Olympiad ronde te licht? om Engeland in beroering Springbok-crickettoernee Vele gelukwensen en cadeaus jubilerend Ter Leede voor Toto-tips Wajang in-'t-kuipje. Koerstips René Pijnen behoudt leiding in Spanje BRAM KOOPMANS: "IN NEDERLAND ROOMSER DAN DE PAUS Britse specialist voor Eusebio? Tom Okker in kwartfinales Ernstige wanordelijkheden verwacht 1 1 I 1 «i i ■l O y» wixjiiot' Schade Loting eindronde: LEF A-team bij West-Duitsland Bitter Fraaie triomf van Generaal Padua B WOENSDAG 29 APRIL 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA M LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM (GPD) Olympia's Ronde van Nederland 1970 is naar de zin van toporganisator en route ver kenner Bram Koopmans niet zwaar genoeg. Gistermiddag richtte hij zijn gramschap tegen de officials van de KNWU: „We zijn hier in Nederland weer eens roomser dan de paus. De internationale reglementen schrijven voor dat in een etappen wedstrijd de rit ten gemiddeld niet langer dan 140 km mogen zijn en dat een etappe maximaal 170 km mag zijn. Wij moeten ons daar dan ook precies aan houden maar de etappen wedstrijd Warschau- Berlijn-Praag bijvoorbeeld heeft veel langere ritten, die ge middeld 170 km zijn". Eerder al had Bram Koopmans gezegd: En in België zijn ze bij ie amateiors ook niet bang voor ritten van 200 km".. Olympia's Ronde van Nederland 1970 die vrijdag 8 mei traditioneel en ce remonieel op het Rembrandsplein in Amsterdam voor de 19de maal van start gaat heeft zich ech ter keurig in het keurslijf van de maximale afstanden voor ama teurs moeten wringen. Vraag aan Bram Koopmans (gis termiddag, dinsdag, tijdens een pers conferentie in het restaurant van het Olympisch Stadion in Amsterdam): Welke gevolgen had dit voor Olym pia's Ronde van Nederland? Koop mans: „Omdat we ditmaal ook naar de noordelijke provincies trekken we hebben een étappefinish in As sen moest de speciale „bergetap pe" in Zuid-Limburg vervallen. We rijden nu linea recta naar Elsloo waar we aan het slot van de derde rit en kele omlopen over een bergparkoers maken. En maandag 11'mei —aan het begin van de vierde rit —verla ten we Limburg ook weer recht streeks". Bovendien ligt de finish van de vier de étappe en de start van de vijfde rit ver uit elkaar: Oploo en Doe- tinchem. De renners worden met bus sen van de ene naar de andere plaats vervoerd. Maar een voordeel heeft het ook dat er geen wedstrijd is tussen Oploo en Doetinchem: nu vermij den we de bruggen bij Nijmegen en Arnhem. De laatste étappe (Wierin- genAmsterdam) moesten we bij zonder kort houden. 95 km. Maar door dé smalle, kronkelende polder wegen zal die rit toch spectaculair kunnen worden". Anders Deze zevendaagse étappen wedstrijd krijgt ditmaal een ander visitekaart je. Achttien maal trok deze vleier- karavaan door de lage landen aan PIET LIBREGTS dubbele ploeg de zee onder de naam: Olympia's Tour door Nederland voor amateurs. Maar ditmaal luistert het gebeuren naar de naam Olympia's Ronde door Nederland. Fred Harting. voorzitter van het organisatiecomité, gaf als simpele verklaring: „Olympia's Ronde van Nederland is commer cieel zowel in binnen- als in buiten land een beter verkoopbare naam". Overigens wilde de heer Harting wél bekennen dat hoe de naam dan ook mag zijn Olympia's Ron de van Nederland by de buitenlan ders 'n opvallende image heeft. Dhr. Harting hierover: „Van de Folen. de Joegoslaven, de Zwitsers, de Duitsers hoorde ik dat ze ten eerste bang zijn voor de wind die hier altüd te hard waait. En ten tweede acht men de Nederlanders krankzinnig. De Nederlandse renners willen van iede re rit zo ongeveer een sprint van 140 km lengte maken". De factor „wind" zal dit jaar waarschijnlijk een nog grotere rol spelen dan in de voorgaande rondes want voor het eerst sinds jaren trekt Olympia's Ronde weer over de Af sluitdijk. Huiverig „Huiverig", zoals de heer Harting het zelf zei. staat de organisatie te genover een experiment cnder de deel nemende Nederlandse ploegen: voor het eerst in de geschiedenis van Olympia's ronde komen er van één merkenformatie twee ploegen aan de start. Er is daar vanzelfsprekend een verklaring voor: deze formatie (Tri- co Noble/Acifit) heeft zoveel ama teurs „gecontracteerd" dat in een ploeg van zes man te weinig renners aan bod kunnen komen. Vandaar twee ploegen. Eén onder leiding van ploegleider Piet Libregts en één on der leiding van de Zeeuw Peet Ver schuren. Nu al liet organisatievoorzitter Harting een waarschuwende stem ho ren: „Als er zich tussen die twee ploegen vreemde dingen gaan voor doen. anders gezegd: als we merken dat die twee ploegen elkaar steunen, wordt onverbiddelijk onmiddellijk een van die twee ploegen uit de koers gezet". De kans is overigens niet gering dat de twee teams van Trico Noble Acifit eikaars concurrenten kunnen worden want in beide ploegen zitten renners die hoog in het klassement kunnen eindigen. Daar zijn bijvoor- i beeld in de ploeg van Libregts cou reurs als Peter van der Kruijs (dè favoriet van deze merkenformatie). Kees Priem en Cor Leunis en in het team van Peet Verschuren treft men o.a. Wim Bra ven boer, Sjef van den Burg en Frans van de Ruit. Den Hertog Het is nu ook zeker: Fedor den Hertog zal niet in Berlijn-Warschau- Praag starten maar wél in Olympia's ronde. Hij is een van de kopmannen van de formatie van Amstel Bier waarin ook de broers Jans en Wichert Vlot zich bevinden. Opgeto gen waren de organisatoren voorts over het feit dat er ditmaal weer een militaire ploeg in Olympia's ronde zal starten met als sterkste mannen - Matthijs de Koning, Jan Aling en Tino Tabak. De favorieten van Ca- ballero zijn: Jan Aldershof, Ted Blom en Rink Cornelisse. Mars /Flandria heeft Piet Legierse, Kees Koeken en Wimke Prinsen als sterke mannen en Popke Oosterhof zal zonder twijfel de kopman worden van Locomotief/Vre- destein. Toprenners van Ketting zijn Henk Nieuwkamp, Klaas Balk en Frits Schuer. Olympia's ronde start vrijdag 8 mei met de langste étappe Amster- dam-Netersel (bij Bladel) over 180 km. Zaterdag 9 mei is er eerst een ploegentijdrit over 26 km en verder de étappe Bladel-Rosmalen (135 km) Zondag 10 mei derde étappe Rosma- len-Elsloo (147 km). Maandag 11 mei vierde étappe Elsloo-Oploo (165 km). Dinsdag 12 mei vijfde étappe Doetinchem-Assen (156 km). Woens dag 13 mei zesde étappe Assen-Wie- ringen (143 km). Donderdag 14 mei eerst een individuele tijdrit over 16 km en tenslotte de slotrit Wieringen- Amsterdam (95 km.). CALPE (ANP) De Spanjaard Luis Pedro Santamarina heeft gis teren in de bijna massale eindsprint de vijfde etappe van de Ronde van Spanje, over 209 kilometer van Lorca naar Calpe, in zijn voordeel beslist. De Nederlander René Pijnen behield de leiderstrui. De uitslag van de vijfde etappe: 1. Santamarina <Sp.) de 209 kilometer in 5 uur, 15 minuten en 26 sec. (met 20 sec. tijdsvergoedig i2. Ronsmans (Bel.) 5.15.36 'met 10 sec. tijdsvergoe- dingi, 3. Steegmans (Bel.) 5.15.42 (met 4 sec. tijdsvergoeding4. Ro- siers (Bel.) 5.15.46; 5. Reybroeck (Bel.) z.t., 13. Pijnen (Ned.) z.t., 15. Dolman (Ned.) z.t.,-17. Van Katwijk (Ned) z.t., 18 Wagtmans (Ned) z.t. Het algemeen klassement luidt: 1. Pijnen (Ned.) 25.54,12, 2. Ocana (Sp.) op 4 sec., 3. Santamarina (Sp.) z.t., 4. Van Springel (Belg.) op 6, 5. Saez (Sp.) op 7, 12. Van der Vleuten I LISSABON (ANP) De stervoet baller van Benfica en Portugal, Eu sebio. zal zeer binnenkort naar Lon den vliegen om zijn knie te laten on derzoeken. waaraan hij reeds enige tijd een tamelijk ernstige blessure heeft. Het was dr. Alvarez Gomaz. de dokter van Benfica, die besloot dat Eusebio zich moet laten onder zoeken door een Londense specialist, wiens naam men nog niet bekend wil maken. Eusebio. de topscorer van Benfi ca. is reeds geruime tijd uit vorm en tijdens een aantal vriendschap pelijke wedstrijden in Joego-Slavië was het duidelijk te merken dat hij veel last had van zijn knie. FEDOR DEN HERTOG toch kopman BOURNEMOUTH De Austra liër Tony Roche, als eerste geplaatst, heeft in het toernooi in Bourne mouth een verrassende nederlaag ge- leden tegen de jonge Fransman Ge orges Goven: 36, 26. 63. 97. 16. Roche werd zwaar gehinderd I door zijn schouderblessure. Na de partij zei Roche: „Als het niet beter gaat met die schouder, zal ik een jaar rust moeten houden", i De als tweede geplaatste Tom Ok ker moest nog onverwacht een set afgeven tegen de 39-jarige Britse veteraan John Barrett voordat hij met 6—1. 6—0, 2—6, 6—1 kon zege vieren. Okker speelt in de kwartfi nales tegen de Zuidslaviër Nikki Pi- lic, die in vier sets van de Zuidafri kaan Keith Diepraam won. LONDEN (GPD) De MCC-cricketclub heeft besloten ko ningin Elizabeth niet uit te nodigen om de testmatch tegen het Zuidafrikaanse springbokteam bij te wonen, die in juni in Lon den wordt gehouden. Men wil hiermee niet het risico lopen, dat de koningin getuige zal zijn van te verwachten demonstra ties of wanordelijkheden. Premier Wilson heeft laten weten, dat hij de wedstrijd wel door wil laten gaan. ADVERTENTIE 1 2 3 ADO-MVV Telstar-Sparta DWS-NEC [)OS-Haarlem Tvvente-Holl. Sport PSV-GVAV Helm. Sport-DFC RCH-Heracles Volendam-Excelsior V'wyckers-Willem II Vitesse-Blauw Wit ZFC-RBC PEC-Hermes DVS kennismakin: Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit do koelkast. Granada television, één van de vijf grote commerciële omroepen, heeft gisteren bekendgemaakt de match niet te zullen uitzenden. De BBC en de andere commerciële maatschap pijen zouden het tot dusver echter wel doen, maar het is niet uitgeslo ten, dat zij het voorbeeld van Gra nada zullen volgen. De weigering van Granada betreft speciale uitzen dingen van de match. In het nieuws bulletin zal het verloop van de wed strijd echter in het kort worden ver meld. Granada is waarschijnlijk gezwicht voor het dreigement van de Bond voor bij de commerciële omroepen welkende technici, om uitzending van de wedstrijd te verhinderen. De Bond van BBC-technici heeft nog geen beslissing genomen. De komende Zuidafrikaanse cricket- toernee wekt dagelijks meer beroe ring. De conservatieve oppositie, die de match goedkeurt, staat in vuur en vlam omdat premier Wilson openlijk heeft verkondigd geen bezwaar te maken tegen anti-apartheidsdemon- straties. De regering stelt zich op het standpunt, dat vredelievende demonstraties een onverbrekelijk on derdeel van de democratische ver worvenheden vormen. waar de Zuidafrikaanse ploeg uit komt. BERN (ANP) De Europese voetbal unie (UEFA) heeft in Bern het programma bekend gemaakt voor het jeugdtoernooi. dat op 16 mei in Schotland begint. Het Neder landse elftal is in een groep inge deeld met Wales. West-Duitsland en Zwitserland. Alleen de winnaars van de vier groepen gaan over naar de halve finales. Het programma voor de Neder landse UEFA-jeugd ziet er als volgt uit: Dundee, 16 mei, Nederland Zwitserland, scheidsrechter Hirvinie- mi (Fin)., Dundee .18 mei, Neder landWales, scheidsrechter Biroc- zki (Hon)., Arbroath, 20 mei, Neder land West-duitsland, scheidsrech ter Hirviniemi (Fin). Op de dagen dat het Nederlandse elftal speelt, komen ook de twee an dere ploegen uit de groep tegen el kaar in het veld. Dit is het program ma: 16 5 Wales West-Duitsland. 18 5 West-Duitsland —Zwitserland, 20/5 Zwitserland Wales. De halve finales van het toernooi worden gespeeld op 23 mei in Glas gow en in Ayr. De wedstrijd om de derde plaats en de finale volgen twee dagen later in Glasgow. Nederland is bij het toernooi ook vertegenwoordigd door scheidsrech ter Arie van Gemert .Hij leidt op 18 en 20 mei de volgende wedstrijden: Bulgarije Zweden en Bulgarije Italië. (Ned.) op 15, 15. Hiddinga (Ned.) op 19, 38. Dolman 25.54.49, 61. Hoogzaad 25.55.09, 69. Serpent! 25.55.27, 75. Van Katwijk 26.01.20, 90. Pepels 26.16.04. 94. Hoogerheide 26.36.23, 95. Van Midden 26.37.37. Belgische zege De Belg Vermeeren heeft gisteren de vierde étappe van het Circuit des Mines gewonnen. Hij legde de 171 km van bar Le Due naar Sarrebourg af in 4 uur, 40 minuten en 39 seconden. De beste Nederlander was Van Kat wijk. die als vijfde eindigde. De Pool Kazmarek bleef leider in de alge mene rangschikking. Fedor den Her tog staat op de achtste plaats. De uitslag van de vierde etappe is: 1. Vermeeren (Belg.) 171 km in 4.40,39 (met tijdsvergoeding 4.40.9), 2. Kur- mann <Zw.) 4.40,53. 3. Denhez (Fr.) z.t., 4. Demeyer (Belg.) z.t., 5. Van Katwijk z.t. Vervolgens het peloton in dezelfde tijd. Het algemeen klassement is: 1. Kazmarek (Pol.) 11.05.11, 2. Fuchs (ZWL) 11.05.34, 3. Klug «Pol. 11.05,48, 4. Vermeeren «Belg.' 11.07.25, 5. Zim- mermann (Fr.) 11.07,53, 8. Den Her tog (Ned.) 11.08,09. De Tories beschuldigen de premier er echter van. dat hij door zijn ver- I klaring In feite wanordelijkheden, j waartoe volgens hen onvermijdelijk i de demonstraties zullen leiden, aan- j moedigt. Deze uitlating moet vooral i ook gezien woorden als symptoom van de politieke atmosfeer, die naarmate de algemene verkiezingen in zicht ko men .steeds bitterder zal worden. De Zuidafrikaanse spelers gaan, na hetgeen het Springbok-rugbyteam heeft ondervonden, een moeilijke tijd tegemoet. Zuid-Afrika heeft dit ech ter zelf op de hals gehaald door de weigering van destijds om de ge kleurde Engelse cricketter d'Oliveira als lid van het Britse team te aan vaarden. Engelse kerkelijke leiders hebben alle christenen verzocht om de test match te boycotten en deel te nemen aan vredelievende demonstraties. MCC tracht uit vrijwillige bijdragen de som van 200.000 pond (1.7 miljoen gulden) bijeen te brengen, nodig voor de bescherming van cricketvelden en clubgebouwen in de diverse plaatsen De conservatieve leider sir Alec Douglas Home, die ook in de cricket wereld een vooraanstaand figuur is. zegt dat de actie tegen de Spring- bok-ploeg de eigen anti-apartheids zaak ernstige schade berokkent. Als voorbeeld v>oert hij aan. dat als ge- I volg van de agitatie de match reeds j in verschillende plaatsen moest ko men te vervallen. In één daarvan was juist d'Oliveira bereid om tegen de Springbok-cricketters uit te ko men. Hij en zijn ploeggenoten wil den daarmee openlijk aantonen dat het niet alleen mogelijk is. maar veel meer iets doodnormaals. wan neer sportmensen van verschillend ras harmonieus in één team spelen, j De demonstranten zullen niet al leen achter banieren marcheren, maar tijdens de matches de spelers dcor middel van spiegels verblinden, lawaai maken met toeters en fluitjes, konijnen op het veld loslaten en an dere middelen gebruiken om de mat ches te bemoeilijken. De aanvoerder van het Springbok team heeft verklaard, dat de ploeg het bezoek aan Engeland, juist dooi de kritiek en de te verwachten vijandigheid, als een uitdaging heeft aanvaard MEREVELD, 30 APRIL - 2.30 UUR Haskerlandprijs: rijder Wagenaar. Important D, Immer Wieder - Lem- sterlandprys, 1ste afd.: Horizon d'Or, 1 Hanita v. Nathan, Hugo Hollandia, Grappenmaker - Schiermonnikoog - prijs: Gerardus O, Hornblower, Haz- leton B - Koninginneprijs: Quarte- ron n, Esta Beroona. Alchimist, Anton - Heerenveenprys: Horse L, Gerardus O. Gainer Papenhoef, Ga- .necock - Gaasterlandprijs: Gay v\ay. Fira Beroona, Frjts W. Gay Rodney - Vlielandprijs: Gunnar Dear, Fir- min, Edelscott Six - Amelandprijs: Happy First, Egyptian Princess, Grace Again, Edel Hollandia - Lem- sterlandprijs, 2de afd.: Gavotte R, Henry Belwin, History Jewel Koersen Hilversum HILVERSUM (Eigen berichtgeving) Generaal Padua B toonde gisteren zijn prima vorm door een mooie zege in de internationale draverij. In een goede 1.22.7 km-tijd stuurde Bouw huis de Generaal als eerste voorbij de rechterstoel. De fel aanvallende Calumet Bulwark fouteerde op 100 meter voor de streep en moest de tweede plaats afstaan aan de sterk eindigende Royal G. De in opmars zijnde Egyptian Prin cess (De Vries) won van kop af de Cotoncas terp rijs, waarin de favoriet Gloria faalde en Geus Akerendam tweede werd voor Dacron Dear. De amateurskoers werd een prooi voor H. Tuzee. Met Herman klopte hij overtuigend Eros Kinley en een verrassende Eugeen Z. De leidende grote favoriet Icare Quick verdween in de Blauwe Spar- prijs door een galoppade ver in de achterhoede. Wel kwam de Quicksil ver S-zoon sterk terug, doch kon de zege van de verrassende Ina van Hovi niet meer verhinderen. UITSLAGEN Gelebrem-prljs: 1. Gerwln J (H. Ma ring) (1.29.3), 2. Ixkit, 3. Idool Buiten zorg. Toto w. f3.50, pl. f 1.20. 1.20. 1.20. kop. 4.50, cov. 5.50, trio f 48.50. Erikaprijs: 1. Ingrld Hanover (J. Wa genaar Jr.) (1.25.9), 2 Hornblower, 3. Hendrik. Toto w. fl.50, pl. 1.20, 1.50. kopp. 4.00, cov. f 2.60. vuurdoorn-prljs: 1. Gudo van Bonnl (H. W. Schoonhoven) 1.25.8). 2. Gainer Papenhoef. 3 Hortence. Toto w. f 2.80. pl. 1.50, 1 50. 1.50. kopp. 5.20. cov. 4.50, trio f31.50. Budleyaprijs: 1. Herman (H. Tuzee) (1.25.4). 2. Eros Kinley, 3. Eugeen Z. Toto w. f2.10. pl. 1.30. 1.30. 1.30. 2.50, kopp. f 3.80. cov. 3.20. Sparaxlsprljs: 1. Generaal Padua B (M. Bouwhuis) (1.22.7), 2. Royal G. 3. Calumet Bulwark. Toto w. f 2.60, pl. 1.50, 1 80, 1.70, kopp. 4.—. cov. 5.—. Kerriaprljs: 1. Fiera Hanover P (Jp van Leeuwen) (1.25.5), 2. Hanneke Ta bor. 3 Gerard G. Toto w, 3.50, pl. 1.80, 3.30, 37.30, kopp. 16.20, cov. 9.60, trio 2130,50. Cotoncasterprlls: 1. Egyptian Prin cess (B. de Vries) (126.5). 2. Geus Akerendam, 3. Dacron Dear. Toto w. 7.—. pl. 2.—. 2.40. 3 30. kopp. f5 55. cov. 6.00. Blauwe spar-prljs: 1 Ina van Hovi (B Petersen) (1.29.8). 2. Icare Quick, 3. Hea du Commerce. Toto w. 7.90, pl. 2.70, 1.90. 13.60, kopp. 6.80, cov. 7.30, trio 592,10. Gele bremprljs, (2e afd 1. Ina Song (Th. Kooyman) (1.31.2), 2. Henry Trlckson. 3. Guardo Beroona. Toto w. 2.20. pl. 1.80. 1.90. 5.60. kopp. 5.60, cov. Totale omzet f216 924. SASSENHEIM Naar aanleiding van haar veertig Jarig jubileum re cipieerde de Sassenheimse voetbal vereniging Ter Leede gisteravond in het clubgebouw op het sportpark aan de Menneweg. Als eerste voerde de heer D. Goedhart namens de afde ling Leiden van de KNVB het woord (Mr. J. J. de Jongh was door ziek te verhinderd». De heer Goedhart wenste Ter Leede succes, sportivi teit en vriendschap toe en bood, sa men met de heer L. Th. v.d. Mey, aan het einde van zijn toespraak de bondsvlag van de afdeling aan. Ver volgens rustte op de heer G. Wijnt jes. in zijn hoedanigheid als voorzit ter van de feestcommissie en voor zitter van de supportersvereniging, de aangename taak het bestuur een bedrag van zesduizend gulden te overhandigen. Na de heer Wijntjes posteerden zich achtereenvolgens de heren J. Bergman (COVS-Leiden). W. v. Biezen (le voorzitter Ter Lee de) en H. v. Veelen (v.v. Tellingen) achter de microfoon. Inmiddels had zich onder de re- ceptiegangers ook de voorzitter van de zaterdagsectie van de KNVB, de heer F. Remmers („Waarom schrijft men in de pers altijd Fokke en duidt men de andere heren met de v»Dorletter aan?") geschaard. Hij hield een gloedvol betoog waarin (uiteraard) ook de onlangs gerezen moeilijkheden rond het amateurteam ter sprake kwamen. De heer Rem mers eindigde met het overhandigen van de bondsvlag van de KNVB. Ter Leede-voorzitter Jac Wijntjes bekende dat de woorden van de heer Remmers hem „uit het hart waren gegrepen" en memoreerde de adhesiebetuiging die Ter Leede de zaterdag sectie-voorzitter voor zijn houding in „de kwestie" had toege zonden. Het bestuur van Ter Leede kon gisteravond een gpDte hoeveelheid goede wensen in ontvangst nemen, wensen die dikwijls van een cadeau (variërend van een voetbal tot een massage-tafel) waren vergezeld. On der degenen die hun gelukwensen I De heer Goedhart midden biedt Ter Leede de vlag van de Afdeling Leiden aan. Links op de foto 'LD/Holvast) Teylingen-voorzitter Wijntjes. kwamen aanbieden behoorde ook de burgemeester van Sassenheim, de heer Knobelsdorf.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21