„Men wilde toen een sterke regering De verhoudingen in ons land stellen dr. W. Drees niet gerust r>r> Als men mij zegt dat iets geheim is, dan houd ik dat geheim IV LETDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 MEI 1970 DEN HAAG - April Het meest op vallende van een gesprek met dr. W. Drees is, dat hij urenlang over oorlog en bevrij ding kan spreken zonder duidelijke emo tie, zonder bitterheid maar ook zonder be geestering. Misschien heeft hij er zoveel over ge sproken en geschreven dat de gehele pe riode voor hem opdoemt als een systema tisch ingedeeld historisch verschijnsel, en weer een nieuw gesprek slechts appeleert aan zijn formidabel geheugen. Waarschijn lijker is dat het voortvloeit uit zijn teleur stelling, die hij niet verheelt, maar wel licht groter is dan hij zal bekennen. Hij is meer dan twintig jaar mede-verantwoor delijk geweest voor de maatschappelijke situatie, die hij nu als 83-jarige in grote lijnen als onbevredigend moet ervaren. Op zijn hoge leeftijd is hij, docerend en filoso ferend over de voorbije dertig jaren van vernieling, wederopbouw en establishment, meer dan ooit de „Vader Drees", de naam gever van een belangrijk stuk sociale wet geving, van de „welfare" voor het gehele volk, zoals hij het graag noemt. Hij heeft zijn nationale kroost voldoende bestaans zekerheid gegeven om zich als grootvader in de kleinkinderen te vergenoegen. Maar hij is niet tevreden over de wijze, waarop een deel van de nakomelingen de vrijheid benut. Er is niet die vorm van socialistische gemeenschapszin ontstaan, die hij had mo gen verwachten. „Ik was na de oorlog minder optimis tisch dan de meeste anderen, maar toch is het uiteindelijke resultaat van vijf en twin tig jaar bevrijding mij tegengevallen. De onderlinge verhoudingen zijn zoveel on aangenamer geworden dan ik mij toen voorstelde. Er was tijdens de bezetting veel menselijk contact geweest tussen de poli tici, er was voortdurend overleg geweest, daaruit meende ik op meer eenheid te mo gen hopen. Ik heb me na de bevrijding wel degelijk gerealiseerd dat wij onze menings verschillen weer zouden krijgen. Ik heb mij nooit voorgesteld dat wij met z'n al len in één regering zouden gaan zitten, maar dat je toch in andere verhoudingen zou leven, dan er nu ontstaan zijn. Op het ogenblik zullen de partijen zich minstens zozeer beijveren om te vertellen met wie ze niet zullen samenwerken, als met wie ze wél zullen samenwerken. Een andere sfeer had ik me bepaald wel ge dacht. Nu is het nog erger dan wij een tijdlang hebben beleefd". Toch vindt hij dat er in één opzicht grote resultaten zijn bereikt: ten aanzien van de sociale zekerheid. „Men kan zeggen dat nu eigenlijk algemeen het beginsel is aanvaard dat de staat als het enige orgaan van de gemeenschap dat algemeen bindende re gels kan opstellen, de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid van allen voor allen vertegenwoordigt". De maatschappelijke ongelijkheden zijn voor hem echter in hoge mate blijven be staan. „Al vind ik die niet helemaal weg te nemen in een land met een open econo mie als Nederland". De volstrekte onge neigdheid om het gemeenschapsbezit uit te breiden verbaast hem zeer duidelijk. Het werk van een leven van politieke activiteit waarvan een kwart van zijn vele jaren bekleed met de hoogste veranti woordelijkheden is als ervaringsfeit nog steeds niet afgesloten. Getuige daarvan is een niet aflatende werkdrift door som mige tegenstanders uitgelegd als bemoei zucht. In „Vrij Nederland" heeft hij de laatste jaren meer geschreven dan tijdens de bezetting. Al vindt hii „dat wij het in Nederland toch nogal kunnen uithouden samen, ge ven de verhoudingen in dit land hem voor alsnog geen rust". De na-oorlogse periode in onze nationale samenleving, die onder het teken van de po liticus Drees de historie is ingegaan, heeft als persoonlijke achtergrond voor deze pro tagonist geen statussymbool als het Catshuis, maar een burgermanswoning in de Haagse Beeklaan. Een huis in een rijtje, dat aan de door de bewoner verafschuwde oorzaken van de crisis van de jaren dertig moet herinneren. Bijna 25 jaar in deze onveranderlijke omge ving te verblijven is een norm voor vader landse standvastigheid, die, als het goed is als anecdote in de geschiedenis zal worden geboekstaafd. Een verblijf van enkele uren in de sober ingerichte werkkamer van de vroe gere minister-presidentschept de overtuiging dat ook in de andere vertrekken geen won deren mogen worden verwacht. De bewoner is volgens de beste socialistische tradities dui delijk niet gehecht aan bezit. Slechts eenmaal komt in het lange gesprek die woning ter sprake als het gaat over zijn voorganger Co- lijn. „Colijn en ik zijn ook nog wel eens samen naar huis gelopen. Wij woonden in dezelfde buurt, hoewel hij heel anders woonde dan ik". Nederland is nu eenmaal geen land voor po litieke passies en wat daarvan de revenuen mogen zijn. Wel van wilskracht, die in de vierkante kop van dr. Willem Drees staat ge beiteld. Met drie en tachtig jaren is daar wei nig aan veranderd. De cartoonisten uit de vijftiger jaren hoeven hem niet opnieuw te portretteren, zij kunnen nog steeds dezelfde clichées van weleer gebruiken. Alleen het gehoor en de ogen willen niet meer zo best, voor de rest gaat het nog goed". Wat heeft het de mens Drees, met een betrekkelijk orthodox-socialisti sche achtermond gedaan, toen hij regeringsverantwoordelijkheid kreeg en werd opgenomen in een apparaat en een serie functies, die mogelijk verschilden van zijn politieke ideolo gie? „Ja, men moet tenslotte oDk weer geen functie aanvaarden, waarin men niets kan verwezenlijken van wat men als ideologie en denkbeel den heeft. Aan de andere kant moet men een zekere gebondenheid aan vaarden. waarin je, in de verhoudin gen waarin wij werken, vanzelf te recht komt. Je moet je bewust zyn, als je minister wordt in zo gemeng de kabinetten als wij voortdurend hebben, dat je maai- een beperkt deel van wat je zou willen, kunt ver- wezelyken. Aan de andere kant moet je het niet aannemen en moet je het niet blijven doen als je niet het gevoel hebt een enigszins belangrijk deel ervan wel in de praktijk te kun nen brengen." Heeft hjj dan ooit het gevoel ge had, dat je beter de absolute macht kan hebben om je ideeën te verwe zenlijken? Hij lacht: „Ja, in die zin natuur lijk wel liever. Ik zou het wel pret tiger hebben gevonden als ik voorzit ter was geworden van een kabinet dat werkelijk in die zin homogeen was, dat ze gezamenlijk dezelfde denkbeelden vertegenwoordigden. Dan hadden we veel meer van de denkbeelden van de Party van de Arbeid kunnen verwezelijken dan wanneer je, zoals nu, hebt rekening te houden met het feit, dat sommi gen zelfs precies het tegenoverge stelde willen. Daardoor moet je lang overleg plegen en soms minder be vredigende compromissen sluiten. Aan de andere kant is het ook weer waardevol dat ook minderheden hun vertegenwoordiging hebben. Er zijn mensen, die de gedachte aan het woord „compromis" haten. Je hebt. ook het woord van Ghandi: „com promissen zyn het mooiste dat het leven voortbrengt., omdat zij bewij zen dat je ook begrip opbrengt voor de denkbeelden van de ander en dat Je samen iets weet te doen." Dr. Drees herinnert in het gesprek enkele malen aan de goede contac ten. die er tijdens de oorlog tus,sen de politici zijn geweest, als alterna tief voor de slechte verhoudingen van thans. Maar oplettend luisterend naar zyn lange monologen vraagt j men zich af, of dat inderdaad wel het geval is geweest. Op sommige belangrijke momenten in de niet bijs ter doorzichtige historie van bezet ting en bevrijding, heeft het contact over en weer soms gefaald; waarbij het overigens niet gaat om het over leg tussen de politici, maar tussen het college van Vertrouwensmannen in bezet gebied en de regering in Londen, tussen de leiders van de ge vestigde politieke partijen en tussen het georganiseerde verzet, tussen groepen uit dat verzet en de Orde dienst. Na de Meidagen van 1940 lieten de bezetters de politieke partijen «oog luikend toe. Zij wilden kennelijk we ten hoe de politiek in ons land rea geerde op de bezetting, waar vriend, vijand en neutralen zich bevonden. De karthoteek van de SDAP in den Haag, die onmiddellijk na de binnen komst van de Duitsers was vernietigd, werd zelfs weer gereconstrueerd. Po litieke bijeenkomsten van alle par tijen waren niet verboden. In juli 1940 staken de leiders van de zes grootste partijen de koppen bij elkaar en vormden het „Nationaal Blok", met het d«oel zich met een manifest tot het volk te richten. Daarover zou geen contact met de Duitsers wor den gepleegd en zou herstel van on afhankelijkheid en de monarchie on der het Huis van Oranje worden ge- eist. Dr. Drees: Wij wilden ons tot het volk richten om te trachten een groot aantal instemmingen te krij gen en om bij het volk het besef te wekken „wij zijn er zelf ook nog" Wij wilden geen contact met de Duitsers zoeken, want dat zou en- toe geleid hebben dat de Duitsers ons tot concessies wilden dwingen. Ach teraf moet ik zeggen dat wij met de naam „Nationaal Blok" geen geluk kige greep hebben gedaan „Neder landse Unie" was een veel betere naam. „Nationaal Blok" dat kJinkt zo Blok-Blok-Blok Ik praat ei genlijk later over die zaken niet graag opnieuw, maar wy hebben wel overleg gehad met het drieman schap van de Nederlandse Unie, met Linthorst Homan, De Quay en Rei- nink, die later Is vervangen door Enthoven en het is zonderling gelo pen. Het was namelijk aanvankelijk de bedoeling dat de politieke partij en aan de oprichting van de Neder landse Unie zouden meewerken. Ik zou zelfs in het bestuur zitten, sa men met Donner. Eerst wilde het driemanschap geen vertegenwoordi gers van de partijen. Wij dachten er met aan dat degenen, die officiéél als vertegenwoordigers van het volk gekomen waren, uitgeschakeld zou den worden. Toen wilden ze ons er wel bij hebben. Maar ze legden alles j aan de Duitsers voor. Die maakten bezwaar, dat ik in het bestuur zou zitten. Ze hadden ook bezwaren te gen de zinsnede in het manifest over het herstel van de onafhankelijkheid en het Huis van Oranje. Later zijn de bezwaren tegen my ingetrokken, maai- het andere bezwaar bleef be staan. Toen hebben Donner en ik ons teruggetrokken en zyn zij zonder nader overleg naar buiten getreden, alsof er nooit overleg was geweest." ten opzichte van de Joden, in de con centratiekampen was het een vreem de illusie samenwerking met hen mogelijk te achten. Ik verbaas mij daar nog over. Maar Ik heb het me wel van meer mensen afgevraagd Het was toch volkomen duidelijk dat er een verschrikkelijke dictatuur zou komen Ik begrijp het nog niet.. Men achtte wat men deed in het belang van Nederland, maar hoe kan je verwachten dat de Duitsers je een noemenswaardige aetfetandigheld zouden laten.? „Toch blijft er van zoiets altijd wat. over. Hee! merkwaardig is dat uit de Nederlandse Unie, die als ge heel tenslotte ook sterk anti-NSB, en anti Duits was. juist de Volksbewe ging is ontstaan en die Volksbewe ging heeft er weer toe bijgedragen, dat de Partij van de Arbeid werd op gericht. Merkwaardige contacten. „Je Maintiendrai" werd orgaan van de Volksbeweging en Ruygers. die één van de eerste brochures .Volks - eenheid" van de Nederlandse Unie heeft geschreven, is actief lid van de Partij van de Arbeid geworden, In oktober 1940 werden Drees en Tilanus geïnterneerd in Buchenwald. Drees werd een jaar later vrij ge laten omdat de Duitsers meenden dat hy ernstig ziek was. ..Ze dach ten dat ik maagkanker had Dat is in Buchenwald door een commu nist, die daar min of meer de dok ter verving, vastgesteld. De gedach te dat ik zo ziek was heeft er wel licht voor gezorgd dat ik daarna be trekkelijk vrij ben gebleven. Ook In april 1943 na hel verraad van Van der Waals, toen zijn Van Walsum en ik als enige niet gepakt. Waarom Van Walsum toen vrij is gebleven, is een vraagteken .dat weet ik niet. Later in 1945 heeft de landwacht nog eens geprobeerd mij te arreste ren. Toen was ik niet thuis en heb ben zij mijn beide zoons meegeno men." Terwyl Drees in Buchenwald ge vangen zat bleven de politieke par tijen verenigd in het Politiek Con vent. In 1941 wordt, dit Politiek Con- IIIIHIIIIIIIIIIIlIHWIlHIlIHWIWIHWWWWIIIIlIHWIHIIIIIIIIHIIIimHIIIIIIIIHIIIimilllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllWillltlllllllHIIIIIIIIIIIIIIHIIHIIHIIIIIIIIHIIIIUIIIIIIIIIIIHIIIHIIIHIIIHIIIIHIIIIIIHIHIIHIWUHIIIIIIIIIIIIHWKII Zij gingen een andere weg dan wij. Zij gingen ervan uit, dat de Duitse overwinning waarschijnlijk definitief was. Zij meenden dat Nederland moest trachten zo zelfstandig moge lijk te blijven en dan moest er een Nederlandse beweging zijn, waarin de Duitsers voldoende vertrouwen konden hebben om de leiding van het land over te dragen, zodat de NSB opzij kon worden geschoven. Ik heb me er niet over verbaasd dat ze zo snel populair zijn geworden, al heb ik de Unie nooit als blijvend gezien In het zuiden leefde de corporatie ve gedachte en daar zinspeelden de Duitsers op. Na alles wat de Duitsers al ge daan hadden in eigen land. in Tsje- cho-Slowakye, na de Kristalnacht, van geestelijke en maatschappelijke stromingen het „Grootburgercomité" «opgericht, dat zich gaat beraden over het herstel van de politieke verhou- dingen na de oorlog. Inmiddels was j ook reeds de Orde Dienst actief on- I der leiding van de reserve ritmees- ter van de huzaren P. J. Six .Lang zaam begint het verzet zich te orga niseren en wordt politiek bewust. Naast de Nieuwsbrieven van Fr. Goedhart komen Het Parool, Vrij Nederland. Trouw en de Waarheid tot leven. Alle factoren voor politieke strijd zijn dan weer aanwezig en deze gaat, zij het ondergronds en op an dere wijze door. De Orde Dienst be spioneert uit eigen beweging, of in opdracht van de regering in Londen,1 de Duitsers, maar ook linkse groe peringen in het verzet. Beducht voor militair gezag na de bevrijding ver zoekt het Grootburgercom ité aan Londen een geschreven volmacht om na de bevrijding een overgangsbe wind te mogen vormen. Dit wordt door Londen afgewezen. In April 1943 worden bijna alle leden van het Grootburgercom ité, Vorrink. Ver schuur en Schouten door verraad van Van der Waals gearresteerd. De I politieke leiders van het land waren van dat moment af vrijwel allen ge vangen In Buchenwald. Sachsenhpu- sen of Mauthausen of Sint Michiels gestel. Drees, Van Walsum e«n Kolf- schoten zyn nog vry. Samen met Rei- nink en Van der Mandele vormen zij de executieve van het Vaderlands comité, zoals toen de samenwerking tussen de politieke parijen e.a was gaan heten. Hoe ervoer dr. Drees die periode, waarin meer dan ooit de voorwaar den voor de politieke ontwikkelingen na de oorlog werden geschapen? Drees: „Wy stonden voor de vraag of wij het contact moesten recon strueren. Via Prof Oranje, kwam het bericht uit Londen dat recon structie gewenst was Omdat de voornaamste figuren gearresteerd waren, had het politiek contact veel aan betekenis verloren. Er was on der degenen, die nog vrij waren bo vendien geen gedrang om in comi- té's zitting- te nemen. Er zat van het begin of wel bij allen de gedach te achter dat wy na de oorlog tot veel betere verhoudingen moesten ko men dan voor de oorlog het geval was. Men was allemaal teleurgesteld over wat er tijdens de crisis van Ne derland geworden was Wij bespra ken adviezen aan Londen over de vraag wat er onmiddellijk na de be vrijding moest gebeuren. Over het parlement bijvoorbeeld. Er is lang volgehouden, dat het parlement moest terugkomen, onmiddellijk, be houdens zuivering. Ik heb daar zelf nota's over ge schreven. Naarmate de tijd verstreek werd het wel moeilijker het parle ment terug te roepen. Een groeiend aantal leden was gestorven, ande ren hadden ontslag genomen en pen sioen aangevraagd. Wij konden niet meer putten uit de lijsten van de laatste verkiezingen van 1937. waait daar stonden veel namen op van mensen, die niet meer bij het volk bekend waren. Toen is de gedachte gerezen om de nog zittende leden terug te laten komen en aan te vul len met degenen, die tijdens de be zetting actief waren geweest. Na veel onderhandelen is daarover over eenstemming bereikt in de contact commissie van de illegaliteit en in het ooilege van Vertrouwensmannen. Een nationale adviescommissie zou worden opgericht om de mensen, zo veel mogelijk in evenredigheid met de geestelijke en politieke gesteld heid van vroeger aan te wijzen, zo dat de Kroon het niet zou behoeven te doen. Maar toen bleek, dat Lon den niet wilde. Na de oorlog zijn het de anti-revo lutionairen geweest, die niet meer mee wilden en alleen op basis van het oude parlement wilden werken. Dat het is misgelopen is volgens hen nog steeds onze schuld, omdat we zogenaamd zo op eenheid uit waren en het oude parlement miskenden." „Waarom wilde Londen het oude parlement niet terug? Ook niet zo aangevuld? Drees: „In Londen is de hele geest j beïnvloed geweest door de Engeland vaarders, die voor een groot deel niet tot politieke partyen hadden be hoord Zij waren geladen met erger nis over de onmacht van de demo cratie en de verdeeldheid van de par tyen. Zy gingen er van uit dat er een grotere eenheid moest komen en een sterkere regering. Niet een dicta tuur, hoewel men zich niet precies een voorstelling had gemaakt hoe het allemaal zou moeten. Men wilde voorkomen dat diegenen van de politieci, die naar de mening van Londen niets gedaan hadden, hun oude spel weer in de kamer zou den gaan hervatten. Ook Koningin Wilhelmina droomde van een grote eenheid, met nieuwe mensen uit het verzet. Ik heb haar in een eerste be spreking na de oorlog teleurgesteld door te zeggen, dat ik niet geloofde dat de partijen zouden verdwijnen en dat ze in hoofdlijnen wel weer terug zouden komen. „Nou, dat zullen we dan wel zien", zei zy, want ze dacht dat door de strUd tegen de bezetter een nieuw ge voel van solidariteit was ontstaan Tenslotte hebben ze het bij de over gang met het militair gezag nogal raar geregeld, maar daar komen we nog wel op". IJ zegt dat Londen, onder invloed van Engelandvaarders beducht was voor herstel van het oude parlement. Maar kwam dit ook niet omdat de Orde Dienst een bepaalde voorstel ling had over wat er na de bevrijding moest gebeuren? Drees: „Dat betwyfel ik. zy heb ben zeer actief verzet en spionage tydens de bezetting gepleegd, hoewel ander verzet het wel heeft doen voor komen. alsof de OD alleen maar spe culeerde op de toekomst. De leden I van de OD waren wel van mening, K dat er onmiddellijk na de bevryding k een staat van beleg moest komen. Er is wel een Militair Gezag gekomen, maar dat is in die zin geloof ik een teleurstelling voor hen geweest, want zy hadden zichzelf aanvankelyk ge prepareerd om militair gezag te we zen om daar orgaan van uitvoering van te zyn. Ik geloof niet dat er by hen eenheid van gedachten bestond over de vraag wat er daarna moest gebeuren. De OD was erg kritisch te genover de linkse beweging in het verzet, tegenover Het Parool en Vry Nederland en heeft gespioneerd op de zgn. Zwitserse weg. Vry Nederland stuurde berichten, die naar Londen moesten gaart, via Zwitserland en voorzag die van commentaar, dat al leen voor Visser 't Hooft in Genève bestemd was Dat zat op microfoto en de OD heeft van de koerier ge daan gekregen, dat ze die microfoto's eerst te zien kregen. Dat heeft vyandschap geschapen tussen de groep om Vry Nederland en de rege ring in Londen. De OD meende voor de regering het oog te moeten hou den op het verzet dat gevaarlijk zou kunnen worden. En daardoor zyn grote tegenstellingen ontstaan. Dat sloeg allemaal op een zekere vrees voor wanorde, vrees dat radicale ele menten zich dan teveel zouden laten gelden. Ik geloof niet dat het verder ging. Men wilde natuurlyk geen dic-L tatuur. Nee. ze zijn ook in Londen niet bevreesd geweest voor een revo lutionaire beweging in Nederland. Dat zou overigens volkomen onge grond zijn geweest. Ik ontken niet, dat het militaire gezag nut had. vooral in het zuiden, terwyl de oorlog nog voortduurde. Men had ons gezegd dat er enkele honderden functionarissen zouden komen, Het zijn er tenslotte in totaal dertigduizend geworden. Op een ge geven moment waren er zeventig duizend tegelijk. Men nam alles in handen. De communicatie tussen het college van vertrouwensmannen en het georganiseerde verzet in de Con tactcommissie was goed. totdat de onderhandelingen met de Duitsers over de voedselvoorziening aanleiding werden tot geprikkeldheid over en weer. De illiegalitcit heeft het College van Vertrouwensmannen verweten de politieke buit van na de oorlog, reeds tydens de bezetting te hebben verdeeld, zonder met het verzet re kening te houden. Erkent U dat? Drees„De buit onderling ver deeld? Ik was voorzitter van de Con tactcommissie. maar heb van deze beschuldiging nog nooit gehoord. Vertrouwensmannen waren trou wens allen zelf mensen uit het ver zet De bewering is volslagen dwaas- heid. Vry wel alle vertrouwensman nen zyn gewoon naar hun vroegere b werk teruggekeerd. Ik bedoel, er is geen sprake ge weest van enigerlei politieke buit, die verdeeld werd. Mijn positie is veel meer voortgekomen uit 't feit, dat ik fractievoorzitter van de SDAP was en voorzitter van het Vaderlands Co mité, dan uit myn lidmaatschap van het College van Vertrouwensmannen. Tegenstelling is eigenlyk ontstaan door de onderhandelingen met de Duitsers over de voedselvoorziening 'aP en de capitulatie, waarover de ver zetsorganisaties niet werden inge licht. Er was door de Duitsers uit- drukkelyk bedwongen dat we de be- In sprekingen geheim zouden houden, pt Wy wisten ook niet wanneer de oor log precies zou aflopen. We wisten wel, dat er helemaal geen voedsel em meer was. We wisten ook dat de Duitsers een groot deel van Noord en Zuid-Holland onder water wilden zetten. Daarom is er gesproken over het staken van de opmars der gealli eerden, als de Duitsers van Duitsland zouden zyn afgesneden door de ge allieerde opmars in het oosten, op voorwaarde van voedselvoorziening. Verzetsorganisaties wilden een on- voorwaardelyke overgave. Seyss In- quart wilde m.i. die besprekingen voornamelyk om een goede indruk te maken, maar zy waren een levensbe lang voor ons volk". Het georganiseerde verzet heeft het College van Vertrouwensmannen, dat overigens zelf heel uit verzetsmen- lor£ sen bestond, verwijten gedaan over de besprekingen met de Duitsers, die overigens een groot succes zyn ge worden en dr. Drees beroept zich op zyn plicht tot geheimhouding tegen over de Duitsers .Die waren bang dat als het uitlexte. Hitier acties tegen hun families sou ondernemen. Ais men my zegt, „iets is geheim", dan houd ik dat geheim." kt. elk i toi n. l ie si Jan van Beek t ïu its m eiel mi Dl orb eke [ged Jïie e t mho

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 24