Levenslang geëist wegens brute moord op melkboer „Fotograferen in het weekend? Ik kan m'n geld wel beter besteden." Belust op de flOO.OOO,- achter het schilderij Kamer gaat akkoord nieuwe vuurwapen wet Ir. Sitsen: afscheid als voorzitter LVI Labour stijgt in gunst Nachtelijk werk aan de Blauwpoortsbrug Kamer verwerpt motie veiligheidsdiensten Parathion door eten van zijn vrouw gedaan Dolle minas bij Geref. Synode NIEUW BOVENDEK DONDERDAG 30 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM (GPD) Reijer Royé vond een brute! dood in het kamertje achter zijn melkwinkel aan de Eerste an Steenstraat in de Amsterdamse Pijp. Om 55 gulden was hij met zeker vijf slagen afgemaakt. „Zijn schedel was ingeslagen als was het een eierdop", zei de officier van Justitie, mr. J. Abspoel, gisteren voor de Amsterdamse rechtbank. Levenslange gevangenisstraf eiste hij tegen de 33-jarige scheepswerktuigkundige Ronald S., de man die hij als hoofddader beschouwde. Ronald S. was in september al roor de Amsterdamse rechters ver- ichenen. Ter zitting trok hij toen al Ejn bekentenis in; de rechtbank be- iloot toen zijn zaak opnieuw voor de rechter-commissaris te laten onder - goeken. Het kwam toen wel tot een peroordeling vier jaar met aftrek - van Erica U., de 27-jarige pros tituee die bij de roofmoord op Reijer Royé betrokken was geweest. Erica cegt, dat de overval op Royé door Ronald 8. In haar gezelschap was pepleegd. Meer dan 100.000 gulden zou de 16-jarige meilkboer hebben bewaard een kluisje aohter een schilderij In een kamertje van zijn bedrijf. Daarover had althans de 40-jarige [»rtier Willem M. gesproken toen hij ip een nacht Ronald had ontmoet n een nachtclub in de binnenstad De officier van Justitie vond het aJ te toevallig, dat de portier daar al leen met Ronald over had gepraat terwijl bovendien later verklaringen loven water waren gekomen, dat Willem M. 10 procent van de buit (ou krijgen. De portier beweert dat hij. om naar iets te kletsen te hebben, het rerhaal van zekere Bennie had staan vertellen. Het kwam mr. Abspoel allemaal niet zo bar geloofwaardig voor. Hij eiste daarom tegen Willem M. wegens uitlokking van de roof moord twee jaar met aftrek. Moordbrigade Maanden achtereen heeft de moordbrigadé van de Amsterdamse politie op de moordenaar <S.) van j _,de bejaarde melkhandelaar gejaagd. Het zoeken was naar een kleurling en een lichtblonde blanke vrouw. Een koppel werd aangehouden, maar dat bleek niet het gezochte stel te i rijn. In februari, vier maanden na j de dood van Royé, werd Erica op- [epakt. Haar ex-man had haar bij de po- itie aangegeven wegens medeplich- Igheid aan een inbraak in een ju- velierszaak aan het Damrak, waar roor bijna 70.000 gulden aan gouden d er aden was gestolen. Het was een ■an de vele manieren om haar een lak te zetten, omdat zij bij hem was iveggegaan en niet wilde terugkomen. Hij bracht tevens onder de aan lacht van de politie dat Erica ook et» zou kunnen weten van de moord >p Royé. De zaak was vrij vlot af- ;edaan. In de winkel was een vin- ;erafdruk gevonden die van Erica tfkomstig bleek te zijn. De „bypas- rnde" kleurling bleek snel bij de ilonde Erica te zijn gevonden: Ro- iftld S., de man met wie zij al ge- lime tijd samenwoonde. Ronald zei ns: „We zijn haast een Siamese eeMng, we eten hetzelfde, we ro ti hetzelfde. *we doen hetzelfde". De politie produceerde binnen een |»aar dagen een volledige bekentenis an Ronald S. Er kwamen alle mo- elfjke details in voor. die aan een (ultenstaander onbekend moesten rijn. Daar waren bijvoorbeeld de zes lesjes bier. die op een toonbank varen gezet toen Royés aanvaller als nlelding wat artikelen had besteld. De scheepswerktuigkundige zegt iu, dat het een ander moet zijn ge veest, die op de bewuste ochtend van 21 oktober 1968 omstreeks half legen in de ochtend in de winkel ram de oude melkboer binnenstapte. Waar komt aan zijn bekentenis van laan? „Veel is mij door de politie I in de mond gelegd; andere bijzon- derheden zijn mij vei*teld door Eri ca". Waarom dan zijn bekentenis? ..Om Erica uit de gevangenis te krijgen". Hetgeen de officier van Justitie in strijd achtte met weer andere verklaringen die erop neer komen dat Erica beter in de gevan- I genis kon zitten, omdat ze dan ten minste gevrijwaard zou zijn van mis handeling door haar ex-echtgenoot Inderdaad was Erica bevreesd voor haai* vroegere man. Zij had ook een pistool gekocht en ze had zich ook een privé-lijfwacht aangesteld in de persoon van een stevig gebouwde kerel die de bijnaam de kop en schotel droeg Dat was kort nadat Ronald S. eind 1968 was gearresteerd wegens een schietpartij op de Klo veniersburgwal. In een weldoortimmerd requisitoir stelde mr. Abspoél vast, dat er geen twijfel kon bestaan aan de schuld van Ronald S. Hij wilde echter niet vragen om wraakneming en evenmin om het stellen van een voorbeeld dat anderen wellioht van dergelijke brute overvallen zou kunnen weerhouden Mr. Abspoel wenste echter wél dat de maatschappij tegen Ronald S. zou worden beschermd. Dat zou moeten worden voorkomen dat elders nog eens een oude man of vrouw de dood zal vinden omdat. Ronald S. er altijd al van heeft gedroomd om eens in één klap rijk te worden. Dét was de psychiaters wel duide- lijk geworden; de onderwijzerszoon had een superioriteitsgevoel een ge voel van almacht, het gevoel dat hij alles kon en mocht en vooral een verlangen om ineens rijk te zijn en nog meer te kunnen. Blijvend gevaar De psychiaters achtten daarom j Ronald S. een blijvend gevaar voor de maatschappij. Mr. Abspoel: „Er is de kans dat iemand die eenmaal de barrière van het doden van een medemens heeft overschreden, een j volgende keer gemakkelijker weer J toeslaat. En hier heeft hij een me demens doodgeslagen als een lastige vlieg". De offioier concludeerde dat Ro-i nald S. gekwalificeerde doodslag diefstal met doodslag gepaard gaand kon worden verweten, een mis- j drijf dat met levenslange opsluiting gestraft kan worden. Mr. Abspoel zag geen reden om onder het maxi mum te blijven. De verdediger van Ronald S. wilde niet direct om de onmiddellijke vrij lating van de verdachte vragen, om- dat hij de rechtbank de tijd .voor kalm overleg wilde guinnen. Hij meende echter dat het niet Ronald i S. was geweest die samen met Erica U. bij Reijer Royé was binnenge- j stapt, dat inderdaad de verklaringen j van Ronald S. niet juist waren ge weest, waarin sprake was van enige verkenningstochten naai* het melk- zaakje. van het bestellen van bier, havermout en suiker, van het beta len met 100 gulden, waarvoor Royé naar zijn achterkamertje moest. Dat het ook niet Juist was dat Ronald S. de oude melkhandelaar was gevolgd en hem met de kolf van een pistool en met een hoekige spij- kertrekker had afgemaakt, waardoor- I de bloedspatten tegen de wand wa- j ren komen te zitten. Over twee weken zal de rechtbank laten volgen of hij de officier of de j verdachte in hun opvattingen zal j volgen. DEN HAAG «GPDi De drie moties die vorige week bij het debat in de Tweede Kamer over de vei- hgheidsdiensten waren ingediend door resp. de PSP-er Wiebenga en de D'66-er mej. Goudsmit, zijn gis- j termiddag door- een grote meerder heid van de Kamer verworpen. Mej. Goudsmit kreeg met haar motie, waarin aan de regering wordt gevraagd na te gaan dat de inwinning van buitenlandse inlich tingen moet geschieden onder ver antwoordelijkheid van de minister van Alg. Zaken (minister-presi dent De Jong), nog de meeste teun, nl. 41 stemmen vóór en 64 tegen, i Behalve D'66 stemden verder voor I deze motie de PvdA, de PSP, de PPR en de kamerleden Meijer en Wester terp. beiden KVP. Zoals eerder ver meld heeft de regering juist beslo ten de buitenlandse inlichtingen dienst te reorganiseren en onder te brengen by het departement van Defensie. De twee jaar oude motie van de heer Wiebenga. waarin gepleit wordt de bepaling te schrappen, waardoor De storm, die gisteren in ons land woedde heeft vooral op het strand van Scheveningen grote schade aangericht. Strandexploi- tanten probeerden nog te redden wat er te redden vielmaar des ondanks gingen veel paviljoens tegen de grond. iemand als gevolg van zijn lidmaat schap van een bepaalde politieke partij bij de overheid geen vertrou - wensfunctie kan krijgen, kreeg alleen steun van de PSP en D'66. Namens de PvdA verklaarde drs. Fransen niet roor deze motie te kunnen zijn, omdat gevraagd wordt bestaande be palingen te wijzigen, die niet eene bestaan. In de andere motie-Wiebenga word* gepleit voor afschaffing van het aan tekening houden van buitenlandse visa in paspoorten om gegevens te verzamelen voor de nationale veilig heid. Drs. Den Uyl (PvdA) verklaar de dat ook hij rond dat hier by In derdaad een groot element van wil lekeur aanwezig is. „De vraag is of de schade niet groter is dan het nut. Het bijhouden van deze gege vens uit paspoorten irriteert de goe de en treft de kwade niet", zo meen de de socialistische fractievoorzitter. Mej. Goudsmit was het in het ge heel niet met hem eens en zei: ..Het irriteert de kwade en deert de goede niet". Zij vond de motie dan ook een slag in de lucht, waardoor de heer Wiebenga alleen een steun kreeg van de PvdA en de PPR LEIDEN NOORDWTJK In „Huls ter Duin" in Noordwijk werd in een algemene ledenvergadering van de Leidsche Vereeniging van Industriëlen ir. H. van der Velde als nieuwe voorzitter geïnstalleerd. Ir. O. J. Schreudecs trad als pen ningmeester af wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Als zijn opvolger werd gekozen de heer J. den Holder. Als buitenge woon bestuurslid trad ir. M. C. de Jong, eveneens wegens het binnen kort bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd af. Als zijn opvol ger werd gekozen ir. A. Sitsen, de aftredende voorzitter. Als opvolger van ir. H. van der Velde in de groep bouwmaterialen industrie werd ge kozen de heer R Niezen. De heren R Sioos en dr. mr. D. van Eek wer den herkozen als bestuurslid voor de grafische industrie. Als opvolger van ir. O. J. Schreuders voor de groep metaal werd gekozen ir. J. G. Gaillard. tVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD' DELFT (GPD) Op verdenking van een poging tot moord op zijn echtgenote heeft de Delftse politie gisteren de 34-jarige Delftenaar K B. ingesloten. De man heeft toege- bepaling op zich een afschrikkende Reyen dat hij vorige week maandag I het voorzittersschap 'bekleedde. In werking zal uitgaan. Dit zal echter een bepaald middel door het eten deze periode valt het onderzoek Zonder wei het geval zijn als de rechter in- v[an vrouw heeft gedaan toen naar het „imago" van de industrie In zijn afscheidsrede als voorzit ter gaf ir Sitsen een overzicht van de activiteiten in de periode dat hy hoofdelijke stemming heeft de Twee- derdaad zwaardere straffen gaat ge- de Kamer gistermiddag enkele wijzi- ven. Het aantal misdrijven, dat met gingen van de wapenwet aanvaard Het zal nu mogelijk worden zwaarde re straffen tot een maximum van vier jaar te geven voor illegale wapenhandel. Alle inbreuken op de vuurwapen wet kunnen voortaan al leen door rechtbanken worden be handeld. terwijl de Stilettowet, die op altijd niet de zgn. gas- en luchtdruk - 1 Juni zal verlopen, voor onbepaalde tyd is verlengd. Mr. A. Geurtsen (VVD) was het enige Kamerlid, die over de voorge stelde wetswijziging het woord voer de en deed dit namens alle leden van de vaste kamercommissie voor Justi tie. Hy wees erop dat het nu in veel meer gevallen mogelijk zal worden over te gaan tot voorlopige hechte nis. De heer Geurtsen merkte echter nadrukkelijk op dat dit middel niet in alle gevallen zonder pardon moet worden toegepast, omdat bijvoorbeeld nu ook voor de handel in namaak- pistolen deze regeling zal gelden, als dit „speelgoed", volgens de rechter, ook v»Dor bedreiging of afpersing ge schikt is. Een voorlopige hechtenis kan voor „lichfe gevallen" niet de be doeling zijn, betoogde het liberale j Kamerlid. Volgens de heer Geurtsen is het no- drae zich van tafel had verwijderd. in de Leidse agglomeratie In prln- De wouw het haar eten verder clpe werd besloten daar wat aan te onaangeroerd en gtng er latei- mee gaan doen Ir sit5en zei. dat het naar de politie, die de stof opstuur- mobiliseren van „manpower" voor de naar het gerechtelijk laborato- het werk van de vereniging goed ge- rium m Den Haag. slaagd genoemd kan worden, even- Het onderzoek daar wees mt dat het veringen van publiciteit het parathion was. Bdie daarna van d? vereniging en haar leden werd aangehouden en vrijdag voor de officier van Justitie in Den Haag Het contact met de Kamer van Labour zijn gedaald tot iets minder werd geleid, zegt te hebben gedacht Koophandel is verbeterd Het con- dan 1 procent, pistolen onder deze wet vallen. Het dat het een middel ter bestrijding tact met de universitaire gemeen- Van betekenis is ook dat premier wachten is op een nieuwe wapenwet, van onkruid was. dat hij allang in schap komt moeizaam op gang. Wilson de eerste minister is die een die in de gehele Benelux uniform zal huis had. Hij ontkent de opzet tot evenals het contact met de gemeen- meerderheid der ondervraagden zich zÜn- moord. voor de komende vyf jaar wensen. behulp van een vuurwapen is ge pleegd, steeg van 55 in 1964 tot 194 in 1968. Het aantal overvallen van banken en geldtransporten steeg van 4 in 1965 tot 48 in 1969 Minister Polak wees erop dat nog te Leiden. Contact met andere ge meenten in de agglomeratie is ter nauwernood aanwezig. LONDEN <AP) Premier Wilson en de Labourpartij stygen in de gunst van het volk. getuige een opi nieonderzoek dat vandaag in de Daily Mail is gepubliceerd. De Conservatieven zagen in één maand, hun recente voorsprong op Labour dalen van 7,5 procent naar 2.9 procent. Op de vraag hoe zy zouden stem men antwoordden de kiezers: 47.3 procent Conservatief. 44.4 procent Labour. 6.9 procent Liberaal en 1.4 procent andere partyen. Met deze verdeling zouden de Con servatieven onder Edward Heath een parlementaire meerderheid van 20 tot 40 zetels behalen. Het onderzoek strekt zich niet uit tot de nieuwe kiezers van onder de 21. Bij deze groep is Labour popu lair en als zij bij het onderzoek was betrokken zou de achterstand van (ADVERTENTIE) J de vraag of door de zwaardere straf- Bent u ook zo'n type? O nee, roept u verontwaardigd, ik geef m'n weekendgeld heus niet alleen aan drank uit. Tuurlijk, ook wel 's een pilsje. Maar ook prik voor de kinderen. En 'n lekkere hamburger voor ons allemaal. Hier, kaartjes voor Artis. En patat. Bovendien - en nu wordt uw blik pas echt triomfantelijk - ik maak wel degelijk foto's. En u toont vol trots de vakantiekiekjes die u ieder jaar trouw hebt geschoten. Een schoenendoos vol Torremolinos, Ardennen en de Veluwe. Bravo! Alleen krijgen u en uw gezin over een paar jaar wel een eenzijdig beeld van het verleden. Waarom? Omdat uw 50 andere vakanties, de weekends, ook vol onver getelijke momenten zitten. Nou ja, onvergetelijk? Wie van ons heeft een fotografisch geheugen? Ga maar na. 't Is zo'n kleine moeite LEIDEN Om weg- en water- 'erkeer zo weinig mogelijk opont- loud fce bezorgen en om toch nood- lakelijk reparatiewerk te kunnen uit roeren. hebben B. en W. besloten iat aan de Blauwpoortsbrug, die van een nieuw bovendek moet worden voorzien, alleen in de nachtelijke uren mag worden gewerkt. Dit werk tal op maandag 11 uur beginnen en twee tot drie weken duren. In overleg tussen gemeentewerken, markt- en havendienst en verkeers politie is gekozen voor de periode van 82.00 tot 06.00 uur, waarin de brug toch is gesloten voor het waterverkeer Tevens zal het werk zodanig wor den uitgevoerd, dat voortdurend één zy'de van het brugdek voor het ver keer in de richting binnenstad vry blijft. Aansluitend op dit werk moet de Verversbrug over de Oude Heren gracht onder handen worden geno men. Gezien het aanzienlijk min dere belang voor water- en wegver keer van deze brug acht het college het niet verantwoord ook hieraan aanzienlijk meer geld te besteden door het werk 's nachts te laten uit- LUNTEREN (ANP) Veertien dol le Mina's uit Utrecht verschenen gis-1 teren verkleed als dominees in i de koffiepauze van de Gereformeerde Synode te Lunteren. De synode was j juist begonnen met de behandeling van een rapport over echtscheiding. In de grote hal van het synodale ver gadercentrum „De Blije Werelt" hield een van de Dolle Mina's een pleidooi voor de sociale en economische onaf hankelijkheid van de vrouw. Pas als die bereikt is, zal het probleem van huwelijk en echtscheiding kleiner worden ,zo betoogden ze. De synodeleden applaudiseerden en boden de Dolle Mina's koffie aan. Er ontstonden levendige discussies. I Daarna werd de synodezitting voort- gezet. In het besluit over echtschei- dingsgronden. dat de synode nam.1 werd gesteld dat er situaties kunnen ontstaan waarin echtscheiding on- ontkoombaar is. Dit kan het geval zijn wanneer er, zoals het wetsont werp van minister Polak stelt, sprake is van duurzame algehele ontwrich ting. De kerk is, zo stelde de synode, ge roepen tot intensieve pastorale bij stand in de huwelijksproblema tiek. Besloten werd een pastoraal ge schrift op te stellen, waarin voorlich- ting wordt gegeven over de heden- j daagse vragen van huwelijk en echt- I scheiding. om uw camera het hele weekend schiet- klaar te hebben. 't Kost maar zo weinig. En uw beloning is een onbetaalbare schat aan kleurrijke herinneringen. Herinneringen aan. koste lijke momenten die nu écht onvergetelijk zijn geworden. Haal dus'n filmpje in huis. Zorg het hele jaar voor een geladen fototoestel. Want filmen is eigenlijk uw enige excuus om geen foto's in het weekend te maken. Maak in't weekend géén foto's... U mocht er eens plezier in krijgen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7