Op naar de weggooipruik Ratten, honden en roltrappen l«r Medische potpouri Commissie-Rey wil meer dan ministers wij geloven in het succes van succes w -3WJ en daarom zou het goed kunnen zijn eens een afspraak met elkaar te maken. GENERALtë&ELECTRlL LCTDiCH DAGBLAD PAGINA 33 DEN HAAG (GPD) „Binnen tien jaar hebben we allemaal een synthetische weggooipruik die we in de wasmachine mee- wassen en na een maand weggooien", voorspelde ons onlangs een consulente van een groot cosmetisch concern. Zo'n toekomstbeeld lijkt een haalbare kaart nu de ontwikke ling in pruiken en haarstukken zichzelf haast voorbijloopt, maar toch durven mensen uit de pruikenbusiness een prognose van dit soort nog niet voor honderd procent te onderschrijven. Wèl Is het duidelijk dat de aanvankelijke aversie tegen pruiken van synthetisch materiaal „nylon- haar" zoals het In de wan deling wordt genoemd) op het ogen blik een heel eind lykt te zijn ver dwenen. Niet alleen omdat de pruik jes van synthetisch haar er steeds beter uit gaan zien en weinig onder houd vragen, maar misschien ook wel doordat de makers van syntheti sche pruiken zo handig zyn geweest om niet al te openlijk met de pruik van echt haar te gaan concurreren. Pretentieloos fte pruikjes van synthe- nar, op een elastische on- id zodat ze voor iedere De synthetische pruik wordt ons I hoofdmaat passend zijn. Links I korte gekrulde pruik die in vijf- op het ogenblik gepresenteerd als een korte ponypruik die in twaalf tien kleuren te koop is. een tamelijk pretentieloos accessoire kleuren gemaakt ivordt, rechts 'n zonder meer. Ben soort mutsje dat HAAG (GPD) Zoals Amsterdam een duivenpro- heeft. kampt Palermo, de hoofdstad van Sicilië, met norme rattenplaag, en Tokio met een groot leger straat- n. In Palermo leven zo'n twee miljoen ratten, dat wil d dat er op elke inwoner van deze stad drie ratten zijn. ten van het niet denkbeeldige gevaar voor de verspred- van ziekten, zoals de Ziekte van Weil, berokkenen deze ook een enorme economische schade, doordat zij 200.000 "teel per jaar verorberen. irenprobleem in Tokio, in de van 100.000 rondzwervende houdt vooral de kans in op mie van rabies, hondsdol- iBaarom is men nu met maat- 11 begonnen, nadat honden ,"'0" middels een decreet dat ;oen Tsoenajosji werd uitge- door de burgers van deze eschermd werden, op straffe mning Bovendien moesten ij honden zeer eerbiedig als „me- 'of „meneer" aanspreken. - oplossing voor deze ontoelaat- ituatie worden 50.000 honden het stadsbestuur van Tokio peciaal voor hen gebouwde on- aens in de buitensteden over- ht. Daar worden deze honden sten der inwoners met rijst en vis gevoed. werkelijke oplossing heeft Pa voor de ratten-, noch Tokio ijn hondenplaag weten te vin- lisschien is daarvoor eerst een oie nodig aeeskunde ontmoet voortdurend ziekten en gevaren, vanaf de Iknie tot en met de luchtvel-- niging. Sport en industrie zijn n de oorzaken en nu heeft ook taiek weer een nieuw medisch sm in het leven geroepen: het p-letsel. Dit zal ongetwijfeld eens in ons land zijn opgetre- let zoals in de stad Keulen, chirurgische afdeling van het kinderziekenhuis heeft in de drie jaar reeds 18 kinderen 2 en 5 jaar behandeld, die op (trap verwondingen hadden op- De typische „roltrapletsels" aan de bips en de ledematen, inder zowel kneuzingen, won- zelfs botbreuken, ongevallen met roltrappen ko- vaker by kinderen dan bij vol- ;nen voor. e zon ders moeten er ook op letten dat kinderen niet in het felle zon- kijken In het Brits oogheel- g tijdschrift werd hiertegen ex- pwaarschuwd, al was de aanlei- hiertoe een zonsverduistering betrof namelijk een onderzoek inge termyn van de 27 patien- 'n verbranding van hun net- doordat zij met onbeschermde naar de zonsverduistering van si 1966 hadden gekeken, langrijk is: de zomer staat weer de deur en al schynt de zon in eigen land dan niet altijd zo fel, doet ze wel in de zonnige vakan- ttrden waarheen honderdduizen den met hun kinderen op vakantie zullen gaan. Onder die 27 patiënten met een netvliesverbranding waren opvallend veel schoolgaande kinderen tussen 9 en 18 jaar. van wie het merendeel een blijvende ernstige vermindering van het gezichtsvermogen heeft over gehouden. Kijk niet met onbe schermde ogen in de zon! Maar ook een goede zonnebril biedt geen af doende bescherming wanneer men langere tyd pal in de felle zon kijtot. Tekorten De vrouwelijke hoogleraar in de voedingsleer aan de Cornell Univer siteit prof. Lucille Hurley, heeft bij verschillende diersoorten aangeboren afwijkingen geconstateerd, doordat in het dieet van de moederdieren een tekort aan zink en magnesium be stond tijdens de zwangerschap, Wam- ADVERTENTTE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... SpfflVo. BREESTRAAT1080-112 LEIDEN neer ratten gedurende 3 weken-du rende zwangerschap te weinig zink kregen, vertoonden de jongen een veel te geringe groei en misvormin gen. Door ontbreken van magnesium werden alle ratten-embryo's in het moederlichaam geresorbeerd. De eigen aanwezige voorraden van deze stoffen in het moederlichaam werden niet gebruikt om de vrucht te red den en alhoewel het zink-gehalte in haar bloed daalde, bleef dit in haar beenderen normaal. De sporen zink en magnesium zouden noodzakelijk zijn voor de vorming der aminozu ren en bij de synthese van de voor het leven onmisbare stof DNA. welke bei de processen bij de misvormde vruch ten gestoord waren. Deze ontdekkin gen kunnen ook voor de mens van groot belang blyken te zijn. destribuant een veel lager abonne mentshonorarium krijgt en een veel lagere kostenvergoeding voor berei ding en aflevering der geneesmid delen, dan wanneer dit alles via een gewone apotheek geschiedt. Wanneer de apotheek-houdende huisarts ech ter verdwijnt, zal dit betekenen dat ongeveer drie-en-een-half miljoen fondspatiënten hun geneesmiddelen in een apotheek moeten halen, het geen de kosten van het geneesmidde lenpakket aanzienlijk zal verhogen. Deze hartekreet is afkomstig van een apotheek-houdend huisarts in Me disch Contact. waarbij hij zich ook nog afvraagt of de apotheek-houden de huisarts inderdaad een slechtere verzorging geeft dan de apotheker. Overal ter v ereld is gezondheid eem „kostbaar" bezit. men in allerlei kleuren en modellen kan kopen, dat in de vakantie des avonds als „cache-misère" kan die nen en. gezien de prijs, ook niet lan ger hoeft mee te gaan dan de mees te kledingstukken tegenwoordig mee gaan. Dus toch de eerste stap op weg naar de weggooipruik? De prijs van een synthetisch pruikje van goede kwaliteit is op het ogenblik niet hoger dan die van een behoorlijke zomerjurk. Een grote importeur van synthetische pruiken en elektrische krulsets brengt ze. hi zes modellen en twaalf tot twintig kleuren, in Nederland op de markt voor prijzen die variëren tussen ne genenvijftig en negenenzeventig gul den. Het materiaal (acrylvezel) wordt in Amerika gemaakt, maar de pruiken worden machinaal vervaar digd in Hongkong. En daar kan dat allemaal (nog) tamelijk goed koop gebeuren. Het onderhoud is eenvoudigi was sen in koud water met shampoo, na het spoelen goed uitschud den. Daarna drogen op kamertem peratuur. Een synthetische pruik mag niet onder de haardroger wor den gedroogd. Het model zit er per manent „ingebakken", maar wie de krullen of golfjes naar eigen smaak wil veranderen kan dat doen met verwarmde rollers, mits de tempera tuur daarvan niet boven de vijfen zestig graden komt. Het materiaal is volgens de fabrikant onbrandbaar en lichtecht, het kan echter niet worden geverfd. Tegen kammen en met een goede kwaliteit lak bespuiten mag j wel, én dat zijn weer kunstgrepen die men met een pruik van echt haar liever niet moet uithalen. Wat ons nog meer te wachten staat? Om te beginnen handge knoopte synthetische pruiken die binnen het jaar op de Nederlandse markt zullen verschijnen en waarbij het eigen haar langs de haargrens over de pruik wordt gekamd om een „natuurlijker" effect te krijgen. Die handgemaakte nylonpruiken zul len een stuk duurder zijn dan het machinale werk: tussen de honderd- vijftig en de tweehonderd gulden. En verder zien de fabrikanten van de synthetische pruik hun afzetgebied niet alleen liggen in warenhuizen, boetieks en drogisterijen maar ook wel degelijk by de kappers die, zo voorspellen ze, op den duur toch niet om de synthetische pruik heen kun nen. Synthetisch haarwerk zou op dit ogenblik al in een paar dui zend Nederlandse kapsalons worden verkocht. Waarom ook niet? De pruik van synthetisch haar die niet kostbaar hoeft te zyn en gemakkelijk thuis kan worden verzorgd, kan een aar dige en speelse aanvulling zijn van Voor jonge gezichtjes een halflange, naar huiten gekrulde pruik; te koop in tioaalf kleuren, het normale „pakket" haarver- zorging dat een vrouw by haar kap per haalt. Voor een onverwacht avondje-uit, voor de vakantieweken en voor de vele momenten waarop de watergolf ons voortijdig in de steek laat. zijn zulke pruikjes ideale hulpstukken. Bevoegdheden parlement BRUSSEL (AFP) De Europese Commissie „heeft zich niet kunnen verenigen" met de definitieve be sluiten die de ministerraad van de zes dinsdag in Luxemburg heeft ge nomen ten aanzien van de budget taire bevoegdheden van het Euro pese parlement. „Zij heeft de mi nisterraad ervan in kennis gesteld dat de verantwoordelijkheid voor de besluiten uitsluitend bij de raad ligt." Dit verklaarde de woordvoer der van de Europese Commissie Benjamino Olivi gisteren in Brus sel. De commissie „betreurt het dat de vooistellen die zy aan de minis terraad had gedaan niet zijn aange nomen." Het Europese parlement wenste zelf bij de behandeling van dit on derwerp dat met name zijn begro tingsbevoegdheden verder zouden worden uitgebreid dan door de mi nisterraad was voorzien. De minis terraad heeft hier in Luxemburg geen rekening mee gehouden. Van daar dat de Europese Commissie zich wat dit onderwerp betreft van de besluiten van de ministerraad heeft willen distantiëren. Financiële perikelen op medisch ge- j bied vormen de uitgaven van de Brit- I se gezondheidsdienst, waarvan het grootste deel uit de ontvangen belas tinggelden zal bestreden worden. In totaal betaalt elke Engelsman hier aan 0,9 procent van zijn inkomen, terwijl de totale premie voor dé so- j ciale verzekering niet minder dan 1 13,75 procent van het inkomen be- dragen zal, met een loongrens van j 1900 pond per jaar. De werkgever be- j taalt hiervan 7 procent. Apotheek-houdende huisarts De kosten van het geneesmiddelen- pakket is in Nederland, in vergelij king tot andere landen, bijzonder laag. Eén der voornaamste oorzaken hiervan wordt gevormd door het unicum van de apotheekhoudende huisarts, waarvan dan het meest unieke is, dat deze geneesmiddelen- ADVERTENTIE nwii ajiaams" winkeltje Couture en kunst Pierre Cardin is niet alleen een be roemd Parijs couturier, hy houdt zich ook daadwerkelijk bezig met de kunst- Cardin is directeur van een theater en was, zoals hy aan Elle heeft ver teld, als kind al gek op toneelspelen. De combinatie kunst-couture blijkt trouwens in Parijs meer voor te ko men. Cardin's topmannequin van dit seizoen, de Japanse Hirokc, showt niet alleen kleertjes, maar speelt op het ogenblik bovendien een rol in een nieuwe film van Truffaut. En dan hebben we nog Jean Marais, vete raan van de Franse cinema (zestig films, ontelbare toneelstukken) die zich ook al in de modewereld heeft gestort. De eerste pret-a-porter col lectie van mannenkleding met het etiket Marais is zojuist van start ge- I gaan. Marais vertelde bij die gelegen- I heid dat hy al jaren zijn eigen kleren ontwerpt. Amsterdam hebben Fransje Ver en Corinna van Haastert een ■erkelijk winkeltje geopend waar handgemaakte dingen uit te koop zijn. Ze kopen hun ke ek en andere handgemaakte za- rechtstreeks van de „kleine" toetjes in Italië die dit werk nog en; vaak in zeer kleine hoeveel- en zodat er nog sprake kan zijn een zekere exclusiviteit. Bordjes, Üjes en vertederende koffieser- jes worden door Fransje en Co- to met argusogen in Italië opge- örd en eigenhandig naar Neder- i overgebracht Hun winkeltje ..Bij de Wetering" en is in de taringstraat gevestigd in het (van ®en nu fraai gerestaureerde) Mje waar destijds auteur Simon fmiggelt heeft gewoond. V) Anti Don Juan" In Marie Claire een foto van een aantal onzer bloedeigen Dolle Mina's, door het Franse maandblad „La Bri gade anti-Don Juan" genoemd. Daar naast een foto van de laatste mani festatie der Franse vrouwen die zich afspeelde in juli 1936 toen een groep militante vrouwen de straat opging om kiesrecht voor vrouwen te eisen. Daarbij werd het verkeer in een van de grote Paryse straten stilgelegd doordat de dames kettingen over de weg spanden. Voor de Franse vrouw van 1970 lijkt op dit moment geen „rol op de barricaden" weggelegd. De sociologe Evelyne Sullerot vraagt zich af waarom de (Franse) vrouwen openlyk in de oorlog tegen de man nen zouden komen. Ze zouden niets j te winnen hebben, afgezien van het j feit dat ze belachelijk worden ge- j maakt. Beter is het wanneer de vrou wen eisen dat de gelijke rechten die ze hebben, ook inderdaad in de prak- i tyk worden toegepast. Ook andere Frangaises die vooraan staan in de stryd om de emancipatie zyn van me ning dat de werkelyke problematiek i (crèches. onderwijsvernieuwingen niet op straat moet worden uitge vochten als men constructief werk wil doen. Bovendien hebben de Fran se vrouwen altijd samengewerkt met de mannen en kennen ze niet de „te genstelling der seksen" die in een land als Amerika zo sterk mee speelt. Anno 1970 staat de Franse vrouw zeker niet te trappelen om de straat op te rennen en de revolutie te prediken. Man in Yersey Herenmodeontwerpers voorspellen j dat steeds meer mannen jersey kle- i ding zullen gaan dragen. Niet alleen j in hun vrije tyd. ook in het dagelijks j leven en tijdens de kantooruurtjse. I De jersey kostuums voor overdag hebben kraagloze jasjes met een knoop- of ritssluiting, de sportpak- 1 ken voor de vrije tijd worden in gro- ve ribbels gebreid. Ze worden, van wege de soepelheid en kreukvrij- heid, vooral gepropageerd voor de j man die vele uren achter het auto- j stuur zit. Klcurenbril Zonnebrillen zijn komend seizoen j vooral opvallend door de glazen, die gekleurd zijn in smaragdgroen, ro- bynrood. topaas. Metalen monturen j zyn favoriet. Succes trekt nieuw succes aan. Maar het komt niet vanzelf. Eens werd een strijd gewonnen, met bloed,zweet en tranen. Nu met calculeren, efficiency en slagvaardigheid. Maar dat behoeven wij u niet te vertellen. U ként uw problemen. En wij kunnen ze helpen oplossen. Wij willen het ook. In uw belang. In ons belang. In het belang van het succes. Want in dat succes geloven wij. Dat geloof heeft ons geholpen aan een prominente plaats in de Europese computerwereld. Niet slecht vinden wij. Wij wéten veel van computers. En van hun toepassingsmogelijkheden. En dus ook van Time-Sharing. Ook kennen wij vrijwel zc uw speciale problemen. Daarom zien wij graag dat u gebruik maakt van onze kennis. Op al de terreinen waarop wij specialisten zijn.» Zij en wij werken reeds samen: ca. 600 bedrijven en instellingen, waaronder Overheid, Banken, Uitgeverijen, Chemische Industrie, Groothandel, Accountantskantoren, Transportondernemingen en Textielfabrieken. ♦Meer over Buil General Electric elders in dit blad. BULL Bull General Electric CNederland) N.V. Vliegtuigstraat 26 Amsterdam-W. Tel. 020-158955

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 31