REEKS BRANDSTICHTINGEN e IN LEGE HUIZEN HARDE TAAL VS Straten versperd, brandkranen onklaar, spijkers op weg Keukenhof nu op zn mooist Proces om fabriek van Vredestein Algehele escalatie conflict Indo-China Restaurants kregen fikse geldboetes HOU VRIJ ZONNIG Spijkers ACTIE TEGEN AANTASTING DUINEN DOOR RIJKSWEG 1 STARAKIS UITGEWEZEN KATWUKERS TE WATER IN DEN HAAG Senaat Vietnamisering ALM-vliegtuig neergestort 21 vermisten CONFERENTIE DJAKARTA OP 16 EN 17 MEI Meerderheid VS voor ingrijpen in Cambodja ©ue/ ©lieutDO Opgerichi I maart 1860 LEIDSCH MAANDAG 4 MEI 1970 V I No. 33085 DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (by vooruitbetaling:) losse nummers f 0.25 Witte Singe] 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDEN Met de komen de vrije dagen voor de boeg ziet de weersvoorspelling er veelbelovend uit. Onze weer kundige medewefrker meldde vanochtend dat de bevrij dingsfeesten in de meeste steden morgen gevierd kun nen worden bij een middag- temperatuur, die in de buurt van de twintig graden ligt. Vlak langs de kust. wellicht iets lager, in het binnenland mogelijk nog iets hoger. Waarschijnlijk wordt het de warmste dag die tot heden in 1970 is gemeten. Welis waar komt er langzamerhand een front je naar ons land, maar pas na dinsdagavond gaat de kans op een regen- of onweersbui toenemen. In de nacht- en ochtenduren is opnieuw mist te verwachten, die morgen mogelijk wat vlugger zal optrekken dan vandaag. Voor de mensen die er op uit willen trekken biedt de bollenstreek veel bekijks. Door het koude weer is de bloei vertraagd en kan men nu nog overal veelkleurige hyacinten- en narcissenvel- den aantreffen. Wanneer het zonnetje echter blijft schij nen zal het snel gedaan zijn met de bloemenpracht. Er wordt nu reeds druk „ge kopt". Wie iets van de bollenvel den wil zien moet eens de moeite nemen de grote wegen te verlaten en de slingerende weggetjes oprijden, die tus sen de velden doorlopen. De Keukenhof is nu ook op zijn mooist. Er staat in de tuin al heel wat in bloei. Ook is het beslist de moeite waard eens door de kassen te wandelen. Vooral de sierteeltkas, een schepping van Keukenhof- directeur Wim van der Lee, is een juweeltje. U ziet daar bolbloemen tussen bloeiende heesters en andere planten. Voor een bloesemtocht is het nog een beetje vroeg. Hoewel op diverse plaatsen in de Betuwe, Zeeland, Brabant en Limburg al wel bomen in bloei staan verwacht de ANWB, dat pas over één a twee weken de bloesempracht op haar mooist is. Dan zal de ANWB ook 'n speciale bloe semroute" uitzetten voor au tomobilisten. AD V ERTENTIE SUL LEIDERDORP trassi De Bilt verwacht van heden tot morgenavond Vrij zonnig en tot de avond op meeste plaatsen droog. Overwe- ®d matige zui oostelijke wind. 'it weer. (Opgemaakt te 12.40 uur) 5 MEI tori op: 05 04 uur, onder: 20.11 uur. Waan op: 04.28 Uur, onder: 20.42 uur ïoogwater te Katwijk om 02.49 en 5.12. uur. Laagwater Katwijk om U02 en 23.24 uur. DEN HAAG (GPD) Brandstichters hebben gister middag en gisteravond in de Schilderswijk achtmaal leeg staande sloopwoningen in brand gestoken. Opzettelijk werden tevoren de brandkranen opbruikbaar gemaakt door ze vol te gooien met zand. Tot tweemaal toe werd tevoren de straat bestrooid met zware kopspijkers en op de Hoef- kade werd de brandweer gisteravond bekogeld met bak stenen. Het leek wel oudjaar. Op de straathoeken stonden jongelui met halve bakstenen in de hand en tien tallen palen met verkeersborden wer den omgebogen en als wegversper ring gebruikt. De jongelui voelden zich moreel gesteund door groepen voorbijgangers, die na vier vrije da gen de rellen kennelijk als een wel kom verzetje aanvaardden. De brandweer was van 's middags 3 uur tot ver na middernacht onaf gebroken met groot materieel in de weer. De politie rukte wel telkens uit, maar maakte niet een arrestant. Wel werd een jongeman, die met ste- nen gooide en die door 'n brandweer man in de kraag was gepakt, naar het bureau overgebracht. Het begon met het in brand ste ken van een blokje leegstaande, voor de sloop bestemde huizen. Op weg naar de brand reden twee politiewa gens in de kopspijkers, kregen klap banden en bleven steken. De brandweerauto's met veel zwaardere banden, hadden van de Dil nummer bestaat uit 18 pagina's. UTRECHT (ANP) Ongeveer 1200 personen, merendeels als mede werker of student a. d. Rijksuniver siteit in Utrecht verbonden, hebben een bezwaarschrift ondertekend te gen de aanleg van de Provinciale weg no. 1 in Zuid-Holland. Deze weg komt te lopen door een duingebied tussen Katwijk en Scheveningen, het waterwingebied van Den Haag. Dit terrein is 1800 hectare groot, maar als de weg inderdaad wordt aange legd zal dit gebied met ongeveer 200 hectare worden verkleind. Bovendien zal dan, aldus het be- zwaartschrift, het laatste grote stilte- gebied voor een agglomeratie van een tot twee miljoen mensen worden ver anderd in een verbrokkelde, stedelij ke randzone. Tevens wordt opgemerkt dat dit duingebied van fundamenteel belang is voor de actieve recreatie en het biologisch onderzoek. De weg zou noodzakelijk zijn om de overbelaste Rijksweg 4 te ontlas ten. De ondertekenaars noemen als alternatief een verbetering van het openbaar vervoer en capaciteitsver groting van de bestaande wegen. De kroon moet op korte termijn een beslissing nemen over al eerder ingediende bezwaarschriften tegen de aanleg van deze weg. Deze bezwaren zijn afkomstig van de Vereniging van Exploitanten van Waterwinge bieden en de Algemene Vereniging voor Natuurbescherming. ATHENE (AFP) De Fran se journalist Jean Starakis is van ochtend aan Franse diplomatie ke autoriteiten overgedragen, zo deel de een Griekse regeringswoord voerder in Athene mee. De 29-jari- ge Stakaris werd op 12 april in Athene tot 18 Jaar gevangenisstraf veroordeeld Hij bezat ook de Griek se nationaliteit, maar die is hem on langs ontnomen om zijn uitwijzing als ongewenste vreemdeling moge- j lijk te maken. Starakis vertrok in de loop ven de ochtend met een toestel van Air France naar Parijs. spijkers geen hinder. Nadat de bran dende sloophuizen waren geblust, werden ze in de loop van de middag en in de vooravond nog zevenmaal in brand gestoken en ook zevenmaal ge blust. Een uitermate gevaarlijke situatie ontstond toen rond zes uur brand werd gesticht in twee sloophuisjes naast het complex van een autospui- terij. De brandweer moest alles op alles zetten om overslaan van het vuur naar de magazijnen met licht ontvlambare lakken, de spuitkamers en de garages te voorkomen. Door opnieuw bij de eerste melding meteen met groot materieel uit te rukken en door het vuur di rect stevig aan te pakken, slaagde de vermoeide brandweerlieden er toch in om overslaan van het vuur naar de spuiterij en de bewoonde boven- woninkjes boven de garages en werkruimten te voorkomen. De re cherche begon met een onderzoek en kwam voor de zoveelste maal tot de conclusie dat opzet oorzaak was. Onmiddellijk nadat de televisie om elf uur gisteravond het nieuws had gebracht dat in de Haag se Schilderswijk een serie branden was gesticht in sloophuizen, kwam op de alarmcentrale van de brand weer alweer de volgende melding binnen. Ditmaal was het een uitslaande brand in het voor de sloop bestem de café. Een brandweerman kreeg een baksteen tegen het rechter been. De brandweerauto's hadden last van automobilisten, die de weg niet vrij konden maken omdat om gebogen verkeerspalen delen van de Hoefkade versperden. Omdat de brandkranen onklaar waren, gebruikte de brandweer het bluswater uit de hogedruktanks van de brandweerwagens totdat met ex tra slangen een verbinding met ver derop gelegen brandkranen tot stand was gebracht. Amerikaanse troepen tij dens een rustpauze in de Cambodjaanse jungle. De tanks zijn op weg naar een Vietcong-hoofdkwartier dat nog steeds niet is gevonden. DEN HAAG (GPD) Op de Nieuwe Haven te Den Haag is de af gelopen nacht om drie uur een auto met een 24-jarige Katwijkse schilder en een 21-jarige Katwijkse straat maker door de brugleuning gereden en te water geraakt. De twee mannen werden door voorbijgangers tegen de hoge walkant op geholpen. De brandweer takelde met de grote kraanwagen de auto op het dro ge. De vermoedelijke oorzaak van het ongeluk zou zijn dat de mannen meer oog hebben gehad voor de meisjes achter het raam van het vroegere huisjes van Blonde Dolly, dan voor de weg. (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) —Officiële en particuliere uitlatingen van rege ringsfunctionarissen in Washing ton doen vermoeden dat een belang rijke escalatie van de oorlog in Indo- China onvermijdelijk is. Minister van Defensie, Meivin Laird, heeft be vestigd dat 128 Amerikaanse jagers voor het eerst sinds het staken van de bombardementen op 1 november 1968, aanvallen hebben uitgevoerd op Noordvietnamese doelwitten ten noorden van de gedemilitariseerde zone. Hij liet verder blijken dat bom bardementen op andere delen van Noord-Vietnam worden overwogen. Andere aanwijzingen voor een dreigende escalatie van de oor log zijn: •Lairds bekendmaking, dat nu ook andere dan door president Nixon genoemde Vietcong-gebteden langs de Cambodjaans-Zuidvietnamese grens vanuit de lucht worden be stookt, en dat dergelijke aanvallen „van tijd tot tijd" overal langs de grens plaats kunnen vinden Lairds mededeling dat de „op sporing" van de Vietcongschuilplaat- sen in Cambodja een week tot tien dagen in beslag zal nemen. Aange zien president Nixon voor de actie een bestek van twee maanden noem de, kan geconcludeerd worden dat 'n belangrijk deel van deze periode ge bruikt zal worden voor een semi- permanente bezetting van het gezui verde gebied; de niet nader toegelichte op merking van een andere Pentagon- functionaris, dat ook offensieve ties verwacht kunnen worden langs de Cambodjaanse kust. Nu de haven Sihanoukville kort geleden door de regering van generaal Lon Nol werd gesloten voor de aanvoer van voor raden uit Noord-Vietnam, is de Viet- cong volgens berichten bezig andere aanvoerbases langs de kust te vin den; de opmerkelijke mededeling van officiële militaire zijde in Washing ton, dat de huidige acties in Cam bodja niet automatisch de belofte in- oamese troepen het zonder deze ga rantie niet zouden klaarspelen om 4e Amerikaanse troepen te vervan- *en. DEN HAAG (GPD) De econo mische strafkamer van het Haagse gerechtshof heeft in hoger beroep elf restaurants-directies tot for se boetes veroordeeld wegens opzet telijke overtreding van de prijzen- beschikking horecabedrijven 1969. In totaal beliepen de opgelegde boetes een bedrag van f 19.000 gul den, iets meer dan de helft van het I totaal der boetes waartoe de restau- 1 rant directies in eerste instantie wa- I ren veroordeeld door de Haagse eco nomische politierechter. De procu reur generaal bij het hof had be vestiging van de vonnissen geëist. Avifauna te Alphen aan den Rijn kreeg in hoger beroep f4.000 boete, de Bijhorst te Wassenaar f2.500, De Gouden Leeuw te Voorschoten f3000 Plaswijck te Rotterdam f 1.000, en Dreefzicht te Haarlem f 2.000. De moedermaatschappij NV de Valkenhorst te Voorschoten eige nares van alle aandelen werd op juridische gronden vrijgesproken van uitlokking. Tegen de NV was een boete van f 500 geëist. MELVIN LAIRD houden dat de oorlog in Vietnam er door bekort zal worden. In zijn verklaring over de moge lijke hervatting van bombardemen ten op Noord-Vietnam, zei minister Laird dat zulke aanvallen overwo gen worden, wanneer Hanoi, in reactie op het Amerikaanse offen sief in Cambodja, zou proberen troe pen door de gedemilitariseerde zone naar Zuid-Vietnam te brengen. De bombardementen die tot dusver werden uitgevoerd ten noorden van de zone, vonden plaats op Noord vietnamese bevoorradings-opslag- plaatsen en luchtdoel-afweer-raket- posities, volgens Laird, omdat onbewapende verkenningstoestellen werden neergeschoten. Aangezien deze toestellen ook in de afgelopen anderhalf jaar werden neergeschoten, en daarop nooit gro tere tegenacties volgden dan zeer beperkte bombardementen en be schietingen door maximaal 24 vlieg tuigen, kan niet anders worden aan genomen dan dat de recente acties van 128 jagers plaats vonden als een onderdeel van het Cambodja-of- fensief. Dit wordt eens te meer waarschijnlijk, aangezien officieel bekend is geworden dat deze bom bardementen met de voorkennis en goedkeuring plaats vonden van pre sident Nixon. Vice-president Agnew zei gisteren in een televisie-vraaggesprek dat de opzet van de Cambodjaanse actie was om de Z ui d vi et nam ese troepen in staat te stellen tegen april vol gend Jaar, wanneer volgens Nixons aankondiging 150 000 man Ameri kaanse troepen zullen zijn terugge trokken. op eigen benen te staan zonder gehinderd te worden door Vietcong-aanvallen vanuit Cambod ja. Het ontging niemand dat de vice-president met deze argumentatie eerder bevestigde dat de Zuidviet- Zoals reeds eerder bericht, zou aanstaande dinsdag op haar verzoek de Senaatscommissie voor Buiten landse Betrekkingen een ontmoeting hebben met president Nixon. Deze bijeenkomst schijnt afgelast te wor den. omdat de senatoren bezwaar hebben gemaakt tegen Nixons plan om voor die gelegenheid ook de com missie voor Buitenlandse Betrekkin gen van het Huis van Afgevaardig den uit te nodigen, waardoor de bij eenkomst naar de mening van ae Se natoren niet langer het particulie re zou kunnen hebben dat zij wenselijk achten. (De commissie van het Huis van Afgevaardigden .nvat een 50 man). Twee Republikeinse en twee Demo cratische senatoren hebben verder aangekondigd dat zij zullen probe ren het Congres te bewegen een amendement aan te nemen op een hangende wet over militaire fondsen. Dit amendement stelt voor om per 31 december van dit Jaar geen fond sen meer ter beschikking te stellen voor oorlogsactiviteiten of militaire hulp in Laas en Cambodja. tenzij het congres: zoals bepaald in de grond wet) deze landen de oorlog heeft verklaard. Maar het is onwaarschijn lijk dat dit amendement het verder zal brengen dan een debat. SAN JU AN (ANP, Reuter) Een DC-9 van de Antilliaanse Lucht vaartmaatschappij met 57 passagiers en 6 bemanningsleden aan boord is zaterdag op rond 30 kilometer ten noord-oosten van St.-Croix, dat tot de Maagdeneilanden in de Caribi sche Zee behoort, neergestort. In to taal konden 41 personen worden ge red, een dode is inmiddels geborgen, terwijl nog 21 personen worden ver mist. Aangenomen wordt dat de 21 ver misten allen zijn omgekomen. Het straalvliegtuig dat op weg was van St.-Maarten naar St.-Croix had niet voldoende brandstof aan boord om St.-Croix te bereiken. De bemanning probeerde toen een noodlanding te maken in de Caribische Zee. De reddingswerkzaamheden wer den uitgevoerd door vliegtuigen en vijf hefschnnefvliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht en de mari ne. De machine was door de Antil liaanse Luchtvaartmaatschappij ge huurd van de Overseas National Air ways, een Amerikaanse luchtvaart maatschappij. DEN HAAG (GPD) —De Ame rikaanse bandenfabriek B. F. Good rich heeft een civiel proces in kort geding aangespannen tegen de Haag se NV. Rubberfabriek Vredestein en al zijn commissarissen, dat op dins dag 12 mei om 10.15 uur zal dienen voor de president van de Haagse rechtbank. Goodrich eist dat Vredestein zal worden verboden nieuwe aandelen te verkopen aan concurrent Good- yaer omdat dit in strijd zou zijn met de statuten van de N.V. Vredestein. Inzet van de strijd is de Vredestein Bandenfabriek te Enschede -aarin Goodrich een belang heeft van 21 pet. In deze fabriek investeerde Good rich in 1964 behalve kapitaal ook zijn technische kennis, op voorwaarde dat derden daarvan niet zouden profi teren. Concurrent Goodyear zal bij de aankoop van de nieuwe aandelen een meerderheidbelang krijgen, waardoor in feite een situatie zal ont staan die strijdig is met de gesloten overeenkomst, aldus Goodrich. DJAKARTA (AFP) Adam Malik, de minister van Buitenlandse Za ken van Indonesië, heeft bekendge maakt dat de Aziatische conferen tie over Cambodja op 16 en 17 mei In Djakarta zal plaatsvinden. Vol gens Malik zijn tien van de 20 uit genodigde landen en Indonesië met dit tijdstip akkoord gegaan. Zy zul len hun ministers van Buitenland se Zaken sturen. India, Pakistan, Birma, Ceylon, Chi na, Noord-Korea en Noord-Viet nam zullen niet deelnemen. Afgha nistan, Nepal en Mongolië, hebben nog niets laten horen. Malik verduidelijkte, dat het niet de bedoeling van de conferentie is welk land dan ook te veroordelen. Men wil tot positieve voorstellen komen. WASHINGTON (AFP) De Ame rikaanse televisiemaatschappij Co lumbia Broadcasting System (CBS) heeft een opiniepeiling verricht in de VS over het besluit van president Nixon. in Cambodja te interveniëren. Blijkens dit onderzoek is een meer derheid van nagenoeg 2 tegen 1 vóór dit besluit. 59 procent van de ondervraagden is het eens met de rede, die Nixon donderdagavond heeft uitgesproken en waarin hij de redenen uiteenzette, die hem noopten, Amerikaanse troe pen een inval te laten doen in Cam bodja, 32 procent van de ondervraag den heeft zich tegen het besluit van Nixon uitgesproken en 7 procent heeft geen mening. Uit het onderzoek is voorts geble ken, dat 51 procent van de onder vraagden de mening is toegedaan, dat de VS verstrikt zijn in een oor log, waarvan zij zich voorlopig niet kunnen losmaken. 38 procent denkt, dat de interventie in Cambodja de oorlog zal verlengen, 41 procent meent daarentegen, dat de oorlog er door verkort wordt. In verband met de viering van de bevrijding 25 jaar geleden verschijnt het Leidsch Dagblad morgen niet. Onze kantoren zijn de hele dag gesloten. Uit het Leidsch Dagblad van 5 Mei 1870: Eergisteren werd b\j het 2de regiment vestingartille rie te 's Bosch als militair in- gelijft een huisvader van zes kinderen. De loteling is ge boren in 1850 en op 18-ja rig en leeftijd gehuwd met een weduwe met 5 kinderen. (Advertentie) Naaisters, bekwaam om met de naai machine om t^gaan kunnen dadelijk geplaatst worden te gen f4.50 per week. Men adresseere zich onder letter A. van het Bureau van dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1