Haag niet door dik en dun YS Rel in Amsterdam: dertig gewonden DRQSTE örSHOW Marokkaan vermoord in A'dam lekker lui Treffer Nederland vierde zilveren bevrijding op diverse manieren WORD-VIETNAM EN VIETCONG KOMEN NIET OP VREDESOVERLEG IN PARUS Cambodja Overleg Offensief Enkele wolkenvelden Kamer wil een Vietnam-debat DR. DE BOOY I AUDIËNTIE BIJ KONINGIN GEWEIGERD OP MOEDERDAG Jl w- NIEUWE DIERENPARK WASSENAAR ©uc/ &Uet4ivs jericht 1 maarl 18b0 WOENSDAG 6 MEI 1970 No. 33086 DAGBLAD cteur: E. A. E. van Dishoeok Drs. J. R. Soeteiihorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f14215 per kwartaal (postabonnementen f 17,26), per maand (bU roornltbetalin»). low? rammen 10,2» Witte Singel 1, Leiden - Oiro 6705S Telefoon Directie en Admlnlttratle: 25041; nedactle: 21507 HAAG (GPD) Minister Luns heeft vanmor- in de Tweede Kamer verklaard het te betreuren dat de nerikaanse regering zou besluiten tot hervatting van de op Noord-Vietnam. deelde de bewindsman mee dat de verklaring van minister-president De Jong dat de Nederlandse regering be- p heeft voor de Amerikaanse motieven om een inval te doen Cambodja niet wil zeggen dat de Nederlandse regering het nerikaanse standpunt deelt. minister deed deze verklarin- i vanmorgen in antwoord op mon- inge vragen van drs. Den Uyl voorzitter van de PvdA in de eede Kamer. In het vanmor- i gereedgekomen antwoord op eer- door drs. Den Uyl gestelde schrif- jjke vragen, zegt minister Luns dat Nederlandse regering van mening dat de Amerikaanse regering niet eerste instantie verantwoordelijk voor de uitbreiding van de Viet- m-oorlog. Mr. Luns wees er verder op dat mededeling van de Amerikaanse dat de bombardementen op ord-vietnamese stellingen niet zul- worden voortgezet, inhoudt dat de geen hervatting willen van de ipgezette bombardementen. Drs. Den Uyl zei naar aanleiding de inval in Cambodja dat de ilissing van Nixon een daad internationale anarchie is. „Met optreden brengt Amerika zichzelf ernstige politieke en morele ne- ■laag toe. Het is de plicht van de derlandse regering daartegen te itesteren en niet om begrip te to- zoals minister-president De ng vrijdag deed", iet kamerlid stelde de regering ar samen met Zweden en Italië ppen te ondernemen om de vast- open onderhandelingen in Parijs er vlot te krijgen en een verdere breiding van de oorlog te voorko- De heer Luns heeft inmiddels •gezegd dat hij contact zal opne- met gelijkgerichte regeringen de onderhandelingen weer op ng te brengen. 3e Vietnamese vredesbesprekingen Parijs zijn ernstig in het slop ge- akt door de uitbreiding van de oor- in Vietnam en de Amerikaan bombardementen op Noord-Viet- m. Voor de eerste maal ids de besprekingen begonnen heb- n twee delegaties geweigerd om dens een afgesproken zitting aan conferentietafel te verschij- n. Noord-Viet nam en de Vietcong daarmee protesteren tegen de •ikaanse houding. Van de ont- ïlingen in de naaste toekomst t af zo liet een woordvoerder of de Vietcong en Hanoi weer het overleg zullen deelnemen, rontwaardigd over de schietpar- op het terrein van de universiteit a Kent, waarbij vier studen- i omkwamen zijn studenten van iversiteiten overal in de Verenigde aten begonnen aan nieuwe protest- ties, stakingen en demonstra te tegen het Amerikaanse optre- n in Indo-China. Vandaag wordt Washington op een aantal be- ngrijke punten het verkeer geblo- erd. Deze actie zal het verkeer in de Amerikaanse hoofdstad bijna geheel lamleggen. Vrijdag is uitgeroepen tot dag van de nationale rouw. Zaterdag staat een mars naar het Witte Huis op het programma. Mevrouw Nixon heeft een bezoek aan de stad Fredericks burg afgezegd vanwege studentende monstraties. De senaat van de uni- vesiteit van Kent heeft in een reso lutie het optreden van de gouver neur van de staat Ohio en de com mandant van de nationale garde ver oordeeld. Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen zijn gisteren nieuwe offensie ven begonnen vandaag op Noordviet- namese en Vietcong-kampen. Ruim veertigduizend militairen zouden bij de acties betrokken zijn. De Noordvietnamezen zouden een offensief hebben gelanceerd in het noordelijk deel van Zuid-Vietnam en ook op Cambodjaanse grondgebied verspreide tegenstand bieden. Vol gens het Amerikaanse persbureau UPI hebben Amerikaanse en Zuid vietnamese troepen een deel van de Ho Tsji-min route bezet. Daar aan wezige installaties zouden worden vernietigd zodat de Noordvietnamese aanvoer naar Zuid-Vietnam voor het regenseizoen in gevaar wordt ge bracht. Het afgezette Cambodjaanse staats hoofd heeft in Peking een nieuwe re gering gevormd die meteen door Chi na werd erkend. Syrië heeft als eerste niet-communistische staat de nieuwe regering-Sihanoek erkend. VN-secre taris generaal Oe Thant riep gis teren op tot een internationale confe rentie over Indo-China. Thant zed: „ik heb jarenlang geen acuut gevaar gezien in de oorlog in Vietnam. Nu is echter een situatie ontstaan die gevaarlijker is dan voor 1954. Zie ook pagina 9 -A. Drie facetten van de bevrijdingsdag in beeld gebracht. Natuurlijk op de eerste plaats de talloze feestendie in alle dorpen en plaatsen werden georganiseerd bij het zilveren ju bileum van onze bevrijding. De foto hieronder (LD/Holvast) geeft een beeld van de „Streetparade"een kostelijk onderdeel van het feestgedruis in Leiden, zoals dat ook elders klonk. In Amsterdam meenden veel jongelui het feest te moeten vieren met het „kraken" van panden. De politie trad stevig op o.a. met het waterkanon (foto links). Er ontstonden fikse rellen, die uitmondden in een flink aantal arrestaties. Talrijke anderen lieten het feest voor wat het was en zoch ten onder de eindelijk royaal schijnende zon zand en water op aan het strand, (foto boven). AMSTERDAM (GPD) Bevrijdingsdag 1970 in Amsterdam: zeker 30 gewonden, 137 arrestaties, voor tienduizenden guldens schade. Bijna honderd huizen en andere panden opengebroken, blaffende politiehonden rondom het nationale monument op de Dam. Constant ruim vijfhonderdvijftig man politie en ma rechaussee op de been, charges, traangas, 4 waterkanonnen, vaarvan er 2 als extra materieel uit Rotterdam aangerukt in reserve werden gehouden. De Bilt verwacht van heden- tot rgenavond: irwegend droog weer met wolken- lden, maar ook zonnige perioden. [Matige wind tussen oost en zuid- st. Ongeveer dezelfde temperatu- Q als vandaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) 7 MEI i op: 05.00 uur; onder: 20.14 uur. tan op: 05.18 uur; onder: 23.20 uur. water in Katwijk: 4.06 uur en laagwater: 0.03 uur en 12.24 8 MEI 1 op: 04.58 uur; onder: 20.16 uur. an op: 05.58 uur; onder: water: 4.47 uur en 17.12 uur, b.fmrof-or- 0.42 uur en 13.05 uur. t nummer bestaat alt 28 pagina'*. Bevrijdingsdag 1970 moest volgens sommige groepen de Kabouters van Oranje Vrijstaat, de Socialisti sche Jeugd, de BBK en anderen een „nationale kraakdag" worden, als protest tegen de woningnood die 25 jaar na de bevrijding nog steeds voortduurt. Het resulteerde in felle gevechten. De Dam werd in de loop van de avond hermetisch afgesloten. Het mo nument. met kransen en bloemen ervoor, stond op een leeg plein. Ge feest was er toch al niet, want de activiteiten die het 5 mei-comité voor de Dam had georganiseerd, waren na de ervaringen van Koninginnedag al naar het Museumplein verplaatst Ook ontbraken, een enkele fritestent en een ijsverkoper uitgezonderd, de vele kraampjes die vroeger op be vrijdingsdag altijd de Dam vulden. Hier en daar werden straatbran- den aangericht en barricades opge worpen. Steeds opnieuw werd om am bulances van de G.G.D. gevraagd. In de Zoutsteeg werd een keiharde charge uitgevoerd door twee groepen politiemannen die van weersz 'en op omtrent dertig mensen indraai den en er met de lange gummistok op insloegen. Met stenen en ander materiaal werd naar de politie gesmeten. Een politie-auto werd vernield. Inspec teur G. Horstmann raakte daarbij ernstig aan zyn gezicht gewond. Alarm werd geslagen voer een jacht op een man en een vrouw die bezig waren geweest zakken met stenen in een autootje te laden, waar vanuit al eerder politiewagens waren beko geld. De onlusten laaiden weer op, toen de politie de Dam weer voor voet gangers wilde vrijgeven. Onmiddellijk stroomde het plein weer vol. Tegen middernacht leek de rust in de Amsterdamse binnenstad terug te keren. De stadsreiniging werd ver zocht het puin op het damrak en in andere straten op te ruimen, waar na men het verkeer weer wilde toe laten. Een poging van jongelui in de Nieuwe Kerk waarin de tentoon stelling „Mooie vrijheid" is ingericht binnen te dringen, was ondertus sen mislukt. Rond middernacht konden grote eenheden van de politie en de mare chaussee inrukken. Helmen, wapen stokken, schilden en portofoons dienden ingeleverd in de wapenka mer aan het hoofdbureau. Tot het einde van de nacht bleef echter wel een scherpe surveillance van kracht. De rellen waren in de vroege och tend reeds begonnen. Het voormalige logement) aan de Keizersgracht toebehorend aan de universitiet die er echter niets mee kan doen werd bezet. De buurman voelde zich niet meer op zijn gemak en vroeg de po litie even te komen kijken. De politiemannen werden onthaald op plastic zakjes speksteenpoe der (waar het plaveisel spiegelglad van wordt) en rookbommen in de vorm van zwavelmengsel, verpakt in zilverpapier. De tegenactie was kort maar hevig. Traangasgranaten wer den naar binnen gegooid, 54 jonge lui werden gearresteerd. De hoofdofficier van Justitie, dr. J. F. Hartsuiker, reageerde scherp. Hy was al vroeg op pad en gelast te op het hoofdbureau dat de arres tanten in staat van beschuldiging zouden worden gesteld wegens open lijke geweldpleging. Op dat misdrijf staat vier jaar gevangenisstraf, het geen het mogelijk maakt de aange houdenen in voorarrest te zetten. ADVERTENTIE DOLFIRAMA-ZANDVOORT dolfijnen- en zeeleeuwenshow. Tijden: 12 - 2 - 4 en 9 uur. Avondshow niet op maandag. Naast Bouwes Palace. Telefoon 02507—5741. ADVERTENTIE Grote antiekmarkt Haarlem Krelagehuis - Leidsevaart 7. 8. 9 en 10 mei van 11 tot 19 uur. zaterdag tot 22 uur. DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft vanmiddag besloten de regering te kennen te geven, dat zij een apart debat wil houden over de Vietnamese oorlog en de inval van de Amerikanen in Cam bodja. Aan de minister van Buitenlandse Zaken zal worden gevraagd een of ficiële verklaring op te stellen met het regeringsstandpunt over de toestand In Zuidoost-Azië en dat nog voor het kamerdebat. ADVERTENTIE AMSTERDAM <OPI> - In CM doodlopend steegje is vanochtend in Amsterdam een omstreeks 35-jarige man vermoord gevonden Het is ver moedelijk een Marokkaan. wiens identiteit nog niet kon worden vast gesteld. De Guldenhandsteeg ligt een me ter of vijftig van het politiebureau aan de Warmoesstraat af. De groep ernstige delicten (de moordbrigade) van de Amsterdam se politie is uitgerukt om klaarheid in het mysterie te brengen. De bri gade was overigens nog op zoek naar de 21-jarige Milan Vajt die dinsdag ochtend in alle vroegte op een boot in de Lijnbaansgracht een Westduit- se Jongeman doodschoot en een Am sterdammer gevaarlijk verwondde Het zoeken naar hem wordt onver minderd voort geset. In de loop van de ochtend zou in het sectielokaal van de politie aan de Overtoom het stoffelijk overschot van de Noordafrikaan worden onder zocht. De man is met een mes van het leven beroofd; steken werden gevonden in zijn bovenlichaam en in zijn nek. DEN HAAG (GPD> Minister Polak van Justitie heeft de Amster damse geoloog dr. Ton de Booy la ten weten dat hy niet bij de Konin gin op audiëntie zal worden ontvan gen. omdat hy als burger „niet ge kwalificeerd is om als persooniyk ad viseur op te treden". Zoals bekend had dr. De Booy eni ge maanden geleden by de hoge raad een aanklacht tegen minister Luns ingediend tegen diens onvolledige verklaringen in de Tweede Kamer over de kwestie Biafra. Deze klacht werd niet ontvankelyk verklaard, waarna de heer De Booy per brief aan Koningin Juliana verzocht om audiëntie. Hy merkte daarby op dat hy over woog zyn onderscheiding als Ridder in de orde van Oranje-Nassau, die hy enige jaren geleden had gekre gen wegens zyn verdiensten op geo logisch alpinistisch gebied, terug te geven. Onmiddellyk na deze brief kreeg de heer De Booy van het kabinet der Koningin te horen dat zyn brief om advies was doorgezonden naar t ministerie van Justitie. Bovendien vond daarna nog een gesprek plaats met de directeur van het kabinet. Volgens minister Polak geeft de brief van de geoloog een onjuist in zicht van de Nederlandse constitutio nele verhoudingen. De ministers zyn verantwoordeiyk voor alle regerings daden van de Koningin die zelf on schendbaar is. De bewindsman zegt verder dat een nadere mondelinge toelichting van de neer De Booy hem overbodig voorkomt. „Met alle begrip voor uw verontrus ting over de onvolkomenheid van de hulpverlening aan de slachtoffers in Biafra kan ik de door uw aan het adres van de Nederlandse rege ring en volksvertegenwoordiging ge uite beschuldigingen van opzetteiyke verdraaiing van de werkelykheid niet anders dan lichtvaardig beschouwen", aldus minister Polak. Eén Koninklijke kwaliteit in de ene verrassend-mooie doos na de andere! (ADVERTENTIE) weekenders en shirts ADVERTENTIE attracties in het Dlarsnptffc Waasenaar. Rljksstraalwtg 667. Wawniar, Taleloon 01751 -9»01 Uit het Leidsch Dagblad van 6 Mei 1870 Naar wij vernemen zal de monstering voor den gecos- tumeerden optocht in juni a. s. alhier te houden, plaats hébben op Dinsdag den 10- den Mei a.s. in het Heeren Logement den Burg alhier. Aan het feestgebouw op de Ruïne wordt goed doorge werkt. Men is thans reeds zeer druk aan de binnenbe- timmering bezig. De tijden gaan vooruit; huwelijksaanvragen geschie den niet alleen meer per ad vertentie, maar men neemt reeds zijn toevlucht tot den stadsomroeper. In Groningen liet een man ver omroeper bekend maken dat hij wenschte te trouwen en thans is het huwelijk reeds gesloten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1