MINI-MA YFLOWER LEIDEN Vakkenpakket op Louise de in geding Coligny A, J. Kret (AR) DE ONTGROENING VAN LEIDEN Nieuwe Rembrandt school in Leiden Zuidwest Sportuitwisseling en de kosten Droppingsvlucht morgen ook boven Leiden Meer mogelijkheden in toekomst 5 voor 120 winnaars Venhcdk koek mals en geurig met boter... mmm! POLITIEK PORTRET(5) Respect gevraagd LUGDUNUM-LFC Verkeer in Kooi Bomengeschenk PINSDAG 28 APRIL 1970 WrtDgOH DAGBLAD PAGINA 3 I id* LEIDEN Het ziet er naar uit dat de gemeente Leiden binnenkort overeenstemming bereikt met het ministerie van onderwijs over een nieuw gebouw van de Rembrandt scholengemeenschap in Leiden Zuidwest. Dit gebouw dat er volgens wethou der Sannes van onderwijs over drie. vier jaar kan staan zal ko men achter de Haagweg langs de Korte Vliet, op de plaats waar oor spronkelijk het nieuwe St. Elisa beth Ziekenhuis zou venijzen In dit gebied ontstaat dan een con centratie van scholen, zoals men ook in de buurt van de Kagerstraat aantreft, met alle samenwerkings mogelijkheden voor de toekomst van dien. Wethouder Sannes voert op het ogen blik nog besprekingen met het mi nisterie over een principe-besluit om de nieuwe Rembrandtschool in Zuidweest te gaan bouwen. Hü hoopt binnenkort overeenstemming op dit punt te bereiken. Thans zijn volgens de wethouder ook weer de onderhandelingen gaande om de mavo-school aan de Vijf Meilaan als dependance bij de Rembrandt scholengemeenschap te betrekken. De wethouder kon nog niet aange ven, wat de bestemming van het 'langzamerhand verouderde) hui dige Rembrandt schoolgebouw aan de Burggravenlaan/ hoek Hoge Rijndijk gaat worden „Dat wordt een taak van mijn opvolger", zei hij. Hijzelf speelde met de gedach te om het een functie van opvang centrum te geven voor scholen die met ruimte-gebrek kampen. LEIDEN We staan aan de vooravond van het Pilgrim-fa- thers-herdenkingsjaar. Morgen begint Leiden met de tot oktober durende herdenking van het feit. dat de uit Engeland gevluchte pelgrimsvaders 350 jaar geleden hun tijdelijke vluchtplaats Leiden verlieten om zich in de nieuwe wereld te vestigen. Er wordt veel Amerikaans bezoek verwacht, omdat de Pilgrimsfathers grote invloed hebben gehad op het le ven in de Verenigde Staten. Vanmiddag legt de Amerikaan se senator Saltonstall, de vefrte- woordiger van de gouverneur van Massachusetts, een krans bij de Pilgrimfathers-plaquette aan de Pieterskerk tegenover het Jean Pesijnhof, waar in de eerste jaren van de zeventiende eeuiv dominee John Robinson en zijn volgelin gen hebben gewoond. Morgen opent staatssecretaris De Koster van Buitenlandse Za ken in de Lakenhal een tentoon stelling en daarmee meteen het Pilgrimfathersjaar 1970. Daarvóór biedt het bestuur van de Leidato aan het comité een model aan van de Mayflower, het schip, waarmee de pelgrimvaders de oversteek maakten. Onze foto graaf bracht de mini-May flower nog in aanbouw in het water van de Rijn bij de Hoogstraat in beeld. (Foto LD/Holvast) Komplot opgerold De regering van Somaliland heeft meegedeeld, dat „een door de imperialisten gesteund komplot" is opgerold. Het wilde zich van de macht meester maken. De lste vice-president, generaal-majoor Djama Ali Chorsjel, is aangehouden. Hij zou de leider van het komplot zijn. Waarschuwing De minister van Buitenlandse Zaken van Kongo-Kin- sjasa, Adola, heeft in opdracht van president Moboetoe de colksrepubliek Kongo gewaarschuwd dat langs de rivier de Kongo maatregelen zijn ge- troffen om nieuwe aanvallen van Kongo-Brazzaville af te slaan. LEIDEN Als de weersomstan digheden het toelaten, dan zal mor gen tussen half één en half twee LEIDEN Een aantal leerlingen van de Louise de Coligny scholenge meenschap aan de Kagerstraat voelt zich „weg geëxperimenteerd" op deze experimenteerschool (een naam die gegeven is aan de scholen die 't eerst het mammoet-systeem invoerden). Zij zitten thans in de vierde klas van het atheneum, met het vooruit zicht volgend jaar zeven vakken naar keuze te mogen studeren, een zoge naamd vakkenpakket. Omdat er niet voor elk vak evenveel belangstelling bestond, is de schoolleiding nage gaan waar de voorkeuren lagen. Het resultaat is, dat er een aantal vrij uniforme vakkenpaketten uit de bus gekomen, waardoor de verdere stu diemogelijkheden volgens de leerlin gen ernstig zijn beperkt. Zo zijn er voor de B-richting van het atheneum drie vakkenpaketten samengesteld, met twee variatie-mo gelijkheden op de zeven vakken „De vakken Frans, geschiedenis, aar drijkskunde en economie I komen in deze pakketten helemaal niet voor. Wij kennen een jongen die wil ver- ADVERTENTIE samen 720 pakketten Verkade artikelen van f 25.-. Voor elke winnaar 6 pakketten, een half jaar lang. Maak een tekst bij dit grapje (max. 10 woorden). naam:_ 8traat:_ plaats:_ Knip het grapje uit, stuur het met uw tekst, naam en adres en één uitgeknipte naam van een Verkade koek in een envelop (postzegel 25 ct) naar: Verkade-postbus 666-Zaandam. U kunt iedere week meedoen! keersleider worden. Die zit nu in het schip omdat hij geen Frans en geen aardrijkskunde kan volgen". De vierde-klassers van het athene um A kunnen voor volgend jaar een keus doen uit twee vakkenpakketten, met één variatie: Duits of aardrijks kunde. De andere zes vakken staan vast, waaronder wiskunde. Vele leer lingen, van deze A-richting hadden dit vak al laten versloffen. De leerlingen nemen het de school- Hij was overigens van mening dat de atheneum-leerlingen uit de B- richting niet tekort komen in het talen-onderricht. „In vier jaar tijd wordt er op het atheneum evenveel taal-uren gegeven als vroeger op de hbs-B in vijf jaar". De heer Bakker „wy zijn een openbare school, wij kunnen geen eerste-klassers weigeren" zou vol gens de leerlingen hebben gezegd, dat mochten zy by hun verdere stu- leiding hoogst kwalyk, dat zy „in de dieplannen op moeilykheden stuiten, waan zyn gelaten" dat de keuze van de vakkenpakketten wél degelijk he lemaal vrij zou zyn. „Nu hebben we geen enkel alternatief meer", zeggen ze. „We moeten het nu wel nemen of weggaan. Vorig jaar had de schoolleiding dit al kunnen voorzien. Maar precies één dag voor de paas vakantie wordt er even snel op het bord geschreven uit welke beperkte vakkenpakketten je uiteindelyk een keus kunt maken". Het argument van de schoollei ding: „Er is geen geld en geen ruim te om aan alle verlangens van de scholieren tegemoet te komen", wy- zen de leerlingen van de hand als een drogreden. Er zyn wel negen eerste klassen aangenomen, voeren zy aan, die gemakkelyk over de an dere Leidse scholen verspreid kun nen worden. met een vlucht van Britse en Ne derlandse militaire vliegtuigen over een deel van ons land het voedsel- werpen uit de lucht worden her dacht. Het is precies een kwart eeuw geleden, dat de eerste van die voedselvluchten naar hongerend westelyk Nederland door formaties bommenwerpers van de geallieerde luchtmachten werd ondernomen. Het is de bedoeling, dat vier groe pen vliegtuigen niet alleen op de zelfde datum, maar ook op hetzelf de tydstip en zoveel mogelyk vol gens de routes van destyds boven ons land zullen vliegen. Om half één zal de formatie by Hoek van Holland ons land binnenvliegen: drie Neptunes en drie Irackers van de Marineluchtvaartdienst, vier of vyf Jet Provost-toestellen van de RAF, drie Friendships van de Kon. Lucht macht. De formatie vliegt langs de Nieu we Waterweg naar Rotterdam. Van daar gaat ze naar Delft en Den Haag, buigt by de vuurtoren in Scheveningen naar het noorden richting Leiden <plm. 12.50 uur) en vandaar verder. LEIDEN De .religieuze herverkaveling" was voor ds. A. J. Kret, ïysttrekker van de ARP en nummer twee op de ïyst voor de PCG, een van de verrassin gen van de jongste statenverkie zingen. Een ander was dat het prot. confessionele blok zich vol ledig heeft gehandhaafd. „We hebben gezien dat de unie-ge dachten een flinke klap heeft gekregen: een verlies van negen van de vierentwintig statenze- tels. Die zetels gingen wellicht indirect naar party en met een duideiyker „eigen gezicht" als ARP (1), SGP (5) en GPV (3). De CH heeft altyd veel kie zers gehad, die CH stemden, omdat ze prot. chr. waren. Ze hebben daarmee in het verleden elke storm ook de doorbraak in '45 doorstaan, ondanks dat de party organisatorisch zwak bleef. Nu blykt dat het grote traditionele kiezerskorps zich losmaakt van de CH. „Het is een gunstige ontwikkeling", vindt ds. Kret, „omdat de CH nu eindeiyk het odium van de „traditionele kiezers" begint te verliezen. Ds. Kret (42) stapte na de Tweede Wereldoorlog de poli tieke arena binnen als lid van de CH-jongeren, kwam in het Leid se Jeugdparlement en switchte later naar de AR. Dit overstapje kwam tot stand in Krimpen aan de Lek, zyn eerste gemeente waar hy als predikant stond, de plaats waar ds. Kret direct te maken kreeg met een AR-afde- ling die een byzondere activiteit aan de dag legde. Nu heeft ds. Kret byna vier jaar volgemaakt in de Leidse raad, waar hy zich ontpopte als een raadslid met deskundigheid op vele gebieden, met name op het punt van de binnenstad „Ik ben er geboren, er ligt een flink stuk van m'n leven"). „Een ding is me in die vier jaar tegenge vallen: de grote hoeveelheid werk, die aan een raadslidmaat schap vast zit. Raadslid zyn is gewoon een .zware job", die fysiek en intellectueel hoge eisen stelt. Het is, of voor je werk, of voor je gezin, nadelig. Een goed raadslid <10 a 15 uur werk per week, en by de begroting dag en nacht) ontkomt aan geen van beiden. De komende vier jaar zal het nog zwaarder worden", voorspelt ds. Kret. „Financieel staat Lei den er slecht voor, structueel moet er nog heel wat verbeterd worden en er daagt een extra moeilykheid als het PAK voet by stuk houdt. Die meerderheid in het college halen ze niet en volgens de PAK-overeenkomst aanvaarden ze dan geen be- stuursverantwoordeiykheid. Dat is gewoon ondemocratisch Een opstelling, waarby je voor uit condities stelt is een onele gante houding. In een democra tie wordt niet alles bepaald door de helft plus één. Die „wil van de meerderheid" is gewoon een antiek standpunt, waartegen ik steeds gevochten heb. Jarenlang ben ik op „jagerspad" geweest in prot. chr. gemeenten, waar de prot. chr.-meerderheid in de raad werd gebruikt om de zwem baden en sportvelden op zondag gesloten te houden. Nu we ein- delyk van dat euvel verlost zyn, blykt plotseling dat je die an tieke houding terugvindt in een programma van de „progressie ve partyen". Ongelofelyk, maar waar." „City-specialist" Kret vindt, dat de zware taak van een raadslid enigszins verlicht zal kunnen worden door een nog beter samenspel met het college „Nog vaker dan nu het geval is. zullen de commissies op een zeer vroeg tydstip ingelicht moeten worden over de plannen, die op stapel staan. Mevrouw Den Haan geeft op dat punt een goed voorbeeld. Ze komt met tussentijdse mede delingen en nieuwtjes over plan nen. Dan wordt men tenminste niet plotseling voor een byna voltooid plan gezet, waarover je in een mum van tyd moet be slissen". Terugkykend op de afgelopen vier jaar constateert ds. Kret: „Wat niet gedaan is, kon niet gedaan worden. Ik geloof niet, dat er kansen zyn blyven lig gen. Maar het gekke is. dat je als raadslid toch altyd het ge voel hebt, dat je op een of an dere manier tekortschiet." hy zou „bewerkstelligen" dat hun toegang tot de universiteit verzekerd is. „Het atheneum-diploma geeft 1 zonder meer recht op een studie aan de universiteit", aldus de heer Bak-1 ker. die niet gelooft dat er leerlin- gen gedupeerd zyn door de samen stelling van de pakketten. De rector haalde in dit verband aan, dat de vakkenpakketten in de toekomst misschien wel „verfijnd" kunnen worden, als de andere scho- Met verbazing heb ik in het nieuwe schouwburg in het Van der uit de stad te verbannen Nu mag dit Leidsch Dagblad gelezen, dat ook Werfpark projecteerden, de twee niet meer. Maar we kunnen nog wel het fraaie gazon van de rotonde by plantsoentjes op de Volmolengracht een aantal schandblokken by het het belastingkantoor om verkeers technische redenen zal worden omge ploegd en plaats zal moeten maken voor een gryze betonnen ruit. Ter compensatie van het verdwenen Verbaasd len in de buurt (St. Agnes. Visser 't groen 2o\ men aan onze onvolprezen Hooft. Bonaventura) ook zover zyn plantsoenendienst vragen, het zoveel - met het mammoet-systeem. In over- j S(€ grauwe armoede in Leiden leg met deze drie scholen kunnen met wat bloembakken op te fleuren, de vakkenpakketten gevarieerder in ^et ernaast gelegen (voorma- worden, waarbij de scholen leerlin- Uge) gazon, was het in gele steen gen zouden kunnen uitwisselen voor uitgevoerde transformatorgebouw, omtoverde in een kleurige koolas- vlakte, het bos van Bosman in een ruïn veranderden, de Hortus willen bebouwen en de verrukkeiyke pracht van de kastanjebomen op de Witte Singel zullen verwyderen tot meer dere glorie van de universiteit etc. etc. Wat een verarming van arm Lei den. Wy praten smalend over onze een vak dat niet op de eigen school wordt gedoceerd. De heer Bakker vertelde, dat hierover reeds een eerste overleg tussen de vier rectoren is geweest. Rector P. Bakker van de Louise de Coligny scholengemeenschap toonde zich nogal verbaasd dat de leerlingen met deze grieven naar de krant waren gestapt, temeer daar hy bij een uitleg over deze zaak in de kias, geen vragen had gekregen. „Woensdag is er nog een vergade ring van de leerlingenraad geweest. Toen is dit ook niet ter sprake ge bracht", betreurde de heer Bakker. Hy wees er op, dat de betreffende ouders en leerlingen van de Louise de Coligny scholengemeenschap nog vóór een in januari gehouden voor lichtingsvergadering over de vakken pakketten, het informatieblad Peris coop hebben ontvangen. Daarin werd (onder het motto: GOED LEZEN) uiteengezet dat het onmogeiyk was dat elke leerling exact het verlangde pakket zou krygen, in verband met een bepaalde verhouding die er moet zyn tussen het aantal leerlingen en het aantal leerkrachten. „Er zyn nu in totaal vijf pakket ten samengesteld voor veertig athe neum-leerlingen. Dat is toch heel wat", meent de heer Bakker. „De dertig vierdeklassers van atheneum B hebben een keus uit drie pakket ten. de tien leerlingen uit de vierde klas van het atheneum A kunnen uit twee kiezen". Misschien heben de scholieren het zich niet gerealiseerd, aldus de heer Bakker, maar ze hadden toch kun nen voorzien dat de pakketten vol gens het systeem van het grootste gemene veelvoud zouden worden op gesteld. omdat er in theorie ettelyke i variaties mogelyk zyn. vakkundig achter hoog opgaande aanplant verborgen. Ook deze aan plant, een juweeltje van onze plant soenendienst, werd op beschamende wyze weggehakt. Via een steriele te kentafel heeft men nu een tweede gebouwtje neer gezet. Een monster achtig geval, lelyk van kleur en vorm. Vrijdagavond was ik getuige van j Met behoud van een aantal de muzikale huldiging die „Jong K. ^ke€i^tsen_ maar vooral met en G." bracht aan het jubilerende L.C.K.V. De bussen waarmee de gas ten va ndeze vereniging zouden ver trekken stonden op het Pieterskerk plein. Tegen kwart voor acht kwam Jong .K en G. aangemarcheerd, de stromende regen trotserend speel de daar enkele nummers. Wie schetst myn verbazing en begelyk ergernis toen daar ineens een man met een fauteuil voor het spelende Jong K. en G. ging lopen onder het geschreeuw van „Hé pas op, op zy". Is het een wonder dat de Jeugdige muzikanten afgeleid werden? Had die persoon niet kunnen wachten tot de jongens uitgespeeld waren? Een klein beetje meer respect voor onze jeugdige mu zikanten is hier toch wel op zyn plaats! Mevr J Mosselman, Levendaal 118a. Leiden. een intens gevoel voor stedeiyk schoon, zou een groenstrook van en kele meters breed op de plaats van de verwy derde tramrails zeker mo gelyk zyn geweest. Omdat dit gevoel nog steeds ontbreekt, worden de groe ne tapijten ruw en onverschillig uit het entree van Leiden weg gesneden. En op steeds meer gezichten van mensen, die het station uitkomen, zie ik verbystering voor dit saaie gryze visitekaartje van Leiden. Natuurlyk kunnen wy het niemand aanrekenen, dat in de jaren twintig en dertig zo'n groot aantal machtige bomen wegens iepziekte moest wor den gerood. Maar nog is men bezeten van al dat rooien, want ook de aardige bomen by molen „De Valk" zullen er aan moeten geloven. Er wordt al ge fluisterd om ook de molen als een sta in de weg maar te slechten. Het zyn de zelfde stemmen die eens de stadhuis opstellen voor de ontrouwe overheidsdienaren, die geen liefde voor een leefbaar Leiden op kunnen brengen. Steeds meer bewoners zullen in pa nische angst voor deze gryze ellende uit Leiden vluchten en het gemid delde inkomen zal steeds verder da- l«n. Leiden zal in 1985 nog slechts 85.000 zielen tellen en in het aanbe den jaar 2000 nog maar 50 000. Lei- voorvaderen, die m vonge eeuwen den b dus gedoemd om weer dode "-"Tl ^ezert óckryae-n een ellendige binnenbebouwing moes ten plegen, om duizenden uit heel west-Europa toegestroomde gastar beiders onder dak te brengen. Maar in 1970 presteren wy het om het fraaie uitzicht van de bejaarden van ,Jiyn en Vliet" en omwonenden, in één klap weg te nemen door er be tonnen kolo6 vóór te smyten. Omdat de moderne stedebouwers in hun koele zakeiykheid alleen nog maar een lineaal hanteren, zoeken wy in de eentonige nieuwbouwwyken tevergeefs naar het altyd weer boeiende element van de gebogen (kromme) lynen van onze grach ten en oude hoofdstraten. Die eento nigheid is voor velen nog wel accep tabel, omdat er een beter woonkli maat aanwezig is. Anderen trekken uit deze saaiheid weg naar de rand gemeenten. Maar het is wel een kwalyke zaak dat in het huidige denkpatroon, het natuuriyke groen voor de oude stad zo'n ondergeschikte rol speelt. Vroe ger was het mogelyk om stedelingen stad te worden. Misschien zal dan, zoals in de vorige eeuw, het gras weer tussen de straatstenen groeien. Ver- ADVERTENTIE BEZOEKT DONDERDAG A.S. DE WEDSTRIJD Aanvang 14.30 uur. Voorwedstrijd: LUGDUNUM pupillen LFC pupillen. Loketten open vanaf 12 uur. Voorverkoop: Kapsalon Jan Pauw, Hooigr. 34. Door de afbraak van het vm. He rensingel-station wordt het mogelyk het verkeer direct te laten doorrij den naar de Willem de Zwygerlaan. Er kan dan éénrichtingsverkeer wor den ingevoerd op de Kooilaan en op de nieuwe weg, waar het treintje reed. Het Is in het belang van het verkeer en dan moet het groen wy- ken. Elders worden huizen ontruimd en dichtgespykerd en dan gebeurt er niets. A. Plezier, Leiden. Het bericht .operatie-met kastan jebomen op Witte Singel" houdt de oplossing in voor het echtpaar Beek man in de Trompstraat, dat in het LD klaagde over de last van een heugend voor de laatste bewoners boom voor het huis. Verplaatsing zou van de oude stad, die dan eindeiyk best een leuk gemeentecadeau zyn weer eens wat groen kunnen bewon- voor het zestigjarige huwelyksfeest deren' E. Bousie-van Eyken. H. J. de Boer, Leiden. Leiden. Reeds jaren staat Leiden in nauw contact met Oxford. Dit vriendschap- peiyke contact uit zich o.m. in uit wisselingen van sportmensen, waar by jongelui uit Leiden uitgezonden worden naar Oxford. Deze sportuit- wisselingen worden geheel door de gemeentelyke overheid geregeld. Het is duidelyk, dat de uitgezonden jon gelui de gemeente Leiden In Oxford vertegenwoordigen. By vertegenwoordigen is het ge- bruikeiyk, dat de instanties, die de uitwisseling verzorgen, de totale kos ten voor hun rekening nemen. Denk hierby byv. aan het vertegenwoordi gen van Nederland door sportlieden by internationale ontmoetingen. Dit is ook vry normaal. Het betreft hier meestal kinderen, die nog school gaand zyn en zodoende een beroep moeten doen op de beurs van de ouders. Leiden vormt een ongunsti ge uitzondering op de regel, dat de uitzender de volledige kosten van de uitzending voor haar rekening neemt Wat is n.l. het geval? Ook dit jaar heeft Leiden een uitzending van sportjongelui naar Oxford geregeld. waarby o.a. jeugdwaterpolospelers betrokken zyn. die nagenoeg allen nog scholier zyn. Om de gemeente Leiden te mogen vertegenwoordigen dienen de uitverkorenen een bedrag op tafel te leggen van tussen de 100 en de 150 gulden Ondergeteken de vraagt zich af of de kosten niet door de gemeente gedragen kunnen worden. Er werpt zich nog een vraag op. of byv. de raadsleden, die Leiden vertegenwoordigen in Oxford, eenzelfde bedrag moeten betalen. Meestal zyn de uitverkorenen zeer vereerd met de uitnodiging voor de ze vertegenwoordiging Met de grootste moeite „versieren" zy het absurd hoge gevraagde bedrag. In deze tyd, dat de sport gezien wordt als het kweken van goodwill voor de gemeente, lykt het my asociaal om deze goodwill te verwezeniyken over de ruggen van arme scholieren. Myns inziens moet het mogelyk zyn, dat de gemeente, die gebaat is met deze goodwill, de volledige kosten voor haar rekening neemt. B. Soet, De Wetstraat 6 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3