en pouw Oosten van van 500 de Gouwe woningen Lisse steunt het project- Putik i Regio Leiden- VVD-Katwijk Strijd om damtitel Beroering in sport- wereldje Nieuwveen 1rUDIE OVER BOOMTEELT IN BOSKOOP EN 5 ONINGBOUW VOOR DE KWEKERS u' l Telefoonklachten h Benthuizen BOSKOOPSE JONGEN (7) DIOS NIET NAAR ZWOLLE I oor veertig huisjes in ontwikkelingsgebied 30.000,- bijeenbrengen [9DAG 29 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA !KO< (KOOP „De boomteelt in Boskoop" is de titel van een urele studie, die in opdracht van b. en w. werd gemaakt r. ir. L. J. van Dijk van het Instituut voor Stad en Land- Deze studie behandelt de sierteelt en de planologische jmatiek van dit karakteristieke sierteeltgebied van inter- lale allure, dat aan den lijve ondervindt de noodzaak van ïelle aanpassing aan de voortdurende stijgende lonen en ïhoudende felle internationale concurrentie. L. J. van Dijk komt tot de de toekomstige bebouwing in een (Door Cees Combee) ie. dat er spoedig maatregelen worden genomen om aan oblemen het hoofd te kunnen en Boskoop zyn plaats op de ^ionale markt te laten behou- e maatregelen zyn: •tering van de externe en de men ontsluiting wegenstruc- en binnen het bedrijf), [sluiting nieuwe gebieden, on- andere ten oosten van de uwe. bouw van meer dan 500 vo lgen ten oosten van de Gouwe de Middelburgse polder nabij sierteeltgebied. aanleg van expositieparken studie-, demonstratie-, show- (koop- en pret-object. van Boskoop willen de inen van dit rapport en de gedane aanbevelingen in de •gadering van de raad ter dis- itellen. In de vergadering van 1968 verleende de Boskoop een krediet van f 5000,— voor en instellen van een onderzoek le mogelijkheid van woning- an de oostzijde van de Gouwe, jomteelt in Boskoop" is daar sultaat van. Dr ir. L. J. van eeft. zo blijkt duidelijk uit het een gedegen studie gemaakt problematiek, aparte woonbuurt te regelen kan uit breiding van de Boskoopse lintbebou wing worden voorkomen. Op zich zelf behoeft een woonbuurt het land schap niet te ontsieren. Dat blijkt ook duidelyk langs de Goudse Ryweg en in het Juliana-kwartier. Er wonen thans 38 kwekers ten westen van de Gouwe, die ten oosten van deze rivier hun tuinen hebben Van de in totaal 1060 werknemers en 63 medewerkende kinderen, werken er 621 (ongeveer 60 procent» ten oos ten van de Gouwe. Een voorzichtige schatting doet zien, dat ongeveer 20 procent van deze 621 werknemers, dus 124. eveneens ten westen van de Gou we woont. In totaal zal dus voor 160 beroepspersonen huisve6tingsmoge- lijkheid ten westen van de Gouwe wenselijk zyn. Areaal Schat men. dat in de toekomst, na de uitvoering van de ontsluiting, in totaal nog voor ongeveer 50 personen vestiging op de tuinen mogelijk i6, dan blijft er een behoefte van 110. Dr. Van Delft gaat er van uit, dat de toekomstige areaaluitbreiding ten oostr van de Gouwe op 150 hectare kan worden gesteld. Wanneer er dus gemiddeld drie personen op de tuin komen werken van wie er één op de waarvoor het kweke"j 2aat wonen, dan zou er nog pse gemeentebestuur en de I .voor_300 beroepeperaonen hnis- ekert) rich gesteld niet. HU|vestm8 noodzakelijk 2(Jn. adrukkelijk: de eeuwenoude van dit gebied levert reeds Jen jaren tal van ruimtelijke nen op door de kostbare oplos- Li die nodig zijn ten aanzien Herstructurering en ontsluitin- Bij de kwekerij Van Delft: In Boskoop wo- chts 235 van de 660 kwekers eigen kwekerij. Het behoeft "'^betoog, dat dit schadelijk is 'f' iet bedrijf. Vrijwel nergens in nd komt een dergelijke ongun- "sj iituatie in de tuinbouw voor, e in enkele van de laatst over- en vaargebieden in Noord-Hol- :et is zeer bezwaarlijk als de moet wonen in Snydelwyk iwe woonwijk (in het zuiwes- kn de gemeente», wanneer de |en oosten van de Gouwe ligt I 1 omdat de wachttijden voor de jciale hef brug bijzonder lang zyn. meer binnen een jaar of vyf de ontsluiting van nieuwe ge- tot stand gekomen zou zyn. len deel van de kwekers gehol- jorden door bouw van woningen „kopeinden" van de kavels, gezien bij het ontsluitingsplan vellengte toch nog 500 a 800 zal blyven, betekent dit geen Ing voor de vgje kleine kwekers namelijk ongeveer 300 bedry- [leiner dan een halve hectare, [iedt dit geen soelaas voor de emers op de kleine bedrijven. |iefs, kasbazen en overige werk- lusie van dr. ir. Van Delft: ;oed gelegen groep huizen zal lit probleem een oplossing moe engen. Om de kostbare tuin- te sparen en de woonwijk een uitvoerbaar te maken leidt dit gedachte om evenals in het n van Boskoop in het oosten t weinig waardevolle beneden- te bouwen. In de polder „Mid- g" dus. De begrenzing van dit >uurtje zal worden bepaald het Spoelwykse Dijkje in het en door de ontworpen rijksweg het oosten. 400 woningen hneer men dit plan in Boskoop •ealiseren zal een handvormige -zuid gerichte buurt ontstaan ngeveer 150 meter breed, waar huizen zelf op de voorgeschre- 00 meter-afstand van de rijks- liggen Met de onbebouwde strook van 100 meter langs deze j :omt men in laagbouw naar j ting op ongeveer 20 woningen ïectare. Tenminste wanneer de' elling mede in dc bebouwing kan I ?n betrokken Bij een wyk van eeks 400 woningen betekent dit banc! van ongeveer 1300 meter e ordat reeds in het vigerend plan eeltgebied gedacht is aan een nding tussen Goudse Rijweg en Iwykse Dijkje, wordt de samen- tussen deze buurten versterkt, ndien vormt de nieuwe Middel en Hogere Tuinbouwschool, die de Goudse Rijweg wordt ge- 'd een bindend element. In dit md kan in de nieuwe woonbuurt gedacht worden aan studenton- esting erop gewezen te hebben dat door tdurend bybouwen de lintbebou- steeds meer is verdicht en daar- weinig fraai en karakterloos is den, stelt dr. ir. Van Dijk: Door Nadrukkelijk wordt opgemerkt, dat tengevolge van de door de provincie voorgenomen verbreding van de Gou we ongeveer 175 woningen ten oosten van de Gouwe moeten verdwijnen. Daardoor zal het aatal beroepsper sonen waarvoor behalve de kwekers woningen op het bedrijf, een woning te>~ oosten van het vaarwater moet komen, meer dan 500 bedragen. Er zal dus een woonwyk van 25 hectare moeten worden gecreëerd, wanneer men een aantal van twintig woningen per hectare aanhoudt. Als plaatsen vow de expositiepar ken denkt men aan de polder Mid delburg, een strook van de polder Achterof langs de Noordeinderweg, de groenstrook tussen Waddinxveen en Boskoop (evenals het vorige ter- Eén van de vele boomkweke- rijen in Boskoop. Hier staat de ivoning wel bij het bedrijf, doch er zijn vele, waarvan de kwekers ver van hun tuin wonen. rein gelegen in de gemeente Waddinx veen» en een te bepalen klein terrein in het hart van Boskoop. Het houden van tentoonstellingen, jaarbeurzen en i voorlichtingsavonden is in combina tie met deze expositieparken zeer goed te verwezenlyken. (Foto Leidsch Dagblad) BENTHUIZEN Het zit bij ve len niet goed met de telefoonverbin dingen. Regelmatig worden klach ten vernomen van storingen. De di recteur van het telefoondistrict 's-Gravenhage besteedt voortdurend aandacht aan deze zaak en zijn dienst doet alles, om aan een en an der het hoofd te bieden. Reden van het niet altijd juist functioneren is dat het interlokale telefoonverkeer, y 7"t~i t~~h j i^) ~\TT7~ F17% 7 wa* Benthuizen betreft, voor het I p.r\ i/Y I //Vh bi Erootste gedeelte wordt afgewikkeld f Ulll/IlUJ Via de knooppuntscentrale Zoeter- meer en de districtscentrale in Den BOSKOOP De 15 april zoekge- Haag Een tekort aan apparatuur in raakte Johannes van Klaveren (7). deze centrales geeft inderdaad in wonend aan de Colynstraat 289 in de drukke uren aan'eiding tot stag- Boskoop. is verdronken. Vanochtend naties Hoewel een aantal kleine omstreeks zeven uur vond de ryks- verbeteringen reeds is aangebracht, politie het stoffelijk overschot van kunnen verdere werkzaamheden het jongetje in de nabijheid van zyn niet eerder dan in he> tweede half- ouderlijk huis in De Gouwe. jaar 1970 worden uitgevoerd. NIEUW-VENNEP —DIOS neemt zaterdag niet deel aan het natio naal zaalvoetbalkampioenschap in Zwolle De Nieuw-Vennepers verlo ren in de beslissende wedstrijd om 't kampioenschap van Haarlem met 6 2 van Renova. De DIOS-spelers Jan Schrama en Leo Cuvelier zijn wel gekozen m het vertegenwoordigend elftal van de afdeling Haarlem. Door de hevige storm is van nacht de grote tent van circus Bol- tini in Hillegom voor een groot deel vernield. Hierdoor komen de voorstel lingen in Hillegom te vervallen. KATWIJK In het LD. van 28- 4-'70 las ik een verslag van een ver gadering van de regio Leiden van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. Wat mij hierin byzonder op viel is. dat het regio bestuur meent de heren Bovendeert en Knip te moeten steunen in hun streven naar een plaats in de gemeenteraad, door deze met een lyst Bovendeert de verkiezingen in te sturen. Is dat soms Frans Bovendeert, voorzitter van de V.V.D afd. Kat- wyk, die op 3 april in het L D. ver klaarde, dat de V.V.D. wel degelyk in Gemeentebelangen mee zou spe len en als kandidaat no 7 op deze lijst voor kwam? Of zou deze plaats soms de reden van deze politieke heupzwaai kunnen zyn? Ik be heel erg benieuw naar het al of niet verschijnen van de lust Bo vendeert, die door de regio blykbaar gesteund moet worden met voorbij gaan van eerdere afspraken en de wensen van de meerderheid van de leden van de plaatselijke V.V.D. af deling «ook weer volgens bovenstaand artikel». Voor my is één ding wel heel erg duidelyk geworden de lijsttrekker van Gemeentebelangen heeft in de afg. jaren blijk gegeven van een ob jectieve en frisse aanpak van actue le en gemeentelijke problemen, ter wijl de lijsttrekker van de lyst Bo vendeert voor my, gezien zyn recen te optreden, op z'n zachts uitgedrukt, politiek en verwarde indruk maakt. Tenslotte vraag ik mij af waarom de regio van de V.V.D. meent een uiteenzetting van eventuele contro verses in een politieke afdeling ook te moeten verzenden aan fractie-voor zitters van de partyen en groeperin gen, die in de Katwijkse raad ver tegenwoordigd zyn? Of is dit soms «sc/iryuea het sumum van openheid, voortvloe iende uit een besloten vergadering0 S. A. v. d. Duim, Troelstrastraat 26. Katwijk aan Zee. RIJNSBURG De vierde finalist voor het damkampioenschap voor Rijnsburg is nog steeds niet bekend. De beslissende party zaJ gaan tussen C. Glasbergen en J. v. d. Mey De winnaar hiervan komt in de eind strijd. Ook om de najaarsbeker is nog geen beslissing gevallen. Joh. Bur gerhout en Jac. van Egmond zullen moeten uitmaken wie dit jaar de bokaal mee naar huis neemt. Voor een plaats in het eerste tien tal zullen A. Schaddelee en D. van Egmond elkaar bekampen. In de ..elf-kamp" (nieuwelingen) moeten nog 28 wedstrijden worden gespeeld. De uitslagen van deze week waren: Hoofdklasse A Joh. Kromhout C. Glasbergen 11: eerste klas: A. Vletter jr.—K. v. d. Linden 20: elf-kamp: J. v. d. Vijver—A. P. H. Fernandes 02. Fr SchaddeleeG. van Dyk 20. G. Cederhout^-D. van Starken burg afgebr.. N. Schaddelee Joh. Burgerhout 02, D. van Ees H. de Mooy 20. NIEUWVEEN Het schryven van de heer A. van Ankeren over het sport beleid van de gemeente Nieuwveen in „De Scherpschutter" het orgaan I van de Nic. Boys van enkele weken geleden, heeft vele reacties opgewekt In de „Flick-Flack" het orgaan van gymnastiekvereniging ..Kwiek", staat een antw>Dord van voorzitter Fr. Amelunxen. waarin hij onder meer zegt: „Het moet ons als gym nastiekvereniging van het hart. dat er met betrekking tot onze vereni- spelprogramma op het veld bij de ging beslist niet van een droevig be leid van de gemeente Nieuwveen kan worden gesproken Sinds onze op richting heeft de gemeente achter ons gestaan en ons moreel en finan cieel gesteund en dat doet zij nog Natuurlijk stemmen wij ook van harte in met plannen tot stichting van een sporthal in de gebeente, al of niet aansluitend aan andere sportcomplexen. Hiervoor zal zeker actie gevoerd moeten worden, waar wij als gymnastiekvereniging graag achter gaan staan, al zijn vry „Kwiek" als de heer A. van Ankeren meent. Terwijl in ..De Scherpschutter" de heer H Bekking graag enkele kant tekeningen plaatst als o.m ...Het sportbeleid van de gemeente Nieuw veen is zeer royaal Dat de kleedlo kalen te klein zijn en douches ont breken kan de gemeente moeilyk worden aangerekend, daar het be stuur zich nimmer met een dergelijk verzoek tot de raad heeft gewend. Men kan moeilijk staande houden, dat er niets gebeurt, als over enkele weken het zwembad (kosten 1,3 mil- •oen» wordt geopend. Met de heer Van Ankeren ben ik het eens. dat er een sportraad in Nieuwveen moet komen. door gezamenlijke in spanning zal wellicht een sporthal niet te lang op zich laten wachten". (Van onze streekredactie) LISSE Op de vraag „En wij in Lisse". waarmee een plaat selijk comité zich sinds de Vredesweek '69 heeft beziggehouden om mogelijkheden te onderzoeken de Lissese gemeenschap daadwerkelijk bij de ontwikkelingshulp te betrekken, zal in de week van 4 t/m 9 mei een antwoord moeten worden gege ven. Een positieve reactie zal betekenen, dat de Lissenaren 30.000 gulden bijeenbrengen voor de bouw van veertig huisjes in Salatiga, een dorpje in de buurt van Semarang op Java. Op dit eiland wordt gewerkt aan het project Salib Putih van het Algemeen Diakonaal Bureau in Utrecht. De bouw van deze huisjess vormt slechts een klein onderdeel van een grote en moeilijke onderneming, waarbij de oud-Lissenaar dr. ir. G. Hekstra als technisch-adviseur betrokken is. Aan het begin van de actieweek zullen ruim 150 vrijwilligers met fol ders en enveloppen huis aan huis gaan. De bewoners worden dan per soonlijk ingelicht over het doel van het project, krijgen indien zij dit wensen —algemene informatie over ontwikkelingshulp en hen wordt dan tevens verzocht de enveloppe van een geldelijke inhoud te voor zien. Deze bijdrage zal later door de vrijwilligers worden opgehaald Don- derdag 7. vrijdag 8 en zaterdag 9 J mei worden in de Hobaho-hal aan de Gedempte Haven manifestaties gehouden met exposities, films, dis cussies en muziek. De laatste avond zal de opbrengst van de enveloppen- actie bekend worden gemaakt. De gehele manifestatie zal donderdag 7 mei. 's middags om twee uur wor den geopend door de echtgenote van de burgemeester van Lisse. mevrouw Berends-van de Eist. Medewerking verleent o.m. liet Rijksmuseum voor Volkenkunde uit Leiden sie op gang te brengen en om een bijdrage te leveren voor de menings- vomring. Op de manifestatie, met films, dis cussie en voorlichtingsstands, komt dit met name tot uitdrukking Te vens is er een tentoonstelling van werkstukken van scholiern. die de afgelopen week ook met films en dia's zijn voorbereid. Vrijdag is er een paint-in voor jongeren vanaf 13 jaar Het geheel wordt omlijst met Indonesische muziek Witte kruis Het project Salib Putih, dat men in Lisse heeft uitgezocht. wordt reeds gesteund door het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, door de „Australian Reform Church" en door de sociaal-economische dienst van de Javaanse Kerk van Midden- Java. Salib Putih (witte kruis» omvat drie projecten: ten eerste Salib Putih, een tehuis voor zwervers en daklozen, voor invaliden en bejaar den en voor wezen, ten twee de ..welvaartsstichting": stimulering van de economische ontwikkeling op het platteland en een landbouwtrai- nings-cursus voor jonge boeren en ten derde: „transmigratie" van Midden-Java naar Zuid-Sumatra. Verslechterd Paint iji De hele actie is terdege voorbe reid. Zo hebben de 150 bezorgers een voorlichtingsavond bijgewoond, opdat zij informatie kunnen ver strekken en eventuele vragei Kun nen beantwoorden, wanneer zy met folder en enveloppe gewapend langs de huizen gaan. Want de manifes tatie is vooral bedoeld om de discus- Er bestaat grote belangstelling voor de actie waarvoor het actieco mité veel steun van verschillende zij den ontvangt, zoals van de gemeen te die met name met adressering en vergaderruimte daadwerkelijk helpt. Ook met het Oranje-comité wordt samengewerkt, omdat de actie in de week van Bevrijdingsdag wordt ge houden. Deze periode is gekozen op advies van het centraal archief in zamelingswezen in Amsterdam, die aan de hand van haar lysten deze week van 4 t/m 9 mei als enig vrije week had genoteerd staan. „Wij vinden het een reuze idee om iets op touw te zetten voor ontwik kelingshulp. Het is voor ons prettig te bemerken, dat men in Lisse ons niet is vergeten", zo reageerde lr. Hekstra in Salatiga, toen hij hoorde, dat er vanuit Lisse een actie zal wor den ontketend Het project startte reeds in 1902 en werd opgericht door twee voormalige Leger des Heils-officie- ren. De bedoeling was onderdak te verschaffen aan zwervers en daklo zen, die er toen in groten getale waren na de uitbarsting van de vul kaan „De Keloet." Na de oorlog in 1952 werd het pro ject door de Javaanse Kerk overge nomen. „Sinds 1960." zo berichtte ir Hekstra in een brief aan het comité in Lisse. „is de situatie sterk ver slechterd, grotendeels door commu nistische activiteiten, zoals vernie ling en diefstal. Van de koffie-aan- plant was vrijwel niets over Ook van de vroegere behuizing staat er weinig meer overeind." Volgens ir. Hekstra kwam er een ommekeer toen eind 1968 het Alge meen Diakonaal Bureau by sprong en ook het politieke klimaat verbe terde Ir. Hekstra: ..De aanplant werd het eerst aangepakt omdat dit de curve moet zjjn. waarop het hele project te zyner tijd moet drijven. Er zullen zeker nog vier Jaar lang Investeringen nodig zijn om alles weer op orde te krijgen Het doel van Salib Putih is twee ledig. Enerzijds wil men volwasse nen een bestaan geven en voor kin deren en wezen voor een goede op leiding zorgen en anderzijds het creeren van een tehuis voor be jaarden en invaliden, waar zij zo veel mogelijk worden verzorgd en waar zy ook als het kan in het ar- j beidsproces worden ingeschakeld. Voor de eerste groep is Salatiga een doorgangshuis. Vele komen er in aanmerking voor migratie naar gebieden buiten Java. In Salib Putih. een heel dorp compleet met kerk. school en ziekenhuis, wonen nu 700 mensen, welk aantal weer zal gaan toenemen. Het landbouwareaal meet 100 ha Er is volop werk Het grootste ge brek is woonruimte. Er is nu een begin gemaakt met de bouw van nieuwe woningen, maar deze uienen ter vervanging van krotten. Een huisje in een eenvoudige lokale styl kast ongeveer 750 gulden en volgens ir. Hekstra moeten er nog minstens 40 van deze huisjes verryzen. Na Salib Putih zyn er nog. zoals reeds genoemd, twee andere pro jecten: „Redjeki" en „Trukadjaja." Het eerste omvat een landbouwtrai- ningscentrum en het tweede is een opvangcentrum waar migranten worden voorbereid. De wens van Lisse. dat een te adopteren ontwikkelingsproject bin ding met de plaats moet hebben, is in vervulling gegaan. Immers ir. Heks tra is een oud-Lissenaar. Hy is werkzaam geweest op het Laborato- Men is in Salatiga een dorp je in de buurt van Semarang, druk bezig met de uitvoering van het project Salib Putih. Het bou wen van woningen is een belang rijke zaak. rium voor Bloembollenonderzoek. In het comité in Lisse hebben zit ting namens de hervormde jeugd raad mevr C. D. de Nie-Breedijk, namens de procuraat van de Agatha dr. J Beyersbergen. Serge Hel wig uit Nieuw-Vennep. J N Hagg (se cretariaat aan de Patrijsstraat 48 in Lisse». jongerenpastor M. van Lan gen. Tamara Heiwig, Jan Lemmers en mr. A. Colyn,

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9