Oppositie tegen Nixon formeert zich LENIN EN DE DERDE WERELD Oeganda naast bedrijven Speculaties over uitbreiding offensief in Cambodja Cox en Hewitt in de eindstrijd Damesvoetbal bij Bayern Miincben Jeugdconferentie van de VN heeft geldtekort Kerkelijk protest tegen apartheid AMERIKAANSE KOGEL DOOR DE PAGODE.... ZELF BED OPMAKEN Touwtrekken rond lot Soebandrio LOGISCH jATERDAG J MEI 1970 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA WASHINGTON GPDi Huisvrouwen, studenten en senatoren zijn in actie gekomen tegen president Nixons besluit om Amerikaan se troepen in te zetten in Cambodja. Maar terwijl de oppositie zich formeerde, bracht president Nixon gisteren in alle vroegte (om half acht) een bezoek aan het Pentagon en liet in een losse opmerking doorschemeren dat een verdere uitbreiding van het offensief te ver wachten ivas. Nixon had het bij die gelegenheid ook over het „schor riemorrie" dat universiteitsgebouwen in brand stak en anti-oorlogs- demonstraties organiseerdeen vergeleek hen men de dappere en I nobele Amerikaanse soldaten die in een ver land hun leven waag- De eerste berichten over de Cam bodjaanse actie melden een snelle op mars, waarbij echter weinig te mer ken was van de aanwezigheid van de Vietcong. Zes Amerikanen zouden in de eerste uren zyn gesneuveld, vtff helikopters werden neergeschoten. Nixons zinspeling op een uitbrei ding van het offensief verwast ver moedelijk naar nog drie andere ge bieden langs de Vietnamees-Cambod- laanse grens, waar volgens de Ameri- laanse militaire inlichtingendienst Vietcong zich min of meer perma nent heeft genesteld. Een daarvan is ten zuiden van de zogenaamde „pa pegaaienbek", waar nu een 10.000 Zuid-Vietnamese troepen en enkele honderden Amerikaanse „adviseurs" zijn ingezet. De ander twee bevinden tich ten noorden van het gebied dat bekend staat als de „vishaak", en waar sinds eergisteren 8000 Amerika, nen en 12.000 Zuid-Vietnamezen aan hun opmars in Cambodja zijn begon nen. De president scheen erop te dulden dat ook deze drie gebieden jullen worden aangevallen. Fel De reactie op Nixons besluit varieer de van voorzichtige steun tot felle verontwaardiging. De senaatscommis sie voor Buitenlandse Betrekkingen vroeg onder leiding van senator Wil liam Fulbright om een persoonlijke bijeenkomst met de president, een on gebruikelijke procedure die voor het laatst plaats vond in 1919, toen de commissie president Woodrow Wil son aan de tand voelde over zijn be leid ten aanzien van de toen in op richting zijnde Volkerenbond (Wil son was een voorstander van Ameri kaanse toetreding, maar hü slaagde er niet in de Amerikaanse publieke aan talrijke andere universiteiten braken gevechten uit. Machteloos Het meest kenmerkende gevoel in Washington, zowel onder de burgerij als onder de politici, was een gevoel van machtloosheid. In het Huis van Afgevaardigden en in de Senaat werd gedebatteerd over de mogelijkheid om de president te fondsen te ontzeggen voor deze militaire onderneming, die vreemd genoeg, eerst bekend stond als "operation total victory", maar die later werd aangeduid als "ope ration shoemaker". Het is echter niet te verwachten dat het congres tot deze stap zal overgaan. De Republikeinse senator George Aiken zei dat het Cambodjaanse avontuur de Republikeinen duur zou komen te staan in de aanstaande verkiezingen. Onder de Democraten herleefde de hoop. dat men er toch in zou kunnen slagen het land voor zich te winnen. Maar wanneer presi dent Nixon's gok, want iets anders kan men het niet noemen, goed af loopt. dan zal het voor de kiezers nog ruimschoots tyd zijn om hun stem op Nixon's partij uit te brengen. Ook daar heeft Nixon op gegokt. Mr. H. L. LEFEELAAR Oud-president Johnson heeft giste ren op een bijeenkomst van demo craten in Chicago gezegd dat alle Amerikanen zich achter president Nixon moeten scharen in de Cam bodjaanse crisis. Hanoi moet tot rede worden gebracht, zei hij, en ik hoop dat de stem van onze president niet verdrinkt in andere stemmen die niet alle feiten kennen en niet zo'n grote verantwordelijkheid dragen. opninie te mobiliseren). De bijeen komst met Nixon is vastgesteld op aanstaande dinsdag om vijf uur. De president heeft daarvoor ook eenzelf, de oommissie van het huis van afge vaardigden uitgenodigd een groep die sympathieker tegenover hem staat dan Fulbright en zijn collega's. Gevraagd naar zijn mening over een reactie van het Amerikaanse volk op zijn beslissing, zei Nixon voor zichtig: „Ik heb er geen oordeel over of de mensen erachter staan. Ik heb gedaan wat ik het beste vond, en als deze onderneming slaagt, dan mmm ".HU maakte de zin niet af, maar scheen te willen im pliceren dat het volk dan wel achter hem zou staan. Ernstig Senator Albert Gore, ook een lid van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, sprak van „een zeer ernstige situatie" en een „dreigend grondwettelijke crisis". Met dit laat ste doelde hU op de omstandigheid, dat het Congres niet door de presi dent werd geraadpleegd. „Ons land staat op het punt om door onderlinge tegenstellingen verscheurd te wor den", zei hU. De scherpste kritiek werd geuit door senator Edward Ken nedy, die de militaire onderneming „waanzinnig" noemde. In ee ntoespraak zei Kennedy o.m.: .Nixons rede gebruikte dezelfde worden uit het rampzalige verleden. Woorden als „bescherming van Ame rikaanse troepen", „het vermyden van een smadelyke nederlaag", en „vlucht gebieden van de Vietcong". De woor den blUven er nog steeds uitrollen maar ze zUn niet langer in staat om ons in slaap te sussen. We weten nu wat ze betekenen". De nationale studentenvereniging riep het congres op om de procedure te beginnen om de president uit zyn ambt te ontheffen. De studentenorga nisaties omvat een 500 universiteiten en colleges, en de leiders zeiden, dat er ongeveer 300 achter hun oproep stonden. Verschillende vrouwen-groe pen tegen de oorlog hielden een pro, testdemonstratie op de trappen van het Congresgebouw. De studenten mobilisatiegroep tegen de oorlog kon digde massale betogingen aan. Aan de universiteit van Maryland werd door de studenten slag geleverd met de politie, nadat een gebouw in brand was gestoken waar studenten een re serve-officiersopleiding krügen. Ook BOURNEMOUTH ANP) De fi nale herenenkelspel bU de open En gelse tenniskampioenschappen op ver harde banen zal gaan tussen de Brit Mark Odx en de Zuidafrikaan Bob Hewitt. Cox versloeg in de halve eindstryd zyn landgenoot Battrick met 75. 63. 64 en Hewitt re kende af met de Joegoslaaf Pilic: 6—3. 7—5, 1—6, 6—3. By de dames gaat de slotronde tussen de Australische Marg .Court en de Britse Virginia Wade. Marg. Court schakelde in haar halve fina le haar 18-jarige landgenote Evonne Goolagong, de sensatie van het toer nooi, met 6—1, 64 uit. Virginia Wa de maakte korte metten met Judy DaltonTegart: 62 .64. De finale damesdubbelspel leverde een overwinning op voor het Australische duo Dalton-Court. Zy zegevierden na spannende stryd met 62, 68, 75 over het Amerikaan se tweetal King-Casals. MUNCHEN ANP" —De Westduit- voetbalvereniging FC Bayern München zal binnenkort een aantal damesvoetbalelftallen rijk zyn. Ten minste, als Wilhelm Neudecker, de voorzitter van Bayern München een goede trainster kan vinden. „Velen zullen niet kunnen laten even fUntjes te lachen, als zU aan damesvoetbal denken, zo schrijft hU in het clubblad „Stadion-zeitung". Maar. aangezien de DFB Westduit' se Voetbalbond) het damesvoetbal erkent, is er wat my betreft geen principieel verschil tussen damesvoet bal- en damesbasketbalteams Het enige, dat ons nog ontbreekt is een vrouw, die de training ter harte zal nemen. Maar ook dat probleem zul len wy wel kunnen overwinnen". KAMPALA (Reuter» De presi dent van Oeganda. Mil ton Obote, heeft gisteren bekendgemaakt dat belangrijke sectoren van het be- dryfsleven worden genationali seerd. De maatregel, die onmid- dellyk van kracht wordt .omvat o.m. de nationalisatie van de in- en uitvoerhandel (met uitsonde ring van de invoer van aardolie en aardolieprodukten). De rege- caanse bisschoppen van Pretoria en ring van Oeganda verwerft een j Johannesburg Edward Knapp-Fisher belang van 60 pnncent in het kapi- en Leslie Stradling. hebben in een taal van alle industrieën, de plan- tages, banken, oliemaatschappijen, ring geprotesteerd tegen het rege- het openbaar vervoer en de koper- ringsvoorstel om negers te weren myn in Kilembe. President Obote als administrateurs, typisten, tele- heeft tevens een wijziging van de fonisten en winkelbedienden in de wet op de vakbond aangekondigd. blanke gebieden, waardoor stakingen voortaan on wettig zUn. NEW YORK (Reuter) De inter nationale jeugdconferentie die de VN wil houden om de jongeren by de gang van zaken in de wereld te be- de trekken, kan misschien niet doorgaan bij gebrek aan geld. De conferentie, één van de hoog tepunten van de viering van het 25- jarig bestaan van de Verenigde Na ties. zou op 9 juli beginnen op het name met blanke vrouwen, in het- VN-hoofdkwartier m New York. Er zelfde kantoor werken, is naar schatting 700.000 dollar voor nodig, maar tot dusver hebben een paar regeringen en particulieren niet meer dan 29.000 dollar geschonken. Secretaris-generaal Oe Thant zal misschien binnenkort via radio en te- levisie om bydragen vragen. Er zyn 750 jongelui onder de 25 jaar uit alle delen van de wereld voor de confe rentie uitgenodigd. Het Leninisme kan het best worden omschreven als de aanpassing van het marxisme aan niet- geïndustriaiiseerde economische stelsels en aan een maatschappij, die hoofdzakelijk uit boeren bestaat. De wereldwijde betekenis ervan is gele gen in de omstandigheid dat de wereld vol is van dit soort maatschappelijke stelsels". Zo worden de theorieën over de revolutie en de strategische geschriften van Lenin beoordeeld door de Amerikaan Georg Sabine in zijn „Ge schiedenis van de politieke theorieën". Het is een bewezen feit dat de theorieën, met name van Lenin en in het algemeen van de Rus sische revolutionairen, een grote aantrekkings kracht hebben uitgeoefend op de leiders van vele nieuwe staten in Azië en Afrika, ook al kan men hun politiek lang niet altijd communistisch noe men. De verklaring voor die aantrekkingskracht Ls vierledig: de situatie in veel onderontwikkelde landen doet sterk denken aan die van Rusland in het. begin van de twintigste eeuw en de theorieën van Lenin hebben het voordeel van de helderheid en strenge systematiek. Bovendien zal vrijwel ie dereen bereid zijn toe te geven, dat het blijkbaar mogelijk was en is. om met gebruikmaking van Lenins theorieën in relatief snel tempo een vol slagen achterlijke economie te hervormen tot een modern en machtig systeem. Tenslotte kan als verklaring worden aangevoerd dat zowel het com munisme als de zichzelf bevrijdende staten één gemeenschappelijke vijand hadden: het kapita listische westen. De situatie waarin Rusland aan het begin van deze eeuw verkeerde, doet inderdaad wel denken aan die van veel onderontwikkelde landen op dit moment. Hoewel in naam zelfstandig, was er in 1 het tsaristische Rusland sprake van een semi- koloniale economische structuur De industrie was er in handen van buitenlandse investeerders, afgezien daarvan dat Rusland voor 1917 maar een begin van industriële ontwikkeling kende, gecon centreerd rond een paar steden. Rusland vormde grotendeels een agrarische samenleving, zowel economisch als politiek. Het grootste deel van j de bevolking was analfabeet en er werd vaak honger en armoede geleden onder de boeren, die 1 horig waren aan grootgrondbezitters. Rond het begin van de eeuw was er ook een enorm ver schil tussen de mens in de stad en die op het platteland. Allemaal verschijnselen, die men ook kan herkennen in de meeste van de nieuwe sta ten in Azië en Afrika, i Deze situatie dwong Lenin tot een andere theorie van de marxistische revolutie als tot 1920 was gehuldigd. Marx stelde voor het slagen van de revolutie als voorwaarde, dat het feodale sy steem van het koningschap moest zijn hervormd tot een burgerlijke samenleving met een ontwik kelde democratie. Daarin zou het enerzijds moge lijk zijn het arbeidsproletariaat te mobiliseren (boeren bestonden voor Marx nauwelijks) en tot bewustzijn te brengen. Anderzijds zou het eco nomische systeem zichzelf vroeg of laat opblazen In moordende concurrentie als de ontwikkeling maar ver p-enoeg gevorderd was. Van geen van beide omstandigheden was in Rusland sprake. Wilde een revolutie zichzelf daar mogelijk maken, dan was er een andere analvse nodig en vooral' een andere strategie Het is Le nins grote verdienste geweest dat hij die strate gie ontwierp en waarmaakte. Hij Doneerde name- Mik de stelling, dat niet het proletariaat zelf de -evolutie zou ontketenen, maar de „voorhoede •'an het proletariaat". Die voorhoede werd niet gevormd door arbeiders of boeren, maar door ln- Wlectuelen uit de middenklasse: studenten, on- advocaten e d. Zi1 moesten eesehoold 'n de politieke analvse en met volstrekte toewll- '"ng aan do marxirt-sche leer. binnendringen in 'He belan<rrii)ce Instituten va.n de burocratie en >ndep onrfprp door subversieve a^ries dp staat -m poll tri eke ma^ht ontkrachten Tntu.wn moes- 7* dp bevolklne beleren en indoctrineren in o mandstisrtip irWiocde totdat het moment ee- m-,, nra^rrvr» bestaande orde zou ineen storten. Een tweede aspect van de aantrekkingskracht Zuidafrikaanse rege- van Lenins opvattingen en strategie was en ls. dat ze de mogelijkheid gaven om een gebied tot economische ontwikkeling te brengen zonder vrije markt en zonder het vrije spel van economische machten. Lenin stelde daartegenover een mechanisme, waardoor het mogelijk was vanuit een centraal punt een plan op te zetten voor een algehele economische ontwikkeling. Het probleem met in tellectuelen is doorgaans dat ze iets hebben tegen „commercie", tegen fabrieken en ondernemers. Lenins systeem gaf de overtuiging dat met ge bruikmaking van de industrie een doel kon wor den bereikt, dat niet lang in de sfeer van winst of economische expansie, maar van politieke macht en ontwikkeling Het is duidelijk dat voor de nieuwe staten dit aspect van politieke machts vorming van ongemeen groot belang is. Een derde argument ten voordele van Lenin is van historische aard. De Aziatische leiders van het eerste uur hebben bijna allen gestudeerd in Europa tijdens de jaren van de economische cri sis Ze hadden het gevoel te staan aan het sterf- yy v,r* kapitalisme Het economische systeem had gefaald en mil joenen mensen beroofd van arbeid en inkomsten. Ze leerden in Europa hoe het bij hen niet moest Daartegenover staat in de dertiger iaren het be trekkelijke succes van de communistische ontwik keling: daar bleven de arbeiders aan het werk: daar bouwde de economie volgens plan verder Studenten van een school in Albany verbranden een pop die de Amerikaanse president moet voorstellen. Direct na het bekend worden van Nixons besluit over de interventie in Cambodja kwa men op de school demonstraties op gang. PRETORIA (Reuter» —De Angli- De protestbrief volgt op een by- eenkomst van het comité van de Anglicaanse kerk vorige maand, waarop een resolutie werd aangeno men. die het regeringsvoorstel ver oordeelde als „duidelyk onchriste- lyk, omdat het de rechten van de mens en de vryheid van een groot en zwygend deel van de gemeen schap beperkt De handel en industrie hebben al eerder, zU het om andere redenen, tegen het regeringsvoorstel geprotes teerd. Volgens een verklaring van onder-minister voor Bantoe-be stuur en Ontwikkeling Piet Koorn- hof, wil het voorstel niet alle negers uit deze betrekkingen verwyderen, maar is het bedoeld om te vermij den dat negers met blanken, met aan haar vooruitgang. Ook op Europeanen maak te de Russische ontwikkeling, die altijd voor on mogelijk was gehouden, een diepe indruk. Vooral intellectuelen raakten in de ban van het commu nisme. Onder hen Harold Lasky. de grote leer meester van vele toekomstige nieuwe leiders aan de London School of Economics. Niet alleen de theorie, maar ook de ervaringen doen het geloof in socialisme en planmatigheid stijgen. Wat daarin een belangrijke rol speelt, dat Lenin het „allemaal zo voorspeld heeft". Lenin heeft im mers de theoriee van Marx aldus bewerkt dat hij niet de concurrentie van de economie beschouwt als de vernietigende zwakte van het kapitalisme, maar de tegenstrijdigheid die er volgens hem be- stat tussen enerzijds monopolisering van de eco nomie in kartels met alle protectionismee vandien en anderzijds een hevige concurrentie als het gaat om de verwerving van goedkope grondstof fen in de koloniën. Natuurlijk, heet verdrag van Berlijn had een einde gemaakt aan de allerergst*? anarchie bij het verwerven van koloniën in Azië en Afrika, maar de strijdpositie blijft bestaan. Gevolg is volgens hem noodzakelijkerwijs: een hollen van crisis naar crisis "steeds sneller en steeds ernstigeren een eindeloze reeks van steeds groter oorlogen om de macht in de wereld, met name in de onderontwikkelde wereld De dertiger jaren leverden een beeld op. dat zijn hypothese leek te bevestigen: de economie leek ineen te storten en na de ontzettingen van de Eerste Wereldoorlog dreigde al weer 'n tweede. De laatste factor was de gemeenschappelijkheid van de tegenstander, Lenin had met zijn proleta rische voorhoede de kapitalist tevens koloni sator bevochten, had bovendien „aangetoond" dat kapitalist en imperialist noodzakelijkerwijs dezelfde waren. Hy had. voor wat Rusland betreft, met succes gevochten. Het was dus mogelijk zich aan de macht van het Westen te ontrukken; het Westen, dat als kolonisator de grote tegenstander was van de Afrikaan en de Aziaat, die naar zelf standigheid streefde. Geen wonder, dat de jonge Afrikaanse en Aziatische studenten, die maat schappelijk op dezelfde trap stonden als Lenin, in hem het grote voorbeeld zagen. Tijdens de dekolonisatie bleek, dat Lenin niet alleen als voorbeeld diende, maar ook in veel ge vallen een strategie bood om de strijd effectief te winnen. Dit, omdat Lenin niet alleen maar een ideologie gaf (die op zichzelf niet voldoende is. omdat ze tot volslagen vruchteloze discussie kan leiden), maar tevens de methode om die ideologie effectief te maken, met andere woorden, een stra tegie van de revolutie. Toch zijn er duidelijke verschillen zichtbaar tussen het Rusland van tien jaar na de revolutie en de nieuwe staten tien jaar na de dekolonisa tie. Verschillen in ideologisch opzicht en verschil len in praktische resultaten. Een belangrijk ver schil in idologisch opzicht is dat begrijpelijkerwijs nieuwe staten een veel grote waarde hechten aan het nationalisme als onderdeel van hun po litieke ideologie, en meer naarmate hun politiek territoir minder weg heeft van een aaneengeslo- ter natie. Lenin was wars van alle nationalisme, hij zag zelfs heel lang een revolutie over de na tionale grenzen heen als de voorwaarde voor het slagen ervan. Een tweede ideologische verschil is dat de par tijbeweging van de meeste nieuwe staten lang niet dat vergaande centralisme kent van de commu nistische partij in de Sowjet-Unie Dat heeft uiteraard een praktische oorzaak, door de feite lijke onmogelijkheid van zulk een centralistische aanpak, maar bovendien zijn veel politieke bewe gingen ook niet bereid tot zulk een rigide organi satie. Waarschijnlijk heeft dat te maken met de ervaring, die inmiddels is opgegaan met de kwa lijke gevolgen van het centralisme in Duitsland tijdens de periode-Stalin. Die ervaringen zijn ook bepalend geweest voor de weigering van vele landen in de derde wereld om. na de dekolonisa tie. partij te kiezen in de wereldpolitiek. Afgezien van de binnenlandse situatie in Rusland na 1936. toen daar de terreur op gang kwam. speelt er zeker in mee. dat Stalin in tegenstelling tot Lenin geen enkele belangstelling had voor de ontwikke lingen in de derde wereld. De feitelijke verschillen in aanpak zijn terug te voeren tot de omstandigheid, dat de verschillen Lussen het Rusland van 1917 en de meeste onder ontwikkelde gebieden bij nader inzien toch aan zienlijk grote waren, dan men voor de kolonisatie dacht. Rusland was in 1917 aanzienlijk verder ge- industnaliseerd en geürbaniseerd, dan vele nieu we staten nu. Ook de agrarische ontwikkeling vertoont belangrijke verschillen de produktie in Rusland was en is veel gevarieerder dan met na me in de Afrikaanse landen Een laatste belangrijk verschil is. dat de gees telijke en culturele afstand tussen stedelijk milieu ?n platteland in de derde wereld veel en veel gro ter is dan destijds in Rusland. Modernisten en traditionalisten leven in de nieuwe staten in alle opzichten in totaal verschillende werelden Met andere woorden: Lenins theorieën leveren voor wat betreft sociale analyse en strategie van de politiek modernisering waardevol studiemate- teriaal, maar ze zijn in de praktijk vaak niet he lemaal en soms zelfs helemaal niet toepasbaar. Nog weer anders gezegd: voor het proces van de dekolonisatie en daarmee van de bevrijding van Azie en Afrika zijn Lenins opvattingen en han delwijze van ongemeen belang geweest, voor de opbouw na de dekolonisatie zijn ze veel minder belangrijk. DRS. J. VAN DEN BERG MILAAN (GPD) TerwUl gisteren de eerste Celtic-sup porters. gewapend met petten en hoeden, in Milaan aankwa men, begon het „lagere hotel personeel" er een staking. Wanneer deze situatie vol gende week niet is veranderd en dat zit er in zullen de Feyenoordsupporters zelf hun koffers naar de kamer van het hotel moeten brengen. Zy kun nen er bovendien op rekenen, dat zy zelf hun bedden moeten opmaken. De kamermeisjes eisen namelyk hogere lonen en een kortere arbeidstyd. DJAKARTA (Reuter» —Onder de Indonesische leiders is een stryd gaande over het lot van de gevan gen oud-minister van Buitenlandse Zaken dr Soebandrio. De kogel is door de kerk. of. om in Aziatische styl te spreken, door vietnamezen en er, voorzover op het ogenblik bekend, geen Cambodjanen bü betrokken zyn. Dus een soort in- ternationaal-militaire ..naoberhulp", nabuurhulp zoals die in ons land ten plattelande hier en daar nog voor komt Het is niet voor het eerst in de geschiedenis, dat Cambodja bU ge vechten betrokken is. Na de bloeityd voor en na het jaar 1000 ging het de pagode: de Verenigde Staten heb ben by monde van president Nixon aangekondigd, dat zy het Noordviet- namese hoofdkwartier op Cam- bodjaans gebied zullen opruimen, een offensief, dat intussen reeds is be- gonnen. Deze Amerikaanse actie is. I over langere termyn gezien, een I rechtstreeks gevolg van de neutrali- teitspolitiek van Prins Norodon Siha- noek. Diens begrypelyke vrees om be- j i trokken te raken bij de gevechten in l i de buurlanden Vietnam en Laos ging immers gepaard met een onbegrijpe- j U)k Mkort aan delensievoorrlenlngen J n VOfifel vllicllt opttrwdw dlc van een neutrale staat verwacht J f?1 11 UV1IL zich dan haaaUg terugtrokken mogen worden Die onvoldoende mili- 1 6 B taire maatregelen noopten Sihanoek communistische troepen op het men om het te beschermen tegen de binnengeslopen Noord vietnamezen. oor de Amerikanen en Zuldviet- na mezen gaat het hier om een logische stap Strikt-militair ls het dwaas om rekening te houden vang van het oorlogsterrein niets, wel aan het aantal deelnemers aan de gevechten. Dat aantal is, wan neer men let op de grondgevechten. gegroeid van één tot drie. Niet Juist is dus te zeggen, dat de oorlog zich tot geheel Indo-Chlna heeft uitge breid: dat was al gebeurd, omdat de Noordvietnamezen er zich hadden ge nesteld. Voor Washington en Sai gon ligt het gevaar uiteraard hierin, dat de slag. waarvoor zU nu op Cam- met nationale grenzen Vandaar de bodlaan» gebied hebben ..uitgehaald grote moeilijkheden in het verleden toen bleek, dat de communisten van De 55-jarige dr. Soebandrio was grondgebied van zyn land toe te la- minister onder Soekarno. Hy werd in 1966 op beschuldiging van ede- plichtigheid aan de mislukte staats greep van 1965 ter dood veroor deeld. Hy zit nu in Tjimasi in West- Java gevangen. Een aantal leiders. gesteund door verscheidene rechtsgeoriën teerde generaals, wenst dat presi dent Soeharto het veraaek om cle mentie van Soebandrio afwUst, ter- wyl andere leiders willen dat het staatshoofd het verzoek op humani taire gronden aanvaardt. Van wel ingelichte zUde was onlangs bekend gemaUkt, dat Soeharto het doodvon nis had gewyzigd in levenslange ge vangenisstraf. Dit besluit zou ech ter met het oog op de verdeelde me ningen voorshands niet officieel be kend worden gemaakt. ten die op deze wyze langs een om- weg van Noord- naar Zuid-Vietnam Cambodjaanse ryk ten onder door de voordeel werd bereikt dooi te penetreerden Om dus het vyandelyk aanvallen der Thais en de groei van speculeren op het politieke fatsoen zenuwcentrum op Cambodjaans ge bied uit te schakelen heeft president Nixon op advies van zyn militaire ad viseurs besloten de Amerikaanse en Zuidvietnamese soldaten de grens met Cambodja te laten overschrijden. Dat er ln Phnom Penh van de zUde van het nieuwe bewind-Lon Nol bezwaar tegen deze stap bestaat, is niet aannemelijk. Integendeel, de nieuwe Cambodjaanse regering heeft reeds meermalen om Amerikaanse steun gevraagd, zodat deze hulp. die recht streeks is gericht tegen het hoofd kwartier van de rode invasie-troepen, haar uiterst welkom zal zyn Dit te meer. omdat het offensief wordt uit gevoerd door Amerikanen en Zuid- niet ineens effectief zal zyn. In dat geval komt het tot gevechten van langere duur. Voor de commu nisten Ls het nadeel hierin gelegen, dat zy nu een rustig oord voor con centratie. hergroepering en oefening van soldaten met één klap hebben verloren. Dit behoeft nog niet te be tekenen. dat zy het gehele voordeel van het Cambodjaanse rustoord zyn kwUtgeraakt. Het kan hun byv. te an de tegenstander. Aan die milital-1 stade komen, dat aanhangers van de re Janboel is nu een einde gekomen verjaagde Sihanoek vooral als die de agressors worden besprongen ln naar Cambodjaans gebied terug hun eigen centrum-op-buitenlands- keert hun steun verlenen. Er zyn gebied. Militair staan de partyen dus nog allerlei mogelykheden. gun- neer de Amerikanen en Zuidvietna- mezen tot de tegenaanval overgingen. Een achterbakse methode, mogelijk geworden door de houding van de j slappe Sihanoek. waarby mili- Laos. Later was het beurtelings schatplichtig aan Thailand en Viet nam Veel verrassingen levert de mo derne geschiedenis dus niet op. Maar na het vertrek van de Fransen on- geveer twintig jaar geleden had daArmee geiyk: géén voordeel voor stige en ongunstige. Zeker is echter, men mogen verwachten, dat de be- gn nadeej voor de ander. Men dat het voordeel voor de communis- staande grenzen althans voorlopig ejgeniyic niet spreken over uit- ten om onbedreigd van Cambod- geëerbledigd zouden blUven.^ De j breiding van het gevechtsterrein. De jaans gebied gebruik te maken, voor- Noord Vietnamese communisten had-1 goed verloren is gegaan. De eerste den Cambodja immers al tot oor- klap is dus zeker een daalder waard, logsgebied gemaakt Sihanoek echter De vraag is evenwel of die voldoende verhinderde, dat de Amerikanen dat ls om de beëindiging van de oorlog»- terrein eveneens betiaden. Nu deze handelingen sneller naderby te bren- zogenaamde neutralist is weggejaagd gen. en zich thuisvoelt by de kameraden in Pekrng. verandert er aan de om- Noordvietnamese invasie heeft die verwachting teniet gedaan. Hoogst merkwaardig is. dat. terwyi de Viet namese minderheid Cambodja in hoog tempo verlaat verdreven door een golf van haat tegen de in vasie van Hanoi'.Zuidvietnamese mi litairen in de voetstappen van de Amerikanen het land bmnenstro- Rl.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9