PPR-bestuur ging buiten zijn boekje ,Beddelaken nog geen spandoek' Bezwaren boerderij tegen afbraak ,Lindenhoeve,, Plan van Jurgens in strijd met de reglementen Montreux beleeft weer tv-festival Grotere aftrek voor werkende echtgenote Koningin kan naar Indonesië Opstand op Haiti niet van de grond Dodenherdenking op vier mei in Leiden Zomerhuisjes (63) aan het Vennemeer Na muiterij Bouwkosten joegen huren woningwet woningen omhoog Vermist meisje is verdronken Leidse Oranje Vereniging deelt 30 april uit PAGINA I.ÏIMCH DAGSLA» ZATERDAG 25 APRIL 1970 (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) De Po litieke Partij Radikalen (PPR) worstelt met organisatorische moeilijkheden. De problemen zijn ontstaan rondom de vorming van een parlementaire werkgroep, een soort toekomstige fractie voor de Tweede Kamer. Het idee voor de oprichting is afkomstig van het dagelijks bestuur van de PPR, In de gedachtengang van Jurgens en de ztynen zou de parlementaire I werkgroep de politieke lijn van de I PPR bepalen en ook de mensen le veren die voor deze partij kamerze tels gaan bezetten. Het algemeen be stuur stemde in eerste instantie in met dit plan. Ook de kerngroep van de PPR een adviserende partijraad van leden uit alle provincies schaarde zich in overgrote meerder heid achter het voorstel. Adder Maar er zat een adder onder het eras in de persoon van Gerard van I Pijkeren, lid van het algemeen be- waarvan mr. Eric Jurgens voor- stuur. Deze Harderwykse gemeente- zitter is. Er leek geen vuiltje aan I ambtenaar, een expert in het bestu deren van reglementen, dat tijdens de de radikale lucht t€ zijn, totdat vergadering waarin het licht voor Jur plotseling iemand ontdekte dat I eens w'erk?roeP °P gi'oen was gezet, al de nodige bedenkingen. Op de col- de vorming van een dergelijke I gende bijeenkomst van het algemeen werkgroep in strijd is met de re glementen. Na veel interne verwikkelingen wordt nu gewerkt aan een wijziging van de regels in de partij, zodat een geheel nieuwe bestuursstructuur mo gelijk wordt. Jurgens lijkt daardoor alsnog zijn zin te krijgen. Met dit verschil: er was een uitgestoken been voor nodig om de ambitieuze PPR voorzitter aan de (democratische) regels te herinneren WASHINGTON (REUTER) Drie of vier schepen van de Haitiaanse kustwacht hebben gisteren de hoofd stad Port-au-Prince en de omgeving van dictator Duvaliers paleis, met scheepsgeschut bestookt. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. De be schieting duurde de hele dag. De Amerikaanse ambassade in Port-au-Prince heeft Washington la ten weten dat de toestand in de Haitiaanse hoofdstad ondanks de be schieting kalm was. Er was een uit gaansverbod afgekondigd en de win kels waren gesloten. Duvalier heeft zijn ambassadeur in Washington, Bonhomme, opgedra gen Amerika om luchtbescherming te verzoeken en een spoed-onderhoud met president Nixon aan te vragen. Amerikaanse functionarissen zeiden, echter niet te geloven dat er onmid- delijke noodzaak bestond om vlieg tuigen te sturen. Ambassadeur Bonhomme zei. dat de beschieting van Port-au-Prince volgde op een „door communisten geïnspireerde muiterij aan boord van de kanonneerboten van de kustwacht. „De schepen zouden zijn verdreven door een Mustang-jager van de Hai tiaanse luchtmacht en een op de kust geïnstalleerde 105 mm-kanon. De Franstalige negerrepubliek wordt sinds '57 dictatoriaal geregeerd door „Papa Doe" Duvalier, die zich in 1964 tot president voor het leven heeft laten uitroepen. Hij oefent de macht uit met behulp van de „ton ton macoute", zijn geheime politie, die marteling en moord als wapens gebruikt tegen politieke tegenstan ders. Pogingen om zijn bewind ten val te brengen zijn steeds mislukt. Het bewind van Duvalier is door de internationale commissie van juris ten veroordeeld wegens „flagrante minachting van de elementaire be grippen van democratie". bestuur wist hij een krappe meerder- I heid te krijgen voor zijn bezwaren, j Van Pijkeren gebruikte als argu- ment dat voor de instelling van zo'n i gewichtig lichaam als een parlemen- j taire werkgroep een reglementswij ziging nodig zou zijn. En dat is iets i waarover alleen de ledenvergadering j van de partij, het congres, een beslis- j sing zou kunnen nemen. De kerngroep was na het besluit van het algemeen bestuur om de i werkgroep onreglementair te verkla ren genoodzaakt om haar goedkeu- i rend advies over het plan in te trek- I ken. Dat gebeurde dan ook op 4 april i na heftige debatten. iSi 'IJ De hele gang van zaken i6 een I pijnlijke affaire geweest voor PPR- j voorzitter Jurgens. Hij legt binnen- j kort het voorzitterschap neer omdat hy het organisatorische werk binnen j de partij niet langer wil combineren met zijn politieke activiteiten. Door i zijn aftreden zou hy de handen vnj- krijgen voor het voorzitterschap van de parlementaire werkgroep. Voor die functie geldt Jurgens als enige kan didaat. Maar de wortels van zijn werkgroep hebben door het ingrijpen van het algemeen bestuur in drassi ge grond gestaan. Velen in de radikalen-partij willen een oplossing bereiken om de kan didaatsvolksvertegenwoordigers van de PPR goed voorbereid naar het Bin nenhof te kunnen sturen. Op dit mo ment zitten er in de tweede kamer drie leden onder de naam groep-Aar den. die zich na hun afscheiding van de KVP bij de PPR hebben aange sloten. Jurgens schrijft over dit drie tal in zijn pamflet „De PPR op aar de": „zij zijn wel leden van de PPR. maar kunnen natuurlijk niet als PPR-fr actie optreden". Zodat het voor Jurgens te hopen is. dat zijn voorspelling uitkomt, da de PPR bij verkiezingen goed is voor een stuk of zeven kamerzetels. Zaterdag buigt de kerngroep zich adviserend over de reglementswijzi- 1 ging die de wijze van kandidaatstel ling regelt en de vorming van de parlementaire werkgroep mogelijk I moet maken. Op 13 juni heeft het PPR-congres dan de beslissende stem Prins Claus maakte deze foto van zijn zoon Prins Willem-Alex- ander in verband met diens der- j de verjaardag op maandag 27 april. DEN HAAG (GPD) De „kale1 bouwkosten van woningwetwo-' ningen zijn vorig jaar met ruim 11 pet opgelopen (1968: 7 pet).Lc Mede hierdoor steeg de gemicU delde huur van woningwetwo ningen van f 134,— in ïg^ naar f 156,in 1969 (stijging 17 pet). De stijging van de bouwkosten blijkt uit voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Met de kale bouwkosten wordt bedoeld, de aannemings sommen zonder de kosten van de grond, architectenhonoraria e.d. en dure voorzieningen als centrale' verwarming en liften. Die zuivere bouwkosten werden zwaar opgeschroefd door de in '69 ingevoerde b.t.w. De invloed wordt op 6 pet geschat. Verder speelden mee de nieuwe c.a.o.-bouwnyver- heid, de arbeidstijdverkorting en de stijging van materiaal-kosten (vo rig jaar werd staal bijvoorbeeld zo'n 40 pet duurder) en van de rentevoet. Het ziet er naar uit. dat dit jaar de bouwkosten niet abnormaal zullen stijgen Van invloed zal daarbij zijn of er nog een tussentijdse loonsverhoging in de bouw wordt toegepast. De mogelijkheid daartoe is in de c.a.o. opengelaten voor het geval de kosten van levenson derhoud sterk zouden stijgen. NIJMEGEN (ANP) ,,De zieke, die zich onder dok tersbehandeling stelt zal wel nooit helemaal mondig wor den, maar de niet-patiënt zet al een tamelijk grote mond op. De Dolle Mina's bijvoorbeeld, die baas in eigen buik willen zijn, en er zo op het oog, patent uitzien. De zieken zullen van hun beddelaken geen spandoek maken, maar hun gemor wordt verre overstemd door het protest van de gezonden." Daarmee is het gevaar bezworen da voeien' een jonge partij als de PPR op het I punt van de kandidaatstelling en de zetelverdeling net zo hard op de klip pen zou zijn gegaan als veel oude j partijen in het verleden. Prof. dr. J. van Leent, socioloog en sociaal-psycholoog in Wage nin gen, zei dit vanmiddag in Nijmegen op een studiebijeenkomst van de Katholieke Artsenvereniging over „de mondigheid van de patiënt". Hij voegde hieraan toe. dat ieder die ge zond is weet. dat hy ziek kan wor den en dat dit vermoedeiyk een van de redenen is waarom er zo weinig beroep op het medisch tuchtcollege wordt gedaan: „Wie vandaag tegen een medicus een vuist balt. moet morgen misschien zyn pols laten Tot voor kort werden dokter, pro- >n pastoor beschouwd als „nobele betweters", maar de grote rust binnen de medische, academi sche en clericale wereld is nu ver- LEIDEN Voor de Leidse school jeugd is er maandag vier mei om elf uw 's morgens een herdenkings bijeenkomst nabij molen De Valk. Hoewel deze dag in de vakantie valt, heeft de Leidse stichting Doodenher- denking gemeend, dit onderdeel van (Door Nico Scheepmaker) Montreux (GPD) In Montreux is het tiende televisiefestival om de gouden roos (en niet te vergeten de zilveren en de bronzen, en de bijko mende pryzen) op volle kracht be gonnen. Brazilië had het ongeluk als eerste loteling uit de mand te komen, net als vorig jaar, zodat hun programma als voorproefje al op donderdagavond half tien vertoond werd. Toch een voorbeeld van rechtvaardigheid, want net als vorig jaar was het een onnozel muzikaal-toeristisch pro gramma. maar nu in kleur, zodat je het wel beter zag. Het tweede Noorse programma dat donderdagavond nog vertoond werd, was wel een voltreffer, en zal een grote kanshebber zyn voor byvoor- beeld de prys van Montreux voor het leukste programma. Oudergewoonte hadden de Noren op een thema ge borduurd: het bed, en alle denkbare grapjes daaraan opgehangen, zodat je het idee had dat waarlyk geen grap was overgeslagen. Goed gemaakt, spiritueel, geestig, met enkele zwakke plekken, en als voornaamste nadeel dat het onderwerp min of meer was „doodgedacht" en de vlagen inspira tie tydens het uitdenken verstikt wa ren. Het Finse programma, dat vertoond werd. leek iets in opzet op het Noorse, alleen was niet het bed. maar. het menseiyk lichaam tot uitgangspunt genomen. Ook weer zo'n programma boordebol kleine Skandinavische grapjes, maar de grapjes waren min der effectief, en de humor behoorde meer tot het genre oudemannengyn, vooral als de striptease use in het ge ding kwam, die wel (ere wie ere toe komt) voor de eerste blote borsten zorgde. Een grote verrassing was het CBS- I programma „Anie the woman in the life of a man", waarin Anne Ban- 1 croft talloze losse sketches en liedjes j aaneenzong en -speelde, met een goe- de afwisseling van gevoelig en raak j en satirisch en gek en geestig, alle- i maal op superieure wyze gedaan (wat haar betreft) en in beeld ge bracht. Na de eerste dag zyn er dus twee grote kanshebbers: de CBS met An ne Bancroft, en de Noren met bed side story. Met nog eenentwintig pro gramma's voor de boeg. bepaald geen ongunstige oogst vergeleken by de voorgaande jaren. de herdenking te moeten handhaven. ook al gezien de aandacht die veel I onderwijzers in de klas hebben be- I steed aan het onderwerp „25 jaar bevrijding". De bloemlegging bij het oorlogs- j monument aan de Molenwerf begint om half elf. Daarbij speelt het Leidsch Politie Muziek Gezelschap, j Op de avond van de vierde mei wordt de jaarlyikse herdenkings bijeenkomst gehouden in de Mare- kark. Het programma is dit jaar uit gebreider dan anders. De burgemeester van Leiden zal om half acht een openingswoord spreken. Na samenzang met orgel- j spel van A. Martyn, volgt de uitvoe- j ring van gedeelten uit het requiem van Mozart. oJ.v. Herman gier. Medewerkenden hierbij zyn het Ned. Madrigaalkoor. het Leids Toon kunstorkest, de solisten Esther Hil- linga, sopraan. Vera Verzyden. alt. Kees Borger, tenor en Huib Schim mel, bariton. I stoord. Volgens prof. Van Leent is j dat niet in de eerste plaats veroor- zaakt door de vaak sensationele pu bliciteit vooral doordat de onrust bin nen deze werelden die vroeger vry- wel helemaal verborgen bleef, nu naar buiten komt. Discussies eerst tot de eigen kring beperkt, bereiken nu het grote pu bliek en zaken als ae medisch ethiek, de theologie en de verantwoordelyk- heid van de wetenschappelyke onder zoeker liggen nu als het ware op straat „De pil kan ons leren", aldus prof Van Leent, „dat een scherp gestelde, onontkoombare kwestie een heel bolwerk van betwetery in elkaar kan doen storten". Het kardinale punt by het mondig worden van de leek was volgens prof. Van Leent, dat de autoriteiten- kerkelyke. medische en academische- zelf zyn gaan twyfelen. De deskundi gen zijn hun zelfverzekerdheid kwyt en zodra een autoriteit openlyk aan zyn eigen competentie twyfelt, heeft het gezag zyn vanzelfsprekendheid verloren. Nu de leek via talloze kanalen de j stand van de medische wetenschap I kan byhouden, zal het hem moeten opvallen dat zyn dokter soms ach terloopt. aldus prof. Van Leent. De wetenschap torent nu ver boven haar toepassers uit, de eenheid is verbro ken. Bélangryker nog vindt de hoog leraar het. dat by toepassing van een wetenschap vaak beslissingen moe ten worden genomen op grond van waardebepalingen die niet tot het terrein van die wetenschap behoren De wetenschappelyke vooruitgang dwingt de arts om steeds meer be slissingen te nemen tussen steeds meer alternatieven op meer terrei nen en vaak met de meest ingrijpen de gevolgen. Geen wonder zo zei prof. Van Leent, dat de dokter ver langend naar de mondigheid van zijn patiënt gaat uitzien. Vergeleken by de professor en de j pastoor verkeert de arts in een veel j neteliger situatie omdat het by zyn beslissingen gaat om kwesties van leven of dood '..de pastoor heeft er wel mee te maken, maar hy laat be slissingen over het eeuwig leven aan god over en over het aardse aan de dokter"). Bovendien krygt de dokter steeds meer problemen van de pas toor op te knappen, tot en met ge- loofsmoeilykheden toe. Uit onderzoekinge blykt. dat de mensen ook een fors percentage deskundigheid van de arts verwach ten op het gebied van beroepskeuze, sociale bystand, opvoedingsproble men en huweiyksmoeilykheden. Het prlesterlyk element dat heel vroeger sterk met het geneesheerschap was verweven, zou volgens prof. Van Leent in de nabye toekomst wel weer eens versterkt kunnen worden, zy het dan in geseculariseerde vorm. „Nu de pastoor zegt dat we het zelf maar moeten uitzoeken, stappen we naar de dokter". (w.v.) LEIDEN De Leidse PvdA houdt dinsdagavond om acht uur haar tweede wijkhearing in Leiden, dit maal voor bewoners van het Mors- kwartier en de zystraten van de Morsweg en de Morsstraat. Alle be woners uit deze wyk kunnen tydens deze byeenkomst, die plaats vindt in het wykgebouw Dykstraat 2a, hun verlangens en wensen over de buurt aan de orde stellen. Zo heeft de PvdA in vervolg op de eerste wijkhearing (in de Kooi) een verslag van het daar besprokene naar het college van B. en W. gestuurd, met het verzoek om commentaar. DEN HAAG (GPD) De Raad voor de Arbeidsmarkt (een SER-com- missie onder leiding van drs. J. W. de Pous) meent dat de te wijzigen fiscale aftrekregeling voor de werken de gehuwde vrouw als er als volgt moet uitzien: de eerste f- 1000.- vrij Strate- I v*n belasting evenals 20 pet. van het inkomen dat boven de f. 1000,- uitgaat. De maximumaftrek zou f. 4000.- moeten bedragen. De raad meent dat de nieuwe regeling snel moet worden ingevoerd. De raad heeft daarmee een keuze Na de' twee minuten stilte en het gemaakt uit de mogelykheden. die zingen van het Wilhelmus, draagt staatssecretaris Grapperhaus (Finan- de acteur Leo de Hartogh herden- 1 ciën) in een nota aan de Tweede Ka- kingspoezie voor. Hierna wordt het "ier heeft aangegeven voor de wyzi- Requiem voortgezet. Om half negen Sing van de bestaande fiscale aftrek - begint, dan de stille tocht naar het regeling van de werkende gehuwde oorlogsmonumenti VIYUW^ j De huidige regeling (aftrek 33 1/3 I procent met een minimum van f 500. en een maximum van f. 2000.-, met ingang van 1 januari van dit jaar zyn deze bedragen verhoogd met 11 procent, dus tot f 555,- en f. 2220,-. De Raad voor de Arbeidsmarkt ver wacht dat de toeneming van het aan tal werkende vrouwen vooral moge- lyk zal zyn door het verrichten van part-time-arbeid. De raad meent dat de aangegeven regeling ook de voor keur verdient voor de hogere inko mensgroepen. ervan uitgaande dat een hoog inkomen uit arbeid van de vrouw mede wyst op een hoge scho lingsgraad, hetgeen voor de arbeids markt va nbelang is. De arbeid van gehuwde vrouwen AMSTERDAM (GPD) Het zes tienjarige meisje C. P. van Burik, naar wie de Amsterdamse politie gisteravond een speurtocht is begon nen in het Amsterdamse Bos, biykt te zyn verdronken. Brandweerman nen vonden tegen het middaguur haar lichaam in het water. Tot dus ver heeft niets op een misdryf ge wezen. in de hogere inkomensgroepen is uit een oogpunt van arbeidsmarktbeleid zeer gewenst. Daarom moet er vol gens de raad naar een methode wor den gezocht, waarby de loonbelasting over het inkomen van in loondienst werkende gehuwde vrouwen zoveel mogelyk als eindheffing geldt. LEIDEN De Leidse Oranje Ver eniging zal ook dit jaar op koningin nedag fruit en versnaperingen uitde len in kinder- en verpleegtehuizen. Deze uitdeling breidt zich nu ook uit tot de Leidse hofjes. Net als voorheen vertrekt men voor deze .verrassingstocht" vanuit het wykgebouw Rehoboth aan het Rapenburg, om ongeveer kwart over negen. DEN HAAG De Nederlandse regering heeft er geen bezwaar te gen. dat Koningin Juliana een be zoek aan Indonesië brengt. De re gering heeft meegedeeld dat een der- gelyk koninkiyk bezoek de laatste gevoelsmatige en formele bezwaren voor een verdere ontwikkeling van nieuwe betrekkingen tussen Neder land en Indonesië wegneemt. Aangenomen wordt dat de Indone sische president Soeharto op korte termyn een bezoek aan Nederland zal brengen en dan Koningin Juliana zal uitnodigen voor een tegenbezoek. Prins Bernhard oogstte gisteren de lof van het koninkrykskabinet voor de manier waarop hy inhoud had ge geven aan zyn reis door Indonesië. „De Prins vervulde een bijzonder moeilyk opdracht", aldus premier De Jong. Prins Bernhard slaagde er echter in dit bezoek tot een succes te maken. Het heeft Nederland in elk geval dichter gebracht by de verwezenlij king van normale betrekkingen met j Indonesië. Het college van coöperatieve vereniging „Coöperatie- B. en W. in Warmond heeft aan de raad een uitvoerig prea advies uit- Vereniging Watertuin Warmond U.A." in erfpacht uitgegeven voor gebracht over de bouw van week- een tydvak van 25 jaar en tegen een end huisjes c.q. zomerwoningen aan het Vennemeer (achtergat). Hierin jaarlyks canon, gelyk aan de zake- lyke lasten, welke de gemeepte als zegt het college, dat de aanvraag eigenaresse van de grond dient te be- voor de bouw van deze huisjes was palen. binnengekomen voordat een voor be- reidingsbesluit bestemmingsplan Noord-Oost was genomen. De erfpachter is verplicht het in j erfpacht uitgegeven terrein met wa- 1 ter en beplantingen goed te onder- De besprekingen hebben ertoe geleid houden, conform de aan wy zingen dat het aantal zomerwoningen van 70 is teruggebracht tot 63, waarvan één beheerderswoning, hierdoor is een betere opzet van het plan en verkaveling verkregen. Rondom de te bouwen zomerwoningen zal een be planting worden aangebracht en wel zodanig dat het geheel goed wordt in gepakt. Met belanghebbenden is ook uitvoerig gesproken over de exploita tie van dit complex. De voor beplanting bestemde stro ken grond, de oevers en het daaraan grenzende water zullen aan de ge meente „om niet" in eigendom wor den overgedragen. Deze stroken grond en water worden dan aan de op te richten en in Warmond te vestigen van B. en W. De erfpachter zal ook de voor groenstrook bestemde stro ken grond moeten beplanten over eenkomstig een vooraf goedgekeurd beplantingsplan. De inviduelen eige naren van de zomerwoningen zullen uitsluitend lid van de opte richten Coöperatieve vereniging zyn De ge meente heeft dan ook meer met de coöperatieve vereniging te maken dan met de individuele eigenaren van de zomerwoningen. De opslag per m2 bouwgrond is vastgesteld op f 3 per centiare. Bedoelde overeenkomst is aangegaan met de heren J. J. Bosman, aanne mer en ir. L. J. M. Bosman, bouw kundig ingenieur uit Zoeterwoude. VOORSCHOTEN Een aantal bewoners van Voorsohoten heeft een brief gericht aan de gemeenteraad naar aanleiding van het voorstel van B. en W. via een verzoek aan de mi nister van Cultuur en Recreatie te komen tot afbraak van de boerdery „Lindenhoeve". Koninklyke Marine laan 4. In de brief delen de bur gers mee bezwaar te hebben tegen afbraak van deze monumentale boer dery omdat het slopen van dit mo nument en de te verwachten sloop van panden met historische dan wel culturele waarde aan de Treubstraat en de Leidseweg, de komende gene raties onthouden van de noodzake- het verleden. Tevens vestigen zy er de aandacht op bij de gemeenteraad dat door het stichten van een bebouwing met een hoogte van ongeveer 27 meter aan de Essenlaan (Veurseweg) het sil houet van Voorschoten uit de rich ting Den Haag blyvend ernstig zal worden verstoord. De briefschry vers spreken hun verontrusting uit ten aanzien van de wyze waarop uitvoering v. verschei dene onderdelen der diverse, niet goedgekeurde bestemmingsplannen, reeds thans plaats vindt of zal vin den ten koste van het weinige waar devolle bezit behorende tot oud en groen Voorschoten. De ondergetekenden maken tenslot te met klem bezwaar tegen het even tueel slopen van het pand Konink-» lyke Marinelaan 4 en andere reeds genoemde panden in Treubstraat en langs Leidseweg en het stichten van een hoge verzorgingsflat aan de Es senlaan en verzoeken de gemeente raad geen besluiten in die zin te ne men zolang de betreffende toestem mingsplannen dan wel onderdelen daarvan niet ter visie hebben gele gen en definitief zyn vastgesteld. De brief is ondertekend door 21 burgers, die enige verenigingen, waar onder de Algemene Winkeliersvereni ging, vertegenwoordigen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6