Herstel geteisterde economie en leniging nood van de 1% miljoen ontheemden kampt - in stilte - met immense problemen DEN HAAG (GPD) In Afrika's bewogen jongste geschie denis behoort de situatie in Nigerië al geruime tijd niet meer ut de opvallende nieuwsfeiten. Nu de kanonnen zwijgen heerst rook de stilte rond het gigantische probleem waarvoor Nige- ié zich in zijn oostelijke regio gesteld ziet: het herstel van de ïeen burgeroorlog van 30 maanden zwaar geteisterde econo- ae en het lenigen van de nood van anderhalf miljoen ont hemden. De internationale publiciteitsmedia fbben andere bronnen kunnen aan- iren dan de wederopbouw in het lormalige Biafra. Maar de stilte jlü .aromheen kan ook verklaard wor- door de houding van de federale jeriaanse autoriteiten zelf. Zij nsen het immense herstelwerk lame als een zaak van nationale in wining te zien en hebben de afge- pen maanden niet nagelaten er aan i herinneren dat de westelijke we id zich in het militaire conflict tè drukkelijk aan de kant van het nde Biafra heeft geschaard. Onlange bracht Kanmi Ishola-O- »e, een hooggeplaatste Niger taan - vertegenwoordlger in het NAASO Bgerian Afro-Asian Solidarity Or- ition) het Nigenaanse onbeha- hi zo onder woorden: „De landen West-Europa en Amerika zijn iet werkelijk onze vrienden. Zij [bben er met het aanvoeren van iterialen voor gezorgd dat de oorlog ging duren. Zij vormen een perfect netwerk, clandestien en agressief en in beweging gebracht door imperialisme en neo-koloniaüs- me, om onze afhankelijkheid belache lijk te maken". Generaal Jakoeboe Gewon. Nige- rië's militaire leider, heeft tUdeite con frontatles met westelijke bezoekers ook al enkele keren meegedeeld dat geen enkele internationale organisa tie enig recht mag opeisen om zioli op eigen gezag in de binnenlandse zaken van Nigerie te mengen. In dat verband is het meest sprekende voor beeld van de psychologisch begrijpe lijke Nigeriaanse houding het stop zetten van het werk van het interna tionale Rode Kruis, dat vanaf 1967 120.000 ton voedsel naar het oorlogs gebied bracht. Het Nigeriaanse Rode Kruis heeft die taak overgenomen, maar is er nog niet op uit de wereld veel meer over zijn vorderingen mee te delen dan dat er in het voormalige Biafra 24 zieken huizen zijn geopend en dat 60 Ibo'- artsen en 250 verpleegsters zich vrij- willig voor het hulpwerk hebben aan genomen. Toch is met name onder de grote internationale hulp-organisaties de bereidheid groot de Nigeriaanse auto riteiten ter wille te zijn. „En", zo voorspelt secretaris J. Eggink van het Nederlands Unicef-oomité. „het komt allemaal wel weer goed. Zo langza merhand worden de wonden geheeld en verdwijnt de boosheid die bijvoor beeld is ontstaan omdat de organi saties illegaal priesters naar Biafra vlogen. Ik ben ervan overtuigd dat de hulporganisaties op de gebruikelij ke manier, zoals het ook voor de bur geroorlog gebeurde, hun steun aan Ni gerië kunnen geven. Ik heb boven dien liet gevoel dat de houding van de federale regering tegenover de Biafranen heel erg meevalt". Betrokken bij wederopbouw-pro jecten als de bouw van ziekenhui zen en scholen heeft Unicef een be drag van zes miljoen dollar gestoken in een hulpprogramma, dat overi gens nog een voorlopig karak ter draagt. „Ook voor noodhulp-voor zieningen". zegt de heer Eggink. „Er is weliswaar geen honger meer; er wordt voldoende voedsel aangevoerd, al blijft het nog een vraag of het iedereen bereikt. Maar dat ligt niet aan de autoriteiten, wel aan de men sen die zich nog schuilhouden. Maar ook al is er voedsel genoeg, wij moe ten toch attent blijven op het be strijden van de gevolgen van de hon gersnood die er geweest is. Die af schuwelijke ziekte met die gezwollen lichaampjes en de verkleurde ledema ten eist een zeer speciale voeding. Dat is een noodhulp-voorziening, die nog wel een half jaar in beslag zal nemen". eens een hulpprogramma opstel de, waaiwan overigens programme- ring en prioriteiten in de komende i maanden nog gecoördineerd moeten worden. De bisschoppen lieten, door generaal Gowon nog eens op de Ni geriaanse opvatting gewezen, niet na vast {e stellen dat de kerkelijke actie 3' - - r" De Ntgeriaanse problematiek is im mens groot. Regeringsvertegenw>x>r- digers hebben er op gewezen, dat het immer dreigende voedseltekort alleen maar kan worden opge lost via de uiterst k<*tbare aanleg van irrigatlewerken Daarnaast zal bjjv. alleen al het herstel van de ver- Slachtoffertje van de burgeroorlog in Nigerië. PM gtpspw J. Spanning Appèl aan het wereldgeweten. Ook hij vraagt voedsei. Zo steunen de dollars in Nigerië wel degelijk de zaak van de nationale inspanning. „Maar", zegt de heer W. Kreeftmeijer, directeur van de met het ontwikkelingswerk gelieerde bis schoppelijke Vastenactie, „toen ik een paar weken geleden in Lagos was. be stond de spanning tussen de autori teiten en de internationale hulporga nisaties nog steeds. Men heeft zich in het bijzonder kwaad gemaakt op Cari tas Internationalis, van wie tijdens de oorlog vele illegale activiteiten werden vermoed en die in Nigerië in feite nog steeds op de zwarte lijst staat. Het i6 me daar wel heel dui delijk geworden dat de Nigeriaanse regering alle acties nog steeds ver oordeelt die speciaal met het oog op Biafra zijn gevoerd". De heer Kreeftmeijer is in de Ni geriaanse hoofdstad als waarnemer aanwezig geweest op de internationa le bisschoppen-oonferentie. die even- gekoppeld zal worden aan het fede rale Nigeriaanse programma De heer Kreeftmeijer; „Men moet een buitengewone discretie betrach ten om de spanningen tussen federa le autoriteiten en kerk en die tussen autoriteiten en hulporganisaties niet opnieuw naar een onaanvaardbaar niveau te vergroten. Daarom laten wij met onze internationale vastenac ties het maken van plannen bijv. ook over aan de locale besturen. Die hele hulpverlening blijft een heel delica te geschiedenis. ALs wij onze gang maar gaan en onze hulp alleen maar op het voormalige Biafra pro jecteren, zit er zo weer een conflict in. Om dat te vermijden moeten we een grote verantwoordelijkheid geven aan de Nigeriaanse instanties". melde bruggen een bedrag van enkele honderden miljoenen guldens vergen. De lieer Kreeftmeijer „Het kan 1 niet zonder hulp van buitenaf. Maar het gevaar is dat men vandaag of morgen nog wel aan Nigerië denkt. j maar dat men het volgend jaar ver- geten zal zijn. Wat Nigerië wil weet ik niet. Daar komt niemand achter. Maar als buitenlandse organisaties moeten we, willen we wezenlijk hel pen, op langere termijn werken. Voor werken in dat verband hebben wij bijv. een half miljoen gulden gere serveerd. Denk in dat verband eens aan de kinderen. Er is nu geld. Over anderhalf jaar kan het op zijn. Als men dan Nigerië vergeten is, zit ten we met hetzelfde afgrijselijke pro bleem als in Soedan: kinderen waar nog geen kat naar omkijkt". Wat de Nigeriaanse kinderen be treft: vooral hun lot heeft lange tijd hevig aan het geweten der wereld ge knaagd. Men kan zich nog herinne ren dat dankzij de internationale hulpacties 4.000 Biafraanse kinderen werden overgebracht naar Gabon. Een van de vier Afrikaanse staten die indertijd de souvereiniteit van Biafra wilden erkennen .Maar ook rond de ze groep is na de laatste massale en explosieve bijvalsbetuiging in Januari de stilte ingetreden. Drieduizend van hen verblijven in de directe omgeving van de Gabonese hoofdstad Libreville: 1800 in het het oerwoud gebouwde dorp van de Duitse Caritas, 700 in de twee door de Franse pater van de Heilige Geest père Pinus beheerde centra van de Nederlandse Caritas-organisatie en 500 in het kamp van Terre des Hom mes. Veel dieper in het land zijn byna 1.000 kinderen over kleinere kampen en missieposten verspreid. Niemand die indertijd zijn bijdrage heeft geschonken voor een gelukki ger leven voor deze Jonge Biafraan- cjes behoeft zich over hun huidige oestand zorgen te maken. Unicefs Sggink verzekert: „De organisaties ïebben voortreffelijk werk gedaan. 7oor deze kinderen wordt geweldig ezorgd". De heer R. Dessauvagie van Terre ies Hommes: „Er is geen enkel pro- ïleem. Wat de toekomst betreftwe :unnen voor minstens 300 tot 400 anderen ivog zeker een Jaar betalen. }at geldt voor alle centra. Anders rad men bijvoorbeeld zeker wel een reroep op ons gedaan". „Massavoedering" van dui- enden kinderen, slachtoffers van le Nigeriaanse burgeroorlog, be hoort nu tot het verleden. Nigerië vil het zelf doen. Toch is de afgelopen weken duide lijk geworden dat wel degelijk financiële perikelen zijn ontstaan in de organisatie van de Franse Mal- thezers, door wier toedoen 1200 Bia- fraanse kinderen in de Ivoorkust en 100 in Gabon konden worden gehuis vest en onderhouden Prinses Irene, wier Fondation Princesse Irene in het op 500 km afstand van Librevil le gelegen Mouiia, nauwe banden met de Malthezers onderhoudt, is even min ontsnapt aan die financiële pro blematiek. Zij richtten onlangs een verzoek om steun aan Rotterdams oud-burge meester Van Walsum, de voorzitter van de Stichting Vluchtelingenhulp Biafra-oonflict, die de brief dioor- stuurde naar de stichting Mensen In Nood Caritas Neerlandica, een van de vijf grote Nederlandse hulporganisa ties waarover de bijeengebrachte f23 miljoen werd verdeeld. Caritas-direc- Zo vlogen de vliegtuigen met voedsel over de oerivouden van Nigerië. Ook dat is verleden tijd. 1 ry J assies teur P Ficq: „Ik heb de prinses te ruggeschreven het niet raadzaam te achten haar een cheque van een ton te geven. Onze opvatting is dat in Gabon dit soort initiatieven niet links en rechts en onafhankelijk van elkaar mogen blijven draaien Voor al de Franse Malthezers varen nogal eens een wat minder duidelijke koers. Wat Prinses Irene betreft, zou de op lossing kunnen zijn dat haar fonda tion blijft bestaan, maar dat deze programmatisch en functioneel aan Caritas gekoppeld wordt". Ook Caritas bezint zich hoewel na Frankrijk als tweede op de Ni- j geriaanse zwarte lijst geplaatst op het in Nigerië braak liggende werk De heer Ficq ..In de kinderkampen in Gabon bestaat geen voedsel of wat dan ook voor probleem. Maar met het geld dat v e nog hebben gaan we natuurlijk geen uitverkoop hou den. We laten onze fondsen nu naar i de reconstructieplan,nen in Nigeria lo pen". De mogelijkheid Is intussen niet denkbeeldig dat de gespannen ver-1 houding tussen Nigerië en de hulpor- ganisaties nog even zal voortduren nu I Nigerië inmiddels heeft laten weten I dat de tijd rijp is om de aan Gabon en Ivoorkust uitbestede kinderen terug te halen naar h*t voormalige i woongebied. In principe is iedereen met name »x>k Gabon het over 1 de redelijkheid van deze stelling eens. De heer Ficq„Vandaar dat wij ook I altijd die grote concentraties gewenst hebben. Dat maakt de repatriëring veel gemakkelijker". De heer Van Walsum „Het is uiteraard de enige Juiste oplossing". De organisaties verzetten zich ech ter tegen de haast van de Nigeriaan se wensen De heer Dessauvagie: ,.He< wordt tjjd dat men eindelijk eens gaat beginnen met het opsporen van ouders en familie van vele van die kinderen" Een organisatie als Terre des Hommes gaat er vanuit dat ze verplichtingen tegenover de aan haar toevertrouwde kinderen heeft. Maar ook de andere organisaties wensen garanties dat de kinderen eenmaal terug in Nigerië een goede veraorging zullen blijven genieten. Over de verlangens is van de Nige riaanse regering echter nog geen po sitieve reactie ontvangen. Het zou .zo kan men bij de organisatie verne- men. allemaal nog wel eens op een paar partijtjes touwtrekken kunnen uitdraaien. Ondertussen is de Stichting Vluch telingenhulp op 15 april officieel ont bonden. Van de ongeveer f33 mil joen ontving Terre des Hommes, na al tweemaal een gift van een ton te hebben gekregen, tien procent. Na nog enkele giften waaronder een ton aan Prinses Irene» werd het res tant in vier gelijke brokken aan Uni cef. de Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, het Ne derlandse Rode Kruis en Caritas Neerlandica geschonken. I Boekhouding C De wijze waarop het geld zUn weg naar het geteisterde gebied vond. is terug te vinden in de boekhouding, dat in totaal f8.600.000,- incasseerde; f 4.7 miljoen daarvan kwam van dc Stichting Vluchtelingenhulp, twee miljoen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, de rest als opbrengst van tal van landelijke acties. Cari tas stuurde naar het voormalige Bia fraanse grondgebied f 5 miljoen voor noedseldistributiecentra, 8 ton naar landbouwprojecten en was voor zijn luchtbrug f 1,2 miljoen kwijt. Naar Nigerië ging fl miljoen voor land bouwprojecten en het kamp in Ga bon kon met zes ton geflnancieerd worden. In het re.' ds is nog slechts drie ton teru iden. Een gering bedrag. Maai .alt te begrijpen. ^LflgRPAG 23 APRIL 1070 ftETPSCH DAGBLAD 'i y Nigerië

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11