Uitverkoop staat op 3 mei voor de deur SiSi Sinas 99. Een dolle dwaze autorace HOLLYWOOD: EEN UITGEHOLDE MYTHE Kies uw tapijt thuis Gieren met Louis Beschuit met aardbeien. Het betere gooi-en-smijt-werk herleeft UTRECHTSE GEZINNEN TERUG Verkocht Leningen lou'is de poortere ELVIS EN NANCY IN SPEEDWAY Films in Leiden Topaz VRIJDAG 1 MEI 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 11 'J&r* HOLLYWOOD (GPD) Vlak naast het fort-achtige film studio-complex van Metro Goldwyn Mayer (MGM) staat een van die namaak Spaanse-stijl huizen waarin Zuid-Californië zich specialiseert. Het is een begrafenis-onderneming. Hoewel het niets te maken heeft met MGMis het een toepasselijk symbool voor de snel tanende glorie van Hollywood's film-in dustrie. Want de industrie die met miljoenen smeetgigantische celluloid-dromen produceerdeen super-sterren uit het niets toverde, ligt op sterven e nde dood is geen zachte dood. Uiterlijk is er weinig veranderd aan de besloten wereld van Metro Goldwyn Mayer. De brullende leeu wenkop ls nog steeds het handels merk. De blauw-geuniformeerde fclGM-portier salueert met het bla- fé-gebaar van iemand die de groten begroette: Clark Gable, Spen cer Tracy en Katharine Hepburn, Judy Garland en Mickey Rooney, Robert Taylor. En misschien was hij er al toen Greta. Garbo, Norma Shearer, Nelson Eddy, en Jeanette Mc Donald miljoenen tot tranen of verrukking brachten. Ook in de hui selijk ingerichte MGM-kantoren die in een wirwar van trappen en loop bruggen met elkaar zijn verbonden als de dekken van een passagiers schip, is weinig te merken van het einde van een tijdperk, Maar de tekenen zijn onmisken baar. De kleedkamers van de film groten die zij ook als huis- en werk kamer gebruikten, worden verbouwd tot efficiente lokalen. Het schooltje waar Judy Garland, Mickey Rooney, ADVERTENTIE UTRECHT (OPD) De dertig gezinnen uit de Pelikaanstraat in Utrecht, die gisterochtend in alle vroegte waren geëvacueerd, konden gisteravond naar hun woningen te- mgkeren. Het explosiegevaar, ont staan door het ontsporen van een I met giftige en brandbare stoffen I geladen goederentrein, was toen ge- j weken. De treinen tussen UtrechtArn- hem en Utrecht-Den Bosch konden de gehele dag niet rijden. De pas sagiers werden met bussen ver voerd. De NS zei gisteravond te verwachten dat de dienstregeling vandaag weer normaal zou zijn. Snel samenwerken tussen politie, brandweer, BB en NS heeft, er toe (geleid dat het gevaar van ontplof fingen, branden en het vrijkomen van giftige gassen tegen drie uur "s middags al was bezworen. Gekan telde wagons met chloor werden met schuim bedekt en afgevoerd. Andere wagons met brandbare stoffen zoals propanol, wasbenzine en terpentine werden 20 mogelijk leeggepompt en vervolgens „op de been" geholpen. en Margaret O'Brien tussen de film opnamen door les kregen, wordt ge bruikt door televisie-managers. De polikliniek voor de behandeling van bedrijfsongevallen staat grotendeels leeg. De bezetting van de afdeling publiciteit waar vroeger 20 man op middelen zonnen om MGM-films in het nieuws te krijgen, is terugge bracht tot acht. Het studio-personeel dat eens 3000 employé's telde, bestaat nu uit een kern van 1100 man. Maai- niet6 illustreert het afscheid van het verleden beter dan de kolossale veiling die op 3 mei be gint en 32 dagen zal duren Want in die paar weken doet MGM alles van de hand wat het na 56 jaar en 2200 films vergaarde aan kostuums en requisieten. Uit 15 pakhuizen en opslagplaatsen werden duizenden voorwerpen en een geluidsstudio ver zameld en gectalogiseerd. Authentie ke (in Frankrijk gekochte) Louis XVI inrichtingen, kristallen luchters ait een Habsburg Paleis in Oosten rijk, Chinese draagstoelen, een com plete (en lopende» locomotief uit >1678 met bijbehorend treinstel, oude auto's uit praktisch ieder Jaar. rij - toiigen, tronen, standbeelden op sohaal gemaakte Romeinse galjoenen, porcelein, vliegemeppers, de kos tuums (meer dan 350.000 in to taal) van Norma Shearer als Marie Antoinette, de Romeinse togas uit „Ben Hur", de pakken uit de films van Clark Gable, de kleedpop vain Jean Harlow. Metro Goldwyn Mayer ging er prat op dat alles wat in een film ge bruikt werd, authentiek was tot en met de leren riemen en knopen op de kostuums. In de ..goede" jaren reisden experts de wereld af om de juiste attributen te vinden en te kopen. Dat was de tyd dat Hugh Hunt '44 jaar in dienst van MGM» naar India werd gestuurd om de re quisieten te vinden voor de film „Kim". Hü kocht er 5000 voorwer pen. meubelstukken, en sieraden laadde er twee treinen mee en bracht ze naar Californië. De film werd pas vijf jaar later gemaakt. Verkocht wordt ook het naast de studio's gelegen terrein waar de bui tenopnamen werden gemaakt. Hier zijn de nagemaakte straten en hui zen, compleet met deuren en ramen die opengaan, trottoirs, zand- en asphalt-wegen Er is een straat uit New York van omstreeks 1880. een dure winkelwijk, een idyllisch Schot se boerderijtje bij een mgerte, paardestallen. een huis met een waterrad, een universiteitsgebouw met een groot gazon, een kasteel met kantelen, een spoorweg-station. De gevels zijn niet meer dan een kamer diep. „Bakstenen" en „cement" zijn gemaakt van gips en hout. Hier was ook een kwekerij die de bloemen leverde voor de film „tui nen". Er was een aparte afdeling met een grote keuze van boomstam men (hol en gemonteerd op voet stukken» die. vöorzien van bijbeho rend blad (te bevestigen in toepas selijk geverde kleuren), dienst deden als „bos" of „tuin"-decoratie. En een romantisch laantje met bomen voor de bekende) wandeling van twee gelieven. De gevels zijn verveloos en in verval geraakt. Onkruid groeit in de namaak-straten. Het gras is lang en uitgegroeid. De tuiniers zijn ont slagen. En wanneer de grond ver kocht is. zal er zonder twijfel een kantoor- of flat-gebouw verrijzen en eeen moderne bijdrage leveren tot de rommeligheid van het uitge strekte Los Angeles, een metropolis die gebouwd lijkt te zijn in de lus sen van snelverkeerswegen. „Het is geen tijd om nostalisch te zijn "zegt William Golden. een van MGM's kopstukken. „De grote film-maatschappij en vechten voor hun leven". Golden loopt tegen de 60. en in zijn 28 jaar bij MGM was hij getuige van zowel het hoogtepunt als het dieptepunt van een bedrijf dat twee jaar geleden aan de rand van een financiële afgrond stond. ADVERTENTIE bekertjes of V driekantjes voor MGM had toen 360 miljoen gulden gein vest eer d in films die hun geld niet opbrachten. De organisatie, een naamloze vennootschap, wankelde I na een reeks van bestuurs-wisselin- gen. Door de hoge rentevoet werd geld voor nieuwe films steeds schaarser. De begroting voor 1969 sloot met een verlies van 120 miljoen gulden. Drie films die op het punt stonden om in produktie te gaan, werden afgelast: „taipan", .she lo ves me", en ..man's fate", (gebaseerd op het boek van Andre Malraux). Ook bij de andere grote film-be- drijven bleef de crisis niet tót. War ner Brothers werd verkocht voor an derhalf miljard gulden aan een be drijf (Kinney national) met ande re belangen. Universal studio's zoekt naar een geschikte fusie-part ner. Twentieth Century Fox is grote leningen aangegaan. Pa ramount bevindt zich in een grote omwenteling na een fusie met Gulf en Western industries, waar het filmbedrijf nu een minusceel onder deel van vormt. Met uitzondering van enkelen zo als William Golden bij MGM zijn de meeste leiders van de film-industrie, anders niet op slechte voet met de publiciteit, kopschuw en onbe reikbaar geworden. Een hunner bij Paramount, gevraagd om een inter view, zei korzelig: „Ik zou niet we ten wat ik u zou moeten vertellen Er ls niets bijzonders aan de hand." Hij legde daarmee de vinger op Hollywood's zwakke plek: in een voor Amerika ongewoon bijzondere tijd bleef in Hollywood alles bi) het oude. Een filmploeg van Metro- Golduyn-Mayer is aan het werk in Missouri voor buitenopnamen van How the west tvas wonmet Debbie Reynolds. Films als deze zijn te kostbaar geworden en trekken geen publiek meer. ADVERTENTIE NIEUW! Haal bij uw woninginrichter de 2 boe ken met tapijt-stalen van Louis de Poortere en kies thuis uw tapijt. Keuze uit 18 kwaliteiten (wol en synthetisch) In 84 kleuren. De mooiste tapijt-col lectie van heel Europa ligt voor klaar. Ga 'm halen. de grootste tapijtfabrikant van het Europese vasteland Officieel dealer INTERIEURVERZORGING W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 5—7 Mr. H L Leffelaar i LEIDEN - TELEFOON 24610 LUXOR „De dolle dwaze waaghalzen van de scherpe bochten" is een film die voortborduurt op het succes van „Die dolle wdaze kerels in hun vliegende kratten. Was de laatste film geïnspireerd op de beginnende luchtvaart, ditmaal is een muzikale comedie opgebouwd rond de eerste wankele atap- pen van de autorensport. gisseur Ken Anna kin heeft gezien weet dat de rolprent gebaseerd is op een herleving van het oude gooi en-smüt-werk uit de dagen van een Laurel en Hardy en Abort en Costello. Over de slapstick uit die Jaren is een modern filmsausje gegoten dat ook ditmaal weer een succes blijkt te zijn. De film is een aaneenscha keling van kolderieke verwikkelin gen. die het bonte gezelschap te wachten staat op hun tocht naar de mondaine vakantieplaats „Monte". De succes-cast van de „vliegende kratten" is voor een groot deel ge handhaafd. Ook nu is er weer de flegmatie ke Brit Terry Thomas die in de rit vooral heeft af te rekenen met de jonge Amerikaan Chester Scho- field. Deze Amerikaan beziet vijftig Een verzameling avonturiers van het meest uiteenlopende genre heeft Ingeschreven v»x>r een van de eerste ritten van de Rally van Mon te Carlo. Wie de eerste film van re- REX Het theater aan de Haarlemmerstraat biedt deze week een gezellig vakantiefilmpje met veel swingende muziek en span nende momenten op een autocir cuit. In de hoofdrollen Elvis Pres ley, wiens gelaat al enige ouwelijke trekken begint te vertonen, en een kwasi-sportieve Nancy Sinatra, blonde dochter van „The Voice". Hij speelt de zingende autocoureur, zij de attractieve assistente van een belastinginspecteur. Leuk détail deze laatste rol wordt vertolkt dooi de enige echte Mr. Mooney, U weet wel van de Lucille Bail-tele- visieshows. De inhoud van het klank- en kleurrijk filmverhaaltje typisch Amerikaans overigens doet er niet zo veel toe. Het komt er op neer, dat de in financiële moeilijkheden verkerende renner verliefd wordt op de beeld schone belastingjuffrouw. Dat leidt aanvankelijk tot allerlei complica ties. maai- later dan toch tot een gelukkig slot. Elvis Presley speelt in deze uit 1968 daterende film voor het eerst samen met Nancy Sina tra. Een geweldige sensatie is dat niet: Elvis zingt met zijn zoetge vooisde. wat donkere stem een aan tal lekker in het gehoor liggende liedjes, Nancy komt in vocaal op zicht maar één keer in actie.-O ja: de beelden van de autoraces zijn af en toe erg spectaculair en ze on derdrukken onmiddellijk de ver veling, die soms even om de hoek van het witte doek dreigt te komen kijken. Kortom, „Speedway" is net onderhoudend genoeg om het nare weer voor enkele uurtjes te doen vergeten. procent van aandelen hi een auto- fabriek die heeft behoord aan de vader van de Brit. De goklust van de inmiddels overleden vader is daa debet aan geweest. Verder een hernieuwde kennis making met de roodharige „gold- finger" Gert Fröbe. die ditmaal de rol van de schurk Schickel vervult. De forsgebouwde bandiet wordt uit de gevangenis bevrijd omdat hij bij zonder veel lijkt op een Argentijn se coureur. De Argentijn wordt ver moord en Schickel neemt zijn plaats in om de Russiche kroonju welen, die in de reserveband zijn verstopt naar Monte Carlo te bren gen. Tot de deelnemer behoren ook nog twee uitvinders, die onderweg allerlei uitvindingen uitproberen, twee Italiaanse agenten, van wie d e een gek is op autorijden en de tweede öp meisjes met grote boezems, en drie aantrekkelijke meisjes wat dan ook onmiddellijk gevolgen heeft voor de eenheid van het Italiaanse team. Nieuw in de tweede „dolle dwa- ze"-serie is het optreden van de toen blijkbaar nog niet rokende To ny Curtis en Susan Hampshire, u weet wel, de actrice die de rol van „Fleur" vervulde in de Forsyte Sa ge. Als de „gemeubileerde rol schaats", de „Nebbish negen" en de Mireille Darc. één van de deelneemsters aan de Rally Monte Carlo-oude-stijl. tientallen andere extravagante au tomodellen in Monte Carlo arrive ren maken we nog even kennis met Bourvil, de Franse komiek die al veel films maakte met Louis de Funès. Wie tenslotte „de grote prijs van Monaco" weet te veroveren moet u zelf gaan zien. Het is een brok on vervalste humor uit een race die in meer dan één opzioht verrassend lê. LIDO Good-old Alfred Hitchcock blijkt het ntog steeds goed te doen. Zijn laatste creatie Topaz gaat tenminste de tweede week in. Op de typische „master of suspense "-manier geeft Hitch cock een beeld van de Russische. Franse, Amerikaanse spionage en contra-spionage. Achtergrond is het uit 1962 daterende conflict met Cu- TRIANON Louis de Funès is altyd wel goed voor een hele tijd lachen, gieren en brullen. Deze week kan dat weer gebeuren in het theater aan de Breestraat, waar rondom deze Franse komiek een probleem, waar zij de komende ja ren nog wel meer mee geconfron teerd zullen worden. gestalte krijgt: het inslapen van mensen in Ijs, waarbij het lichaam niet ouder wordt en de geest stil blijft staan. Een oplossing voor het ouder wor den dat volgens de huidige stand van de wetenschap al mogelijk is. Een expeditie ontdekt op Groen land het lichaam van een man in het ijs. Het is grootvader, Jean Fournier, van de echtgenote van Funès (in deze film De Tart as ge heten»die in 1905 met zijn schip bij Groenland verging. Psychologen en medici achten het alleen verant woord dat Fournier zich langzaam bewust gaat worden van deze tijd. dus is een terugkeer voor de familie Tartas naar naar de tijd rond de eeuwwisseling noodzakelijk. De consequenties voor de verhou dingen van het gezin zijn funest. De Funès moet zich inleven in de rol van minnaar van zijn vrouw en zijn zoon wordt een inwonend student. Alles raakt door de war en uit dit keurslijf knapt de snel geémotio- neerde Funès als De Tartas ten slotte. De aanpak in deze Funès-film is zoals altijd geraffineerd. De visuele tenschapsmensen en Funès, die weer zestig jaar geleden worden goed uitgebuit en het verhaal krijgt te vens door conflicten tussen de we tenschapsmensen en Funès, die wee de egocentrische gek speelt, de no dige vaart, die de buiken doet be ven van het lachen en waardoor weer de klucht ontstaat die altyd wel goed is voor een avondje uit met het hele gezin. Midnight Cowboy STt'DIO Midnight Cowboy, symbool van het succes van de nieuwe filmgeneratie in Amerika doet het ook in Leiden uitstekend. Het verhaal van de jongen uit Texas die in de wereldstad New York zyn geluk komt zoeken en daar tal van erotische illusies over koestert. Ls uitermate sterk ge maakt. Veel van het succes van Midnight Cowboy is te danken aan de prestaties van de twee hoofdrol spelers: John Voigt. de man uit Texas en Dustin Hoffman als zyn gesjochte kameraad. Dwergexpress en Blow-Vp CAMERA In het theater aan de Hogewoerd deze week twee films In de middaguren (behalve op dinsdag) een vooral voor de Jeugd kostelyke film van Walt Disney „De dwergexpres". Gemaakt naar het boek van Upton Sinclair „The Gnomobile". Kleurryk amusement rond een Rolls Royce. In de avonduren en op zondag ook 0111 4.45 uur heel wat minder vrolykheid by de reprise van Mlche Antonioni's „Blow Up". Toen deze film jaren geleden voor de eerste maal in Leiden werd getoond heb ben wy ons afgevraagd of we te ma ken hadden met een werkstuk van een filmisch fenomeen of een char latan. Dat slaat niet op de techni sche merites van zyn werk. Onge- twyfeld in dat opzicht een knap stuk cinematografie. Prachtig van kleur, sterk van opbouw en een gro te homogeniteit met zyn hoofdrol vertolkers: David Hemmings en de altyd boeiende Venesa Redgrave. Het ging ook niet om de vormge ving, maar om de filosofie, de men taliteit die er achter schuilt. Wat ls schyn, wat is realiteit? An toni on i mag achter alles een vraagteken zetten. Heeft de fotograaf Inder daad gezien, wat hy heeft gezien: een moord? Voor ons komt het grootste vraakteken achter de in tenties van de filmer.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11