de twee diplomaten grote belangstelling had den voor militaire objecten in ons land. Hun diplomatieke status be moeilijkte echter hun ontmaskering. Plattegrond ren, terwijl hij bovendien ontkende dat hiervoor enige grond zou kunnen bestaan. Hij merkte verder op, dat deze af faire de wederzijdse betrekkingen tussen Nederland en Rusland niet gunstig zal beïnvloeden. Of de Rus sische ambassadeur zal protesteren tegen de uitwijzing van de beide di plomaten kon de heer Netrebski noch ontkennen noch bevestigen. Hij zij ervan overtuigd te zijn, dat ADVERTENTIE De tweede secretaris van de am bassade Boris Netrebski verklaarde dat, zoals hij ook aan de politie had meegedeeld, slechts de plattegron den van de steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en een autorou tekaart van Nederland in zijn auto hadden gelegen. Deze kaarten zou hij gekocht hebben in een Haagse boek en tijdschriftenhandel. Secr. Netreb ski vond, dat het rijkelijk laat was om nu met een uitwijzing te reage- VENLO (ANP) —Tijdens een con trol e aan de Keulse barrière in Ven- lo hebben leden van de Kon. Mare chaussee van de brigade Venlo woensdagmiddag de 21-jarige staten loze Milan F aangehouden. De offi cier van Justitie in Amsterdam had zijn opsporing verzocht in verband met een schietpartij ,die maandag nacht in een woonboot in Amster dam plaatsvond en waarbij de 21- jarige Duitser Karl Rosemann om 't leven kwam. De gezochte werd aan de grensover gang naar Duitsland in een auto, waarin hij liftend een plaats had ge kregen, aangetroffen. Wapens wer den niet op hem gevonden, terwijl hij ook niet in het bezit was van papie ren. Hij beantwoordde echter volkomen aan het verspreide signalement. Ook de door hem opgegeven naam klopte met die van de gezochte. De man is door de parketpolitie van Amsterdam opgehaald om naar de hoofdstad overgebracht en verhoord te worden. TERWOLDE, «ANP» In de nacht van woensdag op donderdag heeft brand gewoed in een meubel fabriek in Terwolde. De schade be draagt ruim twee miljoen gulden. Het bedrijf „Stokkink's meubelfabriek NV is gespecialiseerd in slaapka merameublementen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De brand is bestreden door de brandweerkorp sen van Terwolde, Twello, Apeldoorn en Deventer. De afdeling machinale plaatbewer king is geheel uitgebrand. De brand is ontdekt onmiddellijk na afloop van de tv-uitzending van de wed- j strijd Feijenoord-Celtic. Om vier uur I in.de nacht was men de brand mees- ter. Donderdagmorgen kon men zich beperken tot nablussen. niet vergeten.:. FHcoeten FRICO, KAAS MET EEN GROTE K Utrechtenaar aangehouden «ie Nederlandse regering een verder verblijf in Nederland voor hem on mogelijk had gemaakt. De Russische secretaris rekent dan ook op over plaatsing. De diplomatieke medewer ker V.S. Sjarovatow vertoeft volgens de heer Netrebski op 'n ogenblik in Rusland waar hij vakantie houdt. De zer dagen zou Sjarovatow op zijn post in Den Haag terugkeren. Bekende figuur Als hij nog niet uit Rusland is vertrokken zal hij wel niet meer naar Nederland komen aldus de Russi sche persattaché. De heer Netrebski was een zeer bekende figuur in de Haagse journalistieke wereld. Hij was voor een deel in deze kring, dat hij contacten probeerde te leggen om informatie te krijgen, die hij zelf uit diepte door ter plaatse poolshoogte te gaan nemen en foto's te maken. Het tweetal werd woensdag bij het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden en kreeg daar te horen dat de terugroeping van de heer Netreb ski wordt geëist, terwijl t.a.v. Sjaro vatow de verwachtings is uitgespro ken, dat hij niet meer in Nederland zal terugkeren na zijn vakantie. De Russische tweede secreta ris in Den Haag, Boris Netrebski, nu verdacht van militaire spiona ge. KALMTHOUT (GPD» - In Kalmt- hout (België) is een 28-jarige aldaar verblijvende Utrechter aangehouden, die verdaoht wordt van oplichting op grote schaal pea- kettingbrief spel. Onder het motto „Amerikaanse roulette" richtte hij vanuit Kalmt- hout zijn actie op Duitsland. Men zou daar met zijn spel in enkele we ken tienduizend mark kunnen ver dienen. Op de brieven kwam de ver melding voor dat men door een in gewikkeld systeem aan ruim hon derdduizend Belgische franken zou kunnen komen. Natuurlijk zat er voor de Utrech tenaar een dikke winst aan vast. Hij ontving van iedere speler 6,5 mark. Duizenden deden aan dit spel mee, zodat het postkantoortje van Kahnt- hout uitpuilde van de inschrijvingen. Volgens het onderzoek door het parket van Antwerpen kwamen er in april alleen al 15.000 stortingen 'binnen, met een totaal bedrag van 1.200.000 francs. De Nederlander moest voor de raadkamer verschij nen en werd aangehouden. Volgens de gewiekste Utrechtenaar gebeurde alles eerlijk, maar de Antwerpse rechter kon hij niet overtuigen. Het onderzoek gaat inmiddels verder. Motorsport Gerrit Wolsink is gisteren winnaar geworden van een Internationale motorcross op het cir cuit de Brikkeman in Makkinga. In het klassement na drie manches leg den de Zweed Uno Palm en de Fin Mikkola beslag op de tweede en der de plaats. UTRECHT, (ANP.) Tweederde van de Nederlandse huisartsen ver wacht. dat de animo voor 't huisarts - zijn in de toekomst zal afnemen en maar elf procent voorziet een toe nemende belangstelling voor dit be roep. Bijna eenderde heeft er wel eens serieus over gedacht, de praktijk op te geven, maar slechts 16 procent acht het waarschijnlijk dat het in de nabije toekomst ook inderdaad zover zal komen. De belangrijkste factor die daarbij een rol speelt is de leeftijd, andere overwegingen zijn: financiële zor gen. te weinig tijd voor wetenschap pelijk onderzoek en het beroep wordt te veel omvattend. Een en ander blijkt uit het rap port „huisarts en publiek" dat in op- dracht van de Landelijke Huisartsen Vereniigng is opgesteld door Makro- test NV. Driekwart van de ondervraagde huisartsen vond de voorbereiding op het huisartsenberoep tijdens de eigen studie onvoldoende. Bijna negentig procent is voor veranderin gen in de medische opleiding aan de Nederlandse universiteiten. Vooi-al een betere voorbereiding op de prak tijk zou daarbij volgens hen centraal moeten staan. De controle op de bei-oepsuitoefe- ning moet volgens 76 procent van de huisartsen uit de kring van de be roepsgenoten komen en volgens 20 procent van buitenaf. Vier procent wil helemaal geen controle. De meeste ai-tseri vex*wachten dat de groepspraktijk in de toekomst mis schien geen ovei-heersende maar dan toch een belangrijke rol zal gaan ver vullen. Veertig procent geeft per soonlijk de voorkeur aan een solo- pi-aktijk en 16 procent wijk-gezond- heidszorg waarbij ook met niet-art- sen i verpleegsters, maatschappelijk werksters) wordt samengewerkt. HEERENVEEN (ANP) Woens dag is de één jaar oude Alle Moritz Schelwald in de ouderlijke woning te Heerenveen in 't lavet vandebad- cel verdronken. De moeder had het jongetje met zijn driejarig zusje El- la in het lavet gezet, waarin onge veer 13 centimeter water stond. Door onbekende oorzaak is het jochie voorover gevallen, waarna hij bewusteloos raakte, dit wei-d door de 6-jarige Baukje ontdekt, die haar moeder waarschuwde. Mevr. Schel- wald paste direct kunstmatige ademhaling toe, dat later werd over genomen door enkele artsen. Het jon getje werd naar het ziekenhuis in Heerenveen overgebracht, waar het in de loop van woensdagmiddag is overleden. Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie ale U wilt helpen, dooli gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantleformuller. dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan one in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wfj niet aannemen. Als brief versenden en frankeren met 36 ot. One HUIS ADR. BS ie< INaam: Straat: o»— Woonplaats _«*«.- »-«.no. Kwartaal Wfj hebben een Maand Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing la. Om TAXAWTTB-ADR-E8 to PA w— no. (S.v.p. in blokletters) (Bij tödeUJhe inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maal wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN /INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. 3 1« dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f o,60 per dag. Voor tijdelijk in te houden kranten wordt bij restitutie van het te veel be taalde abonnementsgeld f 0,50 in mindering gebracht voor administratie kosten. Verzoeke tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen uw gironummer in het vakje rechts onderaan te vermelden. Prinses Beatrix en Prins Claus hebben op Hemelvaartsdag een bevrijdingsfeest van gehan dicapte kinderen bijgewoond. Na afloop van het feest onderhield gasten, het prinselijk paar zich nog ge- I ruime tijd met de kinderen. Hier Prinses Beatrix en de organisator van deze dag. de heer H. E. I. Bee .ti met enkele van de jonge BAARN (ANP) De 41-jarige Jacob Jutte uit Amsterdam is donderdagmiddag voor Paleis Soestdijk in hongerstaking gegaan. Hij hoopt dat vol te houden, tot hij de koningin te i spreken krijgt. De heer Jutte, die lijstaanvoerder is van de evolutiepartij „Delta sociale dynastie", die op 3 juni te Amsterdam aan de gemeenteraadsverkiezingen zal deelnemen, wil via de konin gin bij de Kroon in beroep tegen een inmiddels door Gedepu- i teerde Staten van Noord-Holland ongegrond verklaard be- zwaarschrift naar aanleiding van zijn inziens onjuiste be slissingen van het hoofdstembureau in Amsterdam. Op de lijst van Delta sociale dynastie komt het 5-jarig zoontje Isa Jezus) van de heer Jutte als gemeenteraads lid voor. Het stembureau heeft echter de bewilligingsverkla- 1 ring van het jongetje en daarmee diens kandidatuur niet ge- j accepteerd. Bovendien zijn door het hoofdstembureau enkele wijzigingen in de kandidatenlijst aangebracht. De heer Jutte IJ is van oordeel, dat daarmee in strijd is gehandeld met de Kieswet. Zijn beroepsschrift werd echter door GS ongegrond verklaard. Niet alleen wil hij nu in beroep gaan bij de Kroon maar hij is ook van plan om een klacht in te dienen tegen de voorzitter van het hoofdstemburea'1 i-n Amsterdam (bur gemeester Samkalden). Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De Twee de Kamer voelt er in overgrote I meerderheid niets voor alsnog te j onderzoeken of het mogelijk is de haardenfabriek Beckers in Bergen op Zoom op kleinere schaal en met een vereenvoudig de produktie voort te zetten. Een motie van deze strekking woens dagmiddag tijdens een interpel latiedebat over de plotselinge sluitingen van de haardenfabrie- ken van Beckers Becking en Bon- gers in Ulft en Bergen op Zoom door de socialist Nederhorst in gediend, is door een meerderheid van de Kamer verworpen. Vóór de PvdA-motie stemden behalve de socialisten D'66, PSP, CPN en PPR De KVP liet bij monde van de heer Assman weten dat de motie ten onrechte de indruk wekt, dat een rendabele voortzetting van het be drijf mogelfjk is. De AR maakte via de heer Boersma bekend wel via mondeling overleg in de vaste com missie voor Economische Zaken te willen trachten nog iets te redden, maar achtte desondanks een beslis sing op dit ogenblik via een motie niet doenlijk. Met de stemmen van de PvdA, PSP, PPR en D'66 vóór werd een tweede motie als „schoolvoorbeeld van overbodigheid" verworpen. Deze motie was van de heer Gortzak (PSP). Ze vroeg een wetsontwerp waarin het verboden zou worden be- drijven te sluiten zonder dat de werknemers van het bedrijf, de vak bonden en de overheid daarin zijn gekend. Minister Roolvinik van Sociale Za ken liet weten, dat het komende wetsontwerp op de ondernemings raden hiertoe voldoende garantie zal geven. Een mening die door de re geringspartijen werd gedeeld. Unaniem zelfs van de ministers Nelissen en Roolvink kreeg de so cialist Nederhorst steun bij zijn op merking, dat de gang van zaken in het bedrijf ongehoord was. De heer Nederhorst doelde hierbij op een vol komen negeren van de werknemers bij de plotselinge sluiting van het bedrijf. Zeer geëmotioneerd droeg de P vdA - afgevaardigde zijn tekst voor. Hij noemde de manier van sluiten een ongeloofwaardige zaak en een staaltje van sociaal beleid dat grenst aan het ongelooflijke. Voortzetting Hij ontvouwde een plan om het bedrijf in Bergen op Zoom op een voudiger wijze voort te zetten. Deze gedachte was ontvouwd door het ho gere personeel van het bedrijf en de ondernemingsraad. Hij meende dat ongeveer 400 van de 700 werknemers daardoor in het arbeidsproces werk zaam konden blijven Het bedrijf zou dan verder moeten worden gesaneerd en gesteld worden onder een andere directie en een andere raad van commissarissen Minister Nelissen wees deze sug gestie als zodanig van de hand. Hij zegde in principe steun van de re gering toe als zou blijken dat deze plannen levensvatbaar zijn. De mi nister en met han de meerderheid van de Kamer zijn echter van me ning dat de initiatieven hiertoe door de bewindvoerders moeten worden gelanceerd en niet door de regering. Minister Nelissen schetste zeer uit voerig de gang van zaken in het be drijf, waarvan in 1968 volgens de be windsman al vast stond, dat het geen levensvatbaarheid meer had. Er waren toen desondanks fikse kredie ten in gestopt, onder meer door de overheid. De prognoses bleken ech ter steeds te voorbarig en de verlie zen namen toe. Niet levensvatbaar Minister Nelissen schetste ook de contacten die het ministerie met directie en commissarissen heeft ge- voerd. Hierbij noemde hij het onder houd op 21 en 22 april, waarbij nog steeds niet duidelijk was dat het be drijf met sluiting werd bedreigd als het gevraagde krediet van 2h mil joen gulden niet zou worden ver leend. Zeer nadrukkelijk verklaarde mi- nister Nelissen dat de sluiting niet j was veroorzaakt door de kredietwei - gering, maar door de sleohte be drijfsvoering en de veranderde marktontwikkeling voor haarden. De I sluiting was door de weigering j slechts versneld, aldus de minister. Werkgelegenheid i Minister Roolvink zegde desge- i vraagd toe alles in het werk te zul- 1 len stellen om voor de ontslagenen een zo gunstig mogelijke situatie te scheppen voor wat de werkgelegen heid betreft. De minister toonde zich in tegenstelling tot de oppositie nogal optimistisch. Voor de wat oudere werknemers is de situatie echter ook voor de minister minder gunstig. Hfj liet woensdagmiddag in de Tweede Kamer echter blijken, dat de bemiddeling van de oudere werkne mers met kracht moet worden ge steund. Behoudens actieve bemidde ling door de arbeidsbureaus denkt minister Roolvink onder meer aan toepassing van een voorlopige pre mieregeling by het tewerkstellen van oudere werknemers

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7