V HOLLYWOOD: DE EGENDE LEEFT... Films in Leiden vaaivviclitig melodrama (>Jwbo>' ld mooie Monica Vitti SPRANKELENDE BB IN „LES FEMMES" mijl nieuwe stroming doorbreekt Door tk Leffelaar mst Niet bezorgd Verkalking en Zwoele Dagen Midnight Norman ff isdom als hippie Dolle dwaze Vwedood waaghalzen 8 MSI 1-070 LEID SC H DAGBLAD PAGINA 35 ,YWOOD (GPD) In de kiosken hier langs Holly- wlevard en Vine Street zijn nog steeds plattegronden (anderhalve dollar) waar de villa's van filmsterren op regeven. Maar wie zich daaraan wil vergapen, komt be- lit. De celluloid-koningen en -koninginnen wonen er et meer. De paleisjes zijn opgedeeld of doorverkocht, plattegronden is dan ook niet veel belangstelling. I legende leeft voort. In de jan Hollywood boulevard Jaad nog de grotere kope- te vinden, voorzien van van hen die met hun roem üelpen vestigen. Men kan kijken naar het pleintje elijke grauman's Chinese aar de allerberoemdsten afdruk en soms zelfs die inden achterlieten in het het Brown Derby lunch- ook nog waar. volgens de te producers in anonieme ters super-sterren ont- ite mythe is v el dat alle en hun hoofdkwartier in hadden, dat de stad een was van studio's en lo- Metro Goldwyn-Maver tudio's echter in Culver 20 minuten rijden van Paramount is gevestigd Hills. Universal heeft x in Universal City. aan it van Hollywood, ir ze ook gevestigd mo eertij ds machtige film- >ben één ding gemeen: e lang in hun onaantast- loofd .De eerste tekenen ïen eindelijk door de fei- achterhaald, traden jeleden op. Volgens het geworden want winst- ollywood-recept gemaak- „Camelot," „Dr. Do- draaiden vcor half- en. Wat was er mis? Zonder dat Hollywood was het bioscoop-pu- ierd. De jongeren .eens consumenten van de ie. kwamen niet meer. keer viel samen met de de beat- en rock-cul- ras een grote verande- naak." zegt Bill Golden Goldwyn-Mayer. „Vroe- een door gewoonte ge- rkt. Men ging twee keer lar de bioscoop, niet om film te zien. maar gaan. Deze verandering lór de opkomst van de omstreeks 1955 avond- sportwedstrijden populair begonnen te worden. Br is nu meer selectivi teit, men gaat alleen nog om een bepaalde film te zien." Golden schrijft het verval van de film-industrie voornamelijk toe aan de te log geworden film-bedrijven die meer als General Motors of als Unilever funktioneerden. dan als een industrie die de vinger op de pols van de publieke smaak had. De crisis bereikte verleden jaar zijn hoogtepunt, toen de kolossale investeringen in uitstaande films niet rendabel bleken. Wamt Holly wood werkte volgens het principe dat hoe meer geld er aan een film wordt uitgegeven, hoe meer het pu bliek ervan onder de indruk zal zijn. Hoe log en onbuigzaam de film industrie was geworden, blijkt uit het simpele feit dat Metro-Goldwyn- Mayer tot enkele maanden geleden zijn films nog steeds per trein naar de distributie-kantoren verzond zoals het veertig jaar geleden ook werd gedaan. MGM denkt de groot ste inzinking nu te boven te zijn. Voor de verjonging van het bedrijf werd door Kirk Kerkorian 'de grootste MGM-aandeelhouder en eigenaar van Western Airlines) een expert uit de televisie-wereld aange trokken en tot president benoemd Deze nieuwe bewindsman. James T. Aubrey, werd carte blanche gege ven om MGM te saneren en een van zijn eerste beslissingen was de aan stelling van Herbert Solow als hoofd van de afdeling film-produktie. Het typeert de aard van de veranderin gen dat ook Solow uit de televisie wereld kwam. „Wij beginnen van voren af aan", I zegt Bill Golden. „Er is een limiet j van twee miljoen dollar gezet voor welke film dan ook. De filmsterren krijgen geen top-salarissen meer, maar moeten delen in winst of ver lies. We hebben afscheid van het verleden genomen, de tranen zijn gestort". Als bewijs voor het nieuwe kii- maa tnoemt Golden de films die MGM binnenkort in roulatie Bal brengen, en die volgens het .nieuwe procédé" werden gemaakt: „Alex in wonderland", „Brewster Mc Cleod" Zig-zag". „Strawberry statement)" (gebaseerd op het boek van een jonge radicaal), en „The magie gar den of Stanley sweetheart". Toch is er reden om aan te nemen dat MGM de ware betekenis van de grote veranderingen in samenstel ling en smaak van het bioscoop-pu- I bliek niet heeft begrepen. Want voor i de jongeren die Peter Fonda's „easy rider" tot een financiëel succes heb ben gemaakt, behoren MGM en Pa ramount en Universal en 20th Cen tury Fox tot de wereld van een vo rige generatie. Met andere woor den: tot het establishment. Toch zijn er nog in de glansloos geworden filmindustrie, die ontken nen dat er een crisis is, of zelfs maar dat er een verandering van smaak is ontstaan. In zijn kantoor I met twee glazen wanden in de hoek i van de „toren" van Universal Stu- j dios, zegt Lewis Blaine, een van de i top-figuren: „De grote film-studio's zijn niet bezorgd over de recente ont- f wikkelingen. Velen hebben de onder gang van de industrie voorspeld, dat Hollywood stervende is, maar over het algemeen genomen is het nog i steeds een succesvol bedrijf". Maar J in dezelfde adem zegt Blaine: „De loude film-formule werkt niet meer", i Blaine is een man met voorgewen de kalmte. Op zijn bureau staat een bakje met achttien scherp geslepen potloden «daar moet ongetwijfeld een van de weinige film-bedrijven die voor zorgen), vijf stiften, en vier bal pennen. Het is het bureau van een zakenman, en dat is ook de indruk die Universal studios maakt. Niettemin is Universal Studios een van de weinige film-bedrijvsn die geen verlies lijden. In tegenstelling tot Metro-Goldwyn-Mayer waar de meeste studio's leeg staan, worden de 36 produktie-ruimten bij Universal dagelijks gebruikt voor de opnamen van acht televisieseries, w.o. ook de inN ederland aangekochte ..Mission im possible" en „The name of the game" Blaine meldt met trots dat Univer- Regisseurs als de 33-jarige Richard Colla (met megafoon) nemen steeds meer de plaats in van de grote namen die de „oude" films maakten: John Huston, Le wis Milestone, William Wyler. De jongere filmmakers zijn onbekend en wensen dat te blijven. sal het komende najaar niet minder dan acht uur aan series per week op de Amerikaanse netwerken zal heb ben. Een tweede winstgevende bron van j inkomsten is de rondleiding van toe- i risten, waarvan er jaarlijks een mil- joen plaats nemen in het treintje dat de ruim 400 hectaren van Universal afrijdt, en waar men behalve film- I sterren in levende lijve ook namaak - I stadjes en straten kan zien. het werk van stunt-mannen «die de gevaarli jke klusjes opknappen voor de echte i sterren de werkplaats van de beken- de kostuum-ontwerpster Edith Head, en de warenhuizen met vijf miljoen requisieten. De rondrit kost anderhal ve dollar per persoon een vaste bron van inkomen van anderhalf miljoen per jaar. Maar toeristen rondleiden en tele visie-series produceren is iets an ders dan films maken. Dat geeft ook Lewis Blaine toe. Blaine: „Natuurlijk was „Easy Rider" <van Peter Fonda) een mijl paal. Maar het was per toeval, en nu wil iedereen zulke films gaan maken. Neem daarnaast een con ventionele film als „Airport", die breekt records en trekt publiek van alle rangen en standen Enerzijds bevestig Blaine wel dat de tijd van de super-sterren met super-inkomens voorbij is, maar hij zegt ook dat „ouderwetse" films met een goed verhaal het altyd zullen doen. Het probleem van Hollywood is echter niet een gebrek aan „goede verhalen", maar dat het zich door bedrüfs-aderverkalking buiten de cultuur van de jongeren heeft ge plaatst de jongeren die nog steeds het merendeel van het bios coop-bezoek uitmaken. Deze cultuur wordt gekenmerkt door betrokken heid bij actuele vraagstukken die de gevestigde orde «waartoe Hollywood behoort» aan de kaak stellen, door een nieuwe levensstijl, en een nieu we manier van „zien". „Easy Rider" dankt zijn succes aan de weergave van die levensstijl en aan het commentaar dat erin ge leverd wordt op de onverdraagzaam heid en agressie van de Amerikaan se samenleving het soort com mentaar waar Hollywood zich nooit aan gewaagd heeft Maar meer nog dan „Easy Rider" wordt hollywood een lesje geleerd met de onlangs I uitgekomen film ..Woodstock", een super-documentaire van het massa le rock-festival in de gelijknamige 9 plaats in de staat New York, waar 400.000 jongeren verleden jaar 1 augustus lange reizen en een week einde van regen, modder, gebrek aan sanitair en voedsel voor trot- seerden. ..Woodstock" duurt drie uur en een kwartier, werd gemaakt met 15 j camera's «de meeste voor het fil- i men uit de losse hand een ploeg j van 80 man. en kostte 600 000 dollar een fractie vergeleken met w&t 1 de officiële filmstudio's er tegenaan gegooid zouden hebben j De film is een revolutie in de op- vattingen over hoe een film ge- maakt kan worden. Er wordt ge- bruik gemaakt van beelden die zijn teruggebracht tot een smalle spleet op een overigens zwart scherm, van drie of meer beelden van hetzelfde gezicht van een roek-zanger, van spiegelbeelden, van beelden die ge monteerd zijn in een kruis met twaalf armen, zelfs van een abso luut zwart doek. De muziek is ver pletterend hard, maar er zijn ook ogenblikken van totale stilte. „Wood stock" met andere woorden is een happening, zoals ook het roek-festi val zelf een gigantische happening was. De „nieuwe" films die in de ko mende jaren in Amerika gemaakt zullen worden, en waaraan Holly wood steeds minder te pas zal ko men. zullen met elkaar gemeen heb ben dat zij geen gebruik maken van filmsterren in de oude betekenis van het woord, goedkoop geproduceerd worden, en afgedaan hebben met het afgeronde verhaal. (ADVERTENTIE) 4 Monica Vitti heeft op het vertolken van jonge betrekkelijke keu- ïtrekkelijke elitevrouwen, velke omstandigheid dan eek je losraakt. Het hoog- dat betreft bereikte ze Rosso waarin zij onder in Michelangelo An- or het kleurrijke maar dschap van Ncord-Italië. rditaliaanse technocratie t onbekender is wat de voor wie het wat zegt: iris la nuit. Les grandes en Le gros coups» met gedaan, de Zeven Zwoe- De film speelt zich af in soortig verchroomd mi- rto Rosso Ook de kleu- I Antonioni's Camera- 0 di Palma zijn dezelfde houdt dan ook elke lg op. fal van de erfgename van ae fabriek, wier commer- 'VlUoor haar minnaar, de "■Birecteur van die fabriek Enkelen wordt gebracht, is uioos en sentimenteel. Van ^lie ook wel het een en an- ^veet Valere niet veel meer dan een mooie poes met Witige neigingen die zich na van minnaar en kapi- t te wijden aan het do- man die haar gemakke- ildje en beperkte dro- torde. De vrouw die daar- )rd wil plegen gunt zich- fl jort van maatschappelijke van haar laatste centjes de laatste dagen die haar van haar dood in de goede sier. Die periode lam orgasme vormt het el van Valères film. tussen het STUDIO Midnight Cowboy, een film van de Amerikaanse „nou velle vague" draait al voor de vijf de week in Leiden. En terecht. Het is een bijzonder aangrijpende film van het verhaal van de jongeman die zijn geluk wil beproeven in de metropool New York. Die jacht op succes wordt een desillusie, maar hij ondergaat een sterk rijpingsproces. Het spel van John Voight als de man van Texas en zijn „gabber" Dustin Hoffman is adembenemend. REX De Engelse komiek Nor- man Wisdom is na een lange af wezigheid weer terug in de Sleutel stad. In het theater aan de Haar lemmerstraat vervult hij een hoofd rol in de komedie „Dat zit wel snor", dat het „generatieconflict" tot onderwerp heeft. Deze rolprent is zeker niet de sterkste die we van Norman Wisdom hebben ge zien. De zwart-wit produkties van zo n acht a tien jaar geleden had den veel meer vaart dan deze kieu- renkomedie. Toch valt er nog voldoende te laohen. Vooral wanneer Norman, die naar een vergadering van bankdirecteuren moet, belandt in een centrum van hippies. De onbe rispelijk geklede Brit, met hoge hoed en ddplomatentas, huppelt wat later rond in de meesit hippe kleren die je je kunt voorstellen. Dat hij tenslotte toch weer terug keert in het leven volgens de oude sleur is te danken aan zijn echt genote, die hem doet inzien dat hippie zijn ook niet alles is. joyeuse leven dat de betrekkelijk onervaren Eva leidt en de moord en de zelfmoord die moeten volgen probeert Valère wat spanning te peuren. De confrontatie blijft echter hangen in wat vage verve lende symboliek aangedragen door enkele mannen die de vrouwelijke hoofdpersoon ontmoet. Eén van hen een vreselijk romantische jongen, blijft tenslotte echt aan haar han- Monica Vitti (Eva) met een van de haar tijdelijk zeer toege negen mannen. gen. Hy hanteert Valères moraal- Sleutel, ware sympathie, waar van Eva's leven tenslotte afhanke lijk is. Naast Monica Vitti zien we Robert Hossein als de minnaar die bedriegt. Maurice Ronet is de red dende engel. LUXOR Die dolle dwaze waaghalzen van de scherpe booh- ten gaat de tweede week in. En terecht, want de film is een frisse komedie met talrijke vondsten. Het gaat om een van de eerste rallys naar Monte Carlo. U ziet o.a. de flegmatieke Brit Terry Thomas en de Duitse zwaargewicht Gert Fröbe in deze slopende rit vol humor. TRIANON Louis de Funès blijft met Vriezen we dood dan vriezen we dood nog een weekje in Leiden. In de film wordt de Franse komiek deze keer geconfronteerd met een grootvader van zijn vrouw, die een scheepsramp op Groenland heeft overleefd en zestig jaar in het ijs heeft doorgebracht. De kol derieke situaties liggen zoals altyd voor het oprapen. LIDO Brigitte Bardot blijft Brigitte Bardot. Dat wil zeggen een verbazingwekkende cocktail van schoonheid, sensualiteit en perversiteit met een scheutje on schuld. BB„ hoewel thans 34 jaar. is nog steeds even sexy." Haar beroemde pruilende gezichtje blyft de vrouwen irriteren en de man nen opwinden. Dit kan men constateren in haar nieuwe film „Les femmes." Hoe wel Maurice Ronet, de tegenspe ler van B.B., een cynische vrou wenjager en play-boy is, laat hij als een beginneling met zich sol len. Hy wordt dan ook verliefd als een schooljongen. Alles begint met een adverten tie bestemd voor niet serieuze da mes. Een schrijver (M.R.) vraagt een secretaresse voor typewerk en voor vertrouwelijkheden in bed Clara (B.B.) laat zich niet door het nachtelijk werk afschrikken en reageert op de advertentie Zij wordt direct aangenomen Voorzien van een secretaresse die hem contractueel met lichaam en ziel is toegewijd, vertrekt de schrijver per trein uit Parijs. Hij wil een rustig plekje zoeken om daar zijn verleidersmemoires te schryven en een punt te zetten achter het lichtzinnige leven, dat hy tot nu toe heeft geleid. Ongemerkt, maar onweerstaan baar wordt de minnaar van vrou wen de minnaar van één vrouw: zyn gedienstige secretaresse De trein, waarin zy reizen, wordt een ware pleziertrein. Helaas zal de schryver een beetje te laat ont dekken dat Clara geen echte slaapwagen madonna is. Terwille van zijn nieuwe boek. waarin Clara kennis neemt van een reeks amoureuze avonturen van de schrijver, ontstaan er ver trouwelijkheden tussen baas en se cretaresse R's pogingen tot inti miteit lyden echter weer schip breuk. Zo gaat het spel enige tyd verder, totdat de schrijver aan zijn vele liefdes nog een nieuwe kan toevoegen. In die ogenblikken van gemeenschappelijk geluk zyn er scènes die de adem benemen. De film laat een vrouw van 34 jaar zien met fysieke eigenschap pen, die in sterke mat° hebben bij gedragen tot haar beroemdheid. Film.- gaan voor by, maar Bardot blylt B B.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 35