Sfdoende bescherming blijkt onmogelijke zaak jlrgwaan in Senaat over ol VS in Cambodja Warschau en Bonn dichter hij elkaar POLITIEK DEBAT VOOR SCHOLIEREN GROTE VERKIEZINGSMIDDAG TRIJD TEGEN B- EN C-WAPENS (111 EN SWT) anger verblijf in Vietnam niet onmogelijk Gesprek wordt voortgezet ENIGE VERANDERING IN SPAANSE POLITIEK Ie vogelvlucht TOURNEE SRDAG 26 APRIL 1970 LEIDSCU DAGBLAD PAGINA DOOR HEIN JANSEN m verrassingsaanval met zenuwgas op een onbeschermde stad van een inwoners zou 40.000 mensen treffen, van wie de helft met dodelijke ge- V Het dodencijfer zou niet boven de 2.000 komen wanneer de stad op wijze zou zijn beschermd schuilkelders, gasmaskers voor iedereen etc. jt simpele voorbeeld illustreert het VN-rapport over B- en C-wapens de Krj;en van chemische strijdmiddelen voor de burgerbevolking. stelt er echter wel bij, dat die ideale bescherming onmogelijk is te be- Resteert een kwetsbaarheid, die nog groter is als het om biologische 3S gaat. En dat is één van de belangrijkste gevolgtrekkingen, die uit alle schappelijke termen en verhandelingen in het rapport moet worden ge- ltJ en: de onmogelijkheid van een ook maar redelijke verdediging tegenover mgebreidelde arsenaal van chemische en bacteriologische middelen, bestaat in het algemeen geen medische behandeling die tegen chemische allen kan beschermen. Tegengiften (antropine bijvoorbeeld) tegen zenuw- n zijn slechts van waarde indien toegediend binnen een half uur voor of ort na de aanval. De huid kan tegen de dampen van mosterdgassen wor- Brejbeschermd met zalven, die echter weer niet bestand zijn tegen vloeistof- 1 biologische aanvallen zegt het VN-rapport: „Vaccinatie is één van de >te middelen om de mens te beschermen tegen natuurlijke infectueuze Ss en de enige geschikte methode om tegen acties met biologische wapens schermen Het is echter onmogelijk gehele bevolkingen in te enten tegen di mogelijke ziektes. De ontwikkeling, produktie en het beheer van zoveel ns zou enorm kostbaar zijn en bepaalde entstoffen zouden ongewenste of -jirlijke reacties bij de ontvangers kunnen veroorzaken. Dit beeld is niet in grijke mate veranderd door bepaalde nieuwe ontwikkelingen op het gebied le vaccinatie." tt\ fysieke bescherming kunnen individuele middelen gasmaskers, speciale Hg) worden gebruikt en collectieve (schuilkelders), die echter geen enkele ebben als een goed waarschuwingssysteem ontbreekt. In de „primitieve" Wereldoorlog kon men wat dat betreft nog afgaan op kleur en geur van i van chemische middelen in de lucht, de nieuwere giftige wapens zijn echter niet meer op deze manier te herkennen. Het is een kwestie van erop- bedacht-zijn. „Wanneer de vijand een keer chemische wapens heeft gebruikt moet er bij elke volgende actie rekening mee worden gehouden dat het weer een C-aanval zou kunnen zijn en overeenkomstig maatregelen worden ge nomen". Die onzekerheid vraagt om chemische preparaten en installaties om het middel te identificeren en het terrein te onderzoeken. Kan dit bij C-middelen al moeilijk zijn, de problemen waar het biologische wapens betreft zijn nog groter. „Het is uiterst moeilijk biologische stoffen te verzamelen en identificeren en alarm te slaan om tijdig beschermende maat regelen te nemen die doeltreffend zijn. In de eerste plaats vraagt de bepaling van de stof in het algemeen veel tijd. ten tweede bevat de atmosfeer ten alle tijde grote en schommelende hoeveelheden bacteriën". Waar het voorkomen dus een onhaalbare zaak is, blijft over het genezen. Daarin zoekt een microbioloog als dr. Hotse Bartlema van RVO/TNO) in Rijs wijk. die ook aan het rapport meewerkte, de rechtvaardiging voor zijn onder zoekingen. Zoals hij in een lezing zei: „Het alternatief om af te wacchten en na een aanval zo snel mogelijk de passende maatregelen te nemen kan alleen worden verdedigd wanneer methodes voor effectieve opsporing en determinatie van strijdstoffen (in het bijzonder biologische) ter beschikking komen en wan neer de daardoor aangewezen laboratoria tevens van beveiligde onderzoek- installaties worden voorzien. De „defensie-reseach" rekent het zich dan ook tot taak aan de ontwikkeling van deze methodes en technieken mee te wer ken." Van Polemologische kant is hiertegen aangevoerd dat het ontwikkelen van afweerstoffen het zoeken naar nog sterkere aanvalsmiddelen in de hand werkt een bepaalde vorm van escalatie. Waar nog bijkomt dat het bedoelde onderzoek zich vooral geheel of grotendeels aan de „normale" zorg voor de volksgezondheid ontrekt. Bovendien zijn de grenzen tussen offensief en defen sief niet altijd even duidelijk te trekken, waar deze karakteristieken in voort durende wisselwerking tot elkaar staan. Bedenkelijk voorbeeld is Amerika, waar het „chemie-korps" van het leger stelt dat medische ethiek het onderzoek naar B- en C- strijdwapens niet in de weg mag staan. Defensie heeft daar voortdurend geprobeerd afgestudeerden van hogescholen en universiteiten voor het werk aan B- en C-wapens te inte resseren. Van militaire zijde is vaak aangevoerd dat met name biologische wapens eigenlijk niet zo aantrekkelijk zijn. Maar sprekender dan die bewerin gen is een tekening in de Denver Post ten tijde van Nixons verklaring over de middelen: een hoge militair die met tranen in de ogen een monster in een reageerbuis doodschiet: „Moeilijk afscheid". In welke verhouding de uitwerking van B- en C-wapens tot de gevolgen van een atoomaanval kunnen staan wordt duidelijk uit een schema in het VN- rapport. De „gebruikte" kernbom van één megaton is voldoende om een stad met een miljoen inwoners volledig te verwoesten. Uiteraard gaat het hier om veronderstellingen, want B- noch C-wapens zijn al op een dergelijke grote schaal toegepast. getroffen gebied tyd voor uitwerking merkbaar wordt schade aan gebou wen etc. andere gevolgen mogelijkheid om gebied later nor maal te gebruiken KERNBOM 300 km! seconden verwoestingen op gebied van 100 km2 radioactieve be smetting op 2500 km2 gedurende 3-6 maanden 3-6 maanden na aanval C- 15 TON ZENUWGAS 60 km2 minuten besmetting van enkele dagen tot weken beperkt gedurende de besmetting B- 10 TON SMETSTOF 100 000 km2 dagen waarschijnlijk epidemisch sterfte onder be vol- 90 pet. king 80 pet. ontwikkelings- en 5-10 miljard dollar 1-5 miljard dollar produktiekosten over enkele jaren na incubatietijd of het onder controle krijgen van epide mie 50 pet (75 pet als elke medische hulp achterwege blijft 1-6 miljard dollar r. (Van onze correspondent) ASHINGTON GPDEen aantal Amerikaanse senato- onder wie de altijd parate senator William Fulbright als litter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrek- heeft besloten een eigen team van twee waarnemers Cambodja te sturen om vast te stellen in hoeverre de Ver- ie Staten verwikkeld zijn in de oorlog die het nieuwe re- j van generaal Lon Nol dreigt te overspoelen. J nator Fulbright wond er geen doekjes om. Hij zei dat hij genoegen nam met de verklaringen van de regering- m dat er geen tweede Vietnam dreigt in Cambodja. Het i 1 duidelijk dat hij vermoedde dat de Amerikaanse militaire and voor Phnom Penh omvangrijker was dan officieel toegegeven. aankondiging van de reis van ipeciale senaatscommissie naar odja volgde op de hielen het ht dat de Amerikaanse regering :en had om 1500 op de Vietcong etnam veroverde Russische ge- i ter beschikking te stellen van «uwe Cambodjaanse leiders. Dit ir, dat bedoeld is als een tege- toming aan de Cambodjaanse eken om wapens, had ongebrui- e consequenties. nt, zoals iedere oorlog, wor- altijd meer wapens dan de bij- rende amunitie veroverd en Ame- is dan ook niet in staat de aan- ien Russische AK-47-geweren te begeleiden met de benodigde ko- Washington deed daarom een p op de Indonesische regering om üunitie te leveren, aangezien het nesische leger is uitgerust met door de Sowjet-Unie geleverde ns. Volgens berichten in Wash- bevindt 'n Indonesische dele- zich al gedurende enkele dagen imbodja om zich op de hoogte dien van de stand van zaken bij ïambodjaanse leger, leger van generaal Lon Nol op niet meer geschat dan 30.00 en als de rapporten er over zijn, dan moet er niet op ge worden dat deze troepen- at in staat is een belangrijk of- van de Vietcong te weer- i De sterkte van de Vietcong in bodja wordt daarentegen ge- op 40 tot 50.000 man. Het nieu- lambodjaanse regeringshoofd, dat de afgelopen week tot Wash ui en daarna tot de Verenigde es in New York richtte met een dringend verzoek om wapens, gelooft dat hü in staat is om een 200.000 man op de been te brengen. Maar er zijn weinig westerse waarnemers die geloof hechten aan die voorstel ling van zaken. Integendeel, het begint er steeds meer op te lijken dat een overwin ning op de Noordvietnamese troepen in Cambodja afhangt van de bereid heid van de Zuidvietnamese regering in Saigon om troepen ter beschik king te stellen van het bedreigde buurland. Er zijn al berichten in om loop dat één of twee divisies van door de Amerikanen opgeleide Zuidvietna mese parachutisten gereed staan om de Cambodjaanse hoofdstad te verde digen. mochten de Noordvietnamezen die stad ooit in gevaar brengen. Waar deze situatie op neerkomt is een ernstige proef op de som van de zogenaamde Nixon-doctrine, die door de Amerikaanse president op het eiland Goeam werd uitgestippeld en waarin hij aankondigde dat Amerika zyn rol als politieagent in het buiten land zou terugbrengen tot een abso luut minimum. Senator Fulbright en zijn gealarmeerde collega's gelo- van de doctrine echter minder dan 't simpele feit dat de val van Cambod ja, en de daaraan gepaard gaande bedreiging van Zuid-Vietnam, alle re denen oplevert voor Washington om zich in het geheim in te zetten in het land waar Prins Sahoenoek tot voor kort de scepter zwaaide. Volgens de laatste berichten bevin den zich al 5.000 man Zuidvietname se troepen zich min of meer perma nent op Cambodjaans grondgebied. Een dergelijke onttrekking aan het zogeheten Vietnamiseringpro- gramma dat Amerika in staat moet stellen om zijn eigen troepen af te voeren naar de Verenigde Staten door middel van het opleiden van parate Zuidvietnamese eenheden, kan niet plaatsvinden zonder de goedkeuring en instemming van Washington. Mogelijk Maar waar Senator Fulbright zich dan ook ongerust over maakt is de vraag in hoeverre de oorlog in Cam bodja dan ook kan leiden tot een verlengde Amerikaanse militaire aan wezigheid in Zuid-Vietnam, omdat het bedreigde regime van generaal Lon Nol Zuidvietnamezen nodig heeft die anders de terugtrekking van onze soldaten mogelijk hadden gemaakt. In Washington is men het er in ieder geval over eens dat een terug keer van de afgezette Prins Sihanoek in zijn land, zou betekenen dat Cambodja voor het Westen verloren is, en dat het land dan een groot ar senaal zou worden voor de strijd van de Vietcong in Vietnam Niettemin houdt de Nixon-regering nog voet bij stuk dat het geen manschappen of de euphemistische „adviseurs" naar Cambodja zal sturen. Senator Ful bright en zijn medestanders zijn daar allerminst van overtuigd. MR. H. L. LEFFELAAR. NEW YORK i Reuter. AF Pi De zoon van de Chinese president generaal Tsjiang Kai-sjek. j Tsjiang Tsjing-keoe 'op de foto links i is gisteren in Neiv York j aan n aanslag ontsnapt. Tsjiang Tsjing-keoe, die vice-premier is. brengt een officieel bezoek aan de verenigde Staten. Gistermor- gen was hij uit Washington in New York aangekomen. Op het j moment dat hij het Plaza-hotel, i waar hij zou spreken op 'n lunch van de vereniging voor het Verre Oosten en Amerika, werden tioee schoten op hem afgevuurd. De 60- j jarige Tsjiang bleef ongedeerd, j De politie heeft tioee Chinese na- I tionalisten aangehouden. Beide mannen (foto rechtsbehoorden bij een groep Chinezen die voor het hotel tegen de aanwezigheid van de vice-premier op de lunch protesteerden. De ene man had een revolver bij zich, de ander een mes. De Chinese demonstranten voor het Plaza-hotel droegen borden niet de opschriften „vrijheid en zelfbeschikking voor Taiwan", „einde van het totalitaire bewind van Tsjiang Kai-sjek", Tsjiang vertrek", Mao vertrek". Op één spandoek stond te lezen: „Wij vertegenwoordigen de aan ban den gelegde meerderheid" t.Van onze correspondent BONN (GPD) De onderhande lingen tussen de Bondsrepubliek en Polen worden begin juni in Bonn voortgezet. Dit is het verrassende resultaat van de besprekingen, die de Westduitse staatssecretaris Duckwitz de afgelopen dagen in Warschau heeft gevoerd. Volgens een gister avond gepubliceerd communiqué wensen beide partijen voortzetting van de zakelijke discussie. Van West duitse zijde is vernomen dat de sfeer tydens de derde ronde van die dis cussie zeer goed is geweest. Aangenomen wordt dat de Poolse houding is beïnvloed door een brief die bondskanselier Brandt, als voor- zitter van de Sociaal-democratische partij, aan Gomoelka. de leider van de Poolse communistische party. heeft geschreven. De inhoud van Brandts brief is niet bekendgemaakt, maar wel is uitgelekt hoe de laatste Westduitse voorstellen voor het pro bleem van de westgrens ivoor Polen het kernpunt» luiden. Bonn stelt Warschau voor gemeenschappelijk te verklaren dat de Oder-Neisse-lijn Po- lens westgrens is. De Bondsrepubliek zal daarna die grens en de territo- i riale integriteit van Polen niet meer j aan de orde stellen als het tot on- i I derhandelingen over een vredesver drag komt. I I In feite zou Bonn Warschau dus min of meer „tijdelijke erkenning" voorstellen, die automatisch in een definitieve overgaat als het vredes- verdrag tot stand komt, waarin de verdragen van Potzdam voorzien Deze verdragen en ook het in oost- Europa bekritiseerde „Duitslandver drag" tussen de Bondsrepubliek en zijn Westerse bondgenoten zouden niet mogen worden genoemd in de overeenkomst tussen de Bondsrepu bliek en Polen. De Poolse regering zal het contact van Duitsers met voormalige landge noten aan de oostkant van Oder en Neisse moeten vergemakkelijken en culturele uitwisselingen moeten aan vaarden. Bewoners van de vroegere Duitse gebieden in Polen dienen in principe zeis de kans te krijgen als nog naar Duitsland te verhuizen. Men is er in Bonn van overtuigd, dat over deze ideeën nog maanden zal worden onderhandeld. Na .som bere vooruitzichten die de laatste reis van Duckwitz bood. bestaat ech ter grote tevredenheid over de Poolse reacties. Enkele dagen geleden werd van Poolse kant openlijk erkend, dat de Westduitse regering zich inspant om tot een voor beide partijen aan vaardbare regeling te komen, giste ren werd de invitatie om voor voort zetting van het overleg naar Bonn te komen, gehonoreerd. Dit ondanks het feit dat Warschau vorige maand nog verklaarde geen aanleiding te zien om van de overeengekomen on derhandelingsplaats af te wijken WEM TIMMERS Bezoek aan Hess Rudolf Hess heeft gisteren voor het eerst sinds hy in de gevangenis van Spandau zit dat is sedert 1946 familiebezoek gehad. Zijn vrouw Ilse, die 70 jaar is, en zyn 32-jarige zoon Wolf Rüdiger. mochten Hess die morgen 76 jaar wordt bezoeken. Hess had altijd gezegd, dat hij niet wenste dat zij hem als gevangene zouden zien. ADVERTENTIE Leidsch Dagblad organiseert op DINSDAG 28 APRIL in de Stads gehoorzaal voor de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs. Wat moet er de komende 4 jaar gebeuren? Alle politieke lijsttrekkers in Leiden. Stemming voor en na de discussie. TOEGANG GRATIS. Aanvang 14.30 uur. ER is een duidelijk verschil tus sen Spanje's buitenlandse poli tiek van voorheen en die van de laatste tijd. Men zou een Zuidafri- kaanse uitdrukking kunnen gebrui ken en van „uitwaarts beleid" kun nen spreken, d.w.z. een streven naar betere betrekkingen met de rest van de wereld. Sinds de regeringswijziging van de herfst '69 tracht het departe ment van Buitenlandse Zaken in Madrid thans onder leiding van minister Lopez Bravo het contact met de buitenwereld zo snel moge lijk te verbeteren. Hij zoekt het voor al in persoonlijke reizen: Bravo is in Madrid even moeilijk te bereiken als minister Luns in Den Haag. Zo ls er contact geweest met de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de EEG. Dit betekent nog allerminst dat Spanje binnen afzienbare tijd zijn intrede in de Europese Gemeen schap zal doen. Democratisering van het bewind is voorwaarde voor nau were aansluiitng bij de Zes. In dat opzicht is er wel enige vooruitgang merkbaar, zoals biykt uit het bezoek van de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Scheel, aan Ma drid waar hy woensdag j.l. aankwam. Reeds vier jaar geleden bracht de toenmalige Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, een bezoek aan Madrid. En zyn Spaan se collega Castiella bracht op zyn beurt een visitie aan Bonn. Latei- aanvaardde Brandt, toen nog minis ter van Buitenlandse Zaken, een in vitatie van Madrid, maar die uitno diging is tengevolge van het bezoek van Kiesinger aan Spanje nog geen werkelijkheid geworden. Overigens zijn de banden tussen beide landen van meer dan gewoon belang: West- Duitsland is. na Amerika, de belang- rykste handelspartner van Madrid. Voorts helpt Bonn' de Spanjaar den door middel van kredieten ten einde de ongunstige natuurlyke om standigheden in bepaalde delen van het land te verbeteren. Tot die pro jecten behoort ook een bewaterings- project van het Tajo- Segura-kanaaJ waarvoor Duitsland een lening van 200 miljoen mark beschikbaar zal stellen. Behalve die verbetering in de zakelyke betrekkingen is er nog een ander, politiek aspect, dat zon der meer verrassend genoemd kan worden. Minister Scheel heeft n.l. besprekingen gevoerd met vier leden van de oppositie in Spanje: een so cialist, een christen-democraat, een conservatief en een liberaal. Dit kwartet staat in de voorste gelede ren van het oppositiefront, dat on langs tot stand is gekomen en dat een bundeling is van de meerder heid van de illegale groeperingen. Men mag hier toch zeker wel van een zeer ongewone gang van zaken spreken: een buitenlandse minister spreekt niet alleen met de Spaanse autoriteiten, Franoo incluis. maar ook met de niet-erkende te genstanders van het bewind, dat aan dit gesprek zyn goedkeuring heeft gehecht. Enerzyds is er dus in Span je een presentatie van de nieuwe re gering, anderzyds nieuwe binnen- 1 landse verhoudingen, die sterk af- wyken van Spanje's politieke ge schiedenis van de laatste dertig jaar. Het gaat nog langzaam, maar er is beweging. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Sisco be hoort tot de velen, die een po ging hebben ondernomen om de stry- dende partyen in het Midden-Oosten dichter tot elkaar te brengen. Maar evenals zyn talryke voorgangers is hy er niet in geslaagd veel resul taat te bereiken. Anti-Amerikaanse betogingen in de Jordaanse hoofd stad Amman hebben hem zelfs ge noodzaakt zyn bezoek aan het land van Koning Hoessein te annuleren. En in Libanon duurde de visite slechts enkele uren, zodat ook daar geen enkele stap vooruit kon worden gedaan. behoeft niet aan getwij feld te worden, dat dit uitbiyven van succes moet worden toegeschreven aan de invloed van de Palestynse guerrillastrijders, die zowel in Jorda nië als Libanon hun macht terdege doen gelden. En voor de Palestijnen is er één hoofdschuldige in het Mid den-Oosten: Amerika, dat volgens hun mening niet hen maar Israël steunt. Opmerkelyk is, dat Sisco's be zoek aan Cairo, dus aan het hoofd kwartier van de anti-Amerikaanse actie in het Midden-Oost en, niet eens is tegengevallen: géén demon straties van de bevolking, wél een re- delyk-vriendelijke ontvangst door pre sident Nassen. De oorzaken liggen voor de hand. Egypte mag dan het voornaamste anti-Israëlische bol werk van het Midden-Oosten zijn, het vooruitzicht dat er langs mili taire weg geen enkele vooruitgang te boeken valt, dat het land zich boven dien financieel uitput en dat het steeds meer afhankelijk wordt van de Sowjet-Unie, deze en dergelyke factoren spelen een rol by het be palen van Nassers houding. Het is twyfelachtig of de Egyptische top tot nu toe voldoende begrip heeft ge had voor de Amerikaanse opvattin gen inzake het Midden-Oosten. Na het bezoek van Sisco kan er op dat punt aan Egyptische zyde geen te kort meer zyn: de Amerikaanse di plomaat heeft in totaal drie dagen gesprekken gevoerd me' president Nasser, met de minister van Bui tenlandse Zaken Riad, met Nassers speciale adviseur voor buitenlandse zaken Mahmoed Fawzi en vele an dere politieke topfiguren uit Egypte. Wat nu heeft Sisco aan Nasser dui delijk gemaakt? Niemand weet het fyne van deze gesprekken, maar het ligt voor de hand, dat Washington onderstreept heeft, dat het conces sies van beide zyden verlangt. Daar tegenover zal Egypte hebben duide- ïyk gemaakt, dat het Israels terug trekken uit alle bezette gebieden ver langt, dus het schiereiland Sinai, oost-Jeruzalem, de westelyke oever van de J or daan en de heuvels van Golan. Bekend is, dat Israël vast houdt aan rechtstreekse gesprekken met de Arabieren vóórdat er van terugtrekken sprake kan zyn. De grootste zorg by al deze standpunten is deze, dat zy, hoe langer de hui dige toestand van feitelyke oorlog voortduurt, steeds verder van elkaar afdryven. ri.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9