terke conditie bezorgt anchester City de Cup Kentie: Bij andere club meer effect 'Misschien ben ik wel een streber Chelsea won Cup EddyP.G. weer in Feijenoord-doel Mr. G. Brokxbegeleider Nederlands amateurelftal GORNIK ZABRZE IN WEENSE MODDERPOEL GEKLOPT: 2-1 TON KANTEBEEN TERUG NAAR ASC )ok tegen Celtic? Pijnen behoudt de leiding in Spanje Contact Anders Bereidheid Vonnis LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD WENEN (ANP) Manchester ity heeft de Europa Cup voor skerwinnaars veroverd. Het ver- iloeg het Poolse Gornik Zabrze n het Weense Praterstadion met 1. Door een uitstekende lichame- jke conditie is Manchester City ia Tottenham Hotspur (1963) en Festham United (1965) de derde ngelse club geworden, die het uropese bekertoernooi voor be- erwinnaars heeft gewonnen. Vanaf de 35ste minuut heeft het Wenen constant geregend en ver- ïderde het veld in een modderpoel, e alles van de spelers vergde. Deze astandigheid woog vooral na de ïst, toen Gornik steeds beter in zijn iel begon te komen. De eerste 45 minuten stonden in teken van international Francis die met en zonder de bal een instante bron van gevaar was voor e Polen. Zo was het Lee, die* in de fde minuut een hard schot op ilman Kostka afvuurde. De bal litte van diens borst en werd een rooi van Neil Young. Deze liet Kost- geen kans: 1—0. Het was eveneens Francis Lee aan 'ie Manchester City zijn tweede doel- ïnt te danken had. Hij benutte in 43ste minuut de penalty, die de ostenrijkse scheidsrechter Schiller lekende wegens het onderuit halen in Young. Incident De eerste helft verliep overigens et zonder incident. In de 17de mi- ut werd Mike Doyle door een bot- ïg met Latocha zo zwaar gewond hy met een brancard van het ld moest worden gedragen. Daarna eelde Manchester City gedurende /en minuten met tien man, want lang duurde het voordat Ian iwyer de toch al verzwakte ploeg >nder de geblesseerde Summerbee) vervanger kwam helpen, [n de tweede helft zag het er naar dat Gornik inspiratie kon put- uit de modderpoel, die door moest in voor het veld van het Prater- dion. Steeds meer drong de Poolse cerwinnaar Manchester City in de dediging en in de 68ste minuut had succes. Aanvoerder en ausputzer lizlo kwam by een door Wodek banski genomen vrije schop naar en stormen en liet keeper Corri- met een prachtige volley geen kele kans. Nauwelyks een minuut later kreeg Banas de kans van zijn leven toen hij na een snelle doorbraak alleen voor doelman Corrigan verscheen. Zijn slim lijkende boogbal was ech ter iets te hoog gemikt en verdween over de lat. Gomik-speler Oslizlo geeft de j Polen meer hoop. Hij verkleint de achterstand tot 21. Manchester doelman Corrigan is kansloos. Dichtvaren In de laatste 20 minuten kon Man chester City eigenlijk geen moment meer gevaarlijk worden en moest het volkomen dichtvaren op zijn inder daad zeer goed spelende achterhoede en middenveld. Maar ook het aanvalsspel van de Polen verslapte en zelfs Lubanski, toch een van de beste verdedigers van Europa, kon niet meer imponeren. Zo sleepte de wedstrijd zich dan naar het verlossende laatste fluitsignaal, waarna de voorzitter van UEFA. Gus- tav Wiederkehr de beker uitreikte. ROTTERDAM (ANP) Feije- prd deelde gisteren mee dat het M* de competitiewedstrijd tegen (>S weer een beroep héfeft gedaan ide 36-jarige Eddy Pi-eters Graaf- Als reden voor het feit dat Eddy Treytel werd gepasseerd, gaf de heer Brox. manager van Feijenoord op: „Ach, wij vonden dat Treytel in de laatste wedstrijden niet zo heel erg op dreef was en daarom hebben wij besloten Eddv Pieters Graafland in de wedstrijd tegen DOS te probe ren. Het is namelijk zeer g'Ted moge lijk dat wij voor de finale tegen Cel tic een beroep op hem zullen moe ten doen". BURRIANA «ANP) Rene Pij nen heeft de leiding in de Ronde van Spanje behouden. De rit over 177 km van Calpe naar Burriana werd gewonnen door de Belg Eddy Peelman. Het was de twee etappe-overwin ning voor de jonge Belg na een vlak ke, maar bijzonder hard gereden rit. Ondanks de stevige tegenwind lag het gemiddelde ver boven de veertig kilometer. Dat hoge tempo werkte ontsnappingen bepaald niet in de hand. Wel deden zich enkele val partijen voor zonder ernstige gevol gen. De uitslag luidt: 1. Peelman «Belgi de 177 km in 4 02 31 (gemiddelde snelheid 43.790 km uur), Ronsmans «Belg), 3 Re ne Pijnen «Ned.i, 4. Revbroeck «Bel- gië). Vervolgens het peloton in dezelfde tijd als Peelman. i Het algemeen klassement: 1. Pijnen «Ned.i 29.56.39. 2. Santa- maria «Sp.i op 8 sec., 3. Luis Ocana Sp> z.t., 4 Van Springel iBelg» op 10 sec., 5. Saez (Sp. i op 11 sec. LONDEN (ANP) In Tweehon derd en veertig minuten voetbal heeft Chelsea voor de eerste maal in de geschiedenis van het Engelse bekervoetbal de F A Cup gewonnen. In de „replay" van de finale, nood zakelijk geworden omdat achttien dagen geleden op Wembley geen be slissing werd verkregen «2—2» won Chelsea gisteravond op Old Trafford in de verlenging met 2—1 van Leeds United. De driefrontenoorlog, die Leeds United maandenlang heeft moeten voeren, is met het verlies in de eind strijd van de Engelse beker geëin digd in een fiasco. Eerst ontglipte de club de kans op t-itelprolongatie, daarna maakte Celtic een einde aan de Europa-Cupdromen en gisteren greep Chelsea de beker. Leeds United ging tenonder aan de overspanning, die dit al te ambitieuze streven met zich meebracht: door regelrechte uitputting. Op snelheid, vlotheid van combineren en de individuele acties had Leeds deze tweede finale moe ten winnen. Maar toen al deze kwaliteiten niet voldoende bleken voor verdere uit bouw van de wankele voorsprong van 1—0 by rust. kwam de club in moei lijkheden en na de gelijkmaker van Oswood in de 78ste minuut kreeg Chelsea zelfs de beste kansen. Het was dan ook niet bij toeval dat uit gerekend een achterspeler van de Londenaren, David Webb, bij een door Baldwin doorgekopte ingooi van Hutchinson klaar stond om met een ferme kopstoot de wedstrijd te be- I slissen. (Van één onzer verslaggevers i LEIDEN Met ingang van het nieuwe seizoen zal Ton Kantebeen weer als trainer bij ASC in dienst treden. De oud-UVS'er, die twee jaar ge leden zélf zijn contract met de roodzwarte „good-old" be ëindigde in verband met ge zinsomstandigheden, wordt daarmee de opvolger van de 29-jarige Delftse oefenmees- ter Jan Kentie en diens voor ganger v. d. Horst (DOSRi. Beiden hebben slechts één seizoen vo or ASC gewerkt. Met het opnieuw aantrekken van Ton Kantebeen dit seizoen als cricketer èn vetera nen-voetballer weer bij ASC actief heeft de ambit euze oefenmeester Jan Kentie een streep onder zijn kortstondige roodzwarte periode kunnen trekken. Een periode, die de Delftenaar onlangs als „wat on gelukkig" betitelde Resumeerde Kantie toen, half februari toen door 't gelijkspel tegen HMSH de laatste reeële kansen op het zo felbegeerde kampioenschap waren verkeken, betrekkelijk nuchter: „Dit sei zoen is voor ASC een beetje ongelukkig verlopen. Hoeveel wedstrijden zijn niet verloren gegaan door onfortuinlijke te- gengoals, terwijl juist wij de beste kansen hadden? Het heeft gewoon niet meegezeten Over de speltechnische kant: „Er wordt in onze afdeling nu eenmaal wat forser gespeeld En dat is in ons nadeel geweest. Technisch hebben wij over het algemeen meer in de mars. Maar dat is er slechts enkele malen uitgekomen. Oók, omdat er te dikwijls op zware velden moest worden gespeeld. Of schoon het bepaald niet aan de conditie heeft gelegen. Door een gebrek aan lucht hebben wij, dacht ik, geen enkele wedstrijd verloren". Over de tactische kant: „Wij hebben geprobeerd 4-3-3 te spe len Dat het er niet altijd even goed is uitgekomen, is logisch. Want om een systeem goed te kunnen uitvoeren, is erg veel voor nodig. Teamverband bij voorbeeld. Ei- zijn dit seizoen wel een stuk of zes nieuwe spelers bijgekomen Zes betere voetbal lers Maar die kwaliteitsverbe tering is ten koste van de sa menwerking gegaan. Het con tact onderling. Het begrijpen èn kennen van elkaar. En het opvangen van eikaars fouten". JAN KENTIE weinig contact (Foto LD/Holvast) gemakkelijker aan: in de vereniging èn in het elftal. En aan de stijl van een nieuwe trainer". De „stijl-Kentie". De stijl, die zo verschilde van al het „ge bruikelijke door-de-jaren-heen" by ASC. Weet Kentie ook: „Ik ben geen Kantebeen. Ik ken hem als trainer ook niet. Ik heb een eigen, typische styi. Een eigen aanpak, die voor ASC vol komen nieuw was. Een traJ- ningsaanpak èn een wedstrijd- aanpak. Van een warming-up schema vóór de wedstrijd had nog niemand gehoord. Myn moderne inzichten stuitten op weerstanden. Het was anders. En dat kon men erg moeilijk accepteren". Voor beginnende trainer Jan Kentie is het afgelopen seizoen bij „het moeilijke" ASC niet he lemaal bevredigend, maar toch wel erg leerzaam geweest. Erkent hij luchtig: „Het is wel zo, dat een aantal zaken niet aan mijn verwachting heeft beantwoord. Ik ben mij er van bewust, dat er in het algemeen te weinig contact tussen trainer en spelers is geweest. En óók met de elftal commissie Ik kom zelf uit een zelfde soort, vereniging. Alleen wat kleiner: Condordia uit Delft. Als ik de clubs vergelijk, zyn er daar minder mensen, dus is het gemakkelijker om een be paalde stijl en band te hand haven. Bepaalde problemen kunnen daar ook gemakkelijker, soepeler worden opgelost. Nieu we spelers passen zich daar ook tóch geloof ik, dat als men dit volhoudt. ASC eens uit die vier de klasse zal komen. Want alles verandert en evolueert nog steeds verder. Het voetbal èn de trainers". Ambitieuze Jan Kentie weet van zichzelf dat hij niet té hoog grijpt: „De tactische opleiding van de trainers gaat immers steeds verder. En die nieuwe IUn van die nieuwe trainers zal binnen afzienbare tijd gaan doorwerken". Waarmee hij nog maals het specifieke ASC-pro- bleem stelt: „Bü ASC is het enorm moeilijk om de spelers te overtuigen. Het inzicht te geven dat het echt nuttig is. Misschien had ik bij een andere vereniging wel meer eer en effect van mjjn werk gehad „Inspraak" Een modewoord, een tijdsverschijnsel. Maar een zaak, waaraan technisch goed- onderrichte Jan Kentie niet zo maar voorbij wil gaan. „Zeker bij een vereniging als ASC heb ben de spelers dach ik zo. be hoefte aan inspraak. Maar daar naast moesten zij ook kunnen accepteren. Zij moeten zich loyaal tegenover de nieuwe din gen instellen. En daar heeft het juist dikwijls aan gescheeld. Er is bijzonder weinig opoffe ringsgezindheid geweest. Het egoïsme En is het nu zo ver schrikkelijk veel moeite om je op een ander in te stellen? Om bereid te zijn de fouten van een ander op te vangen? Dat zou een erg positief punt geweest zijn. Dan was ASC volgens my nu ook véél verder geweest Daar ben ik heilig van overtuigd". Toch heeft „eenling" Kentie de realiteit nooit uit het oog ver loren. Geeft hij volmondig toe: „De geest leent zich niet voor een „zomaar" accepteren van iets. En gezien de maatschappe lijke ontwikkeling zal dat steeds minder gebeuren. Dwang van boven-af valt tegenwoordig al leen nog maar uit te oefenen daar, waar een concurrerende positie is. Of uiteraard in het betaalde voetbal. Maar hier. óók in ASC. zegt men dan liever: „Ik stop" of „zet my maar in het tweede" Zij noemen dat dan „voor hun plezier spelen" Maar zo'n opmerking slaat in een sportvereniging nergens op Er zyn immers nog tien andere jongens, die wèl het hoogst mo gelijke willen bereiken? En die door zo'n houding toch flink worden gedupeerd. Nee. zoiets is gewoon een dooddoener. Zy wil len hun eigen plezier laten pre valeren. Maar dan zeg ik: ga op een gezelligheidsvereniging. Want als je sport beoefent, doe je dat om een bepaalde presta tie te bereiken. Anders is het ge woon spel Analyseert toch wel vakbe kwame Kentie gloedvol verder: „Ik heb altijd bewust „andere" trainingen gegeven. Op moderne leest geschoeid. Gebaseerd op de huidige spelsystemen en spel vormen. Tactisch en technisch Misschien was het inderdaad beter geweest om in het begin van het seizoen te doen, zoals het gebruikelijk was. Maar ik heb het altijd in de combinatie vormen gezocht Dat is de ba sis van het spel. Vrijlopen, zélf actief zijn Oók. vooual. zonder bal. „Denkend" lerrn voetballen. Maar dat was héél anders. En juist daarom viel dat er moeilijk in te brengen. Maar Kentie verder zijn vonnis vel len over de plezier-sportbeoefe- naar: „Het gaat er uiteindelijk bij het voetballen om goals te maken. Inherent aan sport is dus het winnen. Maar het is ge woon dom. als je alleen in een wedstrijd denkt eventjes een beste prestatie te kunnen afleg gen". Daar komen véél meer dingen voor kijken. Ik hoop, dat straks alle spelers bij ASC dat beseffen. Dan kan Kante been volgend seizoen méér ple zier èn betere resultaten bele ven". 'aardesport Het Amerikaanse ird Nijinsik heeft in Newmarket klassieke ren ,de 2000 guineas', die t 250.000 gulden gedoteerd was, ge- nnen. Nijinski, die in het bezit is de Amerikaanse miljonair Char- Engelhardt en bereden werd door Engelse kampioenjockey Lester got, nam koi't voor de finish een irsprong van twee lengtes en stond se niet meer af. Schaken De Amerikaanse scha- Bobby Fischer heeft in het inter- tionale toernooi van Zagreb na aalf ronden de leiding met tien nten. Gligoric «Zsli en Kortsjnoi usl.) delen de tweede en derde lats met ieder acht punten. FORTE DEI MARMI (GPDi De positie van een elftalbegeleider is, veelal, een wat onduide lijke. Het is, in ieder geval een rol, ondergeschikt aan die van trainer. De manier waarop mr. G. Brokx de geselecteerden voor het Nederlands amateurelftal begeleidt, op uitnodiging van de KNVB, is daarom opvallend. Brokx is in het maatschappelijk leven het prototype van een carrièremaker. In de voetballerij trekt hij die „open lijn" ondubbelzinnig door. Brokx wil snel de bestuurlijke top halen van Nederlands grootste sportorganisatie, de Voetbalbond. Nu al wordt gefluisterd dat hij na de volgende bondsvergadering lid zal zijn van het bondsbe- j stuur. Dan nog zal de ambitieuze Brokx, niet tevreden zijn. Hij wil nog meer gaan betekenen binnen de KNVB dan „een van de leden van het bondsbestuur". Brokx: „Misschien ben ik wel 1 een streber. Maar dan wel in de goede zin van I het woord. Ik ben zeer ambitieus en de grens i tussen het streber-zijn en het hebben van eer- j zucht is moeilijk vast te stellen". I Brokx verzorgt zijn eigen public relations op het terras van hotel „Bluno Terminus", opgetrok ken op de smalle strook vlak land tussen de Middellandse Zee en de uitlopers van de Apenij- nen. Gisteren, diep in de middag, richtten de I geselecteerden van De Vroets amateurgroep hier hun kamer in, in afwachting van Nederland— Joego-Slavië, de eerste wedstrijd in de eindronde om de Europa Cup voor landenploegen. Die wedstrijd, morgenochtend 9 uur op 300 meter van dit hotel, levert weinig gespreksstof op bij alle betrokkenen. De onbekendheid van de tegenstander sluit discussies over de plaat singskansen voor de finale bij voorbaat al uit. Meer wordt gesproken over datgene dat zich na zondag zal gaan afspelen: de onderhandelingen met betaalde clubs. Want na de finale om het Europese kampioenschap dreigt het amateurelftal grandioos uiteen te vallen. Addie Kok, Leget en Hoek, de laatste wil zich als meester in de rech ten in Spanje vestigen, lijken bereid hun ama- teurstatus nog wat te verlengen. Ook in die onderhandelingen tussen top-ama- teurs en de betaalde verenigingen speelt Brokx. maar nu op de achtergrond, een rol. Brokx in het zich uiterst kalm uit de winterslaap oprichtende badplaatsje Forte dei Marmi: „Verschillende jon gens komen bij mij met hun aanbiedingen. U weet, ik ben jurist en ik begrijp de kleine let tertjes daarom beter dan de meeste jongens". Brokx, een carrièrejager, is een van de zonen van een elf leden tellend gezin van een Westbra bantse brandstoffenhandelaar. Hij werkte zich via een vrijwillig verlengde diensttijd op tot jurist. Het lidmaatschap van de KVP leidde tot z'n benoeming als wethouder en loco-burgemees ter in zijn geboorteplaats Oosterhout. Als dage lijks gemeentebestuur, een part-time functie, be moeit Brokx, nog maar 36 jaar. met het hele welzijnspakket van het 32 000 inwoners tellende Brabantese dorp. Brokx is daarnaast nog actief politicus in het provinciaal bestuur, waar hij be kendheid geniet vanwege het frequent interrum peren van collega's staten-leden. Brokx wordt over een paar weken hoogstwaarschijnlijk gede puteerde voor Noord-Brabant en een zetel in de Tweede Kamer lijkt een kwestie van tijd. De begeleider van de Oranje-amateurs vult zijn werkuren behalve op Oosterhouts gemeen tehuis ook nog in Tilburg, waar hij de Brabantse bestuurdersscliool leidt in de functie van direc teur. „Ik leer daar gemeenteambtenaren bestu ren. In de ruimste zin van het woord", vertelt de duizendpoot van Oosterhout. die ook nog staatsinrichting doceert op een middelbare school. Het is dan ook geen wonder dat juist Brokx zich vorige week mateloos opwond over de rel rond het Nederlands amateurelftal die de KNVB in opspraak bracht. Brokx schaarde zich na het tweede spelersberaad onmiddellijk volmondig achter het ultimatum van de karaktervolle groep van 18 door prijs te geven: „Niet met een andere groep dan deze" naar Italië te willen. Brokx nu, onder de Italiaanse zon: „Ik heb nachten wakker gelegen van deze affaire. Niet omdat het reisje naar Italië onzeker was geworden, maar omdat ik mij afvroeg of ik me nog wel met dit bestuur moest ophouden. Want in hoeverre was het voor mij, gezien mijn maatschappelijke positie nog mogelijk met deze voetbalbond door te gaan? Brokx's duidelijke stellingname vorige week 1& daarmee verklaard. Hij distancieerde zich van het talmende bondsbestuur en won tegelijk de volle dige sympathie van de spelers. Hoek. de aan stichter van het verzet tegen het inmiddels ver nietigde zaterdagbesluit: „Brokx is een geweldige organisator. Hij is eerlijk. Brokx (ook nog voorzitter van het Brabantse P S C. en bestuurder van de Nederlandse Katho lieke Sportfederatie) is binnen de amateurgroep een centrale figuur. Een welkome aanvulling op trainer De Vroet. De Brabander bespeelt „zijn" mannen met radgekozen woorden, die snel be grepen worden; een kunst die De Vroet niet machtig is Daarnaast is Brokx voor de trainer een praatpaal, een man bij wie de trainer zijn nood kan klagen. Brokx: „Besturen wil zeggen mensen te be spelen en besluitvaardig zijn Vooral het laatste. Voor mij is dat eten en drinken omdat het zowel mijn dagelijks werk als mijn hobby is".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19