Celtic 1, Feijenoord 2 „Happel had ons op alles voorbereid" 58ct „Je kon Feijenoord niets wijsmaken Wajang in-'t-kuipje. Welk systeem Celtic ook zou spelenwe wisten precies wat ons te doen stond Telegram van de minister )E CUP IN DE KUIP 'V "Ho" Jimmy Johnstone: v> Glasgow in rouw gedompeld 3 Mft 1970 PAGINA 25 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD In opperste verrukking draaft Feijenoord met de Eu ropa Cup 1 door het San Siro-stadion. MILAAN Het stond er koel en nuchter. In lichtende letters en cijfers: Celtic I, Feye- noord 2. Na 116 minuten slo pend voetbal, vier minuten vóór het einde van de verlenging: pro beerde de uitgebluste Celtic-ver dediger McNeill, even tevoren het slachtoffer van kramp, de bal hoog boven het hoofd met de handen tegen te houden. Ar biter Conxetto Lo bello, de vuri ge Siciliaan, floot niet. Het was heel juist gezien. Voor de voe ten van Kindvall kwam de bal neer en de Zweedse Feijenoor- der sloeg toe, snel en medogen- loos: 2-1 voor Feijenoord. De strijd om de Europa Cup voor landenteams was beslist. De grote beker ging naar een klein land. Naar Feijenoord. dat sterk speelde, tactisch tot zeer grote hoogte steeg en met zijn „grote drie" op het middenveld. Van Hanegem, Jansen en Hasil lange perioden van de wedstrijd het gevreesde Celtic deklasseer de. Een Celtic, dat na een half uur spelen wel door Gemmell met een hard en diagonaal schot de leiding had genomen, maar enkele minuten later al door Is raël (kopbal) de gelijkma ker had moeten toestaan. In de tweede helft legden de Rotterdammers Celtic volko men hun wil op. maar het doel punt wilde niet komen. Ook in de dertig minuten extra speel tijd, die nodig bleken toen de officiële negentig minuten met een 1-1 stand werd afgesloten, ontbrak het de Nederland se kampioen aan precisie. Tot in die 116ste minuut, toen het dra ma McNeill zich voltrok, arbi ter Lo Bello de voordeel- regel toepaste en Ove Kindvall de Schotse doelman Williams kansloos liet. Feijenoord, groot voor zijn begeesterde suppor ters. maar internationaal een outsider, was kampioen van Eu ropa Feijenoord-trainer Happel, de grote strateegomhelsd, dol van vreugde Eddy Piet ers Graafland en Israel. ILAAN (GPD) Druipnat steeg Feijenoord tenslotte op de grote badkuip, waar de van het lachen en huilen schor rorden kampioenen de vreugde zingend hadden geuit. De ende liederen, die nadrukkelijk eindigden met „Wie heeft reer het laatste woord: Feijenooooooord". En daarna wilde praten. Wat overigens moeilijk ging, want wat hebben ers, die zo'n grote krachtsinspanning moesten leveren en ïel emoties hebben doorstaan, kort na zo'n gigantisch werk- eigenlijk te zeggen? En dan nog in een kleedkamer die !c bevolkt is en op een rumoerige feestzaal lijkt. Maar Wim sen en Wim van Hanegem, de sterren van het middenveld de pure Schotse profs tot dilettanten vernederden, hadden zinnen toch klaar. Lovende woorden aan het adres van de ner, Ernst Happel. „Toen ik het veld opging, had ik het ge- dat er niets mis kon gaan. Happel had ons werkelijk op voorbereid", prees Jansen. „Welk systeem Celtic ook zou en en hoeveel spitsen het in wilde zetten, we wisten pre- wat ons te doen stond". Willem van Hanegem, breed nd onder een Schotse pet, 1de nög verbaasd het hoofd over voetbalwijsheid van de Ween- ofessor: „Toen hij vijf minuten iet woord was, tijdens het laat- raatje, had hij al uitgelegd hoe Schotten konden verslaan. Het nrijkse elftal heeft er van ge- zei hij en tal van andere van het continent. We moesten van de eerste minuut conse- uit hun spel halen. Storen en jelen. Wel, dat is gelukt. Ze ten er niet veel van terecht. En steeds maar stormlopen, heb niet veel gemerkt. Daar heb- ze trouwens ook de kans niet jegeven. Verdedigen konden ze iet. Als we een beetje meer ge- idden gehad, zouden we met ïwonnen hebben". Kansen jar Feijenoord miste toch nog lansen. Vooral Wery en Kind- I die overigens matchwinnaar en zijn geluk niet op kan. heb ik inderdaad niet alle mo- heden benut", bekende de „Ik was soms te haastig en ïzeker. omdat ik ook steeds blijven gaan. Maar die goal hangen. Toen die keeper uit loei kwam en aarzelde, wist ik it raak zou zijn", ik Wery weet z'n onzuiverheid ermoeidheid: „Ik moest veel in ing zijn en dat sloopte me. In egin had ik trouwens ook een pech". Wat ook de in dit soort rijden naar topvorm groeiende Hasil overkwam. „Vergeet niet ,dat ik vaak van heel ver le bal aan de voet kwam. Die rushes brengen je toch uit ba- Maar die knal tegen de paal en :hot, dat via de onderkant van wegsprong hadden doelpunten i zijn. Toch ben ik erg geluk - blij, dat ik in zo'n elftal van iklasse mag spelen". 0 van Duivenbode, die als eni- derlander twee finales van de a Cup meemaakte, redeneerde o: „Er ligt «en groot verschil 1 dit Feijenoord en Ajax van jaar. Wij passen nu een zwa- mtedekking toe, waardoor je at vrijheid krijgt. Je weet bo rn, dat je taak altijd wordt snomen als je naar voren gaaf,, kweekt zelfvertrouwen. Wat si trouwens ook op een pr ach ti nier kweekt. Bij Ajax was het t je onzeker werd als je gepas- was en je persoonlijke tegen- Ier een goal maakte. Dat risico bij Feijenoord nauwelijks" bjj de Europese kampioen ;erels in het centrum lopen, die Ier attent zijn en vrijwel iede- overzien: Rinus Israël en Laseroms. Twee verdedigers jdien die deze wedstrijd, die slo- finale, als geprikkelde sport- begonnen. Tikken „Kijk", verklaarde Israël, „zoals die Schotten die warming-up deden, lijkt nergens op. Tikken op het mid denveld alsof het een training was. Daarmee ons waarschijnlijk de ogen uit willen steken. Op de een of an deremanier werd ik daar ontzettend door opgejut. We zullen jullie wel krijgen, beloofde ik mezelf". En Theo Laseroms was al eerdei' kwaad ge worden. Door stukken in de krant, waarin Celtic al vroeg tegen wie het om de wereld cup zou moeten spe len. Ze dachten, dat ze al in Zuid- Amerika zaten. Nou, dacht ik, mis schien winnen jullie wel, maar dan toch over mijn lijk. Gelukkig is het erg meegevallen. Ze zijn toch niet gevaarlijk geweest. Wy hebben veel betere voetballers en als ploeg zijn we gegarandeerd een klasse sterker". Daar, op die laatste opmerking, had Happel zelf een verklaring. „Het is natuurlijk niet alleen de klasse, die het hem doet. Het is vooral de geest in het elftal. Die combinatie maakt ons zo sterk. We hebben, zeker na die gelijkmaker, de wedstrijd be heerst en Celtic afgebluft. We dic teerden het spel. Omdat de jongens begeesterd waren en met ontzettend veel inzet alle opdrachten uitvoer den. Maar van welke klasse we wer kelijk zijn, moeten we volgend sei zoen bewijzen. Dan pas, in het nieu we Europa Cup-toernooi, kruinen we DEN HAAG (ANP) Minister M. A. M. Klompé van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk heeft woensdagavond direct na af loop van de Europa-cupfinale het volgende telegram naar de Feije- noordspelers in Milaan gestuurd: „Een onverwoestbaar Feijenoord voegde vandaag daad bij het woord stop grandioos stop proficiat minis ter Klompé." ADVERTENTIE HAAG ANP) De commis- de Koningin in de provin- uid-Holland, mr. J. Klaasesz, Feijenoord een telegram ge in met de volgende inhoud „De In de Kuip, hartelijk geluk ge- b C D K." ter kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Vg** —*1 Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast tonen da* we de absolute Europese top hebben bereikt. Toen Celtic in 1967 de cup won, v^erd het enkele maanden later in de eerste ronde al door Dynamo Kiev uitgeschakeld. Dat moet ons niet gebeuren". Twee Waarschijnlijk zullen twee huidige finalisten er volgend jaar niet meer bij zijn. Eddy Pieters Graafland en Guus Haak. De doelman, die zich ijlings in bezit stelde van de bal, was wel zeker van zijn plaats in deze wedstrijd. „Ik ben dan -ook niet ner veus geweest", meldde hij mon ter. „Het is op een nat veld altijd even lastig, maar ik kreeg in het be gin een goede bal en werd steeds te rug gespeeld, dus was ik gauw warm gedraald. Ja, en als het dan zó af loopt, is dat geweldig. Nu heb ik by Feijenoord toch nog alles meege maakt Wat het volgend seizoen wordt, zullen we nog wel eens be kijken". Guus Haak kon alleen maar la chen. „Dit is het mooiste, ongeloof lijk. Jongens, jongens dat we dit kunnen beleven", juichte de Hage naar, die op de valreep werd inge zet, omdat Piet Romijn geblesseerd was geraakt en Happel meer kracht wilde hebben in de aanvullende ac ties. En daar was natuurlijk ook Eddy Treytel, de teleurgestelde reser ve doelman. Hij juichte mee en was ook gelukkig met het succes. „Maar toch had ik liever in het doel ge staan", sprak hij zacht. „Dit is vre selijk mooi, maar als je zelf speelt, beleef je het nog meer. Ik ben echter nog te jong om tegen twee man te vechten". Tegen Pieters Graafland en tegen de geruchten omtrent Jan van Beveren, bedoelde Treytel. „Mis schien volgend jaar", voegde hy er lachend aan toe. Wie weet?". Terioijl McNeill, die hands heeft gemaakt, verbijsterd toe kijkttikt Ove Kindvall de win nende Feijenoord-treffer langs Celtic-doelman Williams. -*■ MILAAN (GPD) Terwijl de jubel van het Feijenoord-1 legioen als een langgerekte zweepslag door de muren van de Celtic-kleedkameT drong, had „gentleman" Jock Stein de i I grootste moeite de mentale vermorzeling van zijn zo superieur J geachte elftal te verwerken. Zijn geforceerde glimlach stak j schril af tegen de vochtige ogen daarboven. Duidelijk gekwetst j [stamelde hij: „We hebben niet goed gespeeld, beter nog, we hadden veel te veel spelers, die ronduit slecht waren. De reden 1 daarvan weet ik, maar ik ben niet van plan die te vertellen Jock Stein had nog lang nodig zich te herstellen. En daarna pas morsten zijn lippen de lof. die Feije noord zo ruim verdiende. „Goed, j dan hebben wij slecht gespeeld, I maar dat is oneerlijk ten opzichte van Feyenoord. Het was onbetwist de betere ploeg op alle onderdelen van het spel." I Maar was furieus Feyenoord dan niet beter, omdat Celtic toch is ver rast? Die magistraal uitgepakte klus, die de Schotten al in het eer ste half uur tot diep in eigen stel lingen terugdrong, terwijl zy juist dan hadden gedacht toe te slaan te- gen een angstig verdedigend Feye noord? Jock Stein, al snel weer kor zelig. .Ach, verrast, misschien. Maar dan nog hadden veel spelers persoonlijk tot betere prestaties kun nen komen. Konden wy nou op een rijke nationale ervaring bogen of Feyenoord? Maar nogmaals, Feye noord was beter. Het Nederlandse voetbal heeft hier zyn stormachtige opgang mee geïllustreerd. Veel ge- luk." Onbewust Wellicht, dat het diep terneerge slagen Celtic, dat eigenlijk helemaal niet meer wilde praten, zich dan sioneerde Jimmy Johnstone, met een gezicht bijna zo rood als zyn I haar, deed het maar al te graag. „We waren ervan overtuigd te win- Feijenoord is Europees kampioen. HoMl (6) en Wery (8) dragen I nen Onbewust waren we daar kwamen. Maar by 11 vlak daar op. voelde ik al onze ondergang na- j deren Feijenoord raakte met de minuut meer on top." En de trieste „Micky Mouse" voelde het als een bevrijding. Toen hy daarop losbarste: „Laten we toch eerlijk zijn, Feijenoord was j goed, zeer goed. Je kon ze niets maar dan ook niets wijs maken. En waren de jongens te hard? Welnee. het was precies de juiste instelling om een Europa Cup finale mee te spelen. Magnifiek." Waarop Billy McNeill, het plat form van persoonlijkheid, waarop Celtic zoveel roem bouwde, gretig inhaakte. De door de onblusbaar dravende Ove Kindvall zo vaak te kijk gezette centrumverdediger i ..grote klasse. die Kindvall") fluisterde hoofdschuddend „Hoe is het mogelijk, niet wy, maar Feye noord controleerde het spel vanaf de eerste tot de laatste minuut. Wij hebben inderdaad niet best ge speeld, maar Feijenoord liet dom weg geen beter verweer toe. En on ze ondergang had daarom ook niets met onderschatting te maken." Wat routinier Bertie Auld, gecon fronteerd met alle voetbalmachten van de wereld, ruiterlijk beaamde. „Feijenoord heeft ons niet de gele genheid gegeven ons eigen spel te spelen. Van het begin af ontbrak bij ons daarom het ritme, dat zoveel ploegen vrezen. Feyenoord deed dat niet en daarom was het briljant." Waarna de stevige Schotten als schichtige muizen wegslopen. De klap was hard, mokerhard aangeko men. Schaken de Amerikaanse schaker Robert Fischer is winnaar geworden van het internationa le schaaktoernooi in Zagreb. Uit ze ventien partijen vergaarde hij der tien punten. Op de tweede plaats ein digden ex aequo: Smyslow (Rusl.), Kortsnoj (Rusl.) Gligoric (J-Sl) en Hort (Tsj. SI.) met ieder elf punten. Voetbal Binnen 24 uur na hun eerste wedstrijd zijn de voetbalelftal len van Bulgarije en Rusland woens dag in Sofia voor de tweede keer te gen elkaar uitgekomen. Na de 3-3 van dinsdag werd het nu weer een gelijkspel: 0-0. Kindvall in triomf weg na het scoren van het winnende doelpunt. Rechts op de foto de breed lachende Co en Moulijn. GLASGOW (ANP) Glasgow is in rouw gedompeld. De inwoners van de Schotse stad, die zich er doorgaans op beroemen supporter te zijn van Celtic, verbeten de nederlaag van hun club in een star toch nog op onderschatting wilde stilzwijgen. beroepen Een volkomen eïdesillu van Glasgow had woensdagavond tijdens de wedstrijd oeroepen. ten volkomen gedesillu gQed Qm handen En dat toch eenderde van de pubs een uur en een kwartier langer open bleven dan normaal om fans de gelegenheid te geven de gehele wedstrijd op de televisie te volgen. Een speciaal op de been gebrachte politiemacht, die eventuele moeilijkheden bij winst van Celtic het hoofd moest bieden, bleef werkloos. „Het was een van de meest rustige avonden die we hier hebben meegemaakt", aldus een zegsman van de politie. eigenlijk toch tè zeker van. Vooral toen we eerst nog met 10 voor-

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 25