Nixon wil omstreden raket- telsels itvoeren lu m FT 1)0 SCHRAPT BLUE STREAK Blank bastion in het Verre Oosten niet altijd duur.. dat is hasselman en pander ,jm Leren lopen aan de hand van Amerika (Q en slot) Ondanks sterk verzet van Senaat Britse maatregelen tegen particuliere abortusklinieken Geen vrijlating via Fransen uit Griekenland Zoon Margaret veilig: nu ander plan ontvoering FOENSDAG 29 APRIL 1970 LBIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 WASHINGTON LONDEN (AFP. ■P) In tegenstelling tot geruchten zouden enkele onderdelen van programma van de strategische van de VS zyn stopgezet verband met het SALT-overleg a Wenen is in Washington bekend eworden dat president Nixon juist ast besloten is het programma verder p te voeren. Nixon wil daarbij dat iet netwerk van lanceerbases voor nti-raket-raketten (het Safeguard- f ABM-systeem) versneld wordt af- ebouwd en dat een onmiddellijk be- in wordt gemaakt met het oprich- m van bases voor de raketten met ïeervoudige kernkoppen, de zoge- laamde MIRV's. De Amerikaanse president sprak ver deze plannen reeds vorige week onderdag met leiders van de Re- ublikeinse party tydens een byeen- omst achter gesloten deuren. Be- ichten hierover zijn nu pas gepubli- leerd en door het Witte Huis bevee- Igd. Nixon zegt dat zijn doel 1st I aan de ene kant pogen het stra- egisch overwicht dat de Amerikanen ip de Russen hebben te handha- en en I proberen de SALT succesvol te loen beëindigen. De Amerikaanse president zei er lamelijk van overtuigd te zijn dat le Russen de Verenigde Staten op iet gebied van de strategische bewa- >ening zullen voorbijstreven als de enoemde programmes niet worden ipgevoerd. „Dat zou dan niet alleen ot gevolg hebben dat de Amerikaan defensie, de veiligheid van de itoom-paraplu en het prestige van erste wereldmacht zou zijn aange- ist maar ook dat de kans op een edelijk akkoord met de Russen zou ijn vervlogen", aldus de Ameri- ;aanse president. Waarschuwing Waarnemers vermoeden dat de itlatingen van Nixon bedoeld zijn ls een waarschuwing aan het Con- res, dat de laatste tijd een aanzien- ijke oppositie voert tegen uitbreiding an de Amerikaanse kernbewapening. Iet is waarschijnlijk dat ook minis- van Defensie Meivin Laird het (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De drie leden an de Franse commissie van goede hensten aan wie twee'weken gele ien de secretaris-generaal van de adicale partij Jean Jacques Servan- Jchreiber de taak overdroeg by de rriekse regering te bemiddelen ten ate van de bevryding der politieke evangenen, hebben gisteren tydens Jen persconferentie in Parijs een ïiistroostig verhaal van hun bevin- I lingen opgehangen. De hoogleraren t leprince-Ringuet. lid van de Acade mie Francais, Milliez en het voor- (nalige gaullistische kamerlid gene- aal De Bemouville, die samen van- laag in Straatsburg de politieke ommissie van de Raad van Europa ouden rapporteren, voelen zicih door Ie Griekse kolonels lichtelijk by de leus genomen. Ze hadden geen en- el e politieke gevangene mogen be laderen en, terwyl de drie Fransen ach scrupuleus aan de afspraak hiel- len, had de Griekse regering haar lelofte geschonden door zelfs het nedische lid van de commissie, prof. Jilliez uiteindelyk toch de toegang e weigeren tot de hospitalen waar "erscheidene zieke gedetineerden wa- en opgenomen. Aangezien hun reis naar Athene tevoren als een test was voorgesteld voor de bereidheid der kolonels in zake de behandeling der politieke gevangenen, moet de uitkomst nu dus wel als negatief worden be schouwd. Nu zal vermoedelyk ge poogd worden de pressie op Athene via de Europese regeringen uit te oefenen in de hoop dat de ministers by de junta een gewilliger oor dan deze drie prominente Fransen zullen hogen vinden. Congres heeft hopen te winnen en te imponeren. Laird trok een verge- lyking tussen de kracht van de Ver enigde Staten en Rusland, volgens hem (in megatonnen uitgedrukt) in een explosieve kracht van de Sowjet- Unie die tweeëneenhalf maal zo groot is als die van Amerika. NAVO Premier Harold Wilson heeft in het Lagerhuis verklaard dat de Britse vloot van kernbommenwer pers gaandeweg uit dienst wordt ge nomen. Het enig overbiyvende kernwapen, dat van de Polaris-onderzeeërs, staat volgens hem volledig onder NAVO- opperbevel. Antwoordend op vragen van de Conservatieve oppositie weigerde de premier te speculeren over situaties waarin Engeland buiten NAVO-ver- band kernwapens zou kunnen gebrui ken. Alleen als de NAVO-verdedi- gingsorganisatie uiteenvalt, en onder geen enkele andere omstandigheid, zullen de Britse Polaris-onderzeebo ten uit de NAVO worden trokken, zo verzekerde hy. PARIJS (Reuter) De Europese organisatie voor de ontwikkeling van draagraketten El do heeft besloten de Britse Blue Streak-raket uit haar nieuwe programma te schrappen. De permanente El do-raad zal de lidsta ten een totaal nieuwe raket aanbe velen, die uit twee trappen bestaat. De eerste daarvan zal gebaseerd worden op de Franse L-120, die 120 ton vloeibare brandstof kan bevatten, de tweede H-25 genoemd zal een hogedrukmotor zyn met 25 ton vloei bare zuurstof en waterstof. Met de nieuwe raket zullen Euro pa's toekomstige telecommunicatiesa- telieten in de ruimte moeten worden' gebracht. Engeland heeft al twee jaar geleden laten weten, dat het om fi nanciële redenen zfjn medewerking aan de verdere ontwikkeling van de Europese ruimteraket na 1971 zou staken. De Eldoraad maakte giste ren na een tweedaagse vergadering bekend, dat men zich zou richten op de bouw van de nieuwe JSuropa-3 raket. Deze moet de komende acht iaar ontwikkeld worden. Met het pro ject is een bedrag gemoeid van 1,8 miljard gulden. Ministers uit vyf landen Frank rijk, West-Duitsland. Italië, België en Nederland komen eind juni of be gin juli In Brussel byeen om het nieuwe project goed. te keuren. De El do zal overigens in haar huidige programma, dat tot 1977 loopt, nog wel Blue Streaks blyven gebruiken. De nieuwe raket zal een kunst maan van 700 tot 900 kg in een sta tionaire omloopbaan' op 36.000 km hoogte kunnen brengen, of een vyf- tonsatelliet in even baan op 200 tot 300 km afstand. Tenslotte is nog mee gedeeld dat in juni de laatste proef- lancering van de raket Europa-1 van af de basis Woomera in Australië zal plaatsvinden. De volgende proeven, maar dan met de Europa-2, wor den in Frans Guyana genomen waar een nieuwe lanceerbasis is gevestigd. De lente in Finland pleegt gepaard te gaan met overstro mingen, zoals op de grote auto weg van Helsinki-Pori (foto). Incindent tijdens mis Tydens een hoogmis in de Benedictyner- abdy van Monsserrat ter gelegen heid van een Catalaans Maria-feest, heeft een van de monniken voor de communie-uitreiking voor de micro foon verklaard dat „talryke gelovi gen bezwaar hebben gemaakt om in tegenwoordigheid van de minister van Binnenlandse Zaken de com munie te ontvangen". Behalve een aantal Catalaanse autoriteiten woonde nameiyk ook de Spaanse mi nister Tom as Garricano de mis by, die later door radio Barcelona werd uitgezonden. De uitlating werd da del yk overstemd door orgelspel en uit de radiouitzending werd het in cident weggeknipt. Brand by gerechtshof Onbeken den hebben brand gesticht in het gerechtshofgebouw in West-Berlyn. Volgens mededeling van de politie is de kamer van de president volle dig uitgebrand en die van de vice- president voor een gedeelte. De daderis) is (zyn) vermoedelyk door het inslaan van een raam op de eerste etage het gebouw binnen gedrongen. ADVTOTHNTM a ontdekt lilde h en p kollektie dat eksklusieve meubelen niet altijd duur behoeven te zijn. ook daarom is de h en p kollektie zo interessant juist ook, voor jonge mensen met een bescheiden budget dan zijn de deskundige adviezen van h en p ook ekstra waardevol. daarom: kom eens kijken! botermarkt 21-22, breestraat 146, leiden (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) In plaats van Lord Linley, het achtjarige zoontje van Prinses Margaret en Lord Snow- don, schijnt thans de 19-jarige doch ter van het conservatieve lagerhuis- lid Sir Gerald Nabarro te worden be dreigd. zy is studente aan de Londense economische hogeschool en ylings door haar bevreesde moeder naar huis teruggeroepen terwyi zy door een „lyfwacht" van rechercheurs on der wie een vrouweiyke agente werd geëscorteerd. Haar vader hoorde het pas later. De nieuwe bedreiging werd maan dagavond gedaan in een anoniem te lefoongesprek met het dagblad Bir mingham Post. Een man zei dat hy instructies had dat het dreigement betreffende Lord Linley absoluut is ingetrokken en dat in plaats daarvan voorbereidingen zyn getroffen met hetzelfde doel (vrijlating van de be ruchte gebroeders Kray die 30 jaar gevangenisstraf uitzitten) zyn getrof fen om Sarah Nabarro te ontvoeren naar een eiland in de zee van Timor. Als losgeld werd opnieuw het bedrag van 50.000 pond (ruim 440.000 gulden) genoemd. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Richard Cross man, de Britse minister van Socia le Zaken, heeft maatregelen geno men in verband met klachten over twyfelachtige toestanden in sommi ge particuliere abortusklinieken. Voor één kliniek werd een totaal verbod uitgevaardigd om abortusope raties uit te voeren. Twee andere klinieken mogen gedurende drie maanden geen abort us be handeling uitvoeren. Voor 45 klinieken werd de vergunning slechts met drie maan den verlengd in plaats van met één jaar, zoals gebruikeiyk. De vergun ning voor een andere kliniek is slechts voor één maand verlengd. Van de klinieken die tydeiyk wer den goedgekeurd bevinden er zich 26 in Londen en Zuidoost-Engelantf Aangenomen mag worden dat de mi nister een verder onderzoek zal in stellen naar de klinieken over welk6 praktyken ongerustheid bestaat wenst. In verband met vaak ernstige klachten i6 de regering onder druk gezet om strengere reglementen voor de particuliere abortusklinieken uit te vaardigen. Aan het begin van de ze maand had minister Crossman reeds een waarschuwing laten horen. Crossman zei in' een interview dat niemand buitenlanders kan verbie den particuliere abortus of welke an dere particuliere medisch behande ling in Engeland te ondergaan, maar dat het verkeerd zou zyn indien Londen als de ..hoofdstad van de abortus" zou worden beschouwd. Door de allerhoogste eisen te stel len, niet alleen wat verzorging maar ook wat medische uitrusting betreft, tracht de regering de toevloed van vrouwen en meisjes uit het buiten land enigszins af te dammen. Komplot In Marokko Geruchten in de Marokkaanse hoofdstad willen dat de politie een goed georgani seerd komplot van de revolutionaire Baas-regering van Syrië heeft op gerold, dat ten doel had de betrek* keUjk gematigde regeringen in Ma rokko. Algerije en Tunesië ten val te brengen. Er zyn vele arrestaties verricht. Een eerste gevolg van de ontdekking van het komplot is. dat de Marokkaanse regering heeft afge zien van het voorgenomen herstel van de diplomatieke betrekkingen met Syrië, die sinds 1966 zyn verbro ken. Johnson over Warren-rapport De Amerikaanse oud-president Lyn don Johnson heeft verzocht uit een vraaggesprek voor de televisie, dat eaterdag a.s. zal worden uitgezon den, een passage te schrappen over het Warren-rapport inzake de moord op president Kennedy. De „Columbia Broadcasting System (CBS) in New Vork. die het interview gaat uitzen den. wilde op dit bericht geen com mentaar geven. Vandaag of morgen zult u worden gedwongen er een eigen buitenlandse politiek op na te hou den en dan beginnen voor u de moeilijkheden pas echt". Woorden van een paar jaar geleden, uitgesproken door de Britse ambassadeur in Thailand op een bijeenkomst van Thaise en Aus tralische diplomaten. Hoe waar zullen deze woorden de komende jaren voor Canberra worden? Want dat deze voorspelling zal uitkomen, lijkt welhaast zeker. De politieke machthebbers in Australië hebben begrepen dat door het beleid van Londen en Washington de dood van Canberra's traditioneel- reactieve buitenlandse beleid een feit is gewor den. Meer nog dan de opruiming van de laatste restanten van het Britse defensiesysteem ten oosten van Suez, plaatst de Azië- en Stille Oceaan-politiek van Washington de Australiërs voor de noodzaak hun politieke en militaire rol in het Verre Oosten te herwaarderen. Een her waardering, waarbij de fundamenten van het Australische politieke denken en handelen niet zullen worden betrokken. Daar kan men absoluut zeker van zijn. Reeds is Australië in Zuidoost-Azië aanwezig, zij het nog steeds in een marginale rol. Austra lische strijdkrachten vechten in Vietnam. Wat begon met de uitzending van dertig militaire adviseurs naar het door de „goddeloze internatio nale communisme" bedreigde Vietnam, groeide in de loop der jaren uit tot een „Australian Force Vietnam", die naast lucht- en marine-eenheden een korps grondtroepen van ongeveer 6500 man. omvat. In het kader van de „Commonwealth Strategie Reserve" heeft Australië militaire eenheden ge legerd in Maleisië (o.a. twee Mirage-squadrons en Singapore (o.a. een infanterie-bataljon en een eenheid luchtafweer). Canberra heeft de rege ringen van beide bondgenoten in het recente verleden herhaaldelijk verzekerd van blijvende militaire steun. Minister van Buitenlandse Zaken William McMahon bezorgde Koeala Loempoer kortgele den kippevel door lichtelijk geïrriteerd in het openbaar op te merken, dat Australië onmogelijk de veiligheid kan garanderen van een staat, die geen einde kan maken aan de binnenlandse po litieke en raciale onrust. De ergernis van Mc Mahon kan te maken hebben gehad met proble men, die reoentelijk zijn gerezen over de bouw van een groot kazernecomplex in Maleisië, be stemd voor de legering van Australische troepen. Canberra is bereid bouw- en onderhoudskosten van dit legerkamp voor zijn rekening te nemen, maar eist in ruil daarvoor het eigendom van dit kamp. De Maleisische autoriteiten wensen ech ter baas in eigen huis te blijven; zy hebben voorgesteld het kampement in huur aan de Aus tralische regering af te staan. Er is over deze kwestie nogal wat ergenis geweest by de be trokken ministers van de regering-Gorton. In Thailand tenslotte, dat lid is van de Zuid Oost- Aziatische Verdrags Organisatie (ZOAVO) statio neerde Australië in 1962 een squadron gevechts vliegtuigen. De aanwezigheid van Australische strijdkrach ten in Vietnam ook al is de militaire beteke nis daarvan bijna symbolisch te noemen wordt verklaard uit de in het ZOAVO-verdrag opgeno men bepaling, waarbij het de lidstaten van dit pact vrijstaat militair actief te zijn op Vietna mees grondgebied, als zy daartoe door de be trokken regering worden uitgenodigd. Op dezelf de wijze hebben Laos en Cambodja een band met de ZOAVO. Het verzoek van de nieuwe Cam bodjaanse regeringsleider Lon Nol om militaire steun is derhalve een logisch uitvloeisel van het ZOAVO-pact en is in principe gericht aan alle lidstaten, waarvan de Verenigde Staten en Engeland verreweg de machtigste zijn. Het is niet aan te nemen, dat Canberra op het verzoek van Lon Nol zal ingaan, zeker niet nu Londen inmiddels voor de uitnodiging heeft bedankt en Washington nog steeds een rechtstreeks ant woord op het Cambodjaanse verzoek heeft ver meden. Dezer dagen herhaalde Lon Nol zijn verzoek, die president Nixon ongetwyfeld in grote verlegenheid heeft gebracht. Jezus Vargas, de Philippljnse secretaris-gene raal van de Zuidoost-aziatische verdrags organi satie, heeft intussen wel bekendgemaakt, dat in het hoofdkwartier van het militaire bondgenoot schap op de Philippynen plannen worden uit gewerkt voor troepenverplaatsing naar Laos en Combodja „voor het geval dat de regeringen in Phnom Penh en Vientiane om militaire hulp van hun bondgenoten zouden verzoeken". Dat is, wat betreft Cambodja, inmiddels gebeurd en de lid staten van de ZOAVO worden op het ogenblik dan ook op pijnlijke manier aan hun beloften van militaire bijstand herinnerd. Het is dan ook begrijpelijk dat deze lidstaten onder aanvoering van Washington de voorkeur geven aan de con ferentietafel. Naast de voorgestelde onderhande lingen in het kader van de Geneefse conferentie en de „Indo-China conferentie" van premier Pompidou, ligt sinds kort het plan van de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, ter tafel om te komen tot een „Aziatische bijeenkomst'' een plan, dat hy lanceerde na gesprekken te hebben gevoerd met de in Dja karta geaccrediteerde ambassadeurs van de Ver enigde Staten, Japan en Australië. De veronder stelling dat Malik in deze ruime steun van Can berra krijgt, lijkt gerechtvaardigd. Immers, het Indonesië van president Soeharto geniet de volle medewerking van de Australiërs, die met alle be schikbare (financiële) middelen pogen mee te werken aan de stabilisatie van het huidige In donesische politieke gezag. Uit de „Nixon-doctrine", als Washing tons be ginselprogramma voor Azié-politiek in de jaren zeventig, mag niet worden opgemaakt, dat de Verenigde Staten bezig zijn zich uit het Pacific- gebied los te maken. Uitleggingen als zou Ame rika terugwillen naar een moderne vorm van „splendid isolation" van de vorige eeuw, zijn on juist. De Amerikaanse senator Mansfield heeft dat nog eens duidelijk gemaakt, toen hij waar schijnlijk na overleg met president Nixon de wereld liet weten, dat „de Verenigde Staten een Pacific-mogendheid zijn en dat in elk opzicht ook zullen blijven". Amerika wenst zich niet uit dit deel van de wereld terug te trekken, het wil slechts andere staten meer daadwerkelijk bij de politieke gang van zaken betrekken, maar dan nog altijd onder Amerikaanse leiding. Voor wat betreft het ge bied van de Stille Oceaan rekenen de VS met name op Japan en Australië. En ook al noemde Nixon Japan in dit verband wel met naam en toe naam in zijn laatste „State of the World" en Aus tralië niet, toch zijn er redenen om aan te nemen, dat Washington in de toekomst in even grote ma te. zonie tgrotere. op Canberra zal rekenen als op Tokio. Raciale verschillen zijn in de (recente) geschie denis van de mensheid herhaaldelijk onoverko- menlijke barrières gebleken, waarop politieke intenties stuk spatten. Wie waarde hecht aan de theorieën van de eigentijdse geschiedschrijver Ronald Segal zal bij de beoordeling van de ver houding tussen de Verenigde Staten en Japan dan ook altijd in aanmerikng nemen dat Ame rika blank is en Japan geel Aziatisch, voor wie de aanduiding van verschil in raskenmerken aan de hand van de kleur stuitend acht). Deze ra ciale verschillen dient men ook in aanmerking te nemen wanneer het gaat over de relaties tussen Japan en Australië. Het is in dit opzicht opmerkelijk, dat de Japanse premier Sato bij een bezoek aan Australië in oktober 1967 zich tegen over zijn gastheren beklaagde over discriminatie van naar Australië geëmigreerde Japanners. Sato liet tydens dit bezoek ook duidelijk uitkomen niet achter Canberra's Vietnampolitiek te staan, wat te maken heeft met het feit, dat Japan wel een Aziatische staat is en Australië niet. Van meer actueel-politieke betekenis is het feit, dat Japan (in economisch opzicht een con current van Amerika, in tegenstelling tot Aus tralië) sinds de laatste verkiezingen, die de con servatieven een ruime overwinning bezorgden, ?en ontwikkeling naar grotere militaristische be wustzijn lijkt door te maken. Niet alleen valt dit op te maken uit een deel van het bijzonder fa natieke studenten verzet, maar ook bijvoorbeeld uit het feit, dat de nieuwe minister van Oorlog, Nakasone. op grote schaal propaganda bedrijft voor de idee van Japanse autonomie zelfverdedi ging, waarbij als concreet punt de overname van de Amerikaanse bases in het land naar voren wordt geschoven. Dit jaar zijn de Japanse mili taire uitgaven met 18 procent tot 1,6 miljard dollar verhoogd. Nakasone benadrukte kortge leden de noodzaak voor Japan om zich te ont wikkelen tot „een militaire macht van de tweede orde". Canberra volgt deze mllitarische tendenzen ln Japan op de voet, en met gemengde gevoelens. De Japanse bombardementen op de vlootbasis Darwin en andere plaatsen aan de noordkust, die zoveel hebben bijgedragen tot de Australi sche angst voor de „gele horden", zijn nog niet vergeten. Reeds leunt Canberra zwaar op Washington; het zal dat als Japan in de nabije toekomst steeds meer ruimte gaat geven aan zijn sluimerende militaire ambities, nog sterker gaan doen. De Verenigde Staten zullen daar geen be zwaar tegen hebben. Een al te sterk Japan be tekent immers verlies van controle over een stuk van de wereld, dat wordt beheerst door die ene angstwekkend grote onzekere factor: de Volks republiek China. En wat kan Washington zich beter wensen dan een Westerse (blanke) basis ln een Aziatische (gele) wereld? PIETER DE VXJIM

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17