Kuststreek vol toeristen Examen was te goed gemaakt... Onderzoek brand Alphen TOCH NOG HOOP VOOR BECKERS? Goodyear overbluft Goodrich V.V.V.'S IN DUIN- EN BOLLENSTREEK WERKTEN TOT LAAT: MET MOEITE ALLE GASTEN KUNNEN ONDERBRENGEN Vrijspraak voor moord op bloemetje Politieman op overweg gedood Bij leraar binnen na hockeybal door ruit BRAND IN UTRECHTSE BINNENSTAD Om Vredestein Curatoren School voor Journalistiek LEKKAGE IN AARDGASLEID1NGEN PAGINA 6 LEEDS (TH DAGBLAD ZATERDAO MEI 1970 (Door Cees Combee) LEIDEN/KATWIJK/NOORDWIJK/LISSE De toeristen- stroom is toch gekomen. De Randstad Holland zit vol gasten. Door het ongekend fraaie weer kwamen er veel meer buiten landers onze landsgrenzen over, dan waarop men aan het be gin van deze week had durven hopen. De toeloop was zo groot, dat gisteravond laat nog een beroep op de bewoners van de kuststreek werd gedaan om vrijstaande bedden direct op te geven bij de VVV's. Op de vingers van één hand waren gis teravond van Scheveningen tot Zandvoort de logiesadressen, waar nog gasten konden worden ondergebracht te tellen. Naar schatting verblijven er èn in Katwijk èn in Noordwijk ieder zo'n 15.000 vreemdelingen. Een ongekend aantal. Veel meer dan vo rig jaar tijdens het .rond-1 mei weekeinde"Alle hotelbedden zijn bezet. Alleen Noordwijk meldde, dat er in het jeugdhotel nog enkele plaatsen over waren. In Leiden moest men reeds vroeg in de avond het bordje „vol" ophangen. BERGEN OP ZOOM (GPD) - Met verbetenheid, maar beslist niet wan hopig, heeft de raad van Bergen op Zoom gisteravond in een bijzondere I raadsvergadering de problemen rond de sluiting van Beckers NV behan deld. Met algemene stemmen werd een motie aanvaard, die telegrafisch ter kennis van de minister, de voor zitter van de Tweede Kamer en Ge deputeerde Staten werd gebracht, met als hoofdinhoud een aandringen op tenminste gedeeltelijke herziening van het besluit over de kredietaan vrage om de redding van het bedrijf De grootste belangstelling van de toeristen, die gisteren ons land bin nenkwamen gold de Duin- en Bol lenstreek. Keukenhof, de internatio nale bol bloem enlusthof. en de bollen velden zijn grote trekpleisters en ook de zee is bijzonder „in". Tot heel laat in de avond liepen de buitenlanders te wandelen op de boulevards. Het leek wel hartje zomer. De restaurants en andere eetgelegenheden maakten goede zaken. De zaken met ver warmde terrassen konden de grote toeloop niet aan. Zy moesten velen teleurstellen. In de badplaatsen Katwijk Noordwijk is het van gistermorgen tien uur af een stormloop geweest op de V.V.V..kantoren en eerst tegen elf uur 's avonds kreeg men gelegen heid wat op adem te komen. Men was er in geslaagd alle vakantiegangers behoorlijk onder dak te brengen. Het zij in hotels en pensions of bij parti culieren. Er kwamen in de eerste plaats de' gasten, die reeds lang van tevoren logies hadden besproken via de Duit se reisorganisaties. Honderden toe- rin gears reden de badplaatsen bin nen. Op voortreffelijke wijze hebben de Katwykse en Noordwijkse politie i gezorgd, dat het drukke verkeer in goede banen kon worden geleid. Daarnaast kwamen er, gelokt door j het fraaie weer. ook velen op eigen gelegenheid naar de kust. Men had voor deze gasten nog een reserve- voorraad logiesadressen achter de; hand. Deze was in de loop van de avond echter geheel uitgeput. was gisteren heel erg druk en voor vandaag verwacht directeur Wim van der Lee een stroom van bezoekers. Ook de zogenaamde dagjesmensen nu het weer gunstig is. Op de Nederlandse wegen was het gisteren erg vol. Vooral aan de Duits- Nederlandse grens passeerden veel auto's. Ze stonden daar rijen dik en deze waren in de loop van de mid- lag kilometers lang. Er passeerden toen zo'n 3500 tot 4000 auto's per uur de grens bij Bergh. Bij de andere grensposten was het iets minder druk. Er waren onder de uit Duitsland af- Stormloop komstige toeristen ook veel Ameri- kaanse en Engelse militairen. Heksenketel Wim Rovers, directeur van de VVV „Noordwijk", tussen alle bedrijvigheid door gisteravond rond elf uur: 't Is hier vandaag een ongelooflijke hek senketel geweest. Vanmorgen heb ik nog een beroep gedaan op die Noord- wykers, die nog slaapgelegenheid be- kaanse en Engelse militairen. Aan de Belgische grens kon men de controle goed aan en ook kwamen er niet zoveel Engelsen. De verwach ting is echter, dat zij vandaag van de luchtbrug naar Zestienhoven gebruik zullen maken. De rijkspolitie heeft het druk ge had, doch nergens deden zich opstop pingen door verkeersongevallen voor op de rijkswegen. In de late middag uren ontstond er filevorming bij hetj verkeersplein Oude Rijn en bij Via- nen. MAARSBERGEN <GPD> Op j een goed welkende met automatische knipperlichten beveiligde overweg is i gisteren in Maarsbergen een politie wagen door een trein gegrepen. De bestuurder, de wachtmeester der 1 ste klasse G. H. ter A vest uit Scher- penzeel, kwam daarbij om het leven. De toedracht is een volslagen mys terie. Een spoorwegbeambte die met zijn auto voor de overweg i Heuvel- DEN HAAG (GPDi Het exa- pleegden hun daad op woensdag "22 menwerk was gewoon te goed. Bo- i april ten huize van hun wiskunde- vendien was het werk van het twee- i leraar K. H. Mattheus aan de Was- tal volstrekt identiek. Slechts daar- senaarse Lodensteynstraat. Des door is de via een inbraakje gepleeg- ochtends hadden zij voor hun hbs-b- Op Katwijks boulevard heer ste een ongekende bedrijvigheid. De Duitse touringcars reden af i en aan. De politie zorgde er voor, j dat een verkeerschaos achterwe ge bleef. I (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk a. Z.) schikbaar hadden. Gelukkig niet te-1 steegstond te wachten op het pas- vergeefs. 't Is moeilijk exact te zeg gen, doch ik geloof wel. dat er zo'n 15.000 gasten zijn. Er staan 150 tot 200 toeringcars in het dorp, om dan nog maar niet te spreken over de per sonenauto's. Het merendeel van de toeristen wordt gevormd door Duit- sers. Vast staat, dat er opvallend veel Fransen zijn. Ongeveer 30 tot 40 pro cent. Fyn, dat we iedereen hebben kunnen helpen. Zaterdag verwacht ik nog meer vreemdelingen. Het zal dan heel moeilijk worden hen een plaats je aan te bieden. Of er zouden nog wat adressen van behulpzame Noordwijkers moeten loskomen. In Katwijk was het al van eenzelf de laken een pak. Een lachende V.V.V.-directeur Chris Verplancke te gen het middernachtelijk uur: Ge lukkig zit het er op. We hebben een kleine 15.000 mensen moeten onder brengen. Er zyn toch nog heel wat gasten op eigen gelegenheid gekomen Daarom is het goed, dat ik vroegtij dig bedden in Rijnsburg en Valken burg heb laten reserven. Op een en kele na hebben we alle beschikbare bedden bezet. Die raken morgen wel vol als ze vanavond al geen slapers krijgen, want er staan nog steeds mensen aan de balie. Ongeluk in Alphen V.V.V.-voorzitter mr. Jan van der Plas: Er is hard gewerkt en er gebeurden nog onverwachte dingen. Een touringcar van Pollitz uit Kö- ningslütter aan de Elm (by Berlijn) raakte op de Steekterweg in Alphen aan den Ryn betrokken bij een bot sing met een Katwykse vrachtauto. De bus was geheel vernield. Ver plancke heeft toen met een andere bus van dit bedrijf het was met vijftien toer in cars in Katwijk de passagiers, die gelukkig niet gewond waren, laten ophalen. Nu liggen ze rustig te slapen en morgen gaan ze met een Noordwijkse bus de trips maken, 'n Woord van hulde ook voor de Katwykse politie. Ze hebben het verkeer in de badplaats in goede ba nen geleid en daardoor een chaos voorkomen. In Leiden was ook geen plaatsje meer over. Directeur Roel Dekker: de hotels zijn vol en ook de nood adressen, waarover we beschikken Jammer, dat op het laatste moment Leidenaars. die een kamer beschik baar hadden gesteld hebben laten af weten. Dat is niet prettig, want gas ten die ongewild in oostelijke rich ting moeten rijden, zien we beslist niet terug. Gastvrijheid en de belof ten nakomen zyn noodzakelijk om de „vreemdelingenindustrie" op een hoger plan te brengen. We moeten onze gasten service bieden, want ze brengen deviezen binnen. se ren van de trein verklaarde, dat de politiewagen hem plotseling links voorbij reed met een snelheid van zeker 100 kilometer per uur. Op het moment dat de wagen de spoorweg overgang over vloog, passeerde ook juist de trein van Arnhem naar Utrecht. De botsing was enorm. Er ontstond een geweldige ravage waarbij ook de trein zo zwaar werd beschadigd, dat hy weggesleept moest worden. De NS hadden Juist vanochtend tijdens een persconferentie ter intro ductie van de nieuwe dienstregeling zich verheugd uitgelaten over het „aanslaan" van de veilig verkeer ac tie „Hogeen risico". de fraude van twee Haagse scholie ren ontdekt. De inbraak zelf leek al leen maar op wat baldadigheid: een kapotte ruit, een naar binnen ge gooide hockeybal De twee scholieren van het Haag se gemeentelijke Maerlant Lyceum examen werk moeten doen in het vak analytische meetkunde. Na afloop UTRECHT (ANP) Twee win kelwoonhuizen aan de Lijnmarkt in de Utrechtse binnenstad zijn gister middag door een felle uitslaande brand verwoest De brandweer heeft slechts met grote moeite kunnen voorkomen, dat het vuur is overge slagen naar omliggende woningen en winkels ui dit dicht bebouwde en zeer brandbare deel van de stad. p DEN HAAG <GPD> De 53-jarige i prostituee Paula, die heeft toegege- 1 ven op 18 oktober 1969 in Den Haag ihaar 57-jarige collega en bovenbuur- I vrouw een mes 17 centimeter diep in j bloemetje, met een mes te hebben neergestoken, is gistermorgen door 't I Haagse gerechtshof vrijgesproken. Ondanks de bekentenis van de pros tituee was het hof tot de slotsom ge komen dat daaraan zodanige twijfel moest worden ontleend dat het von nis van de Haagse rechtbank an derhalf jaar met aftrek moest worden vernietigd. In hoger beroep had de procureur- generaal mr. G. J. de Lint in eerste instantie in twijfel getrokken of Paula had gestoken, omdat het hem nogal vreemd voorkwam dat een vrouw een mees 17 centimeter diep een borst kon steken. In zijn requisitoir kwam hy echter tot de conclusie dat zij het moet heb ben gedaan. Van de twyfel maakte de raads man van Paula, mr. M. H. Huygens, gebruik. Zelfs met enkele door hem gedagvaarde getuigen wist hij deze twijfel eerder te vergroten dan te verkleinen. Tydens de zitting van de Haagse rechtbank op 6 januari had de offi cier van Justitie vijf jaar met aftrek geëist. geheel of gedeeltelijk mogelijk te ma ken. In de motie werd de teleurstelling over de sluiting van de bedrijven in Bergen op Zoom en Ulft uitgespro ken. Verduidelijking werd gevraagd over de motieven waarom de rege ring het niet mogelijk had geacht de fabriek door een extra krediet te redden gezien ook de dreiging voor andere bedrijven, die bij het BBB- concern betrokken zijn. De verwachting werd uitgesproken dat alsnog maatregelen zullen wor den genomen waardoor het bedrijf geheel of gedeeltelijk kan worden voortgezet. Tenslotte werd geconsta teerd dat de vooruitgang van de in dustrialisatie in Bergen op Zoom bij definitieve sluiting ernstig zal wor den gefrustreerd in welk geval ge pleit wordt voor extra faciliteiten voor de kerngemeente, zoals het structurerings-subsidies. Hoewel het er op de vergadering op leek dat over een verloren zaak moest worden gepraat, was er toch een sprankje hoop doot een mededeling van de heer P. Gorrissen. fractoe- voorzitter van de KVP die zei in de loop van de avond te hebben verno men. dat door de fractie in de Twee de Kamer op politiek niveau hard ge vochten wordt om Beckers nieuw le ven in te blazen. van de examinering ontdekten zij „het A1je personeelsleden en bewoners niet zo uitstekend te hebben ge- van de getroffen panden konden ty- I daan aldus de Haagse politie. De djg worden gered. Eén brandweer scholieren herhaalden toen hun werk man moest met ademhalingsmoei- i op blanco examenpapier, waarover i ijjkheden naar het ziekenhuis wor- zy beschikten en gingen naar Was- den gebracht. Zes meisjes, die in senaar. Na het breken van de ruit een wolwinkel tegenover de bran- met de bal vonden zy binnen de tas j dende huizen werken, raakten op de De 18-jarige Marion Alewijn- se uit Breda was gisteren de mil joenste passagier, die gebruik maakte van het unieke Victoria Air Terminial van de British Uni ted Airways in Londen. Het Vic toria Air Terminal is geopend in 1962 en heeft ten doel de passa giers een gemakkelijke en een voudige verbinding te geven met het Gatwick vliegveld vanuit het hart van Londen door middel van een rechtstreekse treinverbin ding. Keukenhof Ook in de bollenstreekgemeenten Sassenheim, Lisse, Hillegom en NoordwijkerhouL was geen plaatsje meer onbezet. De gasten, die geko men zijn om de bolbloemen te zien bloeien komen wel aan hun trek. Keukenhof is byzonder kleurig. Het met examenwerk. Hun slechte werk haalden zy eruit, het betere deden zy er in. Pas bij het nakijken, enkele dagen later, ging leraar Mattheus onraad ruiken. De glasscherven en de ver- dwaalde bal hadden hem nog niet op dat idee gebracht. Hij waarschuwde rector dr. P. W. Steenbergen, die ver- eerste verdieping opgesloten. Zij durfden door de vuurzee niet meer naar buiten, maar konden door een brandmeester worden gered. De eigenaar van een der uitgebrande zaken, de 78-jarige heer C. van Oosbrom, moest worden belet nog maals zijn woning in te gaan om nog iets te halen Oorzaak is vermoedelijk een cmt- yolgens de recherche inschakelde. De pi0fte kachel. Een getuige heeft een luide knal gehoord, waarna onmid- beide leerlingen zijn niet aangehou den, maar wel door de politie ver hoord. Zij zijn 18 en 19 jaar oud. Volgens de Haagse politie zijn de scholieren niet van hun school „ver wijderd". „Zij zyn door hun ouders van school genomen na het politie onderzoek". aldus de politie. Daar door zouden niet voorgoed hun kan sen op het afmaken van hun onder wijs, bijvoorbeeld op een andere school, zyn vernietigd. dellijk een vuurzee ontstond. Via een licht toelaat, tussen de thee hui zen, kon het vuur zioh snel een weg vreten naar alle kanten. Er was zeer veel brandbaar materiaal als etalagespullen, stoffen, papier, verf en drukinkt opgeslagen. De brandweer heeft met tweeën- AMSTERDAM <ANPi Het be stuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft besloten twee van de drie vacatures in het curato rium van de School voor de Journa listiek, waarin door de NVJ voorzien moest worden, te vervullen door de benoeming van de heren J. van Roon en J. Th. M. Bank. onderwysredac- teuren resp. by het Vrye Volk en de Volkskrant. Een derde curator zal zo spoedig mogelijk worden benoemd. Het NVK- bestuur heeft bovendien besloten een contactcommissie in het leven te roe pen, die de samenspraak dient te be- dertig man en vijftien stralen het vorderen tussen de curatoren, de vuur bestreden. I scholengemeenschap en het bestuur van de NVJ DEN HAAG (GPD) Het ge vecht om rubberfabriek Vredestein heeft een Amerikaans karakter ge kregen. dat met typisch Amerikaan se methoden wordt gestreden. Nadat Goodrich te kennen had gegeven ge bruik te zullen maken van de juri dische aanspraken op de autoban denfabriek. heeft Goodyear het oor spronkelijke bod van 380 pet op de aandelen ingetrokken. In plaats daarvan hebben de raad van bestuur en de mad van com missarissen van Vredestein onders hands een pakket aandelen van 18,3 min aan Goodyear gegeven tegen een koers van 450 pet. Dat is dus per aandeel van f 1000 nominaal f 700 meer dan het oorspronkelijke bod aan aandeelhouders, die in de onder handse plaatsing niet zijn gekend. Op deze manier heeft Goodyear langs een achterdeur toch de macht in handen gekregen bij Vredestein. De zaak wordt nog ingewikkelder omdat nu een dochtermaatschappij van Vredestein. de NV Conoreum. aan de oude aandeelhouders een bod zal uitbrengen, dat eveneens tegen 450 procent in contanten zal geschie den. Tegen die yerhoogde prijs zul len de vóór de transactie met Good year uitstaande aandelen en certifi caten van aandelen worden overge nomen. Aangezien het uitstaande ka pitaal gelijk was aan het bedrag dat nu aan Goodyear in handen is gege ven. zal er voor aandeelhouders geen keuze overblyven, tenzy de Vereeni- ging voor den Effectenhandel een stokje voor de affaire met Goodyear zou steken. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN De Haagse officier van justitie mr. Van Steende ren heeft gisteren in samenwerking met prof. Froentjes van het gerech telijk Laboratorium een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand in de Alphense woon wijk Riddcrveld waar gisteren het gehele uit tien winkels bestaande noodwinkelcentrum werd vernield. Daarby kwam een van de winkelier- j de 47-jarige heer Zwetsloot om het leven. Vast staat wel. dat de ramp te wyten is aan een lekkage in de on der de vloeren aanwezig zynde aard gasleidingen. Enkele vitale delen va: deze leidingen met kranen zullen aai een nader onderzoek worden onder worpen De vier gewonden, onder wie df Alphense politieman A. Hoogendyk, maken het naar omstandigheder goed. Er bestaat voor geen van hen direct levensgevaar Inmiddels heeft het Stich tings be - stuur van het winkelcentrum gis teren reeds besprekingen gevoerd inzake de herbouw van de nood- winkels ter plaatse. Maandagmiddag i wordt hierover reeds een bouwverga- J dering gehouden in het gemeentehuis Op de foto v.l.n.r. de officier van i Justitie mr. Van Steenderen Prof Froentjes en de hoofdinspecteur van politie, de heer Van der Voorn, op het terrein van de ramp. (Foto Leidsch Dagblad)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6