PvdA vraagt spoedinterpellatie in Kamer „SLUITING VAN BECKERS WAS BESLIST NIET NODIG GEWEEST" BOVAG GAAT BEMIDDELEN Harde verwijten aan adres van directie Hoeveel kost een brief naar Milaan, München.Marseille? Sluiting bedreigt huis van Anne Frank Miljoenste Tussen garage en klant Tevreden over autobedrijf Keuring Precies hetzelfde als naar Monnickendam: een kwartje. Want de PTT stuurt uw brieven tot 20 gram tegen het binnenlandse tarief naar: België, Luxemburg, West-Duitsland. Itaüë, Frankrijk en - voor hetzelfde geld- naar San Marino, Vaticaanstad en Monaco. Aardig reisje voor 25 ct! Nog per vliegtuig ook! WOENSDAG 29 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het socialistische kamer lid drs. Nederhorst heeft gisteren in de Tweede Kamer verzocht een spoedinterpellatie van mi nister Nelissen (Economische Zaken) en minister Roolvink (Sociale Zaken) te mogen houden over de plotselinge sluiting van de haardenfabrieken van de NV Beckers in Bergen op Zoom en Ulft. De heer Nederhorst deed dit verzoek juist enige uren nadat zes kamerleden van de KVP-fractie schriftelijk vragen hierover hadden ingediend. Ofschoon de heer Mellema, de fractievoorzitter van de CHU, gisteren reeds onmiddellijk verklaar de dat met deze interpellatie gewacht zou moeten worden op de beantwoording van de schriftelijke vragen, besloot de Kamer over het verzoek van drs. Nederhorst pas vanmiddag te beslissen om dat niet zeker was of minister Rooi vin* na van daag nog aanwezig zou kunnen zijn. Minister Roolvink is vannacht pas teruggeko men van een reis naar Luxemburg en de kans bestond dat hij daarom niet in de gelegenheid zou zijn vanmiddag in de Kamer te komen. De KVP-fractie heeft zich nog niet uitgesproken over de interpellatie-aanvraag, maar aangenomen mag worden dat rekening zal worden gehouden met de inhoud van de vragen van drs. Neder horst en die van de eigen zes fractieleden. Moch ten vragen elkaar overlappen, dan zal tegen de interpellatie worden gestemd. Drs. Nederhorst verzekerde ons gisteren echter dat er in het al gemeen geen sprake is van een overlapping. Het PSP-kamerlid Gortzak, die eveneens schriftelijke vragen had willen stellen, verklaarde het veel wenselijker te vinden als de interpellatie zal doorgaan. In hun schriftelijke vragen informeren de KVP-kamerleden of de NV Beckers Haardenfa- briek een verzoek heeft gedaan bij de minister van Economische Zaken om financiële bijstand. Verder vragen zij of minister Nelissen nog kans ziet om te bevorderen dat wellicht voor bepaalde delen van genoemde bedrijven de werkgelegen heid behouden kan blijven. Tenslotte wordt ge vraagd of er aanleiding bestaat om bijzondere maatregelen te treffen voor de gemeente Ulft, waar 190 werknemers zullen worden ontslagen. ROOSENDAAL (GPD) Een Kalf uur voordat de 500 personeelsleden van de NV Beckers van de directeur te horen kreeg dat het bedrijf voorgoed de deuren sloot, werd de ondernemingsraad van het bedrijf in Bergen op Zoom bij elkaar geroepen. „In een klein kwartiertje kregen we te horen dat door gebrek aan liquide middelen en het niet kunnen krijgen van verdere kredieten de zaak dicht ging. Toen we vroegen om ver dere uitleg, werd er omheen gedraaid", aldus een lid van de nondernemingsraad. Een ander lid voegde er welwil lend aan toe: „De ondernemingsraad gewoon uit elkaar geslagen". V'^or de hoofdpoort waar een twintigtal oud-werknemers wat moedeloos bij elkaar stonden kwam gistermiddag slechts een eenstemmend geluid door het bedrijf had gered kunnen wor den. Waarom denkt de ondernemings raad dat de gevraagde lening door het rijk is afgewezen? „De verhouding tussen het eigen geld van het bedrijf en „vreemd" geld was helemaal zoek. Wij boorden in de ondernemingsraad twee maan den geleden dat om dit krediet was verzocht". Een lid van de raad, die anoniem wenste te blijven, zegt dit: „De directie, deze eenmans-directie heeft nooit het belang willen zien van 'n ondernemingsraad. De gesprekken kwamen vaak niet verder dan vraag- en antwoordspelletjes over overalls en overhemden. Stelde ik bijvoorbeeld een indrin gende vraag, dan werk ik gewoon af- gewimperd". Had de zaak nog ge red kunnen worden? „Ons bedrijf had zeker gered kun nen worden. Met die minimum aan krachten en veel know how kon winst gemaakt worden. Het was echter pre cies andersom. In december 1968 was een complete sanering van het bedrijf voltooid. Deze sanering was hard nodig en had ook onze volle dige instemming. Maar enkele maan den later was het weer compleet mis De directeur wilde van Beckers ee typisch Amerikaans bedrijf maken en dat kan nou net niet in deze sector Wij hebben de moeilijkheden zien aankomen. Het kader was véél te groot, kostte 3 4 miljoen per jaar en produceerde niets. Als deze mensen in staat waren geweest om de produc tiviteit te verhogen en de kostprijs zoveel mogelijk te drukken, dan was alles in orde maar hier was het pre cies omgekeerd. De dubbele top kostte handen vol geld Hoe is het de laatste jaren gegaan met de produktie van kachels? „Wij zijn inderdaad te laat tot de ontdekking gekomen dat de gaskachel de plaats van olie en kolen zou gaan innemen, maar dat hadden we over wonnen. De kachej is een modeartikc' geworden en daarom moet ieder jaar een ander, modebewust mode' worden geproduceerd. Dit laatste mo del liep goed en was zonder meer van een uitstekende kwaliteit daarin ligt de moeilijkheid niet". Wat heeft volgens u de directie dan verkeerd gedaan? „De directie heeft zich niet gerea liseerd dat er vakmensen die het terrein door en door kennen rondlo pen binnen het bedrijf. Nee, iedere keer werden weer nieuwe mensen aangetrokken. En de top werd maar zwaarder en zwaarder. Hoe is 't mo gelijk dat een bedrijf wordt gesloten dat beschikt over een welgevulde or derportefeuille, een goed machine park en harde werkers? Het ligt niet aan de markt maar aan een verkeerd beleid van de di recteur. Hij is de verantwoor delijke man". Tenslotte wilde het lid van de on dernemingsraad het gehele personeel een compliment geven voor hun zelf beheersing toen directeur Dille de sluiting van het bedrijf bekend maak te. „Het was niet abnormaal geweest als ze de man hadden aangevlogen. Maar men berustte erin Iedereen ging stil weg. En waarheen? Ik ga solliciteren in het buiten- V.l.n.r. P. v. Boven, commis saris, A. Dille, directeur en drs. Th. Adriaanse: het drietal dat de sluiting aankondigde. land. Maar hoe zal het gaan met al die andere mensen, en vooral met de ouderen? Volgende week zou den twee man met pensioen gaan en een derde zou 50 jaar bij Beckers hebben gewerkt „Het schip was weer zeewaardig maar nu krijgen we niet de nodige brandstof om de reis voort, te ze' ten", zei mr. P. van Boven, die ah lid van de raad van commissarissei met zijn collega drs. Th. Adriaansens de sluiting van Becker bekendmaakte In 1966 ging Beckers met Becking en Bongers een fusie aan, waarin de voorwaarden aanwezig schenen te zijn voor een goede eenheid. Het bedrijf uit Ulfft bracht een goed model op de markt en in Bergen op Zoom be schikte men over 'n uitstekend tech nisch apparaat. Men is er echter niet in geslaagd het gewenste effect uit de fusie te halen, omdat de integra tie niet slaagde. In 1968 werd een drastische reor ganisatie doorgevoerd en na een di rectiewisseling werd ondermeer ge poogd de basis te vergroten met de levering van halffabrikaten op het gebied van plaat- en gietwerk. Er wa ren hoopvolle contacten, ondermeer met Duitsland, maar ook hier bleef het gewenste resultaat uit De vakbonden zijn dinsdagmorgen ingelicht en een grote grief is dat zU onwetend zijn gelaten over de laatste ontwikkelingen. „Wij waren niet op de hoogte van de recente moeilijkheden. Sinds eind vorig jaar is regelmatig geprobeerd tot een ge sprek met de directie te komen, i maar vastgestelde besprekingen wer- den herhaaldelijk uitgesteld. Wij geloven wel dat door de fac- i tor „kapitaal" alles is gedaan om het drama te voorkomen maar men heeft verzuimd de factor „arbeid" in het geweer te brengen", zei de heer F Leemans districtsbestuurder van het NW. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Dongen-Rljen, mej. M. H. van Everdingen, emeritus-predikan te te Rotterdam. Aangenomen het beroep van de Generale Synode tot legerpredikant P. Siderius te Nieuw- en Sint Joos- i land; naar Oudshoorn S. W. Ver- ploeg te Leerdam. Bedankt voor Sommelsdijk J. M. de Raad te Sint-Annaland. GEREF. GEM. Bedankt voor Rhenen C. Wisse te Elspeet. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Bruinisse M. van Beek te Opheusden. ADVERTENTIE Personeel voor de fabrieks- poort bij Beckers in Bergen op Zoom. OSAKA iANP» De oorzaak dat juist de 14-jarige Tatsoeo Onishji uit Taki Goein in Japan de miljoenste bezoe ker van het Nederlandse pavil joen op de Expo'70 werd kan niet ..Hollander" zijn. Hij kwam namelijk schuilen voor de regen De volkomen veraste Tatsu- oeo vertelde dat hU eigenlijk he lemaal niet van plan was een bezoek aan het Nederlandse pa viljoen te brengen, maar nadat hij de paviljoens van Algerije. Brazilië, Groot Brittannië en Zwitserland had bekeken, be gon het hard te regenen. Met zijn even oude vriend Tomoyuki Moto wilde hij toen in het ge bouw van Nederland gaan schui len. AMSTERDAM <GPD> Het Achterhuis waarin Anne Frank zich een groot deel van de oorlog heeft schuilgehouden, moet dringend wor den hersteld. Balken zijn gescheurd en vloeren zijn scheefgezakt. Als dat herstel niet na het komende seizoen kan beginnen, moet het Anne Frank huis worden gesloten Op het ogenblik komen per dag on geveer 1500 bezoekers uit alle wereld delen het Anne Fr ank-huis bekij ken. Vorig Jaar zijn er in totaal 170.000 bezoekers geweest, de prog noses voor dit jaar gaan tot 200.000. Het Achterhuis is gebouwd in 1635, de huidige staat is uit het begin van de achttiende eeuw .In de ja ren 1957 tot 1960 is het complex waarvan het Achterhuis een deel is ingrijpend gerestaureerd. Dx>r een aanvankelijk Amsterdamse actie is toen voorkomen dat het complex zou worden gesloopt ten behoeve van een kantoorpand. Volgens de heer I. J. van Houte, de directeur van de Anne Frank-stich- ting, is voor dat herstel 100.000 gulden nodig, alleen voor vervanging van de gescheurde balken en wa terpas maken van de vloeren. De stichting moet zestigduizend gul den bijeen brengen, het rijk betaalt de resterende veertigduizend gulden. Overigens zitten de gescheurde zol- deringbalken niet alleen in het Ach terhuis ,ook in het voorhuis zijn zU soms over de hele lengte horitontaal en verticaal gescheurd. Oorzaak is niet een ondeugdelijke of vervallen fundering, vastgesteld is dat die goed is, maar het grote aantal personen dat tegelijk op de vloeren staat, die voor zo'n zwaar totaal gewicht niet zijn gebouwd. Voor dat herstel heeft de stichting geen geld. Van de bezoekers wordt geen toegangsprijs verlangd, wel kun nen zij geld geven als zij dat willen. Het totaal van deze vrijwillige bij dragen resulteert in een gemiddelde van zestig cent per bezoeker. Maar van dit geld kan het grote hemel niet worden bekostigd, omdat he' .,eld niet toereikend is om de kosten van onderhoud, drukwerk en dergelijke te betalen. Een van de mogelijkheden om de stichting aan geld te helpen is lid te worden van de Anne Frank-stich- ting, waarvan de kosten tien gulden per jaar zijn. Djel van de stichting is de gedachten van het dagboek van Anne Frank uit te dragen, met an dere woorden aandacht te vragen voor de nog steeds bestaande rassen problemen. In het Frank-huis zelf wordt vrijwel dagelijks over dit on derwerp gediscussieerd, niet alleen in georganiseerd verbank, ook door de bezoekers zelf. Als met het herstel van het huis wordt begonnen, moet het vcot een paar maanden dicht Daarom is het de bedoeling er in het najaar of in de winter mee te beginnen. Maar, zo verzekerde de heer Van Houte ons, als het geld er in de loop van deze zomer niet komt blijft het Anne Frank-huis ook volgend jaar dicht. Ed Begley. de karakterspeler, die een Academy Award kreeg voor zijn rol als zuidelijk politicus in „Sweet bird of youth", is gisteravond op een feestje in Hollywood ineen gezakt en overleden. ARNHEM ANP) —De auto mobilist is over het algemeen wel tevreden over zijn autobe drijf: 87 pet., is content, maar 13 pet. is ontevreden, hetgeen voor 'n belangrijk deel blijft sa men te hangen met de ontevre denheid over de eigen auto. Van degenen, die menen een „pech- wagen" te bezitten, is zelfs 32 pet. niet tevreden over zijn au tobedrijf. De meeste kritiek heeft evenwel betrekking op het per soneel in de garages. Bijna de helft van de automobilisten vindt het personeel slordig en ondeskundig, en motiveert dit o.m. met onverschilligheid. Zeven van de tien automobilis ten vinden autorijden een dure bezigheid. 46 pet. van deze cate gorie wijdt dit onder meer aan de belastingen, 24 pet. aan de onderhoudskosten en 21 pet. aan de verzekeringen. Dit heeft een onderzoek uitgewezen, dat het NIPO in opdracht van de Bovag instelde. Verder bleek, dat 79% van de automobilisten de voor keur geeft aan een kleiner be drijf, waar men ook eens met de chef of de monteur kan spre ken en 17 pet. vindt dat de au to na onderhoud en reparaties wel eens slordig wordt af geleverd. ARNHEM (ANP) De bond van automobiel-garage en aan verwante bedrijven (Bovag) gaat met ingang van 1 mei het z.g. Bovagbemiddelingsbureau instel len. De bond wil op deze wijze zijn be middeling aanbieden in gevallen waarin tussen automobilisten en bij de Bovag aangesloten autobe drijven geschillen zijn ontstaan in zake onderhoud en reparatie werkzaamheden van technische aard. De Bovag hoopt hiermee een steentje bij te kunnen dragen tot verbetering van de vertrouwensrela tie tussen autobedrijven en zijn klanten De ANWB en het Neder lands Instituut van automobiel en verkeersdeskundigen verlenen me dewerking bij de uitvoering van dit nieuwe systeem. Dit werd in Arnhem op het con gres van de Bovag ter gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan door het hoofdbestuurslid van de bond, de heer J. Kreisel bekend gemaakt. De instelling van dit bemiddelings bureau is in de afgelopen maan den uitvoerig met de leden van de Bovag gesproken. De reacties waren onverdeeld gunstig. Problemen tus sen automobilisten en het au tobedrijf omtrent lonen en prijzen vallen evenwel niet onder het nieu we systeem. Iedere bemiddelingsaan- vraag van de klant kost f 10. Dit be drag moet volgens de Bovag worden gezien als „klachtendrempel". Krijgt de klant later gelijk dan wordt het bedrag terugbetaald. Het congres werd geopend door minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat. HU merkte daarby o.a. op, dat de opbouw van 'n sluitend sys teem voor de verplichte veiligheids keuringen een enorm project is, zo wel voor de techniek als voor de ad ministratieve kant van de zaak. „Reeds in het eerste jaar van de keuring zullen we er op berekend moeten zyn 350.000 voertuigen van tien jaar en ouder te keuren" aldus de minister. HU acht het nodig, gezien de enor me omvang van de keuringstaak, speciaal voor wat de personenauto's betreft, dat de betrokken organisa ties een stichting oprichten, die het keuren zal moeten toevertrouwen aan het bestaande apparaat van de organisaties zelf. De bewinds man verklaarde, dat op 21 mei de oprichtingsvergadering van deze nieuwe stichting zal worden gehou den. De statuten zyn reeds gereed en ook de deelnemende organisaties zUn bekend.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7