Drukte in kuststreek Oud-strijders gevallenen in herdachten V alkenburg Bollenkwekers moeten voorzichtiger werken Jeugdige Duitsers op inbrekerspad Alphen heeft zijn afd. Watervrienden TIENDUIZENDEN PROFITEERDEN VAN DE ZON; GROTE DRUKTE EN 55.000 KEUKENHOFGANGERS int Jorismarsen in Oegstgeest Uitslagen duivenrace Feijenoord- supporters stremden het verkeer Bloemenverkopers voor de Zeskamp 3JDAG 8 MEI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 18 (Door Cees Combee) LEIDEN/KATWIJK/NOORDWIJK/LISSE Het is op de nerse Hemelvaartsdag flink druk geweest op de Nederland- wegen. Tienduizenden warten er op uitgetrokken om aan zee in bos te genieten van de prachtige natuur en om te profi- ren van de weldadige zonnestralen. Het grootst was de trek ar zee en naar Lisses Keukenhof en de nu kleurig bloeiende llenvelden. Keukenhof werd bezocht door zo'n 55.000 bloe- mliefhebbers. De parkeerterreinen waren overvol met ruim iehonderd autobussen en vele duizenden naar schatting 000 auto's In de badplaatsen Katwijk en Noordwijk heer pen drukte als op een zomerse topdag. gen één uur een onafgebroken en langzaam rijdende file. Nadat het in de middaguren vrij rustig was ge weest op de wegen werd het verkeer tegen zes uur weer intensiever. Voor al vanuit de Bollenstreek. In de rich ting Leiden stonden kilometers lange files. Op de autosnelweg Amsterdam - Den Haag kwamen op de rijbanen naar Den Haag grote vertragingen voor. Voornamelijk op het wegge deelte tussen Sassenheim de oprit voor het verkeer dat vanaf Keukenhof kwam —en Wassenaar. De file had een lengte van zes kilo meter en ontstond vooral door het grote verkeersaanbod uit de Bollen streek. Rond acht uur begon het ver keer weer wat normaal te worden. Maar druk bleef het tot laat in de avond. Ook de Leidse politie heeft de handen vol gehad met het doorgaan de verkeer. Belangrijke vertragingen konden echter niet worden voorko men. e trek naar de kust begon 's mor- e vroeg reeds. Om negen uur was al een drukte van belang op sweg 11 Bodegraven-Alphen-Lei- Van de tien auto's waren er sr zes Duitse. Een onafzienbare om bewoog zich in twee rijen van Nederlands-Duitse grenspost gh bij Arnhem in de richting rdzee. De verkeerscentrale van lijkspolitie deed alles om het ver in goede banen te leiden. Zij echter niet verhinderen, dat er filevorming grote vertragingen Stonden. lok ditmaal was de „bottleneck" r de brug over het Amsterdam- atonaal bij Utrecht. Er wei-den r "s morgens files geregistreerd acht kilometer lengte. Omstreeks één was deze file zelfs uitge- 9id tot een lengte van zestien ki- eter. Er deden zich hier en daar wat kettingbotsingen voor, doch itige persoonlijke ongelukken oudens enkele gevallen van lammen' en builen deden zich voor en de schade viel over het pmeen mee. Bodegraven-Leiden p rijksweg 11 Bodegraven- Alphen den Rijn-Leiden bevond zich te- In het Leiderdorps® sportpro- mma voor zaterdagmorgen as is wijziging gekomen: Het boeg- etlopen zal nu om 10.30 uur be nen en het polsstokspringen zal 11.30 uur beginnen. Beide evene- iten worden gehouden over de snaarsingel. rirSTGEEST Voor de 24ste zullen morgen de traditionele t Jorismarsen in Oegstgeest wor- gehouden. Burgemeester jhr. T. J. van Eysinga zal op het ter van kasteel Oud-Poelgeest de ning verrichten. De af te leggen tanden zijn 7% en vijftien kilome- De stoet vertrekt om kwart r twee. De prijsuitreiking vindt streeks zes uur plaats. iEIDEN Aan de wedvlucht ïaf Strombeek-Bever, düie georga- eerd was door de pjostdttiven- idersyerenigoing „De Reisduif" d'e- 154 duiven mee. De aankomst de eerste duif vond plaats om *9.01. Uitslagen: 1-10 W Kop. 2-5- P .Mooten, 3 T. v. Duuren, 4. W. Oosten, 8 S. Koster, 9 T. v. Am- rdam. KATWIJK AAN ZEE Er rtoeven thans 670 ooHogsinva- en uit de omgeving van Mar- rg aan de Lahn (Duitsland) or enkele dagen in Katwijk. Zij nieten daar van zee en duin, an de Keukenhof en de bollen- Iden bezoeken en maken uït- tyjes naar Den Haag en Am- irdam. De Duitse invaliden bben gistermiddag een stille zht gemaakt naar het herden- ngsmonument voor de gevalle- aan de Zeeweg en daar bloe en gelegd. Namens het gezel- hap herdacht de heer Richter le Nederlandse gevallenen en toogde, dat ook de Duitsers eer Europees moeten gaan den- n. Burgemeester A. G. Vermeu- i beantwoordde de toespraak. indag willen zij kransen gaan igen bij de graven van de daar vallen Nederlandse soldaten. bto LD/J. v. Duijn, Katwijk a. Z.) Reeds vroeg in de morgen begon de trek naar de badplaatsen Katwijk en Noordwijk. Tienduizenden bega ven zich naar het strand. Ook in Wassenaar en het Duindamse- en Langevelderslag bij Noordwijkerhout genoten zeer velen van zee en duin. In de centra van de badplaatsen was geen plaatsje meer over om de auto's te parkeren. Ook de parkeerterreinen waren zeer druk bezet. De politie heeft de handen vol gehad om het verkeer vlot te laten doorstromen, vooral ook omdat er vele tientallen toeringcars met Duitse en Zweedse weekeind-gasten arriveerden. Op de Boulevard in Katwijk bijvoorbeeld stond gisteravond laat een lange rij autobussen op het trottoir aan de zeezijde. Op het strand Ontelbaar velen hebben de gehele dag aan zee doorgebracht. Alle strandcabines, voorzover deze reeds waren geplaatst waren bezet en ve len genoten zo maar op het (warme) zand gezeten van de zon. Het was er goed toeven. De oostenwind zorgde er voor, dat de zonaanbidders geen hin der hadden van de wind. Opmerke lijk was het, dat tallozen een verfris send bad in zee namen. Voor de eer ste keer wellicht dit jaar. Maar de temperatuur van het water was nog niet om over te juichen. Alle terrassen langs de boulevards van Katwijk en Noordwijk zaten overvol en in de restaurants was geen plaatsje meer te krijgen. Er werden goede zaken gedaan. Ook door de strandexploitanten, die deze week beslist niet behoeven te klagen. Er verblijven momenteel heel wat week- eind-gangers en vroege vakantiege- nieters in de badplaatsen' en voor het volgende weekeinde Pinksteren belooft het eveneens goed te worden als het weer wil meewerken. Er zijn al heel wat bedden in hotels en pen sions en bij particulieren besproken. Er is heel wat accommodatie „ver kocht" voor het komende weekeinde en voor het seizoen, 't Leek vandaag op het strand wel een zomerse top dag. Ook op de boulevards en in de zaken was het uitzonderlijk druk.. Duizenden auto's stonden in het dorp. De gemeentepolitie heeft het van daag niet gemakkelijk gehad met al die particuliere auto's en bussen. Het verkeer werd echter tot in de puntjes geregeld en nergens kwamen er op stoppingen voor. Iedereen kreeg een plaatsje, al was dat dan niet voor allen op een „steenworp afstand" van het strand. Er zijn heel wat bussen gekomen. Eén ervan kwam niet. Deze was kort voor de grens op de autobaan betrokken bij een onge val. Er was geen vervangende bus te krijgen. Bovendien vertoeven er tot zondag 760 oorlogsinvaliden uit Mar burg aan de Lahn in de badplaats Zy hebben vanmiddag een stille tocht gemaakt naar het monument aan de Zeeweg bjj het raadhuis en daar bloemen gelegd. Keukenhof Keukenhof-direoteui- Wim van der Lee was eveneens een tevreden man. Hij zei gisteravond laat: Eindelijk is het Keukenhofweertje aangebroken. Het was de laatste dagen en ook vandaag heel erg druk in de bloe- De Katwijkse politie heeft Hemelvaartsdag de handen vol gehad met het regelen van het verkeer. Op de boulevard stonden de auto's bumper aan bumper en ook elders in de badplaats was het niet minder druk. (Foto LD/J. v. Duijn, Katwfjk a. Z.) menlusthof. Voetje voor voetje gin gen de tienduizenden over de paden. Na dat slechte begin doet het Je goed weer stromen bezoekers te kun nen ontvangen. De tuin staat er mooi by. Doch gelukkig is nog lang niet alles in bloei. Dat zou niet goed zijn ook, want dan was het snel ge daan met de bloemen. Vooral nu de temperaturen nogal hoog zijn. Alle parkeerterreinen waren meer dan vol. Dat is nog niet gebeurd in dit seizoen. Bij de laatste schietwedstrijd van „Blijf voor 't land" in Noord wijk werden de volgende schutters met de buks winnaar van een wis selmedaille le klasse N. W. Cas- pers 43 punten; 2e klasse J. Vreyling 43 punten; 3e klasse J. van Leeuwen 46 punten. In de KSO-competitie werden de medailles gewonnen door: le klasse J. Luyckx 60 punten; 2e klasse D. van Bee- len 55 punten. HOOGMADE Enkele tientallen Feijenoord-sup- porters hebben gistermiddag gezorgd voor een verkeersop stopping langs de Rijksweg bij Hoogmade. Ze installeer den zich met hun auto's langs de Rijksweg om een glimp op te vangen van de bus met Feijenoord-matado- ren. De opkomst was zo groot, dat het verkeer tussen Hoog made en Leiderdorp geruime tijd ernstig werd vertraagd. Porsches van de Rijkspolitie kwamen er aan te pas om de weg mij te maken. Dat ge beurde overigens pas toen de politieagenten via de luid sprekerinstallatie herhaalde malen hadden verzekerd, dat de Feijenoorders al lang in Rotterdam waren gearri veerd. LISSE Een bescheiden aantal gladiolentelers kwam naar de be stuurskamer van, het Krelagehuis om een weinig interessante agenda te be handelen. De voorzitter, de heer A. J. Preijde uit Breezand en directeur van de Bloembollenkeuringsdienst ir. H. vain Os hadden meer gehoor ver diend. De voorzitter, omdat hij wees op de mogelijkheden, dat speculatie in het afgelopen seizoen kan hebben gezorgd voor prijsstijgingen voor en de prijsdalingen na 1 januari. De ex port kan zijn afgeschrikt door de ho ge prijzen en de afzet hebben afge remd. Ir. v. Os wees er op, dat men beter zal moeten werken, omdat de machines nog te veel knollen bescha digen. De voorzitter herdacht de overle den leden, op 29 april overleed het oud-bestuurslid, de heer Th. v. d. Meer uit Noordwijk en op 1 mei, de heer Cor de Wit uit Bovenkarspel, eveneens een oud-bestuurslid. Op verzoek van een aantal leden verklaarde hij de vermoedelijke gang van zaken bij de prijzen. Men kan zeggen, dat de oogst te groot was of de afzet te gering, maar men kan ook speculatie noemen. Vast staat, dat in oktober november grote hoeveelheden uit de markt zijn ge kocht, waardoor het evenwicht werd verstoord. Wellicht is het terugvloei en van een groot gedeelte hiervan op de markt de oorzaak van de prijsdaling geweest. Hij wees er op, dat de afnemers zich van Nederland kunnen afwenden en leveranciers, o. m. het Oostblok met een evenwich tiger prijsverloop gaan zoeken. De secretaris, de heer N. J. Kap- pelhof, deelde in zijn jaarverslag me* de, dat de vereniging 889 leden telt. Deze zullen, aldus blijkt uit het keu- ringsverslag van de heer Van Os, niet alle hoop op het wondermiddel Benlate mogen vestigen bij de be strijding van het fusarium. Er is in het afgelopen jaar flink wat mee* voor die aantasting afgekeurd dan verleden jaar. Zeer attent zal de kweker de ver- gelings- of hekseubezemziekte dienen te bestrijden. Koken van plantgoed van 1 uur bij 50 gr. C is vrijwel veel voorgeschreven. Het helpt wel. Niet als de knollen beschadigd zijn. Da* laatste -komt ook veel te veel voor. Men denkt gladiolen „fabrieksmatig" te kunnen behandelen, maar zal wel degelijk moeten zoeken naar goede machines met goede afstelmogelijk heden. Vooral het machinaal rooien veroorzaakt veel beschadiging. Een beetje moedeloosheid is te mer ken. daar zo weinig telers zich in teressen voor het verkrijgen van zuivere partijen. De selectiekeuring is niet een bepaald levend element in de verbetering van de teelt. Het is de vraag of men er mee moe* doorgaan, meende ir. v. Os. De speciale gladiolenkeuring zal nu niet meer op één dag worden ge houden, deelde de voorzitter mede maar op drie. Hierdoor kunnen ook de vroegste en laatste rassen mee doen. De heren A. J. Lindhout en J. Ra demakers verlaten het bestuur, ze worden opgevolgd door de heren C. J. L. v. d. Meer Noordwijk en N. Mastenbroek Stad aan het Haring- lviet. NOORDWIJK Met de arrestatie van Duitse jongelui van resp. 17 en 18 jaar oud, die slapend in de Staatsbossen werden aangetroffen, blijkt de Noordwijkse recherche een goede slag te hebben geslagen. Gistermorgen kwam een melding binnen, dat er in de afgelopen nacht was ingebroken in het café „De Duinpoort" in het Langeveld. Door een w.c.-raam had men zich toe gang tot de zaak verschaft, waarna de dader(s) getracht hadden een ju ke-box te forceren. Rookartikelen en een hoeveelheid eet- en drinkwaren waren door hen meegenomen. Bij een ter plaatse ingesteld on derzoek kwamen de rechercheurs er Veel werk Noord wij ks VVV-directeur Wim Rovers na een bijzonder drukke dag verheugd: We hebben vandaag heel wat werk gehad Er was de gehele dag door een constante drukte aan de balie en het aantal boekingen was verblijdend. Dat wil niet zeggen, dat we voor het komende weekeinde al vol zitten. Er is in de hotels en pen sions en bij particulieren nog vol doende plaats. Voor de tijd van het jaar heerste er een ongekende druk te in de bloemenbadplaats. Ook van avond nog. Op de boulevard is het heerlyk druk en de ten-assen zijn overbezet. In Katwijk aan Zee van hetzelfde laken een pak. Ook daar was het VVV-kantoor tot een uur of elf ge opend. VVV-promotor Chris Ver- plancke over Hemelvaartsdag! We hebben het ontzettend druk gehad. achter, dat tydens het afgelopen weekeinde een paar Duitse knapen in de Staatsbossen gekampeerd had den. Dit was voor de politiemannen aanleiding om de bossen in de om geving van het Langeveld aan een grondige inspectie te onderwerpen. En niet zonder succes. Na enige tijd zoeken troffen zij. gehuld in slaapzakken, twee Duitse jongens aan. Deze bevonden zich in diepe rust. Een groot gedeelte van de uit het café ontvreemde buit stond om hun legerstede uitgestald. Na zoveel nachtelijke aktiviteit. slie pen de inbrekers de slaap der recht vaardigen en slechts met moeite ge lukte het de rechercheurs hen wak ker te krygen. Volkomen verrast, bekenden zij niet alleen in café „De Dutnpoort" te hebben ingebroken, maar ook in de nacht van zondag op maandag getracht te hebben het café „De Duinrand" aan de Duindamseslag binnen te dringen. Vei'der bleken zij in het bezit van een te Noordwijker hout ontvreemde bromfiets. Nadat tegen de inbrekers proces verbaal was opgemaakt, zijn zij over de grens geleid en ter beschik king van de Duitse Justitie gesteld. VALKENBURG Onder grote belangstelling heeft de Vereniging van oud-strijders van het voormalige 4 R.I., gisteren in Valkenburg de gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdacht. Sinds enige jaren wordt deze herdenking centraal gehoudengezamenlijk en van alle gezind ten. Na vlaghijsing op de ere-begraaf- plaats volgde kranslegging bij het ere-graf op de algemene begraaf plaats aan de Sir Winston Churchill- laan in Rijswijk. In de hei-vormde kerk van Valkenburg werd een her denkingsdienst gehouden waarin voorgingen hoofd-legeraalmoezenier P. C. M. J, Vriens en' ds. D. Veld kamp uit Den Haag. Aalmoezenier Vriens sprak in de overvolle hervormde gemeente een kort begroetingswoord en leidde de liturgie. Onder de aanwezigen waren o.a. burgemeester N. van 't Wout en de wethouders P. Langeler en G. Vis. De christelijke gemengde zangvereni ging „Advendo" verleende medewer king. Het orgel werd bespeeld door de heer H. J. Ouwersloot, terwijl de heer J. Torn op het orgel de koor zang begeleidde. Ds. Veldkamp sprak n.a.v. Filip- penzen 2:5: Laat die gezindheid bil U zijn, welke ook in Christus Jezu6 wasen met als thema: Vryheid. Vrijheid is in de geschiedenis der mensheid meestal verworven met bloed en tranen. Nu, 25 jaar geleden, konden we uitroepen: We zijn vrij! Kunnen we er vandaag wel van ondervandaan om elkaar tot verantwoording te roe pen? Vrijheid, was een toverwoord voor ons toen dit in 1945 gezegd werd. Maar wat hebben we van die vryheid gemaakt? Vryheid is geen markt waar. Vrijheid is ook niet het aan een ander in beheer geven. Hebben wt dat misschien gedaan? Het woningprobleem is niet opge lost, honger en oorlog zijn nog niet verdreven. Vrijheid is geen bezit, maar een functie, een opdracht. Het is iets, waarvoor de verzetsstrijders en alle anderen hun leven hebben gegeven. Moeten we bij de herden king nu in 1970 niet zeggen; Het is ons niet gelukt? Wat hebben we ge daan tegen de mensverachting in de wereld? Dit is het nu wat de jonge ren ons als schuld aantekenen. In Fillippenzen wordt ons geleerd hoe het dan wel gelukken kan. Zien op Jezus Christus, die solidair is geweest met de verachten in de wereld. Wij kunnen de wereld niet verbe teren. Het kwaad zit in onszelf. Namens de burgerij van Valken burg werd het fraaie gedenkraam door burgemeester N. van 't Wout, aanvaard. Door de aanbieding van dit gedenkraam, aldus de burgemees ter, draagt deze herdenking een bij- bijonder karakter. In dit gedenk raam is het symbool van het kruis dat boven alles uitsteekt. Het kruis, dat alles overheersende is. De dienst in' de kerk werd besloten met het zingen van het „Wilhelmus" In de kantine van het Marine vlieg kamp werd hierna een gezamenlijke broodmaaltijd gehouden. De heer Vlug spraik hier een kort woord. Met enige ogenblikken stilte werd de heer Favier, erelid van het voormalige 4R.I., die onlangs Is overleden, her dacht. Hierna werd weer vertrokken naar de erebegraafplaats in Valkenburg. Burgemeester Van 't Wout sprak hier namens het gemeentebestuur. Hier werd de kranslegging verricht door de heer Vlug. Het geheel werd met, een ontvangst in het dorpshuis besloten. ALPHEN AAN DEN RIJN —In Alphen aan den Rijn is men geko men tot de oprichting van een af deling van de Watervrienden. Als onderafdeling van de Nederlandse Culturele Sportbond wil de afdeling Alphen zich actief gaan bezighouden met de daarbij aangesloten leden te leren zwemmen en/of in verenigings verband de zwemsport te beoefenen. Het binnenkort gereedkomen van het overdekte bad „De Dillen" en de sterke groei van het inwoner tal zijn mede beslissend geweest voor de oprichting van deze nieuwe zwemvereniging. Het gemeentebestuur en de sport stichting zijn reeds geruime tijd te rug op de hoogte gesteld van de op richting, het doel, streven en werk wijze van de Watervrienden. Teven* is een aanvraag ingediend om na het gereedkomen van het overdekte bad dit enkele uren per week voor het gestelde doel beschikbaar te stellen. Ook werd in de bijeenkomst in nabij een voorlopig bestuur gekozen. Dit ziet er als volgt uit: A. M. de Wolf (voorzitter), J. Barends (se- oretaris), mevrouw T. Berkemeier (penningmeesteresse) en leden D. J. Bruins en J. Tielenburg. Het is de bedoeling dat het voor lopige bestuur, in samenwerking met het landelijke bondsbestuur, propa ganda gaat voeren tot verhoging van het ledental. Dit heeft reeds de vijf tig overschreden. Langs schriftelijke weg zal de bevolking van Alphen hiervoor worden benaderd. Het gedenkraam, vervaardigd door G. N. Jilléba uit Leiden, dat door de Vereniging van Oud- Strijders van het voormalige 4 Regiment Infanterie werd aange boden. (Foto LD/Holvast) ALPHEN AAN DEN RIJN Eea I aantal enthousiaste Zeskampfans hebben, in overleg met het Alpen- j se gemeentebestuur, besloten zater- j dagmiddag een bloemenverkoop te houden in de gemeente ter bestrij ding van de kosten voor de komende j wedstrijden in Leiden en Berlijn. Met het oog op de korte tijd van I voorbereiding is het vervoer naar de onderscheiden delen der gemeen- te nog niet helemaal rond. Vandaar, dat het actie comité een beroep doet op autobezitters zich morgen gedu rende ongeveer anderhalf uur met auto beschikbaar te willen stellen vcor het vervoer van de bloemen met de verkopers (sters). Men kan zich hiervoor om inlichtingen wenden tot de heer D. Engel, Antarastraat 17 in Alphen-Ridderveld, telefoon 6217. Werkloosheid ln VS Het Ame rikaanse ministerie van Arbeid maakt de scherpste stijging in 's lands werkloosheid in 10 jaar be kend. Het aantal werklozen ls in april gestegen van 4.4 tot 4.8 pet.; aldus hebben welingelichte zegslie den bekendgemaakt. Door de stij ging van het aantal werklozen met ongeveer 300.000 in april is het totale aantal gestegen tot circa 4 miljoen, het hoogste njveau in vijf jaar, al dus de zegslieden. Dief verminkt zichzelf Een Oos tenrijkse dief. de 44-Jarige boekbin der Konrad Herrich, heeft ervoor ge zorgd dat er een eind komt aan zijn vingervlugheid, letterlijk en figuur lijk. Hij heeft zichzelf met behulp van j een papiersnijder de twee handen afgehakt, om daarmee, zei hij, een I einde te maken aan de verleiding. Herrich. die thans in een ziekenhuis ligt, gaat als hij hersteld is vier Jaar I de gevangenis ln.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13