LEIDEN WAS WEER VRIJ Met laaiende uitbundigheid B.S. zorgde voor orde en rust Drie gijzelaars op vlucht" neergeknald Hongerwinter'44 bracht veel leed r ac™e Tr"eld ^®°ede Hei verzet Wandaad LEIDEN VIERDE BEVRIJDING f ATERDAG 2 MEI 1970 (door S. Platteel) I DUITSLAND CAPITULEERT. Het is maandag vijfentwintig jaar geleden, dat de in die jaren bekende stem van ,,de Rotterdammer" 's avonds om negen uur via Radio Her rijzend Nederland het volgende bekend maakte: „Reuter meldt zojuist, dat de Duitse troepen in West-Nederland hebben gecapituleerd ingaande morgenochtend om 8 uur' Een golf van opluchting omspoelde op dit moment ons land: morgen zijn wij weer een vrije natie. Hoewel er officieel geen radio's meer in de stad waren, bleek die avond, dat er klandestien nog veel naar de BBC en Herrijzend Nederland werd geluisterd. Zelf wij zullen het nooit vergeten vernamen wij dit verblijdende nieuws „van het front op de Konïnginnelaan, waar een ieder het aan een ieder vertelde. Deuren van wo ningen vlogen openeen ieder haalde opgelucht adem. Vijf jaren van vreselijke bezetting waren voorbij Aan deze vijf jaren van andrage-1 rucht, hadden zich reeds heer en reeds had verzekerdRotterdam lijke angst, van nazi-terreur en van meester gemaakt van de omgeving i brandt Ben trieste werke- verraad, van wegvoering naar con-1 van „Rhynhof" en de Haagse lijkheid. Op vijf oorlogsdagen zouden - wij oentratiekampen en moordpartijen, Schouw. Nog enkele uren gingen in 1940 vijf oorlogsda- vreesde men en Leiden zou zijn j waren ons daarvan toen nog niet be- gen vooraf. In de vroege ochtenduren bezet. Achteraf bleek, dat het j wust vijf bezettingsjaren volgen. van de tiende mei brak ook voor Lei den de oorlog uit. In angstige span ning, doordrenkt van geruchten van verreed, bereidde de burgerij zich op het ernstigste voor. Leiden lag die dag reeds direct in de oorlogslinie. Op nog geen vijf kilometer buiten de stadsgrenzen het vliegveld Val kenburg woedde een verbeten ge vecht om het behoud van dit strate gische punt. De Duitsers, zo luidde het toen nog oncontroleerbare ge niet om Leiden ging, doch om het I regeringscentrum Den Haag. Bange j Jaren, waarin ook Leiden veel leed te dragen kreeg: razzia's, verraad, dagen volgdenDagen ook waar- deportatie van stadgenoten naar in de angst groeide en het verzet toenam. Vugt. chau. naar Buchenwalde, naar Da- voedseltochten naar de Na vijf dagen van verbeten strijd Haarlemmermeer, tot ver over de wisten wij het: Nederland had geca- I iJssel of naar de Wieringer meer pol- pituleerd. In de avond van de veer- I der, bombardementen het Sta- tiende mei trokken vele stadgenoten tionsplein en omgeving fusillades, naai- de rand van de stad om daar waarbij dan nog de ondrage- op verre afstand geconfronteerd lijke spanning kwam over het lot te worden met wat de radio hen van Leidse militairen en familiele den, die elders in ons land vijf dagen WWgWBm I 2§P oorlog hadden meegemaakt. I Een burcht van verzet groeide in J de Jaren in de burgerlijke, ambtelij- jjÉ - 1 de Bakhuijzen. Hij moest plaats ma- I pi imk ken voor de NsB_er de Ruyter van waaruit inmiddels ook commissaris Meijer was verdwenen, werd een „Siegfried-linie" opgetrokken. Een M dand®n w krijgen voor de arbeids- Deze foèo, die genomen werd op de Plantage in Leiden, zou op want waAr verzet kon worden gebo- elk willekeurig punt in de stad gemaakt kunnen zijn. Waar een Ca- den- werd dit prompt en met gevaar nadees zich maar vertoonde, overal werd hij omringd door jong en voor eigen leven, gedaan. olul Het Joodse Weeshuis aan de Roo- denburgersti-aat was in dóe jaren ook het sinistere doelwit van de plannen van de bezettende macht. Op een avond werden de hier verpleegde Joodse weeskindertjes door de grijp grage hand van de bezetter en zijn j handlangers uit hun ledikantjes ge- haald en naar elders gedeporteerd. Verbeten moesten wij het aanzien. Als door een wonder ontsnapte het St.-Elisabethziekenhuis in 1943 aan een ramp. Tal van Leidenaars, die op hun zondagmiddagwandeling wa- ren. zagen plotseling in de lucht een vliegtuig rare capriolen maken en even later neerstorten. precies in een binnentuintje van dit zieken- I huis. waar het toestel zich diep in de grond boorde. De materiële scha de bleef beperkt tot een beschadigde dakgoot, wat ontzette ramen en deu ren en gesprongen ruiten. De meeste ontberingen moest de Leidse burgerij incasseren in de hon gerwinter. Naast de angst om d-oor moordenaarsgeweld nimmer in de familiekring terug te keren talrij ke Leidenaars, die aan de goede kant stonden, werden gefusilleerd of naar een concentratiekamp te worden afgevoerd, sloeg toen het spook van de honger toe. Gevaarvol le voedseltochten, waarbij men met de halve linnenkast de boer optrok, werden ondernomen. Veelal met geen enkel, dan wel met een pover resul taat. Verstoken van licht, gas en warm te namen wij de toevlucht tot de toen al schaarse kaars en het nood- kacheltje. waarin het Leidse bomen- bestand voor een niet onaanzienlijk deel verdween. Een ieder had zo zyn eigen boompje. Het verzet in Leiden heeft sterk het stempel gekregen van het uni versitaire verzet tegen de Duitse on derdrukkers. De leden van de universitaire gemeenschap, hoogle raren. studenten en stafleden, heb ben over het algemeen naast vele goede burgers —een zeer actieve rol gespeeld. De studenten vooral in talrijke sabotagegroepen en ander organisatorisch werk. de hooglera ren ook op dat gebied, doch tevens sterk op ideologisch terrein. Dit ideo logische verzet kwam voor het eerst voor het algemene voetlicht tijdens de befaamde rede van prof. mr R. P Cleveringa op 26 november 1940. toen hy zich in een college, overge nomen van prof mr. E. M. Meijers. fel keerde tegen het ontslag, dat deae beroemde Jurist samen met andere Joodse collega's was aangezegd. Het gevolg was, dat de universiteit werd gesloten na een vrijwel algemene staking, die onmiddellijk als reactie op de rede van prof. Cleveringa werd uitgeroepen. Later verliepen zelfs de illegale studiemogelijkheden toen de hoogleraren in grote getale ontslag namen. Maar reeds voor die gedenkwaardige novemberrede, die voor het gehele land het universitai re verzet inluidde, had Leiden van zich doan spreken De gebroeders Drion. toen nog studenten, richtten het verzetsblad voor studenten „De Geus" op. waarvan het eerste num mer reeds kort na de Duitse inval verscheen. Na de bevrijding zyn de gebroeders Drion beiden hoogleraar in Leiden geworden. Prof. mr. J. Drion overleed enkele jaren geleden, zijn broer werd onlangs tot lid van de Hoge Raad benoemd. Prof Cle veringa heeft Leiden reeds heel ïang verlaten, namelijk toen hij lid van de Raad van State werd. In de bevrij- dingstijd was hij één van de twaalf vertrouwensmannen, die Koningin en regering in Londen en later in Ne derland voorlichtten over de politieke ontwikkelingen en aanbevelingen voor het herstel van het wettelijk ge zag deden. Buiten universitaire kring heeft het verzet in Leiden ongeveer het zelfde beeld vertoond als elders in den lande. Langzaam op gang geko men groeide het uit tot al die acti viteiten, die de ontwikkeling van d" omstandigheden vorderden. Het al gemeen verzet werd sterk gestimu leerd door een wandaad van de Duit sers begin 1944. Toen werden ruim dertig gijzelaars opgepakt als wraak oefening voor een dodelijke aanslag op de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Bij dit oppakken van gijzelaars verden drie hunner zoge naamd „op de vlucht" neergescho ten. hoewel het ondubbelzinnig is ko men vast te staan, dat zij door de Duitsers zelf uit de overvalwagen weer naar hui6 werden ge stuurd. doch op korte afstand nadien neergeknald Een schoolhoofd, een arts «wiens vader als hoogleraar ook tot de gijzelaars behoorde» en een le raar aan het Gymnasium werden het slachtoffer van deze lafhartige moord, die. als gezegd, een sterke stimulans voor verharding van het verzet is geworden. Een foto gemaakt in een periode dat men alleen maar aan voedsel dacht en de bevrijding zo heel ver weg leek. Rechts de zoon van dominee Riemens, de tweede van links is een ondergedoken Amerikaanse piloot. Het wat uitgebreide ,,wonderkacheltje" ont breekt niet. Zoals de foto helemaal boven een menselijk beeld uit de don kere oorlogsjaren is. zo is deze er één uit de eerste maanden na de bevrijding. Eén van de eerste huwelijken, op 21 juli in Leiden ge sloten tussen Willem Bink keurig in battle-dressen Catharina Btansjaar vrolijk in het wit'. De B.S. vormde een erewacht. Slechts enkele minuten na het bekend wor den van de Duitse capitulatie zwermden de mensen de straat op. Van de gewapende Duit sers. cke zich op straat vertoonden, trok men zioh geen zier aan. Ook zy hielden zich op hun beurt erg rustig. Dank zy het feit. dat de Leidenaars zich niet lieten verleiden tot. wraak acties en de bezetters stomweg als lucht negeer den. bleven ongelukken die avond uit. De staf van de B.S. i Binnenlandse Strijd krachten had reeds enkele dagen tevoren een gedeeltelijke mobilisatie van de ondergrondse strijdkrachten bevolen en besloot die avond tot volledige mobilisatie om de toestand in de hand te kunnen houden tot de komst van de Cana dezen. Men vermoedde toen nog niet, dat die omst ruim vier dagen op zich zou laten wach ten. In de vroege ochtend van de vijfde mei wer- len alle B8-ers op hun verzamelplaatsen ge- onsigneerö. De leiding van de B.S. begaf zioh. nadat een vertegenwoordiger van het gemeente bestuur de stemming was gaan peilen, naar de Ortskommandantur aan het Rapenburg. De B6-ers werden daarbij vergezeld door twee in battiedress gestoken instructeurs, die enige tijd voor de capitulatie vanuit Engeland waren ge dropt. en die reeds enige tijd in de Sleutelstad verbleven Deze In geallieerde uniformen gesto ken militairen gaven een belangrijke sfcatus- <teun aan de officieel door de Duitsers niet er- 'cende ondergrondse strijdkrachten. In de Orts- kommandanbur trof de delegatie de toerun a hg e Ortskommandant. Hauptmann Gotthelp aan Aan hem werd meegedeeld, dat. gezien het feit. dat de Duitsers in de vesting Holland hadden gecapituleerd, de BS de zorg voor de handha ving van orde en rust in Leiden zou over nemen. Hauptmann Gotthelp stribbelde aanvankelijk tegen met de bewering, dat het geen capitulatie betrof, doch slechts een wapenstilstand. Nadat dit met klem was tegengesproken, legde hij zich tenslotte bij de beslissing van de BS neer Kort na dit weinig dramatische, doch zeer spannende onderhoud, verscheen de BS geüni formeerd op straat, hetgeen voor de bevolking tiet bewijs was van de inderdaad herwonnen vrijheid. In een vlaggende stad begon Leiden aan de viering" van zajn bevrijding, waarbij de drukte zich vooral concentreerde in de Bree- straat Een geluidswagen van de BS met een officier van deze strijdkrachten, de heer Van der Neut aan de microfoon zorgde vanaf dat moment voor nieuws en aanwijzingen. In de loop van zaterdagochtend werden burge meester. mr A. van de Sende Bakhuijzen en de commissaris van politie, de heer R. J. Meijer In hun functies hersteld. Vanaf de stadhuistrap sprak de burgemeester na al die jaren zijn bur gers weer toe Nog even dreigden er die ochtend moeilijkhe den toen de S.S die zyn hoofdkwartier in een aantal huizen aan de Rijnsburgerweg had. wei gerde zioh neer te leggen bü de beslissing van de Ortskommandantur en de NSB-burgemeester werd gedwongen zijn zetel in het stadhuis weer m te nemen. De S.S. zo bleek was de hardnek kigste haard van verzet tegen de aanvaarding \an de onvermijdelijke capitulatie Om acht uur 's avonds was ook dit incident gesloten en had de BS het gezag in Leiden vast in handen. Maandagochtend om 7 uur betrad burgemees ter D eRuyter van Steveninck voor het laatst het stadhuis om enkele zaken af te wikkelen. De volgende ochtend werd hU door de BS gearres teerd Ook andere NSB-ers en landverrader lijke elementen werden In verzekerde bewaring ge steld. Inmiddels hadden op zondag dankdiensten in alle kerken plaatsgevonden. Maandag trok de BS. met muziek voorop, voor het eerst in gesloten formatie door de stad, waarmee een nuttig illegaal bestaan werd afge sloten en een kortstondige officiële taak tot uit drukking werd gebracht. Met een laAlende uitbundigheid begroette de Sleutelstad als sluitstuk van de bevrijding op •voencdag 9 mei de Canadezen en de Prinses Irene-brigade, die via de Wilhelminabrug Lei den binnentrokken De bevrijders richtten een tydelyk kamp in rond Poelgeest en Installeerden op voortvarende wyze een bestuursappraat. waarin het Militair Gezag een centralplaat» bekleedde. Met de mannon van het M.G. en zovele anderen begon iden aan zijn wederopbouw Voor de bevolking betekende de komst van de bevrijdingstroepen een grote vreugde en meer dan dat. vrijheid. Ook voor de soldaten van het Canadese regiment was de oorlog afgelopen. Een beeld van het Levendaal. Met groen en vlaggen het groen werd uit Wassenaar ge haald, omdat in de stad zelf geen boom meer over wast versierde men de huizen, 's Avonds danste men op straat op muziek van de toen populaire Andrew Sisters e. Bfng Crosby. De foto is gemaak' op de Oude Rijn. Deze foto geeft een goed beeld van de sfeer in Leiden na de bevrijding. Dit toneeltje spee de zich af in de ThorbeckestraaL

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23