\msterdamse politie levert dag met relbewuste jeugd NOG SNELLERE SNELTREINEN VANAF 31 MEI Een fraaie bloem in het polderland Vijftien arrestaties, meer dan tiengewonden rrico Ruim 200 I BERT SCHRIER herenmode passagiers misten cle boot UW BLAZER Nederland viert uitbundig Bevrijdingsfeest MISS NIEUWKOOP '70 Twee doden bij frontale botsing RIJDAG 1 MEI 1970 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA V Joiigeind trokken verkeers borden uit de grond en gooiden die midden op het Rokin. De po litie voerde daarna een charge u.it om de grootste oproerkraaiers te pakken. ADVERTENTIE hangt bij one op U te wachten. Die heerlijke sportieve dracht Ook met 2 rij knopen. In zwart marine en andere kleuren. Ennatuurlijk ook in lichtgewicht. Prijzen van 108.tot 188, BREESTRAAT 152 LEIDEN (VERVOLG VAN PAGINA 1) UTRECHT (GPD) In tegenstelling tot vroegere NS-dienst- regelingen met hun snelle stoptreinen en betrekkelijk trage sneltreinen, kenmerkt de nieuwe dienstregeling zich door snel lere sneltreinen en vaker stoppende stoptreinen. Daardoor gaan de reissnelheden meer uiteenlopen en er ontstaan voor het eerst in het binnenlandse reizigersverkeer inhaalstations. AMSTERDAM (GPD) Meer dan 400 man poKtie marechaussee heeft tot in de nacht bij onlusten in de msterdamse binnenstad slag geleverd met enige duizen- n rebellerende jongelui. Twee waterkanonnen, later ook intig politieruiters, motorrijders, rechercheurs en politie nden ondersteunden de acties. Er werden 19 arrestaties rricht en er vielen zeker 1 0 gewonden. an enige politie achtergrond was de rellen geen sprake. De kabou- van Oranje Vrijstaat waren in ochtend naar 't Amsterdamse bos •okken, omdat zij meenden dat de ïarchistische aanhangers van de e maatschappij hun feest van pa- en paling in vrede moesten kun- vieren, en andere, linksgerichte, epen bewaarden hun kruit tot daag. de eerste mei. Tot in de Idag leek Amsterdam zelfs een tige Koninginnedag te beleven, ls het in geen jaren had gekend le politie had ook opdracht om zo lant mogelijk op te treden. De ïilijkheden kondigden zich ech- aan, toen tegen half drie zich een r duizend jongelui rondom het lionale Monument op de Dam sa- itrokken. Uit pure balorigheid "den de jongens, vaak niet ouder 13, 14 jaar, driester in hun op- den. Een drietal beklom de gevel i Hotel Krasnapolsky en wuifde menigte toe vanaf een balkon, ime werden tot stoppen gedwon- i en van hun feestvlaggetjes en evenbussen beroofd. [oogst lakoniek ruimden politie- nnen de busjes nog op. Het tram- keer werd omgelegd. Omstreeks vie ging echter de vlam in de pan. jnten met portofoons wei-den ge testeerd. De pet werd van het ►fd geslagen en een werd tegen de nd gewerkt. Kort daarop kwam commando de Dam te ontrui- n. 'anaf dat ogenblik is het tot In de jht niet meer rustig in het Am- rdamse centrum geweest. Perioden t betrekkelijke rust werden telkens xolgd door charges van de met men, rieten schilden en gummi- ;en uitgeruste politie. Hoekige kken steen en fietsbellen suisden >r de lucht. Op het Rokin werden t verkeersborden die met aal al werden afgebroken en lattegels barricaden opgeworpen, len harde charge van de politie, van twee kanten oprukte, was antwoord. Een amateurfilmer, zich niet wilde verwijderen, liep paar fikse meppen met een gum- at op en werd door een steen aan l hoofd gewond. Elders raakten i elfjarig jongetje en een 55-ja- vrouw gewond. Om kwart voor l werd het Centraal Station af ge ien en charges op het Stations- In uitgevoerd. >e twee waterkanonnen, die tot 1 in reserve waren gehouden, ruk- op Van een pauze rond etens- was nauwelijks sprake. Een fri- ;ent op de Dam deed goede za- i als ravitallleringspunt van de nakers en van de duizenden, die louter nieuwsgierigheid de Dam 'ochten. n het stadhuis stond een snelle klaar voor de politiemannen, i wie in ploegen even rust werd und. Onmiddellijk na de maaltijd :den zij echter weer naar de Dam omgeving gedirigeerd. Zonder on- 'breking ging men de avoi/d in. t aantal arrestaties wegens open- :e geweldplegin liep met het uur ""och was afgezien van de tactiek .ls vroeger vaak gebruikt, waarbij hercheurs zich onder het publiek ngden om stenengooiers op te eken. De politieleiding, die via een ïvisiexamera in het kledingmaga- van Peek en Cloppenburg de stand op de Dam van minuut tot tuut kon volgen, vreesde dat de rechercheurs hun leven niet zeker zouden zijn. Nu al stortte zich somtijds een hor de mensen op een geüniformeerde po litieman by het aanhouden van een relmaker. Men besloot in de loop van de avond niettemin twee officieren en een ploeg rechercheurs de straat op te sturen om de ergste oproerkraaiers er tussenuit te pikken. Terwijl zo'n 40.000 Amsterdammers in het westelijke stadsdeel naar een vuurwerk stonden te kijken, werd de sfeer in de binnenstad steeds onheil spellender. Vanaf het Beursplein meldde een politieofficier dat de si tuatie grimmig was geworden. Zijn mensen kregen van alles naar hun hoofd gesmeten .Een van de politie mannen moest naar een ziekenhuis worden afgevoerd, omdat een van zijn oren door een steen v»x>r een deel was losgerukt Op straat werden vuurtjes ge stookt. Verscheidene ruiten werden ingegooid. Ondertussen sprak de voorzitter van het Oranje-comi té Amsterdam, R. M. van den Berg van Sapparoea, er zijn vreugde over uit, dat Amsterdam op Koninginne dag niet alleen rellen had geprodu ceerd, maar dat toch ook ettelijke duizenden zich hadden vermaakt met meer traditionele spelletjes en andere festiviteiten, die door het Oranjecomité waren georganiseerd. Hij betreurde het. dat de Dam op nieuw in het teken van de onlusten etomd. ADVERTENTIE niet vergeten- Frico eten FRICO. KAAS MET EEN GROTE K NIEUWKOOP, donderdag ochtend Wie ln deze dagen Nieuwkoop binnen rijdt, krijgt onwillekeurig even het idee in ver vervlogen tijden te zijn eb- land. Het dorp staat in het te ken van de grote Florls en je treft er dan ook tal van mid deleeuws uitgedoste mensen aan. Maar het hart van de moderne tijd klopt er toch ook nog, want in gebouw De Rank gorden op deze Koninginnedag vijftien van de mooiste „bloe men" van het plaatsje de strijd met elkaar aan om de ti tel „Miss Nieuwkoop-1970." Dat gebeurt op een tamelijk matineus tijdstip, half elf, wat nogal ongebruikelijk is. De mooiste meisjes van stad. land en wereld worden meestal ge kozen tijdens nachtcluburen. Ook Nieuwkoop lukt het nog wat te vroeg te vinden voor een dergelijk wulps evenement, want om half elf is de belang stelling nog maar dunnetjes. Een half uur later echter zal de zaal mudvol zijn. Er zijn kennelijk geen Dolle Mina's in Nieuwkoop, want er wordt niet tegen dit schoonheidsconcours geprote steerd. Dolle Mina heeft, zoals bekend, al meer dan eens vin nig opgemerkt sterk tegen „merriënparades" gekant te zijn. Maar het is ook eigenlijk geen echt schoonheidsduel. Het is meer. In het reglement van deelneming staat dat de meis jes zowel in bad- of strandmo- de als in een Japonnetje voor de jury moeten verschijnen en dat één van beide kledingstuk ken zelf gemaakt moet zijn. Het is dus tevens een mode show. In die bepaling van dat „zelf maken," zit iets opvoe- dends. iets ontroerends en iets typiscli Nederlands. Daar zit iets in van de propere, degelij ke moeder die ernstig tot haar dochter zegt: „Kind, Je mag dan een lief toetje hebben, als je niet koken en verstellen kunt dan kom Je er niet in deze we reld". I Cricket Het Engelse cricketteam J Essex heeft woensdag en donderdag in Alkmaar twee wedstrijden ge speeld. Woensdag was een versterkt Rood en Wit de tegenstander, don derdag traden de Engelsen aan tegen een bondsteam van de KNCB. De wedstrijd Essex Rood en Wit ein digde in een draw. De cijfers waren: ESSEX 101 all out. Rood en Wit 89 voor 6 itijdi De wedstrijd van gisteren leverde een overwinning op voor Essex. De cijfers waren nu: Bondsteam 67 all out, Essex 68 voor 4. Benauwd Eindelijk geeft een keurige lady-speaker het sein van ver trek. De deelneemsters ver schijnen stuk voor stuk op het podium en lopen dan de zaal in over een loper, die op een stel tegen elkaar geschoven tafel tjes ligt. De meisjes, die zich zelf en hun pakjes laten bekij ken. blijken in leeftijd nogal wat uiteen te lopen. De Jongste is 14. de oudste 21. Daar is dan de eerste: Victorien. Ze heeft al haar moed bijeen moeten pakken, dat zie Je zo aan haar. Ach. God. wat heeft ze het be nauwd. Terwijl Victorien de lo per op en afdraaft, zit op het podium een pianist stemmige barmuziek te spelen. Achter eenvolgens verschijnen nu: twee Ansen, Adrie. Greet, Mie- ke. Leni. Tonnie, Gerrie, Riet je. Lia, Marian, Ellen. Anneke en Gerda. De meeste meisjes lopen zo snel over de loop plank dat het lijkt alsof er re cords moeten worden gebroken. De speaker maant de meisjes niet zo „te hollen," opdat de Jury alles goed in zich kan op nemen. Bij de verschijning van Mleke wordt gemeld dat zij haar jurkje niet zelf heeft kun nen maken, omdat op dit mo ment de zorg voor een gezin van vier kinderen op haar drukt. Het is een erg lief meis je, maar ze kijkt een beetje als een verschrikt hertje. Het op komen van Rietje wekt enige consternatie bij drie tegen over mij zittende jongens, wier baard overigens nog moet door komen. Rietje is uiterst luch tig gekleed. Haar mini-jurkje is zo adembenemend mini dat de voorzitter van de jury later (uiterst beheerst) in zijn ver slag zal zeggen: „Meisjes een mini-rokje kan ook té kort zijn." Bü de verschijning van Marjan en Ellen wordt ter stond duidelijk dat hier twee zeer ernstige kandidaten voor de eindzege aan het werk zijn. Marjan, een 18-jarige zwartha rige kapster draait zelfbewust haar pirouetjes en Ellen sjokt, klost en hobbezakt niet zoals vele anderen, maar lóópt. Het ls bovendien een fraai meisje. Een exotische bloem in het polderlandschap. Dan komt de tweede ï'onde: de badpakken of strandjurkjes. Twee schuin voor mü zittende jongens roe pen: .Aaaaaaaah". De schoonsten van Nieuw koop: v.l.n.r.: Marjan Mans (2), Billen Wouters (1) en Adrie Verhaar (3). (Foto Ruiterman) Maar de speaker ontneemt hun alle vreugde door te verkla ren: „Nee. er zijn geen bikini's bü. De twee meisjes die er eentje wilden tonen, doen dat niet, want ze vinden het te koud." Enkele meisjes lopen weer zo snel alsof zij door een rukwind worden voortgeblazen en moe ten daarom van de speaker een tweede rondje maken. Riet je moet wel een zeer goede zo mer verwachten, want zij komt weer in zeer lichte kleder dracht op de loopplank. Lia vertoont een mooie strandpan- talon en een wat alledaags truitje, maar dat komt, omdat zij het Jasje verknipt heeft, zo wordt gemeld. Marjan ziet er „mysterieus" uit, zegt de spreekster, „maar dat is het voorrecht van de vrouw." An neke toont een bromfietspak, „omdat ze zo vaak bij haar verloofde achter op de brom fiets zit." En Ellen komt weer aanzweven ln een beeldig broekpak. Na enig rekenwerk geeft de Jury deze uitslag prijs 1. en Mitss Nieuwkoop 1970, Ellen Wouters, verkoopster van beroep, 2. Marjan Mans (17), kapster. 3. Adrie Verhaar (14), scholiere. Ach, het was een kostelijk uurtje, daar in Nieuwkoop. RUUD PAAUW Om dit. alles mogelijk te maken is tot het uiterste gewoekerd met de bestaande outillage. Alleen Utrecht- C.S. moest met een perron uitgebreid worden. Amersfoort heeft zijn eerste perron zien veranderen in 'n eiland- perron met. extra doorrij mogelijkheid in oostelijke richting. Op een aantal stations zijn kleinere maatregelen getroffen. Voor het schoonmaken van het steeds Intensiever gebruikte reizigers- materieel ls er een schoonmaaksy- steem ontworpen waarvan NS. hoopt, dat het ®o effectief zal gaan werken dat het ook in dit opzicht een onver deeld genoegen 7.al worden met de trein te reizen. Met het oog op de frequentieverhouding is de spanning op de bovenleiding verhoogd van 1500 tot 1600 volt. wat o.a. een snelle re aanzet van de treinen mogelijk maakt. Meer treinen, arbeidstijdverkorting, de eis om de reeds bestaande verlof- moeilijkheden tot een oplossing te brengen en het personeelreserveper- centage op te voeren, leidden tot de noodzaak ln 1970 meer personeel in te zetten dan in de laatste jaren het geval was. In '69 kwamen, in tegen stelling tot de twee voorafgaande ja ren. meer mensen in dienst dan er N.S. verlieten, en dat zal ook in 1970 het geval zijn. Bij een bedrijf dat vele Jaren zijn personeelsbestand door stroomlijning van de organisatie zag inkrimpen, is dit een symptoom van vernieuwing. Vooral omdat de toeneming gecon centreerd is op rijdend personeel (250) man en op het werkplaatsper - soneel '100 mam: dus op de direct produktieve groep en op de groep die het intensiever materieelgebruik mogelijk maakt. Tegenvallers zijn er ook geweest. Zo hadden we graag op meer baan vakken de rijsnelheid opgevoerd tot gemiddeld 90 kilometer of meer. Het blijft ons doel voor de komende ja ren. aldus de heer De Bruin. En zo had de N.S. graag Arnhem behalve zijn intercity-verbinding met Amsterdam zijn directe intercity- trein naar Den* Haag-Rotterdam ge geven. Het kon niet, maar met een overstap op hetzelfde perron in Utrecht ontstaat dan een zeer snelle intercity-halfuurdienst (bijvoorbeeld Arnhem-Den Haag. thans 95 minu ten, voortaan 76 minuten», terwijl als compensatie Arnhem een recht streekse uur-semi-sneltreinverbin- dlng krijgt met Den Haag. Een derde punt dat in '70 nog niet haalbaar Ls gebleken, is, de doortrek king van de Brabantse intercity-lijn via Rotterdam naar Den Haag. Daar door is Delft nog niet opgenomen in het intercity-net. N.S. stelt zich voor dat al in 1972 te doen. verge zeld gaande met de invoering van een volledige kwartierstopdienst op de oude lijn, van groot belang voor het in betekenis toenemende agglo- meratievervoer rondom de drie grote arteden. Intussen gaan de Spoorwegen door met hun voorbereidingen voor ver dere verbeteringen in de treindienst. Zo is dezer dagen in Utrecht een be gin gemaakt met de bouw van een vrije kruising voor het spoor in de richting Den Haag-Rotterdam over de sporen van en naar Amsterdam. Tellingen Tegenover de klacht van automo bilisten over langer en vaker wach ten voor overwegen bij intensievere treindienst, stelde de heer De Bruin twee resultaten van tellingen over de hoeveelheden mensen die bü een overweg in langs-en dwarsrichting het kruispunt passeren. Gedurende twee uur waan-an één in de dal- en één in de spitstüd passeerden zeven tien treinen met een bezetting van 3400 reizigers een met handbediening beveiligde overweg in Eist, waarvoor aen weerszüden 815 personen in auto's, bussen en op twee wieiers moesten wachten. Tijdens een telperiode van drie uur eveneens half om half - in Drie bergen verleenden circa 2500 bus- en autoreizigers aan beide kanten van de overweg tezamen ..voorrang" aan 4100 treinreizigers. Inmidels zijn de spoorwegen zich ervan bewust dat de grotere trein- frequentie voor enkele drukke over wegen knelpunten zullen gaan vor men voor plaatselük en regionaal verkeer. Nauw overleg met de weg- beheerder zal voor de oplossing moe ten zorgen. In een levenspatroon waarin verplaatsing voor alle moge lijke doeleinden een steeds grotere rol gaat spelen, staan trein en auto niet tegenover maar naast elkaar, aldus de president-directeur van de NjS Het ls geen kwestie van of. of, maar van en. en. Wat wij willen, waar wij met alle kracht naar stre ven. is als bedrijf vernieuwd en ver jongd. niet langer „patiënt" te zün. maar een „remedie" om mee te hel pen ons land leefbaar te houden. TILBURG (ANP) Op de drie- baans rüksweg tussen Tilburg en Breda vond donderdagmiddag ter hoogte van Piusoord in Tilburg een frontale botsing plaats tussen twee personenauto's, waarbij twee perso nen om het leven kwamen. De slachtoffers zün de 30-jarige J. Le pelaars uit Hapert en zün 28-jarige echtgenote M Lepelaars-Van Gooi. Door onbekende oorzaak is de auto van L. die uit de richting Breda kwam, plotseling van de rechter rü- baan naar de linker rijbaan gereden, waar hü in botsing kwam met een tegemoet komende personenauto, waarin de familie De Gelder uit Den Haag zat. man, vrouw en twee kin deren. Deze liepen allen lichte ver wondingen op en werden in een zie kenhuis behandeld. In de auto van de beide slachtof fers bevonden zich nog twee neefjes van resp. vier en zeven jaar. die met lichte verwondingen in een zieken huis werden opgenomen. HOEK VAN HOLLAND «GPD) Ondanks het feit dat zij een geldige ticket hadden, hebben ruim 200 pas sagiers gisteren Koninginnedag de dagboot vanuit Hoek van Holland naar Harwich „gemist" Zü konden om 12 uur 's nachts pas vertrekken en kwamen vanmorgen met ruim een halve dag vertraging ln Engeland aan. Er waren te veel tickets verkocht maar dat is, volgens directeur G. uint van de Harwich Ferry Agen tuur, een moellük te controleren zaak In principe verkoopt namelük elk spoorwegstation in Europa tickets voor de overtocht van Hoek van Hol land naar Londen. Op doordeweekse dagen geeft dat nooit problemen; in de weekeinden varen gewoonlük twee boten om het aanbod te kunnen ver werken. Harwich Ferry Agentuur had voor Koninginnedag niet op zo'n groot aanbod passagiers gerekend. In zo'n geval geldt wie het eerst komt. wie het eerst maalt. De ruim 200 passa giers die in Hoek van Holland ach ter moesten blijven, toonden over het algemeen begrip voor de situatie, hoe wel ze wel teleurgesteld waren Enkelen waren nogal boos. Gewoon lük vaart de Koningin Juliana van de Stoomvaartmü Zeeland. De Ko- ningin Juliana heeft een certificaat voor 1100 passagiers. Doordat deze boot in reparatie was. voer gister morgen de Avalon van de Engelse maatschappü British Railway. De Avalon heeft een certificaat voor maar 750 passagiers. Directeur Quint „Het komt haast nooit voor dat we teveel passagiers voor een overtocht nebben maar het is een risico dat er i altud wel in zit".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9