DDR1 wil Bonnï nog niet tegemoet komen Protesten van arbeiders tegen anti-rellenwet MILITAIRE SITUATIE IN CAMBODJA ZEER VERWARD ^e; T lering van Duitse capitulatie zonder bezwaren Verleden Discriminerend Ondoorzichtig VS willen Vietcong-hoofdkwartier treffen Vandaag in Parijs ":Ê0M Bommen ongeluk Per het gezondste moederdog -geschenk een nieuwe fiets! yi£TNAM Verward Militairen paraat tegen pro-Panters »r betogingen MEERDERHEID IN HUIS VOOR SAFEGUARD ANTI-RAKET Abba Eban: Amerika moet doelmatig reageren VRIJDAG 1 MET 1370 LETDSCH DAGBLAD PAGTNA ?5 (Van onze correspondent) OOST-BERLIJN De Oostduitsers vieren deze dagen het ene feest na het andere. Vlak voor de eerste mei, met zijn grootse en martiale parades, was er de honderdste verjaardag van Lenin, wiens verdiensten nergens in Oost-Europa zo uit bundig zijn herdacht als in de DDR. En op 8 mei volgt het vijf entwintigjarig jubileum van de capitulatie, dat niet minder re den tot nationale vreugde is dan de dierbare herinnering aan Wladimir Iljitz Lenin. Dat ls, zegt men in Oost-Berlijn, het grootste verschil tussn ons en de Westduitse Bondsrepubliek. Ook loi Bonn wordt aandacht besteed aan de capitulatie. Willy Brandt, de eer ste sociaal-democratische bondskan selier, heeft zich voorgenomen op 8 mei een toespraak te houden in het parlement. Als dat inderdaad ge beurt. zal het zonder onze toestem ming zijn, heeft Rainer Barzel, frac tieleider van de CDU/CSU opposi tie verklaard. Oud-kanselier Kiesin- gers' mening: „Ik zou niet weten wat er op de dag van de onderwerping, ehde capitulatie, te vieren valt". Wel. de Oostduitse overheid staat dat laatste heel duidelijk voor ogen. Het Nationale Front, de overkoepe lende politieke organisatie, heeft in alle kranten een oproep laten af drukken, waarin wordt gezegd: „Op 8 mei beleven wij de vijfentwintigste verjaardag der bevrijding van het Duitse volk van het fascisme. Voor alle tijden zal deze dag in de ge schiedenis van de mensheid zijn vast gelegd als de dag van de overwin ning op het roofzuchtige Duitse im perialisme, op de afschuwelijke ter roristische Hitler-dictatuur". ft laj Ulbricht's regiem bedient zich ronder bezwaar ook in dit geval van de gebruikelijke fanatieke taal. om dat het naar eigen oordeel met het Duitse verleden onherroepelijk heeft afgerekend, en het heeft er alle be grip voor dat de Bondsrepu bliek moeite heeft met de viering van de achtste mei. In de oproep van het Nationale Front heet het:. ,jn West-Duitsland is de historische kans niet benut. De Westduitse mo- nopoliekapitalisten en hun regerin gen, al beladen met de schuld van twee wereldoorlogen, drijven het na tionale verraad tot het einde toe door". Die taal dateert niet uit het hoog tepunt van de koude oorlog, maar van dinsdag 28 april 1970, in de pe riode tussen Erfurt en Kassei. Als de Westduitsers de schuld voor de twee de Wereldoorlog wordt aangewreven, dan is dat een indirecte aanval op de sociaal-democraten van Kanse lier Brandt. Een Oostduitse partij functionaris zei mij zonder omhaal van woorden: „Er is alle reden voor twijfel aan de sociaal-democratische politiek. De Tweede Wereldoorlog was mede een gevolg van het falen der SPD". De aandacht die in zo'n oproep voor het feest der capitulatie wordt •steed aan de „monopoliekapitalisti- he Westduitse bondsrepubliek, (aldus de oproep), pas in de felle rscampagne welke sedert de ont- oeting tussen Brandt en Stoph in Erfurt in de Oostduitse pers tegen de regering in Bonn wordt gevoerd. Die gaat gepaard met persoonlijke aan- allen op de sociaal-democraten randt. Schmidt en Wehner en met eis tot opheffing van steeds meer estduitse wetten die als discrimi- ierend jegens de DDR worden be bouwd. Tot dusver is de opheffing ran 166 wetten en wetsartikelen ge bist. Vanaf het moment waarop in Bonn Werd erkend dat er een tweede Duit- te staat bestaat, zijn inderdaad veel Westduitse bepalingen en organisa ties als discriminerend jegens die itaat te beschouwen. Dat geldt voor grondwettelijk vastgelegde alleen- ■ertegenwoordiging, voor de bijzon- .ere wet die DDR-politici, tegen wie de Bondsrepubliek een aanklacht ingediend, tijdelijk van vervolging Tijstelt voor politieke gesprekken n West-Duitsland, voor het feit dat .überhaupt" mannen als Willi Stoph n de Bondsrepubliek kunnen wor- len aangeklaagd en dat er zelfs een peciaal hof bestaat waar in de DDR >egane misdrijven worden geregis- reerd. Van Westduitse kant wordt daar iet schieten aan de Berlijnse muur bijvoorbeeld het belemmeren van iet personenverkeer tussen beide Duitslanden tegenovergesteld. De egering in Bonn is bezig hier en laar een tegemoetkoming te doen. )ie „wet op tijdelijke vrijstelling" de handboeienwet zegt men in de )DR) verdwijnt, er wordt geen ver- chil meer gemaakt tussen vluchte- ingen en verdrevenen. In de toe komst kent de regering in Bonn nog lechts vluchtelingen. Het zijn ech- er subtiele tegemoetkomingen die in >ost-Berlijn, naar het schijnt, niet ellen. En een bron van ergernis is laar de Westduitse opvatting dat irandt, met zijn verklaring dat er twee Duitse staten zijn, „een gebaar vooraf" heeft gemaakt, waarop nu de DDR een tegenprestatie zou moeten leveren. „Wees er van overtuigd dat voor Kassei van ons geen enkele tegen prestatie zal komen',, aldus eerder genoemde partijfunctionaris. „Vijfen twintig jaar hebben wij als buren naast elkaar geleefd. Die hele tijd heeft de westelijke buurman be weerd dat de ander in feite op zijn gebied woont en heeft zelfs bepalin gen getroffen alsof hij inderdaad overal de baas was. Nu zegt hij aar zelend dat de ander toch eigenlijk ook wel recht van bestaan heeft en erkent dus zijn ongelijk. Is het de bedoeling dat wü, als dank voor het bekennen van zijn ongelijk met een tegenprestatie komen?" De redenering is al te simpel, maar de Oostduitse communisten zijn ook niet van plan zich bij Brandt's subtiliteit aan te sluiten. Omdat de Oostduitse politiek door het ontbreken van een openlijke op positie en van een vrije pers niet doorzichtig is, kan niet worden vast gesteld hoe groot het verzet is tegen toenadering tot Bonn. Dat na Erfurt en vooral na de spontane toejuichin gen voor Willy Brandt in Oost-Berlijn hard is gedebatteerd, wordt ook daar niet ontkend. Hoe groot achter geslo ten deur de oppositie tegen pogingen tot toenadering is, valt echter niet vast te stellen. Voor de partijman geldt wat uit eindelijk als regeringspol itiek wordt gepresenteerd. Twee staten met to taal van elkaar verschillende syste men kunnen ondanks wederzijdse kritiek betrekkingen onderhouden, getuige de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie. Op die basis zouden diplomatieke betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de DDR denk baar zijn, aldus de Oostduitser, in wiens visie West-Berlijn als „de zelf standige politieke eenheid" geen on overkomelijk probleem behoeft op te werpen. Bonn wenst echter „bijzon dere betrekkingen," hetgeen Oost- Berlijn niet ongelegen komt, omdat het als één van zijn doeleinden van de buitenlandse politiek de beïn vloeding der Westduitse maatschap pij ziet. De Bondsrepubliek staat in de Oostduitse propaganda dan ook te kijk als een permanente waarschu wing aan de westelijke grens. De waarschuwing is gebleven, al re geert nu Willy Brandt. In Erfurt moet Stoph zijn Westduitse gast hebben gezegd: „U hebt uw strate gie uiteengezet, maar wat is uw doel?" Daarbij komt dat het niet louter gezochte argumenten zijn, waarmee de Oostduitse propaganda twijfel aan Brandt's oprechtheid le vend houdt. Op 5 mei heeft in Genève de jaar lijkse vergadering van de WHO, de Wereldgezondheids Organisatie, plaats. Bonn heeft nu zyn ambassa deurs overal ter wereld opdracht gegeven de regeringen duidelijk te maken dat opneming van de DDR in de organisatie waarvan de Bondsrepubliek al lid is) niet kan worden toegestaan. Die opneming zou de huidige ontspanningspolitiek van de Westduitsers schaden. Vrij wel zeker bereikt het economisch sterke West-Duitsland zijn doel en blijft de door zijn Oosteuropese part ners kandidaat gestelde DDR buiten deze organisatie, zoals ze buiten an dere nevenorganisaties van de VN, waarvan de Bondsrepubliek wel deel uitmaakt, is gebleven. Wie naar Oost-Berlijn reist om daar te vernemen waarom de span ning voor Kassei zo hoog wordt op gevoerd, dat men zich in Bonn af vraagt of de tweede ontmoeting Brandt-Stoph zal plaatshebben, reist terug met het tegenargument: hoe serieus moet een politiek worden ge nomen die wel de aanwezigheid van een tweede Duitsland erkent, maar niet het recht op volwaardige be handeling. WIM TIMMERS Zuidvietnamese tanks via weg stellingen in Cambodja passeren nummer 1 op u>eg naar Vietcong- een oorlogsinvalide. (Van onze oorrespondent) PARIJS (GPD) De traditione le 1 mei-optocht die vandaag weer tienduizenden arbeiders in Parijs en andere grote Franse steden op de been zal brengen, hebben de orga niseren de linkse partijen in het te ken van een protest tegen de „rel- len-wet" geplaatst. Deze anti-demon stra tie wet is zoals gemeld juist door de nationale vergadering in eerste lezing aangenomen. De Kamer had aan het gecorrigeerde ontwerp in eerste aanleg in de nacht van woens dag op donderdag met een overwel digende Gaullistische meerderheid van 308 tegen 94 stemmen haar goedkeuring verbonden. De goedkeuring werd door een deel van de Gaullistische fractie echter eerder door discipline dan door overtuiging ingegeveen. Want ook vele Gaullisten hebben zich gevoelig getoond voor de argu menten die speciaal Francois Mit- terrant bij de debatten tegen het wetsontwerp in stelling had gebracht. Mitterrant die ondeT de vierde re publiek zelf de portefeuille van jus- titie had beheerd toonde onweerleg baar aan dat het justitionele arse naal over ruim voldoende wapen» beschikte om saboteurs en activisten te kunnen straffen. Wanneer in hel jongste verleden sabotagedaden niet temin ongestraft zijn gebleven. Dan kwam dat uitsluitend, aldu» Mitterrand doordat de politie de da ders niet had weten te grijpen. Dat probleem lost ook deze nieuwe wet niet op, terwijl door nu het begrip van „collectieve verantwoordelijk heid" in het Franse wetboek te bren gen. de garanties voor de rechtze kerheid van de burger aanmerkelijk worden verminderd- Deelnemers aan, of alleen maar toeschouwers van een gewelddadige actie of verboden manifestatie zul len krachtens de nieuwe wet gevan genisstraffen tussen 3 maanden en 5 jaar kunnen krijgen. Nog afgezien van geldboeten en schadeloosstellin gen waarvoor ze, onder het mottot wie breekt, betaalt, zouden moeten opdraaien. Vanwege dat risico van de collectieve aansprakelijkheid heeft de linkse oppositie daarom al van de „Griekse wet" gesproken. Presi dent Pompidou heeft in de linkse pers al de bijnaam Pompidoupouloe gekregen. De regering is door de knieën gegaan voor de rechtervleu gel van de meerderheid die de buik vol heeft van de ultra-linkse activis ten en andere herrieschoppers die nu maar eens hardhandig op hun nummer moesten worden gezet. Het gevaar bestaat wel dat de wet door latere en minder scrupuleuze rege ringen dan die van Chaban-Delma» net zo goed op andere politieke te genstanders kan worden toegepast waarmee dan het hek van de dam of van de willekeur zo niet van het fascisme zou zijn gelicht. SAIGON/WASHINGTON i AP. Reuter, AFPi Precies om midder nacht, twee uur voordat president Nixon dit bekendmaakte zyn Ameri kaanse cn Zuidviotnamcsc eenheden Cambodja binnengetrokken in een gebied dat grenst aan Zuid-Vietnam dat de „vishaak" wordt genoemd. Het doel van de gecombineerde strijdmacht die uit vele duizenden mannen zou bestaan vormt 't hoofd kwartier van de Vietcong en de Noordvietnamezen in de provincie Kompong Sjan, ongeveer dertig kilo meter va nde grens met Zuid-Viet nam. Volgens de Amerikaanse inlich tingendiensten bevinden zich daar reusachtige installaties van de „Con- sun", het centrale bureau van het „Nationale Bevrijdingsfront voor Zuid-Vietnam", de politieke aim van de Vietcong. De Amerikaanse troepen worden gesteund door hefschroefvliegtuigen. tanks, jachtbommenwerpers en reus achtige bommenwerpers van het type B-52. Inmiddels zyn Zuidvietnamese re geringstroepen. die tot nog toe geen tegenstand ondervinden, opgerukt in de richting van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Zij hadden gisteravond de stad Say Rieng be reikt, ongeveer 45 kilometer van de grens en ongeveer 115 kilome ter van de Cambodjaanse hoofdstad verwijderd. Terwijl in Cambodja de groot scheepse operatie wordt uitgevoerd, bestoken de B-52-toestellen de stel lingen van de Vietcong en van de Noordvietnamezen langs de grens van Cambodja, ten noorden van de Zuidvietnamese provincie Tay Ninh. Wat de operaties in de „eendebek" aangaat, die woensdag door Zuid vietnamese regeringstroepen, bijge staan door Amerikaanse militaire ad viseurs, zyn begonnen, wordt gemeld, dat aanzienlijke vorderingen zijn gemaakt. De operaties worden ge steund door Amerikaanse artillerie en vliegtuigen. Van militaire zijde in Saigon is meegedeeld, dat minstens 20.000 Zuid-Vietnamezen aan de ope ratie deelnemen. Het doel van de aanval op het Vietcongkwartier (altijd een wens van de Amerikaanse legerleiding), is voor al de vernietiging van de voorraden en verbindingen. Met de actie die zes tot acht weken zou moeten gaan du ren willen de Amerikanen de Viet cong gedeeltelijk vleugellam maken, omdat na het begin van het regen seizoen bijna onmogelijk is op grote schaal voorraden aan te voeren. De troepen zouden na succes moeten te rugtrekken. Een Amerikaanse helikopter heeft per ongeluk het vuur geopend op Zuidvietnamese troepen, die woens dag al op Cambodjaanse grondgebied ADVERTENTIE Wilt u een fiets winnen? Kijk dan naar de advertentie in uw damesblad of vraag uw fietsenhandelaar een deelname-biljet. waren binnengedrongen, 55 militai ren raakten gewond. Dit zei luitenant-generaal Do Cao Tri, de bevelhebber van de Zuidviet namese troepen die woensdag Cam bodja binnendrongen. Nadere bijzonderheden over het ongeluk wilde de bevelhebber niet ge ven. Hy omschreef he als een van de risico's die aan ondersteuningsacties vanuit de lucht verbonden zyn. Generaal Tri beschreef de op dracht van zyn operatie als volgt: zoveel mogelijk Vietcongstrijders do den, hun opslagplaatsen vernietigen en hun activiteit „neutraliseren". Aan de operatie nemen geen Cam bodjaanse strijdkrachten deel. Gene raal Tri zei tevergeefs te hebben ge probeerd in contact te komen met het Cambodjaanse hoofdkwartier. De regeringsgetrouwe Khmer-troe- pen zyn onder communistische druk verder westwaarts gedrongen De Zuidvietnamese commandant hoopte vandaag een verbinding tussen de twee strijdkrachten tot stand te bren gen. Op de vraag hoelang de Vietname- zen in Cambodja zullen blijven ant woordde Tri: „Vrij lang. Wy hebben veel tyd nodig om het gebied te door zoeken. De route die men heeft kun nen vrijmaken tot de Vietnamese grens zal worden opengehouden om de Vietnamese troepen te kunnen be voorraden. 1 SOUTH De algehele situatie in Cambodja is verward. De Noord Vietnamese en Vietcongtroepen beheersen het groot ste deel van de grensprovincies. Zij rukken in westelijke richting op. In de buurt van de hoofdstad blijven zij actief. Zij hebben een brug vernield bij de stad Saang, op de weg van deze stad naar Phom Penh. Saang ligt op 33 km ten zuiden van Phnom Penh en is verleden week door de regeringstroepen op de Vietcong her overd. Ook bij Angtasom op 60 km ten zuiden van Phnom Penh zag het er vanochtend niet rooskleurig uit voor de regeringsstrijdkrachten. Het Cam bodjaanse hoofdkwartier had dit weekeinde meegedeeld, dat de stad op Vietcongtroepen was heroverd. Maar de stryd is nog steeds gaande in en om het stadscentrum, waar Viet congtroepen een of twee Cambod jaanse parachutistenbataljons heb ben omsingeld. Een Amerikaans kaartje met de aanvallen in het gebied van de zogenaamde „eendensnavel" dat tot dertig kilometer van Sai gon reikt. De aanvallen vonden woensdag plaats. De pijlen geven de richting aan die de Zuidviet namese troepen en hun Ameri kaanse adviseurs-volgdenDe troepenmacht was opgedeeld in Het Cambodjaanse leger heeft een schreeuwend gebrek aan radio's. De commandant van een derde ba taljon buiten de stad Angtasom heeft alleen een stokoude radio uit de 2e Wereldoorlog, die niet werkt. Hy is er toe overgegaan de communicatie via journalisten tot stand te brengen. Twee dagen geleden had hy een on NEW HAVEN (AP) Gouver neur John Dempsey van de Ameri kaanse staat Connecticut heeft gis teren de mobilisatie van de gehele nationale garde van de staat goed gekeurd teneinde de orde te hand haven aan de universiteit van Yale r» p I waar vandaag een grote demonstra- KadlO S tie werd ^houden door studenten die de „Zwarte Panters"-beweging steunen. De vertegenwoordigers van de Zwarte Panters hebben aangekon digd dat de demonstraties vandaag en morgen een vreedzaam karakter zullen hebben. Vierduizend parachu tisten en mariniers zyn naar bases by New Haven overgevlogen. In Baltimore in de staat Mary- gezeglde boadschap voor Phnom land ziJn achttien personen gearres teerd die beschreven worden als le den of sympathisanten van de Zwar te Panters. De arrestaties worden in verband gebracht met de moord op Eugene L. Anderson, die tot de be weging zou hebben behoord. Tijdens ernstige ongeregeldheden op de campus van de universiteit van de Amerikaanse staat Ohio te Columbus raakten 52 mensen ge wond, onder wie 28 politie-agenten. Zeven gewonden zijn door hagel ge troffen. De politie heeft minstens 200 arrestaties verricht. De gouverneur van Ohio mobili seerde 1200 man van de sterke na tionale garde. Penh aan een verslaggever meegege ven, waarin hy verzocht om een bull dozer, om een weg te kunnen graven door een rivierbedding. De brug was namelyk door de Vietcong opgebla zen. De bulldozer is niet gekomen. De majoor vroeg in een andere aan een journalist meegegeven boodschap om instructies, hoe hy een aanval moest uitvoeren. In de officiële Cambodjaanse mili taire beriohtgeving ontbreekt nieuws over Angtasom. Verslaggevers die de stad bezoeken worden geconfronteerd met tegenstrydige berichten. vier verschillende eenheden vol gens berichten met de sterkte van een brigade. Een opereerde via de weg nummer 1. twee vanuit een punt ten westen van Tay Ninh en een vierde vanaf de basis langs de Westelijke Vaico (Occidental) Het hoofdkwartier bevond zich toen nog in Go Dau Ha. WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met 131 tegen 85 stemmen een poging verydeld om de installatie van het Safeguard anti-raket-raket s ysteem stop te zetten. Hte amendement om de 660.4 miljoen dollar voor Safe guard te schrappen uit de mili taire begroting werd verworpen. Een amendement om 203 miljoen dollar te schrappen voor de aan leg van nog meer raketbases na de twee waarvoor het vorig Jaar goedkeuring was gegeven werd met 218 tegen 86 stemmen ver worpen. ADVERTENTIE JERUZALEM (Reuter) De Is raëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft in Jeruza lem gezegd dat de internationale re actie en met name die van Amerika van vitaal belang is voor het vast stellen van de grootte van de Russi sche hulp aan de Egyptische „oor logsmachine". Met het woord doel treffende reactie zei Eban te bedoe len het nakomen van de verplichtin gen inzake de veilligheid van Israël. Waarnemers in Israël n emen aan dat de woorden van Eban gezien moeten worden als een beroep op de Verenigde Staten Israël van meer gevechtsvliegtuigen te voorzien. Volgens Eban is de huidige opvoe ring van de Egyptische vyandeiyk- heden langs het Suez-kana&l een Russisch-Egyptische poging om de wapenstilstand geheel teniet te doen. Het was niet een nieuwe Russische politiek maar een nieuwe fase van die politiek gericht op het verstoren van de vrede en het uitlokken van oorlog. Uit betrouwbare bron in Napels thuishaven van de Amerikaanse zes de vloot wordt vernomen dat er geen sprake is van verhoogde waak zaamheid en dat de twee vliegkamp schepen van de vloot in Napels en in Malta afgemeerd liggen. Gisteren had de Israëlische pers gemeld, dat de zesde vloot in staat van paraat heid zou zyn gebracht. i

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 25