J. Servan-Schr politiek enfant terrible ABN Spaarbiljet 1970176 VREDESBESPREKINGEN OP TRINIDAD - de bevrijder van Mikis Theodorakis - 0017de vraagbaak van de PTT. Algemene Bank Nederland rrico f100.- groeit naar f155.- Massale arrestaties van Black Power"-leiders 'M'n briefkaart heb ik verknoeid, kan ik het geld van de postzegel terugkrijgen?' 'Ik heb een verkeerd bedrag gegireerd, wat moet ik doen?' Bel 0017 en al vraagt u honderduit en belt u uit Roodeschool: het kost u geen cent. U krijgt informatie over alles wat Post, Postgiro en Rijkspostspaarbank aangaat. En als u 't schriftelijk wilt doen? Het adres is'Klantenservice Posterijen, Antwoordnummer 0017' en een postzegel hoeft er niet op. Dus hebt u een vraag, bel of schrijf vraagbaak 0017. in vijf jaar en acht maanden Toestand in Columbia nog onrustig Romeinse chaos door staking Honderd duizenden Nederlanders bereiden extra vakantie voor )AG 24 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 25 (Van onze correspondent) PARIJS Toen, enkele maanden geleden, Jean-Jacques j Servan-Schreiber (JJSS voor de intimi) het directoraat van J zijn florissant krantenbedrijf, dat ook het veelgelezen weekblad L'express uitgeeft, met het secretariaat-generaal van de Radicale Partij, die zijn laatste stuiptrekkingen be leefde, verwisselde, wist de 46-jarige journalist de algemene aandacht onmiddellijk opnieuw op zich te vestigen. Want iedereen die hem kende in Parijs, voorvoelde dat hij eindelijk weer wat nieuw leven zou brengen in de ingeslapen brou werij van Fr ankrijks binnenlandse politiek. Men heeft zich niet vergist. Als politieke stuntman had hij zijn sporen dan ook al ruimschoots verdiend met het lan ceren van idolen of het vestigen van legendes met figuren als Pierre Mendes-France, Defferre, Mitterrand en laatstelijk zelfs Alain Poher, die het podium kortere of lan gere tijd zou beheersen. En naast zijn verbeeldingskracht en zijn ideeënrijkdom, kon niemand hem tevens zijn scherp vernuft en zijn analytische intelligentie bestrijden. Zijn we kelijkse hoofdartikelen in L'Express werden door tienduizen den lezers vaak bijna als encyklieken voor de binnen- en buitenlandse politiek beschouwd. Zijn eerste actie in zijn nieuwe kwaliteit van partijleider was onmiddellijk weer raak. Na zijn Défi Americain, dat een internationale bestseller werd, publiceerde hij nu het „Ra dicale Manifest", dat weer wemelde van de frisse denkbeelden (en ook wel van enkele slagen in de lucht) maar dat in ieder geval zijn partij een hoognodige injectie van vatiliteit scheen te gven. Auteur Servan-Schreiber drong zelfs gelijk tijdig door tot in de eerste rij der linkse leiders en hervor mers, waar hij de erkende helden als Mitterrand, Defferre, Rocard of Savary onmiddellijk in de schaduw stelde. Zijn dynamisme en zijn dadendrang stuwde hem verder voort en zijn volgende verrassing waarmee hij nu zelfs de voorpagina's van de wereldpers haalde, was de sensationele bevrijding van de beroemde Griekse componist Mikis Theo dorakis, waarmee hij onverwacht in Le Bourget uit een vliegtuig kwam. Drie jaar lang was de Griekse musicus en verzetsleider de prooi der fascistische kolonels geweest, die hem van verban ningsoord naar gevangenisen tenslotte als longpatiënt naar 't sanatorium) hadden gesleept. Hoe had JJSS dit symbool weten te verlossen? De bijzonderheden van die bevrijding zijn nog niet altijd helemaal bekend, maar dat premier Papado- poulos Servan-Schreiber deze wereldberoemdheid niet enkel op grond van zijn playboy-silhouet of zelfs zijn overtuigings kracht als reisgezel cadeau had gedaan, is achteraf wel zeker geworden. De kolonels zagen, aan de vooravond van een nieuwe zitting van de Europese Raad in Straatsburg, diplo matiek brood in een gebaar van „menselijke verdraagzaam heid" (waarin ze zich niettemin alweer vergistten aangezien op Cyprus en (n.b.) Frankrijk na alle Europese landen hun schrikbewind toch bleven veroordelen). Die afzijdigheid van Frankrijk, dat zich weer op het be kende en hypocriete gaullistische verbond van inmenging in andermans binnenlandse aangelegenheden beriep, heeft JJSS voor de wereldopinie met zijn persoonlijk initiatief weer enigszins uitgewist. Maar helaas heeft hij nadien die per soonlijke verdiensten, die geen eerlijk mens minimaliseren kan, ook zelf weer in de weegschaal geworpen, door de commentaren en aankondigingen van nieuwe hoogstandjes, die hij aan die eerste overwinning meende te moeten ver binden. Bij die commentaren heeft hij bovenal te vroeg en te veel gesproken. Zijn verzekering, dat Theodorakis geen commu nist meer zou zijn, ontketende direct al verontwaardigde protesten van de Griekse verzetsbeweging in het buitenland, die van mening was, dat de componist zelf, desgewenst, die onthulling wel had kunnen doen. Zijn verklaring dat in Athene niet de kolonels maar de Amerikaanse militairen het land regeerden werd door vele Grieken voorts geïnterpre teerd als een poging Papadopoelos en zijn kliek van directe verantwoordelijkheden schoon te wassen. Evenmin geslaagd was zijn toezegging (in het openbaar), bij een volgende reis naar Athene de Frans-Griekse journalist Jean Starakis, Theodorakis' vrouw en twee kinderen alsmede nog enkele bannelingen naar Parijs te zullen vervoeren. Servan-Schrei ber kwam in werkelijkheid uit Griekenland die tweede keer dan ook met lege handen terug, omdat de kolonels over de resultaten van de eerste missie teleurgesteld waren en boven dien diens opmerkingen over hun ware rol in het landsbe stuur maar heel matig hadden weten te waarderen. Partij in Straatsburg voor een gesloten deur. En een open baar debat met medewerking van president Pompidou, de Zweedse premier Olaf Palme. Edgar Faure en hijzelf, dat Servan-Scheiber dezer dagen in Parijs probeerde te orga niseren over het Griekse drama, is eveneens in de pen blijven steken. Taboes Het is allemaal wel jammer, want op zichzelf kan niet wor den ontkend dat door het optreden van Jean-Jacques Ser van-Schreiber al verscheidene taboes zijn doorbroken en, ook internationaal, verschillende welkome punten op de no dige i's werden gezet. Ten aanzien van Griekenland heeft Servan-Scheiber voor zijn tweede vertrek naar Athene wel iswaar zijn eigen ruiten ingegooid, maar niettemin had hij in wijde internationale kring de waarheid der Amerikaanse aansprakelijkheid eindelijk eens 'dik onderstreept. En van nog groter belang is wellicht zijn appèl aan het geweten van de Europese ministers, in het raam van de Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO) hun Ameri kaanse bondgenoot, volgens goed democratisch gebruik, eens om tekst en uitleg over zijn gedragslijn voor, gedu rende en na de staatsgreep van de kolonels te vragen. Met de inwilliging van dat verzoek kan de „democratie" alleen maar worden gebaat en zou na het economische ook het politieke bewustzijn der Europeanen tegenover de Ameri kaanse „uitdaging" slechts zijde kunnen spinnen. Om van het slachtoffer van dat verzuim. Griekenland, dan nog maar te zijgen. Leren Onbetuigd De Franse regering had zich al evenmin onbetuigd gelaten door JJSS publiekelijk onder de neus te wrijven dat zijn per soonlijk aandeel in de (te verwachten) bevrijding van Sta rakis nihil was geweest en hij dientengevolge met andermans veren poogde te pronken. Ondertussen waren nog twee artil- lerieschoten van de voortvarende partijleider losse flodders gebleken: zijn geestverwant, oud-premier Ergar Faure trok zich overhaast terug als „speciale adviseur voor internatio nale staatsrechtelijke problemen", in welke functie JJSS hem wat overijld aan zijn persoon had verbonden en bij zijn geannonceerde opwachting bij de ministers van de Raad van Europa kwam de secretaris-generaal van de Radicale Niettemin moet eveneens worden vastgesteld, dat de ex- journalist Servan-Schreiber als bestormer en vernieler van taboes en heilige huizen in zijn nieuwe kwaliteit van poli ticus om niet te zeggen staatsman, toch ook nog wel het een en ander te leren heeft. De journalist kan zich nu een maal meer vrijheden veroorloven dan de politicus en zo wel door zijn mond voorbij te praten als door iets teveel hooi gelijktijdig op de vork te nemen heeft Jean-Jacques Servan-Schreiber zijn „operatie" in tweede instantie nu zelf verknoeid. Maar die tweede misgreep veegt, nogmaals, zijn grote verdienste voor Theodorakis niet uit, terwijl een begaafd en scherpzinnig man als hij, de fijnere kneepjes van het vak van politicus hopelijk nog wel gauw onder de knie zal kunnen krijgen. Hopelijk, want het zou beslist te betreuren zijn indien zijn nieuwe carrière nu op die jongste tegenslagen al zou moeten stranden. FRANK ONNEN. ADVERTENTIE ADVERTENTIE i dat Is een samengestelde interest van 8% per jaar! i de inkomstenbelasting verschuilt, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1970/76 U bent welkom bij de PORT OF SPAIN (AP. Reuter) Muitende soldaten op Trinidad, aan hangers van de Black Power hou den nog steeds een kazerne en een wapenopslagplaats in Chagueramas bezet. Z(j hebben een aantal officie ren als gijzelaars. De politie van Tri nidad heeft gisteren de Black Power leider op het eiland, Geddes Gran ger gearresteerd. Sinds de regering van Trinidad en Tobago de noodtoestand afkondigde, was Granger onvindbaar. De 34-ja rige „Black Power" leider werd er gens midden op het eiland gearres teerd en onder gewapend escorte naar de hoofdstad Port-of-Spain ge bracht. Volgens onofficiële cijfers zijn tot dusver 44 Black Power-aanhangers gearresteerd. Bovendien zijn n«og vijf soldaten gearresteerd nadat muiten de troepen die de zijde van „Black Power" hadden gekozen ,een militair kamp in de buitenwijken van Port of Spain in brand hadden gestoken. Volgens niet-officiele berichten be reidt de regering een amnestie voor om een einde te maken aan de mui terij in het leger. Dicht Gisteren was het zeer rustig in de stad. De meeste winkels waren ge barricadeerd en dichtgebleven. Op het vliegveld heerste echter een le vendige drukte want veel toeristen hadden besloten hun vakantie af te breken. In één van de grootste ho tels, het Trinidad Hilton logeerden slechts weinig gasten. Een woordvoerder van de rebelle rende soldaten verklaarde dat hfj geen bijzonderheden kon verstrek ken over de „vredesonderhandelin gen". die zouden zijn begonnen in een hotel bij het hoofdkwartier van het Trinidad-Tobago-regiment. dat in handen van de muiters is. Aan genomen wordt dat de muiters de vrijlating van „Black Power aanhan gers verlangen, die kort na de afkon diging van de noodtoestand zijn ge arresteerd. Zij willen ook hun wa pens behouden, maar minister van Justitie Karl Hudson-Phillips, die de regeringsdelegatie leidt, zou deze eis niet kunnen inwilligen, aldus welin gelichte kringen. Betoging Gisteren sloten de studenten van Port of Spain de universiteit om te demonstreren voor de vrijlating van Geddes Granger. Deze is voorzitter geweest van de studentenbond. V>x>r het eerst sinds het begin van de onlusten op dinsdag trokken er gisteren geen plunderende groepen mensen door de straten van de hoofdstad. De rook van de branden van de afgelopen dagen, is opgetrok ken. Er heerst nog wel spanning in de stad, maar men is algemeen van oordeel, dat premier dr. Eric Wil liams geleidelijk de toestand meester wordt. Gezagsgetrouwe militairen en de politie worden intussen geïnstrueerd in het gebruik van de wapens die uit Amerika werden aangevoerd. Het Amerikaanse smaldeel dat vanuit Porto Rico naar Trinidad is gestuurd, koerst buiten de territo riale wateren bij de noordkust. Het smaldeel omvat vijf schepen. De zes de oorlogsbodem, het met raketten uiteruste fregat „Biddle" dat aan vankelijk ook koers had gezet naar Trinidad, is naar Porto Rico terug gekeerd BOGOTA (Reuter, AFP> De Co- lumbiaanse regering heeft een her telling van de afgelopen zondag bij de presidentsverkiezingen uitgebrach te stemmen aangekondigd. Dit zal komende zondag gebeuren onder toe zicht van een commissie van vijf man. waarin een vooraanstaand lid van de partij van ex-dictator Rojas aal worden opgenomen. Generaal Rojas leek eerst van de regeringskandidaat Pastrana Borrero te gaan winnen, maar werd naarma te er meer uitslagen binnenkwamen, Ingelopen en lag volgens de laatste officiële stand bijna 50.000 stemmen op zijn tegenstander achter. Aanhangers van Rojas, die de re gering van bedrog beschuldigden hiel den felle demonstraties en woensdag plaatste president Lleras Restrepo de 70-jarige generaal en een groot aan tal van diens volgelingen onder huis arrest na het afkondigen van de staat van beleg. De politie heeft meege deeld dat alleen al in de hoofdstad duizend arrestaties zijn verricht we gens deelneming aan ongeregeldhe den overtreding van 't uitgaansverbod of (eveneens verboden) alcoholver koop. Waarnemers verwachtten dat zondagavond, wanneer de uitslag van de herstelling wordt bekendgemaakt, weieens nieuwe ongeregeldheden kun nen uitbreken. ROME Reuter) in de meeste grote Italiaanse steden zijn gisteren chaotische toestanden ontstaan als gevolg van een staking van 600 000 leden van het gemeentepersoneel in het gehele land. Het personeel is voor 48 uur in staking gegaan om kracht bU te zetten aan zijn eisen voor hogere salarissen en admini stratieve heiworm ingen. Automobilisten maakten dankbaar gebruik van de afwezigheid van de verkeerspolitie om alle parkeer- voorschriften te overtreden, waar door zij de straten van Rome ver stopten. Intussen negeerden de be woners de officiële verzoeken en wierpen hun huisvuil op straat in plaats van het In huis te bewaren tot de ophaaldiensten weer functio neren. ADVERTENTIE .nietvergeten- Frico eten FRtCO. KAAS MET EEN GROTE K

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23