SPANNINGEN IN ECONOMIE )ntslag Voor man Nixon zou Cambodjanen toch wel willen steunen goldmann: israel te star Dr. J. Zijlstra waarschuwt: Veringa rekent op vertraging Noodsprong door het vuur Nieuwe directeur van taak ontheven IINISTER SCHUT KOMT 12 MEI NAAR LEIDEN Wetsontwerp universiteiten: TIJDELIJK REGEN Man met ruilhart geopereerd Inventarisatie Groenoordhal in Leiden Ondanks verzet in Amerikaanse Senaat teuwo Lgericht I maart 1860 DINSDAG 28 APRIL 1970 No. J3080 ijecteur: E. A. E. van Dishoeok jofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (poetabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DEN HAAG (GPD) Grote flimingen bestaan er in onze onomie. Het is de vraag of zij t jaar worden overwonnen, of it zij ons in 1971 voor ernstiger aagstukken zullen plaatsen. oor dit jaar staat het vast dat overheid moet vermijden dat van de staatsfinanciering in- itoire impulsen uitgaan. De loon- en prijsinflatie, die in 167 en 1968 leek weg te ebben, in het afgelopen jaar herleefd, e president van de Nederland se Bank, dr. J. Zijlstra, noemt vorig jaar opgetreden prijsin- itie van 7,5 procent onaan- \ardbaar. Hoe dan ook zij moet orden teruggedrongen. Een onstij ging van 10,5 procent is och als mede-oorzaak van de ijsstijging, noch als ondergra- ngsfactor van de conciürrentie- mtie op langere termijn te tole- daardoor bijdragen tot vermindering van de spanning tussen nationale middelen en nationale bestedingen Weliswaar wordt de produktiviteits groei voor 1970 thans hoger geraamd dan de verwachte 3 procent, name lijk 4 procent, maar er wordt tevens een achteruitgang van de ruilvoet verwacht ten gevolge van de stijging der importprijzen. Daardoor zal de invloed van de grotere produktivi- teitsverbetering op het reële inko men weer ongedaan worden ge maakt. Spaarloon Spiraal Een verdeling van het reële inko- en. waarbij er voor de werknemer, k bü een bevredigende groei van arbeidsproduktiviteit, vrijwel niets "erblijft is evenmin aanvaardbaar, inflatiespiraal moet worden door- oken. De verdeling van het reële natio- ile inkomen moet worden veran- ■rd. Handhaving van het externe enwicht, dat wil zeggen van de be- lingsbalans dient daarbij voorop staan. Het is de primaire opgave or het beleid in de komende jaren. In het veertiende halfjaarlijk- eoonomische rapport van de SER aanbevolen om in geval van een gere produktiviteitsstijging dar) de en verwachte 3 procent aan het eerdere de vorm van spaarloon of BERGEN OP ZOOM (ANP) De trtegenwoordigers van de werkne- lersorganisaties, die vanochtend in ilburg een bespreking met de direc- e van de N.V. Verenigde bedrijven lekkers. Bekking en Bongers hebben ijgewoond. hebben daar, tot hun erontwaardiging, vernomen dat met omiddellijke ingang 693 personeels- den van deze N.V. ontslag zullen 1 rijgen. Het betreft hier 500 perso- eelsleden in Bergen op Zoom en 193 neelsleden in Uift. LEIDEN Minister Schut van ólkshuisvesting en Ruimtelijke Or- ening zal het reeds aangekondigde erkbezoek aan Leiden brengen op insdag 12 mei. Hij zal o.m. de eerste aal slaan voor de bouw in de Me en wijk. Het comité Woningnood organiseert avonds in het Prytaneum een bij enkomst met films over huizenbe- etting en woningnood)toestanden an de Waard gracht. In een mede delingenblad van het actiecentrum eiden en omstreken van de Politieke ■arty Radicalen wordt opgeroepen an deze avond een demonstratie te ïaken tegen het beleid van minister chut. Prof. dr. J. Zijlstra weer waarschuwing pensioenverbetering te geven. Die verbeteringen zouden aldus stam men uit de reële produktiviteit en Exra loonsverhogingen in de vorm van spaarloon zouden in de gegeven omstandigheden slechts een substi tuut van anders elders gevormde be sparingen kunnen betekenen. Zij zouden ten volle tot kostenstijging leiden. Vergroting van de spaarquote zou in de komende jaren moeten bijdra gen tot vermindering van de span ningen op de kapitaalmarkt. Hetzelf de zou trouwens kunnen gelden voor een deel van de opbrengsten voort vloeiend uit een toenemende belas tingdruk. (Zie verder pag. 17) DEN HAAG (GPD) De minis ters Veringa. (Onderwijs) en Lardi- nois (Landbouw) hebben gisteren bij de Tweede Kamer het lang verwach te wetsontwerp voor de structuur van de universiteiten ingediend. Een van de opvallende punten is, dat in het wetsontwerp de datum van in voering is opengelaten. Minister Ve ringa heeft blijkbaar de hoop om al in september van start te kunnen gaan laten varen. Verwacht wordt dat de eerste Nederlandse universi teiten nu pas in de loop van het vol gend jaar kunnen beginnen met een grondige reorganisatie van hun be stuur. Waarschijnlijk zal het defini tieve wetsontwerp nog voor de zo mervakantie worden behandeld in de Tweede Kamer. In dit wetsontwerp, dat op een aantal punten sterk afwijkt van het in februari ingediende voorontwerp, wordt gesteld dat alle leden van de universitaire gemeenschap actief kiesrecht moeten bezitten voor de universiteitsraad, die niet meer le den zal mogen gaan tellen dan 40. Hetzelfde geldt voor de faculteits gemeenschap door het kiezen van de faculteitsraad. Een uitzondering wordt echter gemaakt voor de eer stejaars: de eerste zes maanden na hun inschrijving zijn zij buiten ge sloten van het actief en passief kies recht. De universiteitsraad moet voor tenminste eenderde en de faculteits- De Bilt verwacht van heden tot ïoensdagavondtijdelijk regen, Baar later ook weer opklaringen Üatige tot krachtige wind aanvan kelijk zuidwestelijk, later ruimend noordwest. Minder koude nacht Borgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. (opgemaakt te 12.40 uur) Zon op: 5.15 uur, onder 20.01 uur. Maan op 3.05 uur, onder 12.05 uur. Hoogwater te Katwijk: 9.05 en 21.52 uur, laagwater: 4,24 en 17.13 uur. Hit nummer oestaat uit 24 pagina's KAAPSTAD (Reuter! De 53-Ja rige Petrus Smith, de Zuidafrikaan d e het langst met een ruilhart leeft, heeft in Kaapstad een buikoperatie ondergaan. Het was de tweede maal, dat hij werd geopereerd sinds prof Barnard hem op 7 september 1968 het hart van een ander gaf. Smith werd twee dagen geleder in het zie kenhuis Grote Schuur opgenomen, omdat hij rugklachten had. De man met. een ruilhart, die het absolute record op zijn naam heeft staan, is de Amerikaanse onderwij - zer Louis Russell, die twee weken vóór Smith een ander hart kreeg. raad voor tenminste de helft bestaan uit leden van het wetenschappelijk personeel. Voor de verkiezing van de universiteitsraad, faculteits- en subfaculteitsraad staat in het wets ontwerp voorgeschreven dat elke ge leding 35 procent geldige stemmen moet hebben uitgebracht. Gebeurt dit niet dan moet een pro- portanele zetelverdeling worden toe gepast. Dat wil zeggen, dat als bij voorbeeld 15 procent van het weten schappelijk personeel geldige stem men uitbrengt zij dan slechts 15-35 van het hun toekomende deel van de zetels kunnen bezetten. Van het dagelijks bestuur van een universiteit of hogeschool komt e meerderheid voort uit de universi taire gemeenschap zelf. De rest wordt, na overleg met de gekozen universiteit of hogeschool komt de noemd. Bij een brand in de stad Buffalo in de Amerikaanse staat New York wis: brandweerman Frank Podiadlo ternauwernood aan de dood te ontsnappen. Hij dook uit het door vuur versperde raam van een woning (waarin hij zocht naar overlevenden) in de armen van zijn collega's. Podiadlo liep alleen enkele brand wonden aan de oren op. Later werd in het huis het verkoolde lichaam gevonden van een eenjarig meisje. De leefbaarheid is in betrekke lijk korte tijd een enorm thema geworden in ons denken op aller lei gebied. Dagelijks vallen de verontrustende geluiden over de verontreiniging van ons leefkli maat te vernemen. Ook in de po litiek bestaat een zeer levendige belangstelling voor dit onderwerp. En terecht natuurlijk, want we worden elke dag opnieuw gecon fronteerd met ons leefmilieu. Wel maakt de bespreking van het thema duidelijk, dat er nog het nodige gecoördineerd zal moeten worden, voordat men ook gerichte maatregelen kan nemen. Dat geldt zowel voor de verschil lende pressiegroepen die zich over het leefklimaat bezorgd maken als voor de regering die maatre gelen zal moeten voorstellen. De wetgeving is verouderd en de taken op het gebied van de milieuhygiëne liggen her en der verspreid. Daarom lijkt een in ventarisatie dringend geboden. LEIDEN - Naar aanleiding van een aantal binnengekomen klachten hebben burgemeester en wethou- ders gemeend een onderzoek te moeten Insellen naar de gedragin gen van de sind* 13 april in func tie zUnde directeur van de dienst voor de Groenoordhal onderzoek ~al geschieden in overeenstemming met het bepaal- het ambtenarenregle- de in j ment. (Van onze corresponden mr. H. L. communistische prins Soevanrwe Leffelaar) Von9 van Laos. WASHINGTON (GPD) De verslechterde situatie in Cambod ja heeft gedurende de afgelopen dagen in Washington tot een reeks schaduwscheimutselingen geleid over de vraag of de Ameri kaanse regering moet ingaan op het Cambodjaanse verzoek om militaire hulp. De spanning in politieke krin gen is vooral toegenomen sinds bekend is geworden dat de afge zette prins Sihanoek een ontmoe ting te velde heeft gehad met af gezanten van Hanoi en van de Men concludeert daaruit dat Hanoi in Cambodja meer op t oog heeft dan het bezet houden van een aan tal strategische knooppunten. Naar verluidt is de pressie op president Nixon groot om het Cambodjaanse verzoek althans gedeeltelijk in te willigen, maar de leider van de De mocraten in de Senaat. Mike Mans- field, zei gisteren dat de president er beter aan deed het verzoek einde loos „in studie" te houden en onbe antwoord te laten. Het urgente karakter van de be slissing die één dezer dagen genomen moet worden, blijkt uit het feit dat de president verleden week al enkele malen overleg pleegde met de natio nale veiligheidsraad en het afgelopen HAMBURG (AP) Nahum Gold- mann, voorzitter van het Joodse We reldcongres, heeft vandaag in een vraaggesprek met het weekblad „Der Spiegel" verklaard dat de hardnek kigheid waarmee de Israëlische rege ring vasthoudt aan het voeren van rechtstreekse onderhandelingen met de Arabische landen, dogmatische af metingen heeft aangenomen. In het begin was het zeker juist om vast te houden aan directe onderhan delingen, zo zou ieder normaal mens gereageerd hebben, maar inmiddels is een procedurekwestie tot dogma ge worden. Israël moet nu alles probe ren om besprekingen met de Arabie ren tc beginnen", zo verklaarde hij. Goldmann, die eerder deze maand van de Israëlische premier Golda Meir geen toestemming kreeg om na mens de Israëlische regering met de Egyptische autoriteiten te gaan pra ten, zei ook geen geloof te hechten aan de mening, dat Israël in het conflict de tijd in zijn voordeel kan laten werken of dat het de Arabieren met geweld tot een overeenkomst kan brengen. Een vooraanstaande Israëlische krant „Haaretz" heeft een scherpe aanval gedaan op de regering van premier Golda Meir die politieke cen suur zou plegen door informatie ach ter te houden. Het blad schreef in een hoofdarti kel dat he jongste voorbeeld van cen suur de berichten zijn geweest over misnoegen in de regering over open lijke kritiek op haar politiek jegens de vrede met de Arabieren. Volgens het blad is het de tactiek van mevrouw Meir om allerlei zaken binnen haar kabinet te bespreken i.p.v. het parlement. Deze besprekin gen zijn automatisch geheim. weekeinde in de bergen van Mary land in Camp David confereerde met een aantal adviseurs, onder wie dr Henry Kissinger. Minister William Rogers verscheen gisteren ook op een besloten zitting van de Senaatscommissie voor Bui tenlandse Betrekkingen en werd er geconfronteerd met de bijna unanie me positie van de commissie tegen welke vorm van militaire hulpverle ning aan Combodja dan ook. Na afloop van de zitting kon uil de spaarzame woorden van Senator William Fulbright, de voorzitter van de commissie, geconcludeerd worden dat de regering echter wel aan hulp verlening denkt. Fulbright zei dat hy „ten zeerste vreesde" dat de president een derge lijke beslissing zou nemen. Volgens hem ging het Cambodjaanse verzoek om een bedrag van honderden mil joenen dollars voor de complete uit rusting van een leger, inclusief het zenden van Amerikaanse militaire adiviseurs. Dit laatste is het punt waar de op positie zich de grootste zorgen over maakt, want de inzet van adviseurs (een term die niet anders dan mili tairen betekent) zou de eerste fatale stap kunnen zyn in de richting van een nieuw militair avontuur. President Nixon's eerste reactie op de crisis in Cambodja was een po ging om de Geneefse conferentie te doen herleven, die in 1954 en in 1962 over de toekomst van het voormalige Frans Indo-China beschikte. Een ogenblik leek het erop dat de Sowjet-Unie daarin geïnteresseerd wai, maar Moskou liet kort daarop In afwachting van de resultaten van het onderzoek is de directeur tij delijk van zyn taak ontheven Tot zover een bericht dat het ge meentelijk bureau voorlichting vanmorgen uitgaf. De ttldelUk van z()n taak ontheven directeur van de Groenoordhal is de heer J. Burgers uit Hollandsche Rading, dip werd benoemd in de raadsvergadering van 9 februari. Het directoraat van de in septem ber vorig jaar geopende veemarkt, sport- en evenemente-ha' wordt van vóór de opening tot heden in de inwerkperiode van de heer Bur gers waargenomen door een ge meente-ambtenaar. Nadat de directeur in functie was getreden, stelden raadsleden van de Boerenpartij schriftelijke vra gen aan B. en W naar aanleiding van een interview in de Leidse pers met de heer Burgers. Ook vroegen zij hierbjj naar de door de heer Burgers bij zijn sollicitatie opge- geven antecedenten, die volgens de ze raadsleden niet met de werke lijkheid strookten. Op deze vra gen heeft het college nog niet ge antwoord. De binnengekomen klachten betref fen naar wy hebben vernomen o.m. het gedrag van de directeur op de slotavond van de SL~;-rally, die in de Groenoordhal werd ge houden. Mansfield: eindeloze studie. weten dat het geen medewerking zou verlenen. De Amerikaanse regering polste daarna een aantal buitenlandse re geringen, onder wie Thailand en In donesië, maar ook deze onderneming schijnt op niets uitgelopen te zijn. Senator Fulbright vestigde er de aandacht op dat de president voor een programma van grotf hulpverle ning de toestemming nodig zou heb ben van het congres, maar hy voegde eraan toe dat wanneer het om klei nere bedragen ging, de president zelf kon besluiter Uit het Leidsch Dagblad van 29 April 1870: In het Utr. Dagbl. komt de volgende advertentie voor: ..Heden ontsliep na kort doch smartelijk lijden mijne teer geliefde kraai, in den ouder dom van slechts twee jaren Utrecht. 22 Apr 1870 Abram André N.B. De overledene zal opgezet worden". - De Directeur van het Postkantoor t.e Leiden brengt ter kennis van het Publiek dat met ingang van 1 Mei c. k. de ligting der hulpbussen zal plaats hebben (Zomer dienst): 's morgens ten 6 uur, 40 min.; 10 uur 50 min.; 's avonds 3 uur, 50 min.; en 8 uur. De Directeur voorz J. Fichet

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1