bigst voor n politiek roden van centraal Canberra Betoging Krim-Tartaren voorkomen Schutz gelooft in geallieerd Berlijn-gesprek EREN LOPEN AAN DE HAND VAN AMERIKA (I) Monarchie in Oslo in geding China en YS praten weer Vandaag tweede ronde Na ziekte Olav Onderwereld wilde zoon Margaret ruilen Thorn bereidt in Londen overleg met de EEG voor KREMLIN VOORKOMT DISSONANT BIJ LENIN-HERDENKING SDAG 28 APRIL 1970 LE1DSCU DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE (His laatste „State of the World" bevatte voor de politieke elite in- berra 'n onaangename verrassing. In dit lijvige document (meer 40.000 woorden i werd Australië niet eenmaal genoemd. Dat1 »t voor de regering-Gorton toch wel een teleurstellende ervaring [geweest, vooral nu Canberra zo gehoorzaam en ijverig bezig is ivoor te bereiden op de veranderende politieke situatie in Zuid- ;-Azië en het gebied van de Stille Oceaan. !eer dan anderhalve eeuw heeft het Britse werelddefensiesysteem ior gezorgd, dat Australië zich kon ontwikkelen tot wat het nu is: blanke, in elk opzicht Westerse samenleving. Volgend jaar zal Britse „shield and buckler" in het Verre Oosten definitief ge- iedenis zijn geworden. De militaire rol van de Engelsen ten oosten Suez zal dan uitgespeeld zijn. Weliswaar heeft Londen zijn dgenoten met Australië, sinds het wegvallen van India en Bir- centrum van de Britse militaire activiteit in dit deel van de eld, voorop al herhaalde malen verzekerd van bondgenoot appel ijke trouw en militaire bijstand, maar geen politicus in iberra hecht veel betekenis aan dergelijke loyaliteitsverklaringen. dat men twijfelt aan de intentie, maar wel aan de praktische gelijkheden. Niet blind )e trouw aan het Britse Gemenebest deed Australië niet blind voor de verzwakking van Engeland. Sinds het begin van de eede Wereldoorlog, die het einde van het Britse imperium in pijnlijk duidelijk maakte, heeft het voor zijn veiligheid dan steeds meer aansluiting gezocht bij de Verenigde Staten. In 1 trad Australië toe tot het ANZUS-pact, samen met de V.S. en iUW-Zeeland. De naam van het verdrag is afgeleid van de begin- •ers van de deelnemende landen. Het pact is bedoeld als afweer- at tegen het „oprukkende internationale communisme". Door de standkoming op initiatief van Australië van de Zuidoost- itische verdragsorganisatie in 1954 raakte het ANZUS-pact enigs- op de achtergrond, maar door de politiek van de lidstaten inkrijk en Pakistan nam de praktische betekenis van de ZOAVO en die van ANZUS weer toe. jeloofde men in Canberra aanvankelijk dat de traditionele be- ermende rol van het Britse rijk automatisch zou worden overge- nen door de Verenigde Staten, zonder dat er van de Westerse ïdgenoten in Azië veel meer zou worden gevraagd dan de be dingen van instemming met de politiek van deze grootmacht, ons' opvattingen over gedeelde en gezamenlijke verantwoordelijk- j, samengevat in de kreet Nixon-doctrine, hebben die droom ruw stoord. Vice-president Spiro T. Agnew kwam in januari van dit drie dagen op bezoek bij premier Gorton en zijn ministers om Australische politieke machthebbers nog eens goed duidelijk te ken, dat er van hen een groter aandeel wordt geëist in de verde- ing van eigen grenzen en die van bondgenoten in Australiës uurlijke invloedsgebied. [et verlies van het Engelse schild, de politieke opvattingen ln shington last but not least de ontdekking van ongekende ite bodemschatten in bepaalde delen van Australië (nikkel!) heb- de leiders in Canberra met de neus op een nieuwe werkelijkheid lrukt. En er zijn de laatste tijd tekenen die erop wijzen dat strallë zich inderdaad bewust wordt van de noodzaak van een en buitenlandse en militaire politiek —tekenen, die alles in zich iben van de simpele politieke filosofie, die het ook in Europa heeft gedaan: „de roden zijn de vijand". In het Australische nkpatroon kan een eventueel politiek of militair conflict dan slechts communistisch of op zijn minst door communisten ge- pireerd zijn. Voeg daarbij de in het blanke Australië altijd la- ite angst voor de „Aziatische horden", de „gele sprinkhaanmen- zoals de ex-hoofdredacteur van Der Spiegel, Claus Jacobi, de Ijoenen op het Aziatische vasteland betiteld in zijn boek „De nselijke springvloed" en men heeft in grove trekken de men- iteit achter het politieke handelen van Canberra aangeduid. Dan het vervolgens nog slechts een kwestie van combineren van beide :uren. Geen vergissing mogelijk De grootste bedreiging van Westerse waarden" gaan uit van Peking. Stad en land [et is deze rotsvaste overtuiging die er de oorzaak van is geweest, Australië zo lang heeft gewacht met de ondertekening van het ïproliferatieverdrag, waarvan het de ratificatie afhankelijk stelde voorwaarden, die zijn ingegeven door de wetenschap dat de Iksrepubliek China bezig is een sterke strategische kernmacht te bouwen. Premier Gorton reist stad en land af om zijn „politiek van mili- aanwezigheid" aannemelijk te maken, want in tegenstelling zijn leiders moet een groot deel van het Australische volk nog jrtuigd worden van de noodzaak van een actieve buitenlandse litiek. Hoe kan het anders, bekend als dit volk is met de eigen ringe numerieke potentie (Australië telt nog geen veertien miljoen roners) en de kleinste militaire stootkracht: gewend ook als de istraliërs zijn aan de probleemloosheid van hun marginale beteke- in politiek en militair opzicht. De Philippijnse generaal Jesus Bargas, secretaris-generaal van de idoostaziatische Verdragorganisatie, waarschuwde vorig jaar sep- nber ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van dit mili- verdrag voor de voorstellen van de Sowjet-Unie om te komen een collectief Aziatisch veiligheids systeem (CAVS>. Vargas de anti-communistische vinger dreigend in de lucht en zei: lisschien klinken deze plannen sommige landen aantrekkelijk in oren, maar laten die landen dan niet vergeten, dat een dergelijk orstel niet anders is bedoeld dan als dekmantel voor de werkelijke doelingen van het Kremlin. Wij kennen die bedoelingen, wij ten dat het internationale communisme geen ander oogmerk eft dan de omverwerping van democratische regeringen. Het is zoveelste poging om de rode macht in ons deel van de wereld uit breiden". De Australische minister van Defensie, Malcolm Praser, pakte in ïart van dit jaar de draad van dit verhaal op, toen hij als zijn Hing te kennen gaf, dat bij de Australische defensieplannen astig rekening moest worden gehouden met de verhoogde Russi- activiteit in de Indische Oceaan. Fraser zei dit in verband met t effectief worden van een nieuwe fase in het Australische her- wapeningsprogramma: de aanschaf van militair materiaal tot waarde van 186 miljoen dollar. Spreiding Praser maakte bij die gelegenheid ook bekend dat prioriteit zal irden verleend aan de bouw van marine- en luchtmachtvoorzie- ngen aan de Australische westkust. Ook de bewindsman voor Ma- aezaken, Killen, heeft de laatste tijd herhaaldelijk aangedrongen een spreiding van het Australische militaire potentieel, thans ornamelijk geconcentreerd in het oosten en noorden van het itingent, ten gunste van de westelijke flank. Maar ook al zal istralië er op korte termijn in slagen zijn westkust in betere staat verdediging te brengen, dan nog is de Australische afweer van [eringe betekenis om in geval van een conflict met kans op succes uinnen opereren. Canberra maakt er dan ook geen geheim van, t het voor wat betreft zijn defensie aan „westelijk front" steeds gaat rekenen op de meest betrouwbaar lijkende bondgenoot in deel van de wereld: blank (Zuid)-Afrika. Officieel steunt Australië de economische boycot tegen het regiem- lith; officieel ook verwerpt het de Zuidafrikaanse apartheidspo- iek, maar Canberra waakt er angstvallig voor deze landen al te van zich te vervreemden. De benoeming van Killen, die bekend staat als een ultra-rechts liticus en leider van re niet van politieke betekenis onblote Rho- (Van orize correspondent» sen de vier ambassadeurs niet ais BERLIJN (GPDl Pjotr Abrassi- uitzichtloos. In feite gaat naar zfln mow. de Russische ambassadeur oordeel de Sowjet-Unie al uit van (Van onze correspondent) OSLO (GPD) De laatste bulle tins uit de Noorse hoofdstad meld den dat de toestand van koning: Olav bevredigend is. De 66-jarige Noorse de jongen ™u voorbereiden. Prinses Tijdens haar bezoek aan de universiteit van Canberra ontving Prinses Anne van Engeland een boeket onkruid van betogende stu denten. De betogers wilden de aandacht vestigen op de oorspronke lijke beivoners van Australië, de Aborigines, die de laatste tijd ac ties voeren voor het herstel van hun rechten. Op de foto: Prinses Anne en de betogende studenten. Oost-Berlijn heeft zich vandaag per j de t>estaande situatie. Immers jaren dienstauto door de muur naar het j K^den werd het recht van de drie Westen laten brengen voor de tweede Westerse geallieerden om in Berlyn ronde in het overleg over d« toe-zÜn- fel bestreden. Nu accepteert komst van Berlijn: Zijn komst is voor I Z,1 met de dne Westerse landen haar de Westberlijners het bewys dat dp v.Tantwoortie^khdd voorde stad en Tegen gangsters LONDEN (Reuter) De Engelse Daily Sketch een anonieme tip ge- politie heeft gisteren de veiligheids- kregen dat een ontvoering van Lord °°rl°g tregelen ter bescherming van de Linley wordt voorbereid. De jongen Het eerst<> gesprek tussen de Russen slechts over de toekomst van hun stadsdeel wensen te praten Het overleg tussen de Russische ambassadeur en diens in Bonn ge bereid over een bevredigender si tuatie voor West-Berlijn te praten. Burgemeester Schiitz is. ondanks het grote belang dat zyn stadsdeel accrediteerde collega's uit Amerika. bU een betere verhouding met Engeland en Frankrijk, past in liet complex van gesprekken over de Duitse problematiek, dat tot ontwik- keling is gekomen sinds Willy Brandt de Oostduitsers, tegenstander van er kenning van de DDR. Hy staat cm praktische redenen, naar hy zegt, geheel achter de politiek van zyn ln Bonn "aan de"macht kwanT'Ber- Parti)genoot Brandt, voor wie dc «- lyn li echter het enige onderwerp kenning .onvoldoende is Berlijn, waar de regering ln Bonn slechts aWus Schütz. is het stcrk.tr bewo. indirect by betrokken is. want ver- i van hyzondere verhoudingen die er antwoordelyk voor de voormalige tussen de 1>eide Duitsluiden uestlsn. rijkshoofdstad zyn nog altijd de vier i overwinnaars uit de Tweede Wereld - vier achtjarige zoon van Prinses Margaret versterkt. Zy deed dit nadat zij een tweede aanwijzing had gekregen, dat de onderwereld een ontvoering van dinsdag na de paasvakantie weer fc'nbks^deurs eindigde op 26 maart naar zyn school in Sussex gaan. Margaret en de graaf van Snowdon zijn van de laatste ontwikkelingen monarch werd afgelopen zaterdag in het ziekenhuis opgenomen om te worden geopereerd voor een acute op de hoo&te gesteld, maagbloeding. Een onmiddellijk in grijpen werd noodzakelijk geacht. De toestand wordt weliswaar bevredi gend genoemd, maar complicaties door de leeftijd van de koning wor den waarschijnlijk geacht. De ziekte van de koning heeft in Noorwegen het debat rond het ko ningshuis weer op volle sterkte aan gewakkerd. Kroonprinses Sonja en Kroonprins Harald. die hun reis naar de Expo in Osaka hebben uit gesteld om de genezing van Koning Olav af te wachten, worden in de pers heftiger dan ooit aangevallen. Ondanks het feit dat onmiskenbaar het grootste gedeelte van de Noren het jonge paar alle goeds wenst, heeft het uitblijven van een prinsje of prinsesje na een tweejarig huwe lijk het republikeinse kamp vergroot. Zelfs de meest monarchistlsch- gezinde dag- en weekbladen twijfe len sedert enige tijd sterk aan het bestaansrecht van de monarchie. „Morgenbladet" - conservatieve voor- hoedestrijder van de monarchie - De nieuwe aanwijzing kwam van Allan Slater, een in Londen werk zame personeelsfunctionaris, die een telefoongesprek over de ontvoerings plannen zou hebben opgevangen. Hij hoorde twee mannen in plat Londens bespreken dat de jongen. Lord Lin ley, na zijn ontvoering vrijgelaten zou worden in ruil voor Reginald en Ron nie Kray, twee bendeleiders uit East End. die een gevangenisstraf van 30 jaar uitzitten. Vrienden van de Kray's zouden aangeboden hebben 50.0(30 pond sterling <430.000 gulden» te betalen voor de ontvoering. Lord Linley zou losgelaten worden, als de gebroeders Kray veilig het Indone sische eiland Timor hadden bereikt. Eerder had het Londense dagblad verklaarde kort geleden in een arti kel: „De monarchie in Noorwegen loopt ten einde. Een dochter van een textielhandelaar zal nooit geac cepteerd kunnen worden als Konin gin van Noorwegen." met een communiqué, waarin eigen- lyk slechts werd verteld dat men el- kaars opvattingen had aangehoord. Op dat punt begint het vervolg, zonder direct uitzicht op serieuze onderhandelingen. De Westerse am bassadeurs zullen echter wel voor stellen het tempo te verhogen. Zij wensen voortaan eens per veertien dagen te vergaderen. PEKING (AP AFP) De ambas sadeurs van China en de Verenigde Staten zullen op 20 mei weer in de Poolse hoofdstad Warschau bijeen komen om hun besprekingen voort te zetten. Het wordt dan de derde ontmoeting sinds het begin van dit jaar. en de 137ste sinds de eerste ontmoeting die al op 1 augustus 1955 in Genève plaatsvond. China en de V.S. onder houden geen diplomatieke betrek kingen. Het vorige gesprek werd, op 20 februari, gehouden in de Chinese ambassade. Het overleg is strikt vertrouwelijk en over de uitslag ervan is nog nooit een woord gepubliceerd, door geen van beide landen. J Eén van de meest gespannen waar- nemers in West-Berlyn is burge- meester Klaus Schiitz. Zyn drie pun I ten: I LONDEN. (AP) —De Luxemburg se minister van Buitenlandse Zaken, Plinten Thorn> 's gisteren in Londen aange komen waar hy een begin zal ma ken met een overleg met de Britse regerine over de (e voeren onderhan delingen over het toetreden ra* Grool-Brittannië tot de EEG- de vier mogendheden zullen het eens moeten worden over een con- Het is nog niet vastgesteld wanneer trolemechanisme voor reizen tus- d' officiële onderhandelingen zullen seq de Bondsrepubliek en West Berlyn. ook Westberlijners moeten fami lieleden in Oost-Berlijn en elders ln de DDR kunnen bezoeken I alle betrokken regeringen dienen de status van Berlyn, zoals die zich sinds de oorlog heeft ont wikkeld. te erkennen. De Sowjet- Unie moet dus accepteren dat West-Berlijn economisch deel uit maakt van de Westduitse maat schappij. Schütz beschouwt het gesprek tus- beginnen. maar minister Thorn zou ervoor zijn dat de datum wordt ge steld on 29 juni. Die dag komt de ministerraad van de EEG bijeen in Luxe burg in plaats van n h*»t hoofdkwartier te Brussel en Thorn zal dan de vergadering voorzitten. Voor zijn terugkeer naar Luxem burg zal minister Thorn in Londen nog een onderhoud hebben met de leider van de conservatieve opposi tie. Heath, met de liberalen onder Jere r.y Thorpe, en met de Conser vative oud-premier Douglas Alec- Home. MOSKOU (Reuter. AP» De Russische veiligheidspolitie heeft een betoging van 160 Krim-Tartaren, die op het eeuwfeest van Lenin tegen hun achterstelling wilden proteste ren. weten te voorkomen. De ken- i-lobby in zijn land, tot minister van Marine is daar op zichzelf j nelijk tevoren gewaarschuwde poli- J i. >1-11„.nehlte /-! nrncnine kefn/reee r\r\ een bewijs van. Er zijn in politiek opzicht opmerkelijke parallellen ssen Australië en Zuid-Afrika te trekken. Beide landen zijn door- inkt van een communistenhaat, die bepaald nog geen tekenen slijtage begint te vertonen. Zuid-Afrika, en in mindere mate istralië, benadrukken als onderdeel van hun officiële beleid de tekenis van de Kaaproute, sterk gegroeid door de opkomst van mammoettankvaart en de sluiting van het Suezkanaal sinds de raëlisch-Arabische oorlog van juni 1967 en het belang dat de esterse wereld bij deze zeeroute heeft. En zoals het voor Zuid- 'rika bijzonder welkom is, dat de NAVO steeds meer belangstel- ig begint te krijgen voor het Zuidatlantische gebied, zo het ook appen van Australië om in de Indische Oceaan tot grotere mili- ire samenwerking te komen, alleen maar toejuichen en aanmoe ten. WORDT MORGEN VERVOLGD tie wachtte de groepjes betogers op bij de stations, waar zy vanuit ver schillende delen van de Sowjet-Unie aankwamen, aldus kringen die in nauw contact staan met de opposi tionele intellectuelen in Moskou. Deze zegslieden menen dat de Krim- Tartaren weer op de trein naar hun woonplaats zijn gezet, nadat hun petities werden verscheurd. Weer anderen zeggen dat ze zyn gearres teerd. De Tartaren, enkele honderddui zenden mensen, zyn in 1944 onder Stalin over het hele land verspreid omdat zy zich aan collaboratie met de Duitsers schuldig gemaakt zouden hebben. Zij zijn formeel in 1966 ge rehabiliteerd. maar velen van hen zeggen dat zij niet naar de Krim mogen terugkeren en ook op andere manieren gediscrimineerd worden. Volgens de zegslieden in Moskou is niet bekend waar de gepensio neerde majoor-generaa.1 Pjotr Grigo- renko, die zich als pleitbezorger van de Krim-Tartaren heeft opgeworpen, zich op het ogenblik bevindt. Hy is begin dit jaar door een rechtbank in Tasjkent krankzinnig verklaard Hij zou toen naai- een psychiatrische inrichting in Kazan, aan de Wolga. zyn gestuurd, maar zyn vrouw heeft sindsdien tevergeefs geprobeerd hem daar telefonisch te bereiken. Anderen Volgens de kringen in Moskou zijn er nog een aantal processen aange spannen tegen dissidente intellec tuelen. In Gorki zou een geschiedenisle raar, Pawlenkow, tot zeven jaar zyn veroordeeld wegens het uitdelen van een pamflet waarin beweerd werd dat het stalinisme in de Sowjet- Unie weer de kop opsteekt. Twee van zyn studenten zouden respectievelijk tot zes en tot vijf jaar zijn veroor deeld. De dichteres Natalia Gorbanewska- ja, die in december is gearresteerd nadat de politie illegale literatuur aantrof in haar flat ln Moskou, is na een onderzoek door het psychia trisch instituut in Moskou eveneens de krankzinnig verklaard. De vroegere voorzitter van een col lectieve boerderij, Iwan Jachimowitsj, Russische uitgeverswereld heeft een reputatie als man van het mid den. Twardowski, die onder zijn redac- die beschuldigd is van anti-Russische 1 tionele leiding controversiële figuren uitlatingen, vanwege zijn protest te- als Solzjenitsjin en Ginjawski in be- gen de invasie van de landen van scherming heeft genomen, zou zyn het Pact van Warschau in Tsjecho- Slowakije, ondergaat eveneens een psychiatrische behandeling, aldus zegslieden in Moskou. De nieuwe harde lyn in de Sowjet- Unie heeft ook zyn weerslag gehad op het avant-gardistische tijdschrift Nowi Mir. Uit het aprilnummer van het blad blijkt dat het inderdaad een nieuwe redactieraad heeft, zoals ge ruchten al hadden gezegd. Alexan der Twardowski is afgetreden als hoofdredacteur en opgevolg door Wa- leri Kosolapow. Kosolapow al jarenlang actief ln functie hebben neergelegd uit protest tegen verandering van de redac tionele staf. Naast Kosopalow zijn de nieuwe leden van de redactieraad eerste plaatsvervangend hoofdredacteur Bolsjow, tweede plaatsvervangend hoofdredacteur Smirnow, Owtsjaren- ko en Rekemtsjoek. De twee laatst genoemden hebben een belangrijk aandeel gehad in de geslaagde cam pagne tot een verbod op de romans „In de eerste cirkel" en „Kanker zaal" van Solzjenitsjin.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9