WAT GRANDIOOS, WAT GEWELDIG Lof voor Feijenoord Kies., uw tapijt thuis Wim van Hanegem de Nederlandse Corso Sporttoto Nade feestdagen zal een prijs inde u wel goed doen! Happel is zijn gewicht zonder meer in goud waard In buitenlandse bladen Michels verrast lou is de poortere Italiaanse mening: Nog een Zweed naar Feijenoord _^SIJT>AG 8 MEI 1970 PAGINA r LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Door Coen Moulijn) MILAAN (GPD) Wat grandioosWat geweldig! Ik heb er geen woorden voor. Feije noord de sterkste club van Eu ropa! Wie had dat een paar jaar geleden voor mogelijk ge houden? En hoe kon dit nu, dat we een wereldploeg als Cel tic volledig kunnen deklasseren? Natuurlijk, omdat we een enorm sterk elftal hebben. Dat ten eerste. Maar dat sterke elftal heeft verder alles aan Ernst Happel te danken. De kwalitei ten van die man zijn fabelach tig. Hij is zijn gewicht zonder meer in goud waard! En zo is het echt nog nooit van een an dere trainer gezegd. Wat ging het vanavond prach tig. De tactiek van Happel klop te als een bus. Hij had gezegd: eerst laten we Celtic komen, daarna him spel ontregelen via bevriezen en vertragen en daar na zelf de strijd dicteren. Ging het niet precies zoals Happel ge pland had? De eerste tien minu ten waren inderdaad voor Celtic. Toen gingen we vertragen, om dan ineens het tempo weer te verhogen. Celtic raakte er door van zijn stuk. Was niet in staat om zijn spel te spelen, kon ons ook niet hun wil opleggen. En toen we eenmaal het heft in handen hadden, sloegen we toe. Werkelijk, met een klein beetje geluk winnen we die wedstrijd met een score van vier doelpun ten verschil. Maai- het zat ons niet altijd mee wat had bijvoorbeeld Hasil een pech met zijn schoten en bovendien waren we, ik geef het eerlijk toe, soms op het beslissende moment niet koelbloedig ge noeg. Maar tenslotte hebben we het toch gehaald. En als iets dubbel en dwars verdiend was, was het dit wel. Zoals gezegd, schatte ik voor de wedstrijd de kansen op 60-40 in het voordeel vian Celtic. In de rust was ik teruggekeerd tot 50- 50 en in tweede helft achtte ik ons favoriet. Toen we tenslotte gingen verlengen, wist ik het zeker: Feijenoord zou de Euro pa Cup gaan winnen. Grandioos, geweldig. Ik zeg het weer. Ja, wat wil je, als je op je 33ste jaar zoiets moois mag meemaken. Een absoluut hoogtepunt uit mijn loopbaan. En dat terwijl ik dus bijna niet van de partij had kun nen zijn. Gelukkig ging mijn enkelblessure de laatste dag prachtig vooruit, 's Middags vóór de wedstrijd viel de beslis sing: ik zou meedoen. Toen on ze spelers op het veld aan de warming-up bezig waren, kreeg ik in de kleedkamer een stuk of drie injecties. Die hielpen met een. Al deed ik het de eerste twintig minuten uiteraard wat voorzichtig aan. Je mag op zo'n moment namelijk niet te grote risico's nemen. Door die voor zichtigheid draaide ik in het begin ook niet zo best. Mijn di recte tegenstander, Hay dus, kon toen ook een paar maal goed op komen. Maar toen ik beter ging draaien, dorst hij dat niet meer. Na de rut heeft hij zelfs geen enkele aanvallende actie meer ondernomen. Hij dorst het eenvoudigweg niet meer. Feijenoord de sterkste club van Europa! Ongelooflijk. Ik blijf het zeggen. En laat nu in vre desnaam niemand beweren, dat Celtic ons onderschat heeft. In een finale van de Europa Cup is het volstrekt onmogelijk om wie dan ook te onderschat ten. Zo'n opvatting zou be lachelijk zijn. Er staan immers enorme financiële belangen op het spel. Dan waak je er wel voor om op je tegenstanders neer te kijken. Je wüt alleen winnen, de cup hebben. Zo dacht Celtic vaak. Daar ben ik van overtuigd. Maar het is nu een maal nog steeds zo, dat je voetbalt zoals je tegenstander het toelaat. En wij lieten niets toe. Wij maakten de wedstrijd. En al is Celtic een wereldploeg, het kon het niet redden, om dat wij dat typische Britse spel eerst in de breedte, dan een dieptepass ontregelden. We hadden dus razend veel pech. De helft van de kansen die we kregen, werden door domme pech niet verzilverd. Maar Ik moet toegeven, het heeft ons ook één keer enorm meegezeten. Dat was, toen we met 1-0 achterkwamen. Toen hadden we de mazzel om onmid dellijk daarna gelijk te kunnen maken. Kijk, daardoor krijgt de tegenstander mentaal een lelijke klap te incasseren en voelden wij ons meteen in kracht groeien. Maar loopt het anders, maken we niet prompt gelijk, dan loop je de kans. dat Celtic groeit en dat wij een inzinking krijgen. Al was de kans. dat wij aangeslagen zouden raken, ta melijk klein. We waren immers mentaal vanavond verbijsterend sterk. Tenslotte wil ik ons publiek van ganser harte bedanken. Het legioen heeft zich prachtig ge dragen; het ondersteunde ons enorm. Soms kreeg ik in het veld het gevoel dat je deze men sen, die vijfentwintigduizend, die er zo ontzettend veel voor over hebben gehad om ons in de Eu ropa Cup te volgen, eenvoudig weg niet mócht teleurstellen. En ik geloof ook niet, dat wij het gedaan hebben. De mensen waren buiten zichzelf van ge luk. Nou ja, zij niet alleen. De spelers zelf voelden zich na af loop ook de gelukkigste mensen van de wereld. Want het was ge lukt: we hadden bereikt, wat we aan het begin van het seizoen voor onmogelijk hadden gehou den: Feijenoord is de sterk ste club van Europa geworden. En wat nog mooier is, we be reikten dit niet via geluk, maar louter en alleen door onze kwa liteiten. Is het resultaat einde loos, de „manier waarop" was ook geweldig. En daarom zeg ik het nog één keer: wat gran dioos, wat geweldig. Coen Moulijn drinkt de dronk van zijn leven: cham pagne uit de Europabeker. De overwinning smaakt o zo zoet ,ONDEN (ANP) „Nederlanders vernederen Celtic en overen Cup", schrijft sportverslaggever Geoffrey Green derdag in ,The Times". Hij gaat verder; „Het leek wel >f de Feijenoordspelers over het veld zweefden en dansten, maakte de bewegingen van de Schotten des te logger en econtroleerder". Green vervolgde: „Feijenoord domineerde urende de gehele wedstrijd". 3e doorgaans zo trotse ploeg van Celtic, arrogante stropers Europa, leed nu aan een minderwaardigheidscomplex", is Derek Wallis in „The Daily Mirror". „Feijenoords over- ning was tegen alle verwachtingen in, maar het was een com en verdiende beloning voor zijn goede spel". Igens „The Guardian" kan er twijfel bestaan over de juist- van de uitslag. „Het metho- ïe voetbal en het beheersen van tempo van de wedstrijd frus- rde de Schotse ploeg, waardoor c niet in de bekende directe kon komen. Het spel van Celtic e danig teleur'-'. lgens John Mackenzie, mede- er van de „Daily Express" zou wedstrijd niet lang in de herin- tig blijven voortleven. „Helaas ik daaraan toevoegen dat dat chuld van Celtic is. De Schot waren slechts schaduwen van de trs, die Leeds United in de hal- ïnales uitschakelden". Hij be- eef Feijenoord als „goed, maar groots". „The Daily Mail" schreef John jrieve: „Feijenoord speelde fel en bekwaam. De Rotter - ners waren zowel individueel n ploegverband technisch supe- Schotland „Glasgow Herald" noemde het ïden van Celtic teleurstellend, laats van voortdurend druk op federlandse ploeg uit te oefenen en de Schotten zelf tot uitput toe door deze sterk gespierde, altijd stijlvolle Feijenoordploeg agd". De „Daily Record" (Glasgow) schrijft: „De openhartige waarheid is, dat Celtic door het falen tegen over de Nederlandse moed en kracht een deprimerende stemming over zich liet komen. Hoe langer het spel duurde des te beter Feije noord werd. Franz Hasil was de meest briljante speler van het hele veld. De dominerende middenveld- speler die kon verdedigen en toch steeds gelegenheid vond om naar voren te gaan en te schieten". John Raffei-ty schrijft in de „Scotsman": „Binnen een paar mi nuten na het begin ervoer Celtic dat deze match geen „push-over" zou worden. In plaa/ts dat Feijenoord door dit evenement zou worden be dremmeld scheen het te worden ge stimuleerd door het lawaai en de geestdiift van hun tienduizen den supporters en begonnen zij on middellijk agressief te spelen." Italië ADVERTENTIE De weinige kranten die donderdag in Italië verschenen hemelvaarts dag waren het er in hun sport- commentaren volkomen over eens dat de Feijenoordzege op Celtic ver diend was. Alle kranten prijzen het uitgebalanceerde en tactisch zeer ef fectieve optreden van de Feiienoord- équipe en men baseert de zege van de Rotterdamse ploeg op een per fecte spelopvatting, waardoor Celtic zelden of nooit tot de van deze ploeg bekende aanvalslawines kon komen. Het gezaghebbende sportblad „la Gazetta dello Sport" schrijft onder meer „Celtic kreeg niet de kans de pressie op de tegenstanders uit te oefenen, die deze ploeg dikwijls zo gevaarlijk maakt". Onder kop „de overwinnaars van Milaan heten het niet op een tweede wedstrijd aanko men" schrijft redacteur Aldo Bardel- dat Feijenoord goed, snel en ag- gressief voetbal speelde en Celtic I bij tijd en wijle overtroefde. „Boven dien", zo schrijft Baredelli ver der „Feijenoord toonde meer talent en spelorganisatie dan het Ne derlandse Ajax vorig jaar in de Euro cupfinale tegen AC Milan". La Ga- zette dello Sport vond Van Hanegem Kindvall. Hasü en Israël de grote uit blinkers. I Het dagblad „La Notte" schrijft op de sportpagina dat de robuuste en technisch knappe Feijenoordploeg verdiend van Celtic won. „De Feijenoorders verstoorden keer op keer het ritme van Celtic waardoor de Schotten niet wisten hoe ze het hadden", aldus „La Notte". Deze krant noemde Van Hanegem „een pure machine" de grote uitblinker, en komt tot de conclusie dat de Rotter- damse club veel dank verschuldigd is aan liet FeUenoordlegioen tei Siro. Duitsland Eenstemmig prezen de 22 spelers, die West-Duitsland zullen vertegen woordigen bij de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal in Me xico, donderdag in sportschool Ma- lente (Sleeswyk Holstein) het spel van Feijenoord in de finale om de Europese beker voor landskampioe nen. Karl Heinz Schnellinger, die met bekerhouder AC Milan in de tweede ronde tegen Feijenoord ten onder ging, betoogde: „De Nederlanders speelden voetbal volgens de modern ste opvattingen. Het was een dolle belevenis. In zeker opzicht zyn wij vain AC Milan nu gerehabiliteerd. Wy zyn ten slotte door de Europa cup-winnaar uitgeschakeld". Franz Beckenbauer verklaarde: „Het was een van de beste eindspe len, die ik ooit heb gezien. Zulk voet bal maakt miljoenen voetballiefheb bers enthousiast". Beckenbauers clubgenoot Sepp Maier van Bayern Miinchen zei: „In minstens tien jaar is het spelpeil van een Europacupfinale niet zo hoog ge weest. De Nederlanders waren op elk onderdeel beter en lieten zich door de Schotse profs niet afschrik ken. Onze overwinning in de bekerfi nale van 1967 tegen Glasgow Ran gers van 10 was lang niet zo over tuigend". Uwe Seeler, de onverwoestbare „Stürmer", die zaterdag in Berlyn tegen de Ierse Vrijstaat zyn 64ste landenwedstrijd speelt, zei „Ik had niet verwacht, dat Feijenoord tot een dergelijke prestatie in staat zou zyn. Het was een demonstratie van snel heid Van kracht". De nationale doel verdediger Man fred Manglitz (FC Köln) was ook ge ïmponeerd: „Beter spel kan men ei genlijk niet van een voetballer ver langen. Er werd alles geboden wat het moderne voetbal verlangt". Ook bondstrainer Helmut Schön sprak zijn bewondering voor Feije noord uit: „De wedstrijd in Milaan was een en al propaganda voor de voetballsport. De Nederlanders speel den tactisch zeer knap tegen een Schotse ploeg, die weliswaar verbe ten streed, maar ditmaal het tempo niet kon bijbenen". ADVERTENTIE NIEUW! Haal bij uw woninginrichter de 2 boe ken met tapijt-stalen van Louis de Poortere en kies thuis uw tapijt. Keuze uit 18 kwaliteiten (wol en synthetisch) in 84 kleuren. De mooiste tapijt-col lectie van heel Europa ligt voor a klaar. Ga 'm halen. de grootste tapijtfabrikant van het Europese vasteland Officieel dealer INTERIEURVERZORGING W. J. ZIRKZEE VAN T HOFFSTRAAT 5—7 IDEN - TELEFOON 24610 MILAAN (GPD) Nadat ook in de kleedkamer de triomf uitbundig was bezongen, men elkaar gekust en omhelsd had, resteerden alleen de antwoorden op vragen als: „Hoe sterk is Nederlands eerste EC-win naar" en: „Op welke manier werd Celtic nu eigenlijk van de troon ge zwiept". En ook: „Wat zijn Feije noords specifieke wapens". Waar mee bedoeld wordt: met welke vroe gere Europese topclubs zijn de Rot terdammers te vergelijken? Ernst Happel wil die parallel nog niet trekken. Pas aan het eind van het volgende seizoen zal hij op die vraag reageren. „Pas dan", heeft de Weense maistro gezegd, „kunnen we bewijzen of we werkelijk in de Eu ropese top thuis horen. Als we, net als Celtic drie jaar geleden, in het nieuwe toernooi vroeg worden uitge schakeld, falen we. Maar ik denk niet, dat het ons zal overkomen". Ook de in San Siro aanwezige spelers van Internationale en het zo magistraal door Feijenoord verslagen AC Milan twijfelen aan een terugval van de Nederlanders. Zij brachten de hah- den herhaaldelijk spontaan op elkaar en roemden de kracht en de homo geniteit van Europa's kampioen. „Als Feijenoord Luigi Riva van Cagliari voor de afwerking erbij zou zetten, zou het nóg sterker zijn," kon men in het Italiaanse kamp beluisteren. .Hoewel het op dit moment al de I sterkste ploeg is". Homogeniteit, steunend op geïn spireerde geestdrift en gepaard aan klasse, dat wil ook Happel erken- MILAAN (AP) Alle Ita liaanse kranten besteedden don derdag bijna evenveel aandacht aan de wedstrijd als aan de bele venissen van het duizendkoppige Celtic- en Feijenoord-legioen. Talloze foto's van voetbalsuppor ters in het centrum van de stad illustreren lange verhalen over de „fans uit Noord-Europa"De „Corriera della Sera" laat de be levenissen van de Nederlandse en Schotse supporters zich afspelen in „een walm van whisky en bier" en heeft uitgerekend dat de legioenen de afgelopen dagen meer dan 100 miljoen lire (600.000 gulden) in Milaan aan drank hebben omgezet. „La Notteschrijft honend: „Wèl veel alcohol maar geen cup voor Celticfansen vertelt de le zers nauwgezet wat er allemaal in Milaan vóór en na de wedstrijd is geschied. Alle kranten brengen tenslotte de volgende cijfers: aantal bezoe kers in San Siro: 60.000, recette 137 miljoen lire (ruim 800.000 gul den). Dit bedrag wordt verdeeld tussen de organisatoren (10 pro cent), de UEFA (5 procent) en de finalisten (beide 42,5 procent), aldus een berekening van een functionaris van de Italiaanse voetbalbond. Op de foto: woelige taferelen in het centrum van Milaan, AMSTERDAM (ANP) —„Hel is in één woord geweldig wat Feijenoord heeft gepresteerd", zei Ajax-voorzit ter Jaap van Praag bewonderend. „Dit is een grootse dag geworden niet al leen voor Feijenoord maar het hele Nederlandse voetbal. Door onze finaleplaats van het vorige jaar en het winnen van de cup van Feijenoord nü is bewezen svelk een geweldige sprong voor uit het Nederlandse voetbal de afgelopen paar jaar heeft ge maakt". Trainer Michels zei verrast te zijn geweest door het uit stekende spel van Feijenoord. „Celtic werd op alle onderdelen gedegradeerd en dat wil wat zeggen". Ook hij sprak van een historische dag voor het Neder landse voetbal, dat nu volgend seizoen met twee ploegen in de Europacup vertegenwoordigd zal zijn: Feijenoord als beker houder en Ajax als kampioen van Nederland. Want aan dat laatste wordt door niemand meer getwijfeld. Dat dubbele optreden van Ne derland in de cupcompetitie van 1970-1971 werd ook door Johan Cruijff genoemd. Hij zei geno ten te hebben van de wedstrijd. Het was enorm mooi wat Feije noord deed". Cruijff's ogen be gonnen te schitteren: „Ik heb er eentje gezien, die verschrikke lijk goed was". Hij wachtte even en zei toen „Hasil". nen - vormt deware kracht vani Feije noord. Waarbij niet vergeten dient te worden dat óók het. artistieke ele ment (Hasil, Moulijn, Van Hanegem) sterk vertegenwoordigd is. Willem van Hanegem wordt aV- lang als de moderne voetballer er kend. De Italianen prezen hem zelfs als de Nederlandse Mario Corso, en dat wil wat zeggen. Feijenoords mid denvelder weet precies wanneer hij zijn speciale troeven moet uitspe len en hoe hij een tegenstander moet vernederen. In San Siro duurde dat iets langer dan gebruikelijk. In het tweede part evenwel en in de verlenging demonstreerde hij op overtuigende wijze zijn enorme kwa liteiten. Wat ook kon, omdat toen Coen Moulyn aanvankelijk wat angstig in verband met z'n blessure ineens in de ban van het grote ge beuren kwam. „En dat," verklaart Ernst Happel, „is mede beslissend geweest voor het verloop van de wed strijd. Toen Coen werkelijk ging spe len, kon Feijenoord domineren". Door die ommekeer konseri Jansen, Hasil, v. Hanegem en Theo vanDui- venbode zich nog meer los weken uit de defensielijn en de op kansen loe rende Kindvall en Wery bedienen. Is raël en Laseroms (door Stein vóór de wedstrijd al de beste cent rum ver dedigers van Europa genoemd) bo den bovendien toch ook nu weer vol doende garantie voor een vrijwel vlekkeloze afweer. ROTTERDAM (ANP» FetJe- noord heeft belangstelling voor de Zweedse rechtsbuiten Roger Mag- nusson, die momenteel bij de Fran se club Marseille onder contract is en voordien bij FC Köln speelde. Voorzitter Guus Couwenberg ver klaarde desgevraagd: „Er wordt ernstig over gesproken om Magnus- son aan te trekken. .Magnusson zou naast Ove Kindvall de tweede Zweed bij Feijenoord worden. 12 3 GVAV-MVV 1 Go Ahead-ADO 1 NEC-Telstar 1 1 AZ '67-NAC 1 1 Holland Sport-DOS l PSV-FC Twente 1 Elinkwijk-DFC 1 Willem II-Volendam Blauw Wit-Volew. 1 1 Graafschap-Vitesse 1 Fortuna Vl.-HVC 1 FSC-Cambuur Roda JC-PEC

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 27