Voedsel daalde neer in hongerig west-Nederland „Oom Hannes" reiziger van het verzet Herinneringen cian een geweldige dag Nieuw-1 enncpse redder van 3000 Joden LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 MEI 1970 Het voorspel tot de uiteindelijke bevrij ding van Nederland was zonder twijfel de voedseldropping door de RAF op 29 april 1945. De Britse journalist H. George Franks M.B.E., die sinds lang Den Haag tot woon plaats heeft verkozen, was tijdens de oorlog chef-redacteur van 't ANP in Londen In die functie hield hij een gedetailleerd dagboek bij over alle gebeurtenissen in de strijd, die op een of andere manier met Nederland en de Nederlanders te maken had. Eén van de meest dramatische gedeelten uit dit dagboek vertelt hoe de voedselvluchten werden voor bereid en uitgevoerd. In het hier volgend artikel haalt hij herin- ringen uit die episode op. Als geen ander kan de heer Franks een beeld geven van de in drukken, die de op die gedenkwaardige zon dag laag over westelijk Nederland vliegende RAF'bemanningen opdeden. Want hij zat in het eerste vliegtuig en mocht de handgreep overhalen voor het openen van de bomlui- ken, waardoor de eerste voedselzending, van de vele honderden die nog zouden volgen, op Ypenburg terecht kwam. Nog interessanter misschien is zijn relaas over de dramatische taferelen op de RAF-vliegvelden, die aan deze menslievende oorlogsvluchten vooraf gingen. Amerikaanse Vliegende For- worpen boven het vliegveld Val- ten van het type B-17 boven het kenburg. De foto werd vermoede- stadhuis van Leiden, nadat zij lijk op 30 april 1945 genomen, voedselvoorraden hadden af ge-1 DEN HAAG (GPD) ,.De Hollanders moeten dit voedsel krijgen! De Hollanders moeten dit voedsel krijgen". Zes woor den, gescandeerd gezongen door RAF-vliegers en boordschut ters, weerklinken nog steeds in mijn gedachten. Nog kan ik mij het beeld voor de geest halen van deze mannen, die bitter wa ren teleurgesteld omdat de Duitsers maar geen toestemming wilden geven voor de voedselvluchten naar Nederland. In ge sloten gelederen marcheerden zij van de kantine naar het bu reau van de commandant, deze zes woorden steeds harder uit roepend, zodat ze bulderden over het veld. Het was ongeveer tien uur 's avonds op vrijdag 27 april 1945. Van dins dag af v aren zij voortdurend paraat geweest, wachtend op de orders om de Noordzee over te steken en het voedsel boven Nederland uit te gooien. Maar de hele week was er een ja-nee-,ja-spelletje gespeeld, om dat Seyss Inquart voortdurend van mening veranderde over de vraag of hij de liefdadigheids vluchten zou toe staan. Eerst hadden wij gedacht, dat we al op 25 april zouden vliegen en een etmaal lang was de hele vlieg- veldbezetting, van commandant tot soldaat .bezig geweest meel en sui ker in zakken te scheppen van de grote hopen, die in een van de han gars waren uitgestort. Iedere keer als de ja-boodschap doorkwam, laadden we de zakken in de bomrekken van de Lancasters. En iedei-e keer als zij werd gevolgd door een nee. moesten we de zakken er weer uithalen om plaats te ma- ken voor echte bommen voor weer een nachtelijke aanval op Duitsland. Op zaterdag 28 april namen de crews br.fc n et langer .Een paar ver tegen wrordigers gingen naar de com- mandaat en vertelden hem dat ze hoe dan ook naar Nederland wilden. „We nemen graag het risico", zei- j den ze, „zelfs als dit verliezen kan opleveren, want een vlucht als deze is het waard". Ik w-?s cp het vliegveld bij Cam bridge aangekomen op de 24ste april. Tot aan t.:e wt--n de be amingen niet wat het allemaal te betekenen had en waarom het afwerpen van levensmiddelen zo dringend nodig was. Dus hield ik twee keer per dag uiteenzettingen op dit veld en een andor, in de buurt, over de tragische I toestand in Nederland en hoe dicht j de Nederlanders de honderdood wa- I ren genaderd, vooral in het westelijk gedeelte Ik las ook de boodschap voor, die generaal Eisenhower en Winston Churchill samen aan 't Ne derlandse volk hadden gezonden: ..Met het cog op de uitputting van uw voedselvoorraden heeft de opper bevelhebber gelast dat er onmiddel lijk voedsel naar u overgevlogen en afgeworpen moet worden .Wij waar schuwden de vijand, dat hij onze in spanningen om u te hulp te komen niet moet dwarsbomen. Zou hij zulks toch doen. dan zullen wij niettemin alles in het werk blijven stellen om uw leven te redden". Iedere keer als ik die boodschap had voorgelezen, zette het koor weer in: ..De Hollanders moeten dit voed sel krijgen". Misdaad geweldige zondag, dat wij uit bed ge trommeld werden en te horen kre gen. dat de Duitsers eindelijk had den ingestemd en dat wij de eerste bevrijdende voedselbommen zouden gaan neergooien op het vliegveld Ypenburg om twee uur 's middags. Om elf uur zaten we nogal uitgela ten aan de lunch, hoorden Eisenho wers laatste waarschuwing aan de Duitsers, dat ze de overeengekomen voorwaarden moesten naleven en klommen om twaalf uur in de bom menwerpers Ik vlcog mee met ka pitein-vlieger J. A. Chadwell. Toen om half één de motoren aansloegen, konden wij ze nauwelijks horen door het geweldige gebrul van alle be manningsleden „De Hollanders moeten voedsel hebben!". een zondags middagmaal te bezorgen, maar we verheugden ons in de we tenschap dat hun bevrijding was be gonnen. Eén van onze bemanningsle den schreeuwde me toe: „Dit zijn de beste bommen, die ik ooit heb ge gooid Schoten NIEUW-VEN NEP (GPD) „Uit Ommen ging ik met de tretn terug om dat Joodse meisje naar de Haarlemmermeer te brengen. Ze zag er veel te netjes uit om mijn dochter te kunnen zijn. In onze coupé zat ook een NSB-er met zijn vrouw. Om hem voor te zijn, vertelde ik hoe lastig het was een opgroeiende dochter te hebben die haar vader niet meer wilde kennen, maar niet alleen durfde te reizen. De NSB-er beaamde dit. Hij had net zo'n dochter. Wat denk je van de oorlog, vroeg hij. Nou. toen heb ik het hem verteld, de invasie in Normandië was net begonnen. We gaan eraan, zei ik. Aan het einde van de reis was hij door al mijn voorspellingen hardstikke bang en lijkwit stapte hij uit de trein". Johannes Bogaard lacht om dit op zichzelf vrij onbetekende voorval dat hem duidelijk schetst; een man voor niemand bang. Hij zit in de huiska mer van zijn dochter Clarie aan de Vrijheidsstraat 19 in Rijsenhout bij Aalsmeer. Sinds 1963, toen dr. L. de Jong hem in de televisieserie „De bezetting" uit de vergetelheid rukte, is Johannes Bogaard een symbool geworden van de mensen die in de oorlog daadwerkelijk hulp verleen den aan Joodse Nederlanders. Meer dan driehonderd danken aan de nu 79-jarige „Oom Hannes" hun leven. Per fiets, tram, bus, trein, of lopend haalde hij hen uit alle delen van ons land onder de neus van de Duitse handen vandaag om ze in de Haarlemmermeer onder te brengen. „Oom Hannes" was in de ware zin van het woord de „reiziger van het verzet". Toeval In drie boerderijen woonden de Bogaards aan de Sloterweg 1120, nu Rjjnlanderweg, in Nieuw-Vennep in het hart van de Haarlemmermeer. De 75-jarige vader Johannes Bo gaard. 200 meter verderop zijn zoon Piet en nog eens 200 meter verder het land in Johannes, vader van dertien kinderen. De felheid van de Bogaards tegen de bezetter leverde hen al snel con tact op met Vrij Nederland en zowel vader, zoons als hun kinderen ver spreidden het illegale blad. Het con tact met de door de bezetters ver volgde Joodse landgenoten was zui ver toeval: menselijke impulsiviteit leidde tot grote daden. Zo kreeg Johannes Bogaard in ju ni 1942 zijn eerste onderduikers. Van af dat moment begon de sneeuwbal te rollen. Na de Cohens kwamen hun dochter en schoonzoon en vele ande ren. Johannes kreeg steeds meer adressen, waar hij Joodse Nederlan ders moest halen. Hij, die nooit ver der dan Zaandam was geweest, reis de nu met getekende plattegrondjes het hele land door. De Duitsers hadden niets in de ga ten. de schuilplaatsen lagen goed verborgen. De omgeving was soms bang, maar „goed". In 1943 zaten er bij de Bogaards 99 onderduikers, verspreid over de drie boerderijen. Voedsel vormde geen probleem, al was het niet gemakkelijk de cantro- lebeurs te omzeilen. Truus De eersten Johannes Bogaard: „Mijn dochter Agie was in betrekking bij Joodse mensen in Heemstede en bleef daar werken nadat zij geen perso neel meer mochten hebben. Toen moesten die mensen van de Duitsers naar Amsterdam verhuizen. Een paar dagen later ging ik met mijn vrouw naar Zaandam waar zij van daan kwam. We gingen ook nog even langs bij de Cohens uit Heemstede die toen in Amsterdam-West zaten. Zij vertelden dat zij zich moesten melden en dat er net zeshonderd jongens uit de buurt waren opge haald. „Je bent gek man. dat je hier blijft, zei ik. Je gaat met mi] mee. niemand zal je by ons zoeken". Ook was Oom Hannes in aanraking gekomen met mevrouw G. C. M. Truus> de Swaan-Willems wiens Joodse man contacten had met de Joodse Raad. In haar huis aan de Stadionkade 79 in Amsterdam kreeg Bogaard de adressen waar hij on derduikers kon ophalen. Oom Hannes: „De mensen die mij hun kinderen toevertrouwden, moes ten heel wat angsten overwinnen. Zij kenden mij alleen als „Oom Han nes" en gaven aan die volkomen vreemde hun kinderen mee. Ik heb babies gehad van negen dagen, ze ventien dagen, drie weken". Maar overal waar hy kwam wek te de boer in zijn lompe en boerse kleding om de Duitsers te mislei den ontzag en vertrouwen. Verraad Het verraad dat in de oorlog zo- I Johannes Bogaard, vroeger wonend in Nieuw-Vennep, nu 79 jaar oud, met een van zijn klein- I kinderen. velen het leven kostte, bleef ook de j onderduikers in Nieuw-Vennep niet bespaard. Een negentienjarige jon- I gen werd door de Duitsers in de i Haarlemmermeer met clandestien vlees betrapt. Op de vraag waar het I vlees vandaag kwam. noemde I de jongen om de clandestiene slach ter te sparen de Bogaards, alhoewel j hy wist dat daar onderduikers za ten. Spoedig verschenen bij de boerde rij van vader Bogaard twee Neder landse SS-ers en vier „goede" poli tiemensen. Het was 6 oktober 1943. De kinderen waren het land inge vlucht. Maar Van Dijk uit Heemste de, een van de twee SS-ers, vond toch 22 ondergedoken kinderen. Broer Willem zei „Die kinderen bly- j ven hier". SS-er Van Dijk op zijn beurt: „Die gaan mee en jij ook." Op dat moment schoot een I niet-Joodse onderduiker uit Wormer- veer met één van de twee pistolen die op de boerderij waren Van Dijk ter plaatse dood. De vier politiemen sen snelden weg. de andere SS-er belde om hulp uit Amsterdam. Een paar uur later overstroomde 1300 man van de Grüne Polizei uit Amsterdam de boerderij van vader Bogaard. De omgeving werd met mi- trailleurs afgezet en speurhon den gingen op jacht naar onderdui- kers. Metje, een dochter van Johannes was al met elf kinderen naar een j oude kafschuur gevlucht, terwijl Wil lem zich met een aantal kin deren van zes tot vijftien jaar in een sloot verborg. De honden naderden de sloot tot op enkele meters, maar de kinderen hielden zich stil en wer den niet ontdekt. Eén onderduiker werd gegrepen. Zijn verhoor leidde tot de arrestatie van 31 andere on derduikers in de schuilkelder bij de boerderij van vader Bogaard. Johannes bevond zich op het mo ment van de overval in Amsterdam. Zijn broer Piet. zijn zuster Agie en vader werden door de Duitsers mee genomen. Piet overleed aan uitput ting in Vught, Agie keerde terug uit Vught. de 78-jarige vader werd in maart 1945 in het concentratiekamp Oraniënburg omgebracht. Nogmaals verraad Voor de tweede maal werd Johan nes verraden door een 18-jarige jon gen. die tegenover de toenma lige burgemeester van Hoofddorp verklaard had. dat Johannes Bo gaard de organisator was mn het onderduiken en dat in zijn huis vele vluchtelingen verkeerden. Doordat ze bij toeval tijdig gewaarschuwd waren, konden de onderduikers in veiiligheid worden gebracht. „Tante Klaasje", de vrouw van Johannes, werd door de Duitsers verhoord, maar weigerde te spreken. Omdat een goedwillende Duitse dok ter had verklaard, dat ze aan een besmettelijke belroos leed, werd ze vrijgelaten. Johannes moest toen voor goed onderduiken. Onder de naam Hendrikus van Dijk, beurt schipper, leefde hij in Renkum en later in Amsterdam. Zijn boerderij en bezittingen waren verbeurd ver klaard: alleen een koe en een bak fiets had hij overgehouden. De strijd had nóg een slachtoffer geëist: het was zoon Teunis, die na het onderduiken van zijn vader diens werk voortzette, door de Duitsers werd omgebracht, nadat men hem op verschrikkelijke wijze mishandeld had. Twee andere zoons werden ook gearresteerd, maar vrijgelaten, na dat zij een verklaring hadden onder tekend, dat zij hun vader Johannes zouden opsporen. Dat gebeurde na tuurlijk nooit; direct na hun vrijla ting doken ze onder. In een volgende nota schreef ge neraal Eisenhower aan de Duitse op perbevelhebber in Nederland, dat 't deze bekend diende te zijn dat 4% miljoen Nederlanders de hongerdood dreigden te sterven. Derhalve wees hij erop. dat de bommenwerpers geen corlogsmissie zouden komen uitvoeren, maar een hulpacctie aan noodlijdende burgers, zodat elke po ging om de bommenwerpers tegen te houden of het voedsel aan de Neder- ders te onthouden, zou worden be schouwd als een misdaad jegens de mensheid, waarvoor de aanstichters de volle verantwoordelijkheid te dra gen zouden krijgen". Mijn Londense kantoor gaf mij te lefonisch een bericht uit Nederland door. luidende dat voedselzendingen dringend noodzakelijk waren „aange zien er over tien dagen totaal niets meer te eten zal zijn in westelijk Ne derland". Op de 27ste laadden we de Lancas- ters andermaal vol zakken en gesp ten onze vlieguitrusting en parachu tes aan. maar weer voor niets. Nu was er weer onenigheid met de Duit sers over de route die we zouden vliegen. Dus gingen de meelbalen er I weer uit en de echte bommen erin. Ik bracht de middag door met de j erews nog meer te vertellen over Hol- j land, over de grote spoorwegstaking I en andere verzetsdaden, die in feite de tragische situdtie hadden veroor zaakt en over de ondergrondse pers. die de Nederlanders op de hoogte hield van onze pogingen hen te hel pen. Koeien Klaar niaken Tegen zes uur 'savonds weerklonk er weer een bevel: „Klaar maken om voedsel te laden!". Dus iedere beschikbare man en vrouw op het vliegtuig rende naar de hangar, sleepte de zakken naar buiten on danks een hevige sneeuwstorm en begon ze in de Lancasters te stou wen. Maar om elf uur moest alles er weer uit, de Duitsers bleven zeu ren over de distributieproblemen. Het sneeuwde nog steeds hevig. 's Zaterdags dachten we dat er nu geen verder uitstel meer mogelijk was. maar weer zaten we tot vijf uur 's middags klaar in de vliegtui gen, zonder dat er toestem ming kwam om op te stijgen. Om tien uur 's avonds hoorden we ech ter, dat we definitief op zondag zou den vliegen, ook al gingen de Duit sers er niet mee akkoord. Het was twee uur 's nachts op die We staken laag de Noordzee over en naderden de kust ten zuiden van Hoek van Holland op een koers rich ting Rotterdam. Eén van de eerste verrassingen toen we op een hoogte van honderdvyftig meter over het land scheerden, was de aanblik van een paar koeien in het levendig groe ne gras. Ook verbaasden we ons over de eindeloze rijen kassen, al hoewel we duidelijk konden zien dat ze leeg waren. Om 1 uur 42 ontdekte ik de eerste menselijke levenstekenen. Er lagen vier schepen tegen een kanaaloever en op onze nadering sprongen er plotseling zes mannen uit, die geest driftig begonnen te zwaaien met een Nederlandse vlag. Een paar mijl oost van Rotterdam draaiden we naar het noorden, rich ting Den Haag .langs de route die ons was voorgeschreven door de Duitsers. Opeens leek het hele land schap zwart te worden van de men sen. Ik noteerde in m'n dag boek: „Op de velden en de wegen en zelfs in de tuintjes van de treurige kleine huizen begon iedereen koorts achtig te zwaaien. De mensen wuif den met vlaggen, lakens, tafelkleden en alles wat ze aan wit textiel zo gauw hadden kunnen grypen. Een grote oranje vlag werd uitgestrekt op een plat dak. Twee mannen, die op een straathoek stonden bij wat wel Duitse soldaten moesten zijn, trokken hun overhemd uit en begon nen daarmee te zwaaien. Op het dak van een klooster nam een groep nonnen hun witte huifkappen af om in het welkom te delen. De Hollan ders zouden hun voedsel nu krij gen Confetti Snel optrekkende van de dertig meter hoogte waarop we Ypenburg hadden „gebombardeerd", scheerden we over Den Haag. Beneden sprong en danste een enthousiaste menigte en hun blijdschap bracht de beman ningsleden ertoe hun zakken te ledi gen en wat ze maar konden vinden aan sigaretten, snoepgoed en choco la uit te werpen. Zelfs het pakket noodrantsoenen, dat In het vliegtuig behoorde, meest eraan geloven en ging overboord. Eén ogenblik van spanning was er nog toen we. de Scheveningse kust passeerden; enkele geweerscho ten deden ons afvragen wat de Duit sers in hun hoofd haalden. Later hoorde ik. dat er werkelijk op de vliegtuigen was geschoten, welk feit Eisenhower aanleiding gaf tot een zeer korte nota aan Seyss Inquart: „Uw troepen schieten met handwa pens op onze vliegtuigen. Zorg er voor dat dit onmiddellijk ophoudt". Tben we de kust van Holland ach ter ons lieten, werd het vreemd stil In onze machine, totdat de gezag voerder riep: ..Well, jongens, wie is er nou blij, zij of wij?" Die avond vertelde ik in de BBC-uitzending van 9 uur „ooriogsrapport". hoe de krui denier voor het eerst sinds maanden weer aan de deur was geweest in Den Haag. *2 000 kilo Op een teken van de kapitein deed ik wat mij gezegd was. Ik trok aan de handgreep, die het eerste bom- memluik opende. Toen sprong ik naar een raam om de eerste zakken op Ypenburg te zien neervallen. Bin nen seconden werden ze ge volgd door duizenden anderen, flad derend als confetti uit de hand van een reus. Toen we wegdraaiden, zag ik langs de wegen en paden naar het veld mensen rennen. Mensen met karretjes, met kinderwagens of al leen met een vreugdevol hart, ho pend iets te kunnen grabbelen dat buiten de omheining zou zijn geval len. Jammer genoeg waren we net te laat gekomen om deze blije mensen Op die gedenkwaardige dag, 29 april 1945. gooide ons squadron 42.000 kilo levensmiddelen uit in 335 ladin gen. In de volgende dagen strooiden vijfhonderd Lancasters zakken voed sel uit boven Rotterdam, Leiden, Gouda en een groot aantal andere plaatsen. Zorgvuldig samengestelde bundels met 71 zakken in elk van de vijf bomrekken bevatten vlees, meel, suiker, thee. melk. kaas, gist. groen ten, margarine, eieren en zelfs pe per. zout en mosterd. Op 30 april al kwam er een be richt van de verzetsleiders in Hol land: „Wij wijlen onze diepe dank uitspreken aan onze bondgenoten, aan de dappere bemanningen van de RAF en aan onze regering voor het voedsel dat boven Nederland werd uitgegooid". Twee dagen later seinden zij: „De Duitsers zijn erg tam nu. Net als wij begrijpen zij. dat de voedseldrop- pings 't begin zijn van de bevrijding I van Nederland". Deze twee boodschappen waren al les wat de RAF-mannen wilden ho ren. Na vele jaren van verwoesten- I de bombardementen waren de vete ranen van de Roer, Dortmund, Hamm en Milaan verheugd eindelijk j aan opbouwende operaties te kunnen deelnemen. Ze vochten voor een plaatsje in de liefdadigheidsarmada. Die 29ste april 1945 is na 25 jaar nog onvergetelijk. Voor mij en voor j de RAF-bemanningsleden, die nu waarschijnlijk niet meer vliegen, maar een rustiger leven lijden in I verschillende delen van Engeland. Vrij In Nieuw-Vennep was vlak na de oorlog de jongen die Johannes ver raadde, gegrepen. Men wilde dat Jo hannes over hem besliste. „Dat wil de ik niet, dat was niet mijn zaak. Maar ze drongen zó aan en toen heb ik gezegd laat hem maar vrij. Ze hadden hem een nieuw pak beloofd, als hij mij wilde verraden". De verraders interesseren Oom Han nes niet veel. „Die jongen die ik liet gaan, is na de oorlog nog door dief stal in moeilijkheden geweest en woont nu in Goes. De man van het clandestiene vlees, die de Bogaards aanwees, woont nu op slechts enkele kilometers afstand van Johannes. De boerderij van Johannes was na j twee jaar braakliggen, niet meer bruikbaar voor hem en hy ging wer- ken in Aalsmeer bij tuinaanlegbe- drijven. Nu 79 jaar oud. verzorgt hij nog steeds zijn tuinen en vermaakt hij zich met zijn 61 kleinkinderen en 50 achterkleinkinderen. Toegewuifd door ontroerde Nederlanders, wierp een bommenwerper zijn "en af.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 22