Twee miljard nodig voor verwerking van ons vuil Kies Uw bank is op Koninginnedag gesloten. uw tapijt thuis Zijlstraprijsverhoging voor graan, melk en vlees Vuilstortplaats niet aangewezen weg ou'is de poortere Joods protest bij Lenin- herdenking W. J. ZIRKZEE Zwolsman vraagt 12 miljoen voor circustheater (jUJDAG 24 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T UTRECHT (ANP) Tot het jaar 2000 zal de bouw van inrichtingen voor de verwerking van vast afval en vuil ongeveer twee miljard gulden vergen. De verwerkings kosten zelf zullen, als algemeen wordt overgegaan op ver branding in regionale inrichtingen, stijgen met dertig cent per week voor een gezin van vier personen en uitkomen op een totaal, dat iets lager ligt dan de huidige kosten voor drinkwatervoorziening en als de Wet waterverontrei niging in werking treedt voor de rioolbelasting. ,iLaten we er allemaal nog maar eens heel goed over naden- ten" was de tekst die Koningin Juliana gisteren op de schutting tchreef, nadat zij in de Amster- iamse Nieuwe Kerk de tentoon- itelling Mooie Vrijheid!? had ge opend. ADVERTENTIE NIEUW! Haal bij uw woninginrichter de 2 boe ken met tapiit-stalen van Louis de Poortere en kies thuis uw tapijt. Keuze uit 18 kwaliteiten (wol en synthetisch) in 84 kleuren. De mooiste tapijt-col lectie van heel Europa ligt voor u klaar. Ga 'm halen. de grootste tapl|tfabrikant van het Europese vasteland AMSTERDAM (ANP) Joodse jongeren hebben gisteravond bij de ingang van Krasna-polsky in Amster dam, waar de Vereniging Nederland- USSR een bijeenkomst hield ter her denking van de 100ste geboortedag van Lenin, met borden geprotesteerd tegen de behandeling van de Joden in Rusland. Een bloemstuk je van rode tulpen met daaraan gehecht een uitspraak van Lenin uit 1919: „Smaad en schande over hen, dde de vijandschap tegen de Joden verbreiden" en dat bestemd was voor de vertegenwoor digers van de vereniging USSR-Ne- derland, die de avond bijwoonden, kregen de jongeren van de organisa toren van de bijeenkomst terug met de mededeling „dat men daar niet op gesteld was en men er anders over dacht". De Amsterdamse beeldhouwer Frits Sieger onthulde op de bijeenkomst een borstbeeld van Lenin, dat hij in opdracht der vereniging Nederland- USSR had gemaakt, en dat aange boden werd aan een bestuurslid van de zustervereniging USSR-Nederland. prof. J. A. Poljakow, die met een lid van deze vereniging de bijeenkomst bijwoonde. Voorts waren aanwezig de ambassadeurs van de Sowjet-Unie. Hongarije en Roemenië, de zaakge lastigden van Cuba en Bulgarije, een vertegenwoordiger van de Tsjechi sche ambassade en een vertegen woordiger van de handelsvertegen woordiging der DDR. Dr. N. J. A. Groen, hoofdinspec teur van de volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu, becijferde dit gisteren in Utrecht op de kader cursus milieuverontreiniging. Hij stelde, dat de totale hoeveelheid huisvuil die per jaar in Nederland wordt geproduceerd in een strook van een meter hoog en met een meter breed de aarde ruimschoots zou kunnen omspannen De hoeveelheid huisvuil groeit per Jaar met 3,5 procent. Het indus triële afval, op het ogenblik een hoeveelheid die overeenkomt met zestig procent van het huisvuil, neemt jaarlijks met tien procent toe. Daar komen dan nog zo'n 200.000 ton tuinvuil. 450.000 ton overmatige meststoffen en 150.000 afgedankte auto's bij. Andere aanpak Het afvalprobleem neemt proporties aan. die volgens dr. Groen een an dere aanpak vergen dan de tot nu toe gebruikelijke. In dit verband merkte hij onder meer op: „Hoewel het de Amsterdammer misschien niet helemaal kwalijk te nemen is dat hij zijn oude fiets of matras in de gracht gooit, zolang ook nog ve le toiletten op diezelfde grachten lo zen met heel wat gevaarlijker, in fectueus materiaal, maakt dit ge dragspatroon toch v/el de indruk van een onvermogen tot het bijhouden van een sociale ontwikkeling die tot gevolg heeft dat de afvalproduktie ln onze woonkernen voortdurend toe neemt". De ongeveer duizend vuil stortplaatsen die Nederland nu nog steeds ryk is, geven hoe langer hoe meer aanleiding tot klachten over stankhinder, vliegenplagen, het aan trekken van ratten, rook. vervuiling en ontsiering van de omgeving. Dr. Groen meent, dat vooral met het oog op het rattengevaar een eind moet worden gemaakt aan het be staan van dit soort vuilstortplaatsen. De meest geschikte methode van vuilvernietiging is verbranding. Dr. Groen noemde kleine verbrandings oventjes (bijvoorbeeld voor woon complexen of inrichtingen) evenwel uit den bozen, omdat ze altyd stank, rook en roet veroorzaken. Hetzelfde geldt volgens hem voor de eenvoudi ge ovens die voor kleine gemeen schappen worden gepropageerd. Erg kostbaar Verbrandingsinrichtingen die goed functioneren zijn, zo zei hy, zo kost baar, dat ze het vuil pas tegen re delijke kosten kunnen verwerken als het gaat om grote hoeveelheden, by- voorbeeld van enige honderdduizen den inwoners. Voor de kleinere ge meenten kan dan ook alleen een streeksgewijze aanpak een goede op lossing bieden. Gebeurt dat niet, aldus dr. Groen, dan komt er niets van een algehele sanering van de huidige ongewenste toestand en dan zal het aantal open stortplaatsen nog worden uitgebreid. Enkele provincies hebben al plannen of bereiden die voor voor een ge coördineerde aanpak. Dat gebeurt in samenwerking met de Stichting Vas te afvalstoffen, een instituut, dat ressorteert onder het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft gisteren de feestzit ting bijgewoond in de Westerkerk, ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Stichting Roomsch Catolijk Maag denhuis. Bij aankomst werd de minister door leden van de actiegroep Dolle Mina uitgeroepen tot Miss Crèche 1970. Officieel dealer INTERIEURVERZORGING Van 't Hoffstr. 57, Leiden Telefoon 24610 (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Reinder Zwolsman heeft via een bemiddelaar het Circustheater in Scheveningen voor een bedrag van f 12 miljoen te koop aangeboden aan de gemeente Den Haag In deze prys is inbegrepen de strook grond rond het theater waar de EMS een .schil" van kantoren rond het theater wilde zetten. De gemeente zou deze grond voor het zelfde doel aan een andere belegger kunnen verkopen om daarmee een deel van de koopsom van f12 miljoen terug te verdienen. Insiders houden er echter sterk rekening mee, dat de door de EMS gevraagde som de gemeente veel te hoog zal zün. Men acht het echter van belang dat een basis voor on derhandelingen tot stand is gekomen De heer Zwolsman heeft voor zyn aanbod gebruik gemaakt van een Intermediair omdat sedert de scherpe briefwisselingen tussen gemeente en EMS de verhoudingen nog steeds te gespannen bleken voor een recht streeks contact. Zolas bekend heeft de EMS enige tijd geleden aangekondigd het Cir custheater met ingang van 1 juni 1970 te zullen sluiten wegens voort durend slechte exploitatie-resultaten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Om te gemoet te komen aan de wensen die leefden bij agrariërs, stelde gisteren het tweede-kamerlid drs. R. Zijlstra (ARP) aan minister Lardinois (Landbouw) voor om mee te werken aan een prijsver hoging van de voedergranen, consumptiemelk en rundvlees. 'De rekening van de inflatiebestrij- ding mag immers niet gepresen teerd worden aan de zwakste groepen', verklaarde drs. Zijlstra naar aanleiding van het werkbe zoek van minister Lardinois on langs aan het noorden. De bewindsman zelf zag wel moge- ïykheden voor het bedingen van een prysverhoging van het rundvlees in de Europese ministerraad, maai- voor verhoging van de graanpryzen was hy veel minder positief omdat daar tegen in de EEG, met name van Ita lië, grote weerstanden bestaan. Ver der beloofde de bewindsman, dat als na onderzoek mocht blyken dat een verhoging van de stand aard melkprys met één cent met ingang van 1 juli onvoldoende mocht blyken te zyn voor de opvang van de gestegen kosten, dat dan de regering zal mee werken aan een oplossing hiervoor. De minister kon echter niet zeggen' of dat een verhoging van de melk prys zou betekenen of een verhoging van de pryzen van andere melkpro ducten. Drs. Zylstra verstigde gistermiddag vooral de aandacht op zich door een scherpe analyse te geven van de situ atie in de agrarische sector in het noorden van ons land, wat geconclu deerd kon worden na het bezoek van de minister aan de noordelyke pro vincies. Volgens de analyse van de heer Zyistra zyn er vyf punten: AMSTERDAM (GPD) De Am sterdamse politie is gisteravond op grote schaa lgaan zoeken naar een 15-jarig meisje uit de hoofdstad. Voorbygangers vonden meisjes- kleding in het bos. De gealarmeer de politie v»ond in de buurt omwoel de grond en een sjaal. Kort na middernacht was nog weinig meer bekend dan dat de ouders hun dochter als vermist had den aangegeven. De politie houdt evenwel rekening met misleiding door het meisje, om by een even tuele ontvluchting uit haar huis een voorsprong te krygen. een eenzydige produktiestructuur in het noorden by ongunstige om standigheden: een onbevredigende prijsverho ging van melk, granen en suiker bieten; dooi- de sterke inflatie van de laatste tyd is de kostenstygirig erg groot geworden („de infla toire ontwikkeling hapt met gre tige tanden in het inkomen van de agrariër"); moeilykheden by de financiering voor bedrijfsvergrotingen en het ontbreken van alternatieven voor degenen die hun bedrijven niet willen voortzetten. Vrijwel alle kamerleden, maar ook minister Lardinois, sloten zich by deze analyse aan. De bewindsman vond de alternatieve werkgelegen heid het belangrykste punt, zodat sneller tot een sanering van de land bouw zou kunnen worden overge gaan. Op het gebied van' de pryzen vond hij weinig mogelykheden om tot een oplossing te komen, omdat in het algemeen aan prijsverhogingen het gevaar zat dat er meer geproduceerd gaat worden. De Kessler-zusjes zijn in Duitsland nog steeds zeer popu lair. Hier zijn ze in een scène voor een nieuwe tv-show, gehuld in krullenpruiken. ADVERTENTIE Wij willen graag voorkomen dat u tevergeefs bij ons aanklopt. Daarom herinneren wij u eraan dat de kantoren van alle banken op donderdag 30 april gesloten zullen zijn. En datzelfde geldt ook op dinsdag 5 mei (Bevrijdingsdag) donderdag 7 mei (Hemelvaartsdag) maandag 18 mei (Tweede Pinksterdag) De gezamenlijke banken in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7