ZH zet het mes in een aantal Leidse buslijnen Goede aanvoeren op de Leidse veemarkt P. S. Harmsen (prot. chr.) WERKGROEP: ADVIESRAAD VOOR BINNENSTAD Feest - afvalzaken Tekort over 969 bedroeg dik vier ton POLITIEK PORTRET 4 In nieuw winkelcentrum te Woerden is nog plaats voor enkele branches. Iets voor u? 'EMPEO' 'RH SRDAG 25 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S s O.VDi iPen 8h*D jiDEN Voor het eerst in haar bestaan heeft de NZH vervoersonderneming die bussen heeft rijden in Noord- en i-Holland verlies geleden. Het jaarverslag over '69, dat uenkort zal worden uitgegeven, vermeldt een tekort van 'cj d vier ton. Dit jaar zal het verlies naar schatting twee mil- 3 gulden bedragen. In een poging de eindjes zo dicht moge bij elkaar te houden, is de NZH er toe overgegaan enkele u üjnen op te heffen, vooral in Haarlem, maar ook in de ise agglomeratie. Andere lijnen worden aangepast aan de k versbehoefte, wat betekent dat de bussen met grotere tus- pozen vertrekken. Deze maatregelen (die een besparing van lerhalf miljoen gulden opleveren en volgens de NZH-direc- de reismogelijkheden niet wezenlijk aantasten) worden van cht als de zomerdienstregeling ingaat. Dat is volgende week dag. )e belangrijkste wijzigingen voor Leiden en omgeving zijn: Iet vervallen van de Witte Singel Vanaf 3 mei rydt de bus m het Noordeinde rechtstreeks m it de Turfmarkt naar het eta- on. ■ft ie lijnen 43 en 45 worden gekop- Wf »jd, waardoor een directe ver- A mding ontstaat tussen Oegst- eest, De Vink en de Wassenaar se 3ag. jjn 91 gaat dezelfde route volgen b Ujn 43 tussen Wassenaar en kl )en Haag. rïl Ün 92 tussen 1)611 Haag en loordwijk vervalt. «ge )p tal van lijnen in de Leidse n« streek en stad zal men iets lan- 1,1111 jer op de bus moeten wachten dan tot nu toe het geval was. De ia ussentyden van vertrek bedragen ichter in de streek niet meer cbo !an een half uur. Voor de stad "j* idat nog minder. Niet doorgaan lcl" e directeur van de NZH, mr. J. (Ballegoyen de Jong, zei gisteren «n toelichting op de dienstwyzi- (en, dat het de vraag is hoe lang if unt doorgaan met dergelijke ver eringen, die tot doel hebben de ui ;ezen zoveel mogelijk te beperken. 35 irendabele lijnen kun je niet zo ir opheffen. Wij hebben een ver- !t° rsplicht". zei hij. lit bracht mr. Van Ballegoijen eens op het chapiter van de [tl m die de NZH zo graag wil heb- i van gemeente en overheid in de lkt n van subsidie, die nog steeds i dch laat wachten. Hij gaf daar- een schets van de financiële si- s üe waarin de NZH verkeert. egenover een winst van 9 ton in rel staat een (door een fiscale mee- 1 er nog geflatteerd) verlies van In één week liggen er dan bij gemeenteraad twee nota's uit burgerij op tafel over één en 'izelfde onderwerp: de instel- g van een adviesraad voor de enstad. Mtig natuurlijk en verheu gd, die belangstelling voor de mnstad. En een aanmoediging or de gemeenteraad, waarvan sar iveinig leden zo is mijn iruk echt belangstelling bben voor alle problemen en ken, die de binnenstad betref - n. Twee nota's nu, dat moet toch iruk maken, zou je verander den. Het kan ook een andere twerking hebben. Het is niet te ipen, maar de raad kan denken: 't al gespletenheid bij de bur- Es, die iets met de binnenstad len, moet dat nu? Ik hoop van harte, dat de raad ét in deze geest denkt en echt tong stelling wil en kan opbren- voor een zo belangrijke zaak 1» de binnenstad en de moge- Wieden tot inspraak, die in toe nota's warden geopend, leefbaar Leiden, die het eerst ijn nota indiende, ziet die in- waak alléén van geïnteresseerde iirgers komen. De werkgroep tonenstad, waaruit Leefbaar tiden is getreden, wil naast die lewone" burgers ook vertegen- oordigers van betrokken instel den en verenigingen in de ad- tosraad. In elk geval liggen er twee tokken om op verder te bouwen, huiostenen kunnen ook reacties tomen, die op de twee nota's komen. U weet, deze rubriek staat foarvoor open. Alles over de bin- Knstad in „Binnenstad onder de »ep". dik vier ton in het afgelopen jaar. ,We hebben dit allemaal zien aan komen", aldus mr. Van Ballegoijen, ,en eerlijk gezegd valt het ons nog mee ook". Over de laatste zes jaar is de NZH dertig procent van haar reizigers kwijtgeraakt, vertelde mr. Van Balle goijen. Terwijl het index-cijfer van de gemaakte kosten een stijging ver toonde van 100 naar 130, blijft dit cijfer van de opbrengsten daarbij ten achter met slechts een opgang van 100 naar 120. „En dat betekent dat je met verlies werkt", merkte mr. Van Ballegoijen op. In het verhogen van de tarieven zag hy niet het juiste middel om uit het slop te geraken. Wat het stadsvervoer betreft liggen hier niet veel mogelijkheden voor de NZH, ter wijl mr. Van Ballegoijen het psycho logisch volslagen onmogelijk achtte om de prijs voor het busvervoer in de streek vér boven dat van de stad op te schroeven. „Bovendien hebben wy de terug gang van het aantal reizigers al pro beren te verwerken in tariefsverho gingen. Daaraan is nu een eind ge komen". De negatieve winst van het afge lopen Jaar is mede veroorzaakt door de al maar stygende loonkosten, die De gedetailleerde wüzigingen in het zomer-dienstrooster van de NZH zijn voor Leiden en omgeving: Lyn 13/14 (station-noord-centrum-zuidwest-station)na half ne gen om het half uur. Lyn 41 (Katwyk-Leiden-zuidwest)op zon- en feestdagen om de twintig minuten. Lyn 43 (Den Haag-Wassenaar-Leiden)deze lyn wordt gekop peld aan de nieuwe lyn 45. Het centrum van Leiden biyft daardoor rechtstreeks bereikbaar. Door route-wyziging van iyn 91, in ver band met het uitvallen van lyn 45, en een verschuiving van de vertrektyden biyft op het traject Den Haag-Wassenaar (Van Ol- denbarneveltweg) overdag een kwartierdienst bestaan. Lijn 45 (Wassenaarse Slag-Voorschoten-De Vink-Leiden)deae Ujn geeft gekoppeld aan lyn 43 Leiden in de zomermaanden een directe verbinding met de Wassenaarse Slag. Lyn 46 (Den Haag-Voorschoten-Leiden)Op zon- en feestdagen wordt een half uur dienst gereden, hetgeen op alle dagen het geval zal zyn tussen Leiden en Oegstgeest. Lyn 50 'Leiden-bollenstreek-Haarlem)Vanaf zeven uur wordt om het half uur gereden. Van Sassenheim tot Haarlem echter om het kwartier. Lyn 60 (Leiden-Voorhout-Noordwykerhout Sancta Maria)Gaat drie minuten later weg uit Lelden, om een betere aansluiting te krygen op de treinen. De bus van 13.12 van de Lange Mare rydt door naar St. Maria. Lyn 91 (Den Haag-Wassenaar-Katwijlc)De frequentie van deze lyn wordt verdubbeld. Er ontstaat een rechtstreekse verbinding tussen Katwijk en de Wassenaarse villawijk en het Bezuidenhout. Lijn 92 (Noordwyk-bollenstreek-Haarlem-Bloemendaal)krygt begin- en eindpunt te Noordwijk aan Zee (Picképlein). Met iyn 93 onderhoudt bus 92 om het half uur de verbinding met Bloemendaal. Lynen 40/42 (Noordwyk-Rynsburg-Voorhout-Leiden-Leiderdorp) 's avonds twee minuten later weg uit Leiderdorp. van de totaal-kosten be-1 slaan. Het optrekken van de lonen van de chauffeurs vergt jaarlyks een twee miljoen gulden. „Toch werken wy efficiënt", meen de de heer Van Ballegoyen van de1 nu over. Beide gemeenten NZH te kunnen zeggen, „met een goed verzorgingsniveau. Hier en daar is wat aan de frequentie gedaan, waar nodig werden bybussen inge- >t". Mr. Van Ballegoyen bracht nog eens in herinnering, dat voor de NZH de verscheidene subsidiepotten tot nu toe gesloten zyn gebleven. De mogelykheid dat de NZH subsi die van de gemeenten krygt (met name van Haarlem en Leiden) zag hy toch wel zonniger in dan een paar jaar geleden. Van de kant van de ryksoverheid heeft de NZH op dit punt nog geen bUjde mededelingen te verwachten. „In de eerste jaren van overleg namen Leiden en Haarlem een sterk afwerende houding in. Dat is zyn er van overtuigd dat het ook hun zorg is om bij te dragen in het voorzle- ningsniiveau. Het overleg verloopt nu in een prettige sfeer. Ik ben er van overtuigd dat we elkaar zullen vin den". Mr. Van Ballegoyen voegde hier aan toe, dat men in Leiden schynt te willen afwachten wat Haarlem gaat doen. Hy erkende dat gezien de armlastige positie van Leiden het ministerie van Binnenlandse Za ken een vinger in de pap heeft by een eventuele Leidse subsidie aan de NZH. LEIDEN By wijze van experi ment en mede in verband met de opbouw van „Zeskamp", werd gis-1 teren de veemarkt weer eens in de openlucht gehouden. In de sector melkvee een vry nor male aanvoer met iets meer belang stelling, waardoor de handel het «ets vlugger en goed pryshoudend afdeed. In de sector vare koeien een uitzon- j der lijk grote aanvoer, waaronder veel weidevee. Ook hier een redeiyke pryshoudende handel. Voor mindere kwaliteiten wel iets flauwer tot kalm Notering: melk- en kalf koeien van f975 tot f1350 en f1650; vare koeien van f 700 tot f 1000 en f 1500. Met een grote aanvoer overheersten de pinken het beeld in de afdeling jongvee. Graskalveren waren er mear weinig. Zeer kalme handel. Notering: pinken van f 500 tot f 600 f 800; graskalveren van f 400 tot f600. In de afdeling vette koeien nog een korte aanvoer. De vraag was na venant met het aanbod. De 1ste en 2de kwaliteiten waren goed verkoop baar en iets sty ver in prijs: 3de kwa liteiten waren iets gedrukt vanwege de invoer van buitenlands vee en vlees. Het beeld van de handel was over het geheel redely k. Notering per kg. geslacht gewicht- vette koeien 1ste soorten van f4.90 tot f5.10 en f5.30; vette koeien 2de en 3de soorten van f 3.70 tot f 4.40 en f4.90; worstkoeien van f3.50 tot f3.85: slachtstieren van f4.75 tot f5 De aanvoer van vette kalveren was iets ruimer en de kwaliteiten in door snee genomen iets beter. De vraag was nog niet abnormaal, waardoor de handel maar matig pry&houdend verliep. Notering per kg. levend gewicht: van f3.80 tot f4.— en f4.20 In de wolvee-sector weer een vry ADVERTENTIE Door de overschakeling in Leiden van de huisvuilemmers op de plastic zakken kunnen onze mensen van de reinigingsdienst nu ook eindelyk van feestdagen genieten, zonder in hun vrye tyd de ver vallen ophaalbeurten te moeten inhalen. Immers, men kan de plastic zak (ken) luchtdicht opbergen en bewaren tot de volgende ophaal- beurt. Op de volgende feestdagen wordt dus geen huisvuil by u opgehaald KONINGINNEDAG do. 30 april, bewaren tot ma. 4 mei; BEVRIJDINGSDAG di. 5 mei, bewaren tot vrij. 8 mei; HEMELVAARTSDAG do. 7 mei, bewaren tot ma. 11 mei. Wilt u er aan denken op die feestdagen NIET de huisvuilzakiken) buiten de zetten De directeur reinigingsdienst F. VAN OVERMEIRE. ruime aanvoer, waaronder ditmaal wat meer overhouders dan vette schapen. Er was een goede vraag naar vleeslammeren waar er voor de tyd van het jaar nog vry veel worden aangeboden. De handel deed het iets vlugger en goed prijshoudend af. Wat de fokschapen betreft, zyn de weersomstandigheden jammer ge noeg nog van dien aard, dat het met deze handel nog niet zo erg best wil. Notering: Vette schapen van f 120 tot f 130 en f 145. Vette lammeren (overhouders) van f 145 tot f 165 en f 185. Fokschapen van 1 lam van f 175 tot f 200. Fokschapen met 2 lammeren van f 250 tot f 290. Varkens In de afdeling varkens voor fok- en mestery ongeveer hetzelfde beeld als vorige week: een kleine aanvoer en een matige belangstelling. Door het geringe aanbod wel staande pry- zen. Notering: Drachtige zeugen van f 550 tot f 650 en f 675. Schrammen van f 125 tot f 135 en f 145. Biggen van f 102 tot f 108 en f 112. Er was deze week nog een groot aanbod van slachtvarkens waardoor de pryzen onder druk kwamen te staan. Ook de export was maar zeer matig, waardoor de prijzen nog weer Iets lager zakten. Prijzen per kg levend gewicht: Lichte slachtvarkens van f 2.60 tot f 2,62. Lichte slachtzeugen van f 2,15 tot f 2,25. Voor de afdeling geiten een by- zonder grote aanvoer. De handel deed het daardoor iets rustiger, maar de pryzen handhaafden zich wel. Notering: van f 30 tot f 75 van f 90 tot f 105. (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Wethouder P. S. Harmsen, een rustig man zo te zien. Bedaard formuleert hy goed lopende zinnen, zyn woor den nu en dan onderstrepend met een handgebaar, zonder dat er as valt van zyn sieriyke Willem n. Harmsen is vele Jaren onder- wijzer geweest en het moet ge zegd, hy doceert goed. Vanaf zyn achttiende jaar, zo'n veer tig jaar geleden, is hy actief in de CHU. Daarin heeft hy ook vele functies bekleed. „Toen ik hier in Leiden in '62 wethouder werd, heb ik myn voorzit terschap bestuurslidmaatschap neergelegd. Voor mezelf heb ik bezwaren tegen een combinatie van functies. Je moet vry biy- ven staan." Hoe is hy, de jonge onderwy- zer in de politiek gekomen en waarom by de CHU. Het ant woord ligt thuis. Daar werd hy door zyn moeder in die rich ting opgevoed en zyn maat- schappeiyke geïnteresseerdheid deed de rest. Die belangstel ling deed hem niet de weg naar de SDAP kiezen, ook al geeft hy toe in zyn woonplaats Zut- fen („een socialistisch bol werk") onder de indruk te zyn gekomen van de vooroorlogse een mei-optochten. „Maar ik handel vanuit het CHU-stand punt." En byna verontschuldi gend in verband met alle nieuwlichters: ,Jk kan levens beschouwing en politiek onmo- gelyk scheiden." In 1958 werd hy in Leiden raadslid. ..Dat was toen pas mogeiyk. Daar voor kon je als leerkracht van het byzonder onderwys geen raadsfunctie bekleden. Voor het openbaar onderwys geldt dat nu nog. Vier jaar later werd de leraar Duits en handelskennis wethouder door een plotseling overly den van de toenmalige CH-wethouder in Leiden. Via zyn vele punten van belang stelling o.a. administratie van scholen wist hy een en ander af van de financiële structuur van gemeenten en begrotingsboekhouding. Maar al met al is een gemeentebe groting natuurlyk wel wat veel- omvattender. Hamvraag: vindt u dat werk nou fyn?" Wethouder Harmsen aarzelt geen moment. „Ik werk met veel plezier, maar ja, je zit hier altyd in de narigheden. Altyd geld te kort. afhankelyk van het ryk". En met nadruk: ADVERTENTIE Tournoysveld' is een nieuw, attractief winkelcentrum aan de Jozef Israëlslaan (Woerden N.W.). Een aantal moderne zaken heeft zich hier reeds gevestigd. Er zijn echter nog enkele winkelruimten vrij. Vraag dus snel telefonisch of schriftelijk inlichtingen over de huurmogelijkheden aan; N.V. Maatschappij voor Projektontwikkeling Nieuwe Gracht 6 - Utrecht - Telefoon 030-1 64 81 „Dat werkt wel deprimerend." Als ik alleen de financiën had Gelukkig heb ik via de bedryven ook nog andere con tacten, op provinciaal en lande- lyk niveau. Hoe gaat de CHU de verkie zingen in? Harmsen: We doen nooit zo veel. En zelf treed ik niet erg op de voorgrond. We geven wel iets uit en er komt een propa- ganda-avondDat is het wel." Hy lacht als we hem vragen eens een wens te doen. Even aarzelt hy en zegt dan naden kend: „Als ik het geld had, dan zou ik willen dat er huizen wor den gebouwd, waardoör er wo ningen vry komen voor door stroming met individuele huur subsidies. Ja, dat is het meest noodzakelyke O. o, o, die woningnood, w at moet daar gauw een eind aan komen LEIDEN Na het comité Leefbaar Lei den, dat in het begin ook deel uitmaakte van de werkgroep, heeft nu de werkgroep Binnenstad Leiden een nota aan de ge meenteraad gezonden om te komen tot een adviesraad voor de binnenstad. Volgens de werkgroep zullen de taken van zo'n raaf moeten omvatten: Het gevraagd en ongevraagd uitbrengen van adviezen aan de gemeenteraad en eventueel aan het college van B. en W betreffende binnenstads-vraagstukken. Het coördineren van reeds genomen ol nog komende initiatieven uit de parti culiere sector met betrekking tot de bin nenstad Het stimuleren van de burgers om door middel van ideeën of anderszins by te dragen tot de ontwikkeling van de bin nenstad Het informeren van de burgers over de problemen rond de binnenstad. .tol, ue Devoegüheaen zuilen m verband daarmede moeten behoren: Het instellen van werkgroepen voor be paalde deelproblemen, waarby ook an dere dan leden van de raad van advies ingeschakeld kunnen worden. i Alle informatie van de gemeentelyke overheid te vragen en te krygen, die hy voor de uitvoering van zyn taak nood- zakeiyk acht. Het recht desgewenst de vergaderingen openbaar te houden. Het organiseren van „hearings" van de burgerij en eventuele belanghebbenden Publicatie van de adviezen, nadat deze zyn uitgebracht aan de gemeenteraad. Het voordragen van personen en groepe ringen voor het lidmaatschap van de raad van advies let spreekt vanzelf, dat een dergelyke raad van advies met enige financiële en andere middelen zal moeten worden uitgerust. Te denken valt ondermeer aan: v ei gaaerruuinc Faciliteiten voor typen en vermenigvul digen van stukken, alsmede de verzen ding daarvan. Middelen om desgewenst hearings als bovenbedoeld te beleggen. Middelen ter bestryding van de kosten van enige documentatie, voorzover deze niet door de gemeente bescchikbaar ge steld kan worden. Middelen om een enkel maal deskundi gen van elders uit te nodigen. De leden van de werkgroep zien in de door de raad aanvaarde motie-Van Aken en de uitspraak van het college een uitda ging aan de burgery, die zy hebben aan vaard. zy stellen zich voor in overleg met de raad tot een bundeling van reeds ge nomen initiatieven van geïnteresseerde bur gers en belanghebbenden voor zover geen overheidsinstanties te komen in de vorir van een adviesraad Deze raad zal, anders dan de voorzitter van ae gemeenteraad en de wethouder meenden, niet uit „alle geledingen van de burgery" en dan „paritair" behoeven te worden samengesteld, daargelaten of dit zou kunnen. Welke zouden immers voor dit doel de geledingen moeten zyn? Sociale ge ledingen, sociaal-economische geledingen leeftydsgroepen, beroepsgroepen, inkomens groepen of nog andere? Het antwoord valt niet te geven. Waar het om gaat is dat al len, particulieren of groeperingen, die be langstelling hebben voor en/of belang heb ben by de ontwikkeling van de binnenstad een centrum krygen waar ideeën byeen- gebracht en besproken kunnen worden, waar informatie verkregen en gegeven kan worden en waaruit tenslotte concrete advie zen en suggesties aan de Gemeenteraad ver strekt zouden kunnen worden Ondanks het feit, dat er geen specifieki geledingen zyn aan te wyzen welke beslist voor het lidmaatschap in aanmerking moe ten komen, kan er wel een suggestie gedaan worden. Behalve een aantal jongere en oudere ge ïnteresseerde burgers, waaronder enkele be woners van de binnenstad, zal de detailhan del, de nyverheid, de horecasector, het par ticulier en openbaar vervoer, een vereniging als Oud-Leiden, de universiteit, de stichting Studentenhuisvesting, de WV enz in de raad van advies vertegenwoordigd moeten zyn, waarby de hoofdzaak is, dat de leden een wezenlyke belangstelling voor de pro- olemen hebben en vooral ook bereid zyn tyd ter beschikking te stellen. De leden van de werkgroep zyn: A. G. Bomhoff, F. Kouwenhoven, L. Gerth van wyk. A. P. van Seters. D. Krantz. R Oomes, A.M. Oomes-Donker, K. Brussee, M. Brussee, T. Mulder, B. D. Oosterman, H. van Eek, J. Ringelberg. P v. d. Wester-Dombi, A. Sevenster, B. C. Huygens, F. Dykstra en R. van Straten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3