Beroepenvoorlichting aan H. Amptmeijer (PSP) jOEDERDAG! 30UD-DAG! Promoties Mgr. Felici vraagt om geheimhouding OCCASIONS Antwoord op vragen over nieuwe directeur van Groenoordhal llf-l lt. KUENEN, PRESIDENTE WAO-COMMISSIE: Verantwoord Brochure Negatief SOS roept op tot strijd in Suriname Rotterdamse bisschopskeuze Jongerenmis WETENSCHAP CONTRA WELZIJN" ATTENTIE Korevaargarage n.v. Vrijstelling van omroepbijdragen POLITIEK PORTRET (9) tlJDAG 8 MEI 1970 LEEDSCH DAGBLAD PAGINA 3 nodig" (Van één onzer verslaggeefsters) ÊIDEN Is beroepenvoorlichting speciaal voor meisjes, He tijd? Is het nodig dat meisjes in deze tijd van emanci- op een andere manier dan de jongens worden voorgelicht E het te kiezen beroep? „Ja", zegt mevrouw drs. L. J. Th. inen-Janssens, presidente van de commissie voor de beroe- ^oorlichting van de WAO (Vereniging van vrouwen met 4academische opleiding). „Meisjes moeten extra aandacht 1 bij de voorlichting, omdat zij een heel andere toekomst len dan de jongens". in de meisjes werden aangespoord, inlichtingen in te winnen over diver se studiemogelijkheden. In 1931 vond de eerste bijeenkomst plaats voor eindexaminandae, met een algeme ne inleiding en deskundige spreek sters voor verschillende studierich tingen. Het voorlichtingsbedrij f van de ver eniging nam toen zo'n omvang aan dat zij in 1935 besloot hiervoor een commissie in te stellen, die de taak kreeg samen met leden van andere vrouwenverenigingen in verschillende plaatsen bijeenkomsten te houden voor meisjes van het vhmo. Deze konden daar zowel over universitai re als niet-universitaire opleidingen inlichtingen krijgen van deskundige vrouwen. rh[ ;ens mevrouw Kuenen kiest de een beroep met de weten dat hy dit zijn hele leven zal tien, dat hij er een behoorlijk mee verdienen moet voor zyn en dat hij er de mogelijkheid (elleft om op te klimmen. Dit zijn u] interesse en talent de motie- Bl,(oor de jóngen om zyn keus te meisje echter moet behalve iteresse en talent ook rekening a met trouwen, een gezin, kin- en met de mogelijkheid daar- b vak uit te oefenen of dat la nter op te nemen als de kinderen f zijn. Zij is over het algemeen ritVan plan carrièrre te maken jar werk. „Als zij een opleiding zegt mevrouw Kuenen, „moet p tening houden met het huwelijk, oor zij haar studie wel eens a if zou kunnen maken of moei- vd praktijk zou kunnen brengen. kinderen krijgt, aal dit voor ikfbe tekenen dat zy, zodra deze Troter zijn, tijd heeft om weer ie slag te gaan en dat dan bij Sur in haar vroegere beroep." réns mevrouw Kuenen zal zy sommige gevallen beter aan plaats van bijvoorbeeld de tg medische studie, een aanver- ifleroep te kiezen met een kor- KJfgeronde opleiding van 3 a 4 m| zoals logopediste, fysiothera- iorthopetiste (hulp bij een oog- Zo'n beroep kan zij al- ifeer opnemen en met een beetje (bijhouden. eroepenvoorlichting houdt men mevrouw Kuenen, doorgaans inig rekening met deze kanten i beroepskeuze waarmee het te maken kan krijgen. Zij precies zo voorgelicht als de i en daartegen komt de beroe- p ebrliohtings c omm issi e van de e j in het geweer. „De commis- iajt het nog steeds als haar taak B te helpen na hun eindexa- 'p een verantwoorde keuze te a# voorlichtingswerk begon ruim j jaar geleden, op het eind hfe jaren twintig. „De leden van 'reniging wisten uit eigen erva- pat het was om onafhankelijk 1 en een beroep uit te oefenen maatschappij", zegt mevrouw we tijd was er een vrouwn- lot. Veel meisjes bleven onge- Zij dachten er dikwijls niet een beroep te kiezen maar bij ouders „zitten wachten op De WAO nu wilde alle op de hoogte laten zijn van Jlijkheden die er voor hen >nden. Men plaatste daarom jaar een advertentie en een ar- e in de grote dagbladen waar- ADVERTENTIE iPUDEN BROCHES vanaf f 16,50 „PUDEN RINGEN vanaf f29,75 OUDEN ARMBANDEN vanaf f 39, 'pUDEN HORLOGES ancre, vanaf f 69, OUDEN RINGEN MET JIAMANT, vanaf f65,— Grote keuze! Juwelier - Horloger ijMAARSMANSTEEG 21 jlDEN - TEL. 20778 Later kwam er een brochure, die ook nu nog onder de titel „Waarom, hoe, wat moet ik kiezen" op aan vraag van de scholen aan de meisjes uitgereikt wordt. De laatste tijd staat de commissie in overleg met de schooldecanen (docenten met de taak beroepenvoorlichting te geven), die meestal in samenwerking met de ge westelijke arbeidsbureaus en de plaat selijke bureaus voor beroepskeuze de voorlichting ter hand hebben geno men. Waarom blijft de beroepenvoor- lichtingscommissie haar taak nog voortzetten, nu er allerlei nieuwe voorlichtingsinstanties zyn gekomen? Mevrouw Kuenen: „De commissie ziet nog steeds leemtes in de voor lichting en speciaal in die voor meisjes." In sommige plaatsen zijn de schooldecanen in vele gevallen nog niet genoeg ingewerkt in de ma terie en dikwijls tngevolge van de Mammoetwet overbelast. Men vraagt de commissie van de WAO dan een bijeenkomst te organiseren, liefst ook voor de jongens. De andere reden is volgens mevrouw Kuenen, dat het nog steeds blijkt dat de meisjes zelf en him ouders en de beroepen- voorlichters te weinig aandacht besteden aan de speciale problema tiek in verband met de toekomst van het meisje. „Wat indertijd wat idea listisch klonk", zegt zij, „kunnen we nu nog ten volle onderschrijven: een vrouw moet zich volledig kunnen ont plooien en zelfstandig deel kunnen nemen aan 't maatschappelijk leven. De leden van de vereniging hebben destyds ontdekt wat het betekent voor een vrouw als ze iets van haar leven maakt met dat wat ze zelf heeft opgebouwd". Nog veel meisjes en ook hun ouders gaan bij het kiezen van een opleiding uit van de gedachte „als je nog eens alleen komt te staan, kun je tenminste je brood verdienen". Dit is een verkeerde en negatieve instel ling" ,zegt mevrouw Kuenen. De meisjes leren dan een eenvou dig, meestal oninteressant beroep waarmee ze gauw klaar zijn. Als ze helemaal niet aan hun toekomst den ken gaan ze naar „het ge zellige baantje waar je dadelijk veel verdient tot je trouwt". Volgens me vrouw Kuenen is het dan ook geen wonder datveel vrouwen tussen de dertig en de vijftig zich onbevredigd LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is de heer H. J .M. Duller, we tenschappelijk medewerker by de culturele antropologie, tot doctor in de sociale wetenschappen gepromo veerd op een proefschrift, getiteld „Ekonomische ontwikkeling en on dernemerschap een ekonomisch- sociologische benadering van het ontwikkelingsverschynsel". De pro motor was prof. dr. W. Brand. De heer J. J. Grobler is tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen gepromoveerd op 'n proef schrift, getiteld „Non-singular linear integral equations in banach func tion sp aces". Promotor was prof. dr. A. C. Zaanén. De heer J. Simonis promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen op een proefschrift getiteld „A class of indecomposable algebraic vector bundles". Promotor was prof. dr. A. J. H. M. van de Ven. LEIDEN In een communiqué heeft de Surinaamse Organisatie van Studenten te Leiden zich volledig so lidair verklaard met de strijd van de Indo-Chinese volkeren tegen de Ame rikanen in Zuidoost Azië. Zij roept alle Surinaamse boeren, arbeiders en studenten op de strijd aan te bin den met de „Lachmon-Sedney kliek, die Suriname volledig heeft verkocht aan dezelfde Amerikaanse en Neder landse belangen, als waar het Cam bodjaanse volk nu tegen vecht". voelen wanneer de kinderen de deur uit zyn en zy van zichzelf niets heb ben om op voort te kunnen bouwen. De WAO wil dat zowel de meisjes als hun ouders en voorlichters zich positief opstellen by het doen van een keuze van opleiding en beroep. Het meisje kiest voor het leven, niet alleen voor de tijd voor het hu welijk. zy moet ebwust reke ning houden met de combinatie trou wen en een beroep uitoefenen, met de mogelijkheid te leven met man, kinderen en het vak. Bij de voor lichting (liefst van jongens en meis jes samen) moeten daarom volgens de WAO twee dingen goed tot hun- recht komen: Wil een meisje zich volledig als mens kunnen ontplooien, dan zal zij na haar eindexamen bewust een op leiding of studie moeten kiezen, die het haar mogelijk maakt, zodra MEVR. KUENEN niet uit de tijd (Foto LD/Hoïvasfc) en zolang zy dat wenst deel te heb ben aan het maatschappelijk leven en niet via man en kinderen. Dit zal voor haarzelf, voor haar gezin en voor de maatschappij van gro te waarde kunnen zijn. Het afmaken van een stukje of vakopleiding is voor een meisje even belangryk als voor de Jongen. Zij zal dit gemakkelijk inzien indien zy weet dat het gekozen vak een deel van haarzelf wordt en dat het haar eigen inbreng zal zyn in gezin en gemeenschap. LEIDEN Als de leden van de diocesane raad akkoord gaan, blyft het een geheim wie uiteindelijk aan de paus worden voorgesteld ate k«a- didaten voor de Rotterdam»» bis schopszetel. De pauselijke afgevaardigde mgr. Felici heeft hierom gevraagd. Hy meent dat de voorgeschreven geheim- LEIDEN Zondag zal de jonge rengroep „The Lord's Folks" van de Herensingelparochie een Jonge renmis verzorgen in de Hartebrug- kerk aan de Haarlemmerstraat Het thema zal zyn: Talent, gave of op gave. Celebrant is de pastoor. Koor en band staan weer o.l.v. de heer Vlasveld. De mis begint om kwart voor elf. LEIDEN Dinsdagavond wordt in Den Burcht een hearing gehouden over het thema „Wetenschap contra welzyn". By de discussie zullen aan wezig zyn de BWA-ers Peter Cohen, Lucas Reynders (tevens discussielei der) en verder dr. G. Duintjer, Bart van Sleenbergen en Kwee Swon Liet en andere medewerkers van het filo sofisch instituut van de Leidse Uni versiteit. De werkgroep 2000 zal een kritisch filosofische visie op het thema geven. De BWA aal de bete kenis van het bedrijfsleven ki de maatschappy toelichten. houding by de benoemingsvoordracht niet alleen het kapittel geldt, maar ook de diocesane pastorale raad, die aan het kapittel een zwaarwegend advies uitbrengt over de kandidaten, en de volgorde van voorkeur. Verder vindt mgr. Felici, dat het kapittel door publiciteit misschien in zyn vrijheid en eigen verantwoordelijk heid wordt beperkt, terwijl hy bo vendien van mening Is dat de kan didaten beschermd dienen te worden Het diocesaan bestuurscollege, het dagelyiks bestuur van de diocesane pastorale raad en het dagelijks be stuur van het kapittel hebben in middels aan de diocesane pastorale raad gevraagd, het verzoek van mgr. Felici in te willigen. De raad was aanvankelijk wel van plan openbaaar te maken wie zy als kandidaten voorstelt. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U by ons voor de deur. Of op één mi nuut afstand v. d. Werfstraat, Oude Ryn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Dries- senstraat)Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken In te zien. Onze traditie „altyd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brlllant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Burgemeester en wet houders hebben geantwoord op sohriftelyke vragen van de raads leden Nyssen en Pompe (Boeren partij) over de nieuwe directeur van de Groenoordhal, die heer J. Burgers. Andere ontwikkelingen dan de door die raadsleden geschetste, aldus het college, gaven inmiddels aanleiding de directeur tijdelyk van zyn functie te ontheffen om een nader onder zoek in te stellen. Het college zegt, dat het aan de heer Burgers geen machtiging had verleend mededelingen aan de pers te doen. B. en W. vinden de opmer kingen over de toekomst van de Markt- en Havendienst, die de di recteur op dat moment deed, niet zo gelukkig, maai- vonden er niet voldoende aanleiding in tot het ne men vain maatregelen. Het komt B en W. onwaarsohynlyk voor dat het interview onrust zou hebben /eroor- zaakt by de sportwereld, de behan del en het personeel van de dienst, vooral ook omdat de heer Burgers duidelyk heeft laten uitkomen, dat het de raad en B. en W. zyn, die het beledd mJb.t. de Groenoordhal bepalen. Het was het college bekend, dat de heer Burgers in zekere relatie stond tot een Goudse onderneming, terwyi hy had meegedeeld bij San ders en Co. in Leiden werkzaam te zyn. Uit de verstrekte informaties kreeg het college de indruk, dat deze relatie van zeer ondergeschikte aard Eerst onlangs is B. en W. geble ken, dat vanaf mei 1969 de verdeling van de werktyd van de heer Burgers tussen de Leidse en Goudse onder nemingen 50-50 was en dat deze ver houding daarna verder is gewyzigd ten gunste van de Goudse onderne ming zonder dat dit voor zover het college bekend, tot een formele be ëindiging van de relatie met Sanders leidde. ADVERTENTIE FIAT 500 D '67 FIAT 600 D '65 t.m. '68 FIAT 850 S '67 FIAT 1100 R '66 t.m. '68 FIAT 124 '67 t.m. '68 FIAT 124 Familiale '67 FIAT 125 '67 t.m. '69 FIAT 1500 C '67 SIMCA 1000 G.L'69 CITROËN Azam 6 '67 Financiering mogelyk. Korevaarstraat 1927 Leiden - Tel. 01710—42146* LEIDEN De afdeling Leiden van D'66 heeft een verzoek gericht aan burgemeester en wethouders en daarvan kennis gegeven aan de leden van de raad. Zy verzoekt het college richtlynen te verstrekken aan de gemeenteiyke sociale dienst voor de behandeling van aanvragen om vrystelling van omroepby dragen en gelyksoortige richtlynen van toepassing te verkla ren voor aanvragen om vrystelling van reinigingsrechten. Ingevolge het bestaande uitvoe ringsbesluit omroepby dragen is de bevoegdheid tot 't verlenen van vry stelling opgedragen aan het college van B. en W. Dom- te bepalen, dat alle aanvullende uitkeringen waarop aanspraak gemaakt kan worden inge volgde het bepaalde in de Algemene Bystandswet, zonder dat doordoor het reële inkomen verhoogd wordt, buiten beschouwing gelaten dienen te worden by verlening van vrij stelling van omroepbydrage, kan worden voorkomen dat een grote groep van juist de minst draagkrach- tigen niet van de geboden mogelyk- heid zou kunnen genieten, aldus D'66. De afdeling heeft voorts de raad verzocht via B. en W. of de afdeling voorlichting van de gemeente door middel van pers- en andere publi citeitsmedia de Leidse ingezetenen op zou kunnen wekken op 2 juna by de raadverkiezingen naar de stembus te gaan. Het PSP-raadslid Amptmeyer heeft ingehaakt op de vragen van D'66 over de vrystelling van omroepby- drage. Hy vraagt B. en W. of ze be reid zyn raad en burgerij op de hoogte te stellen van hun antwoord aan D'66. Voorts vraagt hy, als het antwoord afwijzend is, dit als offi ciële mededeling aan de raad te doen toekomen, zodat het aan de agenda kan worden toegevoegd en de raad de mogeiykheid heeft de beslissing te herzien. (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Herman Ampt meyer, PSP-lysttrekker, zit nu twee jaar in de raad (op foto LD/Hol vast). Twee jaar waar in hy een flinke bekendheid verwierf als plaag van velen in de raad en als maker van de oonstructie PAK. Al te lang zal de zacht en afgemeten spreken de Amptmeyer „Ik ben ja loers op KVP-er Driessen met zijn mooie zware stem") niet meer op die raadszetel blyven, want het door hem voorgestel de d"Dorsbromingsschema van de PSP maakt het waarschijn lijk dat „horzel" Amptmeyer volgend Jaar vertrekt. De 27- jarige student in de geschiede nis gereformeerd opgevoed, leerling van het Haags montes- sorilyoeum) kykt niet zonder tevredenheid op zyn raadsjaren tot nu terug. „Ik heb het gevoel wel iets te hebben losgemaakt." Hy noemt punten als woning nood. afsluiting binnenstad en verkeer. Daarnaast heeft hy zich geërgerd, omdat er te wei nig kwaliteit in de raad zit, omdat raadsleden hun beloften niet nakomen („Ze klagen over woningnood, maar myn motie daarover wordt afgestemd") en pas in de derde plaats „omdat de raad zo rechts is." Het college van B. en W. volgt Amptmeyer kritisch. „In hun gedachtengang zijn ze tien jaar te laat. Nu breken ze de binnenstad open, in plaats van hem af te sluiten. Ik vrees dat de Meremwyk een tweede zuid west gaat worden. Troosteloos, zonder experimenten. Tien Jaar geleden hadden ze by het rijk moeten aankloppen voor hun monumenten, dat zie Je aan Heusden. Nu komen ze laat." Tweede bezwaar: gebrek aan openheid. Dat belemmert vol gens Amptmeyer raadsleden in het uitdenken van alternatieven en dat heeft weer invloed op de kwaliteit van de raadsdebatten enzovoorts. Wat hindert Amptmeyer in zyn eigen party? Dat is dan het onverzoenlijk dogmatisch geloof van een reeks PSP-ers, het gebrek aan humor en de slechte presentatie, zyn party zou met een wetenschappeiyk bureau aan het werk moeten en 40-50 brochures in een jaar er uit moeten gooien. En verder filosoferend: ,JDe raad zou zich zakelyk moeten opstellen tegen over het college van B. en W. En wat soepeler tegenover voorstellen, ook al komen ze van my. Ik zie een kans voor een gemeentelyk bDUwbedryf in delen van de binnenstad maar de raad reageert niet." Is bezige Amptmeyer (stu dent, ex-LUB-redacteur, onder zoeker van het bedryfsleven, waarvoor hy veel Jaarverslagen leest) een opportunist? Zyn antwoord: „Daarvoor ben ik te eigenwys. Ik wil wel politieke voordeeltjes behalen, maar ik vertik het om echt te flikflooi en." Vrome wens voor de verkie zingen: „Als het PAK zou win nen, zouden we eindeiyk een eind kunnen maken aan de verzieking van deze stad." Wat gaat hy daaraan doen? „Ik heb nog geen vastomschre- ven campagne idee. Veel PSP- affiches verspreiden. Ze zyn er mooi genoeg voor En met pamfletten aanhaken aan wat er zo leeft." Stelt hy tenslotte tevreden vast „Want dat is heel wat."

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3